Cjrocn 2'wartsjexels in het harL, RAAD BERISPT COLLEGE EG-subsidie voor Texvis bijna negen ton X motionele extra vergadering Ook subsidie voor TX 52 Vulcano „De Hoop" Groen-Zwart Dansschool Siebe/ing Jweer goed nieuws van nrzekeringen DLG? Bloembollen tegen groothandelsprijzen A. van Strien, Gevoel Diefstal uit tent Rijverbod Warmte-camera op Teso-boot Vrijdag 19 augustus Zure druiven Extra Texel-reclame van start JAARGANG Nr. 9807 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. n werktijd: Hans Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel (02220) 4988 e van der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964. Graaf is met vakantie, advertenties, abonnementen, etc.: veld De Rooy B.V., Postbüs 11, 1790 AA Den Burg, jn (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1983 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs fW,— per kwartaal 70 cent incasso; los 70 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17 636 Rabobai k nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. e gemeenteraad nam woensdagavond in een extra vergade- l een motie aan waarin het college werd beripst wegens het ing vasthouden van een raadsbesluit dat onmiddellijk bij di- ie rijksbestuurders bekend had moeten worden gemaakt, ging om het raadsbesluit van 21 december vorig jaar waarin ganwijzing van Texel tot landschapspark geheel werd afge- :en. De raad steunde woensdagavond overigens ook een if van het college aan de minister van landbouw en visserij, eputeerde staten en nog enkele instanties zoals de tweede ïer en de vaste kamercommissie voor volkshuisvesting en ntelijke ordening, waarin werd verzocht het advies van de id voor Advies voor de Ruimtelijke Ordening te negeren. Zo- bekend adviseerde deze raad dat Texel tot Nationaal Land- ap dient te worden aangewezen. t nieuwe CDA-raadslid Riet Hui- izei bij haar beödiging in de ex- raadsvergadering: ,,Een paar nden geleden was ik na lange >oor het eerst bij een raadsverga- ig. Ik ben toen geschrokken van rimmige sfeer en ik denk dan dat we moeten werken aan het luwen van wederzijdse waarde en acceptatie." Daar is woens- vond in ieder geval nog geen i mee gemaakt. Na een discus- ia soms werd gekenmerkt door tank van ouwe koeien nam de de berispende motie aan. Wet- ler P. Zagers omschreef de mo- s volgt, nadat de indieners zich en beijverd te verklaren dat het motie van vertrouwen was: is zeer zeker geen motie van rouwen. Bovendien kopt de isering niet en staan er inhou- i fouten in." gemeenteraad was bijeen geroe- loor de fractieleiders Gelein Jansen Jan van Asselt (Texels Belang) irbrand Poster IWDI met als agen- nt „het Raro-advies aan de verant- delijke ministerie(s) inzake de natio- landschappen en chapsparken" en ,,het verloop van ladsbesluit nr. 44 de dato 21 de er 1982". Deze volgorde gaf blijk- niet de belangrijkheid van deze za an, want de discussie ging hoofd- over de afhandeling van het a la carte vlees- en visspecialiteiten. Plateservice. Het adres voor: partijen, recepties, vergaderingen wtstraat 31, De Cocksdorp, tel. 02222 «k uw gasten hierop attent. lk"ssen fa,- per 100 ieuwklokjes vanaf f8,— per 100 Pen vanaf f 10,— per 100 cissen vanaf ƒ14,— per 100 Groothandel, Pontweg 30. '«f goedkoopste adres van Nederland. raadsbesluit. Daartoe wordt in klare taal de eventuele aanwijzing van Texel tot landschapspark afgewezen en de tekst bevat de opdracht die afwijzing „onmid dellijk" ter kennis van de betreffende in stanties te brengen. Dat „onmiddellijk" duurde zoals bekend twee maanden. Toen het besluit 22 februari van dit jaar verstuurd werd was het te laat. Het Raro-advies was al klaar. Dat was overi gens al zo toen het besluit werd aange nomen. De Raro (de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening) had de problematiek al behandeld op 15 decem ber 1982, en kwam alleen op 26 januari van dit jaar nog eens bijeen om te praten over gebieden die onder een „neen, ten zij...." formule vielen, gebieden dus die alleen onder voorwaarden een bijzonde re status zouden accepteren. De ge meente Texel wees elke bijzondere sta tus echter onvoorwaardelijk af. Het col lege wilde zich hier echter niet achter verschuilen. De verantwoordelijke wet houder D. Schilling zei dat hij niet wist op welke data de Raro vergaderde en dat het fout was geweest dat die motie zo lang in het raadhuis is gebleven. Fout Jan van Asselt mocht als eerste toe lichten waarom de raad met spoed bij een was geroepen. Hij begon met een opsomming van factoren die er de laatste tijd toe bij hebben gedragen dat de burgerij het vertrouwen in de raad verliest. Daarbij verklaarde hij in de krant te hebben gelezen dat iemand van het Pakt tijdens een vergadering van die par tij het college voor „glibberzooi" zou hebben utgemaakt. Dat is fout, welis waar is die term gebezigd, maar zoals Dirk Terpstra verklaarde, niet tijdens een Pakt vergadering en niet door een lid van die partij of de PSP. Van Asselt had meer voorbeelden. De verklaring van wethou der N. C. Barendregt in de krant dat de raad op een laag niveau opereert en het recent verschenen interview met Ben Daalder zaten hem ook niet lekker. Daar kwam dan nu het „onzorgvuldig hande len" van het college bij. Bovendien kwam Van Asselt terug op een opmer king waarmee burgemeester J. Engel vaart destijds de harde motie had ontraden. Engelvaart merkte toen op dat het bestemmingsplan buitengebied door dit besluit ook op de helling zou moeten. „Dat was een misser van de bovenste plank. Hij beheerste de materie gewoon niet. Door al deze zaken is het wantrou wen van de mensen tot ver boven het aanvaardbare maximum gestegen, er heerst momenteel een gezagscrisis", al dus een boze Van Asselt. Herbenoeming „Er heerst spanning tussen de wet houders en hun fracties. Wethouders kunnen we echter wegsturen, de burge meester niet. Hij zou zich eens ernstig moeten beraden over zijn herbenoeming over een jaar." Daarmee bedoelde Van Asselt dat de ambtsperiode van de bur gemeester over een jaar afloopt. Engel vaart zou dan volgens hem moeten over wegen geen verlenging aan te vragen. Engelvaart antwoordde hierop dat hij zelf wel zou bepalen hoe hij zou hande len als zijn ambtstermijn verstrijkt, maar dat hij hoopte dat hij niet tot zijn pensi oen in de sfeer zou hoeven werken die nu in de vergadering heerste. Geen sorry „Het niet op tijd wegsturen van die motie is niet met „sorry" af te doen. De ze vergadering heeft zin. Als we het ge beurde met een schouderophalen zou den afdoen zou dat een blijk van onver schilligheid zijn. Het ontstane ongenoe gen kan ik begrijpen, raadsleden berei ken vaak niets met op- en aanmer kingen. Dat ongenoegen mag overigens nooit leiden tot grove taal of verdacht makingen, maar dit moet wel uitgezocht worden." Gelein Jansen was van me ning dat het tijdig doorgeven van het raadsbesluit de besluitvorming van de Raro scherper gesteld zou hebben en hij wilde weten wie beslist heeft dat de brief na ondertekening nog elf dagen is blij ven liggen. Hij eindigde met de hoop uit te spreken dat deze slechte zaak zou lei den tot meer aandacht voor het Texelse standpunt. „Ik heb de prevelementen aange hoord en ik moet zeggen dat ik toch eni ge tijd met mijn oren heb zitten klappe ren. Toch zal de wethouder proberen op een rustige manier de collegevisie over te dragen", aldus Schilling, die daarop vertelde dat het college de hand in eigen boezem heeft gestoken en tot de con clusie was gekomen dat dit niet de goe de gang van zaken is geweest. „Het ver haal van Poster, daar is de wethouder droevig over. Dat gepraat over bewust of onbewust vertragen trek ik me aan. Toen Poster nog op de publieke tribune zat had ik al twee periodes achter de rug en Lees verder PAGINA 5 „Dit is laks, het doet aan opzet den ken. Het moet bij het college bekend zijn hoe zwaar deze materie voor ons is. Denkt het college dat wij jojo's zijn?" In zijn met veel gevoel voorgelezen verkla ring had Gerbrand Poster geen goed woord over voor de gang van zaken. Hij nam echter zijn toevlucht tot het citeren van toevallige Texelaars om duidelijk te maken dat het volgens hem doorgesto ken kaart van het college was. Poster be tichtte de burgemeester en passant er van dat hij persoonlijk revanche wilde nemen op Wad en Land wegens de poli tieke propaganda tijdens het vliegfeest. „Iets dat volgens de krant toch allemaal een misverstand was." „We moeten de organisatiestructuur van het gemeente huis onderzoeken en de kwalijke plekken eruit verwijderen. Als zoiets als deze ver traging nog eens gebeurd zeg ik mijn vertrouwen in het college op." Het einde ven de reedsvergedering met drie agendapunten: Gerbrand Poster Isteendei drukt Jan ven Assett de hand nadat nun motie (mede ingediend door het CDAwas aangenomen. Het lijkt er op dat het Texvis-project daadwerkelijk van start kan gaan. De initiatiefnemers krijgen van de Europese Commissie een subsidie toegekend van ƒ880.750— uit het Europese Oriëntatie- en Garantiefonds voor de Land bouw. Uit dezelfde pot krijgen de gebroeders Van Dijk uit Oosterend ƒ475.000,—. Het rijk vult beide subsidies aan met respectievelijk ƒ181.000,— en ƒ95.000,-. Zowel de initiatiefnemer van het Texvis-project, de heer A. A. Blom uit Oudeschild, als Bram en Cees van Dijk van de TX 52 „Johannes Jan" waren bij het ter perse gaan van deze krant nog op zee, zodat zij geen commentaar konden geven. Wethouder N. C. Barendregt toonde zich zeer blij met de positieve opstelling van Brussel en Den Haag. „Ik heb nog geen officiële beschikking ge zien, die verwacht ik begin september, maar ik ben hier heel blij mee. Er moet door de initiatiefnemers nu een enorme berg werk worden verzet. De gemeente zal overigens optimaal meewerken, pla nologisch staat er weinig meer in de weg." Adviseur E. W. Liewes, die namens het ingenieursbureau Centrilab uit Soest als bioloog/technicus aan het project verbonden is, roemt de manier waarop met de gemeente Texel is samenge werkt: „Onderhandelen met gemeenten blijkt nogal eens moeilijk te zijn maar hier troffen we een zeer soepele opstel- In de nacht van maandag op dinsdag moest de politie een rijverbod opleggen aan een man die teveel aan Bachus had geofferd en toch achter het stuur van zijn auto was gekropen. Uit een tent op een camping in De Koog werd maandagnacht een rubberen hamer en een portemonnee met inhoud gestolen. De dief haalde de spullen weg terwijl de eigenaar lag te slapen. Op één van de Teso veerboten wordt dit najaar een warmte-camera van Philips geïnstalleerd. Het betreft een camera die werkt op warm testralen en in het donker, nevel of mist een net zo helder beeld geeft dan bijvoorbeeld een televisiecame ra bij zonnig weer. De uitvinding van Philips is een wereldprimeur en Teso krijgt als eerste een dergelijk appa raat aan boord dat volgens de fabri kant radar in de toekomst volledig kan vervangen. De Philips primeur werd vrijdag op de televisie getoond in een uitzending van Achter het Nieuws. Toen zag men ook de Teso boten door de zoeker van de warmtecamera en uit de uitleg van een medewerker bleek dat het apparaat met een speciaal koelsysteem de afgifte van materiaalwarmte in de atmosfeer re gistreert en omzet in een soort foto negatief beeldAlles wat in werkelijkheid zwart is ziet men dus als wit. Philips plaatst de camera op eigen ini tiatief en bij wijze van experiment op een veerboot (welke is nog niet bekend) en voor Teso zijn daar geen kosten aan ver bonden. „We zullen kijken hoe dit proef model in de praktijk functioneert en uite raard zal Philips het experiment begelei den", aldus Teso-directeur Theo Hooger- heide die nog niet weet wat de camera, als het apparaat in produktie is geno men, gaat kosten. ling aan. Met name de heren Barendregt en de directeur van de Rabobank, R. Feenstra, zijn zeer behulpzaam geweest." Bouw „We moeten nu overleg gaan plegen met de gemeente over de bouwvergun ning en met de electriciteitscentrale. Dit is echter wel de inleiding tot het bou wen. Ik hoop dat in maart of april met de bouw begonnen kan worden." Het is de verwachting dat bij de start van het bedrijf tien twaalf arbeidsplaat sen beschikbaar komen. Globaal gespro ken is het idee het kweken van paling met behulp van restwarmte van de elec triciteitscentrale. Vanwege deze energie voorziening heeft de gemeente een stuk grond van anderhalve hectare naast de centrale gereserveerd voor Texvis. De gemeente is ook op andere manieren be hulpzaam geweest, zo zijn de ruim ƒ20.000,— procedurekosten voor het aanvragen van de bouwvergunning voorgeschoten. Entree f5— Kantoorstraat 9 - 11, Den Burg. Het had, politiek gezien, zo mooi kun nen zijn. Drie politieke partijen met elk een wethouder in het college die kwaad zijn over een veel te trage afhandeling van een raadsmotie door datzelfde colle ge inzake de afwijzing van Texel als Nati onaal Landschap. Men had zijn woede kunnen spuien, het college had de fou ten kunnen toegeven en eventueel kun nen uitleggen hoe dit alles mogelijk was. De oppositie had zich kunnen verkneu kelen over de onderlinge strijd van partij genoten en de raad had het college naar huis kunnen sturen of samen kunnen praten hoe dat nu verder moet in de toe komst. Woensdagavond zag het er even naar uit dat die kant op zou gaan maar dat was schijn. Gerbrand Poster en Jan van Asselt voerden voor hun partijen de strijd maar speelden een mager spel dat de toch al zeer beladen discussie zeer grimmig maakte. Het hoofd van Engelvaart moest blijk baar rollen en dit op de man spelen met insinuaties en voorbeelden die met het agendapunt niets van doen haddenI leidde de discussie af van de zaken waar het woensdagavond om ging. Uiteinde lijk kwam er een motie op tafel die door niemand als .wantrouwen" werd om schreven. Dat hoefde ook niet meer want daar had men die avond al genoeg van rondgestrooid. Het ontbrak weer eens aan politiek in zicht en het spreekwoord haastige spoed is zelden goed" willen we meege ven aan de aanvragers van de extra raadsvergadering. Er moesten hoe dan ook spijkers met koppen worden gesla gen en dus werd er een motie aangeno men waarover men zich in Den Haag tra nen met tuiten lacht. Het feit dat het col lege naar de minister van landbouw en visserij moet ,,om de postbehandeling in het raadhuis toe te lichten" spreekt boekdelen. Dat er in het epistel fouten zitten willen we dan verder maar verge ten. De late postzending is niet goed te praten maar wel had de gemeenteraad woensdag een uurtje van de 180 minu ten gekrakeel kunnen besteden aan de aan de vraag hoe men het Nationaal Landschap buiten de deur willkan hou den nu de Raro anders heeft geadvi seerd. De verklaring van de gezamenlijke landbouworganisaties was hiervoor een uitstekend uitgangspunt geweest, maar dan hadden diverse raadsleden niet de zure druiven van hun gramschap voor de verzamelde pers en belangstellenden uit kunnen gieten over de hoofden van het college. Waf weegt nu eigenlijk zwaarder „Lekker weg in eigen land. Met de boot naar Tessel voor een goedkope na- zomervakantie. Heerlijk fietsen en wan delen, genieten van het strand, duin en bos op Tessel. Moet u ook doen", aldus de tekst van het radio-reclamesportje dat maandag voor het eerst via Hilversum 1 werd uitgezonden. De radioboodschap is onderdeel van de najaarscampagne van de VW die in samenwerking met het Texelse be drijfsleven ook reclame zal maken op de televisie en in de landelijke dagbladen. Op Hilversum 1 en 2 wordt de Texel- reclame nog vijf keer uitgezonden en op Hilversum 3 nog zeven keer. In augustus wordt twee keer een Ster-spot vertoond: 22 augustus voor het journaal van 20.00 uur en 29 augustus na 19.00 uur. In de radioboodschap wordt het VW tele foonnummer genoemd voor het gratis bestellen van een Texel-vakantiegids. VW-directeur Jaap Dekker toonde zich na de uitzending van maandagavond zeer tevreden over de animo. „De tele foons stonden niet stil." Javastraat 92, 94, 96. telefoon (02230) 12681. Den Helder Zaterdag 20 augustus a.s. inschrijving voor de nieuwe danscursussen, in Hotel „De Lindeboom" te Den Burg van 16 00 - 19.00 uur. Aanvang van de lessen woensdag 14 september. Het is een goed ding, dansen bij Siebe/ing

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1