Cjrocn "ZwartsJexels in het harL, Pakt wil meer ruimte in gemeentebegroting ffect Razende Bol actie moeilijk te schatten Extra geld uit sa/di-reserve Hissen dijk en duinenrij /oor wat ïoort wat Uurdienst TESO Ongeval op kartingbaan Forse buit uit auto gehaald Lichte aanrijding Auto schept fietser Wij zoeken een bezorger in De Koog. JAARGANG Nr. 9810 DINSDAG 30 AUGUSTUS 1983 ictie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. n werktijd: Hans Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en van der Heijden, De' Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964 de Graaf is met vakantie, advertenties, abonnementen, etc.. (eveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, x>n (02220) 2741, na 18 00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 17,— per kwartaal 70 cent incasso, los 70 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636. Rabobank nr. 36 25.01 742; NMB nr. 67.34.60.398. NORGEN 15 'TE HAAT ier leden van de tweede kamer, diverse hoge ambtenaren van Rijkswa- taat en één van het ministerie van landbouw en visserij, gemeente- dsleden en leden van de 24 organiserende instanties, journalisten van iw, de Volkskrant, de Waarheid en de plaatselijke pers en een camera- n van het NOS-journaal waren zaterdag aanwezig bij het symbolische in van een geul die door de Razende Bol gegraven zou moeten worden de afslag van Texels kust te verminderen of te doen ophouden. De spa- werden gehanteerd door burgemeester J. A. Engelvaart, de CDA- ede kamerleden B. J. M. Hermsen en mevrouw F. J. Laning-Boersma, J. loogland van Rijkswaterstaat en K. Nienhuys van de vereniging tot be- d van de Waddenzee en verder door een aantal figuranten. De Koog Pro- tion had voor een groot spandoek gezorgd waarop de tekst Morgen is Bat" te lezen stond, een stunt waarvan de organiserende stichting Duin oud niet op de hoogte was. De actie verliep vlekkeloos maar het is moei te zeggen wat het effect zal zijn. een van de kamerleden wenste zich te leggen op uitspraken over hoe gend de noodzaak van Texels kust- ediging is. Alleen mevrouw M. A. (ndela Baur (CDA) sprak uit dat een almanoeuvre voor de eilanden op dit ed op zijn plaats zou zijn: ,,De eilan- zijn tot nu toe niet erg bij de kustver- ging betrokken geweest." levrouw A. Jorritsma-Lubbink, kamerlid van de VVD, was het je aanwezige kamerlid dat ook in de Ie kamercommissie voor verkeer en erstaat zit. ,,Het gaat erom dat de ïlse kustverdediging in de begroting I van verkeer en waterstaat wordt enomen. Dat is niet makkelijk, want departement is bij de bezuinigingen lalzo uitgekleed. Ik weet nog niet of nu op de begroting voorkomt, als door Klaas Bonne og en laag voelt zich niet happy trok dSérom met een scheppie it Leo Vissers Dageraad er een drooggevallen plaat II normaal elkander stenigt elde zich opeens verenigd inden samen hand in hand or behoud van duin en strand ptunes luistert in het water >r de pleidooien van de prater verschuilt zich in een zwin it een mooie zeemeermin sprak, „och geef ze, grote koning oveilig zeestrand als beloning int al is het mensdom slecht 'es, dit menen zij oprecht" isprak „ik zal er over denken n te deze gunst te schenken «rik ga niet één, twee, drie er tot een compromis ht zij, die met de wolven huilen 1 mijn mooie zee vervuilen o bij voorbaat kansloos want Wijf niet eeuwig tolerant "it het is toch uit den boze tij hier hun afval lozen sis Ellen er niet was 'ik de brui aan deze plas pi we gaan naar dieper water snt ik krijg van hen een kater" hij veegt met stuurse blik ■SI wat olie uit zijn sik 'her 't zilte nat bedolven Wt zijn drietand uit de golven !,op de punt geen lauwertak iJr een vuile plastic zak. dat niet zo is dan zou het nog per amen dement (wijzigingsvoorstel) tijdens de kamerbehandeling kunnen worden op genomen. Ik ben er persoonlijk wel posi tief over gestemd, zulke investeringen zijn noodzakelijk en je moet blijven in vesteren. Bovendien kan het geld beter aan zoiets opgaan dan aan WVC. Ik weet echter nog niet of ik zelf zo'n amendement zal indienen. Wij hebben in de fractie de afspraak dat we bij zulke voorstellen ook moeten aangeven waar het geld vandaan dient te komen en ik weet niet of dat lukt." Informatie De CDA-kamerleden konden geen hoopgevende geluiden laten horen. Zij waren in de eerste plaats gekomen om zich te laten informeren en hadden geen van drieën verkeer en waterstaat in hun portefeuille. De kamerleden van alle andere partij en schitterden door afwezigheid. De Partij van de Arbeid bleek een bezin ningsweekend voor de fractie te hebben en bovendien zit men in de laatste week van het zomerreces. „Sommige kamer leden kijken pas aan het eind van de va kantie hun post in. Dat is allemaal overi gens geen excuus, je kan je vrij maken of niet",-aldus Jorritsma. Wie ook schitterde door afwezigheid was de minister van verkeer en wa terstaat, mevrouw N. Smit-Kroes. Zij liet weten dat de door de Stichting Duinbe houd, de Waddenvereniging en de werk groep Landschapszorg gevraagde f30 miljoen niet op de begroting van 1984 gereserveerd kunnen worden. De heer J. R. Hoogland, hoofd van de afdeling wa terkeringen van het ministerie, lichtte dit besluit zaterdag toe. „Wij denken dat het nog wel twee jaar kan duren voor de situatie werkelijk onhoudbaar is. Dan is er ook een studie afgerond die aan kan geven wat de goede oplossingen zijn. Tot die tijd zal de heer Harting (hoofd RWS op Texel) noodmaatregelen blijven nemen, zoals dat ook dit jaar is ge beurd." Desgevraagd verklaarde Harting dat de duinenrij weer zo goed als hele maal „gerepareerd" is, de schade van de afgelopen winter is verdwenen. Hoogland prees de actie van zater dag. „Deze mensen verkopen hun belangen goed. Bovendien heeft Texel een burgemeester die op aller lei fronten actief is om deze proble matiek aan de orde te stellen. Ook de bundeling van de belangenorga nisaties van vandaag komt sterk over en dat is belangrijk want uitein delijk heeft de politiek het laatste woord en dit komt politiek zeer sterk over. Het nu gaande onderzoek heeft hoge prioriteit en met een dergelijke politieke druk zou de belangenafweging die op dat onderzoek moet volgen ook wel eens snel kunnen gaan. Er moet dan overigens wel een antwoord komen op de vraag waar het geld vandaan moet komen. De kreet „morgen is te laat" gaat wat mij betreft niet op, als we in 1986 maatregelen nemen zijn we vroeg aenoea." Deze mening werd door de actievoer ders duidelijk niet gedeeld. Van natuur beschermingszijde werd erop gewezen dat door de noodmaatregelen van RWS de natuurgebieden ook worden aange tast. Adriaan Dijksen van de werkgroep Landschapszorg: „Om er voor te zorgen dat de zandmassa niet zo snel afneemt worden de buitenste duinenrijen naar binnen geschoven. Daardoor worden de kwetsbare duinvalleien echter ook be schadigd. Niet alleen komt er zand over te liggen, de verstuiving gaat ook veel harder. De helft van de Buitenmuy is op die manier al verloren gegaan." Vanuit (Lees verder pagina 2) Met ingang van maandag is de TESO weer overgegaan op het varen met een uurdienst. Wel zal, zoals ge bruikelijk de reserveboot paraat worden gehouden. De eerste boot op zondagen zal niet meer om 07.05 uur maar om 08.05 uur vertrekken. Een jonge toerist moest vrijdag even na twaalf uur per ambulance naar het Gemini ziekenhuis in Den Helder worden gebracht omdat hij tijdens het racen op de kartingbaan bij Den Burg een kootje van zijn vin ger kwijtraakte en een andere vinger bijna door midden was. Hoe dit kon gebeuren is niet bekend. De jongen reed rondjes over het circuit, zwaai de naar kennissen en stopte even la ter abrupt waarna hij met vinger zonder kootje de baan afrende. Mo gelijk is de hand bekneld geraakt in een draaiend deel van de kart. Het afgesneden kootje werd meteen ge vonden en ging mee naar het ziekenhuis. In de nacht van woensdag op don derdag werd uit een auto van een Duitse toerist bijna alles gestolen wat maar enige waarde had. De wa gen stond geparkeerd bij een cam ping in De Koog en de daders kwa men in de auto door een ruit in te slaan. De eigenaar mist een radio cassetterecorder, schapenvachten hoofdsteunovertrekken, een asbak, tien cassettes, twee fotokoffers met appara tuur, twee koffers met kleding, een leren handtas, een dames- en herenhorloge, een walkman-cassetterecorder en een paraplu. De totale waarde wordt geschat op DM 12.000. Dezelfde nacht werd een radio cassetterecorder gestolen uit een in De Koog geparkeerde auto van een Duitse toerist. Ook hier sloeg men een ruit in. Vrijdag gebeurde een aanrijding op de T-splitsing Kamperfoelieweg- Mienterglop tussen twee Texelse vrou wen in een personenauto. Eén automo biliste kwam vanuit de Kamperfoelieweg en wilde rechtsaf slaan maar gaf daarbij geen voorrang aan de auto die vanaf het Mienterglop linksaf wilde slaan. Beide auto's liepen lichte schade op. Een 48-jarige Texelse automobilist schepte vrijdag een fietser op de split sing Rozendijk-Grensweg. De fietser liep geen verwondingen op maar zijn rijwiel was total loss. De auto was beschadigd aan de motorkap. Het Pakt wil de rente van het geld dat over is van de gemeen terekening uit 1978 en 1979 gebruiken om volgend jaar meer in vesteringen te kunnen doen. De saldi-reserve van genoemde ja ren bedraagt 72.399.057— en de rente van dit bedrag, bijna twee ton, willen de socialisten benutten voor het niet verhogen van het reinigingsrecht en het rioolgeld, voor een extra ar beidsplaats bij de sociale dienst, begeleiding van gehandicap ten naar de vaste wal, jubileumsubsidie aan De Bolder en geld reserveren voor het dienstencentrum voor ouderen als de rijks subsidie uitblijft. Daarnaast beoogt men met dit geld enkele kleinere subsidies te ver wezenlijken en een onderzoek te realiseren naar de bodem- en water verontreiniging door voormalige vuilstortplaatsen. De Pakt-fractie heeft haar financiële alternatief voor 1984 ingediend bij het college en het strijdpunt zal ongetwijfeld zijn of men geld van een gemeentereke ning die niet door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd (de rekenin- Aan het begin van het schooljaar heeft de dorpscommissie van De Waal heer belofte ingelost. Elke nieuwe leerling kreeg een nieuwe fiets. De firma Rentenaar uit Oosterend bleek als laagste leverancier ingeschreven te hebben. De prijs viel kennelijk mee, want in dezelfde aankoop werd ook een nieuwe kleurentelevisie gekocht, die de aftandse zwart-wit kan vervangen. De kinderen die een fiets kregen heten (in willekeurige volg orde) Mark Maas. Elles Witte, Tessa van de Meent, Gaia Boon, Ilse en Merel Reintjes, Mariska Plaatsman, Daniëlle Witte en Marco Raag man Twee van hen komen uit Den Burg. één uit de polder en de rest komt uit De Waal. De ouders verklaren overigens diet voor deze school gekozen te hebben vanwege de fietsen. Zeker is dat de onderwijsinstelling het komende jaar kan blijven functioneren, de magische grens van 24 leerlin gen is gehaald. gen 1978 en 1979 liggen bij GS ter be oordeling) op mag voeren op de nieuwe begroting. In een toelichting bij dit financierings- voorstel zegt de fractie dat „gewoonlijk wordt gewacht op vaststelling van de re kening door GS, „maar men heeft nu re den om van deze gewoonte af te wijken. De rekeningen zijn al gecontroleerd en goedgekeurd door de gemeenteraad en het krappe budget van volgend jaar rechtvaardigt het de rentebedragen nu te benutten. „Deze gelden zijn al enige ja ren onzichtbaar in de gemeentelijke fi nanciën aanwezig. Er is volgens ons geen enkele bezwaar dit geld plus de op brengsten zichtbaar te maken", aldus het Pakt, waarbij het vermoeden wordt uitgesproken dat GS de gemeentereke ningen zeer binnenkort goedkeurt. Uit het Pakt-voorstel, met twee ton extra, blijft nog een bedrag over van ƒ86.000 dat aan andere wensen kan worden besteed. Maandagavond kwam het PaktEvoorstel ter sprake in de raadscom missie welzijn tijdens de behandeling van de nieuwe gemeentebegroting. Daan Welboren bracht een aantal wen sen naar voren die volgens het Pakt- voorstel kunnen worden betaald en on getwijfeld zullen zijn fractiegenoten in de komende commissievergaderingen deze week uit hetzelfde vaatje tappen. Koffiedik In de aanbiedingsbrief bij de begroting spreekt het college het voornemen uit een onderzoek te doen naar de beheers baarheid van de uitkeringskosten. De di recteur van de sociale dienst, C. van Trigt, legde desgevraagd uit dat een der gelijk onderzoek voor een groot deel „koffiedik kijken is" door alle rijkswijzi gingen en onverwachte verschuivingen in de verschillende groepen die aan spraak kunnen maken op een uitkering Daan Welboren en Peter Bakker vroegen of het college toch niet bereid is extra personeel aan te nemen voor de sociale dienst omdat het werk in deze afdeling bijna dagelijks toeneemt. Zegers her haalde het collegestandpunt dat er voor lopig geen extra ambtenaren bijkomen en Van Trigt zei dat zijn medewerkers momenteel „niet regelmatig overuren maken". „Als dat wel moet trek ik bij het college aan de bel want met veel overu ren maken ben je op de verkeerde weg", aldus Van Trigt. Bakker en Welboren vonden extra menskrachten voor deze afdeling toch wenselijk, hetgeen het Pakt heeft verwoord in genoemd begrotingsvoorstel Jubileum Welboren kreeg medestanders bij de mening dat directe kosten van een jubi leum van een overheidsbedrijf door de overheid moeten worden betaald. De sociale werkplaats De Bolder bestaat volgend jaar 25 jaar en op de wensenlijst heeft dit bedrijf een bedrag van ƒ3800,— staan voor viering van dit feit. De Pakt- man had gehoord dat het personeel ook wilde meebetalen aan de jubileumkosten maar dat vond hij niet juist „Als de personeelsvereniging iets speci aals wil doen en daar geld voor op tafel legt is dat geen probleem maar de offi ciële toestanden moet de gemeente be talen", aldus Welboren die alleen Ger- brand Poster van de VVD als tegenstan der van deze mening vond. „Als het per soneel dat wil kunnen ze meebetalen. Dat geeft ze verantwoordelijkheid", al dus de VVD-er. Het busjes- en taxivervoer naar scho len voor buitengewoon onderwijs aan de vaste wal staat financieel op de tocht nu het rijk heeft aangekondigd dat de ver goedingen voor dit vervoer zullen wor den afgestemd op de openbaar vervoer tarieven. Per 1 januari wordt de begelei der van de Texelse groep kinderen niet meer gesubsidieerd en wethouder Piet Zegers deelde mee dat inmiddels met de ouders overleg wordt gevoerd over vrii- (Lees verder pagina 2) Adv. I.M. Wij zijn op zoek naar iemand die de Texelse Courant wil bezorgen in De Koog. De kranten moeten iedere dinsdag en donderdag bezorgd worden bij de ruim 300 abonnees. Geïnteresseerden kunnen voor na dere informatie terecht in ons bedrijf. DRUKKERIJ TEXELSE COURANT Warmoesstraat/Parkstraat telefoon (02220) 2741.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1