Cjrom 2rwartsjexels in het harL, okate omroep: machtiging ëfinitief aangevraagd i College bekent ongelijk opgroep Ond vmoot Texel muzikaal t Opening zomerconcerten door Musica Texla Huurverhoging sport „De Hoop" Poging tot zakkenrollen RABOBANK KOOPT WVKANT00R Tweede woning mag niet worden uitgebreid ^STAÜ»^ JAARGANG Nr. 9795 VRIJDAG 8 JULI 1983 Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en n der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964 idvertenties, abonnementen, etc.: veld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ,n (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs f\l per kwartaal 70 cent incasso; los 70 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25 01.742; NMB nr 67.34.60 398. et bestuur van de Stichting Lokale Omroep Texel heeft unaniem besloten een definitieve zendmachtiging aan ragen bij het ministerie van WVC. De verwachting bestaat het nog zeer geruime tijd zal duren voordat daarop een issing wordt genomen; het hangt onder meer af van de par- entsbehandeling van de medianota. tbesluit werd genomen in de open- bestuursvergadering die in dorps- l'Ouwe ULO werd gehouden. Daar uitvoerig teruggeblikt op het in sa- rerking met de Vara gehouden experiment op 17 juni en beraadde zich over de mogelijkheden voor ermanente omroep in de toekomst, gemeen was men het er over eens voorzichting moet worden be in, in eerste instantie wordt ge- aan dagelijkse uitzendingen van leer een uur. het begin van de bijeenkomst voorzitter P. Arensman mee dat lestuur van de stichting thans it uit: P. Arensman (voorzitter), C. Isseldijk (secretaris), M. van Sloo- weede voorzitter), P. Hoogerheide ingmeester) en mevrouw Leijen de secretaris/penningemeester). Kater t weinig voldoening ziet de stich- irug op het etherexperiment van 17 tls ervaring was het bijzonder nut- aar over het nadrukkelije stempel dat de Vara op het karakter van de uit zending heeft weten te drukken, is men bijzonder boos. Voorzitter Arensman legde uit dat men dit de stichting niet kwalijk kan nemen. De afspraak met de Vara was dat uitsluitend technische me dewerking zou worden gegeven en dat de inhoud van het programma door de Texelse betrokkenen zou worden bepaald. De wensen van de Vara bleken echter steeds doorslaggevend te zijn. Meerdere onderdelen werden geschrapt. Het ver zoek om uitsluitend Nederlandstalige muziek te draaien werd niet ingewilligd en het ,,open huis"gedeelte van de uit zending ontaarde in oninteressante en activistisch gepraat. De mensen van de stichting hebben zich daardoor laten overdonderen waardoor de kans om te laten zien welk soort uitzendingen men voor ogen heeft, werd gemist. Nel Eel- man, die het programma gedeeltelijk presenteerde, onderschreef deze kritiek. ,,We zaten 's avonds allemaal met een kater. We hebben weinig invloed op het programma kunnen uitoefenen. Wij zou den alle ruimte krijgen, maar de Vara trok de leuke dingen naar zich toe. Het Haagse Nederlandstalige pop- Onderkastbedrijft Texel- otie die klinkt als een klok of 'lijk rock. De zevenmansforma- )eft het liedje ,,Texel" op de ra- ebracht en het is niet uitges/o- 1at dit eigen geluid" een hit worden. t grootste waddeneiland wordt met en een beetje cynisme bezongen liet op oubollige wijze zoals vaak ge- 'lijk bij Nederlandse hits. Het idee en lied over Texel te schrijven is af- jg van de zanger van de groep, Iroes, die vorige zomer enige we lp Texel verbleef en zijn gevoelens iit vakantieoord op papier zette. mensen zien in het nummer een potentiële hitsingle en de kans ie single er snel komt is dan ook 'Jein", aldus gitarist Rob Hoogka- 0e groep is sinds enige weken re 's avonds op Hilversum 3 te be- 'en en door de KRO werd een live- 'rt via de radio uitgezonden. In sa ter king met de Stichting Popmu- Neder/and wordt een LP bracht. nger en tekstschrijver Roy Croes 'bri/ft zijn liedjes a/s „drank- toen en vakantiedeuntjes waarbij ik naar een frisse zomerse aanpak weid op snelle stevige swing die geen deodorant is te bestrijden." Je tekst van „Texel" verwacht de dat veel jongeren, „ondanks alle n iets van het dagelijks leven her kennen." Onderkast rekent op enige support van de Texelse horeca (optre dens dus) om hun carrière en de Texel- promotie sneller te doen slagen. De tekst van het liedje lijkt vrij simpel maar zoals met zoveel popgroepen moet men een tekst eigenlijk horen. Op de foto de groep Onderkast. Texel Heb je de verhalen gehoord over Texel en heb je de foto's gezien van de boot Eindelijk weer rust sinds ik zit op Texel Ik denk dat ik hier blijf tot de dag van m'n dood. Refrein: Texel Hier heb ik eindelijk weer rust eindelijk weer rust De disco's gaan hier dicht om een uur of één. Texel Hier heb ik eindelijk weer rust eindelijk weer rust Hier kan ik eindelijk weer leven zonder herrie om me heen Allemaal toeristen hier op Texel Wij gaan op vakantie in ons eigen land Heel Den Haag zit tegenwoordig op Texel Ik hoop dat er nog plaats is op het strand. onderwerp Teso vonden wij een uitge kauwde zaak, maar de Vara wilde daar persé aandacht aan besteden. We zijn gewoon gemanipuleerd." Alleen? Paul Eelman merkte op dat de stich ting het radio-experiment ook zonder medewerking van de Vara had kunnen verzorgen, maar op het moment dat de beslissing werd genomen om met de Va- ra in zee te gaan, miste men nog de no dige kennis en contacten. Het was ook een aantrekkelijke gedachte dat voorzit ter Albert van de Heuvel van de Vara op het ministerie zijn best deed om vergun ning voor het experiment te krijgen. Nogal wat ergernis is ontstaan over de nieuwsberichten die werden voorgele zen. Er was veel oud nieuws bij en in elk nieuwsblokje zat een onwaar bericht, bijv. over de aanwezigheid van een Rus sische onderzeeër. Dat was op initiatief van de Vara gebeurd en werd over het al gemeen nogal flauw en kinderachtig ge vonden, zelfs door leerlingen van de zes de klas van de Sint Jozefschool die tij dens de les naar de uitzending hadden geluisterd en opdracht hadden gekregen hun indrukken te noteren. De heer P. A. Zegers vertelde dat bij dit klassikaal luisteren tevens was gebleken dat de uit zending te weinig boeiend was: veel te veel gepraat en te weinig muziek. Nie mand slaagde er in langer dan een uur aandachtig te luisteren. Verkeerde keus? Op de vraag of er geen andere, meer „neutrale" omroep was geweest waar mee de Lokale Omroep Texel in zee had kunnen gaan, werd geantwoord dat al leen de Vara zich tot doel stelt lokale raio-experimenten te begeleiden. De Texelse lokale radio heeft ook contacten met de NCRV, maar van die kant werden andere vormen van service aangeboden, bijv. instructie over programmamaken in de professionele studio's. Harry de Graaf vertelde dat hij veel mensen had gepolst maar nog niemand had gesproken die over het experiment tevreden was. Vol gens hem zou de Lokale Omroep daar van nadeel ondervinden als leden of do nateurs geworven moeten worden. Hij (Lees verder pagina 2) Mus/ca Taxla, hier gefotografeerd tijdens de repetitie van dinsdagavond j.!., opent dinsdag in Den Hoorn de serie zomerconcerten in kerken. Dinsdagavond12 juli om kwart over acht wordt in het Hoornder kerkje de se rie zomerconcerten geopend door het Texels amateur symfonie-orkest Musica Texla, o.l.v. Dyo Wassink. De eerder aangekondige solisten, Appelona Kla- renbeek (fluit) en Gé Bartmanl cello) moeten verstek laten gaan wegens ziek te van mevrouw Klarenbeek. Een te leurstelling zowel voor Musica Texla als voor de organisatoren. Het symfonie orkest is mede daarom druk aan het re peteren om toch een zo'n gevarieerd mogelijk programma van ongeveer een uur te kunnen uitvoeren. Het orkest bestaat uit 25 personen en speelt werken van Handel, Mozart, Brahms en Pleyel. Daar tussendoor voeren een mandoline kwartet en de solisten uit het orkest klei nere werken uit. Dat zijn Jan Everaarts (hobo), Monique Jansen (dwarsfluit), Corrie Witte en Margo Pauptit (orgel) en Dyo Wassink (spinet). Het belooft een In een brief aan de Welzijnsstich- ting, de sportsectie en de Texelse Sportraad bekent het college onge lijk inzake „de waarheid" over de ta riefsverhoging sportaccommoda ties. Zoals wellicht bekend werd eerst een collegebeleid besproken dat uitging van forse huurverhogin gen en waartegen genoemde instan ties uitgezonderd de Welzijnsstich- ting zich keerden. In de vergadering van de Welzijnsstichting werd door wethouder P. Zegers ontkend dat een dergelijk beleidsvoorstel uit de collegekoker kwam, iets wat nu weer wordt rechtgezet in een brief aan de Texelse sportwereld. Het college stel dat er „verwarring" is ontstaan rond het gemeentelijk beleid betreffende huurverhogingen voor sportzalen en -velden. De Welzijnsstich ting adviseerde aanvankelijk een tariefs verhoging voor volgend jaar van vier procent, waardoor het dekkingspercen tage op 36,5% zou komen. Dit voorstel van de stichting werd door het college aangehouden, er viel dus geen beslis sing, waarna nader overleg volgde met wethouder Zegers. „Waarbij werd meegedeeld dat wij (het college -red.) wilden streven naar een dekkingspercentage van 40%, naar een gedifferentieerd tarief voor senioren- en jeugdteams en daardoor naar een differentiatie in de verenigingscontributies. In over leg met de wethouder werd het voorstel met deze aantekening voor nader overleg terugverwezen naar de sectie sport", aldus de brief. Verder wordt uitgelegd dat nieuwe ge zichtspunten dit beleidsvoornemen weer op losse schroeven hebben gezet met als belangrijkste motief dat het dek kingspercentage van buitensportaccom modaties feitelijk veel lager ligt dan de genoemde 35%. „Dat percentage komt uit op slechts 28% als gevolg van de fei telijke ontwikkeling van de kosten ge paard gaande met het onderhoud van de sportvelden." Vooral daarom wil het college „niet aanstonds" een dekkingspercentage van 40% verlangen, maar de tarieven voor sportvelden volgend jaar met 8% verhogen. In eerste instantie zal deze verhoging voor het schoolgebruik wor den toegepast. „In principe zouden we dezelfde lijn ook ten aanzien van de vere- niginstarieven willen volgen", aldus B en W. Over de nieuwe tarieven voor de sportzalen beraadt het college zich nog, „waarbij een fasering van de verhoging tot een dekkingspercentage van 40% niet op voorhand is uitgesloten." Een 46-jarige man uit Rotterdam werd door een Texelse vrouw betrapt toen hij in een supermarkt in Den Burg haar por- temonee uit de boodschappentas pakte die zij in het winkelwagentje had liggen. Toen de vrouw de portemonnee, waarin geld en een bankpasje, terug eiste, ge hoorzaamde hij direct, onder het excuus dat hij zich vergist had. De bedrijfsleider van de winkel vond niettemin dat de po litie gewaarschuwd moest worden. prima concert te worden in het sfeervol le en om haar goede akoestiek bekend staande Hoornder kerkje. De toegang is zoals bij alle andere zomerconcerten gra tis. Na afloop wordt een collecte gehou den voor de onkosten en het restauratiefonds. Serie Dit concert is het eerste uit een serie van negen, wederom georganiseerd door de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerken. De organisatoren zijn er een beetje trots op dat zij ook dit sei zoen weer een gevarieerd programma aan de toeristen en Texelaars kunnen bieden. Onder de uitvoerenden zijn oude bekenden als Jaap Kronenburg (orgel) aangevuld met Henry Blackmon die met zijn warme stem (bas) o.a. enige negro spirituals ten gehore zal brengen. Ook Piet Wiersma (inmiddels een veelge vraagd concertorganist) komt weer naar Texel Een andere organist, Bert Koewijn, die al eerder in Den Hoorn te beluisteren viel, heeft inmiddels zijn eerste plaat ge- maakt. Nieuw Frans Visser (orgel) geeft voor het eerst een concert samen met de sopraan José Jonkers. Het zijn „sentimental rea sons" waarom deze organist graag in Den Burg wil spelen. Als neef en naam genoot van ds. F. Visser heeft hij in de oorlogsjaren bij deze predikant gelo geerd en het orgel van Den Burg was het eerste dat hij als kind zag en hoorde. „Een lang gekoesterde wens gaat in ver vulling", aldus Visser. Het streven is om deze zomer jonge talentvolle muzikanten een kans te geven. Zo geeft Jan Teeuw, Als de leden van de VVV ermee akkoord gaan, wordt de Rabobank Texel eigenaar van het VVV-kantoor in De Cocksdorp. De bank heeft het onlangs door brand zwaar bescha digde gebouwtje gekocht in de hui dige staat. Na een verbouwing zal het als plaatselijk bankkantoor in ge bruik genomen worden. Met de VW kwam de bank snel tot zaken, omdat het een VW-wens was om het informatiekantoor in De Cocks dorp af te stoten. Inplaats daarvan wil men in De Cocksdorp een WV- agentschap stichting (bijv. als onderdeel van een bestaande winkel) wat een ver betering van de service bij lagere kosten betekent. In de praktijk is gebleken dat de WV-informatrice in het kantoor De Cocksdorp meestal niet veel had te doen, zodat de werkkracht die elders in het VVV apparaat bruikbaar was, onbe nut bleef. Door de brand is de besluit vorming over deze zaak in een stroom versnelling geraakt en heeft men van de nood dus een deugd kunnen maken. Waarschijnlijk zal volgend jaar het VW- kantoor in Den Hoorn ook door een agentschap worden vervangen. nog studerend voor het solistenexamen een van zijn eerste orgelconcerten in Den Hoorn. Kai Stürm (gitaar) en Doro- the Todtenhaupt (hobo), beiden studen ten aan de Hogeschool voor muziek in Essen, woonden vorig jaar een concert bij in Oosterend en spelen nu zelf op 9 augustus. Heel bijzonder is dat Georg Meerwein, solo-hoboist van het Bam berger Symfonieorkest samen met Dyo Wassink in de r.k. kerk van De Cocte- dorp een concert zal geven op 23 au gustus. De zomerconcerten worden af gesloten op 30 augustus door de Texelse organist Peter Zwart. Inlichtingen over de concerten zijn te verkrijgen bij T. Ver beek, 02226-277. Hieronder volgt het programma, de aanvang is steeds 20.15 uur. 12 juli: Hoornder kerkje, opening con certseizoen met Musical Texla. 19 juli: Herv. kerk te Oosterend, Jaap Kroonenburg (orgel, Hanry Blackmon (bas-bariton) 26 juli: Herv. kerk te Oosterend, Piet Wiersma (orgel) 4 augustus: Hoornder kerkje, Jan Teeuw (orgel) 9 augustus: Herv. kerk te Oosterend, Kai Stürm (gitaar) en Dorothe Todten haupt (hobo) 16 augustus: Hoornder kerkje, 8ert Koelewijn (orgel) 23 augustus: R.K. kerk te De Cocks dorp, Georg Meerwein (hobo) en Dyo Wassink (orgel) 30 augustus: Hoornder kerkje, Peter Zwart (orgel) De heer Bongers uit Amsterdam krijgt van het college geen toestem ming voor uitbreiding van zijn twee de woning, Hoofdweg 104 in Eier- land. De eigenaar wilde zijn pand uitbreiden met 43% (165 m'l maar het college oordeelde dat de aan vraag in strijd is met het bestem- mingssplan buitengebied en het thans nog geldende „uitbrei dingsplan in hoofdzaken". De huidige tweede woning is ontstaan uit samenvoeging van twee arbeiders woningen die elk maximaal een inhoud mogen hebben van 290 m3. Twee van deze woningen betekent dus een bouw- mogelijkheid tot 580 m3 en dat is meer dan Bongers wil maar de afdeling ruim telijke ordening vindt dat er niet meer over arbeiderswoningen gesproken kan worden, omdat men bij de aankoop het recht van tweede woning heeft gekregen. la carte vlees- en visspecialiteiten. Plateservice. Het adres voor: partijen, recepties, vergaderingen. i Kikkertstraat 31, De Cocksdorp, tel. 02222-252

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1