bubbel jubileum bij Excelsior /Vaar het enthousiasme van ïén man toe kan leiden.... Programma "Tsr1 IJDAG 16 SEPTEMBER 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 11 esentwintig september viert de ristelijke Muziekvereniging Excel- rhaar 75-jarig bestaan. Op dezelf- datum bestaat de gelijknamige imband een derde van die tijd, 25 Beiden kwamen tot stand om- één man zijn enthousiasme om- te in daden. „Meester" Pool te lde voor de totstandkoming van, n nog, de harmonie (nu is Excel- r een fanfarekorps) en „lange t" Daalder startte het georgani- irde trommelen. Meester Pool zal bedoeling hebben gehad het psleven blijvend te verrijken, iar als hij zou hebben geweten Excelsior 75 jaar later functio- >rt was het dirigeerstokje hem llicht uit de hand gevallen van bazing. Op de oudst bekende fo- van de harmonie wordt hij om- door zestien muzikanten, het iform was een pak en een pet. Op jongste foto van het gezelschap an veertig muzikanten, een diri- ït, 22 tamboers en 15 majorettes raaie, deels nieuwe uniformen. :n dat is voor een dorp met zo'n 1200 toners een flinke vereniging, zeker als irbij in aanmerking wordt genomen de fanfare in de ere-afdeling speelt, vijl de drumband ook diverse prijzen e wacht heeft gesleept. In de Texelse irant van zondag 27 september 1908 het volgende berichtje te lezen: Voor eenigen tijd deed men hier eite tot oprichten van een Christelijk itekcorps. Men is toen met geslaagd. i/7s zijn opnieuw biljetten aangeplakt, verzoek zaterdag a.s. in de Christe- school te willen komen om mede te 'ken tot de oprichting ener Christe/ij- Harmomevereeniging. 'oor mensen die nu denken dat 26 tember niet de goede oprichtingsda- is, het nieuws kwam toen niet zo in druk als tegenwoordig het geval n de volgende krant, die van donder- 1 oktober werd namelijk gemeld: 1 zaterdag is alhier opgericht een istehjk Harrjioniegezelschap dat uit ieveer 20 man bestaat onder Directie den Heer J Pool, Hoofd der bijzon- 'school." (Pool kwam uit Malden bij negen waar hij ook al in een fanfare elde). ide krant van 3 november wordt dan vermeld dat de instrumenten zijn gekomen. Uit andere rbon werd ver- len dat de eerste repetitie op 6 no- iber werd gehouden. Het gezelschap 29 januari 1909 koninklijke goed- B rem er, een tijdperk ing en moet tijdens het paasfeest dat jaar voor het eerst zijn etreden. haalde de krant echter pas weer het optreden ter ere van de geboor- an prinses Juliana, 'f Harmoniegezelschap onder leiding den heer Pool heeft zich gedurig en doen horen, en zijne opwekkende ■n brachten vreugde en joligheid." u was die geboorte dan ook iets r enorm naar toe was geleefd, de ilse Courant meldde ongeveer een nd eerder dat er mensen ten onrech- an het feesten waren gegaan toen er nseen oefening bij Den Helder nog- uk geschoten werd. Men dacht dat hier om vreugdeschoten ging.... Stilte a die tijd daalde er, tenminste voor '«schouwer achteraf, een soort stilte over de harmonie. Er werden geen Jlen meer bijgehouden. Rond het 'hg jubileum werd door de heer Van terg, de toenmalige secretaris, na- 9 gedaan bij de toen nog levende le vari het eerste uur en die wisten te den dat het na dat enthousiaste be- eigenlijk snel minder werd met het "ceren. Het is met goed meer te ach ten waardoor die achteruitgang d veroorzaakt maar als mogelijke •aken worden door de huidige 'uursleden P. Bakker en Th. Medema 9«geven de eerste wereldoorlog en vertrek van meester Pool. Het is ech- 'let meer bekend wanneer dat moet geweest. Het zal wel ingrijpend zijn ^est, zowel de dirigent als de hoofd ster vervulden in de dorpsgemeen- 'P in die jaren een veel belangrijker 'an tegenwoordig. De oudste bestaande foto van de harmonie. De man met het dirigeerstoktje (donkere snor en sikje) in meester" J. Pool Het is ook niet meer bekend wie er toen in het bestuur zaten. Wel weten we wie het allereerste bestuur vormden: Jac. Dros was voorzitter, K. Vlaming se cretaris, P. Boon penningmeester en D Boon en S. Bakker waren commissaris. In 1925 nam Cor Trap de voorzittersha mer over en tijdens de eerste vergade ring waar weer notulen van zijn (4 maart van dat jaar) besloten de negen leden dat de vereniging weer nieuw leven in geblazen moest worden. Dat bleek niet te lukken, wan* op de -agenda van de vergadering die 18 februari 1926 werd gehouden prijkte maar één punt: ophef fen of niet. Toen waren er overigens nog acht leden. Besloten werd door te gaan en de houten blaasinstrumenten aan de kant te doen, dus om van harmonie fan fare te worden. Het kon wel eens zijn dat die beslis sing de redding van de muziekvereniging is geweest. Het is immers veel moeilijker, vooral op hef gebied van zuiver sa menspelen om mét in plaats van zonder „hout" te spelen. Tijdperk In 1926 was er nog een verandering in het verenigingsleven die beslist positief gewerkt heeft: dat jaar was het begin van het tijdperk Cor Bremer. Na meester Pool waren meester Bakker en Gerrit Bremer dirigent geweest, Cor Bremer nam het weer van die laatste over. Bre mer is misschien wel de meest ver dienstelijke dirigent van Excelsior ge weest, maar degeen die hem een instru ment (esbas) leerde spelen was hoogst waarschijnlijk meester Pool. Deze schoolmeester leidde bijzonder veel mu zikanten op, evenals trouwens Gerrit Bremer, Cor Bremer en J. Krotje. Cor Bremer is dirigent geweest tot 1957 en heeft in die periode de vereni ging tweemaal in de klasse „uitmun tend" gebracht Dat is weliswaar geen ereklasse, maar in die tijd was er ook nog geen muziekschool. Bovendien was de kwaliteit van de intrumenten een stuk minder dan tegenwoordig. De eerste eerste prijs werd behaald op een concours in Alkmaar in 1935. Dat was net een jaar na het begin van een andere periode, namelijk de bestuurlijke periode waarin Jan Daalder voorzitter was: 1934-1968. Over Daalder later meer, we hebben het nu over dirigenten. Cor Bremer leerde dus een intrument bespe len (en dat was in die jaren al gauw ge beurd) waarna hij zich door een schrifte lijke cursus en zelfstudie bekwaamde in het dirigentenvak. Als dirigent was hij een vriendelijke man die meer geloofde in overreding dan in de knoet. Sommi gen mopperden wel eens dat hij eigenlijk wat harder zou moeten optreden, maar de resultaten wezen uit dat met vriende lijkheid veel bereikt kan worden. Misschien kwam dat ook wel door het voorbeeld dat hij stelde. Cor Bremer was verenigingsman in hart en nieren en hij zag er bijvoorbeeld niet tegenop om po dia op te bouwen en andere hand- en spandiensten te verrichten. De man was huisschilder, maar er moeten weken zijn geweest dat hij meer muzieknoten dan verfkwasten zag. Tranen In de oorlog moesten de instrumenten onderduiken, vanwege het in beslag ne men van alles wat van koper was door de Duitsers. De vereniging weigerde lid te worden van de cultuurkamer en moest dus ophouden te bestaan. Op be vrijdingsdag werd echter één van de meest indrukwekkende concerten uit het hele bestaan gegeven. „Het hele dorp was uitgelopen en toen speelden ze van de toren het Wilhelmus, ledereen stond daar met tranen in zijn ogen naar te luisteren, ik zal het nooit vergeten", al dus Piet Bakker, de huidige secretaris. De draad werd weer opgepakt op 15 juli 1945. Het eerste concours was bijna twee jaar later: 17 mei 1947 in Den Burg. twee dagen later werd in Bloemendaal gespeeld en 21 augustus van hetzelfde jaar bezochten ze een concert op het toenmalige eiland Urk. „Die reis zal ik nooit vergeten. We hadden de oude „Marsdiep" van Teso gehuurd om er heen te gaan. We kwamen tegen de middag aan en gingen om vier uur weer weg. Iedereen had zich bijna overeten aan de paling en er stond nogal een dei ning op dat IJsselmeer, dus het duurde niet lang voordat bijna iedereen zeeziek was en dat ging pas na de sluizen bij Kornwerderzand over. Toen gebeurde er echter weer wat, we liepen vast op een bank tussen Den over en Texel. Het wa ter viel, dus we kwamen zo vast als een huis te zitten. Dat gaf consternatie, het schip lag scheef en de meeuwen liepen er na verloop van tijd omheen, dus dan weet je het wel. De jeugd vond het prachtig vanzelf, maar een oudere vrouw bijvoorbeeld liep haar man te zoe ken en ze kon hem op het hellende schip niet vinden, die zal het beslist minder leuk hebben gevonden. Het schip was afgeladen vol, moet je denken. We heb ben daar de nacht doorgebracht met het doen van spelletjes en dergelijke. Dat was nog niet zo makkelijk, het licht viel ook uit. De volgende morgen zijn we door de „Voorwaarts" van Teso van boord gehaald." Zowel Piet Bakker als Theo Medema kunnen zich de gebeurte nis nog levendig voor de geest halen. Vrouwen erbij In mei 1948 vergaderde het bestuur over een verenigingsuitbreiding die in de huidige tijd misschien wel de helft van de leden heeft opgeleverd: Grietje van der Slikke wilde als eerste vrouw fid wor den. Niemand had daar overigens be zwaar tegen. Grietje, die nu Medema heet, is nog steeds lid, ze speelt althoorn. In 1957 kwam het afscheid van Cor Bremer, die wegens drukke werkzaam heden de dirigeerstok aan de wilgen moest hangen Hij is toen benoemd tot erelid en heeft inderdaad niet meer gespeeld, hoewel hij wel trouw de con- ast. Hij leerde zichzelf steeds nieuwe dingen aan en wilde graag inspelen op de landelijke ontwikkeling die zichtbaar was: het ontstaan van drumbands en concoursen. In 1958 kregen de tamboers f500,— startgeld en daarvoor werden bouwpakketten besteld waarmee trom mels konden worden gemaakt. Vooral de jeugd bleek zich aangetrokken te voelen tot deze vorm van muziek maken en de ontwikkeling ging behoorlijk snel. Piet Daalder gaf zelf les, iets dat later met de zelfde inzet werd overgenomen door J. en H. Beyert, toen Daalder vertrok naar de overkant. Inmiddels werd overigens een goed instrumentarium gefiruikt en was de band met een majorette-afdeling uitge breid. Die ontstond omstreeks 1965. De drumband heeft altijd zeer onafhankelijk geopereerd. Er was een eigen bestuur en het bestuur van de muziekvereniging be moeide zich weinig met de gang van za ken. Soms wel eens té weinig, denkt verenigingsvoorzitter Theo Medema nu, maar het is een feit dat de drumband goed functioneert. Dat is overigens mede te danken aan de bemoeienissen van de in 1975 opgerich te oudercommissie. Die zorgde bijvoor beeld voor de nieuwe uniformen. De drumband doet ook aan internationaal uitwisselen. Onlangs werd nog een be zoek gebracht aan collega's in het Duitse Schloss Reicklingen bij Hannover. Strepen De keurige uniformen waar nu in ge musiceerd wordt zijn er niet altijd ge weest., zoals op oude foto's te zien is was het vroeger al voldoende om een net pak en een pet te hebben. Jan Daal der weet zich nog te herinneren dat voor een koninginnefeest werd besloten om de broeken van oranje strepen te voor zien, maar dat de oude Piet Bakker (niet de huidige secretaris) daar niet van ge diend was. „Zijn vrouw heeft ze er 's nachts voor de uitvoering toch stiekum opgenaaid, zodat hij uiteindelijk ook meedeed". Jan Daalder heeft de periode van de uniformen niet meer in functie meegemaakt. Hij droeg de voorzitters hamer vanwege zijn wethouderschap in 1968 over aan Theo Medema en konin ginnedag 1969 kreeg Excelsior van de burgerij haar eerste uniformen. Het co mité dat daarvoor zorgde is nog steeds actief. Inmiddels zijn die eerste, stemmig donkerblauwe pakken vervangen door een zwart met bruin uniform. Wat Daal der nog wél in functie beleefde was de VWVVVWWWVWV/AWAViVM Excelsior bijna voltallig in de huidige samenstelling. certen bezocht. Hij had toen „zijn" Ex celsior overigens wel tot in de afdeling „uitmuntendheid" gebracht. Hij was het laatste erelid, inmiddels is hij overleden. Zijn taak werd overgenomen door K. Brouwer, een kleermaker uit Den Burg. die oorspronkelijk uit IJmuiden kwam. Deze muzikaal zeer actieve man, hij was ook organist in de Gereformeerde kerk en leidde een accordeonorkest in Den Burg, dirigeerde onder meer de uitste kende jubileumuivoering bij het 50-jarig bestaan. Drumband In 1957 werd de eerste afgevaardigde van het tamboerkorps in het bestuur ge kozen, een jéar later werd de drumband een zelfstandig onderdeel van Excelsior. Dit was vooral de verdienste van „lan ge" Piet Daalder. Deze man trommelde bij het fanfare en was werkelijk enthousi- Maandag 26 september: Herden kingsconcert in de Nederlands Hervorm de kerk te Oosterend, aanvang 20.00 uur en officiële opening van de jubileum- feestweek door burgemeester Engel vaart. Dit concert duurt ongeveer één uur. Medewerking wordt verleend door Elias Hordijk op orgel. Woensdag: Lampionoptocht voor de jeugd, vertrek 19.30 uur vanaf de Slots kolk. Na deze lampionoptocht is er een bingo-avond voor iedereen in de feest tent die speciaal in verband met het jubi leum bij de Slotskolk is geplaatst. Donderdag: Disco-avond om 20.00 uur in de feesttent. Vrijdag: Reünie voor oud-leden van fanfare, drumband en majorettes. Aan vang 20.00 uur in de feesttent. Mede werking van fanfare en drumband Excelsior. Zaterdag: Allegorische optocht voor iedereen met als thema „Muziek", ver trek 10.00 uur van de Slotskolk. Een des kundige jury zal e.e.a. beoordelen. Na af loop prijsuitreiking en bekendmaken van de uitslag van de kleurwedstrijd voor kleuter- en lagere scholen. 15.00-17 00 uur: Receptie in de feesttent. 20.00 uur: Feestavond voor iedereen in de feesttent met medewerking van o.a. een combo van de Luchtmachtkapel. gehaald, een prestatie waar Kuik minstens evenveel eer voor toekomt als de muziekschool. Bij die mede op ver zoek van de fanfares opgerichte onder wijsinstelling is er voor gezorgd dat het basisniveau van de muzikanten steeds beter werd. Volgens de huidige bestuursleden van Excelsior is vooral ko perdocent Pieter Heertjes die later direc teur van de muziekschool werd daar de bet aan. Inmiddels was de cirkel weer gesloten, één van de Excelsior-leden die aan de muziekschool haar opleiding ont ving is inmiddels zelf koperdocente: Bet ty Bakker Kuik leerde het vak echter nog in de praktijk. Als jonge jongen was hij al bij de fanfare in zijn toenmalige woonplaats Almelo. Toen hij voor zijn werk op Texel ingebruikname van een volledig instru mentarium op 18 maart 1965. Dit werd voor de helft gesubsidieerd door provin cie en gemeente, de andere helft werd met bazaars en andere acties bij elkaar gebracht Muziekschool In januari 1969 werd de muziekschool opgericht. Het jaar daarvoor was voor Excelsior al bijzonder succesvol ge weest, op het concours in Gorredijk wer den drie eerste prijzen in de wacht gesleept, en wel in de concert; de mars en drumbandwedstrijd. In 1969 kreeg de vereniging de Dubbele von Sion utgereikt voor de muzikale prestaties in '68. Het tijdperk Kuik was inmiddels begonnen. De huidige dirigent A, Kuik nam in 1965 de dirigeerstok over van Brouwer Onder zijn leiding werd de ere-afdeling terecht kwam gaf hij zich als muzikant op hij de Hoornder vereniging Door Ei gen Kracht. Daar nam hij na verloop van tijd de dirigeerstok ter hand en het duur de niet lang of hij vervulde diezelfde rol bij de Oosterender fanfare „Vooruitgang Is Ons Streven". VIOS werd echter op geheven, waarna Kuik de toen ook va cante plaats bij Excelsior vervulde Ook hij leerde het dirigentenvak in de praktijk en door zelfstudie. Het repertoire is in de afgelopen jaren wel gewijzigd, vooral moeilijker stukkun kwamen er op te staan, maar de geeste lijke muziek, de marsen en niet te verge ten de ouvertures zijn altijd deel van het muzikale menu blijven uitmaken Eigen lijk is dat tekenend voor Excelsior. Kwali teit is aanwezig, maar een zekere behou dendheid wordt betracht. Degelijkheid en een lang leven, daar gaat het om. En dat zal nog wel even zo blijven ook. Concours Leeuwarden 1970 Kuik dirigeert het in blauwe uniformen gestoken fanfare

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 11