LOEDVOLLE JAZZ EN ROCK ïlotavond spierdystrofie-actie „Is de gemeente wel een goede huisbaas?" Peter Bakker in commissie FET: Gemeente verzoekt uitbreiding van provinciale Abri-lijst ttnvang NSDAG 16 AUGUSTUS 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 5 rock en roll-achtige „What I say". De band (Dennis Whitebread, Anne-Marie Roelofs, Richy Pattiecanno, Rainer Black, Akkie Haak, Billy Brooks en Hans en Candy Dulfer) en het publiek gingen bij dit nummer volledig uit hun bol en deze afsluiting vormde een uitstekende opening voor het optreden van Herman Brood een half uur later. Alcohol Herman speelde beter dan vorig jaar in De Waal maar was duidelijker onvast ter been. De zanger leunde muzikaal op zijn collega-vocalist Bertus Borgers die het optreden naar zich toetrok en Brood volstond met het (wat schor) brengen van de hits „Never be clever", „Cha cha" en het donderdagavond wel zeer toepasselijke „Rock en roll junkie". Ber tus Borgers bracht een prachtige uitvoe ring van het door Rosa King geschreven „Please tears don't fall" en het optreden van een uur werd ook geopend met een klassieker: „Waiting for my man" van Lou Reed. Dat meneer Brood iets teveel aan Ba- chus had geofferd en zich soms Staande Grid gerenommeerde sexspeler3 bijeen tijdens het Brood-optreden v.l.n.r Bertus BorgersRoss moest houden met behulp van de micro- Kl"9 en H°ns Dulfer foonstandaard (volgens de organisato ren was de band zeer laat gearriveerd waardoor een maaltijd om de alcohol dampen in te dammen niet meer kon worden genuttigd) hield niet in dat hij geen enthousiasme wist op te brengen. De „outlaw" van de rock swingde vooral in het laatste nummer toen Rosa King en Hans Dulfer het podium bestegen om Borgers dansend en op de sax spelend te ondersteunen. Een uitgeieten publiek tijdens het optreden ven Kooymans, Cezar Zuiderwijk en Rinus Gerritsen wisten inderdaad precies wat ze moesten doen om het publiek en thousiast te krijgen en het vakmanschap straalde van het podium. Men was in staat de hits gloedvol te brengen en de honderden jongeren vonden het alle maal prachtig. Politiek Zwak was een politieke opmerking van zanger Barry Hay. Hij zei dat men zowel door „de regeerders Lubbers als Reagan werd belazerd" en daarmee was het onderdeel „maatschappijkritiek" ook afgewerkt. Goedkoop succes voor een groep die zoveel eisen heeft en met lichte ironie door de organisatie als „re geerder" werd omschreven. Het feit dat er uitsluitend van het optreden foto's mochten worden gemaakt en dan alleen vóór het podium geeft aan dat de Gol den Earring zelf erg goed weet wat public-relations is. De groep opende met het sterke „No for an answer" met canon-zang en toen de volgspots het van binnenuit geel ver lichte drumstel van Cezar Zuiderwijk in theaterglans zetten kon de show niet meer stuk. De band werkte zich door en kele hits heen en bracht het publiek op kooktemperatuur met „Radar love" in clusief een lange drumsolo. Daarvoor Golden Eerring. had Rinus Gerritsen met zijn dubbel loops bas gesoleerd in „Vanilla Queen" en de afmaker was „Twilight zone". In tussen was de organisatie gevraagd een dokter naar de kleedkamers te laten ko men want George Kooymans dacht een gescheurde spier te hebben opgelopen tijdens een forse sprong. Spier Het bleek om een verrekte beenspier te gaan en Kooymans kon hoewel hin kend na langdurig applaus weer het po dium op voor de toegift „The devil made me do it". Mede omdat de Earring-truck meteen voor het podium werd gereden voor het afbreken van de installatie ver liet het publiek snel het terrein. Hoewel de groepen voor sterk geredu ceerd tarief speelden, ziet het er niet naar uit dat het concert financieel veel heeft opgeleverd. De organisatie had een aantal forse kosten zoals de huur van licht, geluid en podium. Daar tegen over stond dat een deel van het Texelse bedrijfsleven belangeloos meewerkte aan de slotavond. De penningmeester van de organiserende stichting, W. van Heerwaarden, wilde geen exacte bedra gen noemen maar de organisatie deelde donderdagavond mee dat het „concert net quitte heeft gedraaid." de ook geen problemen op. Wel werd gezegd dat er misschien andere regels komen, waardoor de hele bijdragerege ling overbodig zal worden, maar daaro ver werd niet in details getreden. Dros vroeg of het niet tijd werd de regeling af te schaffen. Hij bedoelde daarmee dat de welstandseisen voor gebouwen ver soepeld zouden moeten worden, zodat de gemeente geen compensatie meer hoeft te betalen voor mooiere maar duurdere gevels en dergelijke. Wethou der N. C. Barendregt was het niet met hem eens. Het buitenschilderwerk voor de opslagloods van gemeentewerken (T7700r) leverde geen moeilijkheden op, wel was Dros kritisch over het feit dat het door een ander bedrijf dan was af gesproken wordt gedaan zonder dat er een inschrijving had plaatsgevonden. Het schildersbedrijf dat het karwei oor spronkelijk zou opknappen is namelijk failliet. Een bedrijf uit dezelfde omgeving heeft het contract op precies dezelfde basis overgenomen. Bende In de rondvraag vroeg Terpstra of er niet wat kan worden gedaan aan de „enorme bende" die overblijft na ge beurtenissen als de markt en de folklore. Hij had met eigen ogen geconstateerd dat de nieuwe veegwagen intensief en efficient gebruikt werd, maar dat die niet overal kan komen. Eén van de aanwezi ge ambtenaren suggereerde dat er wel een paar mannen met bezems konden helpen, maar dat dat wel duurder was. Barendregt voegde daaraan toe dat Texel in vergelijking met bijvoorbeeld Friesland heel schoon was, een opmer king die weer de gramschap van de Fries Ate Rienstra (CDA) opwekte. Terpstra suggereerde de verkeersrem- mende paaltjes aan het begin van de Kikkertstraat in De Cocksdorp te voor zien van schrikhekken zodat ze beter zichtbaar zijn. Hij had al van meerdere kanten gehoord dat ze in de huidige toestand nogal eens voor schrikreacties zorgen. Poster vroeg naar de vooruitgang van de besluitvorming over de motorcross- baan. Barendregt vertelde dat daar aan gewerkt wordt maar dat het tijd nodig heeft. Hetzelfde raadslid vroeg of de suggestie om straatnaamborden te ma ken van hetzelfde materiaal als reflecte rende nummerborden nog onderzocht was. Dat bleek het geval te zijn, de duur zaamheid van het materiaal voldeed echter niet aan de eisen. De gemeente heeft de provincie verzocht de bouw van een aantal Abri's (bushokjes) op de provinciale urgentielijst te zetten. Bij het inven tariseren van de plaatsen waar in Noordholland bushokjes geplaatst moeten worden was Texel namelijk min of meer overgeslagen. De bus onderneming AOT heeft een lijst op gesteld van halteplaatsen op Texel waar de noodzaak van een hokje duidelijk aanwezig is. Deze lijst is naar de provincie gestuurd. Tot nog toe bestond er onduidelijk heid of de Abri's geplaatst konden wor den. De kosten van plaatsing worden gedeeld door provincie en busmaat schappijen, maar dan moet wel de ga rantie komen dat de gemeente het on derhoud op zich zal nemen. Dat Is al eens door het college afgewezen, maar nu willen burgemeester en wethouders dat onderzocht wordt welk type bushok je onderhoudsvrij is. Daarmee lijkt de deur open te zijn gezet voor het uitvoe ren van het abriplan. De Texelse Abri's zouden geplaatst worden bij St. Jan, in de buitendorpen (in Oosterend de Ankerstraat) en even tueel in een tweede fase aan de Wilhel- minalaan in Den Burg. ven het concert met Rose King op de plenken. Het Golden Earring concert (met een welluidend voorprogramma) dat donderdagavond op het portveld van SV Texel werd gehouden is bijzonder sfeervol en zonder één wanklank verlopen. Ingeveer 2700 toeschouwers bezochten de slotavond van de Stichting Texel-vakantie Gehandi- apten en hoewel de organisatoren op veel meer bezoekers hadden gehoopt toonde men zich a afloop tevreden, vooral omdat het publiek goede waar voor het entreegeld kreeg. Dat de 21-jarige Golden Earring 9n breed publiek trekt werd don- erdagavond al snel duidelijk want mg en oud verdrong zich voor het nmense stalen podium. Een groot gel van de oudere bezoekers reken- e Rosa King echter tot de favoriet- in het mini-festival en dat in aan- lerking genomen was het 45 minu- in optreden van deze „Lady of jazz ld soul" te kort bemeten, vooral mdat Rosa voor deze speciale gele- mheid een keur van artiesten had neegenomen waaronder de gere- ommeerde saxofonist Hans Dulfer iet zijn dochter Candy. De bestuursleden van de Stichting 'ad-Rock waren verantwoordelijk voor t praktische afwerking van het pro- omma en zij konden wegens contrac- ule verplichtingen aan de Golden Ear- ng helaas niet toestaan dat Rosa King Herman Brood over de hen toebe reide tijd heengingen. Ook omdat alles m 12 uur met een extra boot naar Den elder moest. „Volgens het draaiboek noesten we om half elf stoppen en geen linuut later. Normaal vergt het afbreken en de muziekapparatuur twee uur en u moest het in anderhalf uur", aldys in Stolk van de Stichting Texel- akantie Gehandicapten. Door het aanhouden van het strakke idschema stonden de trailers van licht, eluid en groepen tegen middernacht op e boot. Het afbreken van het podium as vrijdagmorgen om vijf uur geklaard. van wensen en eisen die voor dit specia le optreden onverkort van kracht bleven. De groep had zestien man personeel bij zich en een ieder van hen wist exact wat er moest gebeuren, variërend van het vragen om gestreken handdoeken in de kleedkamers in plaats van de nieuwe die waren neergelegd tot het gooien van diezelfde handdoeken om de nekken van de artiesten na het spelen van de uitsmij ter „Twilight Zone". Deze professionele aanpak is waarschijnlijk het geheim van het langdurige bestaan van de groep maar de organisatie moest dikwijls op haar tenen lopen om aan alle Earring- vragen te voldoen. Dat het Earring per soneel ook van wanten weet als het om „a stardom" gaat bleek uit de vraag om „meer doorgebakken aardappelen" in de maaltijden van de road-crew. „Deze lusten we niet." Het welslagen van het concert is ook te danken aan SV Texel die haar accom modaties en tientallen leden beschik baar had gesteld voor kassa- en orde dienst en verkoop van comsumpties. Medewerkers van het Fitnesscentrum Texel namen de kaart- en glascontrole vakkundig voor hun rekening. Dit werk vereiste een strenge aanpak vooral om dat gebleken was dat er valse kaarten in omloop waren. De lotenboekjes van de stichting werden bij de ingang dan ook nauwkeurig gecontroleerd en in de glas container verdwenen vele flessen drank en blikjes bier Watten die niet werd opgemerkt door de po diumbewakers. Zij dachten soms dat het gelach en geklap voor hen was bedoeld. In het optreden zal een duidelijke op bouw naar een climax en dat was het Lichtshow Het wachten op de Golden Earring nam ruim drie kwartier in beslag en in deze tijd wist de Stichting Texel-vakantie Gehandicapten de prijswinnaars van de Volvo naar Den Burg te halen en presen tator Kees van Zijtveld kon juist voor de hoofd-act de burgemeester uitnodigen de sleutels van de wagen te overhandi gen aan het echtpaar Kikkert uit Ooste rend. Meteen daarna trad de Golden Earring aan en werd ook de imposante lichtshow ingeschakeld. Negentig podi umlampen, drie computer gestuurde volgspots en allerlei kleuren rook on dersteunden de gitaarrock van de Hage naars. De show was perfect maar sommigen vonden het allemaal wat te gladjes en haakten voortijdig af. Barry Hay, George Golden Earring in de slag. Zelden zullen er zoveel decibels over Texel's dreven zijn uitgestort als donder dagavond en dat bracht tientallen con certgangers er toe watten te vragen bij de EHBO tent om de gehoororganen te beschermen. Verder had de Rode Kruis post het rustig. Slechts één concertgan ger ging onderuit na het aanschouwen van zijn favoriet: Herman Brood. Het pu bliek gedroeg zich verder volgens de re gels van de huidige popmuziek: veel ge schreeuw en dringen voor het podium. Verder van het podium verwijderd had men een beter overzicht en kwam de ge luidmix ook beter tot zijn recht. Tiental len gehandicapten swingden het hele concert dat het een lieve lust was en wisten hun rolstoelen zo creatief te ge bruiken dat dit de aandacht van een groot deel van het publiek trok. Soms ging een rolstoelswinger onderuit en be geleiders hielpen de enthousiaste fans dan weer in het vervoermiddel. Op tijd Texelaars die rekenden op het bekende „kwartiertje" kwamen bij het concert bedrogen uit want precies om 18.00 uur betrad Rosa King met acht,,Upside Down" begeleiders het podium. Ze voel de de zonnige sfeer op het sportveld goed aan en opende met de Gerswhin klassieker „Summertime". Overgoten met jazz- en bluesloopjes gingen de swingers van Miss Rosa er in als koek en na enkele songs had ze de eerste dan sers voor het podium. Hans Dulfers was de speciale gast bij dit optreden, een aanvulling die door de jazz-freaks zeer werd gewaardeerd. Rosa, in een sfeervol wit pak gestoken, had een magisch-erotische uitstraling Peter Bakker (PSP) vroeg zich donderdagavond in de raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid (FET) af hoe de gemeente zich gedroeg in haar rol als huisbaas. Het was hem opgevallen dat bij verbe teringsplannen voor woningen van de gemeente vaak werd gezegd dat een deel van het voorgestelde onderhoud „achterstallig" was. In dit geval werd gesproken over het vernieuwen van kozijnen bij de woning Burgerhoutstraat 6 in Den Burg. Bakker kreeg de toezegging dat de commissie een onderhoudsschema toegestuurd krijgt, zodat een beoordeling mogelijk is. Voor Cor Dros (Texels Belang) leek dat overigens niet meer nodig te zijn. Hij merkte naar aanleiding van deze discus sie op: „Ze doen er niets aan." Dros ge-" bruikte dat als ondersteuning voor een betoog dat de gemeente al haar wonin gen of ze nu verhuurd waren of niet, diende te verkopen. Gerbrand Poster (VVD) vroeg namelijk of het beleid om gemeentelijke woningen af te stoten er bij dit huis ook toe had geleid dat het aan de bewoners was aangeboden. Dat bleek het geval te zijn, zonder resultaat overigens. Dros haakte op die vraag in: „Als het beleid is verkopen, dan moetje ook verkopen. Het maakt niet uit of een huis verhuurd is of niet, verkopen kan je het altijd." Verzoek Diverse raadsleden hadden zich geër gerd aan de verkeersdrempel die is aan gelegd in de Julianastraat bij de Wilhel- minalaan. Poster: „De eerste keer dat ik er langs kwam kostte het me bijna een uitlaat." Dros vroeg zich af waarom het besluit voor het aanleggen van de drem pel niet in de commissie was geweest. Dirk Terpstra (Pakt) daarentegen vond het een uitstekende voorziening. Een aanwezige ambtenaar lichtte toe dat de drempel was aangelegd op verzoek van mensen uit de buurt. Dat ontlokte Dros weer de opmerking: „Als een paar men sen om zoiets vragen wordt het aange legd, maar geld om fatsoenlijk te her straten is er bijna niet." Het agendapunt was namelijk het her straten van diverse trottoirs in de dorps kernen. De wethouder stelde voor een gedeelte van de Houtmanstraat in Oude- schild, de verbindingspaden Jonkerstraat-De Zes en Boogerd-Van Beierenstraat in Den Burg en het verbin dingspad Botterstraat-Vliestraat in Oosterend te herstraten. Poster voegde hieraan toe dat het trottoir van de Wil- helminalaan gedeeltelijk ook zeer urgent was: „Diverse bejaarden hebben me op gebeld om me te wijzen op de slechte toestand. Dat geldt trouwens ook voor een deel van de Kogerstraat." De aankoop van een mobiele toiletwa gen als uitbreiding van het sanitair van de noodcamping leverde geen proble men op in de commissie, evenals trou wens het voorgestelde krediet (f35.000,—voor onvoorziene werken, de verkoop van Hollewal 17 en een paar bouwkundige voorzieningen ten behoe ve van de Thijsseschool en de Jan Drijverschool. Aanvullend Een aanvullend krediet voor de bijdra geregeling „Oude land van Texel" lever- Eisen Oat de Earring zichzelf tot één van eerlands populairste groepen rekent leek de organisatie o.a. uit de lange lijst

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5