WAT IK ZEGGEN WOU.. /M3CND4 f FAMILIEBERICHTE! Schandalig Kunst in de apotheek Zonnevis gevangen Jonge collectanten kankerbestrijding nodig bij KWF Trimuur weer van start Bezoek Burger Plattelandsvrouwen TESO-service? Jeugdtrainingen SV Texel Trainingen boksschool Speel-o-theek weer open KTF/DEK repetities Zwemclub naar Enkhuizen Balletles Zon, maan en hoog water PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 26 AUGUSTUS 19 zoek in Den Helder afgelegd. ff schetste echter onze verbazing toer later die middag (17.30 uur) een V krantje wisten te bemachtigen BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE terdag 13 augustus grote vliegsho (overigens wordt dat krantje op de I lengat met behulp van Teso-menseni tis aan toeristen verstrekt). Nu vraag ik me af of de betrok Teso-werknemer vond dat er al gen vreemdelingen op Texel waren of da: het gewoon ook niet wist. In dat laa geval zou het misschien beter c.q. vi selijker zijn dat deze persoon zich h bij het verkopen van kaartjes, zonder weergeven van al of niet goedbedoi opmerkingen inzake activiteiten die a niet op Texel zouden zijn. Dit schrijve namens twee teleurgestelde toerist maar misschien waren er nog wel rr. Mevr. M. Jan Den He Naschrift redactie: Loketmedewerl moeten zich inderdaad bezig hou met het verkopen vaar kaartjes maa kunt ook ten dele de hand in eigen b zem steken gezien de zin ,,waar ze hun vraag ten antwoord kregen dat vliegshow pas 20 augustus zou z Blijkbaar verwachtte uw familie Ti service in deze. ondernemers - akti viteiten Om het wachten voor de klanten van de Texelse apotheek te veraan genamen hebben apotheker G. Lely en zijn assistent G. E. Schuiringa het initiatief genomen een expositie in de wachtruimte in te richten. Dit maal hangt er kleurenfotografie van de internationaal bekende fotograaf Franco Fontana, maar het is de be doeling dat in de toekomst ook werk van Texelse kunstenaars of nijver- heidsprodukten. zoals die bijvoor beeld in het verpleeghuis worden gemaakt, ten toon te stellen. Bovendien willen de beide apothekers proberen bij het Texelse publiek een wat grotere vertrouwdheid met het hoe en waarom van hun winkel aan te kweken. Regelmatig blijkt namelijk dat Texelaars niet weten wat nu eigenlijk het doel van Dit moet een vrij jong exempleer zijn. volgens de boeken kunnen zonnevissen een lengte ven 70 centimeter bereiken. Bij het Maritiem Museum te Oudeschild werd vorige week een zonnevis afgeleverd door Anne de Vries van de TX 41. Het schijnt een vrij zeldzame gebeurtenis te zijn dat een dergelijke vis wordt gevangen. Een zonnevis is een platvis met op zijn rug een ronde zwarte vlek, die het dier zijn naam moet hebben bezorgd. Men sen van het NIOZ bevestigden de uitzon derlijkheid van de vondst. Het stoffelijk overschot is inmiddels naar het Natuur- recreatiecentrum gebracht om geprepa reerd te worden. De Texelse afdeling van het Konin gin Wilhelminafonds heeft dringend collectanten nodig voor de komende kankerbestrijdingsinzameling. Voor al op jonge mensen willen zij een be roep doen, daar het collecteren steeds meer een zaak van ouderen aan het worden is. Die moeten dan vaak ook nog meer dere keren op pad vanwege het gebrek aan collectanten. Toch leeft het doel, de kankerbestrijding, sterk bij de bevolking, vorige keer werd op het eiland bijna 720.000,— opgehaald (landelijk 10,7 mil joen, Texel zat dus boven het gemiddeldel mensen die een paar straten huis aan huis met de collectebus willen bewerken kunnen zich bij de volgende adressen opgeven: mevrouw Keesom, Starken- burg 38, mevrouw Boon, Wagema- kerstraat 4 (02220-4381) in Den Burg, mevrouw Van der Schans, De Ruy- terstraat 119, Oudeschild (02220-3547), mevrouw Tjepkema, Oosterenderweg 11, De Waal (02220-3336), mevrouw Boon, Klif 16, Den Hoorn (02226-3231, mevrouw Boon, Nieuweschild 8, Ooste rend (02223-650), mevrouw Ran, Klimpstraat 14, De Cocksdorp (02222-543I, mevrouw Boersma, Dage raad 14,'t Horntje (02226-473), mevrouw Visser, Dorpsstraat 21, De Koog (02228-312) en tenslotte voor Eierland mevrouw Dros, Bernhardlaan 121, Den Burg (02220-3819). Het wekelijkse trimuur in de Den nen gaat dinsdag van start. Deelne mers voor een ongedwongen uurtje sporten dienen zich voor 14.00 uur te verzamelen op de eerste parkeer plaats rechts van de Nattevlakweg. voorbij de trimbaan. De kosten voor het trimmen onder deskundige leiding bedragen 71,50 p.p. Of dit bedrag zo laag blijft is een vraag die de Texelse Sportraad in haar verga dering van maandag hoopt te beant woorden. Vanwege de zeer geringe deel name afgelopen voorjaar is het trimuur een financieel schip van bijleggen. De organisatie rekent op veel nieuwe deel nemers. Meer informatie is te verkrijgen bij Peter de Hoogh, telefoon 02220-4861. De Plattelandsvrouwen afdeling Hardinxveld-Giessendam brengen 6 en 7 september een bezoek aan de plattelandsvrouwen afdeling Den Burg. Dinsdag 6 september om 20.00 uur is een gezellige avond met de gasten in de kantine van de LTS. Alle leden zijn op deze avond van harte welkom. Dames die zich nog als gastvrouwen op willen geven moeten dit zo spoedig mogelijk doen bij Marian van der Vis (02220-2459) 's avonds tussen 6 en 8 uur. De kosten voor deze twee dagen zijn 745,—. de apotheek is. In het najaar zal een open dag worden gehouden, zodat mensen kunen zien wat voor bedrijf zich achter de balie bevindt. De foto's die nu zijn opgehangen zijn kleurenfoto's van de Italiaan Franco Fon tana. De man begon in 1963 op 30-jarige leeftijd te fotograferen en bleek bijzon der talentvol te zijn. Zonder enige kunst zinnige scholing bereikte hij een niveau dat hem in staat stelt van zijn kunst te le ven. Toch heeft hij weinig concessies aan de commercie gedaan, zoals bij voorbeeld een David Hamilton dat wel doet. Fontana's werk is gebaseerd op technische perfectie. Zijn compositie doet denken aan het werk van Harald Mante, maar zijn eigen thema's zijn kleur en schaduw. Daarbij gaat zijn materiaal beheersing zo ver dat hij precies weet hoeveel hij moet onderbelichten om kleurverschuivingen te krijgen, terwijl de platen toch goed doortekend blijven. In de apotheek is een fraaie catalogus van zijn werk, met achtergrondinforma tie die jammer genoeg in het Engels is gesteld, aanwezig. Als je in De Koog op een auto met Duits kenteken een sticker ziet met de tekst Steil dich vor, es ist Krieg, und Keiner geht hin" (Stel je voor, het is oor log en niemand gaat er heen) geeft mij dat toch een optimistische kijk op de Duitse toerist gezien hun oorlogsverle den en in het bijzonder de gebeurtenis sen op Texel in 1945. Dat boekhandela ren en enkele supermarkten voor Duitse toeristen die het verleden niet kunnen vergeten het blad ,,Der Landser" te koop aanbieden is ronduit schandalig en de verantwoordelijke verkopers missen blijkbaar ieder gevoel van piëteit voor de vermoorde burgers van Texel en de ge vallen Georgiërs. De inhoud van dit tijd schrift omschrijft de levensloop van rid derkruisdragers al of niet beloond met eikenloof en diamanten en sieg-rijke veldslagen van alle Duitse legeronderde len uit de tweede wereldoorlog. Ik zou het zeer op prijs stellen als ,,Der Land ser" op Texel niet meer zou worden verkocht. C. J. Geelhoed Delft. Naschrift redactie: Onderzoek leerde dat dit tijdschrift inderdaad op Texel wordt verkocht. Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie en de Anne Frank Stichting deelden desgevraagd mee dat ,,Der Landser" bij hen niet in goede of kwade zin bekend is. Landser" is een oud woord voor soldaat en over solda ten handelt het blad. In elk nummer staan beschrijvingen van gedecoreerde Duitse militairen en Duitse wapenfeiten worden uitgebreid beschreven. Van een kritische benadering van de oorlog is geen sprake maar de verhalen kunnen politiek neutraal worden genoemd. Hier en daar worden de Duitse heldendaden onderbroken door nietszeggende kreten als In de oorlog stierven 55 miljoen mensen, daarom is er Landser". De oor logshandelingen worden omschreven als spannende avonturen, waarin eerder het aantal neergeschoten vliegtuigen van de tegenstander dan het aantal gesneuvel den wordt vermeld. In die zin onder scheidt het zich niet van veel oorloglec- tuur waarin de handelingen van geal lieerden worden beschreven. Het is de keus van iedere boekhandelaar of hij de herinnering aan de oorlog met dit soort lectuur levend wil houden. Zaterdag 13 augustus j.l. begaven zich twee neven van mij, na op de televisie te hebben gezien en gehoord dat er op Texel een vliegshow zou zijn, vanuit hun woonplaats Delft, in alle vroegte op weg naar de kop van Noordholland. Aange komen in Den Helder stelden zij zich op in de rij om zodoende te trachten een kaartje veerboot te bemachtigen. Na een tijdje te hebben gewacht, opgetrok ken, gewacht, etc. etc. kwamen ze bij het loket waar ze na hun vraag ten ant woord kregen dat de vliegshow op Texel pas die zaterdag daarop (20 augustus) zou zijnl Dat was een tegenvaller, tenslotte ligt Den Helder ook niet direct naast de deur als je in Delft woont. En fin, ze besloten dan ook maar niet naar Texel te gaan maar waren wél van plan de volgende week te komen, alsnog voor de vliegshow. Om toch niet hele maal voor niets dat rot-eind" te heb ben gereden hebben ze een familiebe- Dinsdag 30 augustus beginnen de pu- pillentrainingen van SV Texel. De trai ningstijden voor de verschillende groe pen zijn als volgt: Dinsdag 16.00-16.45 u.: alle F-pupillen woensdag 16.00-17 00 u.: E3 17.00-18.00 u.: E1 en E2 Donderdag 16.00-17.00 u D1 en D2 17.00-18.00 u.: D3 en C4 De samenstelling van de trainings groepen is vanaf Heden (vrijdag) te zien in het kastje bij de apotheek Lely in de Weverstraat. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij de jeugdsecretaris R. Dapper, Lieuwstraat 22, Den Burg, telefoon 02220-4337 of bij de jeugdtrainer M. Land, Slingerweg 31, Den Burg, tele foon 02220-4657 of op de trainingen. Onder leiding van trainer Tony Water man gaat de boksschool zijn trainingen weer hervatten vanaf dinsdag 30 au gustus. De tijden zijn dinsdag van 20.00 tot'21.00 uur en zondag van 10.00 tot 11.00 uur. De plaats is als vanouds dorpshuis 't Skiltje te Oudeschild. De zondagtrainingen worden gegeven door „ome" Willem Fock. De speel-oEtheek gaat weer open op woensdag 31 augustus van 14.00 tot 16.00 uur. Ook vrijdags is de speel- oEtheek open maar dan van 15.00 tot 17.00 uur. De uitleenruimte is in dorps huis d'Ouwe ULO aan deWilhelmina- laan. Alle kinderen van 0 tot ±7 jaar zijn van harte welkom om te spelen en te lenen. Het orkest KTF/DEK houdt maandag a.s. weer haar eerste repetitie van het nieuwe seizoen. Er zal worden gerepe teerd in Den Burg (De Waldhoorn is nog niet beschikbaar) en er wordt begonnen om kwart voor acht precies. Nieuwe le den en andere geïnteresseerden zijn van harte welkom. Op woensdag 31 augustus treedt KTF/DEK op in Oudeschild voor de op varenden van de Henri Dunant van het Nederlandse Rode Kruis. Zowel drum band, majorettes als orkest worden verwacht. Als zaterdagavond in Enkhuizen de eerste deelnemers aan de aldaar te houden 12 uur durende nachtma rathon worden gestart is de ploeg van de ZPC TX "71 er ook bij. Bij dit zware stukje zwemsport is de zwemclub vertegenwoordigd met zeven deelnemers. Er wordt om 17.30 uur verzameld bij zwembad Molenkoog. Een geheel andere activiteit vindt plaats op zondag 4 september. Dan ont vangt de eilandelijke zwemclub de leden van Normerven voor een polo- en zwem- ontmoeting. Op woensdagavond 7 sep tember volgen de derde onderlinge wedstrijden. En op 9, 10 en 11 septem ber organiseert de zwemclub weer een kampeerweekend voor al haar leden bi) het zwembad. Ondanks dat op zondag 25 september het zwembad zijn poorten weer sluit, gaat de zwemclub geen ,,zwemloze" tijd tegemoet. Op het voorlopige winterpro- gramma staat een uitwisseling met de zwemclub Nieuwkoop en Wieringen, evenals de training in het marinebad en het meedoen aan een zwemvierdaagse. Donderdag 25 augutus In Den Hoorn wordt een schapenten- toonstelling gehouden die om 19.00 uur begint. Vrijdag 26 augustus Het Noordhollands Jeugdorkest geeft twee concerten in de Nederlands Her vormde kerk van Den Burg. 's Middags om 15.00 uur start een jeugdconcert en 's avonds vanaf 20.00 uur wordt opge treden voor volwassenen. Woensdag start in kleuterschool De Woelige Hoek balletles onder leiding van Jeanette Groenewoud. Door de leidster is onderstaande tijds- en leeftijdsindeling gemaakt en het inschrijfgeld bedraagt 712,50. 13.00-14.00 uur: 4 jaar 14.00-15.00 uur: 5 jaar 15.00-16,00 uur: 6 en 7 jaar 16.00-17.00 uur: 8 tot en met 13 jaar 17.00-18.00 uur: 14 en 15 jaar 18.30-19.30 uur: 16 tot en met 19 jaar 19.30-20.30 uur: volwassenen De zon komt 1 september op om 6.50 uur en gaat onder om 20.28 uur. Maan: 31 aug. L.K.; 7 sept. N.M. Doodtij: 2 sept.; springtij: 9 sept. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 26 augustus 11.29 en 23.27 Zaterdag 27 augustus 11.58 en 23.51 Zondag 28 augustus 12.26 en Maandag 29 augustus 0.11 en 12.50 Dinsdag 30 augustus 0.27 en 13.13 Woensdag 31 augustus 0.46 en 13.41 Donderdag 1 september 1.22 en 14.20 Vrijdag 2 september 2.24 en 15.27 Zaterdag 3 september 3.57 en 17.04 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Zaterdag 27 augustus Watersportvereniging Texel houdt een zeilwedstrijd. De start is om 10.00 uur voor de haven van Oudeschild. Op de Bernhardlaan in Den Burg begin nen om 15.00 uur wielerwedstrijden met 's middags een race voor nieuwelingen en wedstrijden tussen de Wielervereni ging Texel en DOK uit Den Helder. OM 19.00 uur volgt de jaarlijkse ontmoeting met FC Trappist uit Amsterdam waarna de dikke banden race wordt verreden. Vandaag wordt een grote actie tegen de Texelse kustafslag gehouden met o.a. een tocht naar de Razende Bol. 's Mid dags om 16.00 uur wordt Bol-zand gestort bij paviljoen Beach Inn (Paal 21) en publiek is van harte welkom bij deze plechtigheid. Zondag 28 augustus Van 11.00 tot 17.00 uur wordt op het par cours Bernhardlaan een wielertoernooi voor de jeugd gehouden. De toegang is gratis. SV De Koog houdt de laatste crossloop. De start is om 19.30 uur en inschrijven kan vanaf 18.45 uur. Na afloop wordt de Supercup uitgereikt. Van 8.00 tot 10.00 uur wordt een sport visserswedstrijd gehouden bij Paal 12. Maandag 29 augustus De raadscommissie welzijn bespreekt in een openbare vergadering in het raad huis de begroting van volgend jaar. De aanvang is 19.30 uur. De Stichting Texelse Sportraad verga dert vanaf 19.30 uur in het raaduis en op de agenda staat o.a. behandeling van het sociaal-cultureel plan 1984, tarieven trimuur, gebruik SV Texel veld voor Earring-concert, slotmanifestatie jubi leum en werkzaamheden aan de ijsbaan in Den Burg. Met droefheid geven wij u kennis dat plotseling in het Dijkzicht-ziekenhuis te Rotterdam is over leden onze lieve zorgzame moeder en oma Trijntje Wilner, weduwe van Pieter Boon, op de leeftijd van 67 jaar. Ina en Herman Bakker-Boon Natalie Eveline Rosalie Texel, 24 augustus 1983, Klif 27, 1797 AK Den Hoorn. De rouwdienst zal worden gehouden in de Ned Hervormde kerk te Den Hoorn, Texel, op zater dag 27 augustus om 14.45 uur, waarna de bi grafenis zal plaatsvinden op de begraafplaal aldaar. Gelegenheid tot condoleren van 14.00 tot 17 uur aan huis, en na de begrafenis in ,,Ons Huis' Met droefheid geven wij kennis, dat toch vr plotseling van ons is weggenomen oni schoonzuster en tante Trijntje Wilner, weduwe van Pieter Boon Jzn. fam. Moerbeek fam. Boon Haar hartelijkheid zullen wij erg missen. Texel, 24 augustus 1983. Gods handelen is altijd liefde, ook als wij het niet begrijpen Vol verdriet, maar dankbaar voor wat hij va ons is geweest, delen wij U mede, dat na er langdurige ziekte, vol vertrouwen op zijn He b en Heiland, van ons is heengegaan mijn inn geliefde man, onze zorgzame vader en opa Bernhard Hermann Boks, echtgenoot van Jetske Huisman. 20 augustus 1915 - t23 augustus 1983. J. Boks-Huisman Ria en Arie Marjette - Janneke Arie - Elisa Martha en Jaap Herman - Hans Hermann en Betty Colette Jasper Kees en Toos Desiré - Bernhard en Kees Hans en Piëta Annemarie Bernhardlaan 115, 1791 XD Den Burg - Texel. Een rouwdienst zal worden gehouden op vrijdi e 26 augustus om half 2 in de Ned. Hervorm: kerk te Den Burg, waarna de begrafenis op algemene begraafplaats zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren thuis en na deb :d grafenis in ,,De Schakel" naast de kerk. Na een lang ziekbed is overleden mijn bei zwager en onze oom Bernhard Boks. Almelo: J. Boks-Kamphuis Den Burg: M. van Vooren-Boks J. van Vooren Almelo: R. Broekhuis-Boks F. Broekhuis De Cocksdorp: Hans Boks en Carla 't Horntje: H. Boks H. Boks-Visser Texel, 23 augustus 1983. Met grote verslagenheid geven wij kennis» het overlijden van de heer Bernhard Hermann Boks. Verzamelaarsvereniging Te M pl 0 in Ki in ie

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2