Cjrocn 'ZwarL-Jexels in het hart-, Zwoegervrije fokdag Jrukt kwaliteit NAUTA TEXELAARS IN TWEE VLIEGTUIGEN NAAR SOWJET UNIE '■okker Kees Kikkert meest succesvol Canon -show FOTO&VIDEO 20 september bijeenkomst in „De Pelikaan" TEXELTOERIST Verse mosselen Toch doorgaan op igeslagen weg" Ingeval met letsel Begonnen is met de sa menstelling van het herfst- winternummer van het toe ristenmagazine Texeltoerist. Het is de bedoeling dat dit nummer vlak voor de komende herfstva kantie verschijnt en geldig is tot de paasvakantie. De in dit num mer opgenomen „tips" met veel waardevolle toeristische infor matie zullen worden gecontro leerd en zonodig aangepast. In verband daarmee vernemen wij van de betreffende exploitanten, verhuurders, verenigingen e.d. gaarne eventuele wijzigingen in tarieven en openingstijden. Ook ideëen ter completering of uit breiding van de inhoud worden gaarne ingewacht. Men wende zich tot de redactie van de Texel se Courant. en omgeving. Ook hebben enkele deel nemers te kennen gegeven oud-strijders te willen ontmoeten in de eigen huiselij ke kring. Een officiële ontmoeting met de Georgiërs die hebben deelgenomen aan de opstand op Texel zal in ieder ge val worden georganiseerd, evenals een kranslegging bij het graf van de onbe kende soldaat. Mogelijk zullen Georgiërs en Texelaars samen kijken naar films die de opstand op Texel als onderwerp heb ben of mede naar aanleiding daarvan la ter zijn gemaakt. Er wordt een beetje op gerekend dat de hele groep present zal zijn bij de offi ciële ontmoeting; voor de rest mag ieder zelf weten welke onderdelen van het programma hij of zij wil meemaken. Bevestiging Allen die zich voor de reis naar Geor gië hebben opgegeven moeten daarvan inmiddels bevestiging hebben ontvan gen van het reisbureau. Mocht dat niet het geval zijn, dan is er iets misgegaan en dient men onmiddellijk contact op te nemen met Vernu. Van een tiental men sen dat zich heeft opgegeven was vorige week de visumaanvraag nog niet bin nen. Zij zijn inmiddels persoonlijk benaderd. Van belang is verder dat (in tegenstel ling tot eerdere mededelingen! in Mos kou en Tiblisi het op slechts enkele pun ten mogelijk is om met Nederlands geld te betalen. De reizigers moeten dus op de luchthaven of in het hotel roebels ko pen. Het in- of uitvoeren van roebels is streng verboden. Wie het toch doet kan zichzelf of zijn medereizigers moeilijkhe den bezorgen. In Georgië schijnt inmiddels gepubli ceerd te zijn dat de grote groep Texelaars in oktober op bezoek komt, maar het is niet zeker of alle overlevende deelnemers aan de opstand van 1945 op de hoogte zijn Het kan geen kwaad dat Texelaars die over namen en adressen beschikken een brief schrijven om de komst aan te kondigen, zodat de mensen aldaar tijdig in de gelegenheid zijn om zich vrij te ma ken voor een ontmoeting. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIICIIIIIIIIIII HAVENRESTAURANT TEXEL (02226) 310. illlillllllilillllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiililiilliiiiiiliilii GANG Nr. 9812 DINSDAG 6 SEPTEMBER 1983 dactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741 iten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266 en k van der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964 Oosterhof is met vakantie. 0r advertenties, abonnementen, etc.: ngeveld De Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, efoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs 1 17,— per Kwartaal 70 cent incasso, los 70 cent Bankrelaties Amro Bank nr 46 99.17 636 Rabobank nr. 36.25 01 742; NMB nr. 67.34 60.398 Texel beleefde gisteren zijn eerste „zwoegervrije" schapen- kdag, wat betekende dat alleen kon worden deelgenomen lor bedrijven die hebben aangetoond vrij te zijn van de be- chte zwoegerziekte. Dat hield automatisch in dat een niet ge- ig aantal topdieren geen acte de presence kon geven, zodat it niet verwonderlijk was dat de gemiddelde kwaliteit in ver- ilijking met vorige jaren iets was teruggelopen, althans in de tegorie die door de fokkers als „ondereind" wordt aange- lid. In de top was sprake van uitstekende kwaliteit, die niet ider deed voor wat in vorige jaren werd aangevoerd. Oe tijdelijke rem op de kwaliteitsont- (kelmg is de prijs die men over moet bben voor het zwoegervrij krijgen van Texelse schapenstapel. Na afloop van dag verklaarden meerdere juryleden mensen van de gezondheidsdienst tdit offer verantwoord is en dat men de ingeslagen weg moet voortgaan, ieder geval moet worden voorkomen t men naast een zwoegervrije stro ng ook een zwoegerfokkerij in stand udt; het „contact" tussen de nu ge leiden stromingen moet zo snel mo- ijk weer tot stand komen, want an- is zou men wel eens blijvend acherop men raken bij de verdere verbetering i het Texelse schapenras. Want zo- g beide soorten bedrijven gescheiden leten optrekken en eikaars dieren dus t mogen uitwisselen, is de keus in materiaal beperkt. Texel let zou als een uitdaging kunnen rden opgevat om juist het eiland Texel een der eerste gebieden in het land emaal zwoegervrij te krijgen. Het ge- Een door een Texelaar bestuurde ito sloeg vrijdag omstreeks 20.00 ir over de kop. Het ongeval vond aats op de oude Kogerweg en ont- ond volgens getuigen toen de an, die iets te ver naar links reed, tweek voor een tegenligger. Daar- jraakte hij in een slip en sloeg over a kop. De bestuurder werd met de ambulan- naar het Gemini-ziekenhuis gebracht, i had nekklachten en diverse verwon den. Zijn passagier, eveneens een «laar, was licht gewond aan hoofd en nden. De wagen waarvoor uitgewe- nwerd, is niet achterhaald. T/m zaterdag een unieke in het volledige camerasysteem. Speciale aanbiedingen en leuke kadootjes. meentebestuur kreeg de tip hierbij sti mulerend op treden door een deel van de kosten die gepaard gaan met het zwoegervrij maken te vergoeden. Bij de export van fokmateriaal zou van een „zwoegervrij eiland Texel" veel reclame kunnen uitgaan. Kampioen Tot kampioensram werd uitgeroepen een dier van C. M. Veeger uit De Westen, gefokt door L. Cleiren Melsen uit Ossendrecht. Het reserve kampioen schap ging naar een ram van J. Eelman uit Oosterend die was gefokt door de ge broeders Eelman, ook uit Oosterend. In tegenstelling tot de oorspronkelijke plan nen werd ook een jeugdkampioensram gekozen. Die eer ging naar een inzen ding van R. J. Witte uit Den Burg, ge fokt door P. Donker uit Twisk. Reserve jeugdkampioen werd een dier van L. C, Eelman uit Oosterend, gefokt door C. Kikkert uit Den Burg. Voor C. Kikkert was het een glorie dag want hij was ook de inzender van het kampioensviertal ooien. Het reservekampioenschap ooien ging naar een inzending van de firma J. C. Hin en Zn. uit Oosterend. Zeer opmerkelijk was het succes dat C. Kikkert had met zijn ramlam- meren. De beste tien ramlammeren die aan het slot van de keuringen werden aangewezen uit een voorse lectie van 44 stuks waren op één na allemaal van hem afkomstig! Van de 22 inzenders die in de catalo gus waren genoemd moest er op het laatste moment een worden geschrapt, nl. P. Zijm van De Grie. Van dit bedrijf staat namelijk nog niet definitief vast dat het zwoegervrij is; het wachten is op het resultaat van een hercontrole. Toch was het op de Groeneplaats aanmerkelijk drukker dan vorig jaar; er waren nu vijf tig hokken méér. Vrijwel zeker zal vol gend jaar opnieuw een zwoegervrije fok dag worden gehouden en aangenomen mag worden dat het aantal inzenders dan nog hoger zal zijn en de oude fok- dagdrukte is hersteld. De problemen rond het zwoegervrij maken van de bedrijven kwam en ook aan de orde bij de officiële opening van de schapenfokdag, in hotel De Linde boom. Voorzitter J. Hin van het Texels Schapenstamboek in Noordholland ver welkomde het gebruikelijke gezelschap, bestaande uit onder meer vertegen woordigers van B en W (de burge meester en wethouder Zegers), de ge zondheidsdienst, het veterinair toezicht, het consulentschap en de jury. Hin Programma constateerde dat veel Texelse fokkers met voortvarendheid het terugdringen van de zwoegerziekte ter hand hebben genomen en sprak de hoop uit dat ook de overige fokkers van het eiland deze weg zullen inslaan. Hij wees erop dat voorlichting en onderzoek met betrek king tot de zwoegerziekte voorlopig noodzakelijk blijven. Burgemeester J. A. Engelvaart repte in zijn praatje over de toenemende be langstelling voor het Texelse schaap en voor Texels lamsvlees en voor de recente blijken van buitenlandse belangstelling voor het Texelse schapenras, van de kant van de ambassadeurs van Australië en Nieuw Zeeland. Moeilijk Zoals gezegd was er in de top van het aangevoerde materiaal sprake van hoge kwaliteit. Het is bijna traditie dat bij der gelijke gelegenheden wordt verteld hoe moeilijk de jury het heeft om uit de beste inzendingen de Allerbeste te halen, maar gisteren was dat een bijna bittere waar heid. Met name bij de rammen waren de verschillen zo klein dat de echte top te midden van al die beste dieren niet of nauwelijks was te vinden. Soms ook was de verleiding groot om alle dieren van een bepaalde rubriek maar eerste prijzen toe te kennen. Dat wilde men niet en dus werd het spijkers op laag wa ter zoeken. Maar zelfs toen viel het ene Trots toont C. M. Veeger uit De Westen zijn rem die tot kampioen 1983 werd uitgeroepen. minuscule voordeel van het ene dier weg tegen het kleine minpuntje van de ander. De knoop werd echter steeds op tijd doorgehakt, zo bleek onder andere uit de beschouwing die werd gegeven door jurylid P. Donker. Snoekbek Deze vertelde openhartig dat hij en (Lees verder PAGINA 5) Het aantal mensen dat zich heeft laten inschrijven voor de groepsreis naar Georgië is zo groot, dat twee vliegtuigen nodig zijn voor het vervoer. Ongeveer de helft van het 207 personen tellende gezelschap zal via Oost-Berlijn reizen met een toestel van de DDR-maatschappij Interflug terwijl de overigen gebruik maken van een vliegtuig van Aeroflot, dat via Warschau naar Moskou vliegt. Beide toestellen zullen slechts een uur na elkaar aankomen in Moskou zodat de tijdelijke splitsing van de groep voor de organisatie van de reis geen problemen geeft. Het heeft er geruime tijd naar uitge zien dat Aeroflot voor deze gelegenheid een extra groot toestel zou inzetten, na melijk de lljoesjin 86, die 350 personen kan meenemen. Het zou de eerste keer zijn geweest dat deze Russische jumbo een westerse luchthaven zou aandoen voor een commerciële vlucht, want de II 86 is tot dusver alleen te zien geweest tij dens de luchtvaarttentoonstelling op het Parijse Le Bourget. Om onduidelijke re denen heeft Aeroflot er echter van afge zien om de II 86 naar Schiphol te sturen. Het Interflug vliegtuig vertrekt zaterdag 15 oktober om ongeveer 12 uur; het Ae roflot toestel een uur later. De deelne mers aan de reis moeten om ongeveer 10.30 uur op Schiphol zijn om voldoende tijd te hebben voor het afhandelen van de formaliteiten. Busvervoer De deelnemers kunnen desgewenst gebruik maken van busvervoer Texel- Schiphol. De AOT zal daarvoor drie of meer bussen laten rijden. De extra kosten per persoon zullen ongeveer f12,50 bedragen. Ook bij de terugreis op maandag 24 oktober kan men met de AOT bus mee. Het is noodzakelijk dat te voren bekend is hoeveel mensen van dit busvervoer gebruik zullen maken. Men kan zich opgeven tijdens de tweede (en laatste) samenkomst van de deelnemers, te houden op dins dag 20 september om 20.00 uur in hotel De Pelikaan bij De Koog. Hier zal een vertegenwoordiger van het reisbureau Vernu aanwezig zijn voor het verstrekken van de jongste infor matie en voor het beantwoorden van vragen. Ook reizigers die nog geen sssssssssssssssssassssgssssss- kamergenoot hebben gevonden, kunnen hier met elkaar in contact komen. De redactie van de Texelse Courant heeft met de organisatie van de reis ver der geen bemoeienis meer. Met eventu ele vragen en problemen kan men te recht op de informatieavond. Wie niet in de gelegenheid is deze bijeenkomst te bezoeken, kan zich rechtstreeks wenden tot het reisbureau Vernu in Amsterdam. beste ramlammeren na hun verkiezing, getoond door leerlingen van de landbouwafdeling van het beroepsonderwijs. Betrekkelijk weinig deelnemers heb ben van de gelegenheid gebruik ge maakt om speciale wensen naar voren te brengen inzake het programma dat in Georgië aan de reizigers zal worden aan geboden. Het wensenlijstje dat inmid dels naar Georgië is gestuurd, vermeldt onder meer een bezoek aan een sow- chose en/of kolchose, een vrije boeren- markt, een koperslagerij of andere plaats van lokale kunstbeoefening, bezoek aan een botanische tuin, een locomotieven- fabriek en een waterkrachtcentrale. Ver der blijkt belangstelling te bestaan voor de grootste telescoop ter wereld, die mogelijk vanuit Tiblisi kan worden be reikt, voor het staatsmuseum, voor na tuurgebieden en voor zang7 dans- en an dere culturele evenementen en voor al gemeen oriënterende rondritten in stad

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1