Dertig inzenders op Hoornder schapenmarkt Sterkste man show weer geslaagd Redding demonstratie René Giljou behoudt titel VERVOLG VAN PAG.l Vlotte diefstal parachute Publieksprijs voor Niek Welboren Winkeldiefstallen Diefstallen Moped gestolen daders gepakt door het wegjagen van de rubberboot van de studentenstrandwacht van een nabij gelegen slag. Die stelden er blijk baar plezier in om tot grote ergernis van de mensen van de KNBRD en de Red dingsbrigade Texel met hun bootje mid den in het demonstratiegebied te gaan liggen. Van daaruit werden ze diverse malen, onder meer door de mariniers weggebracht, een actie die de studen ten het hoongelach van het aanwezige publiek opleverde. Stuntvliegen Voor de derde keer deze zomer kon het publiek op Texel genieten van de fantastische stuurmanskunsten van Ne derlands kampioen kunstvliegen Bert Huizinga in de Pitts Special van Wings over Holland. Met dit toestel werden ook de onlangs gehouden vliegshow en Oosterend Present opgeluisterd, maar door de kwaliteit van de show is dat geen punt, het blijft interessant. Ook de marine was weer van de partij met een Westland Lynx om te laten zien hoe deze heli bij reddingswerk kan wor den ingezet. Een deel van deze de monstratie gebeurde in samenwerking met de strandreddingboot Ida Mary uit De Cocksdorp. Het overzetten van men sen en brancards en het oppikken van mensen uit het water verliep vlekkeloos. Commentator Hans Bakker kon het pu bliek laten horen hoe het radiocontact met de Ida Mary verliep. Aan boord van dat schip stelde bemanningslid Paul Kik kert, meer bekend als Texels Belang- raadslid, de bemanningsleden aan het publiek voor via deze radioverbinding. De mensen van de reddingboot toonden voorts hoe goed hun veiligheidspakken werkten. Deze speciale pakken, die F1800,— per stuk kosten, houden een mens in het water niet alleen warm en droog, ze geven ook extra drijfvermogen. Cor Sluis van de Koninklijke Neder landse Bond tot het Redden van Drenke lingen (KNBRDI nam de gelegenheid te baat om de reddingbootbemanning via de radio te bedanken voor de samenwer king onlangs bij een geslaagde reddings actie waarbij zowel de Ida Mary (KNZHRM7 als de whipperploeg (KNBRD) betrokken waren. De whipperploeg had een broeklijn geïnstalleerd waarmee iedereen die dat wilde zich van het duin naar beneden kon laten transporteren. Daartoe diende plaatsgenomen te worden in de broek. Vooral deze voortdurende demonstratie gaf de speaker stof tot praten als hij even niets anders wist. Een heel aardige demonstratie was de lijnredding, waarbij ook de jongere leden van de Reddingsbrigade Texel werden ingeschakeld. Deze reddingsbrigade is een activiteit van de KNBRD, die nog 32 van dergelijke ploegen langs de Neder landse kust organiseert. Cor Sluis verklaarde met enige trots dat bij zijn brigade alleen gediplomeerde strandwachten daadwerkelijk het strand bewaken. Hij had dan ook weinig goede woorden over voor de studenten waarbij dit volgens hem niet het geval is. Hij liet zich niet uit over de mogelijkheid dat alle Texelse strandslagen door de reddings brigade Texel bewaakt worden, maar vertelde wel dat hij daar inmiddels vol doende gediplomeerde mensen voor tot zijn beschikking heeft. Bij de lijnredding was te zien dat ook de toekomst er voor de Texelse brigade zonnig uitziet, er deden veel jonge leden aan de actie mee. Bij een lijnredding wordt vanaf het strand een lijn uitgelo pen naar een zwemmer in nood. Daar is dan al één van de strandwachten zwem mend heen gegaan om met behulp van een zwemvest een „drijvend eiland" te vormen waar het te redden persoon houvast aan kan hebben. Als er contact is gemaakt wordt de lijn met man en macht weer teruggelopen. Inmiddels staat dan al een brancard en een zuurstofapparaat te wachten, zodat direct eerste hulp kan worden verleend. Het Paracetrum verleende ook weer medewerking aan de middag. Er werd een zesmans-stack gevormd, waarna twee para's in een zogenaamde side- plane landden, met de benen in elkaar verstrengeld. Het lukte overigens niet al le para's een werkelijke precisielanding uit te voeren. Eén kwam echt op het merkteken neer en twee min of meer dicht bij. Twee kwamen achter het pu bliek op het strand en één landde er in De Koog. Toch leverde de landing, mede door het uitzonderlijk mooie weer en de dus heldere hemel, een voor het publiek boeiend schouwspel op. De organisatie van het de middag tenslotte was prima. Ruim dertig niet-zwoegervrije be drijven hebben gehoor gegeven aan de oproep om schapen te laten be oordelen op de Hoornder donderdag van deze week. Drie keurmeesters zullen de dieren bekijken. De markt begint om 19.00 uur. Het organisatiecomité van de Hoorn der Donderdag heeft dit seizoen veel aandacht besteed aan de schapenteelt en alles wat daarbij hoort want eerder werd het kampioenschap schapensche ren en schapenmelken gehouden. De markt van donderdag is de laatste van dit seizoen. Om 21.00 uur start een lampionoptocht onder aanvoering van de drumband. Lampions zijn gratis ver krijgbaar. Dit jaar bleek ook de jeugddi- Een 23-jarige parachutist uit Rijswijk moest zaterdag in de lucht zijn knalgele hoofdchute afwerpen boven een wei land naast het vliegveld. Na de veilige landing met zijn noodparachute wilde hij het ding weer ophalen, maar het bleek inmiddels spoorloos verdwenen te zijn. Nadat een jury Henk Arendsen en Toon de Haas had uitverkoren tot de kunstenaars met het meest veelbe lovende en het meest boeiende werk van de Toer-in tentoonstelling met het thema „Natuurlijk" koos het pu bliek Niek Welboren uit tot degene met het mooiste werk. Zijn Slufteraquarellen en een bos- weergave kregen 14 eerste voorkeuren van het publiek. In totaal werden 68 be oordelingsformulieren ingeleverd. Lenie van 't Noordende kwam op de tweede plaats en Jan Jacob Bruin zijn werk viel ook in de smaak bij het publiek. Het werk van Toon de Haas sprak blijkbaar veel minder aan want hij eindigde op een achtste plaats na Henk Arendsen. Het publiek reageerde uit eigen bewe ging ook op de toekenning van de pro- vincieprijzen met verschillende opmer kingen op het beoordelingsformulier. Een plaatsgenoot van De Haas liet blij ken de Toer-in prijs overbodig te vinden met de opmerking „Toon behoeft geen aanmoediging. Hij is de beste, weet dat, en gaat toch wel door." Minder serieuze opmerkingen werden ook gemaakt en daarbij zat een reactie van iemand die blijkbaar een andere muze meer waar deert „Ik blijf erbij hoor. Doe Maar is veel beter" René Giljou en Thijs Witte haaldi gewicht en alleen Kees van dei kwam tot 215 kilo. Kruiwag Simon Wulfse warmde zich vo kruiwagenrace even op met 215 k daarna 305 kilo te tillen (meer gew waren er niet) en dat was nog ver den zijn maximum van 350 kilo. Ni drie onderdelen stond Giljou al eerste plaats en bij de kruiwage e waarbij zandzakken getild en ge o moesten worden, stond hij die sprong niet meer af. Hans Schalf Kees van der Star legden het pa ic snel af maar konden de eigenaari sportschool niet onttronen. Voordat de finales van het T kampioenschap touwtrekken werd houden zorgde Kees Klassen om artiestennaam John Claes voor ee zikaal intermezzo dat door de org toren werd omschreven als „een g Kees zong met (echo) muziekbar nummers en bleek bedreven in hei gen van Presley-klassiekers. Lan| deuntjes kwamen er minder gaaf Het herenteam uit Oudeschild lii zondagmiddag huldigen als Texels pioen touwtrekken nadat men vai ai land en Den Burg (team van het Fi centrum) had gewonnen. De sterkstee bijeen, v.l.n.r. Kees ven der Ster en Thijs Witte leen gedeelde derde plaats). René Giljou leerstelHens Schede ltweedeI. Kine Od- ding Ireikte de prijzen uiten Simon Wulfsen (sterkste men ven Nederlendl. dat maakte het voor het publiek attrac tiever. Men begon bij 160 kilo en bij 190 kilo was Ruud Meedendorp degene die op verzoek van de speaker een kracht- kreet produceerde. 190 kilo was voor Meedendorp echter geen probleem en daarom kwam hij alleen tot de tamme opmerking „Jabadabadoe" wat eerder aan de Flinstones dan aan krachtsport deed denken. Toch liet Meedendorp met deze uitspraak Paul Bosma en Cor Gme- lich achter zich. Zij kwamen niet verder dan 180 kilo. Guus Hoep en Frans Stolk haakten af bij 190 kilo en bij 210 kilo lie ten de meeste favorieten het afweten. René Giljou, eigenaar van het Fitnesscentrum Texel, is er zondagmiddag in geslaagd de titel „sterkste man van Texel" voor de tweede keer in de wacht te slepen. Tijdens de krachtsport show die door zijn school en De Koog Promotion aan de Nikadel werd gehouden kreeg hij de meeste concur rentie van Hans Schade, Kees van der Star en Thijs Witte maar met het ijze ren staven buigen en het auto trekken werd Giljou eerste en die voorsprong gaf hij bij de onderdelen dead liften en kruiwagenrace niet meer uit de gespierde handen. Revan De Fitnessploeg vroeg om rev tegen Oudeschild en laatstger team, onder aanvoering van coad Witte, wist de krachtsporters zet over de streep te trekken. Bij de werd een ploeg van het Fitnessce winnaar. De kampioenschappen trekken waren een mager gebeure dat niet, zoals was aangekondigd uit alle dorpen deelnamen. Einduitslag: 1. René Giljou 39 pi 2. Hans Schade 35 punten, 3. Ke der Star en Thijs Witte 30 punt Frans Stolk en Guus Hoep 24 puni Paul Bosma 23 punten, 8. Ruud dendorp 21 punten en 9 Cor Gme punten. sco een groot succes en daarom is er donderdag wederom vanaf 19.30 uur dansen in dorpshuis De Waldhoorn. Voor de ouderen is er barbecue met feestmuziek van de fanfare op het pleint je bij Goënga. Handel? Voordat het zover is, is het eerst de beurt aan schapen een lammeren, waar bij de volgende rubrieken aan bod ko men: rammen van anderhalf jaar en ou der, schapen met twee ramlammeren, schapen met ooi- en ramlam, drietallen ramlammeren (veel inzendingen), vier tallen ooi-lammeren en viertallen eenjari ge ooien. De organisatie verwacht van Texelse zijde nog een goede belangstelling voor aankoop zodat men mogelijk ook de schapenhandel tijdens de markt kan aanschouwen. Verder probeert men zo veel mogelijk informatie te geven over al les wat met de schapenfokkerij te maken heeft. De schapenbontmantels van Mar tin Karlas worden getoond, er is scha penvlees van slagerij Goënga plus zui- velprodukten en op panelen wordt infor matie gegeven over de schapenteelt als economische pijler van de Texelse veeteelt. De schapen op de markt worden ge keurd door J. C. Hin (voorzitter stam boek), W. Kistemaker (inspecteur stam boek) en W. J. Bakker (Hoornder agra riër). De bedenkers en uitvoerders van de Hoornder Donderdag kijken tevreden terug op dit seizoen met een goede be langstelling, zeker van Texelaars. Vol gens eigen zeggen heeft men gepoogd voor alle leeftijdscategorieën op die avond iets te bieden en „niet te commercieel." In de Hema werd donderdag een 14-jarige jongen uit Haarlem op he terdaad betrapt toen hij aan het ste len was. Omdat de jongen zich bij zijn aanhouding nogal halsstarig ge droeg en een valse naam opgaf, werd hij enige tijd ingesloten. Na zijn bekentenis werd het onderzoek voortgezet in de kampeerboerderij bij Den Burg waar hij met een groep verbleef. Daar werden nog meer gestolen spullen aangetroffen. Tegen een man die in een supermarkt in De Koog enige blikjes drinken wilde ontvremen werd proces verbaal opgemaakt. Tegen een 21-jarige Fransman die wat vleeswaren stal in een Koger supermarkt eveneens. Het spieren spektakel was hetzelfde van opzet als vorig jaar. De belangrijkste wijziging was de demonstratie van de huidige sterkste man van Nederland Si mon Wulfse die was ingeruild voor Ge rard du Prie. Wulfsen waagde zich o.a. aan bankdrukken met een gewicht van 230 kilo. Eerder had Wulfsen liggend op de bank als opwarmer ettelijke keren 115 kilo omhoog gedrukt, het gewicht dat voor de negen deelnemers aan de sterkste man verkiezing het absolute maximum was. Het was prachtig strand weer zondagmiddag en dat betekende niet alleen een tegenvallend aantal be zoekers (enkele honderden) maar ook mindere prestaties van de deelnemers die onder de brandende zon heel wat energie kwijt raakten. Babbel De show werd gepresenteerd door Hans Strik en zijn snelle babbel gaf vaart aan het programma. Bij het bankdruk ken was Kees van der Star uit Oude schild als enige in staat 115 kilo te druk ken. Paul Bosma bleek ook goed op dit onderdeel en kwam tot 112,5 kilo. Titel verdediger Giljou bracht het tot 110 kilo en kampioenskandidaat Thijs Witte kwam tot 100 kilo. Hierdoor liep Witte meteen al een forse achterstand op in punten die, zo bleek later, niet meer was in te lopen. Net als bij de autocross wer den er premies ingezet en dat varieerde van een reeks appeltaarten tot een meter bier of 50 eieren. Bij het ijzer buigen was René Giljou het meest fortuinlijk. Hij wist het 16 mm ijzer flink te krommen en de anderen waren praktisch niet in staat deze staven van vorm te doen verande ren. Simon Wulfse liet even zien dat dit voor hem geen probleem was. In ruim 3 seconden was de 16 mm staaf geheel verbogen. Menskracht Ook bij het auto trekken (een Suzuki jeep) bleek Giljou over de meeste mens kracht te beschikken. In 19 seconden trok hij de jeep enkele tientallen meters over de gladde grasmat. Hans Schade en Guus Hoep deden daar een seconde langer over. Paul Bosma en Frans Stolk bleken ook snelheid te kunnen maken en volbrachten deze opdracht in respectie velijk 21 en 22 seconden. Datzelfde gold voor Ruud Meedendorp met 22 secon den en Thijs Witte die thuis flink op dit onderdeel had getraind kwam op een ze vende plaats met 22.5 seconden. Kees van der Star verspeelde zijn kans op de titel door als achtste te eindigen. 51 Flinstones Kees van der stor ti,de a,s on'99 Texelaar 215 kilo. Het dead-liften (een gewicht tillen tot dat men rechtop staat) was een span nend onderdeel. Hier hadden sommige deelnemers een oerkreet of een van pijn vertrokken gezicht nodig om het ge wenste aantal kilo's te kunnen tillen en Een demonstratie ven Simon Wulfsen en Ot de Bruin (staande). Wulfsen laat een straattegel op zijn borst met een bijl stukslaan door zijn compagnon. Voordat het zover was kondigde De Bruin aan dat hij mogelijk te hard zou slaan, want den ben ik sterkste man van Nederland". Een 23-jarige vrouw deed vrijdag aangifte van de diefstal van een hor loge en een gouden kettinkje met een bedeltje uit haar tent. De dieven moeten daags tevoren tussen 12.00 en 22.00 uur hun slag hebben geslagen. Tijdens de reddingsdemonstratie op het Kogerstrand verleden week donder dag werden van een 17-jarige inwoner van Hengelo een legergroene veldkijker ter waarde van F200,— gestolen. De jon gen had het ding even weggelegd. Een Duitse dame miste woensdag een windjack dat in haar tent had gelegen. Een Leiderdorper merkte toen hij za terdag bij zijn tent op een camping in De Koog kwam dat zijn daar achtergelaten Seiko horloge was gestolen. Hij had het klokje op een tas laten liggen. Twee jongens uit Bergen misten zon dag een Sony en een Audiomat Walk man uit hun tent op een camping bij Den Burg. De dieven hadden bovendien een poloshirt en een trui meegenomen. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd uit de tent van een inwoner van Hoofddorp in De Koog een Sony Walk man ontvreemd. Van een Duitse man werd zelfs een complete tent gestolen. Hij logeerde in een jeugdherberg maar had een blauwe 2-persoons trekkerstent bij zich. Van een droogrek bij een appartement in De Koog werden drie badlakens met een waarde van f75— gestolen. Van een Duitse wagen die donderdag en vrijdag aan de Ruijslaan in De Koog geparkeerd stond werd een spiegel gestolen. Aan de wagen werden vernie lingen aangericht. Een wagen van een andere werd opengebroken door het zij' in te slaan. Een versterker en et ketcamera werden meegenomen de dief was blijkbaar te onham een cassetterecorder uit de wé kunnen slopen. Wel vernielde hij paraat volkomen. Een 21-jarige Texelaar had zijn colbert even over een kruk van in De Koog gehangen. Toen hij*Eo de gaan merkte hij dat het ja le was. In de jas zat een bruin lerer|ie monnee met A60,— en een bootkaart. Uit de tas van een groepsleidst rij, F50— gestolen toen zij even m dansen was. De persoon aan w tas in beheer had gegeven was drinken gaan halen en had de ta tussen aan een ander gegeven Twee jongens uit Den Haail^ 15) en een 19-jarige inwon Wassenaar werden verleds' vrijdag door de politie aang>! omdat zij een moped (lichta motorfiets) hadden gestolen De oudste Hagenaar en dejo Wassenaar besloten in een ca' Koog dat zij op zoek zouden g< een off-the-road motor. Op eeni troffen zij een onbeheerde Ho' Bij het slopen van het contact merbord was de jongste Hagerfcr, behulpzaam. Dief en diefjesmaï echter door de politie aangetrd de gestolen motor. Het voert» ;j)i voor technisch onderzoek uit hF gehaald. P PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 23 AUGUSTUS

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2