wielrenners leverden trijd in Zuidema-ronde Het drogen van aardappelen Woensdag Western Training sv De Koog ,,The outlaw Josey Wales" LAND BOUW ide tijden bij ssloop Den Hoorn Programma Texel-cup Les Aranis weer in De Koog Brommer uit het verkeer Record Joost Brouwer net niet gepakt ƒ10.000— van „zomerzegels" voor kerkorgel Voorronde Atari kampioenschappen Avondtoertocht voor wielrijders ;DAG 9 AUGUSTUS 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 5 nemers die trad tschot irrace gaat van start. Gahaal links da haar Kaas Zuidama dia hat startschot mocht lossan an naderhand ook da prijzen uitreikte. Zuidema uit De Cocksdorp zaterdag zijn 67e verjaardag, even groot als het bereikte levensjaren was het aantal in de Ronde van Zuide traditiegetrouw ter gelegen- van de verjaardag werd verre- De jarige zelf was nadrukkelijk organisatie van het evenement Zuidema mocht het lossen voor de „echte" ra de damesrace en voor de clowneske dikke banden-race. afloop van elk onderdeel was ok de „beul" bij het ereschavot, trofeeën en bloemen over de belangstelling van het hadden de organisatoren van de van Zuidema niet te klagen. Rond 'A km lange voor het overige ver afgesloten parcours stonden hon- belangstellenden, die met span de verrichtingen van de vijftig kilo volgden. Een Cocksdorper was de ronde echter lang Het merendeel van de deelnemers n van het vasteland en ook de prij- gingen naar renners van elders, mer één werd Dirk Sleutel met als de Peter de Haan en als derde Klaas Dirk Sleutel stormt winnend op da finish af, op minder dan aan fiets lengte gevolgd c de Haan. Vriend. De beste Texelaar was Leen van Elk die als zevende aankwam. Een ande re Texelaar in de kopgroep was Paul van Arnhem die als tiende de finishlijn in de Kikkertstraat passeerde. Een lekker gekke aangelegenheid werd de dikke banden race. Het was dui delijk dat het hier niet alleen ging om ho ge snelheden maar ook om een leuke presentatie. Veel deelnemers hadden zich in Ouwe Sunderklaasachtige ver momming gestoken. Meegedaan werd door mensen van zeer uiteenlopende leeftijd die zich bedienden van fietsen met versnelling, fietsen zonder versnel ling, van tandems en zelfs van revolutio naire Roulandtfietsen die door Bruining beschikbaar waren gesteld. Kenmerkend voor het sfeertje was dat de bestuurder van een deelnemende tandem halverwe ge stopte om zich op straat een glas pils te laten inschenken. En een andere deel nemer stopte bij de jurywagen om daar te vragen of hij echt de goéde kant wel uitreed. De prijzen gingen echter naar de men sen die er hard aan trokken. Bij de heren werd Jan Rey nummer één, tweede werd Bart Zomers en derde John Rozen- boom. Bij de heren met fiets zonder ver snelling ging de eerste prijs naar Peter Hulsmeijer, de tweede plaats was voor Martin Kolbrink en derde werd Henk Dertien. Uitslag dames op fiets met versnel ling: 1. Nel Bruining, 2. Diana Ooievaar, 3. Trijnie Boon. Uitslag dames op fiets zonder versnel ling: 1. Hannie Ran, 2. Mieke Kramer. Verder waren er nog wat extra prijsjes. Zoals voor Piet Zijm len zijn maatl die tot „meest originele deelnemer" werd uitgeroepen. Goede samenwerking Bij de organisatie werkten de dorps- commissie van De Cocksdorp en de Wielervereniging Texel nauw samen. In de praktijk kwam het erop neer dat de uitvoering goeddeels een aangelegen heid van de ervaren wielervereniging was, zodat het prima verliep. Meege werkt werd onder meer door de motor jongens van de MAB-club die het belangrijke begeleidingswerk voor hun rekening namen en de 27 MC-club die voor de draadloze verbindingen zorg den. In Peter Vos had men een goede speaker gevonden. De wielerronde verliep zonder ernstige ongelukken. Er was wel een valpartijtje, maar dat liep voor de betrokken renners redelijk af. Een vrouwlijke deelnemer meldde zich met hevige pijnen bij de ju rywagen, maar na een tijdje rust bleek ook hier niets ernstigs aan de hand te zijn. Dames Aan de damesrace deden slechts zes personen mee. Eerste werd Gernie Lim- pers, tweede Katinka Krijgsman, derde Sylvia Looy en vierde Marleen Terwindt van Texel. jdag werd de zesde ZDH-crossloop udenEr verschenen 86 deelnemers Ie start. De 8700 meter-lopers profi- en van de ondanks de harde wind, weersomstandigheden en het strand. De meesten van hen lie- ■neller dan bij voorgaande crosslo- zoals André Brouwer die zijn beste net 33 seconden verbeterde. De le twee crosslopen worden gehou- op de vri|dag 12 en 19 augustus, lezien men vijf keer moet meelopen het klassement te worden vermeld nog diverse lopers drie of vier maal en meegedaan, kunnen de klasse en nog flink door elkaar worden ge- Hieronder volgen de uitslagen en assementen. meter, tot 35 jaar: 1. André Brou- 30.19; 2, Jurgen Fabian 30.42; 3. Franchimon 30.56. meter, 35 jaar en ouder: 1. Niek oren 32.57, 2. Daan Welboren 3. Nico Vergouw 33.20. meter, vrouwen: 1, Marion Brou- 19 37, 2. Tilly Eelman 22.47, 3. Mar- 'reng 26.40. meter, jeugd tot 14 jaar: 1. Erik lens 16.54, 2, André Timmer 17.20, men Laan 17.56. - hssementen: meter, tot 35 jaar: 1 André Brou- 2.34.27, 2. Theo Franchimon 34, 3. Minne Goënga 2.39.06. meter, 35 jaar en ouder: 1. Daan eren 2.51.00, 2. W. Timmer 2.51.16, it bakelaar 2.59.33. meter, vrouwen: 1. Nel Bruining 29, 2. Tilly Eelman 1.58.22. meter, in 1.32 jeugd tot 14 jaar: Norbert .30. volledige klassementen liggen a.s. 9 bij de inschrijving ter inzage. De 8 om 19.30 uur precies vanaf het terrein aan de Witteweg. De training van de dames en de meis jes junioren begint woensdag om 19.30 uur en elke vrijdag om 19.00 uur. Nieuwe dames leden kunnen zich op de training opgeven. Het zaterdagteam oefent woensdag in Den Hoorn tegen ZDH 2. Vertrek uit De Koog om 18.15 uur. De tweede wedstrijd van het zaterdagteam is verschoven naar zaterdag (tegen Texelse Boys 2). Woensdag 19.00 uur: ZDH 2-De Koog Z texel 4-Oosterend Z Texel 5-Tex.Boys 3 voorl. uitgesteld. Zaterdag 19.00 uur: De Koog Z-Texelse Boys 2 Zondag 19.00 uur: Texelse Boys 1-Oosterend 2 Maandag 19.00 uur: Texel 3-De Koog 1 ZDH 2-Texel 4 De Koog D-Oosterend D Cocksdorp D-Texelse Boys D De Duitse stuntgroep Les Aranis komt ook deze zomer naar Texel om gedurende drie dagen een program ma aan te bieden op het terrein aan de Nikadel in De Koog. Texel is opge nomen in een toernee die langs zo'n 180 gemeenten voert. Aan een 45 meter hoge mast worden acrobatische toeren uitgehaald. Dezelf de mast fungeert als bevestigingspunt voor een staalkabel waarop niet alleen wordt gelopen maar waarop met een motor zowel voor- als achteruit wordt gereden. Onderaan de motor zit een tra peze waaraan ook toeren verricht wor den. Op de grond gebeurt het een en an der met auto's en motoren. Het ander half uur durende programma wordt afge werkt op dinsdag 16, woensdag 17 en donderdag 18 augustus, aanvang tel kens om 20.30 uur. Clint Eastwood's 26ste film, The out law Josey Wales, is het verhaal van een man die door soldaten en premiejagers wordt achtervolgd, terwijl hij zelf de bloedige moord op zijn gezin wil wreken. Het spannendste avontuur vindt plaats in het grensgebied tussen Kansas en Missouri en de tijdsituering is vlak na een burgeroorlog, toen ex-soldaten, re volverhelden, premiejagers en vogelvrij en samen op het moordpad gingen. Een groep wrede guerilla's doodt de vrouw en het zoontje van de boer Josey Wales, die zelf ook zwaar gewond raakt en door de bende als dood wordt achter gelaten Josey leeft echter, koopt wa pens en gaat op het wraakpad Om pootaardappelen snel en goed te kunnen drogen is het een eerste vereiste dat de moederknollen reeds op de rooimachine of voor de opslag in de box verwijderd worden. Moe derknollen in een partij aardappelen kunnen ongewenste ontwikkelingen in de opslag teweeg brengen. Hierbij denken we aan schimmel en bacte- rieziekten zoals phytophthora, zil- verschurft, rhizoctinia, fusarium en natrot. Ook stortkegels in de box ge ven soms nare gevolgen. Belangrijk is dat deze kegels zoveel mogelijk worden vermeden. Voor Eastwood betekende deze film de terugkeer naar het westerngenre dat hem in de eerste plaats internationale roem heeft gebracht. De film werd in het prachtige ruige gebied van Arizone er Utah opgenomen. Naast Eastwood zien we de toen 76-jarige Indiaan „Chief" Dan George. „The outlaw Josey Wales" is een film geworden waarin de eenzame ruiter Wales zijn snelschietende revol vers hard nodig heeft om de talloze on verlaten die het op hem hebben gemunt op nog bloediger wijze uit de weg te rui men en waar nodig, over de kling te ja gen. Kortom: actie van de bovenste (western) plank. „The outlaw Josey Wa les" als woensdagwestern, aanvang 20.00 uur. In Den Hoorn werd een Amsterdam mer aangehouden die rondreed op een bromfiets die niet aan de eisen voldeed. Er zaten onder meer geen trappers aan. De brommer werd uit het verkeer genomen. Om een goed resultaat te behalen met het ventileren (droog blazen van de aard appelen) is het noodzakelijk dat de venti latoren buiten lucht kunnen aantrekken. Vermenging van buiten en binnenlucht geeft meestal niet het gewenste resul taat en in ieder geval duurt het drogen langer. Hiervoor moeten extra stroom- kosten worden betaald. Met een ther mometer in de aardappelbox en een thermohygrograaf buiten is er een goede controle mogelijk op de temperatuur en de luchtvochtigheid. Deze apparaten kunnen goede diensten bewijzen bij het drogen van aardappelen. Het meest gemakkelijk worden de aar dappelen gedroogd met buitenlucht die een lagere temperatuur heeft dan de temperatuur in de box. Wanneer er toch met hogere buitenluchttemperaturen ge droogd wordt dan is dat alleen mogelijk Invloed van voorvrucht op de mate van schurftaantasting (1C =blank). Vruchtwis- als de buitenlucht een lage luchtvochtig heid heeft. Schurft Met name op de lichte zwavelgronden kunnen de aardappelen soms ernstig zijn aangetast door de gewone aardappel- schurft. Dit geeft bij export pootaardap pelen soms moeilijkheden. Deze ziekte wordt veroorzaakt door een schimmel. De schimmel geeft op de schil van de aardappel kleine wratachtige pokken. Aangetaste plekken zinker later in en er ontstaan onregelmatige schotelvormige inzinkingen. Jaarinvloeden Nu komt schurft in het ene jaar meer voor dan in het andere. Uit onderzoek is gebleken dat op gronden met een hoge pH en bij droge omstandigheden deze schimmelziekte vaker voorkomt. Naast schimmel in de grond bevinden er zich ook bacteriën die de schimmel kunnen tegenwerken. Gebleken is dat in vochti ge grond de desbetreffende schimmel minder voorkomt en juist meer bacte riën. Deze beweeglijke bacteriën kunnen in een vochtige grond de schimmel eer der breken dan de schimmel. Als de knollen eenmaal een doorsnee hebben van plm. 20 mm, dan heeft zich een zo danige schil ontwikkeld dat schurft niet of nauwelijks zal optreden. Voorvrucht Naarmate het aandeel aardappelen in het bouwplan groter wordt neemt ook de schurftaantasting toe. In Friesland zijn op lichte zandgronden enkele jaren proeven genomen met verschillende voorvruchten. De resultaten hiervan staan in onderstaande tabel. selingsproefveld te Ried (Fr.). Voorvrucht 1962 1963 1964 1965 gemiddeld kunstweide 8,0 7,5 8,0 5,0 7,1 zomertarwe 7,0 7,5 5,5 4,5 6,1 haver 6,0 5,0 5,0 5,0 5,3 aardappelen 5,0 5,5 5,5 5,2 5,3 suikerbieten 4,0 5,5 5,0 4,8 4,8 erwten 4,0 6,5 6,5 6,0 5,8 tagetes 7,5 6,8 7,5 6,3 7,0 Invloed van voorvrucht op de mate van schurftaantasting van de knol dat door schurft is aangetast). Vruchtwisselingsproefveld te Tzummarum (Fr.). Voorvrucht 1964 1965 1966 1967 1968 1969 gem. kunstweide 24,9 5,3 15,4 44,6 17,5 25,0 22,1 granen 26,8 8,2 18,7 44,0 22,1 28,3 24,8 bieten 25,7 4,3 19,3 41,0 15,4 30,8 22,6 gemiddelde 25,8 5,9 18,1 43,1 18,3 28,0 23,2 SVC strandloop: De woensdag gehouden strandloop van SVC werd gehouden onder ideale 1 omstandigheden. Er deden 215 perso nen mee, waarvan veertig het 8 km- parcours liepen. Het record van Joost Brouwer werd net niet gepakt. Het staat op 26.35 op de 8 km en Manfred Brandt haalde 26.43. Uitslagen: 4 km: Arie Goudriaan 13.54, Peter Fils 15.05, Luuk Visscher 15.12. 4 km jeugd: Eric Wassens 14 57 (nieuw jeugdrecord), André Timmer 15.35, Edu- ard Dijker 16.05. 4 km, dames: Nel Bruining 17.40, Neel Goënga 20.00, Tilly Eelman 20.14 8 km: Manfred Brandt 26.43, Minne Goënga 26.49, André Brouwer 27.34. 8 km, veteranen: Wener Lueck 29.30, Daan Welboren 29.34, Niek Welboren 30.05. Het comité Zomerzegels heeft een bijdrage van flO.OOO,— beschikbaar gesteld voor de restauratie van het orgel van de r.k. kerk in Den Burg. Maanden geleden had de werkgroep, die financiële actie voert voor de orgel restauratie, bij Zomerzegels om een bij drage gevraagd, maar daar was niets op vernomen en er werd dan ook niet op gerekend. Toen mevrouw Van der Eijk- Bierens van het plaatselijke zomerzegel- comité vorige week met het bericht kwam dat een bedrag van 710.000,— was toegewezen, was dat dus een mee valler. Weliswaar is het bedrag dat de werkgroep zelf al bijeen heeft gebracht voor het orgelherstel toereikend voor het ingrijpend opknappen maar door het ex traatje van de zomerzegels kan de restauratie nog veel beter worden uitge voerd en kan ook een bepaald onderdeel van het mechaniek worden vernieuwd. Bij de restauratie zal het orgel nu in de oorspronkelijke houtkleur worden ge schilderd en mede daardoor in aanmer king komen om op de monumentenlijst te worden gezet. Uit deze proeven blijkt nu niet direct een nadelige invloed van kunstweide, eerder het tegendeel. De invloed van groenbe- mesters kan eveneens worden verwaar loosd. Op oud grasland (gescheurd) wanneer daarop aardappelen worden geteeld kan wel een grotere schurft aantasting worden verwacht en vooral als de pH dan ook nog hoog is. ondernemers - aktiviteiten] Bij Expert Texel te Den Burg kan men deelnemen aan de voorronden van de nationale spelcomputer kampioen schappen die dit jaar voor de derde maal door Atari worden georganiseerd. Na het Pac-Man in 1982 is dit jaar het spel Centipede aan bod. Op 18 augustus kan men tussen 19.00 en 21.00 uur in de win kel aan de Stenenplaats terecht om een gooi te doen naar klassering voor de na tionale finale in Amsterdam op 3 sep tember a.s. Deelname is gratis. In Centi pede wordt een betoverd championveld bewoonde door een duizendpoot die echter expansiedrang heeft. De speler moet de duizendpoot op afstand hou den en beschikt daartoe over een to verstaf. Het is echter niet makkelijk want de duizendpoot heeft vriendjes in de vorm van spinnen, vlooien en schorpioe nen, zodat de speler zijn aandacht goed zal moeten verdelen. In de Verenigde Staten werden binnen tien weken na in troductie van het spel 1.5 miljoen (I) cas settes verkocht, waardoor Atari ver wacht dat het succes van Pac-Man nog zal worden overtroffen. Uiteraard zijn er ook leuke prijzen te winnen zoals een gratis spelcassettes naar keuze, wedstrijd joystick en een spelcassette Combat. Deelnameformulieren voor de kampioenschappen kunnen worden af gehaald in de winkel. Toerclub Taxi 2000 houdt woensdag a.s. een avondtoertocht. De start is om 18.00 uur bij „Taxi 2000" in de War moesstraat in Den Burg. De afstand is ±30 kilometer. Het inschrijfgeld be draagt 72,50 per persoon. De slui tingstijd van de laatste controle is 21.30 uur. Ook is er nog een tocht voor de meer ervaren toerrijders; daarvan is de start om 19,00 uur (zelfde startplaats en inschrijfgeld). De afstand bedraagt ±40 kilometer. Deze afstand wordt gereden met voorrijders.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5