Groen <^wartsj~exels in het kart- 1AR0-ADVIES: TEXEL NATIONAAL LANDSCHAP Familie Kikkert won Volvo Wad en Land-reclame op vliegfeest Woensdag spoedeisende raadsvergadering Dansschool Siebeiing Sf Misverstandof „misbruik" Spijt van diefstal Vechtersbazen angehouden pfiRRaOTRUH. vtieww) irxiL.imLfflk L Brandende bromfiets Diefstallen uit auto's ,Tyro" lanceerde flessenpost DINSDAG 16 AUGUSTUS 1983 JAARGANG Nr. 9806 dactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel (02220) 2741. (ten werktijd: Hans Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en jlivan der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02220) 964, iry de Graaf is met vakantie. or advertenties, abonnementen, etc.: geveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, foon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs f\l per kwartaal 70 cent incasso; los 70 cent Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636. Rabobank nr. 36 25.01 742; NMB nr. 67.34.60.398 De Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening (Raro) leeft geadviseerd Texel aan te wijzen tot Nationaal Landschap, let zeer algemene en soms harde verzet dat de Texelse ge meenschap tegen deze aanwijzing heeft geleverd is tot dusver lus vergeefs geweest. Het Raro-advies zal onderwerp van espreking zijn in een spoedeisende extra raadsvergadering die yoensdag (morgen) om 19.30 uur zal worden gehouden. eei Om deze extra bijeenkomt van de raad gevraagd door Jan van Asselt van ixels Belang, Gelein Jansen van het 3A en Gebrand Poster van de WD. alleen willen zij dat de raad zich uit- ireekt over het nu uitgebrachte Raro- Ivies, maar ook dat het college verant- mording aflegt over de wijze waarop is ngegaan met het besluit dat de ge- nteraad nam op 21 december 1982. dat raadsbesluit werd de aanwijzing Texel tot nationaal landschap on- rorwaardelijk en hard van de hand ge- ezen. Gebleken is dat dit standpunt de aro veel te laat heeft bereikt, zodat het ren invloed kan hebben gehad. De ge achte heeft dan ook postgevat dat het allege door het te laat wegsturen van raadsbesluit mede verantwoordelijk voor het nu uitgebrachte advies van Raro. Geschokt Een eerste reactie op het Raro-advies vam van de werkgroep Texel van de lichting Wad en Land. „Wij zijn diep rschokt te moeten horen dat de Raro- den de wensen van de bevolking naast th hebben neergelegd." Uit de formuleringen in het Raro- dvies is op te maken dat de gemeente blijkbaar niet erg zwaar tilt aan de inwijzing tot nationaal landschap. Lo- rsch, zo concludeerde men bij Wad en ind, want de harde afwijzing van de lad van 21 december 1982 is door B en pas op 11 februari 1983 naar Den laag gestuurd. Dat was veel te laat ant de Raro heeft zijn laatste vergade- rg gehad op 26 januari. De veront- aardigrng over deze gang van zaken is pot, temeer daar in het raadsbesluit in 21 december nadrukkelijk stond dat et onmiddellijk ter kennis moest wor- gebracht van de betrokken linisteries. Te laat Desgevraagd vernamen wij op de af- iling ruimtelijke ordening van de ge- leente dat het raadsbesluit inderdaad op 11 februari is verstuurd; naar ge- tputeerde staten, naar de minister van ndbouw en visserij, naar de directie atuur- en landschapsbehoud van het- Ifde ministerie en naar de organisatie «was belast met het regelen van de in- xaakprocedure. Als reden voor het late stzenden wordt gegeven dat B en W st nodig vonden dat niet alleen het adsbesluit werd gestuurd, maar ook de olledige goedgekeurde notulen van de «treffende raadsvergadering. Want op e manier zou duidelijk worden welke ■«wegingen aan het nogal korte en iardoor misschien weinig zeggende raadsbesluit ten grondslag lagen. Met het uittypen en vaststellen (in de volgen de raadsvergadering! van de notulen was uiteraard de nodige tijd gemoeid. Bewust? Het ziet er niet naar uit dat de raadsle den die om de extra raadsvergadering hebben gevraagd, met deze verklaring genoegen zullen nemen. Daar bestaat zelfs het gevoel dat college of ambtena ren de zaak op deze wijze welbewust hebben getraineerd. De werkgroep Texel van Wad en Land heeft onmiddellijk een brief gestuurd naar de voorzitter van de Tweede Kamer, waarin op het bestaan van het Texelse raadsbesluit wordt gewezen. Verzocht wordt dit besluit alsnog toe te voegen aan de stukken die aan de kamerleden worden gezonden. „Naar onze mening is het van uiterst belang de kamerleden van het definitieve standpunt van de ge meente Texel op de hoogte te stellen al vorens deze kamerleden een beslissing te laten nemen voor wat betreft de toe komst van Texel", aldus de brief. Wad en Land heeft zich ook tot B en W en de gemeenteraad van Texel gericht met het veroek actie te nemen conform het raadsbesluit van 14 december. Naast Texel kan ook Terschelling vol gens de Raro worden aangewezen tot nationaal landschap. Hoorzitting Uit het door de Raro uitgebrachte ad vies blijkt overigens wel dat men kennis heeft genomen van het verzet uit de be volking. Gewag wordt gemaakt van de „zeer druk bezochte en levendige hoor zitting" die de Raro in de burgemeester De Koninghal hield waarbij de mensen zich op onmiskenbare wijze tegen de aanwijzing uitspraken. Ook van de 22 bezwaren die uit de agrarische hoek zijn gekomen, wordt melding gemaakt. Het Raro-advies is qua formulering en woordgebruik overigens niet erg duide lijk. Bij Wad en Land werden bijvoor beeld vraagtekens opgeroepen door de volgende zinsnede; „Vooral in land- bouwkringen is er nogal wat verzet te gen het etiket nationaal landschap, het geen betekent dat men het als beslis sing, zij het onduidelijk qua implicaties, waardeert". Dit lijkt onzin, maar blijk baar is bedoeld dat Texel alleen de naam nationaal landschap niet wil, maar tegen op landschapsbescherming gerichte maatregelen op zichzelf heen bezwaar heeft. Dat laatste zou blijken uit het her haaldelijk door Texel aangevoerde argu ment dat het bestemmingsplan buiten gebied (met zijn op landschapsbescher ming gerichte voorschriften) voldoende waarborgen biedt. De Raro is het daar blijkbaar mee eens maar wil het „etiket" er toch opplakken. Theo Kikkert, Ankerstraat 21 in Oosterend is winnaar geworden van de Volvo personenauto ter waarde van A18.600,— die hoofdprijs was in de loterij van de Stichting Texel- vakantie Gehandicapten. Tijdens het Earring-concert op het SV Texel veld donderdagavond j.l. verrichtte bur gemeester J. A. Engelvaart (voorzit ter van de Stichting Texel-vakantie) de trekking ten overstaan van kandidaat-notaris J. Dogger waarbij kwam vast te staan dat de begerens waardige hoofdprijs op nummer 62013 was gevallen. De familie Kikkert kwam na een te lefoontje in snel tempo naar Den Burg, zodat de burgemeester de au tosleuteltjes op het muziekpodium kon overhandigen. De organisatoren van de actie hadden altijd al gehoopt dat de hoofdprijs op Texel zou vallen, hoewel die kans niet zo erg groot was omdat zeer veel loten naar het vaste land zijn gegaan. De prijs is zelfs bijzonder goed terecht geko men, want de familie Kikkert had een acht jaar oude auto. die hard aan vervanging toe was. Dank zij een te gemoetkomende houding van Volvo Nederland B.V. en vooral Garage Grisnigt in Den Burg konden de or ganisatoren van de actie de Volvo te gen sterk gereduceerde prijs aanko pen. Op de foto het echtpaar Kikkert voor hun nieuwe aanwinst. Zaterdag werd tijdens het vliegfeest in Eierland door de geluidsinstallatie twee keer een tekst uitgesproken voor de Texelse werkgroep van de Stich ting Wad en Land. Speaker Olof Bakker las een wervingskaart van de stich ting voor waarin werd gesteld dat „Milieu-activisten het bestaan van het vliegveld Texel bedreigen." Aan het einde van de boodschap werd meege deeld dat men lid van de stichting kon worden door zich op te geven bij de N.V. Luchtvaartterrein Texel. Die mededelingen zijn in het verkeerde keelgat geschoten van de grootste subsidiegever van het vliegveld, het ministerie van verkeer en waterstaat. Gisteravond zei burgemeester Engelvaart in de raadscommissie algemeen en organisatorisch beleid dat het ministerie hem zal vragen als voorzitter van het N. V. Luchtvaartterrein Texel verantwoording af te leggen voor deze politieke propaganda. „Het ministerie en ik zijn erg geschrokken van deze mededelingen", aldus Engelvaart. Een meisje kreeg donderdag spijt tn een diefstal die ze eerder die ■eek had gepleegd in café „De llufter". Toen nam ze een plastic tas weg van eo toeriste. Donderdag bracht ze de leldelijke inhoud 1/150,van de tas ■eer terug bij de eigenaar van het café 'ei het verzoek dit bedrag te geven aan e eigenaresse. De caféhouder bracht •et bedrag daarop naar de politie. Vrijdag werden in de Koog vier jon- eesvan rond de twintig jaar aangehou- En. die eerder die week op verschillen- e plaatsen in het dorp vernielingen had- ea aangericht en hadden gevochten. waren vier toeristen uit Katwijk en ■Politie maakte proces verbaal op we- «ps vernieling en openlijke Swaldpleging. De Texelse werkgroep van Wad en Land had tijdens het vliegfeest een kraam op het terrein waar informatie werd gegeven over de eigen doelstellin gen. De burgemeester verklaarde giste ravond liever „geen politiek" op het feest toegelaten te hebben. „Een eerder verzoek om strooibiljetten uit te reiken hebben we afgewezen maar op grond van de wet op de vrije meningsuiting konden we een kraam niet weigeren." Engelvaart zei dat na de oproepen per soonlijk aan de speaker om rectificatie had gevraagd en later werd dan ook meegedeeld dat de N.V. Luchtvaartter rein Texel niets van doen had met de Stichting Wad en Land. „Een commen tator op een vliegfeest moet uitsluitend informatie geven over het programma en de vliegtuigen. Een andere taak had Bakker niet." Eigen initiatief Dieter Stoll van de werkgroep van Wad en Land verklaarde desgevraagd dat hij op eigen initiatief naar speaker Bakker was toegestapt nadat hij Bakker reclame had horen maken voor spon sors. Bakker las daarop het strooibiljet van de stichting voor en op dit kaartje stond de N. V. Luchtvaartterrein Texel als mede-ondertekenaar van de tekst te gen „milieu-activisten". De speaker ver telde op eigen initiatief dat men zich bij deze instelling kon opgeven als lid. Bur gemeester Engelvaart verklaarde maan dag voor de raadscommissie dat hij en Van Es (administrateur van het vliegveld) de concept-tekst van het strooibiljet voordat het werd gedrukt hebben ge zien. „Daar stond de N.V. Luchtvaartter rein Texel niet op vermeld", aldus Engel vaart die het later op het kaartje drukken van de vliegveld naam omschreef als „misbruik". Dieter Stoll geeft een ande re versie van het gebeuren en omschrijft het als een „misverstand." Komma Stoll heeft Engelvaart en Van Es inder daad een concept-tekst laten zien en daarop stond onder meer „Paracen trum, Vliegveld Texel". Dit laatste is door de vliegveldbestuurders mogelijk gele zen als het adres van het Paracentrum, terwijl verschillende instanties wer den bedoeld. Van Es antwoordde desgevraagd dat het door Stoll overhandigde concept (bij dit artikel afgedrukt) inderdaad de tekst was die hij onder ogen heeft gehad, zo dat de term „misverstand' hier meer op zijn plaats lijkt dan „misbruik". Wel kan speaker Bakker en Dieter Stoll onvoor zichtigheid worden verweten want bei den wisten op een semi- overheidsmanifestatie aanwezig te zijn waar propaganda voor welke politiek dan ook uit den boze is. STICHTING ,.WAD EN LAND' Milieuaktivi6ten bedreigen opnieuw de existentie van het vliegveld Texel. Zo wil "LandschapszorgTTexel" het bevriezen van4 de aktiviteiten en het beperken van Bet vliegen tot in,enkele corridors/ die "Waddenvereniging" spreekt ronduit van een voortdurende bedreiging en verstoring'voor het eiland! *Deze tendenzen moet een halt toegeroepen worden! Het werk en inkomen van vele aan het vliegveld verbondene hmbMi staat op de tocht. Ook de zeer leerrijke en informatieve vliegsbow 6t at op het spel. De recreatieve belevenbwaarde van Texel wordt opnieuw afbreuk gedaan! Helpt ons, opdat wij \^ie^> ook in de toekomsjiy onze boterham kunncua ^grdien*mT" Wordt donatmnr'Val de stichting "Wad en Land"! De stichting, welke opkomt voor de rechten van de mens! In de steeg naast de bloemenwin kel van Kortenhoeven aan de We verstraat te Den Burg is maandag nacht door nog onbekende oorzaak een bromfiets in brand gevlogen. Drie onbekenden belden bij diverse adressen in de buurt aan om de omwo nenden te alarmeren De heer F. Korten hoeven wist met de tuinslang de bran dende brommer en een houten schuur tje dat inmiddels ook vlam had gevat, te blussen. De brandweer zorgde voor het nablussen. De onbekenden sloegen alarm om tien over twaalf Direct daarna verdwe nen ze. Door het vlotte ingrijpen van de omwonenden vatte het beetje benzine dat nog in de tank van de tweewieler zat geen vlam. Wel was de rubberoid dak bedekking van het schuurtje inmiddels gaan branden. Bij het onderzoek ter plaatse vonden politie en brandweer geen sporen van brandstichting. De politiebureaus Den Burg en De Koog kregen de afgelopen dagen een groot aantal aangiften van diefstallen uit auto's te verwerken. Woensdag deed een automobilist uit Hilversum aangifte van diefstal van een Booster (ƒ450,— uit zijn aan de Nikadel geparkeerde auto. Dezelfde dag werd een radio/casset terecorder en Booster gestolen uit een Renault van een toerist uit Rotterdam, die zijn auto aan het Westerslag had geparkeerd. Door een achterruit uit de sponning te halen wist men donderdag een stereo radio/cassetterecorder, een versterker, twee boxen en 75— te stelen uit en personenauto van een Duitser. De wa gen stond geparkeerd aan de Strijbosstraat. Vrijdag werden twee ontheffings- kaarten voor straten in het centrum van Den Burg gestolen. De kaarten lagen in de auto van de eigenaresse. Op een TESO-boot werd vrijdag een auto opengebroken waarna een digitaal toerenteller met klok ter waarde van 99,— werd ontvreemd. Dinsdag werd een rijbewijs wegge haald uit een auto van een Texelse auto mobiliste. De auto was niet op slot en stond geparkeerd op de Ruijslaan. Een auto in de Kaapstraat werd dins dagnacht opengebroken. Men nam een geluidsbox en cassettebandjes mee. In dezelfde straat en omstreeks de zelfde tijd werd een kofferbak van een auto open gemaakt en een reservewiel ontvreemd. Beide auto's zijn eigendom van Duitse toeristen. Bij camping „De Shelter" aan de Boodtlaan werden vier wieldoppen van een Mercedes personenauto gestolen. De diefstal is gepleegd van maandag op dinsdag. Vrijdag constateerde een Duitser dat de witte verstralers van zijn VW-Polo wa ren gesloopt. De wagen stond bij Cam ping „Kogerstrand" Vanaf het ms Tyro dat momenteel voor het NIOZ een wetenschappelijke tocht maakt over de Atlantische Oceaan zijn vorige week tientallen flessen ge lost. In de flessen zaten briefjes van mensen die tijdens de feestmarkt van koninginnedag in Den Burg tegen beta ling aan deze flessenpost meededen. Het was een actie ten bate van de schoolkas van ouders en leerlingen van de Kompasschool. In elke fles werd niet alleen het briefje gedaan maar ook een folder in vier talen van Texel. Horloger Martin Tromp ste|de een horloge be schikbaarvoorde „verste" terugmelding binnen een half jaar. De bij het NIOZ werkzame Theo Buisman heeft de fles sen te water gelaten op 50 gr. 35 min. noorderbreedte en 19 gr. 28 min. wester lengte. in een zeestroming die richting Amerika gaat. Vol spanning wordt nu gewacht op de eerste terugmelding. Javastraat 92. 94. 96, telefoon (02230) 12681, Den Helder Zaterdag 20 augustus a.s inschrijving voor de nieuwe danscursussen, in Hotel ,,De Lindeboom te Den Burg van 16.00 - 19.00 uur. Aanvang van de lessen woensdag 14 september. Het is een goed dingdansen bij Siebeiing

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1