(jrocn kwartsJexels in het ieet-grondwateronderzoek >p lange baan geschoven .Tamboers roert de trommen" kollege geeft geen geld Wie reed er door? ooo,-. ndzak per dieplader De Koog Grote oefening brandweer Woonkamer mag groter Geen extra subsidie voor VVV Autocross in Medemblik Rijverbod Geen extra eisen voor ligboxenstal in Spang J. C. de Bruijn overleden ANWB-wandeldag ook op Texel WOONHUIS JAARGANG Nr. 9809 VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1983 jsctie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 46, Oen Burg, tel. 102220) 2741 Jen werktijd: Hans Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. 1022201 4988 en k van der Heiiden, De Kaai 17, Oosterend, tel (022231 964. rry de Graaf is met vakantie. r advertenties, abonnementen, etc igeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, foon 1022201 2741 na 18 00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652 Abonnementsprijs fW— per kwartaal 70 cent incasso, los 70 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17 636. Rabobank nr 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. let college is niet bereid geld be- likbaar te stellen voor een onder- ilc naar de mogelijke exploitatie de zeer zoute heetwaterbel die meer dan 2000 meter diepte nabij Cocksdorp in de bodem zit. Vorig kondigde de commissie werkge- enheid aan een exploitatieplan te kon en deze commissie verzocht de Economische Technische nst IETD) en Gedeputeerde Sta- van Noordholland om medewer- g aan een onderzoek naar nieuwe ristische mogelijkheden of ande- ewenste ontwikkelingen met be king tot het hete grondwater, ziet vooral mogelijkheden in de •istische sector en is bereid 50 cent van de onderzoekkosten te alen met een maximum van e heetwaterbel met een inhoud van jrden kubieke meters is in 1965 ont- ttoen de oliemaatschappij Petroland proefboring uitvoerde aan de Hol- Ise weg. Men vond geen olie of gas zou water met een temperatuur 80 graden. Het water staat onder ;e druk en kwam toen spontaan naar en. De boorput werd door Petroland Ier weer dicht gemaakt en lijkt on- kbaar. We schrijven lijkt" want het et zeker of de betonnen afsluitprop r kan worden verwijderd. Voorspelling )e commissie werkgelegenheid (in- Idels opgeheven I ging begin vorig met de gegevens van Petroland aan slag en het NIOZ nam monsters van hete grondwater. De commissie ainstormde" en kwam tot de voor- itige voorspelling dat het bronwater in van de twee zakken zand die irdag symbolisch op de Razende worden geschept, zal op plechti- wijze per dieplader naar De Koog rden vervoerd en om 16.00 uur op strand bij paal 21 (Camel Club) rden geleegd. Deze „zandsupple- uit te voeren door burgemeester A. Engelvaart zal gepaard gaan I het nodige feestelijke vertoon. opvallende transport van het ine zakje zand met de enorme plader en de feestelijkheden op strand worden georganiseerd ir De Koog Promotion die op deze te kracht wil bijzetten aan de lu- ke actie van zaterdag. Ie mogelijke verdwijning van cam- Kogerstrand door het uitblijven van He maatregelen tegen de kustafslag dt als een economische ramp voor Koog beschouwd. eerder op de actiedag zullen men- van De Koog Promotion hun man- e staan, onder andere op de Razen- lol waar bij het scheppen van de zak- zand voor wat extra heisa zal wor- gezorgd. Route 'e optocht met de dieplader begint 14.30 uur in Oudeschild. De volgen- oute zal worden genomen: Schilder- Schilderend, Wilhelminalaan, Wetstraat, Bemhardlaan, Ko- itraat, Akenbuurt, Pontweg, psstraat, Nikadei, Boodtlaan, ndslag paal 21. 'e vaartocht 's morgens naar de lende Bol (start om 11.30 uur in deschild) zal niet alleen door de leraad met de genodigden wor- 1 gemaakt maar door meerdere inere boten. Op de leden van de tersportvereniging, maar ook op tervissers e.d. wordt het beroep leen mee te varen en belangstel de passagiers mee te nemen. ok catamaranvaarders en surfers den zaterdag naar de Razende Bol een gaan om het plechtige zand- eppen" om 12.30 uur mee te maken, e besturen van de betrokken vereni- I wordt het beroep gedaan in deze "finerend op te treden. Vanzelfspre- d is, dat alleen bij gunstig weer mag den gestart en dat deelname voor ei- risico is. gebruikt zou kunnen worden voor ver warming van zwembaden en andere openbare ruimten maar ook werd ge dacht aan een kuuroord. De commissie speelde met het idee opnieuw een proef boring te laten verrichten maar dat zou minimaal twee miljoen kosten. Daarom koos men eerst voor het maken van een ..theoretish model" waarin alle moge lijkheden en onmogelijkheden van de zoutwaterbei op een rijtje zouden wor den gezet waarna later een verdergaand bodemonderzoek en een exploitatie- opzet rond het gebruik van dit zoute wa ter nodig was. Positief De Economisch Technische Dienst en Mensen die de brandweer, het Ro de Kruis, de ambulancedienst en de politie tegelijkertijd zien uitrukken hoeven niet te denken dat er een ramp van forse omvang gebeurt. De brandweer bereidt namelijk een grootscheepse oefening voor waarin een ramp wordt nagebootst. Tijd en plaats kunnen niet gepubliceerd worden. Gedeputeerde Staten werden aange schreven met de vraag of men mogelijk heden zag in een exploitatie en bereid was mee te betalen aan het onderzoek. De ETD en GS oordeelden zoals gezegd positief, maar wel met een maximum bedrag en de voorwaarde dat de ETD in geschakeld zou worden bij het onder zoek. De provincie ziet vooral heil in een toeristische voorziening en dat betekent dat een onderzoek naar gebruik van het water voor andere doeleinden geheel op kosten van de gemeente zou moeten worden uitgevoerd. Mogelijk dat GS recreatieve mogelijkhe den ziet naar aanleiding van de ontwik kelingen in Nieuweschans (Groningen! waar dit jaar de eerste steen wordt ge legd voor een groots opgezet kuuroord met warm water bronnen. De kosten van dit project zijn 40 miljoen en het rijk subsidieert 15 miljoen. Verdere financiers zijn de provincie en particulieren, waar onder een Zwitserse onderneming. In Nieuweschans werd voordat de plannen op tafel kwamen een proefboring ver richt, eveneens met rijkssubsidie. Apart In Groningen gaat men reclame ma ken voor de zoutwaterbronnen (met daarbij allerlei andere attracties en voor zieningen) vanuit de recreatieve en me dische hoek. Warm zout water blijkt goed te zijn voor o.a. rheumapatiënten en mensen met ademhalingsproblemen. De recreanten moeten „gelokt" worden onder het motto „gezond zwemmen in zeer zout bronwater" dat door de Gro ningers als een „aparte ervaring" en als „relaxen" wordt omschreven. Burgemeester en wethouders van Texel zien momenteel geen financiële mogelijkheden een dergelijk onderzoek naar gebruik van het „Cocksdorper wa ter" te starten. De afdeling algemene za ken vroeg het college om een principe uitspraak hiervoor eventueel geld be schikbaar te stellen (hoeveel een derge lijk onderzoek moet kosten is niet be kend!. Verder onderzoek naar de exploi tatiemogelijkheden van de heetwaterbel komt nu op de takenlijst van de afdeling algemene zaken en de nieuwe kracht die zich daar onder meer met Texel- promotie e.d. gaat bezighouden moet ook zijn licht laten schijnen over ge noemde problematiek. G. J. Drijver, Oranjestraat 20 in Ooste rend mag zijn woonkamer uitbreiden met zeven vierkante meter. De uitbrei ding van zijn pand is in strijd met het uit breidingsplan Oosterend maar voldoet wel aan de intenties van het nieuwe ont werp bestemmingsplan voor dit dorp. Daarin wordt een verdichting van de bouwmassa in dit gedeelte van Ooste rend planologisch gesteund. Drijver moet na deze principe-uitspraak van het college nu eerst een bouwvergunning aanvragen, waarna een artikel 19 proce dure kan worden gestart. Acrobatische toeren met een vaandel. Tamboers roert de trommen. Ven del ie rs presenteert uw vaandel, neigt uw vaandel en zwaait uw vaandel. Laat de vlag steeds draaien maar houdt ze schoon en rein. In naam van God, Koningin en Vader land". Met deze woorden opende speaker Kees Bekker de presentatie van de schutterijvereniging Sint An- toniusgi/de en Sint Leonardusgilde uit het Brabantse Beek en Donk. De schutters waren present op de laatste folklorewoensdag van dit sei zoen in Den Burg en gaven 's mor gens en 's avonds (met behulp van Texelse drumbands) uitstekende shows. Het was de eerste keer dat een schut tersgilde Texel bezocht, 's Morgens om half elf was er veel belangstelling voor deze zuidelijke folklore, niet in de laatste plaats door het spectaculaire vendel- zwaaien. De mannen van St. Antonius werden aangekondigd a/s het groen schut" en traden naar voren met witte vlaggen met daarin een groen motief. De andere vereniging was in het rood en werd dus aangeduid a/s ,,rood schut". Het Gilde/even viert in het zuiden des lands nog hoogtij en het was een hoed initiatief van de Stichting Texe/s Folklore om deze clubs a/s voorbeeld goe men folklore aantrekkelijk kan houden naar Texel te halen. Alles rond de Gilden zit vol met symboliek en het kwam niet al leen tot uiting in de teksten die tijdens het vende/zwaaien werden uitgepsroken maar ook in het zwaaien zelf. Men zwaaide op het thema ,,St. Joris en het gevecht tegen de draaken dat werd uitgebouwd tot een soort compositie in drie delen met de titels aanmoediging, gevecht" en bidden tot God naar de zegepraal Het zwaaien van de vaandels is een zwaar karwei. De vlag heeft een gewicht van 4,6 kilo en een oppervlakte van bijna drie vierkante meter. Een goede vendel- zwaaier laat de vlag niet op de grond ko men en haalt onder aanvoering van tam- boergeroffel tijdens het zwaaien allerlei acrobatische toeren uit. Sommigen sprongen over de laag draaiende vlag of lieten het vaandel over de wreef van hun voet draaien Op het folklorepodium werden solo- acts uitgevoerd en daar werd de groot ste prestatie geleverd door de 64-jarige Harrie van de Berg die liggend en krui pend van alles uithaalde met zijn vaan del. Zijn show was niet helemaal fout loos maar dat lag aan het houten podi um. De vendelzwaaiers bedrijven in de regel alleen acrobatiek" op het gras. De politie is op zoek naar de bestuurder van een bruine Ford Tau- nus met zwart vinyldak die zondaga vond om half acht doorreed bij een bijna-aanrijding op Zuid Haffel. Zondagavond reed een 22-jarige Texel se automobiliste met een inzittende in haar Daf over Zuid Haffel richting Oude schild. Vanuit dit dorp kwam de ge noemde Ford Taunus en de bestuurder van deze wagen zat tijdens het rijden met een meisje te vrijen. De Texelse vrouw merkte dat de tegenligger die midden op de weg reed haar niet zag en kon nog op het laatste moment voor de Ford uitwijken, waardoor ze met de auto in een greppel belandde. Beide inzitten den werden naar het Gemini ziekenhuis gebracht en daar bleek dat de bestuur der een gecompliceerde armbreuk had opgelopen. De passagiere was aan het hoofd gewond en de auto was flink be schadigd. De bestuurder van de Ford had een donker uiterlijk en vermoedelijk een snor. Een ieder die iets kan vertellen over dit ongeluk wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de politie, tele foon 02220-2644. Burgemeester en wethouders zien geen kans om dit jaar f60.000 extra subsidie te geven aan de VVV. Dat geld had de vereniging willen ge bruiken voor aanpassing van de finan ciële administratie van het seizoenboek jaar naar het kalenderjaar. De begroting van het VVV loopt nu van november tot november en dat blijkt administratieve bezwaren te geven, bijvoorbeeld ten op zichte van de gemeentebijdrage die per kalenderjaar wordt uitgekeerd. Het college oordeelt dat de gemeente begroting van dit jaar geen ruimte biedt voor extra VW-geld en voorspelt dat de mogelijkheden volgend jaar ook nihil zijn. „We geven aan het WV verzoek geen hoge urgentie", aldus het college. De afwijzing van het veroek betekent dat men de administratie op de oude wijze moet blijven voeren en dat zal volgens het gemeentebestuur „geen probleem mogen zijn." Zondag worden in Medemblik de nationale kampioenschappen auto cross gehouden waaraan acht Texel se coureurs zullen meedoen. De ra ces beginnen om 14.00 uur. De Texelaars die aan de start zullen verschijnen zijn: Thijs Haarsma, Jan Hin, Piet Koning, Maarten Koorn Czn, Chris Otten, Siem Pieter du Porto, Theo Veeger en Rob Witte. Het wedstrijd reglement van het kampioenschap is ten opzichte van vorig jaar gewijzigd. Voor het eerst worden ook auto's met een vaste vooras en zogenaamde „stock cars" toegelaten. Na een uitgebreid programma, waarin ook de koning en koningin van het gilde met hun meesters, behangen met zilve ren schilden, waren te bewonderen mocht het publiek het proberen. Enkele gasten waren al snel bedreven in het zwaaien en wisten met een krampachtig gezicht en waarschijnlijk pijnlijke pols de vlag boven de grond te houden. Speaker Bekker legde uit dat de verenigingen eens in de zoveel tijd een nieuwe koning krijgen. Leider van een Gilde wordt men door op kermismaandaag een soort kwart uit een hoge paal te schieten. Er wordt gescho ten met scherp en de kogels (hulzen en kruit wordt gekochtI worden zelf aange maakt. Dehene die de koning" schiet moet zijn ambt in ieder geval voor één aar aanvaarden en schenkt de vereni ging een half vat bier en reikt aan een van de schutters een zilveren insigne uit. De schutterij is al een oud gebruik en de verenigingen die woensdag met veel succes optraden dateren uit 1520 en 1422. Men poogt zoveel mogeli/k origi neel materiaal te gebruiken en zo was er een tamboer met een trommel uit 1764. De Gilden strijden van origine ,,voor recht en vrijheid" maar de rol die ze woensdag speelden voor toerist en Texelaar" beviel publiek en schutters minstens zo goed. Zondagnacht werd een Texelaar aan gehouden op de Waalderweg. Twee blaasproeven wezen uit dat hij teveel al cohol had genuttigd om nog een auto te kunnen besturen. De man kreeg een rij verbod van acht uur. De welstandcommissie en het col lege zijn van mening dat er geen ex tra landschappelijke eisen wat be treft materiaalgebruik opgelegd moeten worden aan P. C. Hin, Span- gerweg 32 bij Oosterend. Hin wil zijn ligboxenstal in het „oude" Texel uitbreiden. Naast zijn stolpboerde rij staat al een stal die is uitgevoerd in be ton met golfplatendakbedekking en de welstandscommissie was van oordeel dat de nieuwe stal van hetzelfde materi aal mag worden gemaakt. Houten be timmering e.d. mag achterwege blijven mede omdat men van mening is dat het geld uit de bijdrageregeling beter besteed kan worden op plaatsen waar „landschappelijk meer effect wordt bereikt." Na een kortstondig ziekbed is woensdag J. C. de Bruijn, tot verle den jaar havenmeester van vliegveld Texel, overleden. De Bruijn is 66 jaar geworden. Voor zijn werk in de vliegwereld, eerst als stationschef voor de KLM in het buitenland en op Schiphol en sinds 1964 op Texel, is hij beloond met de titel „Ridder in de Orde van Oranje Nassau" en voor zijn verdiensten tijdens de oorlog met het oorlogskruis met drie gespen. Eén gesp kreeg hij voor zijn activitei ten in mei 1940, één voor zijn ver diensten als koopvaardij-officier van 1940 tot 1945 en één voor bijzondere ver diensten op de Middellandse Zee in die zelfde periode. Als havenmeester van „De Vlijt" zorgde hij ervoor dat dit veld tot één van de meest prominente „groene" luchtha vens van Nederland uitgroeide. Onder zijn beheer werden de banen gedrai neerd en geëgaliseerd en werd de huidi ge hangar gebouwd. Bij zijn afscheid be gin vorig jaar werd hij geridderd. De ANWB organiseert zaterdag 17 september samen met de Avro, Staatsbosbeheer, de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten, Provinciale Landschappen en Bond Heemschut voor de eerste keer de landelijke wandeldag. Texel is één van de zeventig wandelgebieden die meedoen, belangstellenden kunnen starten bij jeugdherberg Panorama op de Hogeberg. Er zal worden gewandeld volgens het zoek-je-weg-systeem. Deelnemers krij gen bij de start een kaartje waar ze zelf een aantal controlepunten in over kun nen nemen van een moederkaart. Op die manier stellen ze hun eigen wandeling samen. Er wordt een wandelkaart uitge reikt waarin stempels van vijf jaar kun nen worden gedrukt. De wandelroutes kosten f3,— per stuk en er kan gestart worden tussen 9.00 en 14.00 uur. De Avro zal de dag begeleiden via de radiostations Hilversum 2 en 4. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij de ANWB in Den Helder of telefonisch via 072-264426. De autopremies gaan nog verder omlaag bij Verzekeringen DLG Bij inschrijving te koop: Peperstraat 24 te Oosterend. Bezichtiging zaterdag 27 augustus van 2 tot 4 uur 's middags. Briefjes inleveren bij J. Bruijn, Wilsterstraat 14 te Den Burg voor 30 augustus a.s. Gunning voorbehouden

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1