23 nepgewonden in electriciteitscentrale College tegen tijdelijke extra arbeidsplaats Gecombineerde oefening geslaagd Ondanks f20.000, van ministerie Diefstallen Onverzekerd Raadsvergadering Wie komt naar de ,,Excelsior'-reünie? ,,De rechter en de linkerhand van de duiv Kinderkoor weer actief Ander bestuur SV Oosterend PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 6 SEPTEMBERi De gisteravond gehouden gecombineerde oefening van brandweer, am bulancedienst, politie en Rode Kruis mag geslaagd worden genoemd. To neel van handeling was de electriciteitscentrale bij Oudeschild. waar de or ganisatoren van de oefening voor een rampsituatie hadden gezorgd met de nodige complicaties. De in totaal 23 min of meer zwaar gewonden werden in een kleine anderhalf uur afgevoerd. De gemeentearts J. P. van Rossum, die de leiding over de Rode Kruiscolonne had, schatte desgevraagd dat drie van de gewonden het niet zouden hebben overleefd als de gespeelde situa tie werkelijkheid zou zijn geweest. De oefening begon met een klein brandje in een deel van de centrale waar bij twee gewonden werden aangetrof fen. Om 18.40 uur werd alarm gegeven, 6 minuten later was de brandweer aan wezig. De brandweerlieden die de situa tie moesten onderzoeken gingen ge blinddoekt naar binnen. Op die manier werd door hen zware rookvorming nage bootst. Nadat ze de beide gewonden hadden gelokaliseerd werden die naar buiten gebracht en om 19.04 uur werden ze afgevoerd met de ambulance. Op dat moment weerklonk een sirene die aan gaf dat in een ander deel van het ge bouw een explosie had plaatsgevonden. Eerst toen de plek des onheils was ont dekt, bleek dat daar net een groep was die een rondleiding door de centrale kreeg en dus lag de plaats bezaaid met gewonden. Extra complicatie was dat de ramp zich op een verdieping voltrok die slechts via drie smalle trappen te berei ken was. Tegelijkertijd gebeurde buiten ook iets. Een tankwagen met gevaarlijke stoffen stond te lossen tijdens de explo sie. De chauffeur raakte in paniek en reed weg terwijl zijn losslang nog aange koppeld was. Er ontstond brand en de chauffeur liep een shock op. Deze drie elementen vormden de oe fening. De toneelvereniging St. Jan le verde de gewonden, die zeer levensecht waren geschminkt door Anneke Koorn, Jeanette Klaver, Riny Rijk en Lia Loef. Zelfs de open beenbreuken zagen er au thentiek uit. Gedurende de hele oefening bleef de centrale natuurlijk werken. Dat zorgde, voor een „echt" sfeertje, en ook voor een zeer warme atmosfeer op de plek des onheils. Pols daar naar het ziekenhuis zouden voerd. In een eerste reactie toonder organisatoren zich zeer het verloop van de oefening. nen rustig stellen dat het voor rolletjes liep", aldus één van hen werd wel de kanttekening bij dat het nu waarschijnlijk toch wel was gegaan dan in werkelijkheid geheimhouding is bij een grootst opgezette oefening niet mogelijk en iedereen die moest worden stond dan ook meer klaar. Bij een echte ramp ke ideale omstandigheden zich niet voor. Het verloop van de oefening een groepje vertegenwoordigers deelnemende instanties nog doori lts men worden om te kijken welke sche lessen eruit te trekken zijn. wi Een man uit Keulen liet vrijdi het dak van zijn in De Koog keerde auto een handtasje lij Toen hij zijn nalatigheid berm keerde hij terug, maar het tasjt toen al verdwenen. Het bevatte^1 portemonnee met geld paspoorten van de man en vrouw. Bovendien zaten er ongi 131 zeven cheques in met een waarde van zo'n 3500 DM en sleutelbos. Een Duitse badgast was zaterda zijn familie een wandeling lang strand gaan maken. Toen zij weer waren op het uitgangspunt merkt dat de badtas die ze onbeheerd tr lieten was verdwenen. Eveneens op het strand, dit kfli paal 21, werden uit de handtas Haarlems meisje 18 betaalchequf een pasje ontvreemd. Ook deze d vond zaterdag plaats. Een garagehouder uit Den Burg te donderdag dat voor de derde a eenvolgende maal het zwaailicht kraanwagen was afgesloopt. Bove werden een paar vlaggen gestoler Van de fiets van een Texelse we» terdag in Den Burg een rieten gestolen. De eigenaresse was in ee burige supermarkt aan het winket va K m Toen er eenmaal voldoende brancards waren ging het transport, ondanks de smalle trappen, zeer vlot. het nog eens bijna een half uur voor ze werkelijk aanwezig waren. Toen het ech ter eenmaal zo ver was werden de ge wonden in zeer hoog tempo afgevoerd door de beide ambulances en de Rode Kruis wagen van het amfibisch oefen kamp De MOk, die drie minuten na de brancards arriveerde. Inmiddels waren ook de burgemeester en de ambtenaar Rampstaf" aangeko men, evenals de recherche, die echter weinig kon doen. Skiltje De nepgewonden werden afgevoerd naar dorpshuis 't Skiltje. Daar werden degenen die nog konden lopen onder zocht, terwijl de zwaargewonden van- Eén van de slachtoffers van het eerste brandje wordt op verantwoorde wijze naar buiten gesleept Zijn gewonde been rust op het andere. De brandweerman draagt persluchtapparatuur omdat de ruimte verondersteld wordt vol te staan met rook ,,Na verloop van tijd voelde je je écht niet goed", aldus één van de gewonden, die daarbij opmerkte dat het heel prettig was dat telkens even iemand van het Ro de Kruis erbij kwam zitten om de pols op de nemen en wat bemoedigende woor den te spreken. Dat was ook nodig, want het duurde vrij lang voor de bran cards van het Rode Kruis er waren. Dat was het enige onderdeel dat niet vlekke loos verliep in de oefening, het duurde ongeveer twintig minuten na de ontdek king van de gewonden, voor om extra brancards werd gebeld en toen duurde De tankwagen van de chauffeur die in paniek raakte, wordt onderzocht door brandweerman nen in veiligheidspakken. Links staan een paar spuitgasten klaar om in te grijpen. Een 17-jarige jongen werd vrijdag aan gehouden, terwijl hij op een onverzeker de brommer over het fietspad langs de Pontweg reed De Texelaar droeg boven dien geen helm. Zijn voertuig is in beslag genomen. Dinsdag 13 september, aanvang 19.30 uur vergadert de gemeenteraad. De agenda luidt als volgt: 1. Vaststelling besluitenlijst van de ver gadering van 9 augustus 1983. 2. Vaststelling besluitenlijst van de ver gadering van 17 augustus 1983. 3. a. Ingekomen stukken; b. Mededelin gen; c. Beantwoording raadsvragen. 4. Behandeling motie van de heer Van Asselt inzake kampeerwet. 5 Aanvullend krediet bijdrageregeling Oude Land van Texel. 6. Krediet renoveren kozijnen en ramen en aanbrengen isolatieglas woning Bur gerhoutstraat 6 te Den Burg. 7. Krediet buitenschilderwerk opslag loods gemeentewerken. 8. Krediet voor onvoorziene werken. 9. krediet aankoop toiletwagen. 10. Verkoop woning Hollewal 18. 11. Krediet herstraten dorpskernen. 12. Krediet voorzieningen ten behoeve van de openbare lagere school te Den Burg en de openbare lagere school te Den Hoorn. 13. Benoeming bestuurslid van de Stich ting Texels Museum. 14. Vakatures ontstaan door het vertrek van de heer B. Daalder: a. aanbeveling voor de benoeming van een afgevaardig de naar de vergadering van aandeelhou ders van de n.v. Luchtvaartterrein Texel; b. benoeming vertegenwoordiger (en plaatsvervangend vertegenwoordiger) in de Vereniging Contact Waddenzeege meenten. 15. Vaststelling gemeentelijk rampenplan 16. Herziening delegatiebesluiten. 17. Beroepsschrift van de heer C. Sluiter tegen weigering van een bouwvergunning. 18. Bezwaarschrift van de heren E. van der Spek en J. Kramer tegen de vaststel ling van het jaarprogramma sociaal- culturele activiteiten 1983. 19. Overzicht onvoorziene uitgaven. 20. Voorbereidingsbesluiten: a. bouw plan M. Laan, Thijsselaan 8, Den Burg, b. Bestemmingsplan Grensweg, c. Bouwplan J. S. Groot, Klif 22, Den Hoorn. 21. Benoeming in vaste dienst van de di recteur van het Sociaal Werkverband De Bolder. Nog niet alle oud-leden van fanfare, drumband en majoretten van de Chr. Muziekvereniging Excelsior hebben zich opgegeven voor de reünie die vrijdag 30 september ter gelegenheid van het jubi leum zal worden gehouden. De organi satie wil wel graag weten hoeveel perso nen ongeveer verwacht kunnen worden. Men kan zich nog opgeven of inlichtin gen vragen bij P. Bakker, 02223-616; Marjan Krotje 02223-930; P. Vlaming 02223-881. Ook oud-leden die nog geen uitnodiging hebben ontvangen kunnen zich opgeven en zijn hartelijk welkom. Trinity (Terence Hill), rechterhand van de duivel, is de bijnaam van een luie fi guur uit het westen, altijd hongerig en zeer snel met de revolver. Trinity komt op een van zijn omzwervingen terecht in een dorpje waar hij tot zijn verbazing zijn broer (Bud Spencer), een bekende boef, als sherrif vindt. Trinity's broer, de linker hand van de duivel schoot op de vlucht een sherrif neer, stak diens speld op, nam diens plaats in en wacht op zijn hel pers. Hij wil profiteren van de vijandig heid tussen burgemeester Harrison en een Mormonen kolonie om een troep paarden te stelen. De komst van veroorzaakt veel moeilijkheden. D: rif wil z'n broer Trinity uit het dorp. omdat hij bang is dat deze ht verraden. Trinity sluit zich bij de Mormons Hij belooft aan zijn broer te zulte wen als die de Mormonen helpt tei Hf burgemeester en een troep Mext: Trinity en zijn broer plus twee helpi ven de Mormonen een spoeden' zelfverdediging. De overval vand gemeester en de Mexicanen Ion ders af dan ze hadden gedacht. rif vertrekt en Trinity wil eerst bij* monen blijven. Maar als hij in he: gebed van de Mormonen de „werk" en „opoffering" hoort er dingen die de luiaard zijn hele leve afschuwde, besluit hij zijn luie «j het westen voort te zetten. „Del en de linkerhand van de duivel" is' als woensdagwestern. Aanvang uur, alle leeftijden. Een meerderheid van het college was tegen het scheppen van een extra tijdelijke deeltijd-arbeidsplaats met de f20.000— die het ministerie van bin nenlandse zaken daarvoor overmaakte. Dit geld kwam vrij door het inleve ren van prijscompensatie door ambtenaren, een ruil die de vakbonden met de minister hadden afgesproken. Eén en ander kwam op tafel tijdens de ver gadering van de raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid afgelopen donderdag. Pakt-man Henk Beumkes vroeg er naar maar Dirk Terpstra van diezelfde partij gaf vanaf de publieke tribune een toelichting: „Het is al schandalig dat het zo weinig is en dat het voor een tijdelijke arbeidsplaats bestemd is De minister houdt zich niet aan zijn afspraken Hij betaalt niet de volledige bedragen uit en bovendien was het volstrekt duidelijk dat voor dit geld vaste banen moesten wor den ingevuld en geen tijdelijke. Als de gemeente dat beleid nu nog verder gaat afzwakken door het geld in de algemene dienst op te nemen, doen ze daar nog een schepje bovenop, dat moet niet." De burgemeester lichtte toe dat het col lege in meerderheid het niet zinvol acht te om dit geld aan een tijdelijke ar beidsplaats te besteden Hij zegde ech ter toe de besluitvorming in het college weer naar boven te halen en toe te lich ten. Beumkes wees er op dat de perso- neelssituatie bij de sociale dienst schrij nend is, iets dat overigens van ambtelij ke zijde aan de hand van overwerktabel- len bestreden werd. Ate Rienstra (CDA) noemde de op tijdelijke basis bij het MZW geplaatste administratieve kracht, die voor dit geld langer zou kunnen blij ven. De burgemeester wees erop dat bij het scheppen van een baan wel elders in de begroting hetzelfde bedrag geschrapt zou moeten worden. Raadskelder Beumkes vroeg, nu de vierde werk- laag op het raadhuis op de wensenlijst onder het kopje „niet uit te voeren" is gekomen, of de raadskelder eventueel vrijkomt. De burgemeester verklaarde net een brief te hebben ontvangen van pachter H. Keesom, waarin om ophef fing van de pacht wordt gevraagd. Hij vroeg zich echter af of het verantwoord is mensen in de kelderruimte te laten werken, maar noemde als mogelijke toe passingen een kantine of expositieruim te. Hij wees erop dat het opheffen van de pacht voor de gemeente een in komstenderving van 738.000,— per jaar betekent. De discussie over de te vervangen brandweerauto van De Cocksdorp die al eerder in de commissie financieel, eco nomisch en technisch beleid was ge voerd kreeg nog een staartje. Cor Dros (Texels Belang) eiste in die vergadering Binnenkort beginnen weer de repeti ties van het kinderkoor van de Texelse muziekschool. De leiding is evenals vo rig jaar in handen van de heer J. Lub bers. De minimum leeftijd voor deelna me is gesteld op 8 jaar. Goed noten kun nen lezen is nog niet nodig, want in het begin kan op het gehoor worden meege zongen. Het repertoire zal bestaan uit één- of tweestemmige liederen met of zonder instrumentale begeleiding. Ook voor het komende schooljaar staan weer diverse activiteiten op het programma; De repetities zullen worden gehouden op maandag van 18.15 tot 19.15 uur in de voorspeelruimte van de muziekschool (ingang Wilhelminalaan), voor het eerst op maandag 19 september a.s. De kosten bedragen 730,— per jaar, leerlin gen van de speelklassen van de muziek school kunnen gratis deelnemen. „Ou de" en nieuwe leden kunnen zich aan melden bij de muziekschool (Schilde- eerst een technisch rapport, maar de burgemeester lichtte toe dat het hier om een 18 jaar oude wagen ging, die niet meer aan de eisen van uitrusting vol deed. Dat stemde de aanwezige raadsle den positiever tegenover vervangen. Dros was echter niet aanwezig, zodat deze discussie waarschijnlijk wel weer in de raad zal terugkomen. Snoepreisjes Beumkes informeerde naar de zin van het lidmaatschap van de Raad der Euro pese Gemeenten. „Wij merken alleen dat we veel snoepreisjes krijgen aange boden." De burgemeester voelde dat ook zo maar Gerbrand Poster (WD) wees er op dat ook gewone burgers van dergelijke aanbiedingen gebruik kunnen maken. Beumkes was van mening dat met de 71179,— per jaar die het lidmaat schap kost alleen een heel duur naam bordje in huis was gehaald. rend 39, telefoon 3493), de administratie van de school (raadhuis, afd. culturele zaken, telefoon 3041, toestel 131) of de heer Lubbers (Zeebries 2, telefoon 4831). SV Oosterend hield vrijdag de algeme ne ledenvergadering. De vereniging heeft zowel sportief als financieel redelijk tot goed gedraaid. Het kweken van re serves voor eventuele nieuwbouw gaat echter nog moeizaam. Het ledenbestand vertoont een lichte achteruitgang door de geringe aanwas van F pupillen en door een klein verloop bij vooral de zon dagsenioren. De samenstelling van het bestuur is na deze vergadering flink ge wijzigd. Penningmeester Hetty Veldman en secretaris Jan Raven traden af en wa- 5 ren niet herkiesbaar. Als opvolger voor Hetty Veldman is gekozen Klaas van de Berg. In de functie „commissaris ge bouwen" is gekozen Jan Witte als op volger van Dirk Burger. De secretaris van het zaalvoetbal Frits Androg en de vice- voorzitter Eef Eelman werden herkozen.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2