(jrom c2jwartsjexels in het hart-, iEMEENTEFINANCIËN :eer zorgwekkend Eén dode en zeven gewonden bij ongeluk „Super"diamanten paar in Den Hoorn RIJWEL GEEN GELD VOOR NIEUWE UITGAVEN braak bij weiier Jacob Roeper overleden „I)e Hoop" BLOEMENMAGAZIJN Twintigduizendste in Maritiem Museum Kleuters naar IJskaschool en Strijbosschool Garanties Bloembollen tegen groothandelsprijzen A. van Strien, Opbrengst collecte Weer marihuana aangespoeld {LASTINGEN TOCH ET OMHOOG raattegel door ruit kening gaat naar andsorganisaties 65 jaar getrouwd .^^ST Kogerstraat 9, Den Burg, Texel VERS EN VRIENDELIJK VAN PRIJS Ons telefoonnummer is (02220) 5003 Dinsdagavond om negen uur deed zich op de kruising Schorrenweg- Zwinweg in polder 't Noorden een botsing voor tussen twee personen auto's waarbij een 35-jarige vrouw uit de plaats Heino (Overijssel) op slag werd gedood. Alle overige inzit tenden, zeven personen waarvan vier kinderen, raakten zwaar tot lichtgewond. De gewonden werden met twee ambulances en een poli- tiebusje naar het Geminiziekenhuis in Den Helder gebracht. De vermoedelijke oorzaak van het on geval is dat de Ford personenauto die op de Zwinweg reed geen voorrang verleen de aan een Opel personenwagen die in noordelijke richting reed op de Schor- renweg. Eerstgenoemde wagen werd door de Opel, waarschijnlijk met hoge snelheid, in de flank geraakt en beide Dinsdag diende zich de 20.000e be zoeker van het Maritiem Museum van dit seizoen aan. Het was de 20-jarige Adrea Plank uit het West- duitse Herne. Zij was al vaker op Texel geweest en maakt thans een fietstocht langs de kust. De twintig duizendste bezoeker werd vorig jaar geboekt op 3 augustus, waaruit ge concludeerd mag worden dat de be langstelling voor het Maritiem Mu seum groot blijft. Daarbij moet in aanmerking worden genomen dat de weersomstandigheden van de laatste tijd allerminst bevorderend zijn voor museumbezoek. Aanvankelijk zag het er naar uit dat nummer 20.000 al zaterdag zou binnen komen, maar dat lukte net niet omdat bij het bereiken van nummer 19.999 het sluitingsuur daar was. Zodat de eerste bezoekers op de eerstvolgende openstel lingsdag meteen de twintigduizendste was. Mej. Plank kreeg als aandenken een set kopieën van oude kaarten. En namens de bij het museum betrokken jutters werd een door Catrien van Swinderen-Schraag vervaardigde tegel overhandigd met het opschrift: ,,Acht is meer als negen." auto's kwamen in een diepe sloot terecht. In beide auto's zat een echtpaar met twee kinderen met de leeftijden van 12 en 9 jaar en 14 en 11 jaar. Het gezin in de Opel Kadett kwam uit het plaatsje Heere in Noordbrabant. De omgekomen vrouw zat in de Ford De gemeenteraad zal worden ge vraagd in principe uit te spreken dat kleuters kunnen worden toegelaten tot de Redmer IJskaschool in De Waal en de Strijbosschool in Eierland. Deze klei ne scholen (waarvan de instandhouding door de gemeente wordt gewenst) be schikken thans niet over een kleuter school die als „partner" kan fungeren bij de op handen zijnde integratie van basis- en kleuteronderwijs. Onder voorwaarde dat de rijksvergoeding verzekerd is en dat de benodigde gemeentelijke geld middelen ook beschikbaar zijn, zal de raad tevens worden gevraagd uit te spre ken dat genoemde scholen bouwkundig zullen worden aangepast om de opvang van de kleuters mogelijk te maken. In beide gevallen betekent dit dat een speel-werklokaal moet worden gerealiseerd. B en W hebben betaling van rente en aflossing gegarandeerd van hypotheken door de dames G. Jongedijk en J. Hen driks en de heer J. Bakker. Maak uw gasten hierop attent. Krokussen f8,— per 100 Sneeuwklokjes vanaf f8,— per 100 Tulpen vanaf f 10,— per 100 Narcissen vanaf f 14,— per 100 Groothandel, Pontweg 30. Het goedkoopste adres van Nederland. JAARGANG Nr. 9803 VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1983 ctie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266 en Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988. van der Heijden is met vakantie. advertenties, abonnementen, etc.: ■veld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, on (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs fV7,— per kwartaal 70 cent incasso; los 70 cent Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99 17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398 blijven. Dat laatst is dus niet het geval zodat taken zullen moeten worden af gestoten. Dit zal op den duur afvloeien van personeel tot gevolg hebben, zo mogelijk door natuurlijk verloop. Lande lijk wordt gerekend op vermindering van het personeelsbestand bij de gemeenten met ongeveer 10%. De jaarlijkse inzameling ten behoeve van het sociaal werk van het Nederland se Rode Kruis heeft op Texel f7223,36 opgebracht 11982 f7658,95). Het Rode Kruis dank iedereen die aan dit resultaat heeft meegewerkt. De afgelopen dagen werden weer een aantal pakjes marihuana op het politiebureau afgeleverd die waren gevonden op het Noordzeestrand, ten noorden van De Slufter. Texel is nu niet meer de enige vindplaats want ook op de andere waddenei landen en het Duitse eiland Borkum is marihuana aangespoeld. hebben met deze familie Jager dan met jachttaferelen. De Bruyn werkte vanaf zijn twaalfde jaar bij zijn oom als melkventer in Rotter dam en in zijn diensttijd werd hij gemo biliseerd naar Texel omdat de eerste we reldoorlog voor de deur stond. Toen ont moette hij Grietje Jager en na de bruiloft vertrokken ze samen naar Capelle aan de IJssel waar De Bruyn weer melkrijder werd. ,,lk haalde het op bij de boeren en verkocht het zelf later weer door", aldus De Bruyn die nog redelijk scherp van geest is maar slecht ziet en hoort. Later had hij tal van baantjes (,,Je kunt me be ter vragen wat ik niet heb gedaan") maar vele jaren werkte hij in een kunst- mestfabriek bij Rotterdam. De tweede wereldoorlog bracht het ge zin weer op Texel omdat de oudste zoon moest onderduiken bij zijn oma en men de honger en armoede in de stad inruil de voor het platteland. Dat was in 1942 en sindsdien zijn ze niet meer wegge gaan. Als los werkman zorgde De Bruyn voor de belegde boterham tot zijn pensi oen en tot zijn 75-ste was hij melkmonsternemer. Kinderen In de oorlog woonde het gezin in bij „oma" De Bruyn op Klif 23 en later woonde de familie op de adressen ,,De Ark" (Diek), Herenstraat 65, en Klif 5. In 1972 kreeg het echtpaar een bejaarden woning in ,,Den Andel" en Hoornders zien de oude baas nog weieens een rustig wandelingetje maken rond dit ge bouw. Het gezin kreeg zes dochters en twee zonen waarvan er nog twee in Den Hoorn wonen. Opa en oma De Bruyn- Jager hebben 22 kleinkinderen en 16 achterkleinkinderen, waarvan de oudste 20 jaar is. Maarten Cornelis heeft nog één grote hobby: een stevige sigaar roken. Zelf houdt hij het op twee bolknakken per dag. Zijn kinderen weten steeds wat ze op een feestdag als die van maandag moeten geven omdat de dozen sigaren altijd snel leeg zijn. Op de foto het jubile rende echtpaar. ""straal 31, De Cocksdorp, tel. 02222-252 e gemeente Texel zit in zorgelijke iciële omstandigheden. De raad dt binnenkort geconfronteerd de begroting voor 1984 die vrij- geen ruimte biedt voor nieuwe staringen. De ontwerpbegroting oonde zelfs een tekort van OOO— maar B en W hebben oten de begroting alsnog slui- te maken door op tal van :en te bezuinigen en door de fi- ciële reserve stevig aan te spre- Door deze maatregelen ver- it de begroting een positief sal- ran f74.000— maar dat is weinig ergelijking met het bedrag van 000- dat vorig jaar nog als schot op de begroting prijkte. it investeringsplan voor 1984 dat lijk met de begroting wordt aan- iden aan de raad stelt dan ook lig voor. Ondanks deze weinig florissante situatie, hebben B en W besloten de plaatselijke belastingen niet te verhogen, zelfs niet trendma tig. De onroerend goed-belasting blijft in 1984 derhalve ongewijzigd evenals de toeristenbelasting, woonforensenbelasting en honden belasting. De tarieven voor allerlei gemeentelijk dienstbetoon zullen wel trendmatig (met 4%) worden opgetrokken, met uitzondering van het reinigingsrecht en het begraaf- recht die elk meer dan trendmatig zullen worden verhoogd met als doel een dekking van 80% van de werkelijke kosten te verkrijgen. Achterstallig onderhoud Wat in 1984 aan werken wordt aange pakt, betreft voornamelijk achterstallig onderhoud, dus werkzaamheden die fei telijk al eerder verricht hadden moeten de nacht van dinsdag op woens- is voor ongeveer twintig dui- d gulden sieraden gestolen uit etalage van juwelier Bakker aan iroeneplaats. De daders gooiden een straattegel de dubbele eta- ruit kapot en gingen er met han- vol sieraden plus een gouden oge vandoor. e alarminstallatie kwam in werking de dochter van Bakker, die bij de tel woont, kon de politie geen duide- ignalement van de daders geven. De tien rolluiken voor de etalageruiten in die nacht niet neergelaten. Bak- loet dit al enige tijd niet meer omdat jlas gegarandeerd is als veilig voor en e.d. Volgens de juwelier was het bewuste diefstal en geen dronke- sdaad omdat men alleen dure siera- heeft meegenomen. iade gierspuitactie en W zullen de schade die werd gericht bij de beruchte gierspuit- e claimen bij de gezamenlijke lbouworganisaties. Het gaat om bedrag van f7420,— dat gemoeid eweest met het schoonmaken het raadhuis en het vervangen vernielde artikelen. •als bekend werden twee agrariërs tan de actie deelnamen in hoger be door het Amsterdamse gerechtshof tldig bevonden aan opzettelijk be- digen" van het raadhuis, wat resul- le in f500,— boete en twee weken waardelijke gevangenisstraf. •t was de bedoeling nadat aldus dui- t was geworden wie verantwoorde- ras, de schade in rekening te bren- van de daders, eventueel via een ci- procedure. Aldus werd van ambte zijde dan ook aan B en W geadvi- 1. Het college heeft echter besloten ikening naar de standsorganisaties uren. Dinsdag is op 80-jarige leeftijd overleden de heer Jacob Roeper Johzn. Vrijdagmiddag heeft de be grafenis plaats op de algemene be graafplaats te Den Burg na afloop van een rouwdienst die om 14.15 uur in de Doopsgezinde kerk begint. Jacob Roeper van ,,De Fenne" oe fende naast zijn beroep tal van func ties uit in agrarische organisaties. Zo was hij lid van de plaatselijke com missie voor de ruilverkaveling, voor zitter van de Texelse afdeling van de Hollandse Mij van Landbouw, secre taris van de rundveefokvereniging en van de vereniging tot bestrijding van tbc en andere ziekten bij rund vee. bestuurslid van de Coöp. Zuivel fabriek De Eendracht en van de Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting. Daarnaast maakte hij zich ver dienstelijk op niet-agrarisch vlak, onder andere in het bestuur van het Algemeen Weeshuis en van de Gym nastiekvereniging Texel. worden. Hieraan zal totaal f308.891,— worden utgegeven. Het gaat onder meer om onderhoud aan het raadhuis, onder wijzerswoningen, oudheidskamer, kerk torens, diverse wegen, e.d. Deze werken uitvoeren ten koste van de saldi reserve wordt verantwoord gevonden omdat zo wel de saldi reserve als het achterstallig onderhoud in de afgelopen jaren is ont staan. Het zou niet zo erg zijn als de ge meente enkele jaren een niet sluitende begroting zou hebben, maar dergelijke tekorten veroorzaken problemen bij het verkrijgen van goedkeuring van de pro vincie van nieuwe uitgaven. ,,ln deze tijd van teruglopende middelen verwachten wij een toename van die problemen, die kunnen resulteren in eindeloos overleg met de provincie zonder veel resultaat", aldus B en W. Het feit dat de laatstverschenen reke ningen (over 1978 en 1979) overschotten hebben aangetoond, zou ook aanleiding kunnen zijn om niet al te zwaar te tillen aan een begrotingstekort, ware het niet dat er intussen van die overschotten misschien geen sprake meer is (de reke ningen van de afgelopen twee jaren zijn er nog niet) terwijl de financiële tijden sinds 1979 drastisch zijn gewijzigd. 8 en W willen daarom voorzichtig zijn, en een sluitende begroting aanbieden. Mocht de raad van mening zijn dat toch belang rijke nieuwe uitgaven zullen moeten worden gedaan, dan zal de raad moeten besluiten de inkomsten voor 1984 alsnog op te trekken door af te wijken van de voorstellen van het college. Volgens het regeerakkoord" van het college zouden de gemeentelijke be lastingen eventueel trendmatig kunnen worden verhoogd, maar het is twijfel achtig of dergelijke verhogingen zouden worden goedgekeurd en bovendien vindt men het ongewijzigd laten van de belastingen een juiste verhouding jegens het financiële beleid van het rijk ten op zichte van de gemeenten. De verminder de uitkeringen van het rijk aan de ge meente is een van de belangrijkste oor zaken van de krapte. Normale voortzetting van de gemeen telijke taakuitoefening kan bij nul- lijnbeleid alleen als de inkomsten gelijk De 92-jarige Maarten Cornelis de Bruyn en de 85-jarige Grietje Jager uit de bejaardenwoningen ,,Den An del" in Den Hoorn herdachten maandag het feit dat ze 65 jaar gele den in het huwelijk zijn getreden. Dit „super"diamanten echtpaar wilde echter geen groot feest en daarom werd het heugelijke feit in familie kring bescheiden gevierd. Een andere reden was dat mevrouw de Bruyn al enige jaren problemen heeft met lopen en nu op bed ligt. Een 65-jarig huwelijk is een zeldzaamheid maar van dat feit lijken beide bejaarden zelf niet zo onder de indruk. Wel werd het zeer op prijs gesteld dat de dorpscommissie Den Hoorn bloemen en het gemeente bestuur een mand fruit bezorgden. Maarten Cornelis de Bruyn werd ge boren in Zevenhuizen in Zuidholland en Grietje Jager zeven jaar later op het adres Klif 23 in De Hoorn. De naam Ja gershuis die lange tijd een restaurant sierde, lijkt dan ook meer te maken te la carte vlees- en visspecialiteiten. Plateservice. Het adres voor partijen, recepties, vergaderingen. De hulpverlening in volle gang. Rechts de twee auto's in de sloot.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1