Cjroen 'Zwarts Jexels in het harL, olden Earring, Rosa King In Herman Brood op portveld S.V. Texel Hoge prioriteit voor dorpshuis De Koog lotavond spierdystrofie actie Tarief sportakkommodaties slechts 4% omhoog leo-installatie stolen Zeiljacht aan de grond Granaat Oosterend weer feestelijk aangekleed JAARGANG Nr. 9801 VRIJDAG 29 JULI 1983 jactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel (02228) 266 en is Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 ik van der Heijden is met vakantie >r advertenties, abonnementen, etc.: igeveld De Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ,foon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs /17— per kwartaal 70 cent incasso; los 70 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46 99 17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34 60 398. Golden Earring met v.l.n.r. Barry Hay, George Kooymans, Cezar Zuiderwijk en Rinus Gerritsen. topgroep Golden Earring, Rosa King en Upside Down en Herman d en de Wild Romance zullen donderdag 11 augustus optreden op de vond van de loterij die de Stichting Texelvakantie Gehandicapten mo- houdt. De baten van de slotavond zijn voor het goede doel waar de ting met vele vrijwilligers voor bezig is: een blijvende vakantiemogelijk- voor spierdystrofiepatiënten. Een speciale werkgroep van de stichting gekozen voor een popconcert als afsluiting omdat men verwacht hier jeld aan over te houden. Tijdens het popconcert, dat op het B-veld van exel in Den Burg wordt gehouden, zal ook het lot worden getrokken oed is voor de hoofdprijs van de loterij: een Volvo personenauto. langrijke organisatorische mede- ing verlenen naast het Texelse be leven, SV Texel en het Fitnesscen- Texel. De sportvereniging verkoopt impties en stelt haar accommoda- beschikking als kleedkamers voor liesten. Het contracteren van de ep n voor dit benefietgebeuren is de stichting een hele klus geweest, omdat eerder gedane toezeggin- later werden ingetrokken. Vooral Ie groep Golden Earring in het pro- ma rekent men op veel publiek, bezoekers van de vastewal en de •ten vaart 's nachts een extra boot Den Helder. Het SV Texel terrein Idonderdag 11 augustus om 17.00 ipen. Voor de organisatorische af- ng van het programma heeft men raaiboek geleend van de Stichting •Rock die vorig jaar in De Waal een tijdschema aanhield. Verrassing sa King zal om 18.00 uur precies imense podium van 18 bij 7 meter 'ee meter hoog betreden. Zij was 'elen dè verrassing van Texel Jazz de organisatoren waren van me- lat te weinig Texelaars, door de be- ruimte in de Grooten Slock, van •ptreden hebben kunnen genieten. Ie nacht van maandag op dins- i» ingebroken in het jongeren- urn 't Asiel in het dorpshuis te Burg. De daders kwamen bin- loor een raam te forceren. Ver wordt een videorecorder ter de van ongeveer f2500,—. daders hebben ook geprobeerd levisietoestel mee te nemen, maar kennelijk te zwaar of te omvangrijk sst Wel werd uit dezelfde ruimte entje en twee zakjes chips vermist, 'eel groter geldbedrag is kennelijk 'Püemerkt want dit bleef onaange- De technische recherche van de >ütie is geruime tijd met het onder- lezig geweest en heeft daarbij dui- sporen aangetroffen. Om echter niet te veel in herhaling te vallen komt ,,Miss King" nu met een wel zeer uitgebreide begeleidingsgroep naar Texel: negen personen waarvan zes meisjes. Deze Upside Down groep is exact de zelfde als de ploeg die het Northsea Jazzfestival recentelijk in een heksenke tel veranderde met Pieter Vooght en Dennis Withbread (drums), Saskia La- roo en Carline Schonfeld (trompet), Ri chard Pattiecanno (gitaar), Rainer „Ho liday" Black (bas), Akkie Haak (trombo ne) en Candy Dulfer en Cora Hollema (sax). De Amerikaanse „Lady of jazz and soul" beroert uiteraard ook de saxo foon. Het feit dat ze bbereid is in kleine zalen op te treden betekent niet dat Ro sa King het grote werk schuwt. Al vijf jaar is ze gast op North Sea in Den Haag en jaarlijks worden optredens gegeven in de V.S. Verder zijn in het verleden toer- nees gemaakt met Lionel Hampton, Litt le Richard, Ben E. King en Diann Carol. In de pas uitgekomen speelfilm „Come Back" speelt Rosa King samen met Eric Burdon een belangrijke rol. Aan de orga nisatie is toegezegd dat ze ereid is mee te spelen met de band die rond 19.30 uur het publiek moet vermaken: Herman Brood en de Wild Romance. Alles Als dat gebeurt is een jazzy optreden verzekerd want Herman Brood neemt de bekende saxofonist Bertus Borgers mee. Daarnaast zijn de „Bombitas" die vorig jaar op Wad-Rock voor vocale on dersteuning zorgden ingeruild voor o.a. de New Yorkse zangeres Maureen Wil don. Herman Brood moet de laatste tijd hits ontberen, zoals vorig jaar in De Waal bleek met een bescheiden publieke be- (Lees verder pagina 2) B. en W. hebben besloten de ta riefsverhoging voor 1984 van de Texelse sportzalen en sportvelden te beperken tot 4%. De geruchtmaken de eerder bekend gemaakte plannen zijn daarmee van de baan. De beperkte tariefsverhoging was een der mededelingen die werden gedaan op de woensdagavond gehouden vergade ring van het bestuur van de Welzijnsstichting. Een andere mededeling was dat b. en w. het verzoek om subsidie voor een speeltuintje op het terrein van de Kom- passchool in eerste instantie van de hand hebben gewezen. Argument van het college is dat een dergelijk speel tuintje geheel uit het onderwijsbudget bekostigd zou moeten worden. Admi nistrateur Oskam liet echter weten dat de zaak nog bespreekbaar is, zeker als uit het potje voor onderwijs een deel van de voorzieningen kan worden betaald. De speelgelegenheid staat namelijk zo wel ten dienste van de school als van de jeugd uit de buurt. Afwijzend staat het college ook te genover subsidie voor de aanschaf van disco-apparatuur voor het open jeugd werk in Den Burg. Het college wil er nog Het stichten van een „eigen" dorpshuis voor De Koog mag van het bestuur van de Welzijnsstichting hoge prioriteit hebben. In meerder heid onderschreef het bestuur woensdagavond het argument van de heer G. A. Oskam dat De Koog het enige Texelse dorp is zonder dorpshuis. Weliswaar bestonden plannen om dit dorpshuis onderdeel te laten zijn van het artikel 11 com plex maar in De Koog gelooft nie mand meer dat deze plannen snel verwezenlijkt zullen worden en daar om wil men het oude idee voor een eigen dorpshuis aan de Parnassia- straat opnieuw aan de orde stellen. Volgens een zeer globale raming zal hier anderhalf miljoen gulden mee gemoeid zijn. Volgens het voorstel van de afdeling culturele zaken zou aan de nieuwe sport accommodatie (kosten 2 miljoen) van Oudeschild een lagere urgentie moeten worden toegekend, maar daartegen werd bezwaar gemaakt, vooral door het bestuurslid S. Wijngaarden. Het stichten van de Oudeschilder sportzaal hangt sa men met de integratie van kleuter- en basisonderwijs aldaar en die integratie is spoedig aan de,orde. Bovendien is de bestaande kleuterschool „versleten" en wil ook het dorpshuisbestuur wel eens weten waaraan men toe is. Wijngaarden wilde de Oudeschilder plannen daarom een hogere urgentie geven dan het dorpshuis van De Koog, maar daar maakte Siem Plaatsman bezwaar tegen. Zijn argument: in Dë Koog heeft men al tien jaar plannen en daar heeft men de zaak laten rusten omdat het ernaar uit zag dat de dorpshuiswensen door het artikel 11 plan verwezenlijkt zouden wor den. De Koog mag daarvoor niet met een lagere urgentie worden „gestraft". Dinsdagmiddag liep het uit Monnic- kendam afkomstige zeiljacht „Eldorado" vast op de Eierlandse gronden. Aan boord was men de kluts kwijtgeraakt na dat een van de vier opvarenden een klap van de giek tegen het hoofd had gehad. Het scheepje stootte enkele keren tegen de grond, waarna men voor anker ging. De reddingboot Ida Mary nam pools hoogte, waarbij besloten werd het jacht te verslepen naar de ankerboei nabij het botenhuis en daar vast te maken. In ver band met het slechte zicht, het iage wa ter en de toestand van de man die de klap van de giek had gehad was het wenselijk daat hier de nacht werd door gebracht. Aldus geschiedde. De „Eldo rado" zette de volgende ochtend zijn reis (van Oudeschild naar Terschelling) voort. Op voorstel van mevrouw A. Dogger- Weijdt werd besloten zowel de plannen van Oudeschild als van De Koog „urgen tie 1" te geven, maar De Koog bleef wel bovenaan staan. Beperkte mogelijkheden Administrateur Oskam maakte in de vergadering wel duidelijk dat aan de toe gekende urgenties geen hoge verwach tingen gekoppeld moeten worden. De rijksgelden die voor dergelijke welzijns voorzieningen beschikbaar zijn worden steeds minder, zodat er alle kans is dat er zelfs van investeringen met hoge urgen tie voorlopig weinig terecht komt. Een zeer hoge urgentie in het investe ringsprogramma voor 1984 kreeg de vissteiger voor minder validen in het Marsplan (kosten ca. f10.000,— De ge meenteraad heeft op het stichten van een dergelijke aangepaste voorziening aangedrongen. Een hoge urgentie in het programma kregen ook de aanleg van een trainingsveld voor sportverening De Koog (f100.000r) en investeringssubsi dies voor Tennisclub Deuce, voor de kleedkamers van SVO en voor de vloer van het dorpshuis van De Waal (resp. f19.000,— f6250- en f6250,-). Voor verbetering en uitbreiding van spelgele- genheden (speeltuintjes) wordt f25.000,— uitgetrokken en belangrijk is ook een voorbereidingsknediet van f25.000,— in verband met de plannen om bij de Oostkaap een recreatiesteun punt in te richten ten behoeve van de windsurfers. Laatstgenoemd plan ver keert echter nog in zeer pril stadium. De zaak moet ruimtelijk nog worden gere geld. Het waterschap heeft laten weten het terrein bij de Kaap het enige punt van de oostelijke zeewering te vinden waar uitbreiding van de kleine wa tersportactiviteit nog mogelijk is. Vol gens het investeringsprogramma 1984 wordt voor het Maritiem museum een krediet van f96.275,— uitgetrokken, zo dat de verdere uitbouw van dit museum gewaarborgd is. De overige punten van het investe ringsprogramma hebben een lagere ur gentie, wat er gezien de sterk slinkende financiële mogelijkheden op neerkomt dat uitvoering voorlopig niet aan de orde is. Op dit lijstje staan onder andere brandpreventiemaatregelen en de aan passing van de cv-installatie in de Bea trix gymzaal. Voorzitter Kees Hoogerhei- de wilde deze posten alsnog een eerste urgentie geven mar hij kreeg alleen steun van mevrouw Jo van Beek-Koster. Argument van Hoogerheide was dat de Welzijnsstichting voorop dient te lopen wat brandpreventie betreft, maar de an dere leden meenden dat het best nog een tijdje kan wachten. Siem Plaatsman wilde de in het pro gramma als derde urgentie genoemde renovatie van de muzieknis van Den Burg helemaal geschrapt zien. „Wegge gooid geld", vond hij, daarbij doelend op het feit dat de nauwelijks gebruikte nis snel weer-wordt beklad en daardoor on toonbaar wordt. Administrateur Oskam was wat minder somber. De nis heeft onlangs een nieuw dak gekregen en kan nog jaren mee. Misschien zou het be kladden kunnen worden tegengegaan door het interieur door de jeugd fraai te laten beschilderen, zoals ook in Ooste rend is gebeurd. Gevreesd moet echter worden dat de sociale controle die in dit geval een doorslaggevende rol speelt, in Oosterend veel sterker is dan in Den Burg. De nis is overigens nog steeds ei gendom van het Kon. Texels Fanfare korps. Deze vereniging hecht er geen waarde meer aan; tot overdracht aan de gemeente (zoals het plan was) is het tot dusver echter nog niet gekomen. Hoogerheide wou aan het slot van de bespreking van het investe ringsprogramma nog wel een waar schuwing richten aan de betrokken organisaties. Hij vond dat zij bijzon der moeten oppassen bij het doen van dergelijke diepte-investeringen omdat het op den duur wel eens on mogelijk zou kunnen worden de daaruit voortvloeiende verplichtin gen te dragen. Op het strand ter hoogte van paal 8 werd een granaat gevonden. De politie heeft er zich over ontfermd. De Oosterenders hebben hun best gedaan om hun dorp voor drie dagen feest in sfeer aan te kleden. Het thema muziek" komt dikwijls tot uitdrukking in de versiering en ook ademen sommige straten de sfeer van begin 1900, het tijdstip waarin dit dorp zich drie dagen mag wanen. Enkele erepoorten zijn duidelijk geïnspireerd door het jubileum van Excelsior en de notenbalken in hout uitgevoerd, zijn dan ook niet van de lucht. Bijzonder mooi is de poort in de Koetebuurt waarvan de pilaren immense koperinstrumenten zijn (foto). In de Kerkstraat staat een prachtige vuurtoren en veel huizen dragen schilden waaruit blijkt wat de bewoner van het pand a/s beroep heeft. Vooral 's avonds met de feestverlichting aan en zonder ver keer is Oosterend gezellig Present. wel eens over denken in het kader van de gemeentebegroting 1984, maar dan moet wel de garantie worden gegeven dat de apparatuur ook werkelijk intensief zal worden gebruikt. Circus blijft weg Het circus Holiday" dat van 20 tot 22 juli op Texel zou optreden heeft afbericht gedaan. Reden voor de afgelasting wa ren onder meer de hoge bootkosten. Wat betreft de exploitatiesubsidies zang-, muziek- dans-, jeugd- en jongeren verenigingen en peuterzalen voor 1983 hebben b. en w. beslist conform de voorstellen van de Welzijnsstichting. Wat betreft de sportverenigingen is het meerderheidsadvies van de subsidie commissie gevolgd, wat betekent dat de verenigingen met beroepskrachten 4,58% worden gekort en de overige ver enigingen met 20%. Het college heeft ook besloten dat de kortingen op de rijksbijdragen voor de muziekschool, de peuterspeelzalen en het vrijwillig jeugd werk niet door de gemeente zullen wor den gecompenseerd. Zo mogelijk zal wel van compensatie sprake zijn bij het biblio-theekwerk en het professioneel jeugdwerk.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1