ixelse cadeaus voor „Vikingschip" feestelijk van stapel gelopen FC Groningen brengt voetbalspektakel Martin Bakker overleden Match tegen Texel-selectie Westermann-kamp vierde tweede lustrum elle tijden bij ïlerwedstrijd ideling over odak Brievenbus vernield Fietsen gevonden Redders voor niets in actie op Noordzee Teller gestolen IDAG 26 JULI 1383 TEXELSE COURANT PAGINA 5 éiIÉTéA" infiii i geschenken voor de blazer TX 11, gamma TEXEL GAMMA TEXEL JAMMA TEXEL GAMMA TEXEL documentaire over het maken van het schip getoond en dat was voor sommi gen een feest van herkenning. Scheepstimmerman Kees de Wijn kreeg in deze vakkundige reportage de lachers op zijn hand toen de vraag werd gesteld waarom hij zich niet met ijzeren schepen had beziggehouden.-,,IJzer is niks", al dus De Wijn, „ik ben een houtwurm." Wimpel Burgemeester J. A. Engelvaart reikte later de wimpel uit aan de huidige schip per van de TX 11 en medewerker van het Zuiderzeemuseum, Thedo Fruithof. Een wimpel is in een jaar versleten en als de TX 11 volgende zomer weer in de haven van Oudeschild afmeert ligt er weer een nieuw vlaggetje te wachten, kon de bur gemeester meedelen. Hij overhandigde ook het toegezegde kombuisje dat vroe ger in de originele TX 11 stond en later werd vervangen door een „vuurduvel- tje". Het kacheltje is vakkundig opge knapt door Jan Moens, beheerder van het Maritiem Museum, en kreeg een plaatsje in het vooronder van het schip. Fup Boon bood namens de Duikclub Texel drie stammen pokhout aan waaruit men schijven kan maken voor het touw werk van de blazer. Dit ogenschijnlijk eenvoudige cadeau voorzag volgens Thedo Fruithof in een behoefte want goed pokhout is zeldzaam. Dagboek Gijs Oskam van de afdeling culturele zaken had voor het museum een histo risch dagboek meegebracht van de tjalk- visser Frederick de Groot (1842-1926). Dit dagboek is onlangs in het bezit geko men van de gemeente Texel en Fruithof kreeg een kopie van de als roman ge schreven ontboezemingen onder de titel „Eerste verklaring voor mijn levensgeschiedenis" Thedo Fruithof dankte de gevers en sprak de hoop uit dat veel Texelaars deze week het schip komen bekijken en wat voor het museum minstens zo belangrijk is nog technische informatie vertrekken over de visserijgeschiedenis met houten schepen. „Vroeger moest ik met een fo toboek van de TX 11 naar Texel komen om informatie los te peuteren en nu ko men we met dit prachtige schip. Ik hoop dat dat reacties losmaakt." Na de officië le ontvangst werden de cadeaus op een ouderwetse handkar naar de TX 11 gebracht. terdag werd in het Maritiem sum in Oudeschild een belofte ost door het gemeentebestuur it bestuur van het Zuiderzeemu- i in Enkhuizen. Laatstgenoem- stantie had beloofd dat de repli- m de blazer TX 11 het grootste jeneiland zou vereren met een ek en de burgemeester had vo- ar mei bij de tewaterlating van lazer toegezegd dat men op een wimpel en een fornuisje ifhalen. Deze twee beloften wa- aterdag reden om met een offi- tintje Texelse betrokkenen uit idigen in het Oudeschilder mu il en meer informeel een zeil- te maken met de mannen die rissersjaren op de originele TX iten. tstgenoemden, de oud-schippers (flaming en Albert en Lammert van chans waren zaterdagmiddag met lalig scheepstimmerman Kees de duidelijk in hun element toen ze Ie genodigden, die een gerestau- blazer voornamelijk ervaren als ukje geschiedenis, het zilte nat ko- ir stond zaterdagmorgen nog een «ind maar 's middags was het be- geen ruig zeilweer. Ter hoogte van Helder kon echter wel goed gezeild en en daar bereikte de eikenhouten f nog een snelheid van vijf mijl. il Albert van der Schans vond het I tig en stond in overall het grootzeil j sen, de snelheid van het schip te enen en onder het genot van een e Beerenburg breed lachend aan ler. Dat was logisch want gedach- Is „wat voor weer krijgen we" en zal de vangst vandaag zijn" be en zaterdag tot het verleden. J; Houtwurm ijzeren kerels op hun houten sn" konden genieten van een stuk 3 edenis dat ze zelf meegemaakt n en alleen daarom was het be- Han de TX 11 al een goede zaak. 's ins werd in het Maritiem Museum |eblikt op het werk dat aan de te sting van de nieuwe TX 11 vooraf- n daar was ook oud-schipper Cor ïg present. In de videoruimte werd Van Gewest tot Gewest- endagavond werd in Oude- I een wedstrijd voor de wieler- letitie gereden. Er stond een in- lele tijdrit op het programma start en finish bij de PEN- ale. De opkomst was verras groot. Er kwamen maar liefst Blnemers aan de start waaron- 24 op Texel verblijvende itiegangers. was dan ook een drukte van be- oen om 18.30 uur als eerste de van start ging. De 9-jarigen reden inde van vier kilometer. Er stond raffe wind zodat het parcours be lt zwaar was. Snelste was Step- ikkert die een tijd van 8.00.66 op ikken bracht. Tweede werd Udo - met een tijd van 8.20.48 en derde Witte met 8.22.54. audere jeugd reed 12 kilometer. De swas Evert Koopman in 21.48.63 ^men Wit in een tijd van 22.04.63 eede en Jacco Vinke met een tijd ï.55.83 als nummer drie. start bij de senioren nam door het aantal (45) geruime tijd in beslag, 'den 24 kilometer te gaan (3 ron- in 8 km)De snelste tijden werden ld door de Texelse renners. Het aul van Arnhem die met een tijd 48.91 winnaar werd met als twee- i Kooiman in een tijd van 36.55.23 de Jos Huisman in 37.38.62. De jastrenner was Wim Achepers die kilometer reed in een tijd van 95 Hij is prof-wielrenner geweest ift zelfs vijf keer deelgenomen aan Jr de France (in 1967 als 25ste ligdl. Het was jammer voor hem Jeven in de fout ging anders zou 1 zeker beter beweest zijn. Het men van gastrenners aan de we- wedstrijden verhoogt de Texelse legde in belangrijke mate. De kunnen deelnemen door f5 in leid te betalen waarvan ze f2,50 djgen bij inlevering van het nmer. asdag a.s. staat er een puntenrit programma over 15 ronden (één 12608 meter). Gastrenners én pu in van harte welkom. De jeugd n 18.30 uur en de senioren om ur Parcours Zuid Haffel, start na- aafplaats Georgiërs. lagnacht werd voor duizenden is schade toegebracht aan een in <>9 geparkeerd staande auto van «nst. Onbekenden „liepen" over k van nieuwe wagen en dat ver- kte diverse deuken en krassen. De >che recherche is bij het onder in de politie ingeschakeld. Op het 'erden duidelijke voetsporen en 'drukken werden aangetroffen. Na een geruime tijd van ziekte is zaterdagochtend in zijn woning te Den Burg de heer Martin Bakker overleden. Hij werd 68 jaar. Morgén ochtend heeft de begrafenis plaats op de begraafplaats van Oudeschild na een uitvaartdienst die om half elf in de r.k. kerk van Den Burg begint. Martin Bakket genoot bekendheid als zakenman (oprichter van Electrohuis Bakker) die daarnaast een groot aantal bestuurs- en andere functies vervulde op zakelijk en sociaal-maatschappelijk ge bied. Van 1946 tot 1949 had hij zitting in de gemeenteraad voor de KVP. De laatste jaren was hij vooral actief als voorzitter van de Stichting Bejaarden zorg Texel en bestuurslid van de Kamer van Koophandel (Alkmaar) waarbij hij zitting had in een drietal commissies, onder andere voor ruimtelijke ordening. Lange tijd was de heer Bakker voorzitter van de Recreatiestichting Texel, de Stichting Katholiek Onderwijs Texel, hoofdbestuurdlid van de VVV Texel en lid van de gemeentelijke werkgelegen- heidscommissie. Bakker was ook direc teur van de mede door hem opgerichte Exploitatiemaatschappij Texel, voorzitter van de Rotaryclub, voorzitter van de af deling Texel van de Kon Nederlandse Jagersvereniging en vice-voozitter van de afdeling Noordholland van de KNJV. Hij was commissaris van de inkoopcom binatie voor electrotechnische artikelen „Krooncirkel" en de aan deze organisa tie verbonden beleggingsmaatschappij „Veretap" Andere commissariaten had hij bij Langeveld en De Rooy en het be drijf van zijn zoon ,,P. M Bakkers Exploi tatiemaatschappij". Bakker was in het verleden nog bij tal van andere activitei ten betrokken o.a. de oprichting van de katholieke jeugdherberg, van Texelse Boys en de toneelvereniging Sint Jan. In Oudeschild werd de houten brie venbus van een woonhuis zondagnacht vernield. De bus werd van de muur ge trokken en stukgetrapt. Zondag 31 juli speelt de eredivisie club FC Groningen op Texel. In het kader van de jubileumactiviteiten van de Stichting Texelse Sportraad speelt de ploeg, die afgelopen sei zoen vierde werd, een match tegen een selectie van Texelse amateurs. De Texel-selectie vat deze wedstrijd serieus op en is onder leiding van Martin Land en coach Gerrit Assel- man druk aan het trainen. De wedstrijd wordt gespeeld op het A- veld van de Texelse Boys en begint om 15.00 uur. FC Groningen komt met een basisse lectie naar Texel met enkele nieuwe ge zichten zoals de veelbesproken Fandi Ahmad uit Maleisië. Eén van de gebroe ders Koeman is ook van de partij en de kersverse trainer Han Berger (voorheen FC Utrecht) wil de wedstrijd benutten om nieuw en oud talent aan elkaar te la ten wennen. De ploeg speelt in den lan de verschillende oefenwedstrijden voor de nieuwe competitie, volgens Berger een uitstekend middel om te kijken wat de jongens waard zijn. De Texel-selectie zal het dan ook niet makkelijk krijgen maar men is van plan alles op alles te zetten om de „Gronin gers" in toom te houden. De selectie bestaat voor een groot deel uit cory feeën van SV Texel aangevuld met ster ren uit de andere Texelse voetbalclubs. De Texelse Sportraad organiseert het er edivisie voetbal in samenwerking met de plaatselijke voetbalclubs. De entree is f2,50 en kinderen tot 13 jaar betalen f 1,—Bij de kassa zijn ook programmaboekjes verkrijgbaar die te vens als lot gelden voor een in de rust te houden loterij, Op de foto van Arend Nijkamp de (niet helemaal complete) Texel-selectie met van links naar rechts: (staande) Henk Groen, Klaas Dirk Koorn, Martin Land, Charles lepenburg, Louis Uriot, Gerry Plaatsman (SVT). Zittend: John List (SV De Koog), Jos Wessels (Texelse Boys), Jan Plaatsman (SVT), Rob van de Stap (SVT) Nicol Schermer (SVT). transport naar de haven. Achter de handkar Jan Moens die het fornuis heeft gerestaureerd daarnaast Gijs Oskam. Daan van Wilsum. Fup Boon van de Duikclub Texel, burgemeester J A tngelvaart en Cor Ellen. Zaterdag werden op camping Ko- gerstrand twee damesfietsen gevonden. De eigenaressen kunnen zich vervoegen bij het politiebureau De Koog of Den Burg. Er is heel wat lichaamskracht voor nodig om een houten schip op tradi tionele wijze met champagne te do pen. Dat ondervond Harriet Bakker uit Den Burg die donderdagavond op het Kerckeland bij De Koog vele keren moest mikken, voordat de fles brak en de inhoud bruisend over de scheepsromp stroomde. Daarna bleef het schip roerloos liggen, maar dèt was geheel volgens plan want de zojuist gedoopte „TX Viking" is geen echte boot maar een groot speelwerktuig in de vorm van een vi kingschip. Het is het resultaat van internationale samenwerking want de bouw werd in tien dagen uitge voerd door de zestien deelnemers aan het zg. Westermann-kamp, dat nu voor de tiende keer op Texel werd gehouden. In verband met dat twee de lustrum werd de scheepsdoop gevolgd door een feestelijk samen zijn in het nieuwe restaurant „Calluna." het Westermann-kamp bevolkten waren afkomstig uit Peru, Nieuw Zeeland, Australië, Engeland, Duitsland en Ne derland. Het vervaardigen van het Vikin genschip gebeurde onder leiding van boswachter Jan Zijm, die donderdag met zijn vrouw op het feest aanwezig was om het schip namens Staatsbosbe heer te aanvaarden. Het schip was in vier secties gemonteerd bij de Staats- schuur en vervolgens op een vrachtauto naar het Kerckeland getransporteerd en daar samengevoegd. Belangrijkste bouwmateriaal waren kersverse stam men van Sitkasparren. Bij het kappen van de sparren waren de jongelui ook betrokken. Great fun De bijeenkomst in „Calluna" waar tij dens een uitstekend verzorgd koud buf fet aandacht werd besteed aan het kamp-jubileum, werd onder meer bijge woond door de Rotarygouverneurs H. Voorzanger en R. Kunz (uit Bochum). Zij voerden het woord evenals de kamp deelnemers zelf, die opgetogen verslag deden van hun verblijf op de boerderij en aan het slot een zelfgemaakt lied in meerdere talen ten gehore brachten. „Glory, glory halleluja. Texel is great fun." De heer G. Westermann vertelde dat hij zijn boerderij graag voor dit doel in het hoogseizoen beschikbaar zou blijven stellen. Hij bracht dank aan de heer Maarten Mantje uit De Koog van wie het idee voor het jaarlijkse internationale jeugdkamp afkomstig was en die ook nu steeds veel werk in dit project steekt. De strandreddingboot Ida Mary, een politieboot, de whipperploeg- rubberboot en een helicopter van de ma rine zijn donderdagavond geruime tijd in actie geweest, naar aanleiding van een melding dat ter hoogte van het strand van paal 28 een vlot met mensen in zee dreef, drie kilometer uit de kust. Later kwamen er andere berichten: het vlot was nu op slechts 300 meter van het strand gesignaleerd, 150 meter ten noor den van paal 28. Zeer verwarrend werd het toen allerlei badgasten ook iets meenden te zien en de badmeester de kustwacht benaderde. Deze meldingen vielen samen met een alarm over twee kinderen die vermist zouden zijn. Met stelligheid beweerden de strandbezoe- kers dat zij in de verte kinderen in het water zagen liggen. Met de strandred dingboot en de rubberboot werd inten sief het genoemde zeegebied afgezocht tot een afstand van twee kilometer uit de kust. Onbekenden hebben het mecha nisme van een verkeersteller die dienst deed aan de weg naar strandslag Paal 9 gestolen. De verkeersteller van het merk „El- meg" werd opgengebroken en het bin nenwerk werd verwijderd. De teller is ei gendom van Staatsbosbsheer en de diefstal moet zijn gepleegd in de week van 18 tot 22 juli. Elk jaar komen op de Westermann- hoeve in De Westen (eigendom van de heer G. Westermann uit Dortmund) jon geren uit diverse landen bijeen voor een werkvakantie, bedoeld om het weder zijds begrip te bevorderen. Naast gebrui kelijke vrijetijdsbesteding wordt elk jaar gezamenlijk „iets" gemaakt ten behoe ve van de plaatselijke gemeenschap. Al meerdere malen zijn grote speelwerktui- gen het resultaat van die inspanning ge weest. Zoals een fraaie locomotief op een speelweide in het bos, een ossenwa gen op het Kerckeland, barbecuetafels en een paard en wagen op hetzelfde ter rein. In het verleden zijn de jongeren ook actief geweest bij het verrichten van werkzaamheden aan het blindenpad in het bos en bij het opknappen van het „bossie" op de Hogeberg. Drie clubs Het jaarlijkse Westermann-kamp valt onder de verantwoordelijkheid van de Rotaryclubs van Texel, Dortmund- Westentor en West Malling (Engeland), die onderling bijzondere banden heb ben. Het bevorderen van internationaal begrip hoort tot de doelstellingen van de Rotary-organisatie De jongelui die nu ■Jet Tijdens de doopplechtigheid ven de TX Viking Op de achtergrond restaurant Calluna

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5