Bungalow brandde uit na gasexplosie Country festival maakte bescheiden start Volgend jaar weer Dief aangehouden Inbraken Raad moet wachten op uitspraak minister „WAT IK ZEGGEN WOU." Oosterend Present 1983 Schapententoonstelling in Den Hoorn Opbrengst Anjercollecte Playmobil bus in Den Burg Orgelbespeling in Doopsgezinde kei Trottoirs worden opgeknapt PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 9 AUGUSTUS Bungalow nr. 208 op het terrein De Parel aan het Gerritslanderdijkje brandde donderdagmiddag uit na dat enkele gasexplosies het pand van binnen geheel hadden verwoest. Een lekke propaangasleiding is oor zaak van de brand. Tijdens de eerste explosie in de berging van de bunga low werd een kind naar buiten geslingerd maar het jongetje raakte niet gewond. De brandweer was drie uur bezig met blussen en moest vrijdagmorgen om vijf uur weer uit rukken omdat het smeulende dak van de bungalow opnieuw vlam had gevat. De bungalow is eigendom van de fa milie Ten Thoven uit het Duitse Bent- heim en familie van de eigenaar uit Mainz wilde juist vertrekken toen de gas explosies zich voordeden. Donderdag morgen had men al gas geroken en daar om werd een Texels bedrijf gevraagd de oorzaak van de gaslucht te onderzoe ken. Of dat is gebeurd is niet duidelijk maar 's middags even voor één uur ex plodeerde gas in de berging toen de schoongemaakte koelkast werd inge schakeld. Kort daarna volgden nog en kele explosies en de zeven bewoners van het pand zochten een veilig heenkomen. Aardgas De brandweer werd gealarmeerd door de buren en men was vrij snel ter plaat- Aan de oplettendheid van de nachtbe waking van Loodsmansduin is het te danken dat drie Amsterdammers konden worden aangehouden die de afgelopen week uit diverse tenten op de camping hadden gestolen De drie jongens, allen 18 jaar, bekenden onder meer een cas setterecorder, camera, walkman en een scheerapparaat te hebben weggepakt. Een van hen was militair zodat de mare chaussee werd ingelicht. Vrijdag bleek te zijn ingebroken in Bakkers Ijzerhandel en in de Dagmarkt. Bij de Dagmarkt werd niets vermist maar bij Bakkers Ijzerhandel werden zeven boormachines en twee Philips scheerap- paraten meegenomen. De dader was binnengekomen na een achterdeur te hebben geforceerd. se. Probleem was dat de dichtbijzijnde brandkolk zich aan het Gerritslanderdijk je bevindt terwijl de bungalow honder den meters van deze weg staat. Er moesten dus vele meters slang worden uitgerold voordat men over voldoende bluscapaciteit beschikte. De betreffende bungalow was aangesloten op aardgas maar bij het pand bevond zich een afge koppelde propaangasleiding waarvan het uiteinde van koper was. Mogelijk is dit stuk pijp aangetast door de grond of kinderen hebben het koper verbogen. Technisch onderzoek zal nog moeten uitwijzen hoe het lek is ontstaan. Afgesloten In bungalowpark De Parel zijn nog vier huisjes die niet zijn aangesloten op het aardgasnet en sinds vrijdagmorgen mag er niet meer met propaan worden gestookt. Op last van bouw- en wo ningtoezicht is de tank afgesloten en de leiding voorlopig onbestemd" vecv klaard. De bewoners van de betreffende huizen koken nu op flessengas. Volgens de afdeling algemene zaken was de afkoppeling in strijd met de gel dende hinderwetvergunning en daarom was ingrijpen vrijdag noodzakelijk. Van de bungalow bleven alleen de muren staan. Het dak en het inwendige van het huisje werden volledig verwoest. Op de foto het blussingswerk, waarbij bewo ners van het bungalowpark toekijken. Nieuwe kampeerregels B en W vinden dat de gemeente raad op dit moment nog geen onher roepelijke uitspraken moet doen over kamperen op erven, omdat de minister zich nog over het betreffen de artikel in de binnenkort van kracht wordende kampeerwet be raadt. Wel heeft het college laten weten te zijner tijd met voorstellen te zullen komen voor een vrijer kam- peerbeleid in het buitengebied, waarbij uiteraard rekening moet worden gehouden met de wettelijke mogelijkheden die dan duidelijk zul len zijn. Zoals bekend werd het kampeerbeleid onlangs aan de orde gesteld door Jan van Asselt van Texels Belang. Hij wil dat de gemeente het landelijke beleid volgt dat in de nieuwe kampeerwet is vastge legd. Het gaat hier onder meer om arti kel 27 van de kampeerwet dat letterlijk als volgt luidt: 1. „Het is verboden ten behoeve van recreatief nachtverblijf kampeermiddelen te plaatsen of ge plaatst te houden buiten kampeerplaat sen, voor het houden waarvan een ver gunning of vrijstelling is verleend. 2. Het in het eerste lid bedoelde is niet van toepassing op het plaatsen of ge plaatst houden vandrie tenten of één tentwagen of één kampeerauto of één caravan die kan worden aange merkt als aanhangwagen in de zin van het Wegenverkeersreglement, met ten hoogste twee bij de drie laatstge noemde kampeermiddelen te plaatsen tenten, op de onbehoudige aanhorig- heid van een woning, voor zover dit plaatsen of geplaatst houden geschiedt voor ten hoogste vier weken per kam peermiddel in het tijdvak van 15 maart en 31 oktober." Dit artikel is dus strijdig met het door de gemeenteraad van Texel vastgestelde beleid, zoals neergelegd in het plan Bui tengebied en in de Kampeerverordening. Per erf is slechts één tent toegestaan of (onder bepaalde voorwaarden) een toer- CUWVÏN VAN LEZERS BUTEN VEBANTWOOROtlUHHtlO VAN Ot RE OA* T l€ Het feest Oosterend Present is weer voorbij. Bestuur van de Stichting Ooste rend Present, hartelijk dank dat u ons ju bileum op vele manieren bij het feest heeft betrokken o.a. door de geweldige muzikale show. Ook de bewoners van Oosterend willen wij bedanken voor de prachtige en soms zeer originele straat- en huisversieringen met als thema mu ziek. Dit feest, in het teken van ons jubi leum, was geweldig. Fanfarekorps en drumband „Excelsior" Oosterend caravan. Ook op andere waddeneilan den wordt een terughoudend kampeer beleid gevoerd, wat voor de gezamenlij ke gemeentebesturen van de eilanden aanleiding was om de minister te vragen artikel 27 zodanig te wijzigen dat de ge meentebesturen invloed zouden hebben op het aantal te plaatsen eenheden bij particulieren. B en W zeggen deze actie te hebben gesteund omdat alleen daar door het reeds jaren gevoerde beleid kan worden gehandhaafd. Onderscheid Als gevolg van het aannemen van een motie in de tweede kamer heeft de mi nister beloofd zich nader op artikel 27 te zullen beraden. Er is dus kans dat dit ar tikel er anders gaat uitzien. Inmiddels is hierover al overleg gevoerd met de Vere niging van Nederlandse Gemeenten, maar de minister heeft nog geen beslis sing genomen. Wel lijkt het vast te staan dat de kampeerwet per 1 januari a.s. in werking treedt. Bij het aanvaarden van de motie heeft de ministyer wel opge merkt dat wijziging van het betreffende artikel er niet toe mag leiden dat de eer der vastgestelde kampeervrijheid weer geheel teniet wordt gedaan. B en W hebben de raad er verder op gewezen dat artikel 27 niet handelt over kamperen bij de boer. Daarover is in de kampeerwet een apart artikel opgeno men, dat erop neerkomt dat op een agrarisch erf vlak bij de bedrijfswoning vijf kampeereenheden mogen worden geplaatst, mits dit is geregeld in het bestemmingsplan en het kampeerplaat- senplan. Hier is de gemeentelijke invloed dus gegarandeerd. Donderdag 25 augustus wordt in Den Hoorn een schapententoonstelling en keuring gehouden van bedrijven die niet- zwoegervrij zijn. De tentoonstelling be gint om 19.00 uur en de keuring wordt verricht door J. C. Hin (voorzitter scha penstamboek), W. Kistemaker (inspec teur schapenstamboek) en schapenhou der W. J. Bakker. Schapenhouders die mee willen doen kunnen zich alleen vanadaag nog schrif telijk opgeven bij Jaap Lap, Kerkstraat 4, Den Hoorn. Deelname is mogelijk in de volgende rubrieken: rammen anderhalf jaar en ouder, schapen met twee ram- lammeren, schapen met een ooilam en een ramlam, drietallen ramlammeren, viertallen ooilammeren en viertallen an- derhalfjarige ooien. De onlangs op Texel gehouden collec te ten bate van het Anjerfonds heeft op Texel 72079,67 opgebracht. Dat is min der dan in 1982 toen op Texel voor dit doel 72608,12 werd bijeengebracht. Gespecificeerd per dorp was de op brengst: De Waal 799,20; De Koog 7120,45; Oosterend7 362,80; Den Hoorn 7220,85; Den Burg 7967,36; Oudeschild 7184,51 en De Cocksdorp 7124,50. ondernemers-aktiviteiten Op 12 en 13 augustus staat aa Parkstraat een grote dubbeldeks bus die is bedoeld om propagam maken voor het bekende spee( Playmobil. Kinderen hebben er gedi de de gewone winkelopenstellingst gelegenheid om met Playmobil te s; en ook wordt er een 20 minuten dur film gedraaid in de filmzaal op de e verdieping van de bus. Zowel in alsl bus worden allerlei spelletjes gedaai der deskundige leiding. De bus komt naar Texel op initiatie! de firma Frans Zegel. De gemeentel als standplaats het terrein van de malige muziekschool naast het pos! toor beschikbaar gesteld. Zaterdagavond 13 augustus bes de heer Piet Krayma het orgel vi Doopsgezinde kerk in Den Burg gerstraat 18. Deze orgelbespeling toegankelijk voor iedereen en begii 20.00 uur. Het programma luid volgt: Praeludium in G-dur, Felex Mendels Bartholdy Gavotte, Samuel Wesley Air, Samuel Wesley Wir glauben all' an einen Gott, Si fer, J. S. Bach. Ich ruf' zu dir. Herr Jesu Christ, Bach Uit heren mystiques: Lento, Boëllmann Glory be to God the Father, Lied Piet van Egmond. Meditatie: „Rust mijn ziel uw Godi ning, Lied 90, Jan Zwart. Adagio uit de tweede orgelsonate, Bartholdy. „Heer, blijf met mij", Lied 392, Zwart. Postludium, Jos. Gruber. De trottoirs van een deel van de manstraat in Oudeschild, van deV van Beierenstraat in Den Burg, hl bindingspad Boogerd-Willem van renstraat en het verbindin Botterstraat-Vliestraat in Oosterer men als eerste in aanmerking om t den opgeknapt. B en W hebber voor 730.000,— uitgetrokken. Het hier trottoirs waarvan de tegels loop der jaren zijn verzakt zodat ze al voor ouderen niet goed meer te pén zijn. Andere trottoirs die voi opknapbeurt (herbestrating) in 38 king komen zijn dat van de Thijs en Binsbergenstraat, het verbindin Jonkerstraat-De Zes, de Hollek Jonkerstraat, De Zes, en de Witti laan. De drie laatstgenoemde komen pas aan de beurt na volt van de rioleringswerkzaamhedr plaatse. Echto country on western fans dragon De zangeres van Newdeep: Honneke Bergsme Beste kruit Newdeep uit Den Helder mocht het festival openen en daarmee verschoot de organisatie haar beste kruit want de groep kan omschreven worden als het meest professioneel van de hele dag. Te recht trad New Deep 's avonds voor veel meer publiek nog een keer op. De Hei deree groep heeft country-organisator Quide Collard in de gelederen en hij was verantwoordelijk voor het Texelse pro gramma dat in dezelfde opzet zondat Werverehoof aandeed. Newdeep maakt stevige country waarbij niet wordt ge schroomd synthesizers in de muzikale strijd te gooien. Om het niet al te ruig te laten worden, zorgt zangeres Hanneke Bergsma voor een uitstekende melo- Clampatï Gang bracht echta bluagrass muiie dieuze zang met af en toe een kleine traan Onvervalste bleugrass kwam uit de in strumenten van Clampett Gang, een groep die ook 's middags en 's avonds speelde en „braken hearts" (de Ameri kaanse smartlap) was in goede handen bij de groep Early Bird uit Akkrum. Ook hier een zangeres, die niet schroomde Dolly Parton de loef af te steken. Er werd relaxed gespeeld door West Virginian Railroad en datzelfde mag gezegd wor den van de dansgroep „Moonlight Square Dancers" die met tien paren toonde hoe men kan volksdansen op western-klanken. Tam De groep was zo ontspannen dat men eigenlijk beter de benaming „tam" kan gebruiken, maar wel wist men het pu bliek op de dansvloer te krijgen waarna er lustig rondjes werden gedraaid. Jam mer was het dat Watsinneneem vroeg in de avond speelde want deze band had beslist meer publiek verdiend, mede om dat men poogt de bekende klassiekere van een melodieus rockjasje te voorzien. Ben Steneker kan het beste als „de country-ster" worden omschreven. Hij heeft, na 20 jaar spelen, deze naam in ei gen land echter nog niet verworven. Steneker heeft al regelmatig in Nashville opgetreden en dat was te merken. Rustig maar zelfverzekerd bracht hij zijn nummers, zichzelf begeleidend op de akoustische gitaar en later bijgestaan door de Major Dundee Band die compo sities van o.a. Rick Nelson en Kim Ro gers ten beste gaf. De groep Trend zat in Het eerste Texelse countryfestival dat zaterdagmiddag en -avond in De Koog werd gehouden heeft met 1200 bezoekers een bescheiden start ge maakt. De organiserende De Koog Promotion is echter dik tevreden. „Bij 500 bezoekers draaiden we quit te. Dit festival was een gok omdat we geen idee hadden in hoeverre de ze muzieksoort aanslaat bij het pu bliek", aldus Frits Dijkstra van De Koog Promotion die denkt dat vol gend seizoen zeker weer een derge lijk festival wordt gehouden. „Veel mensen moeten deze muziek ge woon nog leren kennen en we gaan de interesse rustig verder aanwakkeren." Voor de liefhebber werd er zaterdag in de feesttent in ieder geval voor elck wat wils country geboden en de leek zal on getwijfeld verbaasd geluisterd hebben hoeveel verschillende stijlen nog onder de noemer country en western vallen. De swingende country-rock van Watsin neneem was een modern uiterste in deze stroming terwijl het rustiger genre, bij voorbeeld, werd verwoord door de solo artiest Ben Steneker. Het festival ging 's middags om 14.00 uur met een paar honderd bezoekers van start nadat trucks een reclameronde over Texel hadden gemaakt en een plaatsje hadden gezocht op het feestter rein. De zestien trucks (met een waarde van ongeveer 2 miljoen) zorgden voor een immense colonne over Texels dre ven. De show was een initiatief van de eilandse truckers Hans Witte en Joop Schouwstra en bedoeld als „goedma ker" van het truckfestival van Willem Woudenberg vorig jaar. Woudenberg kwam met veel praatjes en weinig wa gens naar het eiland en daarom wilden Witte en Schouwstra het nog eens dun netjes overdoen, waarbij ook Texelse be drijven hun medewerking verleenden. Zo waren naast de mooiste trucks uit Noordholland en de kampioen van Ne derland, een zwarte Scania uit Andijk, vier wagens van Rab te bewonderen. Meijert de Waard was met zijn kleine Su zuki aanwezig. Opvallend was een 22 meter lange platte wagen en een reserve auto van de Texelse brandweer. Ook en kele oude wagens reden in colonne mee zoals een gerestaureerde Busing en een Kromhout uit 1952. dezelfde lijn en viel op door close-harmony zang. Toen was het in de tent gee werd ook naar hartelust gedans! Newdeep met een geïnspireerd e; het muzikale gedeelte afsloot w van Leeuwen uit Den Burg nog et fles whiskey door enkele vragi country goed te beantwoorde werd een mister country geks voor de microfoon verklaarde Texelaars vast wel in een mooi o pak willen rondlopen maar hetf ven. De Moonlight Dancers even na middernacht met een scheiden geluidsinstallatie v# rustige afsluiting van het festival der ook zonder wanklanken is t „Country liefhebbers zijn blijkbs vechterebazen en daar zijn we! lukkig mee", aldus Frits Dijkstra

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2