Cjroen c2jwartsJexeU in het harL, College moet oplossing oeken voor probleem erplaatsing schuur De vier jaargetijden in concours hippique Raad van State wilde geen schorsing Behandeling bezwaar tegen vliegfeest Groen-Zwart Z0MERUITVERK00P damesmode moerbeek Surfen in kostuum oomsingel mag iet gekapt Vernielingen in De Koog Rijverbod Plank mis College wil bedrag bijdrageregeling blijvend verhogen Weggesleept 10 tot 50% KORTING JAARGANG Nr. 9797 VRIJDAG 15 JULI 1983 :tie: Harry de Graaf, Pehkaanweg 75, De Koog, tel (02228) 266, Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 e an der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964 idvertenties, abonnementen, etc veld B De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, jn (02220) 2741na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs ^17.per kwartaal 70 cent incasso; los 70 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01 742; NMB nr. 67.34.60.398. en W hebben zichzelf met een moeilijk probleem belast or de gemeenteraad te beloven dat zij alsnog zullen trachten voor alle partijen bevredigende oplossing te vinden voor de i$blemen rond de verplaatsing en uitbreiding van een schuur- aan het Oude Dijkje. oals bekend gaf het bestem- gsplan geen mogelijheden om de ge- verbouwing toe te staan. De lunning werd daarom geweigerd. De naresse mevrouw N. de Beer- isker uit De Koog ging daartegen in iep bij de gemeenteraad en de raad laarde dit beroep dinsdagavond on- jond, conform het advies van het ige. en W moesten echter veel moeite om de raad er van te overtuigen dit de enige juiste beslissing was. De in Van der Meer, Jansen, Van Asselt, <ert en Poster stemden voor ge- idverklaring, ondanks de medede- van de burgemeester dat hij zo'n uit voor vernietiging bij de kroon zou dragen omdat deze afwijking van de emmingsplanvoorschriften onaan- dbaar zou zijn. Agrarisch" erbrand Poster was voor gegrond- laring van het beroepschrift omdat >ermg van het bouwplan verfraaiing het landschap zou betekenen en het oog op het verleden waarin on- elijkheden over deze zaak zijn ont- Bovendien wilde hij het tuinieren mevrouw De Beer wel als agrarische (iteit aanmerken. Jan van Asselt zei rouw De Beer haar zin te willen ge- ter wille van de rechtsgelijkheid. Hij mde twee voorbeelden (waaronder pand Ruijslaan 88 van de burge ster) waarbij ook sprake was van tallen die in het verleden zonder ver- ning werden gebouwd maar achteraf konden worden gelegaliseerd. Hij i het onjuist dat het klandestiene aden van het nu aan de orde zijnde ouw breed wordt uitgemeten. enk Beumkes vond echter dat de I moeilijk anders kan doen dan onge- id verklaren. Hij twijfelde overigens aan de goede trouw van de initiatief aster, die echte heeft gedacht dat ze „agrarische" eisen voldeed en daar in deze agrarische bestemde omge- bouwen mocht. Niet star ielein Jansen rechtvaardigde de door voorgestane afwijking van de iemmingsplanvoorschriften door er- i wijzen dat men in deze dingen niet star moet redeneren. Het resultaat de aangevraagde bouw is immers de omgeving ervan opknapt? fahouder Daan Schilling zei dat de „goed op het verkeerde pad" zou als het beroep gegrond zou worden verklaard. Want dan zou men strijdig handelen met het eigen beleid. De door Van Asselt genoemde voorbeelden acht te hij niet van toepassing. Hij toonde zich bereid te trachten het probleem voor mevrouw De Beer op een of andere wijze oplossen, maar dan moest het be roepschrift wel ongegrond worden verklaard. Peter Bakker van de PSP ging daar mee in de tweede discussieronde ak koord. ,,We geven de wethouder op dracht een oplossing te zoeken voor dit speciale geval." Gerbrand Poster wou daar niet van ho ren. Volgens hem zou dat een langduri ge affaire worden en daarom moest het beroep gewoon gegrond worden ver klaard zodat mevrouw De Beer direct kan bouwen. Gelein Jansen merkte op dat de illega le bouwsels op het terrein worden ge doogd; ze worden dus niet afgebroken. Daarom zou het consequent zijn om ook opknappen en uitbreiden toe te staan. Beleidslijn Tijdens de verdere discussie werd dui delijk dat de nog te bedenken tegemoet komende strategie jegens de familie De Beer moet resulteren in een behandeling waar anderen in vergelijkbare situaties ook recht op hebben, dus een algemene beleidslijn. Gerbrand Poster vond dat dit dan veel eerder had moeten gebeuren. Hij vreesde dat de zaak op de lange baan zou worden geschoven. Wethouder Schilling: ,,Met wat Poster wil is de fa milie het minst geholpen". Cor Dros kwam bij het uitbrengen van zijn stem in gewetensnood, omdat hij zich als voor zitter van de beroepencommissie voor ongegrondverklaring had uitgesproken, maar nu een andere houding wilde inne men. Hij stemde echter voor onge grondverklaring. .Omdat ik voorzitter van de beroepencommissie ben; anders zou ik tegen zijn geweest. Isolatiewerk Het voorstel om het aanbrengen van spouwmuurisolatie in de onderwijzers woning van Oudeschild te laten uitvoe ren door een overkants bedrijf voor een bedrag dat hoger is dan waarvoor een Texels bedrijf had ingeschreven, ont moette veel kritiek. Precies hetzelfde deed zich voor bij de behandeling van het voorstel om spouwmuurisolatie aan te brengen in de gymnastiekzaal aan de Beatrixlaan. B en W hadden, ondanks bezwaren die in de raadscommissie wa ren gemaakt, de voorkeur gegeven aan het duurdere bedrijf wegens de langere garantietermijn en het Komo-keur. Cor Dros vond dat het college de zaak verkeerd had aangepakt. Bij het vragen van offerte aan bedrijven moeten alle wensen worden vermeld, zodat de ver schillende prijzen die binnenkomen gel den voor precies hetzelfde werk. Het is best mogelijk dat de Texelse firma de langere garantieterijm ook heeft willen bieden voor hetzelfde geld. Dros vond dat in dit geval, waarbij de gemeente twee ondernemers heeft gevraagd offer te te doen, het werk altijd aan de laagste moet worden gegund. Als In een der bedrijven geen vertrou wen bestaat, moet dit bedrijf helemaal niet worden uitgenodigd om in te schrij ven. Henk Beumkes herinnerde eraan dat in commissieverband ook is gepleit voor het gunnen van het werk aan de laagste inschrijver en hij stelde de raad voor aldus te handelen. Bij de stemming bleek echter dat er net geen meerder heid voor was. Tijdens de open dag van de Windsurf- club Texel aanstaande zondag zal tussen 16.00 en 17.00 uur een behendigheids wedstrijd plaatsvinden, waaraan iede reen mee mag doen, mits gekostu meerd. Beeld ven een vorig concours trubriek eenspannen tuigpaarden gereden door dames). Het concours hippique dat ,,De Blijde Rijders" zaterdagmiddag in samenwerking met De Koog Promo tion zullen uitvoeren, belooft weer een gevarieerd en onderhoudend evenement te worden. Er zijn 35 paarden bij ingeschakeld alsmede vele pony's van de ponyclub De Kleppertjes en er is een spectaculair slotnummer bestaande uit een show waarin de voor deze gelegenheid in vier secties onderverdeelde Blijde Rijders in 20 aanspanningen de vier jaargetijden zullen uitbeelden. Er zijn vijf tuigpaardenrubrieken: klei ne limiet 114 aanspanningen), grote li miet (11 aanspanningen), open klasse enkelspan (9 aanspanningen) eenspan nen tuigpaarden gereden door dames (19 aanspanninggen) en een open klasse tweespannen (10 aanspanningen). In verband met het grote aantal aan meldingen zal het damesnummer" in twee manches worden verreden. Op het let college wil niet dat de boom gel voor de supermarkt van het ngalowterrein „De Parel" wordt kapt. Daarom was gevraagd door heer D. van Egmond die de singel I opruimen voor parkeerhavens n het Gerritslanderdijkje mede dat er problemen zijn rond het hruik van de inrit door huurders «de bungalows en anderen die al- in van de winkel gebruik maken, heer Van Egmond is alleen eige- van de winkel. let college staat op het standpunt een gedeelte van de singel gerooid 'gworden, maar dat enige beplanting 'de wegkant moet blijven staan. Dit 'promis is voor de heer Van Egmond 'voldoende. Het maken van parkeer- ■ens aan de weg is volgens B en W Her verkeerstechnisch ongewenst, ijs men van mening dat de winkel ei- n'ijk uitsluitend is bedoeld voor re- enten van het bungalowterrein. „In filosofie zijn bungalowparken en 'kei één. Problemen die zijn ontstaan f het privaatrechtelijk scheiden van Mommen, zullen ook privaatrechte- opgelost moeten worden." De Raad van State heeft dinsdag het schorsingsverzoek te gen het vliegfeest afgewezen. Daarmee is de kans dat dit feest op zaterdag 13 augustus volgens plan kan doorgaan, aanmerke lijk groter geworden. Zoals bekend had de Werkgroep Land- schapszorg Texel bezwaar gemaakt te gen het vliegfeest, omdat het hangende definitieve regelingen inzake de status van het vliegveld Texel en de aanwijzing van stiltegebieden, onjuist werd gevon den iets dergelijks te organiseren. Aan de voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State werd daarom ver zocht om de door de burgemeester afge geven „verklaring van geen bezwaar" te schorsen voorlopig ongeldig maken). Spoedig toestemming Dat verzoek is dus afgewezen en ver wacht wordt dat de Rijksluchtvaart dienst nu binnen enkele dagen de defini tieve toestemming zal geven. De in gang gezette Arob-procedure schrijft voor dat de beroepencommissie van de gemeen te nu een advies geeft aan de burge meester, op grond waarvan deze zijn eerder ingenomen standpunt moet „heroverwegen". Dat is nogal formeel. Het is onwaarschijnlijk dat deze zijn besluit wijzigt. Tegen die opnieuw geno men beslissing kan dan weer beroep worden aangetekend bij de Raad van State. De behandeling daarvan kan wel anderhalf jaar duren en is voor het op handen zijnde vliegfeest dus van geen belang, maar mogelijk wel voor andere luchtvaartactiviteiten in de toekomst. Ook is het mogelijk dat Arob-beroep wordt aangetekend tegen de nog te ne men beslissing van de Rijksluchtvaart dienst, maar ook dat lijkt geen ernstig gevaar in te houden voor het vliegfeest van 13 augustus. Bij de openbare behan deling van het schorsingsverzoek (dins dag j.l.) bleek de zaak niet erg moeilijk te liggen. Tijdens de zitting werd namens de ge meente het woord gevoerd door de heer J. Eerkens, namens Landschapszorg door de heer L. Dijksen en namens de NV Luchtvaartterrein Texel door drs. Van der Maten. Laatstgenoemde betwijfelde of de ver klaring van geen bezwaar van de burge meester kan worden beschouwd als eeh overheidsbeslissing waartegen Arob- beroep mogelijk is. Volgens hem was het een advies en wordt in deze alleen door de Rijksluchtvaartdienst een echte beslissing genomen. Van der Maten vond verder dat de burgemeester zijn besluit tot medewerking niet had hoeven publiceren. Voor het luchtvaartterrein is het vliegfeest ook van economisch be lang omdat het in deze tijd nodig is aan de weg te timmeren en daardoor het be zoek aan het terrein te stimuleren. Ver der wees spreker erop dat de organisatie voor het feest reeds vergevorderd is en dat door dit incidentele evenement niet vooruit wordt gelopen op nog te nemen beslissingen inzake de luchtvaartactivi teit op en boven Texel. Terugdringen Namens de werkgroep Landschaps zorg gaf Lieuwe Dijksen een overzicht van alle luchtvaartactiviteiten boven en bij Texel om een indruk te geven van de hinder die er reeds is. De werkgroep steunt het streven om de luchtvaart in het waddengebied zoveel mogelijk terug te dringen. Hangende definitieve beslis singen in deze mag geen uitbreiding van bestaande activiteiten plaatsvinden. De werkgroep beschouwt het vliegfeest als zo'n uitbreiding, In zijn betoog maakte Dijksen onder meer melding van het massaal relatiefspringen dat zondag op Texel heeft plaatsgehad en waarvoor te gelijkertijd zes vliegtuigen lange tijd hoorbaar in de lucht waren. De heer J. Eerkens legde in zijn betoog de nadruk op het incidentele karakter van het vlieg feest. Het is niet de bedoeling er een re gelmatig weerkerend evenement van te maken. Hij zei dat nauwelijks is hard te maken dat de belangen van natuur en milieu door het evenement worden ge schaad. Het feit dat zo'n vliegfeest on geveer 10.000 bezoekers trekt wijst erop dat het door velen wordt gewaardeerd en als andere belangen dan niet of nau welijks worden geschaad,, wat is daar dan tegen? Zelfs belangen van de om wonenden zijn door de drie uur durende demonstraties niet ernstig geschaad. De deelnemende vliegtuigen dienen zich aan bepaalde routes te houden en mo gen zeker niet boven natuurgebied komen. concours treden ook paarden van de „overkant" op. Deelgenomen wordt na melijk door de SERT (Streekvereniging van Eigenaren en Rijders van Tuigpaar den in Noordholland boven het Noord zeekanaal) De prestaties tijdens het con cours zullen met mooie ereprijzen wor den beloond. Zes ondernemers uit De Koog hebben de diverse rubrieken „gea dopteerd" door geld beschikbaar te stel len waarvoor de prijzencommissie van de Blijde Rijders de troffeeën heeft gekocht. Voor de grootste pechvogel van de mid dag is er een pechprijs als troost. Ook is een prijs uitgeloofd voor de beste merrie van de dag en voor iedere laatst ge plaatste is er een aanmoedigingsprijs („poedelprijs"). De wisselprijs voor de best geplaatste Texelse dame is beschik baar gesteld door de gemeente Texel en de wisselprijzen voor de open klasse en kelspan en voor de open klasse tweespan zijn er van De Koog Promoti on. De ponyclub De Kleppertjes levert een belangrijk en aantrekkelijk aandeel in het programma. Met vijftig pony's wordt een presentatie en parade verzorgd, er is twee keer een dressuurdemonstratie en er wordt gesprongen, zowel individueel als in patrouille. Vooral het patrouil- lespringen (dus met meerdere tegelijk) belooft spectaculair te worden. Tijdens het concours zal de uitslag bekend wor den gemaakt van de „paardenfoto- wedstrijd" die in samenwerking met de firma Nauta is gehouden. Het aantal deelnemers was niet erg indrukwek kend; wie wel heeft meegedaan heeft dus een grote kans een prijs te hebben gewonnen. De ingezonden foto's zijn op het terrein te zien. Ter bestrijding van de kosten van het concours wordt op het terrein een verloting gehouden. De loot jes kosten vijftig cent per stuk. Het concours hippique wordt gehou den op het terrein aan de Nikadel in De Koog en begint om 13.00 uur. De entree prijs voor volwassenen is f7,50; kinde ren tot en met 14 jaar betalen f 2,50. Het programmaboekje is gratis. In de nacht van zondag op maandag werd in De Koog een groot aantal ver nielingen aangericht. Van de auto's die aan de Ruyslaan stonden geparkeerd werden alle buitenspiegels afgebroken, twee buitenlampen van een hotel aan de Boodtlaan werden vernield en in dezelf de straat werden enkele kleine lantaarn palen omgebogen. Een Texelse automobilist kreeg in de nacht van dinsdag op woensdag een rij verbod van zes uur opgelegd omdat hij met teveel alcohol op achter het stuur zat. Na twee blaastests moest de bestuurder ook een bloedproef ondergaan. De verontrusting van het Texe/s Belang-raadslid Jan van Asselt over de poging van de burgemeester om op Texel kampeervoorschriften te krijgen die afwijken van de bepalingen in de bin nenkort van kracht wordende landelijke kampeerwet, is begrijpelijk. Want als die pogingen (waarvoor enig begrip lijkt te bestaan) slagen, dan zullen de kampeer- mogelijkheden op Texelse erven veel minder ruim zijn dan elders in het land. Bovendien is er de kans dat zo'n uitzon deringsregel voor Texel en de andere waddeneilanden in de landelijke wet wordt opgenomen, zodat de gemeente er zelf achteraf niets meer aan kan ver anderen. Dat is weinig bevredigend om dat de huidige gemeenteraad vrijwel ze ker in meerderheid geen bezwaar heeft tegen een groter aantal kampeereenhe- den per erf. De insinuerende en persoonlijk getinte wijze waarop Van Asselt dinsdagavond deze kritiek verwoordde in de rondvraag van de raadsvergadering gaat echter alle perken te buiten. De Texels Belang-man suggereerde dat de burgemeester die boven de partijen hoort te staan zich een slecht democraat had getoond door zonder overleg met de gemeenteraad of raadscommissie naar Den Haag te „hol len" om daar zijn eigen persoonlijke wensen door te drukken. Afgezien van het onbehoorlijke karakter ervan, sloeg Van Asselt met zijn be schuldiging bovendien feitelijk de plank mis en beging hij een politieke blunder. Want de ijzig kalm reagerende voorzitter greep uiteraard deze gelegenheid aan om in een paar woorden te laten blijken dat niet de heer Eng el vaart maar de heer Van Asselt en zijn medestanders in ge breke waren gebleven. Wat de burgemeester samen met zijn collega's van andere eilanden in Den Haag heeft gedaan, was niets anders dan het verdedigen van het door de ge meente vastgestelde eigen Texelse kam- peerbeleid, conform het recreatieba sisplan en het nieuwe plan buitenge bied. Het mag waar zijn dat de gemeen teraad er nu in meerderheid anders over denkt, zolang die raad geen ander beleid vaststelt of aankondigt, geldt het oude. Inp/aats van op Engelvaart te schelden, had Van Asselt zich beter kunnen afvra gen waarom hij en zijn geestverwanten niet in staat zijn geweest om tijdig met initiatieven te komen om het kampeer- beleid te wijzigen met de daaraan ver bonden consequenties voor de strategie naar buiten. Burgemeester en wethouders zul len de raad voorstellen de jaarlijkse storting in het fonds „Bijdragerege ling oude land van Texel" met ƒ25.000,— te verhogen tot een ton. Het budget van de regeling blijkt over schreden te worden ondanks de vrij rui me uitgangspositie aan het begin van het jaar (ruim ƒ50.000,— in kas). Jaarlijks dragen rijk en gemeente samen ƒ75.000,— bij en uit de toeristenbe lasting komt nog eens ƒ35.000,—. Maandag werd in opdracht van de po litie een auto weggesleept die stond ge parkeerd in een parkeervak voor invali den bij camping Kogerstrand. Adv. I.M. DÜD Telefoon (02220) 3393.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1