Kruiswoordpuzzel AK3END4 VtRGtErT 02220-2066 Uit verkeer genomen De eerste viool U VASTE DATA Ruit vernield Geslaagd Bij brand en spoedeisende ambulance: Postduivenvluchi hoe gaat 't? ik fiets weer! Foutje in „doorloper" Vlag gestolen Openbare dronkenscha Geslaagd PAGINA 4 TEXELSE COURANT DINSDAG 19 JU 55 60 65 59 Horizontaal: 1. reeds 3. schouderholte 8. meisjesnaam 10. klopje 12. financieel deskundige 14. cilinder 15. vogel 16. heilig boek 17. troefkaart 19. gevuld 21. drinkgerei 23. elasticiteit 25. broeiplaats 26. wig 28. bitter vocht 29. verbinding 31. zangnoot 32. grondvesten 34. linnen huisje 35. onbepaald voornaamwoord 37. afgelegen 38. deel van het jaar 44. hevig 45. meisjesnaam 46. erfelijksheidsfactor 47. moed 48. voorzetsel 50. bron 52. dwaas 55. optisch instrument 57. gezouten kuit 60. soort zeil 61. zeilterm 63. speelgoed 65. maanstand 66. moeder-overste 67. ten laatste Verticaal: 1. engels voorzetsel 2. dierenliefkozing 3. octaaf (afk.) 4. deel van het hoofd 5. plaats in Friesland 6. en omgekeerd 7. bosje haar 8. inhoudsmaat 9. geografische aanduiding 11. voertuig 12. gelofte 13. grap 14. klepperen 18. tijdelijk verblijven 19. banier 20. snijwerktuig 22. keukengerei 24. borstwering 25. deel van een poot 26. vervoermiddel 27. bedreigingen 30. bouwmateriaal 32. mandje 33. deel van een kippenhok 34. voorzetsel 36. grondig 38. deel van het oor 40. vruchtennat 41. opstootje 46. adrem 49. projectiel 51. seconde 53. vreemde 54. deel van een vis 55. etenbereider 56. schaap 58. afgelegen 59. bedorven 60. oude munt 62. familielid 64. laatstleden (afk.) Woensdag 20 juli De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Gesproken wordt over voorbe- reidingsbesluiten, industrieterrein Oude- schild, het bebossingsplan voor de Noordkop, dakhellingen, wijziging van a-blokken en e-blokken, de gewijzigde bijdrageregeling voor woningverbetering en wijziging in de beschikking individue le huursubsidie. Verder wordt verwezen naar de Recreaktief-krant die vrijdag j.l. is verspreid. Iedere maandag- en woensdagavo. aanvang 19.00 uur, wordt een fiets- toertocht voor de jeugd gehouden; start bij Taxi 2000 in de Warmoesstraat. De CDA fractie houdt spreekuur telkens op de laatste donderdag voor de raadsvergadering van 19.30 tot 20.15 uur in het gemeentehuis. Iedere donderdagavond is er jeugd- surfen bij Dijkmanshuizen, aanvang 18.00 uur. leder maandagavond wordt om 20.00 uur een vrije bridgedrive gehouden in hotel De Lindeboom, aanvang 20.00 uur. In hotel De Lindeboom worden op vrijdag van 14.15 tot 15.15 en 15.30 tot 16.30 uur Yoga-cursussen gegeven. Inlichtingen en opgave bij Dorie Smit (02226-269). Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt spreekuur in de Oude ULO: maandags, dinsdags, woensdags en vrijdags van 8.30 - 9.30 uur en donder dags van 18.30 - 19.30 uur. Iedere maandag voorafgaand aan de raadsvergadering houdt de fractie van Texels Belang spreekuur in het raadhuis van 19.30 tot 20.30 uur. Iedere dinsdag- en donderdagochtend van 10.00-12.00 uur houdt bejaarden- werker Nico Nagtegaal spreekuur in het dienstencentrum De Hollebol, Burgwal 32. De dam- en schaakclub En Passant komt elke dinsdagavond, aanvang 20.00 uur bijeen in hotel De Lindeboom. Wie in aanmerking wil komen voor uitzendmaaltijden („Tafeltje dek je") kan voor opgave, wijziging of informatie terecht in dienstencentrum ,,De Holle- bol", elke maandag, woensdag en vrij dag van 9.00-10.00 uur, telefoon 02220- 2696. De Texelse AA-groep (Anonieme Al coholisten) komt elke dinsdagavond van 20.00-22.00 uur bijeen in ,,De Schakel" bij de Hervormde kerk in Den Burg. leder met alcoholproblemen is vrijblij vend welkom voor een of meerdere gespreksbijeenkomsten Iedere eerste dinsdag van de maand kunnen leden van de diabetesvereniging spuiten en testmateriaal kopen bij de zusters J. B. Mannessen en J. Hol, Schoorwal 45, Den Burg (tel. 02220-3242) tussen 16.00 en 19.00 uur. 3 Bewijs van lidmaatschap meebrengen. In dringende gevallen kan telefonisch een afspraak gemaakt worden. Testma teriaal dient van te voren besteld te worden. Op het veldje bij de muzieknis in Oosterend kan men iedere woensdaga vond volleyballen vanaf 19.30 uur. Deze activiteit van Smash '68 staat open voor personen van 14 jaar en ouder. Deelna me kost ƒ1,25. Inlichtingen bij A. Mosk, telefoon 02223-855. De politiebureaus De Koog en Den Burg zijn elke dag geopend van 8.00 tot 23.00 uur. In de nacht van zaterdag op deden zich problemen voor in e cing in de Zwaanstraat in Der waarbij een Texelse jongeman e van 120 x 40 centimeter stuksli ook de voordeur van het etablii beschadigde. Bij het inslaan van liep de dader ernstige snijwoni waardoor hij zoveel bloed verloor dokter hem per taxi en extra bor het ziekenhuis in Den Helder liet ren. Hij zal daar meerdere dagen blijven. Iedere maandagavond kan vanaf 20.00 uur worden meegedaan aan zomeravonddrives in „Azië" van de kla- verjasclub; kosten 75,— per koppel. De club Texelkoers speelt elke dinsdag middag koersbal van 1.30 tot 3.30 uur voor mensen, die al langer lid zijn. Nieuwe leden zijn welkom van 3.30 tot 5.30 uur. Gespeeld wordt in de Hollebol aan de Burgwal te Den Burg. Jeanette van der Bie slaagde op vliegveld Texel voor A1-vliegbrevet bij Tessel Air. De oude Texelse duiven kwan weekend terug vanuit Compienj km) en de jongen vanuit Strombe km). De uitslag is als volgt: Compiegne (oud): Sj. Feenstra Kooger 2; A. Keyzer 3, 4, 8; A. 5, 9, 10; G. van Lingen 7. Strombeek (jong): A. Keyzer 1 eerste van de vereniging in Den h A. Daalder 2, 4; Sj. Feenstra 3, S van Linden 6, 7, 10; H. Kooger De volleybalverenging Smash '68 houdt iedere woensdag van 25 mei tot en met 17 augustus (met uitzondering van 17 ju li) volleybalwedstrijden op het terrein bij de muzieknis in Oosterend. Deelgeno men kan worden door personen van 14 jaar en ouder: kosten 71,25 per persoon. Internationale volksdansen: Volks dansgroep Texel, woensdagavond 8.00 uur in het dorpshuis van De Waal. De Openbare Bibliotheek aan de Drij verstraat in Den Burg is (behoudens feestdagen en ander? bijzondere gele- yenneaen) geopend op de volgende tijden: maandag 10.00 tot 12.00 uur; dinsdag 14.30 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur; woensdag 14.30 tot 17.00 uur; donderdag gesloten; vrijdag 14.30 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. Elke maandagavond worden door de club Groot Slam bridgedrives gehouden in hotel De Lindeboom-Texel, aanvang 20.00 uur. Toeristen mogen OQk mee doen. Kosten 710,— per paar. Begeleidingsgroep borstamputatie Den Helder en omstreken. Wie belangstel ling heeft voor individuele of groeps gesprekken kan kontakt opnemen met de kruisvereniging Den Helder, Ant woordnummer 10, 1780 AM Den Helder, telefoon (02230) 14375. Iedere eerste zaterdag van de maand (tot en met september) draait tussen 14.00 en 17.00 uur de molen van Het Noorden. In die tijd kan de molen onder leiding van een vrijwillige molenaar van binnen en van buiten gratis worden bezichtigd. J\j. £-'• De fractie van de VVD vergadert iedere donderdag voor de raadsvergadering van 19.30 tot 20.15 uur in het gemeen tehuis. Men kan daar terecht voor vra gen of inlichtingen over de komende raadsvergadering. De WAO-groep komt elke woensdag van 10.00 tot 12.00 uur bijeen in dien stencentrum De Hollebol aan de Burq- wal. De politie constateerde donde de auto van een toerist uit Koog Zaan zich in zo slechte staat bev« deze uit het verkeer moest worde men in afwachting van te onderzoek. In de „doorloper"puzzel in di krant is een foutje geslopen. In schrijving staat bij 15 horizontaa andere „voegwoord". Dit mt „voorzetsel". De vlag van een bedrijf aan i venstraat werd gestolen. De dad daarvoor een schroef moeten li en. Het verdwijnen van de drieki tekent een schade van 750,—. ?rc ■'oov o'jB ri9w De politie trad donderdag o; een Duitse vakantieganger die i op de stoep van de Boodtlaan man werd ter ontnuchtering opg en er werd proces verbaal tegen l gemaakt wegens dronkenschap. c Peter Bas slaagde in Hoorn MTS voor het diploma Ele techniek. door L. van Schooten „Wat geeft het", zei dokter Goverts moedeloos, „het kind is dood. Of ze dat nü weet of twee minuten later. Ik had nog hoop. „Ze was al overleden toen ze in het ziekenhuis kwam", knikte de dokter. „Dat wist u natuurlijk nog niet." „Nee, gelukkig maar. Kan ik hier even haar vader bellen?" Erika van Wittem tuurde naar die ene plek in de krant waar de zwartgerande advertentie stond. „Onze innig geliefde jongste doch ter... noodlottig ongeval... Yvonne van Santen.. teraardebestelling Ze staarde zo lang tot haar sigaret haar bijna de vingers schroeide. Och, die arme Jaap. De volgende dag ging ze naar Meer- loo in haar kleine sportwagen, zette die ergens in de buurt van de begraafplaats neer, bleef zitten wachten. In de achter uitkijkspiegel zag ze ze komen.... de zwarte mannen, gewende rouwdragers maar zelfs hun gemoed geraakt door dit drama, dat heel Meerloo vervulde, die vrolijke, blije jonge Yvonne, die nu werd uitgedragen naar haar laatste rustplaats. „Ik ween om bloemen in de knop gebroken", dacht Erika. Zou Kloos ooit geweten hebben wat het was, te wenen om een bloem die in de knop gebroken was? Als schimmen schoven de donkere wagens met de gesloten gordijntjes langs haar heen. Toen stapte ze uit, volgde langzaam. Daar stonden ze in een stille hoek van het kerkhof, verwezen bijeen. Kinderen van de klas met witte gezichten, schuw kijkend naar het gat in de grond, toege dekt met groene dennetakken, waarbo ven de dragers nu met ongewone te derheid de blanke kist plaatsen, één palmtak met witte aronskelken er op. Daar stond Jaap, zijn gezicht één grauwe ellende, zijn arm om... was dat Sandra? Was dat de trotse, volijke, knappe Sandra, deze vrouw met dat uitgebluste gezicht, die gesloten ogen die wilden zien? Sander en Olga, dicht naar elkaar, elkander vastgrijpend, star re gezichten, krampachtig beheerst. Er werd niet gesproken. Een jonge dominee las met bevende stem het Onze Vader, de laatste woorden waren nau welijks te verstaan. En toen zongen de kinderen, zo zwak, zo weifelend, de jongens probeerden dapper vol te hou den.... Yvonne hun geliefde kameraad, de vrolijkste van de klas... daar ging ze. Toen de dragers hun hoge hoeden afnamen en de kust langzaam begon te dalen, keerde Erika zich bruusk om. Ze reed naar huis. Ze pakte haar koffers, zocht haar pas. Een week later zat ze in Soanje met haar schildersezel en een heerlijk uitzicht over de baai. maar voor haar ogen dansten nog de bleke gezichten rond het graf in Meerloo.... HOOFDSTUK XIII Diagnose Het leven herneemt zijn rechten. Het leven in huize Van Santen ging voort. Maar over alles lag een domper. Sandra had zich met ijzeren wils kracht heengezet over haar diepe de pressie Het huishouden marcheerde als altijd. Zelfs was ze langzamerhand weer begonnen met de vervulling van haar verschillende taken in de Meerloose ge meenschap. Maar ze deed het allemaal als routine. De interesse, de animo waarmee ze vroeger van alles had ondernomen, was verdwenen. Wat zij gevreesd had, die vreselijke morgen, dat langzaam aan haar leven leeg zou worden als straks ook haar jongste dochter het ouderlijk huis zou verlaten, was met één klap werkelijkheid geworden, Yvonne had het huis voor goed verlaten. De eerste weken waren verschrikkelijk geweest. Allerlei dingen, gewoonten, voorwer pen, herinnerden Sandra aan haar jong ste. Ze dekte de tafel en zette ouder- grwoonde vijf borden neer... om dan dat éne weer weg te nemenEr hing nog een jasje van Yvonne aan de kapstok., dat hoefde daar niet meer te hangen. Yvonne's kamer... ze durfde er nauwe lijks binnen gaan Haar ogen bleven droog, maar in haar hart was het één jammerklacht, één ellende, één leegte. Ze hoefde 's middags niet meer op haar lievelingsplaatsje in de erker te staan uitkijken, zoals die vreselijke middag. Het was niet meer nodig te vragen „is je huiswerk af?" of naast dat blonde hoofd gebogen, mee te puzzelen op de pro blemen van algebra en handelsrekenen. Er kwamen geen vriendinnen meer aan de deur en er viel geen rommel meer op te ruimen. Zoals Yvonne's aanwezigheid nimmer onopgemerkt bleef, haar vro lijkheid, haar levenslust,'het hele huis doortrilde, zo was thans haar weg-zijn als een stage, trage doodsklokg'alm, nimmer ophoudend, in Sandra's oren. Jaap kon lange tijden zwijgen en pei- zen. Het leek of hij die ene dag jaren ou der was geworden, 90 ze zag nu het grijs in zijn haardos duidelijker dan ooit. Hij was voor haar vol aandacht, vol be zorgdheid, maar ze konden niet met el kaar praten over wat hen beiden steeds bezighield. Sander begroef zich nu geheel in zijn studie, trok zo gauw mogelijk naar bo ven. Olga trachtte zo af en toe boven de in huis beklemmend hangende droef geestigheid uit te komen, maar ook haar lukte dat niet, het stuitte af op het zwij gen, op de bedruktheid van de anderen. Het huis van Van Santen was een huis vol rouw. In deze dagen groeiden Olga en Dick van Herpen zeer dicht naar elkaar toe. Dick was de man geweest die in die vre selijke dagen tussen Yvonne's dood en de begrafenis vrijwel onopgemerkt Jaap en Sandra allerlei dingen uit handen ge nomen had. Het leek of het hem niet trof, zo zakelijk en koel wist hij te letten op allerlei details. Olga sloeg hem verwonderd gade. Het scheen of dit alles hem niet raakte, dit wat hen allen tot diep in de ziel trof. Toen hij bezig was met het opschrij ven van adressen voor het verzenden van de rouwkaarten en haar raadpleeg de, vroeg ze het hem ronduit: „Ik begrijp niet hoe je aan al die dingen kunt denken." „Ik begrijp best" zei hij zacht, „dat het jullie allemaal onmogelijk is er aan te denken. En het moet toch gebeuren. Eén moet het doen. Ik ben blij dat ik het kan doen, dat ik jullie op die manier een beetje helpen kan. Dat houdt me boven de ellende uit. Anders ging ik hier ook onderdoor." „Het was houw zusje niet", zei ze scherper dan ze bedoelde. „Nee", antwoordde hij, „het was jouw zusje. Daarom." En toen zag ze hoe bleek zijn gezicht was, hoe strak zijn mond, merkte ze iets van de zelfbeheer sing, die hij zich oplegde. „O Dick", en opeens leunde ze tegen hem aan, „jij moet me helpen in deze dagen. Ik weet het niet meer..." en toen waren de opgekropte tranen losgeko men en had ze wild gesnikt, om lang zaam rustiger te worden in de veilige be schutting van zijn arm, getroost door de zachte woorden waarmee hij haar suste als was ze een klein, bang kind. In die dagen zag Olga van Santen Dick van Herpen als een rots in de storm, en zijn voorbeeld was de oorzaak dat zij de eerste was die zich herstelde, haar taak in het leven weer opnam. Tegen de sfeer in huis kon ze echter niet op. In haar hart was een schreiend erbarmen met vader, die nu opeens zo oud en zo moe leek, met haar moeder vooral, die zo krampachtig probeerde gewoon te zijn en juist daarin vaak zo hulpeloos, en ze was zorgelijk voor San- der, klom naar boven, naar zijn kamer, met een kop chocolade, zat bij hem, zwijgend, pf probeerde interesse te to nen voor zijn experimenten. „Yvonne is er niet meer, maar haar geest zwerft overal in dit huis", zei ze eens tegen Dick. „Dat is niet zo", antwoordde hij, „dit is niet de geest van Yvonne. Waar Yvon ne was, scheen de zon. Het zijn de ande ren die niet kunnen vergeten..." „Wou je dat ze Yvonne vergaten?" vroeg ze geschokt. „Nee, niet Yvonne, maar de tragiek van haar heengaan. Nee, ze moesten meer aan Yvonne denken, dankbaar voor wat ze voor hen en voor ons alle maal geweest is, de tijd die het haar ver gund was, bij ons te zijn. Yvonne zelf zou schrikken wanneer ze hier binnenkwam. Het is niet de dode. Olga, het zijn de levenden. Hun bestaan wordt beheerst niet door de levende, maar door de dode Yvonne. Het is een oud spreekwoord en ik heb het wel eens wreed gevonden: je kunt met de doden niet huizen.maar hier leer ik begrijpen wat er mee wordt bedoeld. En als jullie niet oppast gaan jullie er aan kapot." Hij was opgestaan, blijkbaar geschrokken van zijn heftige woorden, bevreesd ver keerd begrepen te worden. Maar Olga knikte alleen maar en zei zacht: „Wat kunnen we er aan doen..." Sandra ondervond het meeleven, de zorg van de anderen, maar het haalde haar niet uit haar neerslachtigheid. Ze was als een zieke die door de bloemen en het fruit er nog eens te meer van doordrongen raakt, dat ze een patiente is. Ze hulde zich in haar verdriet als een afweer tegen het leven met zijn dagelijk se harde eisen. Ze glimlachte dankbaar, wanneer Jaap haar verwende, wanneer Olga probeerde haar wat op te fleuren, wanneer Sander zijn hand even op haar schouder legde. Maar het was en het bleef een trieste glimlach. De enige die dit pantser wist te door boren was Dick van Herpen. Ze zag hem in deze dagen en weken meer dan ooit. Ze wist hoeveel hij hen uit handen geno men had in die vreselijke periode en ze was hem erkentelijk. Maar hij irriteerde haar meer dan ooit. Ze wist dat Dick van Herpen haar van het begin aan had doorzien. Dat hij niet als zovele anderen onder de betovering gekomen was van haar charme en geest. Daarvan had ze zich weinig aangetrokken zolang ze nog wist dat ze in haar eigen koninkrijk onbe perkt de scepter zwaaide. Nu ondervond ze zijn nuchtere evenwichtigheid als een dissonant in de treurmuziek, die het huis vervulde. Hij mocht haar niet, dat wist ze nu zeker. Hij begreep niets van haar verdriet, wilde het niet begrijpen. Op een avond was hij binnengeko men. Jaap was weg, al ging die deze da gen zo min mogelijk uit. Sander zat bo ven. Olga was even naar een vriendin, zou dadelijk thuiskomen. „Ik zal maar geduldig wachten", zei Dick glimlachend, gelaten. „Olga maakt nooit zo'n haast. Sandra, vanuit haar fauteuil zag hem daar zitten, zag zijn ogen onderzoekend op haar gericht. Nu zit hij me weer op te nemen, dacht ze. „Wat zit je me aan te kijken?" abrupt. „Hindert het u?" Ook weer zoiets. Tegen Jaaj anderen zei hij jij en jou, tegen hij altijd „u" gezegd. Ze wist Dick van Herpen alleen mense eerde waarmee hij vertrouwelijk dat hij met haar nooit vertrouwt geweest, en dat haar eigen hem nooit aanleiding had gege anders te zien dan als een dan Ze wist ook niet dat Dick van die dwars door al haar druk s pose heenkeek, daaronder tod gelijk de kern had ontdekt en greep waarom deze Sandra burgh voor zijn vriend Jaap no de enige vrouw was. Dat hij er lijkheid alleen maar naar verlant eens te leren kennen, zo als ze was, deze moeder van Olga het meest op de moeder leek! „Hindert het u?" had hijj Even was haar geest fel opt onder zijn kritische blik. Op 1 echter trok ze zich weer ten lusteloosheid, de onverschillio in deze weken haar veilige sch geworden, waaruit niemand ha te wekken. „Och", zei ze mat, „ik be>' stemming dat alles me hindert me meer schelen kan." „U moet u niet op stemmin drijven", zei hij scherp, en hetI met die woorden de sluier van moed kapotsneed. „O nee?", haar lusteloos opeens verdwenen. „Nee, da. ook helemaal geen reden toe, meneer van Herpen? En het is kelijk voor meneer Van Herper algemeenheden te debiteren moet er niet aan toegeven, en meenplaatsen meer. Als het je heb je ook geen idee hoe hetf geraakt heeft. Je hoeft niet rv zitten kijken met een gezicht stel-jij-je-aan. Ik weet dat je mag, 't kan me niks scholen 00 het alleen beroerd voor Olga. N het je gerust zeggen, ik mag min. Wont

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 4