adio Volksuniversiteit esteedde les aan Texel E Oldtimers hielden rally op Texel „Nu kan ik mijn vader niet meer helpen Fotografie vanuit de volheid van het gemoed dertekeningen festival keerscontrole rikaal bezoek Pakistan leiding indwacht Landschappen Brigida van Lieshout Drankrijder levert rijbewijs in Sloopmateriaal opruimen Texelaars voor de Geslaagd Extra vergadering Abop, PCO en KOV Hollywood Stuntteam mag niet komen lAG 8 JULI 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 5 radiovolksuniversiteit heeft lavond een uitzending gewijd ixel. In deze twintig minuten |e uitzending kwamen meer- exelaars aan het woord en de problematiek van toe- werkgelegenheid, veerdienst, j uitvoerig aan de orde. nadruk kreeg het feit dat de re- voor Texel een zeer belangrijke rsbron is waarover verschillend ledacht maar die zeker niet mag teruggedrongen. Een probleem it voortvloeit is de seizoenswer- iid, die bestreden zou moeten door het stichten van „slecht- orzieningen" zoals het artikel 11 in De Koog zodat het seizoen kan verbreed. Aan het woord kwa- jnder meer RST-directeur C. Teso-directeur Th. Hoogerheide Brandenburg van het Mensen Werk project. Naast Drs. P. die jrdienst begeleidde met zijn lied en weer" was er ook een Texelse Ie bijdrage van de popgroep The Gebruikt Brandenburg begint naam te ma- iemand die niet terugschrikt (ook ihteraf) van krachtige uitspraken, uitzending vertelde hij dat jonge- Texel worden gebruikt om de toe- idustrie gaande te houden. Oude- inemers zijn namelijk te duur. Dit v* rt waarom de jeugdwerkloosheid minder hoog is dan elders in het Brandenburg pleitte overigens rlenging van het toeristenseizoen del om de werkloosheid te bestrij- larwas ook niet afkerig van activi- het genied van windenergie en Witte van ht MZW-project wees walijke gevolgen die de toerische igheid heeft voor schoolgaande In het seizoen krijgen zij maan- ig geen aandacht van hun ouders iten in de garage slapen omdat apkamer wordt verhuurd. De kin- finden dat erg en het is aan hun neren op school te merken. Bran- g verklaarde dat de mensen naar .omen voor de natuur en dat de jebieden daarom niet allemaal 28 lin oktober zullen alle tekenin- ie de Groeneplaats opgesierd in tijdens de opening van het stival geëxposeerd worden in emeentehuis. gesloten moeten worden. In het „dienstbaar maken van de natuur aan de mens" zag hij werkgelegenheidsmo gelijkheden. Goedkope werkgelegenheid Wethouder Klaas Barendregt vertelde dat met het toerisme op Texel een jaar lijkse omzet van omstreeks 100 miljoen is gemoeid, wat overigens ook geldt voor de landbouw. Investeringen in het toe risme hebben echter een veel groter ef fect op de werkgelegenheid dan investe ringen in de landbouw. Het is dus een betrekkelijk „goedkope" manier om ar beidsplaatsen te scheppen. Als die in vesteringen ook nog zijn gericht op sei zoenverbreding wordt de rentabiliteit van het toerisme ook nog beter. Op de vraag van de reporter of milieu- en ande re actiegroepen een bedreiging vormen voor die gewenste economische ont plooiing antwoordde de wethouder ont kennend. Verder wees hij op de concen tratiegedachte die het gemeentelijke be leid in deze heeft bepaald, waardoor de recreatie-activiteit tot enkele betrekkelijk kleine gebieden beperkt is en het elders op Texel rustig blijft. Maar ook gemiddeld over het eiland be zien kan nauwelijks van echte drukte worden gesproken. Ook in het hoogsei zoen is het aantal toeristen per vierkante kilometer niet groot. Er is dan ook geen reden om stimulerende maatregelen voor het toerisme achterwege te laten. „Dat móet, anders wordt Texel een probleemgebied". Meneer Kroon Uit diverse korte gesprekken met men sen die niet met naam werden genoemd kwam naar voren dat de Texelaars de na tuur als een kostbaar bezig beschou wen, maar dat degenen die zich opwer pen als beschermers daarvan vaak erg overdrijven. RST-directeur C. Koorn (die als meneer „Kroon" werd gepresen teerd) vertelde over de artikel 11 plannen in De Koog en de directe (40 tot 50 vaste arbeidsplaatsen) en indirecte werkgele genheid die dat plan kan veroorzaken. De verslaggever vertelde zelf de ervaring te hebben (25 jaar geleden was hij ook op Texel geweest) dat het eiland zijn ka rakter goed heeft weten te bewaren. Dat werd bevestigd door Koorn die uitlegde dat onder andere door de bestem mingsplannen (waarin zelfs de hoogte van de dakgoten wordt voorgeschreven) het karakter van de bebouwing klein schalig wordt gehouden. De grootste gebouwen van het artikel 11 complex zullen gedeeltelijk in de grond moeten worden gegraven omdat ze anders te hoog zouden worden. Veertarieven De reporter vertelde dat hij was ge schrokken van de veertarieven. Jan Brandenburg zei dat de toeristen door die tarieven worden tegengehouden. „Je kunt beter naar Slagharen of de Ef- teling gaan." Teso-directeur Th. Hooger heide legde uit dat zijn onderneming tot doel heeft een goede verbinding te on derhouden tegen het laagst mogelijke tarief. Voor minder dan het huidige tarief kan het niet. Aan de prijs is alleen nog wat te doen door verbetering van het rendement, in de eerste plaats aanpas sing van de veerhavens waardoor de dubbeldekker volledig kan worden be nut. Hoogerheide zei ook dat lange wachttijden bij de boot veel minder voorkomen dan wel eens wordt ge dacht. Op de vraag of overname van Te- so door de overheid tot de mogelijkhe den behoort zei hij: „Daarover wordt al gepraat zolang Teso bestaat. Die discus sie zal nóg wel 75 jaar duren." In de oor spronkelijke opname voor het program ma had RST-directeur Koorn verklaard de Teso-tarieven bedreigend te vinden voor de voor Texel zo belangrijke korte vakanties in voor- en naseizoen, maar dat was eruit geknipt. brt ren dinsdag gehouden verkeers- e in De Koog zijn diverse overtre- rln geconstateerd. Drie auto's reden bis i gladde banden, eveneens drie in lekke uitlaat, één wagen was n een deel drie van het kenteken- voorzien en vier auto's werden ichnisch onderzoek uit het verkeer len. r-Ud-Din (spr. uit: Chèrudin) is te gast in de Gereformeerde kerk in Burg. i bisschop van de Ver. Protestant- ;istaanse kerken in de provincie var. Deze provincie is ook het cen- roor de Afgaanse vluchtelingen, eze zaken en het reilen en zeilen kerk in Pakistan komt de bis- vertellen. Aanvang 19.30 uur. probleem zal zijn om alle tekenin- ingeveer 500) overzichtelijk onder mgen in de vrij kleine expositie- De prijswinnaars, te weten Yvon- Liesbeth Veth, Jeroen Nieuw- Sander Moor, Remko Veeger en la Maat (uit Den Burg), Tjallien Erik Jan Vermeulen en Margriet lr (uit Oosterend), zullen een ere- krijgen. lagavond 15 juli start de Texelse 'gsbrigade om 19.30 uur in zwem- lolenkoog een opleiding voor het B leugdbrevet strandwacht. deze opleiding kunnen ook jeug- aeristen vanaf 10 jaar deelnemen det bezit zijn van zwemdiploma A. eiding wordt in de week van 19 tot gustus afgesloten met een exa- Db opleiding vindt ieder vrijdaga- ilaats in het zwembad te Den Burg Bte dinsdagmorgen op het strand Koog. De kosten bedragen 712,50. b voor de cursus is mogelijk bij: b Reddingsbrigade, Postbus 151, Ur9. telefoon 02220-4505 (na 18.00 Ook beweging is niet vastgelegd, de beelden zijn met recht verstild te noe men. Dat is het sterke, maar tegelijk het zwakke punt van de expositie. Sterk, omdat Van Lieshout er duidelijk in is geslaagd datgene vast te leggen wat haar boeide, de rust, het weidse. Zwak, omdat een spanningselement vaak ont breekt, de beschouwer zou een gevoel van te diepe rust kunnen krijgen. De sterkste foto is dan ook een plaat die bij een waterval moet zijn genomen. Door een brekende golf op de voorgrond wordt de beweging van het stromende water aangegeven, terwijl door de nevel in de diepte vaag twee schepen te zien zijn. De toeschouwer moet twee keer kij ken voor de foto duidelijk is, maar dat draagt in niet geringe mate aan de kwali teit bij In deze afbeelding vond uw ver slaggever in ieder geval het sterkst die vierde dimensie terug, het vangen van schoonheid, maar versterkt met een vleug mysterie. Beauty „To capture what is beauty", het ach terhalen wat schoonheid is, dat is wat Van Lieshout bedoelt. Dat blijkt uit een (helaas) Engelstalige begeleidende tekst waarin de exposante uitlegt wat haar dreef tot het maken van deze foto's. De zeer sterke eigen natuurbeleving, die tot een hoogtepunt kwam tijdens een be zoek aan een ondergesneeuwd kerkhof in Greenfield, Massachusets. Het onder gaan van die „pure, witte, verfijnde we reld" wil zij met anderen delen. Drie van de foto's gaan over een ander thema dan landschapsbeleving: „ra men" zijn hier de onderwerpen. De laatste tijd merkt Van Lieshout dat dat bijzonder intrigerende en vaak fraaie beelden op kan leveren. Achter één van de ramen is zelfs een mens te zien, een oude man in een toch weer verstilde po se. Het is jammer dat niet het hele raam op de foto te zien is, die compositori sche fout doet afbreuk aan het verder zeer dramatisch geladen beeld. Scholing Brigida van Lieshout heeft geen enke le fotografische scholing gehad. Soms is dat te zien aan technische onvolkomen heden bij bijvoorbeeld tegenlichtopna- men of bij onderwerpen met een uitzon derlijk hoog contrast. Oog voor compo sitie, het „zien" van een goed onder werp is echter duidelijk aanwezig. De fotografe werd in Australië gebo ren, in Townsvolle, North Queensland, nu 28 jaar geleden. Toen zijn 15 was re patrieerden haar ouders naar Eindhoven. Enkele oldtimers die deelnamen aan de rally tijdens eens rustpauze aan de Maricoweg. „Ik ga uren op een mooie plek zitten, 's ochtends vroeg of in de namiddag als er niemand is. Van de schoonheid van het landschap kan ik dan helemaal emotioneel worden. Op zo'n moment pak ik mijn camera en druk ik af." Zo formuleert Brigida van Lieshout haar werkwijze bij het maken van de land schapsfoto's die zij nu tentoonstelt in de Scholerie. Kleurenfoto's met meestal een uitgewogen compensatie, waarin mensen ontbreken. Zij woonde acht jaar in Amsterdam en vervolgens anderhalf jaar in de Verenig de Staten, deels als au pair, deels ron dreizend Kodak wilde haar daar de gele genheid geven in één van hun ten toonstellingsruimtes voor amateurs werk te tonen, maar de fondsen voor het laten maken van de nodige vergro tingen ontbraken. Terug in Nederland kon dat wel, het resultaat hangt nu in Niek Welboren's Scholerie in Zuid Eierland. De voorbereidingen van de ten toonstelling zijn niet geheel vlekkeloos verlopen. De afdrukken, gemaakt door een Eindhovens laboratorium, waren niet allemaal, volledig naar wens en de passe-partouts, ook door anderen ge maakt, zijn soms opvallend a- symmetrisch. Deze onregelmatigheden zijn echter van ondergeschikt belang. Dinsdag, woensdag en donder dagmorgen was Texel het parcours voor de vijfde Noordholland rally, georganiseerd door de Pionier Auto mobielen Club die met een twaalftal antieke auto's van voor 1930 een wedstrijd hield. Een wedstrijd waar bij het overigens niet aankwam op snelheid of rijgedrag maar waar uit sluitend de kennis van Texel doorslaggevend was. De Pionier Automobielen Club houdt elk jaar een rally van enkele dagen en de ze liefhebbers en eigenaren van oldti mers kiezen steeds een ander gebied in Noordholland waar ze de resultaten van hun hobby kunnen tonen. Jammer was het dat het bezoek van de prachtig op gepoetste wagens niet tevoren was aan gekondigd anders hadden meer mensen kennis kunnen nemen van, om maar eens wat te noemen, en Spijker uit 1899 en een Rolls Royce uit 1925. De deelne mers vertrokken dinsdagmorgen onder politiebegeleiding en ondersteund door T-Fords van sponsors uit Limmen en arri veerden om 14.00 uur op Texel. Bij de fa. Spanjer aan de Maricoweg werd een uur later een sanitaire en sonsumptieve stop gemaakt waarna men vertrok naar De Koog. In dat dorp werden de automo bielen opgesteld bij garage Kikkert, na dat een rondrit door het dorp was gemaakt. Selectie De deelnemers verbleven in hotel De Kooger Hoop en maakten woensdag een uitgebreide tocht over het eiland waarbij alle dorpen werden aangedaan. Donderdagmorgen om tien uur vertrok men weer. De Pionier Automobielen Club kent een strenge selectie wat be treft de wagens die worden toegelaten. Tot en met het laatste schroefje moet al les origineel zijn en dat met een dergelij ke aanpak veel kosten zijn gemoeid mag duidelijk zijn. Volgens verschillende le den die we spraken zijn praktisch alle wagens geïmporteerd omdat Nederland in het verleden niet zo zuinig op dit ma teriaal was. Aan de rally namen juweel tjes van nostalgie deel zoals een Tatra sportwagen uit 1927 die een voor die tijd opvallend moderne lijn had. Een blikvan ger was ook de genoemde Rolls en de Brassier uit 1907. De automobielen die getoond werden mogen overigens niet zomaar op de weg. Er moet een aanlei ding zijn en dat was in dit geval dus een rally wat voor de inzettenden niet meer behelsde dan een spel met vragen als „wie is de burgemeester van Texel" en „waar staat de molen de Traanroeier." Cadeau Jaap Dekker van het VW vond het bezoek van de glanzende oldtimers zo verheugend, dat hij alle deelnemers een Texel-info spel aanbood in de hoop dai de ontbrekende Texel-kennis die tijdens de rally aan het licht was gekomen, als nog aangevuld zouworden. De delegatie kreeg dinsdagmiddag nog even verster king van Jan Geus met zijn A-Ford die het gouden bruidspaar J. Ran en M. Zie- berts naar de presentatie bij de fa. Span jer reed en hen liet fotograferen tussen de andere „oudjes." FF Het feit dat een 19-jarige Texelaar op 30 januari van dit jaar achter het stuur werd aangehouden met een promillage van 1,39 alcohol in zijn bloed leverde hem vrijdag voor de politierechter in Den Helder een geldboete van f750— op. Zijn auto moet hij bovendien vier maanden la ten staan en dat was twee maanden korter dan de officier van justitie Mr. W. Jansen, had geeist. De jongen werd 30 januari 's nachts aangehouden omdat hij te hard reed. De auto vertoonde technische gebreken, zoals een achterrem die niet werkte en een band met gescheurd canvas. De jongen verklaarde tegenover de politie ongeveer tien pilsjes te hebben gedron ken iets wat hij vrijdagmorgen voor de politierechter Mr. Udo de Haas opnieuw bevestigde. Het college zal de familie Van Zutphen aan de Pelikaanweg en de familie Kooiman aan de Epelaan sommeren hun terreinen waarop au towrakken, caravans, motorblokken en ander materiaal is opgeslagen binnen 14 dagen op te ruimen. Door bouw- en woningtoezicht is ge constateerd dat de terreinen „oneigen lijk" worden gebruikt. Het terrein van ~m Kooiman aan de Pelikaanweg heeft een agrarische bestemming en dat van Van Zutphen is bestemd voor recreatieve doeleinden. Nadat het oneigenlijk ge bruik is geconstateerd hebben beide ei genaren een groot deel van het materiaal opgeruimd maar dat was volgens het college niet voldoende. Eerst wordt een vriendelijk verzoek gestuurd om de au towrakken e.d. binnen twee weken te verwijderen en als dat niet helpt zal op grond van de bouwverordening gesom meerd worden de terreinen netjes te ma ken, waarbij gewezen zal worden op de mogelijkheid van politiedwang. ,,lk werk in Den Helder en ik moet 's morgens vroeg met de boot mee. Vanuit de polder waar ik woon gaat zo vroeg geen bus," aldus de verdachte die ver klaarde zijn vader die een winkel heeft nog 's avonds te helpen met het rijden in een bestelbus. ,,Nu kan ik mijn vader niet meer helpen. Hij vond het allemaal al niet zo leuk", zei de verdachte die het bravour ten overstaan van de publieke tribune na de eis van de officier had in geruild voor nederigheid. Tegenvaller Desgevraagd vertelde hij dat zijn vader ook beschikte over werknemers die dit werk kunnen doen, maar dat hij zijn rij bewijs enkele maanden moest missen was toch een tegenvaller. Ik wil een heel klein beetje rekening houden met deze omstandigheden," zei de politie rechter die een boete van f750— en vier maanden ontzegging van de rijbevoegd heid vonniste. De Texelaar was duidelijk niet tevreden met die uitspraak en ver klaarde „waarschijnlijk" in hoger beroep te zullen gaan. Het opslagterrein van de familie Ven Zutphen, hoek Bosrandweg-Pelikaanweg. Nadat gemeen teambtenaren hetoneigenlijk gebruik" ven dit recreatieve terrein hadden geconstateerd werd een groot deel van het sloopmateriaal opgeruimd. Det is echter niet voldoende volgens het col lege: alle autowrakken moeten weg De officier van justitie was niet erg te spreken over het rijgedrag van de Texe laar. ,,De politie verklaarde dat u bijna de bocht uitvloog en dat met drank op en een gevaarlijke auto", aldus de veront waardigde offcier die als antwoord kreeg, Ik rijd altijd pittig." Na dit „ex cuus" vond de officier een pittige straf terecht en hij noemde de jongen een ge vaar op de weg. Jansen eiste een boete van f750,— en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Omnisbaar De Texelaar bracht daartegen in dat hij zijn rijbewijs eigenlijk niet kon missen. De onderwijsbonden Abop, PCO en KOV houden maandag een extra leden vergadering. Hier zal dan gesproken worden over het voorstel om in het lager onderwijs 10% arbeidstijdverkorting door te voeren. De resultaten van deze vergadering zullen worden meegeno men in de landelijke standpuntsbepaling van de bonden. De vergadering begint om 20.00 uur in de Woelige Hoek naast de Thijsseschool aan de Keesomlaan in Den Burg. Aan de Stichting Opleiding Metalen te Haarlen slaagde Rob Stapersma uit Den Burg. Het college is niet van plan meer dan één stuntgroep en één circus in het zomerseizoen op Texel te laten optreden. Een zeer late vergunning aanvraag van het Hollywood Stunt team om dit weekend in De Koog en Den Burg op te mogen treden werd dan ook afgewezen. Er zijn reeds vergunningen verstrekt aan het cirsus Holiday (20 tot en met 22 juli) en de stuntgroep Les Aranis (16 tot en met 18 augustus) Het bureau cultu rele zaken adviseerde wel een vergun ning te verlenen maar een motivatie om van het gebruikelijke beleid af te wijken werd niet aangevoerd. Hollywood Stuntteam wilde langer dan drie dagen op Texel blijven maar het bureau culture le zaken vond dat teveel van het goede en hield het bij demonstraties op 9, 10 en 11 juli, waarbij werd opgemerkt dat de concurrentie met andere evenementen zoals Texelpop en de Taptoe niet groot zal zijn. „Al is enige invloed niet uit gesloten." De afdeling algemene zaken wilde niet van het oude beleid afwijken mede omdat het Hollywood Stuntteam al in maart te horen heeft gekregen dat men op Texel niet mocht optreden. „Het is in strijd met de zorgvuldigheid en de rechtsgelijkheid dit team nu een speel- vergunning te verlenen." Dit principe hanteerde het college ook.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 9