Open schoolcursus geeft zelfvertrouwen TWEEDE MAB-CROSS ZEER SPANNEND Noordhollands jeugdorkest concerteert in Den Burq Nico S/ot winnaar Bromfietser tegen auto Ernstige val met fiets Ibssen dijk duinen Bijdrage Aanrijdingen en zonder letsel PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 16 AUGUSTUS Voorthuijzen ging met zijn snelle wagen een slag over de kop nadat hij een kuil in de snelle baan met teveel gas op de plank had genomen en een duwtje kreeg van T. Kuip. De finale bij de keven werd terecht door de wedtrijdleiding afgevlagd omdat de kever van Edo Pool over de kop vloog en de coureur zijn veiligheidsriemen niet los kon krijgen. De andere wagens pas seerden met grote vaart en de organisa tie vond het beter de race over te laten rijden. Voordat de wedstrijd werd gestaakt lag Jan Vonk aan kop maar na de tweede start was hij niet in staat deze positie weer te pakken. Integendeel. Edo Pool maakte opnieuw een buiteling met zijn wagen en Vonk zette zijn vierzit- ter er schuin tegen op. Ron Eelman was met een „Graaf Spuiterij" VW in staat een ruime voorsprong te nemen, nadat Hans Dijker ook over de kop was gevlo gen. Tweede in de keverrace werd Pieter Jan Zijm en derde Marcel Bakker. De beste dame was Nancy Koorn die als vijfde eindigde. De eerste halve finale werd ook na en kele ronden afgevlagd omdat een groot deel van de deelnemers muurvast zat in de eerste bocht na de start. Men kon geen kant meer op en blokkeerde met twee brandende wagens de doorgang voor de crossers die nog wel reden.De wagen van Bert Bakker was na het stop pen van de race onbruikbaar: de benzi netank was gebarsten. Theo Veeger werd eerste in deze halve finale en de tweede halve finale werd gewonnen door Charles van der Slikke. Applaus Nico Blonk kreeg een langdurig ap plaus van het publiek omdat hij de (lege) kapotte Jaguar van De Porto met een keurig tikje de sloot in duwde. De derde halve finale was een beke ken race voor de kanshebbers. In de eerste ronde zorgden Maarten Koorn, Cees Otten en Nico Slot voor een flinke voorsprong op de rest en met een klas sering in de laatste ronde in het vooruit zicht nam men geen risico. Dat gold niet voor Maarten Koorn die tot de finish Een buiteling ven een kever. ,,lk vond me overal te stom voor en durfde eigenlijk nooit ergens over mee te praten. Door deze cursus heb ik veel meer zelfvertrouwen gekre gen". Aldus een reactie van een 41-jarige Texelse vrouw die het afge lopen jaar deelnam aan de in Den Burg gehouden Open School cursus, bedoeld voor mensen die na de lagere school weinig of geen voortgezette opleiding hebben ge had en daar alsnog wat aan willen doen. Genoemde reactie kan wor den onderschreven door het meren deel van de vijftien cursisten die het afgelopen jaar meededen. Het me rendeel zal ook het tweede (en laatste) jaar van de partij zijn. Het is de bedoeling dat ook weer een eerstejaarsgroep van start gaat in september. Wie daar belangstelling voor heeft kan zich opgeven via tele foon 02220-4203 en/of de voorlich tingsavond bezoeken die woensdag 24 augustus a.s. wordt gehouden in de openbare bibliotheek in Den Burg. aanvang 20.00 uur. Zowel mannen als vrouwen zijn wel kom op de cursus. De praktijk heeft in middels geleerd dat de belangstelling van de zijde van vrouwen verreweg het grootst is. Bij de groep die het eerste jaar nu achter de rug heeft, was slechts één man. Een van de verklaringen voor dit verschijnsel is dat er veel meer mannen dan vrouwen zijn met een voortgezette schoolopleiding. Ook zou bij mannen de drempelvrees groter zijn. De leeftijd liep sterk uiteen: van 25 tot 50 jaar, maar geen der deelnemers vond dat storend, integendeel. Kenmerkend voor dit soort van vorming is de eigen inbreng van de deelnemers. Het programma wordt in overleg vast gesteld. Als docenten kon de groep be schikken over Mijkje Uittenboogaard, Goos Westerlaken en Niek Groot. Voor specialistische onderwerpen werden gastdocenten uitgenodigd. De vakken die werden (en worden) gegeven zijn En gels, Nederlands, rekenen en veel tijd in het lesprogramma is ingeruimd voor thema-onderwijs. Daarbij worden, al dis cussiërend, allerlei onderwerpen waar voor de deelnemers belangstelling heb ben, uitgediept: alternatieve geneeswij zen, het gezin van vroeger en nu, eman cipatie, e.d. De groep die nu op het eerste jaar te rugkijkt heeft er heel wat van opgesto ken. De deelnemers hebben daarbij meer zelfvertrouwen gekregen; ze zijn er achter gekomen dat ze helemaal niet zo „dom" zijn als ze zelf dachten. Hun maatschappelijk functioneren is erdoor verbeterd; in gezelschap van anderen durven ze nu ook hun zegje te doen. Sommigen hebben de smaak van het le ren zo te pakken gekregen dat ze naar de avondmavo willen. De open school leidt niet op voor een diploma; het gaat er in de eerste plaats om de opgedane kennis direct in het dagelijks leven te kunnen toepassen, zodat men zelfstandig kan zijn waar anders hulp (betekent afhanke lijkheid) voor nodig was. De gezelligheid wordt daarbij niet vergeten. De deelne mers maakten o.a. een geslaagd „school"reisje naar Terschelling met de boot van Leo Visser en ook tijdens het leren zelf gaat het er ontspannen en wei nig schools toe. De kosten per deelne mer bedragen f150,— per jaar. Da sterksten van da tweede MAB-cros 1983 v.l. Maarten Koorn (derde). zeer snel bleef rijden en het risico nam de langzame wagens te passeren. De finale van deze cross was bijzonder spannend, vooral door de strijd tussen Theo Veeger en Maarten Koorn om de tweede en derde plaats. Een wagen be landde al bij de tweede ronde in de sloot en Theo Veeger kreeg twee keer te kam pen met matige stuurmanskunst van coureurs die voor hem reden. Nico Slot ontweek enkele duwpartijen en nam rustig de leiding. Hij reed verder zelfver zekerd op de finish af. Afvalrace Theo Veeger verkeerde in de mening dat hij aan kop reed en bond in de laatste ronde de strijd aan met Maarten Koorn die hij net voor de eindstreep passeerde. ke 10 n.r. Theo Veeger {tweedel. Nico Slot Ie* Veeger sprong uit zijn wagen om plaus van het publiek in ontvangs men. Een ovatie voor zijn rijged hij verdiend maar de eerste plaats ver voor de finish veilig gesteld d co Slot die een keer eerder vierd in een Texelse cross. Na het uitreiken van de prijzen nog tijd genoeg voor een afvalrao aan 26 wagens deelnamen. He een ruige crosspartij waarbij diver des op de kant tot stilstand kwaï de lucht van rook, rubber en sch seizoen voor de laatste keer stevig de crossbaan hing. Theo veeger de wagen van Maarten Koorn re op zijn tweede plaats en eind» eerste. De MAB en de coureurs Ir zondag een cross die eigenlijk ge ment kon vervelen. De eerste keverrace was ten opzichte van de vorige ronden wat tam met „slechts" twee wagens in de strobalen. Ron Eelman werd eerste, gevolgd door Jan Vonk. Slechts één kever maakte in de eerste ronde gebruik van de spring- schans. In de tweede ronde kozen meer keverrijders voor deze kortere maar moeilijke route. Hoe moeilijk een schans- duik met het stuurwiel op te vangen is ervoer Theo Kuip die een slag over de kop ging waarna twee volgelingen tegen hem aanreden. Mejuffrouw L. Schaap maakte ook een forse crash maar de Volkswagen kon na de race nog achteruit rijdend het par cours verlaten. Gevaarlijk was het even in de eerste herkansing toen een wagen tijdens de race de pits inreed en het pu bliek daar deed wegstuiven. De auto kwam vlak voor een truck tot stilstand en datzelfde was het geval met de zwar te wagen van Piet Koning die met grote vaart op de jury-touringcar afreed maar ook op tijd kon stoppen. Duwtje De tweede herkansing was weer eens strobalenronde want maar liefst vier wa gens kwamen vast te zitten en Martin van Benthum maakte een respectabele slag in de rondte. Bij de herkansing van de kevers was het ook strohappen met vijf Volkswagens langs het parcours. Jan Zaterdag gebeurde op de kruising Pontweg-Hoornderweg een aanrijding, waarbij een bromfietser uit Opperdoes schaafwonden aan zijn benen opliep. De bromfietser reed over het fietspad rich ting 't Horntje en in dezelfde richting reed een 55-jarige Texelse automobiliste, die vanaf de Pontweg de Hoornderweg indraaide. De Texelse zag de brommer niet. De bromfietser vloog over de auto heen. Aan beide vervoersmiddelen was flinke schade. Een 71-jarige vrouw uit Heeswijk- Dinter verloor donderdag de macht over haar fietsstuur toen ze een fietspadhelling afreed bij de Ruijs- laan. De fiets reed over een beton nen opstaande rand en de vrouw viel. De wielrijdster brak een pols en moest met een hersenschudding naar het Gemini-ziekenhuis worden gebracht. De tweede MAB-cross van dit seizoen, die zondag op het terrein van Nic Dros bij Oosterend werd gehouden, bevatte alle ingrediönten voor een span nende middag .auto-geweld". Het was uitstekend crossweer, er werd hard gereden en het publiek werd getrakteerd op alle mogelijke botsingen, buite lingen en crashes. Men kreeg waar voor het geld in een programma dat zeer vlot werd afgewerkt. De trouwe crossbezoekers die mogelijk gewend zijn aan buitelingen en botsingen konden hun hart ophalen aan uitstekende stuurmanskunst van een groot aantal Texelse amateurs. Theo Veeger en Maarten Koorn mogen zich de snelste crossers van Texel noemen maar zon dag moesten ze de eer laten aan Nico Slot die in de finale het voortouw nam en het gekrakeel tussen bumpers ver achter zich liet. In de keverrace werd Ron Eelman voor de tweede keer eerste. Ruim 5000 mensen bezochten deze cross die in tegenstelling tot de vorige strikt op tijd begon. Er zat toevallig een duidelijke opbouw in de manches in die zin dat het aantal crashes en de snelheid van de wagens, naarmate de finales dichterbij kwamen, toenamen. Speaker Kees Schoenmaker beheerste de „crosspraat" inmiddels volledig en liet niet na in een gigantische woor denstroom het publiek op te zwepen en dat was praktisch bij elke manche reden toe. Al in de eerste ronde voor grote wa gens belandde een crosser in de sloot. Johan Hoogerheide bezat niet genoeg stuurmanskunst om zijn snelle bolide op de baan te houden en koos als eerste het kroos. In dezelfde ronde raakten twee wagens in de strobalen en dat lukte twee coureurs ook in de tweede manche. Theo Veeger won in zijn nummer 34 een bijzonder snelle derde manche. Kans hebber Hans Strik reed met een omge bouwde ambulance ook geruime tijd in de kopgroep maar moest vlak voor de fi- Het Noordhollends jeugdorkest tijdens een repetitie. Het Noordhollands Jeugdorkest houdt momenteel voor de derde achtereenvolgende maal zijn zomer kamp op Texel. Het N.H.J.O. bestaat uit zo'n 85 muzikanten in de leeftijd van 11 tot 23 jaar. Zij zijn afkomstig uit heel Noordholland. Texel incluis. Onder leiding van dirigent Bram Hij mans werken zij gedurende één week zo'n 6 uur per dag aan het pro gramma dat vrjdag 26 augustus 's middags gedeeltelijk en 's avonds in zijn geheel wordt uitgevoerd in de kerk te Den Burg. Speciale gast dit jaar is Georg Mer- wein. Deze is solo hoboist van de Bam berger Symphoniker en brengt jaarlijks zijn vakantie door op Texel. Als solist treedt hij op in het hoboconcert van Juli us Rietz, een romantische Duitse com ponist die halverwege de 19e eeuw leefde. Het orkest als geheel zal zich naast dit hoboconcert bezighouden met „Passa- caille et Cortége" van Matthijs Vermeu len, of „Maskerades" van Hans Kox; tij dens de werkweerk zal met inspraak van de spelers een keuze gemaakt worden tussen deze beide Nederlandse werken. Er is meer aandacht voor Ne derlandse muziek: de blazers, slagwer kers en herpisten spelen de „Intrada Classica" van Jan Koetsier, een in Duits land werkende Nederlandse componist, die vooral gespecialiseerd is in muziek voor blazersensembles. Van de in 1621 gestorven Amsterdam se organist en componist Jan Pieterz. Sweelink wordt de variatiereeks „Mein junges Leben had ein End" gespeeld: dit oorspronkelijke orgelstuk is door de diri gent Bram Hijmans geïnstrumenteerd voor variabele bezetting van blazers, har pen, slagwerk en eventueel strijkers. De strijkers zullen bovendien druk werk heb ben aan de Simple Symfonie" van Benjamin Britten. Van dezelfde compo nist is het thema, waarmee het program ma geopend wordt, „A young persons guide to the orchestra". Het middagprogramma op vrijdag 26 augustus dat om 15.30 uur begint, draagt het karakter van een jeugd- concert; het zal maximaal één uur duren en de meeste in het gehoor liggende programmaonderdelen be vatten, waarbij diverse instrumenten gedemonstreerd worden. Het avondprogramma begint om 20.00 uur. „L door Klaas Br «el 'k Las een berichtje in de ki En dat verdiend toch hulde Een onbekende gaf de raad Een briefje van vijf gulden Omdat door de zorgelijke stal Waarin zij nu verkeren l3 De rozegeur en maneschijn f Niet optimaal floreren yE Mijn gemoed schoot even vol W( Toen ik 't bericht ontwaarde y En greep het varken van de k Waarin ik altijd spaarde Ik shudde 't stenen ondier let q( Op het gehaakte kleedje ie Ik kon het weten, maar het u nee Maar, o zo'n heel klein beet/e |ry|| Het varken keek mij even aan j00 Met zijn bedroefde ogen Maar verder bleef de spekmai Slechts koud en onbewogen Ik keek door 't gleufje in zijn\ Want hoop doet altijd leven Maar er rolde slechts een ,,Dt\ En die wou ik ze niet geven Want mijn stenen varken mat Niet in 't verleden graven En staat weer netjes op de ki Te wachten op een gave. 1 e h en? 0): hirt: 11 Op de Boodtlaan botste vrij een personenauto op een bro« ®mr stopte voor voetgangers op e e' pad. De brommer van een Te) Ll^ evenals de auto, schade op. I kooi wielig voertuig werd tevens v plaa nisch onderzoek uit hel genomen Een auto op de verkeerde van de Kamperfoelieweg zo! een aanrijding met een fietse een uitrit verliet. Er deed zich soonlijk letsel voor. Ron Eelman won de keverrace. nish constateren dat zijn motor geen zin meer had veel kracht te leveren. Prutte lend haalde nummer 38 de eindstreep. Ruud Meedendorp was niet erg fortuin lijk en kwam in de strobalen terecht eve nals J. W. Gieles en C. van Lente. Maarten Koorn Czn. liet in de vierde manche blijken titelkantidaat te zijn door moeiteloos te winnen, gevolgd door de latere kampioen Nico Slot. Beiden reden uitstekend in een manche die werd ge kenmerkt door spectakulaire ongeluk ken. Jan Plaatsman wist zijn vehikel op de kant te parkeren en Kees Zijm plaatste zijn wagen snoeihard in de sloot langs de tribunedijk. Schansduik Siem van de Vliet op weg naar dg

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2