Feestelijk zand halen op de Razende Bol Woensdag LWestern 50 mille voor Texel-promotie Mevrouw Dros opende nieuwe tennisbanen Nieuwe amba Hoornder donderdag „Once upon a time in the west" Commissie F ET positief Ludieke stunt van „Duinbehoud" „WAT IK ZEGGEN WOU. Portemonnee gestolen Motorrijder de sloot in Auto tegen paal Verleende bouwvergunningen Kleinschalig kamperen Jaloezieën gestol PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 19 JULI 8RÏVEN «N LEZERS BUTEN VERANT<WOflOELU*l«C WH DE «Q Op initiatief van de Stichting Duin behoud uit Leiden zal zaterdag 28 au gustus een ludieke manifestatie worden gehouden om kracht bij te zetten aan de actie om geld los te krijgen voor snelle maatregelen te gen de kustafslag. Een groot aantal genodigden zal met het ms. Dage raad van Leo Visser uit Oudeschild een tocht maken naar de Razende Bol. Daar zullen enkele zakken zand worden geschept en worden over handigd aan de burgemeester. Een van de zakken zal vervolgens wor den geleegd in het Molengat en de andere (na terugkeer in Oudeschild) op het strand van paal 21. Na deze symbolische zandsuppletie is er een diner voor de genodigden en be gint om 20.00 uur een openbare infor matieve bijeenkomst in hotel De Linde boom. Hier zal door middel van inleidin gen, dia's en film uitgebreid aandacht worden besteed aan Texel en de belan gen van natuur, recreatie, landbouw en werkgelegenheid. De verontrustende kustafslag komt uiteraard ook aan de or de alsmede maatregelen die mogelijk zijn om daar een eind aan te maken. Allemaal mee De 24 organisaties die onlangs een brief hebben ondertekend waarin het provinciaal bestuur van Noordholland werd gevraagd geld beschikbaar te stel len voor noodmaatregelen, zijn uitgeno digd deze ludieke vervolgactie te on dersteunen en mee te doen. Zoals be kend is de actie vooral opmerkelijk om dat zowel natuurbeschermingsorganisa ties als meer op de economie gerichte verenigingen samenwerken, wat het lo gisch gevolg is van het feit dat de kustafslag zowel voor de recreatie als voor de natuur een bedreiging vormt. Met name Texels grootste camping Ko- gerstrand zal in zee verdwijnen als niet snel maatregelen worden genomen. Aan de boottocht vanuit Oude schild kan ook door kleinere sche pen worden deelgenomen, zodat een bonte vloot ontstaat. Uitgeno digd om als passagier met de Dage raad mee te varen zijn B en W, de ge meenteraad, vele Haagse politici (waaronder de ministers van verkeer en waterstaat en van landbouw en visserij), de vaste kamercommissies van deze ministeries, de directeur- generaal van Rijkswaterstaat, de di recteur van Rijkswaterstaat Noord holland en pers, radio en televisie. De politie onderzoekt een geval van diefstal waarvan een Texelse jongeman wordt verdacht en waarvan een toerist uit Den Haag het slachtoffer is. De Ha genaar had de jongen ontmoet in een café in Oosterend en hoorde van hem dat hij een partijtje vis (slip) kon kopen. De vis werd later op zijn vakantie-adres in De Cocksdorp bezorgd en er moest f50,— voor worden betaald. De Hage naar had in zijn portemonnee alleen „groot" geld en legde de portemonnee op tafel toen hij in een ander vertrek klei ner geld ging halen. Nadat was betaald en de jongeman was vetrokken, merkte de Hagenaar dat de portemonnee met f550,— was verdwenen. Terwijl de andere Deuce-leden toekijkenontsluit mevrouw Dros-van Bommel de poort van het nieuwe tenniscomplex. Eens schoot ik opzettelijk Jimmy Ste wart in zijn been en dat was al erg ge noeg. Maar nu dood ik zelfs in koelen bloede een kleine jongen. Waar moet dat heen met mij?, aldus Henry Fonda over zijn rol als killer Frank in „Once upon a time in the west". Sprekend over regisseur Sergio Leone zegt Fonda: ,,Deze Leone-figuur heeft niet alleen grote overredingskracht maar is ook een van de opwindendste regisseurs. Het lijkt wel of hij in je hoofd kruipt, zodat je anders gaat denken en op situaties rea geert en acteert als nooit tevoren. Ik deed voor hem dingen, die ik in het ver leden altijd uit de weg ging. Leone laat waren niet te verwijderen of te camou fleren obstakels gekomen, zoals hoogspanningsmasten, reclameborden, ranches en telefoonpalen. Ik was wel gedwongen om hier te komen, waar mijn camera's 360 graden kunnen draai en zonder iets moderns te ontmoeten." „Once upon a time in the west" is te zien als woensdag western, aanvang 20.00 uur. De tennisclub Deuce heeft zater dagavond de nieuwe tennisbanen bij de sporthal Ons Genoegen in ge bruik genomen. Het vier banen en één oefenkooi omvattende geheel werd geopend door het ere-lid me vrouw J. M. C. Dros-van Bommel. Zij ontsloot de ijzeren toe gangspoort waarna de in groten ge tale toegestroomde Deuce-leden de baan opkonden om een balletje te staan. Het was een officieuze gebeurtenis want het terrein is nog niet helemal afge werkt en ook de kantine met kleedka mers en douches ontbreekt nog. De offi- cële opneing is in april volgend jaar. Dan is alles klaar en is het bovendien precies 25 jaar geleden dat de tennisvereniging Deuce rechtspersoonlijkheid kreeg. De vereniging is echter minstens twee keer zo oud. Hoog tempo De nieuwe banen werden aangelegd door de firma Ubink uit Dalfsen. Het grondwerk werd verricht door de firma Westerlaken. De totale kosten beliepen f182.000,—. Het werk werd in hoog tem- Een 20-jarige motorrijder kwam zater dagavond in de sloot van de Westerweg terecht, nadat hij door onduidelijke oor zaak de berm was ingeschoten. De ach- teropzittende 17-jarige duo-passagier moest zich lichtgewond onder dokters behandeling stellen. De motor werd flink beschadigd. Een automobilist uit Bennekom botste zaterdag bij achteruitrijden op het Ach terom in Den Burg tegen een gemeente lijk paaltje. De auto werd daarbij beschadigd. po uitgevoerd. De ingebruikneming viel 31/2 maand nadat het definitieve besluit in een extra ledenvergadering van Deuce was genomen. Die voortvarendheid kwam na een langdurige periode van touwtrekken over de plaats waar de nieuwe banen moesten komen. Zoals bekend waren er aanvankelijk plannen voor aanleg van de banen op de speel weide, op een terrein in Den Burg-oost en op het zwembadterrein, in het laatste geval in vergevorderd stadium. Kunstgras De nieuwe banen zijn gemaakt van kunstgras. Dat is twee keer zo duur als gravel maar wordt tien jaar gegaran deerd en vraagt geen onderhoud. Vooral Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en instanties bouwvergunning verleend: J. Hopman, Keesomlaan 5, Den Burg voor het veran deren/vergroten van een woonhuis; Le- vensverz.Mij. ,,De Wereld", voor het plaatsen van een overkapping en aan brengen van brandpreventieve voorzie ningen aan de Dorpsstraat te De Koog; Fa. van Splunter, Dorpsstraat 39, De Koog, voor het plaatsen van een wind scherm; Hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen te Edam voor het oprichten van een rioolwaterzuivering sinstallatie aan Nieuwe Schild te Ooster end; A. Terpstra, Zuid Haffel 29, Den Burg voor het vergroten van een woonhuis. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 205. hebzucht, corruptie en geweld zien op een manier zoals geen enkele regisseur voor hem dat ooit deed. Hij weet dat het westen een wetteloos land was waar de mensen direct met hun pistool klaarstonden. Hij laat dit ook zien in zijn rauwe werkelijkheid. Deze Italiaan weet meer van het westen en de geschiedenis ervan dan de meeste Amerikanen. Zelfs zijn kostumering is opwindend, want die is werkelijk authentiek uit die periode en niet de „modern" gemaakte cowboy pakjes zoals je zo vaak ziet in die andere westerns. Enkele kilometers buiten het dorpje Guadix in Spanje in de uitlopers van het grote Sierra Nevadamassief kwam de Amerikaanse „Frontier" tot le ven, een exacte kopie van een westernstadje uit 1870. Voor 250.000 dollar maakte Leone hier de grootste en waarschijnlijk ook meest authentieke western-set die ooit gebouwd werd. De stad bestond uit ongeveer 70 gebou wen, allen opgetrokken uit solide tim merhout of rode baksteen met echte ce ment. „Eerst wilde ik alles in Amerika opnemen", zei Leone, „maar ik ontdekte dat het Amerika van 1870 was verdwe nen. Op de plekken waar ik wilde filmen De raadscommissie financieel, economisch en technisch beleid oordeelde, uitgezonderd Peter Bak ker van de PSP, positief over de aan vraag van het VVV om f50.000,— be schikbaar te stellen voor Texel- reclame voor dit najaar. Vorig jaar had het college een dergelijk ver zoek afgewezen maar de sombere toeristische vooruitzichten voor het naseizoen waren nu aanleiding om „vooruitlopend op een algemeen promotiebeleid in samenwerking met de VVV en het bedrijfsleven" een eenmalige extra subsidie uit te keren. „Het is een voorzetje van on ze kant", aldus wethouder Baren- dregt. Bijna alle commissieleden hadden dezelfde mening. Er kwamen enkele detailvragen aan de orde maar de commissieleden waagden zich niet aan diepgaande opmerkingen over „reclame maken" vooral omdat al vast staat waar dit geld heengaat (radio- en tv-spots en dagbladreclame). B. Daalder zei dat promotie een specia lisme is waar de betrokkenen goed over moeten nadenken. „Je kunt de plank met een simpele zin misslaan maar voor hetzelfde geld in de roos schieten." Wet houder Barendregt kon geen antwoord geven op de vraag wat het rendement van een dergelijke campagne is. „Op lange termijn heb je mogelijk veel rende ment, maar het blijft gissen." Kleine vakanties Jaap Dekker van het VVV gaf een overzicht van de vakantiespreiding in ei gen land en zei dat de VVV aan 750 ge meenten zal vragen hoe de zogenaamde „kleine vakanties" in die plaats voor vol gend jaar gepland zijn. „Deze gegevens zijn thans nergens beschikbaar", aldus Dekker, „maar in Brabant had men bij voorbeeld enkele dagen vrij voor de pinksterdagen en bij ons was het de week er na." De strategie is om in die ge bieden dan gericht reclame te maken. G. Poster was vooral voorstander van radio reclame want tv-reclame vond hij erg duur. Dekker legde uit dat promotie in deze onmisbaar is, althans in de recla mestrategie van het Nationaal Bureau voor Toerisme. Deze visuele reclame moet de eerste belangstelling voor Texel opwekken. „De radioreclame is dan mis schien een geheugensteuntje en de dag bladreclame moet de potentiële klant uitnodigen bij ons een vakantiegids aan te vragen", aldus Dekker. Hapsnap P. Bakker van de PSP was niet tegen een beleid voor spreiding van toerisme („denk wel een beetje om het broedsei- in verband met dat laatste is de exploita tie voordeliger dan gravel. Tussen de ny lon grassprietjes van 27 mm lengte is een laag speciaal zand gestrooid tot een hoogte van 22 milimeter. Dit zand wordt door het nylon op zijn plaats gehouden. Als de spelers een „sliding" maken, ma ken de korreltjes een rollende beweging, maar ze verplaatsen zich niet. Bij de opening bracht Deuce-voorzitter me vrouw A. Coutinho speciaal dank aan de Bouw Begeleidings Commissie (BBC) waaraan het voor een belangrijk deel was te danken dat de laatste maanden zo snel is gewerkt. Te huur De oude tennisbaan aan de Elemert blijft gewoon in gebruik bij Deuce. Nu men over voldoende banen beschikt kunnen deze oude banen een deel van de tijd aan toeristen en andere passan ten worden verhuurd voor f 15,per uur of f90,— voor zeven uur. Dit tarief geldt ook voor de andere Texelse tennisbanen Wie van de baan gebruik wil maken kan dagelijks tussen half negen en tien uur ter plaatse een afspraak maken. De trai ningen van de Deuce-leden worden uit sluitend op de nieuwe banen gehouden. Verwacht wordt dat de nieuwe peerwet binnenkort volledig in wei zal treden. In deze nieuwe wet wo mogelijkheden voor het kamperen o ven opgenomen die daarmee lam geregeld zijn. Aan dit kleinschalig peren, dat juist de eigen bevolkini goede komt, willen wij meewerken burgemeester is echter, vooruitlo| op de nieuwe kampeerwet, naar Haag gereisd om te vertellen dat Texel een uizondering gemaakt i worden om het kamperen op de erv beperken. Deze poging heb ik laatste raadsvergadering veroordei ben van mening dat eerst de gevi voor Texel bekeken dienen te wordi wat we in onze huidige plannen mr bijstellen. Mij is géén gemeente be die nu reeds geheel aan de eisen v: nieuwe wet voldoet; dat kan ook De reis van de burgemeester kan to volg hebben dat hier andere regels; gelden, waardoor aanzienlijk m mogelijkheden ontstaan. Ik vind dit een recreatiegemeente onterecht, het aangevoerde punt dat de veerd er niet op is berekend is niet corre: is juist sprake van een overcapai Ook zouden onze wegen er niet q berekend. Verwachten de tegensta dan zo'n enorme stroom van toei die op erven willen kamperen? Het punt dat ons recreatiebasisplan (d; gaat van max. 47.000 toeristische! plaatsen tot 1985) géén ruimte bie volgens mij ook niet juist. Momen! onze capaciteit ca. 38.000 toerist slaapplaatsen. Uiterlijk in 1984 mot oude recreatiebasisplan, dat nu ruimte biedt, worden herzien. Ik ben van mening dat we moeten pen met het bieden van recreatievt gelijkheden aan grote overkantse b ven. Daar zijn we niet mee gebaat kunnen dit bevorderen door alléén schalige projecten toe te laten. Do nieuwe kampeerwet ongewijzigd, j, als elders in Nederland, hier toe te sen zullen we dit bereiken. Jan van A raadslid Texels E De Een vakantieganger uit Zwa constateerde dat de kunststof jaloe d die op de buitenkant van de ach van zijn auto waren gemonteerd, gestolen. De wagen stond gepa op de parkeerplaats van can Kogerstrand. zoen") en wilde daar eventueel ook wel gemeenschapsgeld voor beschikbaar stellen. Op voorhand 50 mille vertrekken vond hij echter teveel van het goede. „Inhoudelijk mis ik informatie. Dit is hap-snap werk". Daarnaast vond de PSP-er mond op mond reclame erg be langrijk en deze reclame heeft alles te maken met de kwaliteit die op Texel wordt geboden. „Eén slechte ervaring van de toerist kan 50 mille promotie zo ongedaan maken." Bakker vond dat men iets aan de kwaliteit en service kan doen door bijvoorbeeld een certificaat uit te geven als een bedrijf aan verschil lende voorwaarden voldoet. „Dat is een waarborg die je met tam-tam kunt pre senteren maar waar de toerist dan ook kwaliteit voor moet krijgen. Bovendien is het een stimulans voor het bedrijfsleven om de zaakjes in orde te hebben". B. Daalder was het daarmee eens en vroeg de wethouder deze suggestie over te brengen aan de commissie die zich bezig houdt met Texel-promotie. „Elsevier heeft de kopje koffie test en dat werkt ook." Steun H. Beumkes was ook niet tégen de subsidie maar vroeg wel om een terug houdend beleid ten aanzien van steun aan het bedrijfsleven. „De ondernemer leunt graag tegen de gemeente aan en we geven al veel geld uit aan toeristen promotie via de VVV." Barendregt ant woordde dat de VW-bijdrage vooral ge bruikt wordt voor algemene informatie aan de toerist. „Als we dat niet deden, moesten we zelf een informatiepunt op zetten en onderhouden." De wethouder zag bijdragen aan Texel-promotie in de toekomst vooral als „extraatje". De be drijven zullen zelf ook een flink aandeel moeten leveren (in dit geval betaalt men 90 mille). Demonstraties van oude ambachten zijn een welbekend onderdeel van toe ristische activiteiten die in diverse dor pen worden georganiseerd. In Den Hoorn kwam men op het idee om eens een keer de nadruk te leggen op heden daagse beroepsuitoefening en rond dit thema een interessant maar tevens ver makelijk programma samen te stellen. Deze „beroepenmarkt" is onderdeel van de Hoornder donderdag van 21 juli en begint om 19.30 uur. In het bijzonder zullen demonstraties worden gegeven van beroepen die in of bij Den Hoorn worden uitgeoefend, maar er zijn ook demonstraties met een meer algemeen karakter. Het is de be doeling dat elke Hoornder ondernemer „iets" doet op en bij het pleintje bij Goënga. Zo zal een bollenboer wat van zijn vak laten zien, alsmede een rijwiel hersteller, een timmerman, een slager en een hotelier. Natuurlijk leent niet elk vak zich voor een aardige voorstelling maar in die gevallen zal er door het invoegen van een ludiek of wedtrijdeleme' I. bijzonders van worden gemaakt. H drijf „Op Diek" bijvoorbeeld dat h hotelier uitbeeldt, biedt de gelege om deel te nemen aan een we H „bed opmaken". In de schuur van W. Duinker zal h< een interessante tentoonstelling ten; dezelfde expositie die binn ook in Oosterend is te zien. In des van Han Bakker geeft het dienst hoofd C. P. Harting van Rijkswalf informatie over de kustafslag. Mis doen ook Staatsbosbeheer en ds dingsmaatschappij mee, de laats! een demonstratie met whippertoestel. Het programma van de Hoornde derdag biedt verder de gebrui feestmarkt, een grote barbecue vang 21.00 uur) met fanfareopf Van 19.30 tot 22.30 uur is in De hoorn discotheek. De jeugd kan doen aan allerlei spelletjes. De firma Bruining geeft op de beroepenmarkt een demonstratie met een volkomen n rijwiel; de Roulandt. Dank zij de totaal andere houding dan bij een gebruikelijke f' een veel grotere kracht op de trappers uitoefenen en daardoor hoge snelheden be stuur bevindt zich ter hoogte van de zitplaats. In het begin is het even wennen, maard die eenmaal een proefritje hebben gemaakt, zijn meestal zeer enthousiast.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2