(yroen c/warlsjexels in het harL, Westelijke proefvaart Mieuwe ,,Dirk Senior n Meer dan tienduizend vreemde auto's Qi Duitse jongen levensgevaarlijk gewond juys and Dolls iVfbfjfonVsm.4. s Familieruzie met klappen ^amusement uit Engeland Woensdag 27 juli Auto in de sloot: Beumkes pleit voor asfaltering duinvoet en verbetering van haven Oudeschild Ongelukkige uitwijkmanoeuvre Mishandeling in De Koog Ruigtebrand liep uit de hand Tentbrand Maak kennis met de modernste wijze van oogmeting in onze stand te Oosterend. met ƒ65— korting Bakker B.V. JAARGANG Nr. DINSDAG 26 JULI 1983 dactie Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266 en Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988. ,k van der Heijden is met vakantie. or advertenties, abonnementen, etc.: ïgeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, .foon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ17,— per kwartaal 70 cent incasso; los 70 cent. Bankrelaties. Amro Bank nr. 46 99.17.636. Rabobank nr 36 25 01.742; NMB nr. 67.34 60 398 De gebroeders Krijnen uit Oudeschild hebben zaterdag op istelijke wijze hun nieuwe kotter TX 20 „Dirk Senior" in ge- jik genomen. Tijdens een proefvaart op het zonovergoten irsdiep werden de vlaggen gewisseld waarmee de over- icht van werf aan eigenaars een feit was. Na afloop konden vele genodigden zich te goed doen aan de borrel en een uit- ikend verzorgd koud buffet in het havenrestaurant van 't rntje. Diverse sprekers wezen op de opmerkelijke onderne- ngslust van de gebroeders Krijnen, die binnen een jaar twee iepen door nieuwe hypermoderne opvolgers heeft vervan- n. In augustus vorig jaar werd de TX 19 „Elisabeth Christina" gebruik genomen. )e twee schepen die Krijnen nu heeft als twee druppels water op elkaar, verschillen alleen op details. Evenals zusterschip is de „Dirk Senior" 60 meter lang, 8.20 meter breed en 6 meter hol en is voorzien van een pk Stork-Werkspoor motor alsme- twee Mercedes hulpmotoren van 35 pk. Het belangrijkste verschil met de 19 bestaat uit een iets andere indeling van de brug en de ruimte beneden. Ook dit schip werd gebouwd door scheepswerf Haak uit Zaandam, een bedrijf dat vooral bij de Noordzeevissers van Oudeschild (waar directeur Haak een woning heeft) groot vertrouwen geniet. foment van de overdracht tijdens de proefvaart: de vlag van Krijnen (helaas op z n kop dat mocht de pret niet drukken! neemt de pleats in ven de werfvlag. Het spreekt vanzelf dat de TX 20 voor zien is van de allernieuwste snufjes om de visserij effectief en efficient te kun nen beoefenen en waarvan het meren deel van de Texelse Noordzeevloot te genwoordig is uitgerust. Iets bijzonders op het schip van Krijnen is het gyrokom- pas met digitale koersaanwijzing, waar door de kotter een uitgezette koers met buitengewone precisie volgt. Er is overi gens wel een veiligheidsvoorziening voor het geval de man in de brug in slaap mocht vallen of onwel worden: op gezette tijden klinkt een signaal waarop gereageerd moet worden door een knop in te drukken. Gebeurt dat jbatste niet dan komt een oorverdovend alarm in werking zodat de andere mensen aan boord in actie kunnen komen. Tot de visopsporingsapparatuur hoort onder andere een „kleurentelevisie" die zeer nauwkeurige informatie geeft over wat zich in het water tussen bodem en schip bevindt. Vanuit de brug kan via een televisiescherm ook de machineka mer en de visverwerking onder de bak van de kotter in de gaten worden gehouden. Bij de bouw en afwerking van de kot ter is ook een Texels bedrijf betrokken geweest: de Verenigde Schilders voer den het schilderwerk uit. De mannen die op deze jongste aan winst van de Texelse Noordzeevloot hun Het aantal zich op Texel bevinden de auto's van niet-ingezetenen heeft zaterdag de 10.000 overschreden. Za terdagavond wareh er namelijk 10.081 volgens de Teso-computer. Zondag was dit aantal echter alweer gezakt tot 9856. De wachttijden liepen zaterdag in Den Helder op tot ruim vijf uur. Dat was ta melijk vroeg in de ochtend. Daarna liep de wachttijd snel terug en reeds om vier uur vertrokken uit Den Helder boten die niet helemaal vol meer waren. Zondag waren er helemaal geen wachttijden. Door de radionieuwsdienst werden foutieve mededelingen gedaan. Melding werd namelijk gemaakt van een wacht tijd van acht uur op zaterdag. Teso vervoerde vrijdag 3048 auto's waarvan 1578 in de richting van Texel. Zaterdag waren deze getallen resp. 2892 en 1587 en zondag 3048 en 924. SS? 'V Ify •V -I - t-,\ brood verdienen zijn: schipper Jaap Krij nen, Jack Dekker, Peter Bremer, Rinus Zandee, Arno Cupido, Piet de Beurs en Sjaak Maas. Van dit zevental is bij toer beurt steeds een man met vakantie op de wal. Vlagwisseling Esther, de 17-jarige dochter van Fup Krijnen, hees tijdens de proefvaart de wimpel van de „Dirk Senior" en de heer J. A. Haak haalde de werfvlag neer, na het wederzijdse uitspreken van erkente lijkheid en vertrouwen. De heer Ruud Hamer die tijdens de bijeenkomst in het havenrestaurant na mens de families Krijnen en Haak als ce remoniemeester fungeerde, memoreerde dat het nu in gebruik genomen schip de derde TX 20 in twaalf jaar tijd is. Het is dus duidelijk dat de Krijnens er niet te gen opzien om vele miljoenen „op hun kant" te zetten, telkens als zij menen dat dit nodig is. Vooral onder de huidige economische omstandigheden getuigt dat van veel durf. Naast durf leggen de Krijnens echter ook een enorme inzet en vakmanschap aan de dag. Namens de visserijvereniging DETV sprak Bert Weijdt een felicitatie uit. Hij (Lees verder pagina 2) Twee Texelse families raakten don derdagmiddag rond 13.00 uur met el kaar slaags in Den Burg. De ruzie, waarvan de oorzaak bij de politie nog onbekend is, speelde zich eerst af bij de woning van een der families en verplaatste zich later naar het centrum van Den Burg. Daar moest de politie er aan te pas ko men om de vechtenden uit elkaar te ha len. Door beide families zijn aanklachten tegen elkaar ingediend en mede daar door is niet duidelijk wat de oorzaak van de ruzie was en waarom deze uit de hand is gelopen. Entree ƒ6— Voorstraat 9-11, Den Burg. De nieuwe Dirk Senior toen deze vrijdegochtend voor het eerst de haven van Oudeschild binnenliep. Een 18-jarige jongen uit het Duitse plaatsje Herten moest zondagnacht rond twee uur met levensgevaarlijke hoofd- en gezichtswonden naar het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam worden vervoerd. Hij en twee andere inzittenden raakten met een personenauto van de Vuurtorenweg en kwamen in de sloot tegen een betonnen duiker tot stilstand. Ambulance, politie en brandweer waren ondanks de mist snel ter plaatse en vrijwilligers van de brandweer moesten de inzitten den uit de auto bevrijden. De oorzaak van het ongeval is nog onbekend maar de dichte mist kan een rol hebben gespeeld. Ter hoogte Het raadslid Henk Beumkes van het Pakt vindt de versteviging van de duinvoet, de verbetering van de ha veningang van Oudeschild en de aanleg van een jachthaven aldaar veel belangrijker dan de aanpassing van de veerhavens voor de dubbel dekker. Hij laat dat blijken in een brief die hij aan B en W en aan de raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid heeft geschreven. Hij deed dit naar aanleiding van de werkgelegen- heidsnota die in de commissieverga dering van 14 juli werd behandeld en waarin de aanpassing van de veerha vens aan de orde komt. Beumkes vindt het stoppen van de duinafslag veel belangrijker en zou (rijks)geld daar dan ook in de eerste plaats voor bestemd willen zien. Het Pakt-raadslid is van mening dat de duin voet bekleed zou moeten worden met asfalt, een idee dat hij jaren geleden al lanceerde. Ook het verbreden van de havenin gang van Oudeschild is een urgente zaak. De schippers van de grootste kot ters hebben met de huidige te smalle en te weinig diepe haveningang veel moei te Beumkes zegt ook de uitbreiding van de jachthaven te hebben gemist in het werkgelegenheidsprogramma. Er is nu te weinig plaats voor passanten. De bo ten en bootjes liggen daarom her en der in de gewone haven verspreid en dat geeft belemmering voor de andere ha vengebruikers. Een goed geoutilleerde haven is van groot belang voor de werkgelegenheid. Een 19-jarige automobilist moest zon dag rijdende op de Ruigendijk onver wacht uitwijken voor een overstekende kat. De kat bleef gespaard maar de auto belandde in een diepe greppel. Een vork heftruck zette de zeer licht beschadigde auto weer op vier wielen. De automobi list bleef ongedeerd. van perceel 92 zijn in het verleden overigens vaker auto's uit de bocht gevlogen. De zwaargewonde jongen zat naast de 18-jarige bestuurder en laatstgenoemde liep evenals een in zittende op de achterbank flinke snijwonden op. De auto reed vanaf de vuurtoren richting De Cocksdorp en werd na het ongeval totall loss verklaard. Op de foto wordt hulp verleend aan een der gewonden. Rechts in de sloot het wrak van de auto. In de nacht van woensdag op don derdag werden in De Koog enkele toeristen in elkaar geslagen door nog onbekende figuren. Zelfs moest de ambulance er aan te pas komen om een slachtoffer met hoofdwon den af te voeren. Eerder die nacht was de ziekenauto ook in De Koog om een jongen die van een tafel op straat was gevallen naar de dokter te brengen. Bij de politie werd donder dag drie keer aangifte gedaan van mishandeling. De kwetsuren bestonden uit gescheurde lippen en blauwe ogen. Volgens de slachtof fers gebruikten de daders kick-bloks en karatetechnieken. Het vechten speelde zich af in drie uitgaansgele genheden in De Koog. Donderdagavond om 22.00 uur moest de brandweer bluswerk verrichten aan de Muyweg in Eierland waar een forse stapel ruigte op agrarisch land in brand was geraakt. Hoe dat is gebeurd is niet bekend. Op camping Kogerstrand brandde vrijdag om 12.30 uur een vier per- soons tent af. De brandweer werd niet gealarmeerd. Een kampeerder die een gasflesje uit de tent probeer de te redden liep brandwonden op. Voor de politie is de toedracht rond - en de oorzaak van de brand nog duister. Er wordt een onderzoek ingesteld. Als extra attractie herhalen wij nog éénmaal onze jubileumaktie: Gratis oogmeting en een complete bril met enkel voudige glazen voor ƒ65,— Ook alleen tijdens deze dagen een schitterende kijker 7 x 50, adviesprijs 7169,— Groeneplaats l.v.m. Oosterend Present don derdag en vrijdag geen koop avond in Den Burg.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1