Draad en de lijn HERRIE Ss#) HINDERT Voor het a.s. weekend a I FK\1WI i M\wEM wmmmmi ,,An officer and a gentleman" oei en eten onnebloemen mm Jeugdtraining SV Oosterend Wandeltocht in Streksel Jeugdtraining SVC Baha'i lezing •s. oéf: Wedstrijd van Watersportvereniging Vreemd geld 27 en 28 augustus 1983 Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs. Dierenartsen Noodslachtingen Rijkspolitie Kerkdiensten Kustwacht Eierland Brand/ambulance J DAG 26 AUGUSTUS 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 5 :,en gedachte waaraan je even )et wennen: zonnebloemen a/s - gdsel voor koeien. Toch oogst n op het biologisch dynamisch ^bouwbedrijf Sint Donatus al - or het tweede jaar bloeiende zon- bloemen die vervolgens gehak- d worden ingekuild voor het iIkvee. Ms voedergewas bieden zonnebloe- n voordelen, vooral voor een bedrijf Sint Donatus waar men zeer beperk te mogelijkheden heeft om onkruid te bestrijden. Zonnebloemen groeien snel. Tussen zaaien en oogsten verlopen slechts drie maanden, zodat het land weer gauw voor wat anders beschikbaar is. Bovendien is het gewas dicht gezaaid (op de nu geoogste twee hectare ston den zo'n driekwart miljoen planten) en heeft een breed afdekkend blad, waar door het onkruid nauwelijks kans heeft gekregen en men niets anders heeft hoeven doen dan (in het begin) een keer schoffelen. Daarbij komt dat de verhou ding energie-eiwit nogaI gunstig is en dat het gewas vrijwel geen ziekten of schimmelaantastingen kent. Het gehak- se/de pro du kt werd samen met een flin ke hoeveelheid droge pulp (geleverd door Cebeco) ingekuild in verband met het persvocht. De zonnebloemen zullen overigens niet het hoofdvoedsel vormen van het melkvee van Sint Donatus. Gras van de voordroogkuil blijft het belangrijkste ge recht op het menu. De daaraan toege voegde ve/dbonen worden echter door zonnebloemen vervangen. De mensen van Sint Donatus beschouwen het telen van zonnebloemen a/s voedergewas overigens nog a/s een experiment. Het is mogelijk dat in volgende jaren met ande re rassen wordt gewerkt of dat het ge was in een ander groeistadium wordt ge oogst. Verder zijn zonnebloemen nogal windgevoelig, al is daar deze zomer niets van gebleken. Op de foto worden de zonnebloemen gehakseld. n de kelder van het raadhuis prijkt imenteel een tentoonstelling van werk- en expositiegroep Draad". I vrouwen, die in de periode van 10 tot 1954 allemaal grafische imgeving aan de toenmalige instnijverheidsacademie, de huidi- Rietveld, studeerden. Zij verloren [aar uit het oog. maar toen de kin- ren groter werden zochten ze el- ar weer op, met als resultaat een ideltekenclub en gezamenlijke (toonstellingen. Carin Bleaker, Yt- Kok. Carry Schumacher, Heide augde en Nel Waller Zeper noem- n hun groep „Draad", vanwege re gang van zaken, de draad die lar opgepikt werd. ïij kregen op school alle vijf les van Sok, een bekend etser, waarvan on- andere werk in het Rijksmuseum ïgt. „Sok was een echte purist in de voering. Een lijn moest bij hem een zijn en dat kan je eigenlijk in al ons rk nog terugvinden. Hij staat nog eds als een soort opa achter onze louder te kijken of we het goed an", aldus Ytje Kok. Ytje Kok heeft als enige van de vijf k drie-dimensionaal werk staan, na- ^lijk twee kleiplastieken, beiden naak- vrouwen. De beeldjes zijn gemaakt ar potloodschetsen die tijdens één de modeltekenavonden zijn ge lakt. Andersoortig werk van haar zijn eningen (Oostindische inkt) die land- hapstructuren weergeven. Alleen het enspel van de elementen in het land- lap zijn getekend. Dat zet de be- louwer in eerste instantie wat op het keerde been maar bij langduriger kij- i geven de prenten steeds meer prijs, oral nummer 18, een bosweg en num- 19, een bosrand, blijken boeiend te omdat hier ook op geslaagde wijze werking van het licht uit spreekt, kite en donkere partijen wisselen el- op natuurlijke wijze af. Stijlen 11 het werk van Carry Schuhmacher twee stijlen te onderkennen, die srigens samenhangen met de ge kikte technieken. Er zijn schilderijen i schepen, die een verrassende na- "lijkheid combineren met het wegla- can alle niet ter zake doende details, sr hangt onder meer een beeld van de ken van Oudeschild bij hoog water, il een paar kotters voor het „Pak- ks". Van een volstrekt andere orde zijn iee tekeningen met Oostindische inkt beiden een alleenstaande oude eik Prstellen„Solitaire I en II". De eerste ;ening is een impressie van een eer- dwaardige oude boom, maar de aan- chtige toeschouwer ziet dat er hier en sr wat in de kroon geschreven staat, bet maken van deze tekening kwam buhmacher op het idee om de bla- Uructuur helemaal met stukjes tekst 'e geven, zodat de eik zijn eigen ver- si kan vertellen („Ik ben een eik, y Het idee is knap uitgewerkt en bier kan de belangstellende rustig tijd voor uittrekken. kerkje van Den Hoorn, in een stormach tige sfeer. In de lange rij afbeeldingen die van dit kerkje zijn gemaakt zal deze ets een vooraanstaande plaats innemen. Misschien is het wel erg goed dat het kerkje zo vaak wordt afgebeeld, want Yt je Kok merkte op dat veel van de oude gebouwen die Schuhmacher heeft ver eeuwigd inmiddels zijn afgebroken. Carin Bleeker is degene die zich eigen lijk het verst van Ap Sok heeft verwij derd in haar werk. De lijn is verdwenen, er is kleur voor in de plaats gekomen. Er is een tijd geweest dat ze Sok sterk na volgde, „maar op een bepaald moment heb ik de kleur weer ontdekt". Ze vindt dat de kleine doeken die er nu hangen eigenlijk niet representatief zijn voor haar werk. Ze werkt liever op een groter formaat. De schilderijen (hoofdzakelijk olieverf) worden heel snel gemaakt, „het zijn impressies van een kort moment." Blijkbaar werkte het kleine formaat niet beperkend bij het weergeven van water planten, het schilderij dat daarover gaat is zeer krachtig. Ook bij Bleeker hangt een afbeelding van het kerkje van Den Hoorn. Zij vindt Texel mooi, maar Schiermonnikoog is het eiland dat 100% aanspreekt. Het is dus niet zo verwon derlijk dat haar weergave van De Slufter sterker is dan die van het Hoornder kerkje. Emotie in zwart-wit De aquarellen van Heidi Vreugde ge ven twee dingen weer: rust en motie. De rust zit in de kleur, die als eerste op het doek wordt gezet om de vlakverdeling van het onderwerp vast te leggen. Daar bij stroort Vreugde zich niet aan de wer kelijke kleuren, een creosootpaal mag best blauw zijn als dat op dat moment beter bevalt. Als de verf droog is wordt met een rietpen en inkt de ritmiek van het landschap in het werk „geschreven". „Dat is een heel emotioneel gebeuren, ik probeer dan echt mijn gevoel dat door het landschap, door de ritmiek van dat landschap wordt opgeroepen over te brengen. Die ritmiek schrijf ik dan in het werk. Daarbij probeer ik niet een indruk van het onderwerp vast te leggen, ik wil mijn eigen opstelling tegenover die ruim te weergeven. Ik kijk wel naar het onder werp, maar ik kijk ook weer niet. Ik til niet zo zwaar aan de werkelijkheid." Vreugde heeft speciaal voor deze ten toonstelling op Texel zitten werken. Dat resulteerde in een aantal beelden van het gebied tussen land en water. Er hangt echter ook een tekening die van de mo- deltekenclub afkomstig is, en daarbij valt het op dat vooral is geprobeerd vormen weer te geven, iets dat overigens uitste kend is gelukt, het model staat er mooi rond op. Nel Waller Zeper tenslotte is de enige fulltime beroepskunstenares van de vijf die van haar werk leeft. Zij zit in e BKR, (de „contraprestatie"). Misschien is zij het het dichtst bij Ap Sok gebleven, de term „pirisme in lijnvoering" is in ieder geval op haar werk het meest van toe passing. In die lijnen geeft zij groeipro cessen weer, soms zelfs tegen de ver drukking in. Drie werken heten „bo- demgroei", één heet „bloei" en één heet „voorovergevallen wilg", overigens dui delijk het meest sprekende werk dat er bij zit. Die wilg mag dan omgevallen zijn, hij barst van het leven. De groep is van plan begin september nog een week naar Texel te komen om te werken. Misschien kunnen de resultaten dan ook weer hier getoond worden. De expositie in de raadhuiskelder duurt nog tot 9 september en is op werkdagen ge opend van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. Het tentoongestelde werk is te koop. Maandag beginnen bij SV Oosterend de jeugdtrainingen. De E en F pupillen trainen van 17.00 tot 18.00 uur. De D pu pillen van 19.00 tot 20.00 uur. Beide trai ningen zullen verzorgd worden door de heer Jan Schroeder. Op dezelfde dag trainen de C-junioren van 18.30 tot 19.45 uur o.l.v. Simon Brand en Martien Hui- zinga en de B-junioren van 19.45 tot 21.00 uur o.l.v. S. van der Zee. De dames en meisjes trainen donderdag van 19.00 tot 20.00 uur. Zoals bekend kunnen alle A-junioren meetrainen bij de senioren op dinsdag en vrijdag. Deze tijden zijn voor lopig. Zodra trainer Beintema weer be schikbaar Is zullen er nog wijzigingen optreden. Een van de grootste publiektrekkers in Amerika was het afgelopen jaar „An of ficer and a gentleman". Het succes van de film is niet zo moeilijk te verklaren. Het verhaal van regisseur Taylor Hack- fort sluit perfect aan bij de aloude Ame rikaanse droom, een jongen van eenvou dige komaf verovert zich na harde strijd een plaats hoger op de maatschappelijke ladder. Hoewel het leger door Holly wood lange tijd gemeden is en pas na films als „Stripes" en „Private Benja min" weer wat uit het vergeethoekje raakte, vormt de zware opleiding tot luchtmachtofficier in „An officer and a gentleman" een uitstekend decor. Om als straaljagerpiloot boven zijn milieu te kunnen uitstijgen, wordt van de hoofd rolspeler Richard Gere zowel fysieke als geestelijke strijd gevraagd. Als jongetje kwam de hoofdpersoon er na het overlij den van zijn moeder alleen voor te staan. Zijn vader, een ruwe marinier, be kommerde zich nauwelijks om hem, waardoor hij in de sloppen en bordelen Op 18 september neemt wandelve reniging Gouden Goltje deel aan een wandeltocht in het Brabantse Strek sel bij Eindhoven. Deze wandeltocht is alleen voor leden van de vereniging. Het inschrijfgeld is 713,50, de reis inbegrepen. Vertrek om 7.30 uur vanaf de AOT garage. Inschrij ving is alleen persoonlijk mogelijk bij Ina Gerritsen, Zeebries 19 in Den Burg onder betaling van het inschrijfgeld. De slui tingsdatum is 4 september. Als er na de ze datum nog plaats is kunnen ook niet- leden voor deze tocht inschrijven. Het inschrijfgeld bedraagt dan 722,50 per persoon. In het artikel over het wandel rondje rond Texel is dinsdag een foutje geslopen. Degene die het rondje het snelste liep was niet Hans Gieles maar Hans Geus. De pupillen en juniorentraining van SV Cocksdorp gaat weer beginnen. De eerste training o.l.v. Jitze Beintema start dinsdag om 17.30 uur voor pupillen en om 18.30 uur voor junioren. De begelei ders van deze teams worden vriendelijk uitgenodigd om aanwezig te zijn bij deze training. Bij voldoende deelname zal Jit ze Beintema na 19.30 uur kaderinstructie geven. '.TT* ss» van Singapore alles zelf moest verove ren. Het maakte hem tot een gesloten mens, die alleen op zichzelf vertrouwt. Van een straaljagerpiloot wordt verlangd dat hij in teamverband kan werken en dat is dan ook het onderdeel van zijn opleiding, waarmee Gere het moeilijk heeft. Door de contacten met een kame raad, zijn sergeant en het meisje dat hij tijdens zijn opleiding leert kennen, weet hij uiteindelijk zijn geestelijke muur te doorbreken. Debra Winger kreeg een Oscar voor haar rol als het fabrieksmeis je, dat alleen door de relatie met een offi cier het troosteloze bestaan van de pro vinciestad achter zich kan laten. Lou Gossett geeft gestalte aan de zwarte sergeant, die nooit verder zal komen dan instructeur. Hij is hard tegenover de ca detten, omdat hij weet dat hij later onder hen moet dienen. „An officer and an gentleman" is een film over mensen die vechten voor een beter bestaan. Don derdag t/m dinsdag; 12 jaar. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel in Den Burg oud papier, lom pen en oude schoenen op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. In de vakan tieperiode moet het ophalen met minder hulp gebeuren, zodat dan in ieder geval niet kan worden aangebeld. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. op gehaald in de volgende straten: Beatrixlaan, Kogerstraat, Waal- derstraat, Burgerhoutstraat. Te De Waal wordt papier opge haald om 14.00 uur. De plaatselijke Baha'i afdeling organi seert zaterdag om 20.00 uur een lezing in d'Ouwe Ulo te Den Burg. Spreker M. Kleine zal het hebben over „In Gods naam waarom zijn wij geschapen?". De toegang is vrij. Watersportvereniging Texel houdt za terdag haar derde zeilwedstrijd. De start is om tien uur en de briefing is tussen 9.00 en 9.30 uur. De zeilroute is Texelstroom, Scheurrak, Zuid-Oost rak, Dovenbalg en terug via Texelstroom. Na de wedstrijd wordt er vis gegeten op het clubschip met prijsuitreiking. Westduitse marken 100= 7109,75 Belgische franken 100 7 5,40 Franse franken 100= 7 35,75 Zweedse kronen 100= 7 36,25 Zwitserse franken 100= 7135,25 Deense kronen 100= 7 29,25 Amerikaanse dollars 1 7 2,87 Engelse ponden 1 7 4,34 Oostenrijkse schilling 100= 7 15,70 Italiaanse lires 10.000= 7 17,75 Spaanse peseta's 100= 7 1,87 Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur t/m maandagmorgen 8. uur Dokter L. Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, telefoon (02223) 234. Dokter R. Coutinho, Schilderend 40, Den Burg, tel. (02220) 2023. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar zaterdag en zondag van 13.00-14.00 en 18.30-19.30 uur. Zr. Marja Keijser, De Houtman straat 45, Oudeschild, tel. (02220) 4139. Uitleen van verplegingsartikelen en informatie: Maandag t/m vrijdag 17.00 - 18.00 uur. Lidmaatschapskaart meebren gen. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht in het tandheelkundig centrum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur en zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10 00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. Dit weekend kan tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. C. de Kruijff, tel. (02228) 643. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: tele foon (02226) 413. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slacht plaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via tEM- centrale. Het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie is dagelijks geopend van 8.00 tot 23.00 uur, te lefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten de kantooruren kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444 (tussen 23.00 en 08.00 uur). Het bureau te De Koog is ook dagelijks geopend van 8.00 tot 23.00 uur. Zondag 28 augustus 1983 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Wisman Uitzending via De Lichtboei Den Hoorn 9.30 uur kand. J. Smit De Koog 9.30 uur ds. Schaafsma Na afloop van de dienst koffie drinken in De Schuilhut. 19.30 uur Ds. R. J. Blaauw Zomeravondviering De Waal 11.00 uur Cand. G. de Lang Oosterend 9.30 uur ds. J. de Gier 19.30 uur Zangdienst Na afloop koffiedrinken Oudeschild 11.00 uur ds. J. de Gier De Cocksdorp 11.00 u. Ds. T. Verbeek 19.30 uur Zomeravondzangdienst GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur dhr. S. Rienstra Tijdens deze dienst kindercrèche en kinderkerk 19.30 uur dhr. S. Rienstra, zangdienst Uitzending via De Lichtboei Oosterend 10.00 uur Drs. J. Donker Na de morgendienst koffiedrin ken in het centrum. 19.30 uur Zangddienst in de Ned. Herv. kerk. GEREFORMEERDE GEMEENTE in het kerkgebouw Schoolstraat Oosterend 10 uur ds. R. Boogaard uit Leiden. 16.00 uur ds. R. Boogaard GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 11.30 uur Dienst 16.30 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 00 uur ds. G. v.d. Kooi Kerkbusje Den Hoorn BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.15 uur ds. Oppen huizen ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg zaterdag 19.30 uur The Gospeltrain Uitzending via de Lichtboei zondag 10 45 uur, Herenkoor. Oosterend, zondag 9.30 uur Den Hoorn, zondag 19.00 uur Deutsche Messen: Den Burg, samstags 18.00 Uhr De Koog, sonntags 10.45 Uhr. Mittwochs, 19.30 Uhr. Freitags, 19.30 uur. De Cocksdorp, sonntags 19.30 Uhr. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal. Schilderend 19, Zondag 10.30-11.20 uur Openbare lezing, thema: „Blijf Gods Ko ninkrijk zoeken" 11.20-12.30 u. Wachttorenstudie, thema: „Houdt U rein!" Iedere donderdag: Theocratische school, 19.30-20.20; dienstverga- dering 20.20-21.00 uur. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eier land, tel. (02222) 270. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220- 2066. Bij geen gehoor 02230- 22222. Voor niet spoedeisend ambulancevervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5