De eerste viool AÊCNLi KRUISWOORDPUZZEL Surfmarathon leed aan weinig wind „De etserij" geopend Zwoegervrije schapenfokdag Kipwagen was te vol Fiets tegen voetganger Pseudo-agent Fietsendieven gepakt Nek aan nek race tussen gebr. Brouwer Weggesleepte auto meegenomen M. Goënga won zesde strandloop bij De Cocksdorp Inbraak in strandpaviljoen Diefstallen PAGINA 4 TEXELSE COURANT DINSDAG 16 AUGUSTUS l door L. van Schooten John van der Starre (r) koerst naar zijn overwinning. Ondanks de zeer geringe wind hebben 128 deelnemers uit alle hoe ken van Nederland (van Groningen tot Maastricht) zondag deelgeno men aan de grote surfmarathon Den Helder De Cocksdorp, die was geor ganiseerd door de Windsurfclub Texel en de Windsurfvereniging Lut je. Om 10.40 uur gaf het beveiligings schip de Goudriaan het startsein bij Lands End in Den Helder en ging het kleurrijke veld surfers al dobberend naar Texel. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de surfers langs de boeien in de vaargeul naar de VC-boei bij de Vlakte van Kerken zouden varen en vervolgens weer terug naar Dijkmanshuizen. Daar er bij de start in Den Helder een beetje meer wind stond dan op Texel, heeft de wedstrijd leiding op Texel meteen besloten de baan in te korten. De surfers gingen nu rechtstreeks naar Dijkmanshuizen. De eerste die daar om 12.30 uur aan kwam was John van der Starre op een Alpha (rondbodem). John van der Star re is in de surfwereld geen onbekende, hij won de afgelopen jaren diverse kampioenschappen. De eerste Texelaar was André van den Berg die als negende in het totaal klasse ment eindigde. De laatste surfer was de heer Mink die 1 V4 uur na Van der Starre binnenkwam. Op de heenreis naar Dijkmanshuizen zijn 12 surfers opgepikt door de volgbo ten. Het was jammer dat het enige tan demteam het bij Oudeschild voor gezien hield. Op Dijkmanshuizen kreeg iede reen een lunch. Daar gaf de Goudriaan om 14.45 uur het startsein voor de terug tocht. Dat was eerder dan gepland in verband met het ontbreken van wind. Bij Lands End werd gefinished tussen de lichtopstand en de wrakkenboei. De eerste surfer die daar rond 16;15 uur aan kwam was wederom John van der Star re. André van den Berg was weer de eerste Texelaar. Ook in Den Helder hadden zich veel be langstellenden verzameld. Uitslagen: Rondbodems: 1, John van der Star re 0 pnt., 2. Ron Hartog 11 pnt., 3. Fred Hastman 11,4 pnt., 4. Max van Noorden 20 pnt., 5. Ton Oethof 21,7 pnt., 6. Dick van der Starre 22 pnt., 7. Theo Petersen 26 pnt., 8. Kees Tijssen 26 pnt., 9. Eg- bert Spinder 30 pnt., 10. Sander Tesse- laar 30,7 pnt. Platbodems: 1. Kees Leley IWSV Lutje) 3 pnt., 2. Ton Visser 13 pnt., 3. Peter Bregman 13,7 pnt., 4. Hans Lang- hout 13,7 pnt., 5. Ton Scheltes 24 pnt., 6. Robert Hartholt 25 pnt., 7. Hans Zits (WSV Lutje) 30,7 pnt., 8. Aad van der Vliet 32 pnt., 9. André van den Berg (SWC Texel) 32 pnt., 10. Fred Heida 32 pnt. Beste junior: Bas Lacroix. ondernemers-aktiviteiten In een oude schapenboet tegeno ver de garages van het nieuwe poli tiebureau is sinds verleden week een etserij annex winkel geopend door de Texelse kunstenaar Rob Valken burg. De mensen kunnen hier de eindresultaten van zijn werk zien, maar ook hoe het tot stand komt. Deze behuizing is voor Valkenburg overigens tijdelijk, in december heeft de eigenaar het zelf nodig. Valkenburg is dus nu al hard op zoek naar andere ruimte, die echter een stuk groter zal moeten zijn dan het huidige vertrek. Het is namelijk de bedoeling be langstellenden via curussen technieken als etsen en zeefdrukken bij te gaan brengen. De cursisten kunnen dan in zijn werkruimte en met zijn persen hun pro- dukten vervaardigen. Valkeburg is sinds dit voorjaar leraar handvaardigheid en tekenen, hij stu deerde af aan de d'Witte Lelie te Amsterdam. Bovendien heeft hij het di ploma meesterschilder. Hij werkte vijf jaar bij reclamebureaus in Amsterdam, een ervaring die hij ook weer verwerkt in het maken van reclame voor Texelse bedrijven. Als hij een grotere ruimte heeft gaat Rob Valkenburg zich ook bezighouden met theater. Zelf heeft hij deel uitge maakt van de Dogtroep, een groep uit de hoofdstad die zich bezig houdt met wat avant-gardistisch getint straatthea ter. Als afstudeerproject aan d'Witte Le lie maakte hij samen met een medestu dent een theaterproject. De school huurde voor de opvoering het theater „De IJsbreker" af. Traditioneel zal op de eerste maandag in september, dus op 5 september a.s. de Texelse Schapenfokdag worden ge houden. Voor het eerst in de geschiede nis zal het een „zwoegervrije" dag zijn, want alleen dieren die door de gezond heidsdienst vrij zijn verklaard van zwoe gerziekte, zullen worden toegelaten. (Zoals bekend zijn niet-zwoegervrije schapen welkom op de. keuring die don derdag 25 augustus in Den Hoorn wordt gehouden). Het aantal inzendingen zal aanmerkelijk hoger zijn dan vorig jaar. Valkenburg werkte samen met Robert Jasper Grootveld bij het bouwen van vlotten, waarmee ook daadwerkelijk wedstrijden zijn gevaren. Grootveld maakte in de jaren zestig naam als anti rook magiër, de kern van de happenings bij het lieverdje in Amsterdam en later door het exploiteren van de Lowland Weed Company. „De Etserij" is op normale winkeltij den geopend (voorlopig) en is het best te bereiken via de nieuw aangelegde po- litieoprit aan het begin van de Weverstraat. Een 21-jarige Texelse agrariër kreeg woensdag een proces verbaal van de politie omdat hij tijdens het vervoer van aardappelen wat te drif tig met dit consumptieartikel had gestrooid. Op de kruising Westerweg-Akenbuurt troffen agenten een forse hoop aardap pelen aan. De eigenaar werd op gespoord en een boete was zijn straf, vooral omdat de Texelaar verklaarde wel gemerkt te hebben dat een flinke partij aardappelen uit de kipwagen achter zijn tractor was gevallen. Hij reed echter door. Een andere Texelaar werd bekeurd omdat hij met een te zware aanhangwa gen op de Pontweg reed. Een botsing tussen een fiets zonder licht en een voetganger op de Krimweg zorgde voor een open beenbreuk van de voetganger, een 20-jarige toerist uit Nie- zijl. De wandelaar werd per ambulance naar het ziekenhuis in Den Helder gebracht. De politie trof vrijdag een inwoner van Terschelling aan die in een keurig politie- uniform agent speelde. De man was enigszins in de war en op het bureau werd hem het gestolen uniform afgenomen. Twee 17-jarige meisjes uit Amstelveen bekenden vrijdag op het politiebureau een herenfiets te hebben gestolen. Te gen hen werd proces verbaal opgemaakt. Dinsdag 16 augustus Het stuntteam Les Aranis treedt vanaf 20.30 uur op aan de Nikadel in De Koog. Woensdag 17 augustus Vanavond en morgenavond treedt het Les Aranis stuntteam nog op in De Koog, aanvang 20.30 uur. Om 19.30 uur begint in het raadhuis een extra openbare raadsvergadering met als hoofd-agendapunt het Raro-advies aan de minister over de drie groene struc tuurschema's. Donderdag 18 augustus De raadscommisie Welzijn vergadert va naf 19.30 uur in het raadhuis en op de agenda staat o.a. een evaluatierapport van MZW en jeugdwerk, het ontwerp jaarprogramma sociaal-cultureel werk en de begroting van de Welzijnsstichting. Voor de overige aktiviteiten verwij zen we naar de Recreaktief-bijlage in de krant van vrijdag j.l. Zondagavond werd het sportveld van De Koog weer bestormd door het loopvolk op de snelle schoenen. Er waren 184 deelnemers. Bij de wedstrijdlopers is het nu pas echt spannend geworden: Joost Brouwer heeft nu nog een achterstand van 57 seconden op André Brouwer. Zondag kan er voor de laatste keer gelo pen worden voor het algemeen klasse ment. Zondag 28 augustus is de aller laatste crossloop over 12, 8 en 4 kilome ter. Na afloop vinden de prijsuitreikingen van het algemeen klassement van De Koog en van de Texel Cup plaats. De tijden waren: Recreanten: 1. Rien brouwer 16.12, 2. Bas van Dijk 17.14, 3. René Gouw 17.38. Jeugd: 1, Erik Wassens 17.23, 2. Wim Leeflang 17.56, 3. André Timmer 18.38. Dames: 1. Colina van der Vis 22.29, 2. S. van der Heide 23.48, 3. Neel Goënga 24.12. Heren: 1, Jurgen Fabian 27.58, 2. Joost Brouwer 28.02, 3. Theo Franchimon 28.55. Veteranen: 1. Gerard Zoetelief 30.58, 2. Niek Welboren 31.04, 3. W. Timmer 31.36. Algemeen klassement: Heren: 1. André Brouwer 3.21.22, 2. Joost Brouwer 3.22.19, 3. Theo Franchi mon 3.24.44. Veteranen: 1. Niek Welboren 3.39.27, 2. Gerard Zoetelief 3,40.24, 3. Wim Timmer 3.41.07. Dames: 1, Nel Bruining 2.32.09, 2. Neel Goënga 2.48.34, 3. Tilly Eelman 2.57.34. Jeugd: 1. André Timmer 2.10.53, 2. Norbert Eelman 2.25.37, 3. Ralf Koning 2.35 54. Vrijdag wist de eigenaar zijn eerder door de politie weggesleepte auto terug te halen zonder de sleepkosten te beta len. De man kwam echter niet ver en werd kort na het onbetaald meenemen van zijn wagen aangehouden om alsnog de 7225— te voldoen. „Kerel, Dick, je weet mijn antwoord. Ik heb altijd mijn hart vastgehouden voor iedere jongen die nog eens om dat meisje zou komen, en hem willen zeg gen: weet wat je doet. Maar voor jou ben ik niet bang." „U doet of ik een Xantippe ben", zei Olga beledigd, „en geloof maar niet dat ik me door Dick op mijn kop laat zitten." „Daar is die kop me veel te lief voor,,' zei Dick plagend. „Wordt mijn mening ook nog ge vraagd?" kwam Sandra. Jaap keek haar verwonderd aan. Wat was er met San dra gebeurd? De laatste dagen was ze ja het leek wel de Sandra van vroegerl Het leek of ze zichzelf met geweld dwong bezig te zijn. Soms kon ze zitten staren, maar dan schrok ze opeens op, schudde het hoofd, en begon met een of ander werk. Zou ze... zou ze nu heus over haar grote verdriet heenkomen? Hij durfde het bijna niet te hopen. Méér nog dan het verlies van Yvonne, had het ver driet om Sandra hem geknauwd. Moest hij nu zijn lieve dochter verliezen, en ook zijn vrouw van hem wegwijken, als een schim die nauwelijks meer herinnerde, aan het verleden? „Mevrouw Van Santen", zei Dick plagend-plechtig, „u weet het de man is het hoofd des gezins. Daarom en al leen maar daarom, sprak ik eerst tot uw waarde echtgenoot. Breek mijn hart niet, en zeg geen nee." Jaap zag verwonderd van de een naar de ander. Deze toon kende hij niet tus- Aan de verleden week verlopen strandloop bij paal 28 namen 217 lopers deel, waarvan 37 zich aan de acht kilo meter waagden. Bij een harde wind en op een redelijk strand wist M. Goënga voor A. Brouwer en T. Franchimon te finishen. Uitslagen: 4. km jeugd: 1. Erik Wassens 15.30, 2. André Timmer 15.47, 3. Eduard Dijker 16.08. 4 km ouderen: 1. J. van Barneveld 15.40, 2. E. Kleijer 15.41, 3. H. Bakker 15.44. 4 km dames: 1. N. Bruining 18.05, 2. M. Brouwer 18.57, 3. C. Bakelaar 18.57. 8 km: 1. M. Goënga 29.02, 2. A. Brouwer 29.23, 3. T. Franchimon 29.59. 8 km veteranen: 1. R Bakelaar 31.00, 2. N. Vergouw 31.11, 3. W. Timmer 31.13. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd ingebroken in een strandpaviljoen bij de vuurtoren. De dieven namen etenswaren en rookartikelen mee. Er wa ren geen sporen van inbraak. Dinsdagavond werden verschillende onderdelen van een brommer gesloopt, die stond geparkeerd bij de Raadskelder in Den Burg. Een Duitse vrouw miste donderdag een bloeddrukmeter die uit haar tas was gehaald. De tas had enige tijd onbe heerd in haar auto gelegen. Uit een afgesloten vlet in de jachtha ven van Oudeschild werden woensdag nacht vier werphengels met molens gestolen. Men kon bij de visattributen komen door een hangslot open te bre ken. De hengels zijn eigendom van een 38-jarige Texelaar. Een toerist raakte dinsdag bij Pavil joen Paal 9 een dure bril kwijt, die hij even onbeheerd liet liggen. De bril met meekleurende glazen heeft een waarde van 7400,—. Twee badlakens werden gestolen va naf Camping „De Krim". De eigenaar uit Arnhem had de handdoeken aan de waslijn achter zijn caravan gehangen. Van een gevel in de Gravenstraat werd in de nacht van woensdag op don derdag een groen-zwarte Texelse vlag weggehaald. De waarde is 750,—. Een inwoner uit Blaricum deed woensdag aangifte van diefstal van zijn kunstgebit, horloge, zwembroek, een pocketcamera en toiletartikelen uit een wasgelegenheid op een camping. De man had deze spullen even onbeheerd achtergelaten omdat hij naar het toilet moest. Uit een tent op camping Kogerstrand werd donderdag een radio cassetterecorder, een krat bier, de donor-codicil en een portemonnee met vijftig gulden gestolen. Deze spullen zijn eigendom van een inwoner van Den Bosch. Een jas werd vrijdagavond gestolen uit een bar in De Koog. Het kledingstuk behoorde toe aan een meisje uit Harden berg. sen Sandra en Dick. Die twee waren al tijd erg gereserveerd tegenover elkaar geweest. Hij zag de glimlach op San dra's gezicht, en Dick.... nee, zo had hij nooit tevoren naar Sandra gekeken. Wat hadden die twee? „Nou lieve jongen", zei ze hartelijk, „ik ben alleen maar blij. Dat weet je wel. Ook voor Olga." „O moeder", zei Olga en sprong op van de bank, liep naar haar moeder toe en sloeg beide armen om haar heen, „wat ben je toch een schat." „Sluit me bij de vorige spreekster aan", zei Dick. „Het lijkt wel". Jaap kreeg nu ook de toon te pakken, „het lijkt wel, Sandra, meisje, of jij dit allemaal al met meneer Van Herpen bekokstoofd had. Die hele toestemming-vragerij is maar schijn." „O", zei Sandra, „Dick en ik, we wa ren het hierover al eens. Maar ik moet wel zeggen, hij heeft het me nooit ge vraagd. Die vent kan gedachten lezen." „Gelukkig wel", zei Dick, opeens ern stig, „anders zou je je soms door de schijn laten bedriegen." Olga keek stralend van haar vader naar haar moeder, lachte tegen Dick. „Jongens", zei ze, „dit is nou de eerste gelukkige dag..." ze maakte de zin niet af. „Ja", zei Sandra en probeerde haar stem vast te doen klinken en haar glim lach te behouden, „wat zou onze Yvon ne hiervan genoten hebben." Het kostte haar oneindig veel moeite maar ze had het uitgesproken. En zo, wist ze, moesten ze voortaan over Yvon ne kunnen spreken. Dick had het goed gezegd: de levende Yvonne moest een blijde, niet de gestor vene een droeve herinnering zijn. Het zou moeite kosten, het zou haar door de ziel snijden, maar zo moest het. En zij was een Cranenburgh. Ze wist het nu beter dan ooit. Olga was ook een Cra nenburgh en ze zou een voorbeeld moe ten kunnen nemen aan haar moeder. Sandra die al van tevoren onderricht was over het onderwerp van de avond, kwam binnen met koffie en gebak. Ter ere van het stel. Sander daalde vanuit zijn ivoren toren, ontdooide toen k taartjes zag en een wonderlijk sd glimlach trok over zijn gezicht, toe keek naar de gezichten van zijn vadj zijn moeder. „Ben je zo blij, moes?" vroeg li trok haar teder tegen zich aan. „Ja, lieve jongen", zei ze, „ik weer blij zijn." „Nou", zei Sander, „als jullie dati klaar te spelen, dan is dat toch reuze-begin, niet zwager? Ja, dat je toch mijn zwager wordt, Dickie! En neer sturen jullie de kaartjes?" „Tja," zei Olga nadenkend, „ikd zo, we zullen maar alleen kaartjes sti Géén receptie, eindt u niet?", ze naar haar moeder. Sandra schudde het hoofd. „Kind," zei ze, „heb je een hekel een receptie?" „Nee, dat niet. Maar ik dacht t „Denk nou maar es niet. Wij zijn allemaal erg blij mee. Ik weet dat ei mensen zijn, die met ons blij zullen Laat de blijdschap het maar winni zou", zei ze met nadruk, „er erj prijs op stellen, als jullie hier in dit een verlovingsreceptie hielden." „Mama!" „Ja. Dat is mijn uitdrukkelijke» En ik denk dat Dick het met mij eens „Natuurlijk", grinnikte Jaap, „is het met jou eens. Het is opvallend! en-ei tussen jou en je aansta schoonmama, kerel." Dick lachte en keek naar Sandei was maar zo stilletjes en onopvallenj ze dagen, deze weken doorgegaan zat hij daar en zijn blik ging van z) der naar zijn moeder, hij keek naar die nog ééns zo mooi was, nu ze zat, zo gelukkig kijkend, en toen moetten zijn blikken die van Dick Dick zag de verandering op dat si jongensgezicht. Het leek of er een op kwam. „Wat is het hier opeens weerj lig", zei hij innig tevreden. Sandra hoorde het. En nu eerst 4 I het tot haar door wat ze allemaal gt hadden. Ze begreep ze goed in Sandra, kon doen, om dit gezin ws maken tot een gelukkig gezin, zoak altijd was geweest.' (Wordt vent R 806 Horizontaai: 1. heilig boek 4. bevel 7. projectiel 10. plaats in Overijssel 13. dierenverblijf 14. ovenkrabber 16. ik 18. bloeiwijze 20. vriend (frans) 22. deel der wet 23. toegestande vermindering 25. rivier in Nederland 26. onder anderen 27. voorzetsel 28. hetzelfde 29. frans onbepaald voornaamwoord 30. loot 32. engelse titel 34. landbouwwerktuig 36. deel van de week 37. lastige keus 38. voegwoord 39. zwarte substantie 41. luchtvaartonderneming 42. welwillende lezer 43. persoonlijk voornaamwoord 45. elasticiteit 47. te zijner plaatse 48. hoofddeksel 49. deel van een trap 50. dierenliefkozing 52. lidwoord 53. zijrivier van de Donau 54. in orde 55. kader 59. voorgerecht 62. plaats in Utrecht 65. glazen deksel 66. wandversiering 67. afgod Verticaal: 1. aziatisch schiereiland 2. leeftijd (frans) 3. muurholte 4. heilige 5. schouwburg 6. anno 7. omroepvereniging 8. engels telwoord 9. plaats in Utrecht 11. frans voegwoord 12. geografische aanduiding 13. rekening 15. touw (indonesisch) 17. plaats in Nederland 18. behoeftig 19. toer 21. plaats in Nederland 23. drank 24. wispelturig 29. gedicht 30. boom 31. deel van een boom 32. baardje 33. deel van een voertuig 35. bitter vocht 40. lid van een bedrijf 44. metaal 45. diereneigenschap 46. deel van het hoofd 47. nauwe straat 48. helleveeg 51. keukengerei 56. vis 57. eenheid van elec. stroomstf 58. persoonlijk voornaamwooiti 59. natuurkundeterm 60. uitroep 61. slot 63. zangnoot 64. vervoersbedrijf

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 4