Glas het inzamelen waard. Hup, in de glasbak! ,DIT BEDRIJF KOMT ER ^E DAN OOK" ib Blom over zijn palingkwekerij J DAG 2 SEPTEMBER 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 11 Een net vol gekweekte paling inning van glasaal aan het kunstvoer van de kwekerij. van Texvis. De kwekerij is gebaseerd op het doorstroomprincipe van viswater dat door het koelwater van de electriciteits- centrale wordt verwarmd. Concurrenten Kreeft linglarven en onderzocht ook larven bij de Europese kust die, zo bleek, groter waren. De larve van de paling wijkt sterk af van de hier bekende paling. De larve (leptocephalus) is bijna tien centimeter lang en is zijdelings plat waardoor het iets weg heeft van een wilgenblad. Als de larven na een reis van bijna drie jaar de Europese kust hebben gereikt is deze vorm veranderd in een wormachtig dier. De glasaal trekt in de periode november tot en met mei het zoete water in en kan dan ook in Europa worden gevangen. De aanvoer van de glasaal naar de Texel se kwekerij is nog een probleem waar Blom en Centrilab nog niet uit zijn. ,,Het Zuid-Europese pootgoed moet zeer snel naar Texel worden vervoerd en daar kan je niet mee staan wachten voor de boot", aldus Blom die al in onderhande ling is met luchtvaartmaatschappijen om de glasaal in de vangstperiode desnoods met een vliegtuig in Eierland af te leve- Stroom Het schone water waar de paling in verkeert stroomt constant door zuive ringsinstallaties. Deze installatie heeft een capaciteit van 3400 inwoners equi valenten wat betekent dat 3400 mensen van een dergelijk systeem water zouden kunnen betrekken. Door de zuivering kan het watergebruik in de kwekerij sterk beperkt worden en dat veroorzaakt, vol gens Blom, dan ook een minimale mi lieuverontreiniging. De afvalstoffen van de vissen wonden in bezinkers opgevan gen en (wederom) biologisch afgebro ken in filters. De watertemperatuur moet zoals gezegd gedurende het hele jaar tussen de 23 en 25 graden schommelen en door gebruik te maken van een im- possante reeks van warmtewisselaars en warmtepompen kan deze temperatuur worden gegarandeerd. Een prettige bij komstigheid is dat Texvis zorgt voor een verdere afkoeling van het koelwater van Het Texvis-pand els moquette De ronde pijpen zijn de filters ven de zuiveringsinstallatie Blom die rekent het eerste jaar, en zeker de eerste maanden met slechts enkele personen Texvis te runnen. „Natuurlijk levert Texvis ook indirecte werkgelegen heid op in de haven, bij de PEN en niet te vergeten bij de bank", zegt hij lachend. Het gezicht van de Oudeschilder staat minder vrolijk als hij vertelt wat er nog al lemaal moet gebeuren voordat de eerste steen van het bedrijfsgebouw is gelegd. Texvis heeft nog een lozingsvergunning nodig maar belangrijk is dat de artikel 19 procedure om het bedrijf naast de cen trale te realiseren in volle gang is. Met het PEN moet nog worden onderhan deld over de leveringsvoorwaarden van het koelwater en vooral de juridische kant van de zaak. „Wij kunnen hen na tuurlijk geen verwijten gaan maken als de waterstroom opeens door een defect in de fabriek stopt, maar dat moet je wel goed op papier zetten", meent Blom die „een beetje bang" is voor mogelijke be zwaren uit de milieuhoek. „We hebben ons project zo opgezet dat de vervuiling in zee, zeg maar, tot nul is beperkt. Dat kost ons veel geld." Stropen Dat de zuiveringsinstallaties niet al leen uit angst voor milieugroepen wor den geïnstalleerd blijkt uit het antwoord van de Oudeschilder op onze vraag waa rom hij het vrije leventje op zee wil inrui len voor „kunstmatige visserij" tussen vier muren. „Het zeewater wordt smeriger en de verhalen over kwik in de vis doen de ron de. Ik wil schoon werken en een gega randeerd zuiver produkt afleveren." Blom zegt met lede ogen toe te zien hoe de zee vervuilt maar er is nog een motief waarom hij de palingvisserij in wil ruilen voor palingkwekerij. „Dat palingstropen bij de palingvisserij daar word je niet goed van. Je kunt je kont niet keren of ze halen je fuiken leeg. Er is geen lol meer aan." Voor alle duide lijkheid wil de Oudeschilder wel vermeld zien dat dit ongenoegen niet de reden was om de kwekerijplannen uit te broe den. „Ik geloof al heel lang dat het mo gelijk is een stabiele visverwerkingsin dustrie op Texel te laten draaien. Nu ga ik het bewijzen." Texvis richt zich ziet alleen op paling want Blom wil ook op bescheiden schaal pekelkreeftjes (artemia) kweken. Arte- mia is voer voor visbroed en heeft zeer zout water nodig om snel te groeien. Het ingedampte zeewater van de waterfa- briek is hier, volgens o.a. de universiteit van Gent, zeer geschikt voor. Ab Blom gaat „voorzichtig beginnen" met een produktie van 3500 kilo per jaar. De pa ling zal in Oudeschild ook verwerkt wor den en eventueel gerookt. Op de in vesteringslijst staat een aal-stripmachine en computergestuurde rookovens en er moet een fileer— en (vacuum) verpak kingsafdeling komen. Werk Als de kwekerij twee jaar draait hoopt Ab Blom aan twaalf mensen werk te kunnen bieden. Daarvan zijn twee of drie specialisten nodig zoals een bioloog en een technicus voor het pompen- systeem. „Het overige personeel zal het vak in het bedrijf moeten leren", aldus Ie negen ton EG-subsidie die Ab Blom (36) uit Oudeschild heeft ge- jen voor het starten van een palingkwekerij en -rokerij naast de jtriciteitscentrale/waterfabriek heeft deze initiatiefnemer de zeker- j gegeven dat zijn Fa. Texvis volgend jaar om deze tijd gonst van iwactiviteit. „Er moet nog ontzettend veel gebeuren maar dit be komt er hoe dan ook", aldus Blom die vijf jaar plannen maken vo- week beloond heeft gekregen met concrete steun uit de Europese J erijwereld. „Het ministerie van Landbouw en Visserij en het Euro- e Oriëntatie- en Garantiefonds voor de landbouw hebben mijn plan jaar lang bestudeerd. Deze subsidie kan als een groen licht door r deskundigen worden opgevat," zegt Ab Blom, die aanvult dat er j* oorbeeld uit Italië, het mekka van de kweekpaling, enkele honder- f aanvragen om financiële steun waren. Europese vraag naar paling is groter dan het aanbod en daar- importeert ons land jaarlijks on- ier 4500 ton. We voeren 1500 ton deze vis uit en vangen daarvan bijna 900 ton. Volgens Blom is de andere werelddelen (Noord- erika en Nieuw Zeeland) geïm- eerde paling van mindere kwali- en mede daarom vliegen de ikerijen in vooral Italië (een jaar- luktie uit vijvers en doorstroom- emen van 2500 ton) als pad- loeien uit de grond. Ook in Enge- I, Frankrijk, Duitsland, Spanje en ugal zijn recentelijk palingkwe- en van start gegaan. Enthousiast eigen land zijn twee bescheiden (erijen waarvan de mesterij in Ezin- i Groningen alleen kleine pootpaling ikt wat weer doorverkocht wordt „echte" kwekerijen. De economi- i haalbaarheid van een forse Hol- se kwekerij zonder de faciliteiten de waterfabriek is dan ook nihil. ii wist dat hij dit koelwater nodig maar moest ook anderen overtui- Aanvankelijk lukte dat niet erg en erste begrotingen werden ook door huidige adviesbureau van Texvis, rilab uit Soest, betiteld als onmoge- Het enthousiasme van Blom, die Br zijn huis al experimenteerde met mini-kwekerij, sloeg echter over op ieer Liewes van Centrilab die na eg met allerlei visserijinstanties besloot een definitief plan te maken no cure no pay" basis. II plan werd in guldens „omgere- door de' Nederlandse Boekhoud- ale op Texel die uiteindelijk het cij- steriaal opstelde voor het Europese ntiefonds en andere financiers. De schoongemaakte paling wordt aan staven gehangen om daarna in de rookkast te verdwijnen; Blom vist zelf zomers op paling en is volgens eigen zeggen al jaren bezeten van deze vissoort. ,,lk experimenteer al jaren met die beesten", zegt de lachende Oudeschilder die zijn wensdroom lang zaam maar zeker werkelijkheid ziet wor den maar vooralsnog voorzichtig blijkt met het rondstrooien van cijfers. ,,De concurrentie is overal en ik wil niet onder-uit gaan." fie iets van viskweek afweet zal nen dat Texvis een uniek project luropa wordt omdat dit bedrijf hele jaar door paling zal kunnen veren. ,,Er is niet één kwekerijk f altijd over warm water kan be kken. Alle kwekerijken in Zuid- tpa liggen stil in de wintermaan- omdat hun buitenbassinwater te d is", aldus Blom. Texvis kan rdoor goed op de vraag- en aan- markt inspelen. Immers, in het ar is er veel palingaanbod en zal het Texelse aanbod nihil zijn. prijzen zijn dan laag. In de winter iet voorjaar is er veel vraag naar ng en zeer weinig aanbod. ,,Dat een goede tijd voor Texelse ig." et niet afhankelijk zijn van water- peraturen is te danken aan de erfabriek/electriciteitscentrale Oudeschild die een deel van het Iwater zal afstaan voor verwar- g van de kwekerij. Het is de be ling dat Texvis per jaar 255 ton Ie le paling gaat kweken en daar- is een gebouw nodig van veer- >ij zestig meter. Daarin komen 64 Bst-beton bassins van vijfenhalf legen meter in twee bouwlagen. Het kweken van consumptiepaling ge beurt al vele tientallen jaren en vindt zijn oorsprong in Japan. De interesse is ver der aangewakkerd door de goede prijzen die voor een pondje paling" worden betaald. Het mesten begint met pootaal Dit is de moderne viskwekerij van de Organisatie voor de Verbetering van de Binnenvisserij OVBte Lelystad. Deze visbassins zijn van polyester. Texvis krijgt grotere bakken van asbest-beton. Dat de investeringen van Texvis boven de vijf miljoen uitkomen weten we na enig aandringen maar een probleem voor de investeerders in Texvis is dat er in het eerste jaar geen inkomsten zijn. ,,Het eerste jaar heb je nog geen paling en dat is iets waar ,,men" nogal tegen aanhikt", aldus de heer Liewes van Cen trilab die echter zeer tevreden is over de medewerking op Texel. Zuivering Een groot deel van de 5 6 miljoen wordt besteed aan de waterzuivering (glasaal) die in zee wordt gevangen. De kunst is deze glasaal tot eten te brengen en de gewenning aan kunstvoer (bij Tex vis korrels met o.a. vismeel en eiwitten) kan worden versneld door de aal in warm water te leggen. Als de glasaal een gewicht van ongeveer een gram heeft bereikt wordt ze overgezet in ande re bakken. Bij een gewicht van 15 gram komen de diertjes in de zogenaamde grote ,,afmest" bassins met een bezet tingsgraad van 50 kilo per vierkante me ter. Bij water van 23-25 C° kan pootaal met een gewicht van 5-20 gram binnen een jaar worden gemest tot consumptie gewicht. Dat is een beduidend kortere levensloop dan de paling in de Europese wateren die er, afhankelijk van de water temperatuur drie tot twaalf jaar over doet om het consumptiegewicht te be reiken. De levensgeschiedenis van de paling is trouwens wonderbaarlijk te noemen. Vliegveld De Deen Schmidt ontdekte aan het begin van deze eeuw dat paling eitjes af zet in de Sargasso Zee (bij de Bahama Eilanden). Schmidt vond daar kleine pa ren. Overigens zal ook de pootaal van de Waddenzee worden gebruikt. de waterfabriek en constant een flinke portie stroom afneemt.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 7