De eerste viool I AeEND4 VANJET RAADHUIS r— KRUISWOORDPUZZEL eer horeca cursussen Texel Gevonden en verloren voorwerpen Mededelingen van B. en W. j Hoorzitting IJ DAG 2 SEPTEMBER 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 9 door L. van Schooten e liep door de kamer, schonk nog s koffie in. Jaap volgde zijn vrouw «de ogen. Ja, dat was Sandra, de idra waarvan zijn hart altijd vol was /eest, dat meisje Cranenburgh waar lij zijn zinnen had gezet. Al het ande- /erdween naar de achtergrond. Erika Wittem was nog slechts een innering. wist dat het geluk in zijn huis was iggekeerd. iezon scheen, de bloemen bloeiden, vogels zongen. Je hoorde alleen jr de vogels, die het buitengewoon k hadden in de bomen van het kleine (hof van Meerioo. Het gerucht van weg drong hier nauwelijks door. lp het witte grindpad stond Sandra Santen. Vandaag was het twee jaar iden dat ze hier ook had gestaan, n hadden haar ogen, geslpierd door ien, niets gezien. Iu rustten haar blikken op een een- dige witte steen met de simpele let- Yvonne van Santen 15 jaar", en heel drama was in die woorden ot. Sandra bukte zich, schikte de ;en van de bloeiende rozelaar. Ie stond heel stil nu. Haar mond was oten. En toch voerde deze een lang irek met haar dochter, Het was haar itond ze weer voor haar, met haar ijke grote ogen, haar blinde haar al- |in de war, jong, recht, vol levenslust Vrolijkheid. Ze hoorde weer haar stem iet geschopt... strafwerk gehad." villekeurig glimlachte ze bij de herin- ng. Niemand wist dat ze dikwijls ineer ze ergens heen onderweg was, stille laan inliep naar het kerkhof, ze met haar gedachten alleen was, ze sterk de verbondenheid voelde haar kind, dat was heengegaan, it hoezeer Sandra van Santen met al krachten zich inzette om te leven de levenden, ze bleef trouw aan de En ze wist het met volkomen ze- ieid tot haar laatste snik zou ze nne blijven gedenken... bloemen in knop gebroken en vóór de ochtend haar bloei vergaan... weer kwam die irtelijke zin haar in de gedachten, èrwonderd hoorde ze de vogels zin- Een nieuwsgierige mus, moedig /orden nu die gestalte zo onbeweeg- bleef, ging op de rand van de steen zitten, wendde het kopje van naar rechts, één en al actieve aan- it, fladderde dan druk-bezig weer oe zou Yvonne hiervan genoten heb- Stilstaan moeder, niet bewegen esl... hoe dikwijls had ze zo 's win- voor het raam gestaan, haar be- glijkheid verstild tot roerloze aan- ït, wanneer de spreeuwen, de rood- tjes, de mussen en de mezen druk Dezig waren met het brood dat zij altijd strooide. Moeilijk maakte Sandra zich van deze stille plek los. Maar tegelijk realiseerde zij zich, hoe langzamerhand deze geheime bedevaarten naar het graf van haar dochtertje van karakter waren veran derd. Vroeger kwam ze er kapot van daan, moest zichzelf moeizaam overwin nen om weer iets van opgewektheid te tonen. Nu was er een glimlachende droefheid, veel meer de herinnering aan het levende kind dan aan dat arme ge knakte lichaam in dat witte bed. En op deze dag nu de zon scheen, was het als of Yvonne's zonnige persoonlijkheid naast haar ging. Langzaam liep ze langs de paden naar de stille kerkhoflaan. Och, wat was er al veranderd in die paar jaar! Ze dacht aan Olga. Voor het eerst was er weer blijdschap geweest in hun huis, toen Olga en Dick daar stonden en een stroom van mensen langs ging. Scherp, oplettend had ze hen aangezien, de be vangenheid opgemerkt waarmee zij, de oude kennissen en vrienden, dit huis be traden waar de dood zo wreed had toe geslagen, trachtend de houding te vin den die van medeleven zowel als van vreugde getuigde. Ze had gezien hoe ze verwonderd maar toch blij, haar groet ten, wanneer ze haar weer zagen, stra lend als vanouds. Ze wist wel dat enke len het niet begrepen, en over haar oor deelden als een harde, oppervlakkige vrouw. Maar er waren er ook die lang haar hand hadden vastgehouden en in wier blikken ze kon voelen de blijdschap dat zij, Sandra van Santen, weer de wil om te leven hervonden had. O, wat waren er veel gekomen. Het leek wel of allen die dit huis der smart hadden gemeden, omdat ze niet wisten of ze daar nog welkom waren, de gele genheid met beide handen hadden aan gegrepen om hun vriendschap en trouw te bewijzen. Dezelfde dominee die nau welijks uit zijn woorden had kunnen ko men toen hij bij het graf van Yvonne stond, kwam thans blij zijn gelukwensen voegen bij die van zovele anderen. Ze zag collega's van Jaap en Dick, vriendinnen van Olga, klasgenoten. De dames van de literaire krans en van alle clubjes en besturen waarvan Sandra deel uitmaakte, dromden naar binnen. Het huis geurde van de bloemen. Een daar kwamen de vrienden van de soos, en er was een nieuwe toon in hun be groeting, en er was minder mevrouw" en meerSandra" en het leek haar of ze een lange, lange weg had afgelegd om eindelijk te komen waar ze moest zijn, midden tussen de mensen die haar we reld bevolkten. Ze had gekeken naar Dick en Olga. t - V 1.1 Isast de eerder aangekondige aiding restaurant kok en kelner !ft de Stichting Vakopleiding Ho- abedrijf besloten deze winter er cursussen op Texel te houden. 'P 19 september wil men starten met opleiding voor het diploma cafébe en bij voldoende animo later met cursus wijncertificaat. Het is de ite keer dat Vakopleiding Horecabe- met deze opleidingen naar het ei- komt, voorheen moesten Texelaars bij deze instantie (die ook als enige rchtigd is de rijksexamens af te ne- rieen horeca-opleiding volgden naar vaste wal. Voor de opleidingen aurant kok en kelner zijn nog plaat- vrij. Men kan zich voor deze cursus aanmelden op het Arbeidsbureau oen krijgt daar ook te horen of men anmerking komt voor deze gesubsi- rde opleiding. at de SVH meer cursussen op Texel 9aan geven is voor een belangrijk ledanken aan M. Segers die aange- 'd heeft dat Texel voor opleidingen ■1 benadeelde positie zit, qua reistij- De cursus cafébedrijf start alleen bij oende animo en bevat twaalf lesa- den van drie uur. De lessen worden een deel gegeven door Texelse do en en vinden op dinsdag plaats in Bos en Duin. De opleiding wordt Wat ging haar dochter gelijken op haar. Dick straalde van trots naast dit knappe slanke meisje met de fiere houding, dat met zoveel waardigheid hier het centrum van de feestvreugde was. Kerel Dick", zeiden de collega's en de vrienden, ,,je hebt je kunstenaarsoog ook niet dicht gehad toen je naar een vrouw uitkeek." Ja, dat was het grote keerpunt geweest. Kort daarna waren ze getrouwd. Dick voelde niet voor lange verlovingen, hij had een goede positie. En het was voor Sandra een grote vreugde geweest, toen Olga in Meerioo wilde blijven wonen, in een van de bungalows in de nieuwe uit breiding. Dick kon met zijn eigen kleine wagentje (hij had de motor op Olga's be vel en Sandra's smeekbeden afgezwo ren! makkelijker heen en weer. En juist op deze dag leefde Sandra in grote verwachting, want het moest nu we gauw gaan gebeuren.... als alles goed ging, zou ze weldra grootmoeder zijn! Hoe nader was ze haar dochter ge komen in deze maandenl Ook Jaap was weer opgeleefd en zelfs aan een nieuwe roman begonnen. Nu zij niet langer meer de strijd streed wie van hen tweeën de eerste viool zou spelen, leek het of ze nog veel meer dan vroeger voor hem het middelpunt van zijn bestaan was geworden. Ik voel me net een zeemansvrouw... altijd een bruid, had ze eens dankbaar gezegd. Ze merkte met een schok dat ze al mij merend vlak bij huis was gekomen. Ze stak de sleutel in het slot en hoorde de telefoon al. ,,Ja, ja", mopperde ze goed moedig, „de wereld is niet razende ge maakt." Mensen nog toe, wat bleef die telefoon bellen. Wie daar aan de ande ren kant stond, had bepaald volharding genoeg. „Mevrouw van Santen", zei ze koeltjes.' „Och lieve moeder Santje", hoorde ze aan de andere kant en dat was natuurlijk niemand anders dan Dick, „lieve groot moeder Santje... kom toch gauw om je kleinkind..." „Wat? wat?", ze raakte opeens haar kalmte kwijt, „klets toch niet zo Dick.... Wat zeg je? Wat!, een dochter? Ik kom, ik kom..." ze smeet de hoorn op de haak, liep meteen de deur weer uit. Nu had het haar toch nog overvallen. Mor gen of overmogen, had ze gedacht. Juist vandaag.... Ze snel haar benen haar dragen kon den, liep ze de laan uit. Een auto pas seerde, stopte. Een portier klapte open. „Hé, mevrouw van Santen, vanwaar de haast?" „O, meneer Beyma, ik moet naar mijn dochter. „Toch niets ergs" wilde hij vragen, maar ook door hem ging de herinnering. „Stapt u maar in, ik breng u wel." Hij zag aan haar gezicht dat er beslist geen ramp gebeurd was, al was ze kennelijk wel in de war. „Wat is er... kan ze de jus niet bruin krijgen?" „O nee, meneer Beyma.... ik ben grootmoeder geworden!" „U? Vertel het maar niet verder, want niemand gelooft het." „Maak me maar geen complimenten, ik ben nu een oude vrouw." „Haha!" lachte hij en gaf gas. Je mocht praten wat je wilde, maar die Sandra van Santen had spirit. Hij wist hoe ellendig ze er aan toe was geweest en vermoedde meer dan hij wist hoe de herinnering bij haar nog altijd levend was, de herinnering aan dat lieve meisje dat ook in zijn huis altijd zo vrolijk was binnengewaaid. Sandra bedankte hem nauwelijks, toen hij voor de deur van Olga's huis stil hield. En Beyma reed meteen maar even naar huis door. Zijn vrouw zou het op prijs stellen wanneer ze het nieuws het eerst wist, kon ze vriendinnen bellen... Een pronte verpleegster deed haar open. „Gefeliciteerd mevrouw." „O zuster! alles oké?" ,,'t Kon niet beter. Zeven pond! voor een meisje!" „Woog ik ook." „Dat u dat nog weet",lachte de zuster. In de gang kwam ze dokter Go verns tegen. Ze stonden tegenover elkaar en keken elkaar aan. Ze dachten allebei aan hetzelfde, zagen een ogenblik het zelfde. Een witte kamer, een wit bed.... „O dokter", zei ze, „nu ik u zie, ben ik opeens zo blij." „Ja", zei hij ernstig, „dat begrijp ik. Ik ben ook erg blij, mijn beroep geeft daar gelukkig óók wel eens reden toe. En uw dochter heeft zich prima gehouden, kra nige meid... dochter van haar moeder." Verloren voorwerpen van 10 tot 30 au gustus in Den Burg: 2 biljetten van f100,— plastic «draagtas, inh. breiwerk en brillekoker met bril; blauw damesjack met kraag en knopen; zwart portemo- nee met inhoud; sleutelbos aan gevloch ten nylon koord; gele draagtas inh. port. korte witte broek, shirt, zonneklep en bankpasjes; zwarte portemonnee inh. 65+ kaart enz.; trainingstrui rood, op schrift Le Coq sportief (kindertrui); zwart leren portemonne inh, bankpas, autosleutel Ford; blauwe spijkerbroek maat 28 met sleutel; groene parkiet; grij ze parkiet; eurocheques in mapje; sleu telbos met ong. 20 sleutels; zwarte grill van tractor; fototoestel Vogtlander in zwart plastic tasje en bedrijving; zwart adressenboekje met koperen hoekjes, rood bruin gestreepte grote fietstas; da meshorloge prima, doublé met zwart bandje; sleutelbos aan leren bandje Vol vo; gouden halsketting met rode gra naat; donkerblauwe portemonnee met inhoud; invalidestok; donkerblauwe trui; bruine portemonnee met inhoud; heren horloge Emko met romeinse cijfers; her enhorloge Omega goudkleurig; biljet van f25,— gouden slavenarmband; donkerrode portemonnee met inhoud; brandmelder; beide sandalen maat afgesloten met een examen in Alkmaar. Ook dat is dichter bij huis dan in het ver leden want toen liet men 4000 „leerlin gen" in één dag examen doen in Utrecht (zie foto). „De grote drukte bij de Utrechtse po litie ten aanzien van het verkeer en de brandveiligheidseisen van het jaarbeu- scomplex en de grote reisafstanden is er de oorzaak van dat we dit examen voor taan in verschillende plaatsen afleggen", aldus de heer W. J. Evertse van de vako pleiding horeca. De cursus bevat o.a. de volgende onderwerpen: drankenkennis, serveren van dranken, bedrijfshygiëne, persoonlijke hygiëne, voedingsmiddelen, sociale hygiëne en omgang, apparatuur- kennis en brandpreventie. Wat betreft drankenkennis wordt voor het eerst veel aandacht besteed aan buitenlandse bier soorten omdat de vraag naar een „spe ciaal merk" toeneemt en een goede horeca-ondernemer in staat moet zijn de klant hierover te informeren en het juist te serveren. Voor de cursus wijncertificaat is nog geen startdatum vastgesteld ook omdat men eerst wil weten of er animo is. De cursus bestaat uit acht avonden van drie uur en in dit tijdsbestek wordt een groot scala aan onderwerpen behandeld, va riërend van het karakter van wijnen tot goede voorwaarden voor wijnbouw. In lichtingen en opgave voor de cursussen zijn te verkrijgen bij H. Segers, Stenen plaats 9-10 in Den Burg, telefoon 02220-2871 (bij voorkeur tussen 18.00 en 19.00 uur.). Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel in Den Burg oud papier, lom pen en oude schoenen op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. In de vakan tieperiode moet het ophalen met minder hulp gebeuren, zodat dan in ieder geval niet kan worden aangebeld. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. op gehaald in de volgende straten: Schilderend, Keesomlaan, Emma- laan, Haffelderweg, Ada van Hol landstraat, Pieter van Cuyckstraat, Elemert. De Cocksdorp en Eierland Iedere eerste zaterdag van de maand wordt in De Cocksdorp en Eierland oud papier opgehaald, 's Morgens vanaf 10.00 uur door de o.l. school van De Cocksdorp in het dorp en directe omge ving en 's middags van 13.00-15.00 uur door de Strijbosschool in de rest van de polder. „Gaat u me nu ook al complimentjes maken?" „Wie dan nog meer?" „Meneer Beyma zo net, die heeft me gebracht." „Dan hoeft Olga geen kaartjes meer te sturen", glimlachte de dokter, die zijn pappenheimers kende. „Maar ik moet nu gauw naar haar toe", zei Sandra bedisselend. Ze had opeens weer het oude idee dat wanneer zij er niet bij was, er honderd dingen in het honderd konden lopen. „Gaat u maar gauw", lachte de dokter. En toen stond ze, even bevangen in de slaapkamer. Daar lag Olga in het grote bed, een beetje witjes, haar ogen heel groot, maar een blijdschap in haar trek ken die haar moeder ontroerde. „Kind", zei ze, „lieve meid.... o, wat ben ik blij voor je." „Ik ook", zei Olga, „ik ben nog nooit zo blij geweest. Nee," ze dacht na, „zelfs niet toen ik trouwde. O mams, heb je haar al gezien?" „Nee, niemand laat me iets zien." Ze sprong op, liep naar de wieg. Ze zag een dot zwart haar, een klein rood kopje, gesloten ogen, en een minimaal klein, stijf gesloten vuistje. „Het lijkt op jou", zei ze opeens. „Hoe kun je dat nou al zien", lachte Olga. „Jij was ook zo, precies zo. Kind, wat was ik toch verrukt van je." „Ben je om mij net zo verrukt ge weest, als ik om haar?" „Wat dacht je?" „Wij weten nooit hoeveel onze moe ders eigenlijk van ons houden." „Nee kind... nu ga je het beter begrijpen." En Olga in het witte bed, dacht aan Yvonne. Nu eerst begon zij te begrijpen welk een zwaard door de ziel van haar moeder was gegaan. Ook Yvonne was zo geweest, zo'n schattig babietje en al die jaren had moeder haar liefgehad en toen opeens. Donderdag 1 september De raadscommissie algemeen en organi satorisch beleid vergadert over de begro ting 1984. De openbare vergadering in het raadhuis begint om 19.30 uur. Zaterdag 3 september De Vogelwerkgroep Texel heeft een fiets-excursie langs de dijk voor leden. Maandag 5 september De sportraad vergadert vanaf 19.30 uur in het raadhuis. Op de agenda staat o.a. het sociaal-cultureel jaarprogramma en de jubileum-slotmanifestatie. Op de Groeneplaats wordt vanaf negen uur de jaarlijkse schapenfokdag gehouden. Het Welfarewerk vergadert om 14.00 uur in het Rode Kruis gebouw. (Wordt vervolgd) De werkgroep Landschapszorg zal in een hoorzitting 2 september om 9.30 uur in het raadhuis haar bezwaar tegen het bestemmingsplan De Krim toe kunnen lichten. 35/36; fototoestel Olympus trip in zwart leren etui; zwarte portemonee met in houd; donkerrood tasje, inhoud groene en rode regenbroek; biljet van f100,— huissleutel nr. 23 of 32; huisdeursleutel merk Namef; gele draagtas, inh. rode portemonnee met inhoud en identiteits kaart; wit-geel gouden trouwring; foto toestel pocket in leren tasje; schip perstrui maat 50; bruin schoudertasje inh. make up spul, lenzenspullen, foto rolletje en geld; beide boodschappentas inh. zwemspullen en twee zwemabonn.; gouden armband met bedeltje en plaatje Dorothé; openbaar vervoerkaart; bruin leren schoudertas inh. twee protemon- nee's met inh.; langwerpige sleutel met label nr. 10; zwarte portemonnee met inh.; witte envelop met inhoud; Belgi sche eurocheques met huurcontract; witte portemonnee met inh.; bruine por temonnee van kangaroehuis; huis deursleutel met vakantiehuisje; zwarte portemonnee met giropas en inhoud; knalpijp van motorfiets; lichtbruine por temonnee met garantiebewijs horloge en 2 pasfoto's en geld; giropas t.n.v. Holdorp; zilveren ketting met hartjes; gouden armband met naamplaatje Mo nique; bril met beigeachtig montuur; zwart quartz horloge herenmodel; ovale gouden hanger met kruisje; herenhorlo ge Seiko quartz zilverkleurig; gouden ketting met plaatje AB+ en plaatje met sterrebeeld stier; donkerblauwe huis- houdknip met inh.; sleutelbos met huissleutel, hangslotsleutel, hanger St. Christoffel en hanger van het wagen Baarnered de Bigorre; digitaal dames horloge Commandor S91 met witte kunstleren band. lichtblauw kinder trai ningsjack met donkerblauwe streep en boord; groen zijden sjaaltje; zwart da meshorloge Cordelia. Gevonden voorwerpen van 10 tot 30 augustus in Den Burg: zwart grijze para plu met groene lap en houten handvat; rode zwembroek met blauwe streepjes; paspoort tnv. Meijer te Vorden; zilver kleurig Union dameshorloge; vlagge- mast; sleutelbos met 2 VW, 3 andere sleutels en zwart label; zilveren schake larmband met plaatje opschrift Joke Tom; zonneklep voor fototoestel merk Europa; ronde stoffen portemonnee met inh.; knipportemonee van jeansstof met inh.; zwarte portemonnee met inh.; sleutelbos, 6 stuks aan bruin label; brui ne polstas inh. agenda en portefeuille; zwart leren portemonnee met inh.; draagbaar fotokopiermachine; rood blauw slabbetje; fietssleuteltje; biljet van f100,—damesportemonnee met inh.; sleutelhanger met zelftankkaartje; brom mersleutel nr. K 8646; visfuik; 65+ kaart en bootkaart; donkerrode damesporte monnee met inh.; quartz dameshorloge Hema goudkleurig donkerbruin bandje; 3 sleutels 1 sips 2 assa; blauw plastic kinderschoentje; sleutelbos; fietssleutel nr. 495 met labelnr. C 36; normaal fietssleuteltje; lang fietssleuteltje; brom mersleuteltje. sleutelbos met o.a. loper en autosleutels; lichtbruin geldbuideltje deense makelijk met inh.; witte draagtas met inh. overhemd, regenpak en horlo ge; draagtas Mantje inh. 8 paar sokken, 1 bl. sportbroek, 1 onderbroek en sport- sokken; autosleutel Opel 296; Fanta sleutelhanger met 3 fietssleutels en 2 huissleutels. Horizontaal: I. huisdier 6. overdreven voorliefde 10. snel II. samenspraak 14. water in Utrecht 16. verbond 17. titel 18. eerwaarde heer (lat. afk.) 19. telwoord 20. met een bons neerwerpen 23. windrichting 25. reeds 26. stranfwerktuig 27. klein persoon 29. voorzetsel 30, plaats in Noordholland 32. onmeetbaar getal 33. zangnoot 34. bloedbuis 36. levenslucht 38. dun stuk hout 40 bovenlipversiersel 41. namelijk (afk.) 42. vernis 43. door bemiddeling van 44. afstandsmaat 45. land in Azië 47. familielid 49. groente 51. noorse mythologische figuren 52. lidwoord 53. zangnoot 54. hetzelfde 56. in orde 57. de dato 59. sociaal economische raad 61. frans lidwoord 79. lichaamsholte 80. soort kers Verticaal: 1. inhoudsmaat 2. heilig dier 3. jongensnaam 4. roeispaan 5. oude stof maat 6. gebruik in kleding 7. N. V. 6duits) 8. dunne 9. soort drank 10. bouwval 12. metaalachtig gesteente 13. groep musici 15. lentemaat 20. te zijner plaatse (lat.afk.) 21. sportterm 22. op dit moment 24. kamermeisje in een harem 25. nederlands eiland 28. vogel 29. witte mier 31. de somma van 35. zangnoot 37. kerel 39. hoge berg 40. teleurgestel 46. zangnoot 47. weekdier 48. werelddeel 50. en dergelijke (afk) 51. slagader 55. halfbloed 58. dit is (afk.) 60. bijwoord 61. frans lidwoord 62. frans persoonlijke voornaamwoord 63. plaats in Limburg 64. kuiperij 68. muziekinstrument 70. water in Friesland 71. vreemde munt 72. reinigingsmiddel 74. krantenjongen 75. oude bewoner van een land 78. aanwijzend voornaamwoord 65. meisjesnaam 66. gewicht 67. grasplag 69. filmmaatschappij 73. vallei 75. persoonlijk voornaamwoord 76. soort schip (afk.) 77. engelse ontkenning I

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5