Noodcamping deze week vol? Zwemvierdaagse weer geslaagd ,Goed uitgangspunt roor brede discussie" Veel belangstelling voor open dag surfclub WAT IK ZEGGEN WOU.." richtgeving, discriminatie tolerantie Auto weggesleept Op heterdaad Bloembollen gestolen Kind gewond illegenota werkgelegenheid In Hoornder crossloop 117 deelnemers Zwaar parcours bij strandloop De Cocksdorp Schade bij aanrijding SDAG 19 JULI 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 5 VAN LC2ERS-BUTEN VEAAMTWOOROCLUKHEO >AH 0€ REDAKTC raag wil ik reageren en inhaken op overigens bijzonder knullige bericht Texelaar van dinsdag j.l. Als je als okkene zoiets leest, vraag je je af of rest van de inhoud nog wel serieus nemen. Even navragen bij de betrok- en kan volgens mij geen kwaad. Wat r namelijk gebeurd: in de nacht van srdag op zondag heeft een groepje vijf jongens ingebroken in het Raj- ish meditatiecentrum ,,Prem Man- en uit de hal een kapstok met jassen leeggehaald waarvan er op straat ;ele werden verbrand. Buren door het aai gewekt hebben de jongens her- d en zo konden ze nog dezelfde dag ir de politie worden bezocht. Nu wil en op het geval zelf ingaan. Denk dat dit de eerste keer was, want zo ons centrum bestaat zijn we iral in de weekends na sluitingstijd de café's het mikpunt van allerhande rijen van mensen die gestimuleerd irde drank hun frustraties en agressie ns voor de deur komen uitleven. reeuwen, trappen tegen de deuren, jnielingen van planten en beschadi- van de verf, niets is te gek. En nu iets nieuws: inbraak. En het zijn niet' |jd jongeren maar ook volwassenen na een avondje stappen en niet ge- Iderd door enig besef van waar wij ei- lijk mee bezig zijn, het beestje in zich ns uitlaten. Wat ze denken te weten ben ze meestal gehaald uit rioolbe- itgeving van Privé, Story en andere rsige bladen, waarvan ze de bomen ervoor gerooid zijn beter hadden nen laten staan. Het is toch krank- ig te bedenken dat alles wat in die idjes staat voor zoete koek wordt ge en, terwijl op de informatieavonden afgelopen winter waarmee we in de lelaar hebben geadverteerd, niemand ifgekomen. let stemt verdrietig te moeten besef dat we zelfs in onze kleine gemeen- ap als Texelaars onder elkaar niet de rantie en liefde kunnen opbrengen Ier in zijn waarde te laten. Swami Anutoshen (Han Drosl, Oudeschild. schrift: Ons bericht (dat dus aardig ipte) was gebaseerd op gegevens die door de politie werden verstrekt, n wilde daar de aard van het gebouw ar de inbraak had plaatsgevonden t onthullen, zodat met de term „cur- iruimte" werd volstaan. Voor ons was dus geen mogelijkheid voor navraag, lar dat zou in dit geval niet tot een es- itieel ander bericht hebben geleid, nkt u overigens niet te gauw dat de gerij die u van cafébezoekers e.d. on- vindt altijd met discriminatie en into- fentie heeft te maken en trek zeker niet I conclusie dat belangrijke aantallen ;elaars door deze mentaliteit worden ïeerst. We schatten dat haast alle ;elaars volslagen onverschillig staan enover de Bhagwan-beweging in het emeen of uw meditatiecentrum in het londer. Zolang u anderen niet hindert ift u voor het Texelse volksgevoel" te vrezen. De negatieve elementen rmee u af en toe te maken hebt ge- moet u op een andere manier itrijden dan door klagen in de krant, int u geeft deze elementen dan de oening die hen stimuleert tot herha- Minder deftig gezegd: ..Niet op eren, Lena!" Het eentel tenten op de noodcamping was gistermiddag al waar flink geslonken, gevolg van het fait dat op de officiële campings toch nog heel wat plekjes vrij bleken te zijn. Bij eenhoudend goed weer ken de drukte da komende degen echter weer flink toenamen. Zoals kon worden verwacht is de toeristendrukte op Texel het afgelo pen weekend, toen de schoolvakan ties van Noord- en Zuidholland be gonnen. aanzienlijk toegenomen. Alle campings raakten vol, zodat vrijdagavond de noodcamping aan de Westerweg bij Den Burg moest worden geopend. Zondagavond stonden daar 53 tenten, caravans en campers. Die bezetting is nadien tel kens veranderd. In de loop van zater dag konden zo'n 150 kampeerders van de noodcamping worden verwe zen naar andere kampeerterreinen. Opnieuw werd de „wegsleepregeling-" toegepast in De Koog. De auto van een Duitse vakantieganger die al enkel da gen stond op een voor invaliden bestem de parkeerplaats bij de camping Ko- gerstrand werd donderdag verwijderd. De man kon de wagen later ophalen en de wegsleepkosten, boete en andere kosten betalen, samen honderden guldens. Een 48-jarige Duitse vrouw werd op heterdaad betrapt toen zij in twee super markten in De Koog winkeldiefstallen pleegde. De vrouw had daarbij haar (waarschijnlijk onwetende) zoon inge schakeld. Ze deed twee sloffen sigaret ten in een tas die ze aan haar zoon door gaf, die ermee de zaak uitwandelde. In de andere winkel trachtte ze een tas met flessen frisdrank naar buiten te smokke len. Ze werd staande gehouden en de politie werd erbij gehaald. nadat was gebleken dat daar toch nog gaatjes over waren. Vooral op de grotere terreinen zoals Kogerstrand en Loodsmansduin is bij het arriveren van grote groepen kampeer ders tegelijk niet altijd precies te bepalen in hoeverre alle beschikbare plekken be zet worden. Pas 's avonds kan worden vastgesteld in hoeverre het verantwoord is nog wat tenten toe te laten. Uit ervaringen die vorig jaar werden opgedaan blijkt dat de kampeerdrukte in de loop van deze week nog aanzienlijk kan toenemen, vooral als het huidige weer aanhoudt. Het stuk land waarop de noodcamping is ingericht is groter dan vorig jaar maar het is niet uitgesloten dat ook hier straks het bordje ,,vol" moet worden opgehangen. Het maximum aantal eenheden dat hier geplaatst kan Het komt herhaaldelijk voor dat van een stuk land gelegen achter „Madura" in Eierland gerooide bloembollen wor den gestolen. Vorig jaar verdwenen daar bollen ter waarde van totaal ongeveer ƒ500— en dit jaar is het opnieuw raak. De eigenaar heeft de politie verzocht op te letten. Een 10-jarige jongen uit Doorn moest vrijdag naar het ziekenhus worden ge bracht nadat hij op de Kadijksweg met zijn fiets tegen een auto was gebotst. De jongen kwam uit de uitrit van „Nieuw Leven" en lette niet op de voorbijkomen de wagen, bestuurd door een 46-jarige Texelaar. De fiets werd vernield. e recreatieve sector komt alleen r stimulering van werkgelegen, id in aanmerking en dat stimule- zal moeten geschieden door het ipassen van de fuiken voor de beldekker, het creeören van ulti" weervoorzieningen en het reiden van promotie- ivitsiten. Dat zijn de belangrijkste iclusies in de ontwerp-nota werk- legenheid die donderdagavond wethouder Barendregt in de missie financieel, economische technisch beleid werd gepresen- 'rd. Daarnaast wil het gemeente- duur „bedrijfsvriendelijker" wor- en een informatiepunt in het dhuis inrichten waar adspirant- lernemers en bestaande bedrij- terecht kunnen voor gerichte btelijke advisering in het kader F1 de werkgelegenheid. Het laatste I it is in feite het enige „nieuwtje" (de nota. want de andere doelstel len zijn ook verwoord in het legeprogramma. §>e commissie FET toonde zich over algemeen tevreden met dit faatstuk" maar wel werd door ver eende leden aangekondigd dat er uit hun achterban suggesties op pa- komen die na een nieuwe discussie 'e definitieve nota opgenomen kun- worden. H. Beumkes greep de gele- beid aan om een pleidooi te houden ode dubbeldekker en (uiteraard) het 'assen van de fuiken. Hij pleitte voor derde enkeldeks boot waarvoor het rijk investeringssubsidie zou moeten ver lenen. Ook het artikel 11 gebied zou voor investeringssubsidie in aanmerking ko men en dit zou als totaal toeristisch pro ject bij rijk en provincie gedeponeerd kunnen worden. Barendregt ging niet in op de argumenten van Beumkes. ,,Het Pakt-standpunt is bekent}." Advies De wethouder legde uit dat het infor matiepunt voor het bedrijfsleven twintig uur per week bemand zou moeten wor den door een gespecialiseerde ambte naar. Deze kracht moet adviezen geven over subsudieregelingen, vergunnin gaanvragen begeleiden en overleg ple gen met andere instanties zoals het ar beidsbureau en het rijk. Daarmee kun nen we alert reageren op nieuwe be drijfstakken die passen in de Texelse economie", aldus de wethouder die des gevraagd aan Peter Bakker meedeelde dat het in het geval van industrie „schoon" moet zijn. De nieuwe „bedrijfslevenambtenaar" kost niets extra omdat zo een vacature op de afdeling Algemene Zaken wordt ingevuld. In de nota wordt de gemeente ook besproken als werkgever en de con clusie is dat het huidige dienstenappa raat in stand moet worden gehouden ook wat betreft investeringen op het eiland. „Met ons uit te besteden werk ver schaffen we veel werkgelegenheid en dit investeringsniveau moet worden ge worden ligt rond de 230 maar dan staan de tenten wel ongeveer met de scheerlij nen in elkaar en is de situatie dus verre van ideaal. Het staat nog niet vast dat de kampeerders in Den Helder zullen wor den gewaarschuwd als het zover mocht komen. De gemeente zal daarover beslissen in overleg met de WV. Ook de andere accommodatievormen op Texel zijn prima bezet. Alleen hotels, pensions en logies met ontbijtadressen bieden nog ruimte. Onder goede weersomstandigheden werd vrijdag de derde ZDH-crossloop gehouden. Het aantal lopers (117) was groter dan de voorgaande keren, vooral door een grote deelname van toeristen, die ook hun stempel op de uitslagen drukten. 8 km. tot 35 jaar:1. Heinz-Bernd Bur ger, Duitsland 30.34; 2. André Brouwer, Oosterend 31.18; 3. Cees Timmer, Oosterend 31.41. 8 km. 35 jaar en ouder: I.Werner Lu- eck Duitsland 33.17; 2. Ton Duits, Hoog land 33.58; 3. W. Timmer, Oosterend 34.05. 4 km. vrouwen: 1. Ursula Keil, Duits land 18.34; 2. Ulrike Ruf, Duitsland 19.08; 3. Nel Bruining, Den Hoorn 19.39. 4 km. jongens tot 14 jaar: 1. Erik Was- sens, De Cocksdorp 16.37; 2. Wim Feenstra, Drachten 17.02; 3, Jeroen Steenbakkers, Best 17.22. 4 km. meisjes tot 14 jaar: 1. Nina Ho- venga. Leek 21.25; 2. Maike Meyer, Duitsland 23.23; 3. Evelien Waalkens, Lelystad 26.05. De klassementen die voor de bo venstaande categorieën worden bijge houden liggen aanstaande vrijdag bij de inschrijving (vanaf 18.45 uur) ter inzage. De start is weer om 19.30 uur. Een andere activiteit van de SV ZDH is de rommeltjesmarkt op Hoornder Don derdag. Aanstaande donderdagavond vanaf 19.30 uur gaat de rommeltjesver koop (voor het eerst deze zomer) weer beginnen. Samen met het „rad van avontuur" en de overige activiteiten zal dat voor een gezellige avond zorgen. De tweede strandloop die woens dag bij paal 28 werd gehouden trok 43 deelnemers voor de acht kilome ter en 120 deelnemers voor de vier kilometer. Er stond een harde wind en die zorgde met het mulle zand voor een zwaar par cours. Bij de wedstrijden werden de Texelse favorieten afgetroefd door de toerist Heinz Bernd Burger. Uitslagen: 4 km jeugd: 1. Erik Wassens 15.30; 2. Eduard Dijker 16.48; 3. Andre Timmer 16.52; 4. Arjan van de Werke 16.59. 4 km ouderen: 1. J. Scholing 14.50; 2. Ad Kemps 15.39; 3. Frank Hagens 17.10. Dames 4 km: 1. Ursula Kiel 17.39; 2. Nel Bruining 18.49; 3. Ulrike Ruf 19.30; 4. Coby Bakelaar 19.54. 8 km: 1. Heinz Bernd Burger 28.07; 2. Minne Goënga 28.28; 3; Theo Franchi- mon 28.47; 4, Kees Timmer 29.16. 8 km veteranen: 1. Arie de Ridder 29.46; 2. Wim Timmer 30.56; 3. Niek Welboren 32.16; 4. Theo Driesenaar 32.45. Veel planken en mensen tijdens de open dag van de windsurfdub. handhaafd maar mag geen belastingver hogingen veroorzaken", aldus Baren dregt die de mogelijkheid overweegt om dit najaar een niet sluitende begroting te presenteren om de investetingen op peil te houden. P. Bakker van de PSP vond dat laatste geen probleem maar had meer moeite met de gemeente als werkgever. In de nota staat dat het ingeleverde loon van ambtenaren en het verhogen van het verlof met 3 dagen niet tot meer banen bij de gemeente heeft geleid en dat vond Bakker een droevige zaak. „Met de soci ale partners en de regering is afgespro ken dat er voor dat inleveren banen moe ten komen. Voor Texel betekent dat 750 uur werk en dat zijn drie arbeidskrach ten," aldus Bakker die het excuus van Barendregt dat Den Haag de gemeente kort, niet accepteerde. „U geeft minder geld uit voor personeelskosten en daar moeten banen voor komen. Andere din gen moet je buiten beschouwing laten. Chauvinistisch C. Dros vond de collegenota een over bodige zaak. „Het zijn loze kreten op pa pier zolang jullie nog werk naar de vaste wal uitbesteden. Dat gebeurt te vaak." Barendregt antwoordde dat het college het Texelse bedrijfsleven gunstig gezind is maar noemde het gevaarlijk en chauvi nistisch om te verkondigen dat alles op Texel door Texelaars moet worden ge daan. „Ik hou het prijsniveau aan de vaste wal ook in de gaten." Desgevraagd legde de wethouder aan G. Poster uit dat voor nieuwe bedrijfstakken de mo gelijkheid bestaat dat het college finan cieel bijspringt, bijvoorbeeld in de vorm van het voorfinancieren van bestem mingsplanprocedures zoals onlangs is gebeurd bij de palingkwekerij in Oudeschild. De negende zwemvierdaagse is wederom een geslaagd feest gewor den. Meer dan 400 deelnemers kre gen vrijdagavond hun medaille ui; gereikt in zwembad Molenkoog. De prestaties die ze hiervoor moesten leveren was elke avond minimaal 250 meter en maximaal 1000 meter zwemmen. De vierdaagse was weer opgefleurd met allerlei activiteiten. Donderdagavond had ZPC TX '71 een kleine kermis verzorgd met o.a. een grabbelton, verloting, poffertjes bakken, enz. Bij het bad kon het publiek terecht voor het steeds populairder wordende „paal hangen". De deelnemers moesten aan een touw dat aan een paal boven het bad bevestigd was, blijven hangen. Ze mochten daarbij alleen gebruik ma ken van hun handen. Opmerkelijk is het dat stevig gebouw de jongens het moesten afleggen tegen lichtgebouwde jongens of meisjes Dit jaar was de 11-jarige Zefanja Branden burg iedereen te sterk af. Ze bleef ruim drie minuten aan het touw hangen en kreeg als beloning een taart Vrijdagavond werden traditioneel de oudste en jongste deelnemer gehuldigd. De oudste deelnemer is al zo lang de zwemvierdaagse op Texel wordt georga niseerd de nu 81-jarige heer C. Merckx. Hij ontving uit handen van badmeester Gert Pansier een bos bloemen. De jongste deelnemers waren er dit jaar twee. De zesjarige tweeling Nancy en Er ica Sieling uit Den Burg. Zij kregen naast een bos bloemen ook een T-shirt. Aerobic Veel bekijks had ook de demonstratie aerobic-dancing door het fitnesscen trum. Achter op de speelweiden lieten bijna 70 vrouwen zien hoe men deze nieuwe rage beoefent. Rond het bad was het ook erg gezellig want de rom meltjes voor kinderen en de kleine ker mis trokken veel bekijks. Zowel de deel nemende kinderen als de zwemclub zijn er financieel flink wijzer van geworden. De laatste avond werd door ongeveer 100 mensen bezocht en dat leverde een gezellige sfeer op in zwembad Molen koog. Op de foto de rommelmarkt van en voor kinderen. De open dag die zondag door de Windsurfdub Texel op het surfstrand Dijkmanshuizen werd gehouden is door vele honderden mensen be zocht. Windsurfen blijkt een sport te zijn waarvoor de belangstelling nog steeds groeit. Na de opening werd er begonnen met plankpeddelwedstrijden. De twintig kin deren die hier aan deelnamen varieerden in de leeftijd van 8 tot 12 jaar. Daar de wind matig was, windkracht 5, en er veel golven stonden, viel het voor de deelnemertjes niet mee om liggend op een plank met de handen peddelend de boei in zee te ronden De terugweg was makkelijker want toen kon men zich met de golfstroming mee laten glijden. De jongste deelnemers en de winnaar kre gen een dagcursus van het Zeilcentrum Texel. Ook waren er nog T-shirts en por temonnees voor de andere deelnemers. Na het plankpeddelen kon het publiek kennis maken met de surfsport. Onge veer 75 personen poogden zelf te surfen Uitleg werd gegeven door de leden van de windsurfdub. Ook de kinderen na men deel aan de instructie, er waren voor hen planken met kindertuig. Wedstrijd Aan de ingelaste lange afstand surf- wedstrijd werd deelgenomen door 25 surfers. Er werd erg hard gestreden voor de eerste prijs; een Gaastra surfzeil die door het Watersportcentrum Duinker beschikbaar was gesteld. Uitslagen: 1, Klaas Jan van der Vis, 2. Hans Bakker, 3 André van den Berg, 4. Gerard Roeper. Gekostumeerd Een grote publiekstrekker was het ge kostumeerd surfen. De leden van de windsurfdub waren voor deze gelegen heid allemaal vreemd uitgedost en dat varieerde van een oude dame tot Neptu nes of zeenimf. De leden surfden langs de dijk heen en weer en het publiek kon alles goed bekijken. Uitslagen: 1. Fenny Spanhaak, 2. Willem van der Gracht, 3. Dirk Eelman, 4. Thalia Houwing en Lyda Dijt, 5. Marc van Rijsselberghe. Een Texelse automobilist die zondag de inrit van zijn woning aan de Ka merstraat in De Koog achteruit verliet, kwam in botsing met een automobilist uit Winschoten. Beide wagens liepen plaatschade op.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5