ursussen voor de komende herfst en winter E Creativiteitscursussen ,,Blue Thunder" eente wil gymspullen je overnemen maan en hoog water onden FNV luwenbond ttelandsvrouwen n Burg Gereformeerd winterwerk DAG 16 SEPTEMBER 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 13 >k in de komende herfst en winter is het weer mogelijk deel emen aan vele cursussen op uiteenlopend terrein. Het uur van de sectie vormings- en ontwikkelingswerk van de :ijnsstichting heeft besloten dit jaar alleen een overzicht te van cursusactiviteiten die worden georganiseerd door instelling of vereniging. Cursussen die worden georgani- d in commercieel verband of door privépersonen worden niet genoemd omdat de sectie de kwaliteit hiervan onvol- nde kan beoordelen of garanderen. Het overzicht is daar- kleiner geworden maar aldus wordt wel meer de aandacht stigd op die cursusactiviteiten die door het bestuur van de ie van bijzondere betekenis worden geacht. Bijzondere na- ivalt dit jaar op activiteiten gericht op het beroepsleven en ^tweede kans-onderwijs. De informatie over een aantal on- elen kon nog niet worden afgerond bijv. die over de cursu- iviteiten van het MZW-project en het samenwerkingsver voor het jeugd- en jongerenwerk, alsmede de ncipatie-activiteiten. Hierover volgen later mededelingen. deze pagina vindt u dus een overzicht van het cursusaanbod, zover dat ikend is. Begin januari volgt een tweede opgave, voor de rest van het rseizoen. Verenigingen, die daarvoor een opgave willen indienen, kun- lat doen bij het bureau culturele zaken. Activiteiten, gericht op het be leven (her-, om- en bijscholing). ed leren trekker-rijden voor dames ;en, 3 theorie, 3 praktijk). Docent ip. Kosten 760,—aanvang eind er. oeien van bomen en heesters en houd van siertuinen (8 lessen), it J. J. Kuip. Kosten 775,—aan- november. hapenbeoordeling (3 lessen). Do- i W. Kistemaker en D. Reyne. n 730 aanvang eind oktober. ekhouden (speciaal: begrotingen) en. Docenten J. Beyert en J. Kool- Kosten 760,— aanvang januari everloskunde (met speciale aan- voor preventieve maatregelen bij n wrangbestrijdingl 5 lessen. Do- ii dierenartsen van Texel. Kosten aanvang begin oktober. rarische cursus voor niet-agrariërs sen). Docente mevr. R. van de ;l Kosten 740,— aanvang er. 7. Metselcursus (12 lessen, 2 theorie en 10 praktijk). Maximaal aantal deelnemers 16. Docent F. Blanken. Kosten 7150,— aanvang begin oktober. 8. Beoordeling van vaarzen (2 lessen). Docent J. Koolhof. Kosten 725,— aan vang januari 1984. Opgave voor de cursussen 1 t/m 8 bij J. Koolhof, Vloedlijn 25, Den Burg, telefoon 02220-2780. 9. Cursus electrisch booglassen voor be ginners en gevorderden. Georganiseerd door de Technische School. Cursusduur 8 maanden, wekelijks 6 lessen, verdeeld over twee avonden. Kosten 7600,—. Op gave bij Technische School. 10. Cursus trekkerrijbewijs voor 16- en 17-jarigen via de Technische School. Per advertentie volgen nadere mededelingen. 11. Scholing restaurantkok c.q. restau rantkelner. Aanvang begin november, gedurende 5 maanden en 5 dagen per week in hotel Bos en Duin, in samen werking met de Stichting Vakopleiding Horeca, het GAB en de Welzijnsstich- ting. Voor personen van 23 jaar en ou- 14. Ver. voor kindercentra Texel. Bijeen komsten voor leiding van peuterspeelza len. Thema-avonden 6-7 keer per keer. Opgave en inlichtingen mevr. A. Baars- Kliphuis, Duinroosstraat 6, De Koog, te lefoon 02228-716. Onderwerpen: CAO welzijnswerk (sept.), samenwerken met ouders (okt.). Daarnaast wordt in 1984 weer een cursusdag georganiseerd in sa menwerking met het NOK (Ned. Org. van Kindercentra). 15. Beroepskwalificerende educatie voor vrouwen. Een opleiding van een half jaar, negen lesuren per week, waarna men kan doorstromen naar beroeps opleidingen in bijv. de verzorging, me taal, land- en tuinbouw, horeca en kan toor. De kosten zijn 760,—. De eerste twee groepen beginnen in oktober in het vormingscentrum ,,De Zeevonk" in Den Helder. De volgende twee in maart. Op gave en inlichtingen bij het bureau cultu rele zaken. 16. Middenstandscursus. Cursusduur 1 of 2 jaar (40 lessen van 2 Vi uur per week per jaar). Aanmelden A. Studulski, Vloedlijn 26, Den Burg, telefoon 02220-3323. Max. aantal cursisten per klas 30. Cursusgeld 7350,— per jaar. Boeken voor rekening cursist (7180,— II. Activiteiten gericht op tweede kans-onderwijs. 1. Avond-Mavo of -Havo. De opleiding biedt de mogelijkheid om in drie jaar het diploma Mavo 4 te behalen. Inschrijven voor Mavo of Havo of talencursussen der. De capaciteit is beperkt tot 36 cur sisten. Opleiding is zowel theoretisch als praktisch. Aanmelden bij GAB. 12. Opleiding diploma cafébedrijf door Stichting Vakopleiding Horecabedrijf. Start 19 september. 13. Cursus wijncertificaat door Stichting vakopleiding Horecabedrijf. Startdatum staat nog niet vast. Opgave en informatie omtrent de cursussen 11 t/m 13 bij H. Segers, Stenenplaats 9.10, Den Burg, tele foon 02228-2871 (bij voorkeur tussen 18.00 en 19.00 uur). iet kader van het streven door meente om de gymnastiekin- rissen van de dorpshuizen over men wil het college de raad tellen met het dorpshuis- ur van Oudeschild in onder- iling te gaan. Het college zou uilen willen overnemen zónder rte betalen, maar mét de ver ing de inventaris op te knap- len investering van tienduizend nog toe wilde het dorpshuis- ir dat voor de boekwaarde werd inomen, maar volgens het ambte nes zijn de betreffende spullen die - niet meer waard en heeft het luisbestuur in afwachting van de ime door de gemeente aanvulling vanging van de inventaris achter gelaten. De overname brengt voor neente een extra jaarlast van een veertienhonderd gulden mee. ton komt 21 september op om ur en gaat onder om 19.42 uur. m: 22 sept. V.M.; 29 sept. L.K. dtij16 sept.; springtij: 24 sept. I water ter rede van Oudeschild: 16 september 3.05 en 15.13 ig 17 september 4,35 en 17.06 g 18 september 6.09 en 18.56 lag 19 september 7.32 en 20.15 ig 20 september 8.29 en 21.02 >dag 21 september 9.08 en 21.31 rdag 22 september 9.43 en 22.00 23 september 10.24 en 22.32 ag 24 september 11.04 en 23.08 het strand is het ongeveer een 'der hoog water. Vrouwenbond FNV begint 20 sep- ïf weer met haar praatavonden, uilen in tegenstelling tot voorheen Hollebol (achter het postkantoor) uden worden. De eerste avond Goos Westerlaken informatie ge- •er de Open School en het alfabeti- JsprojectAanvang 20.00 uur. hond van Plattelandsvrouwen afd drg opent het seizoen '83;84 met affieochtend in De Schakel op •920 september. Op deze ochtend teer Goos Westerlaken één en an- "ellen over analfabetisme en over en school werk. Deze ochtend is inwerking met het Gilde en be ur 9.30 uur. Op hoog niveau spelen de gebeurte nissen in ,,Blue thunder" zich af, een zeer sensationeel filmverhaal waarbij de aanstaande Olympische Spelen in Los Angeles reeds op de achtergrond figure ren. Het gemeentebestuur en de politie van L.A. werken er nu al aan om te voor komen dat tijdens de spelen terreurda den een kans krijgen en zij denken met afgrijzen terug aan München waar een massamoord plaatsvond op de Israëli sche delegatie terwijl de rest van de we reld de volgende dag voortjoeg op nieu we records. De Amerikaanse stad heeft er een helicopter voor aangeschaft die alles kan, speuren, vernietigen, geweld dadig optreden en geruisloos rondwaren terwijl de bemanning in staat is beelden en geluiden op te vangen op kilometers afstand. Moeiteloos gluren ze tijdens de nachtelijke patrouille boven de donkere stad slaapkamers binnen maar met het zelfde speeltuig lossen' ze ook in de kortste keren de smerigste misdaden op. Acteur Roy Scheider mag proefvliegen met die monsterachtige helicopter maar treft als collega een maat die hij nog uit de oorlog in Vietnam kent. Een jeugddienst rondom het thema: Ik zou weieens willen weten....." vormt de start voor het winterwerk in de Geref. Kerk. Het bekende liedje van Ju les de Corte zal als handvat fungeren voor vele vragen en vele ,,waaroms". Medewerking wordt verleend door het jeugdkoor Eljakim uit Bolsward, dat op uitnodiging van The Messengere op Texel verblijft. Zondag a.s. om 10.00 uur in de Geref Kerk. De twee veteranen hebben sindsdien nog een rekening lopen en zo ontwikkelt zich dan opeens een heel ander dubbel- verhaal. De twee mannen als rivalen in de lucht jagen op elkaar tussen de toren hoge wolkenkrabbers door wanneer vlie ger Roy Scheider heeft ontdekt dat zijn maat Malcolm McDowell een vies spel letje meespeelt in een complot en een politiek schandaal. Zeer spannend wordt het en om dat te bereiken hebben regis seur John Badham en zijn producenten kosten noch moeite gespaard. Er is knap, soms zelfs verbluffend stuntwerk voor verricht en het gaat er af en toe bik kelhard aan toe. „Blue Thunder" is te zien van donder dag tot en met dinsdag. Toegang 12 jaar. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel in Den Burg oud papier, lom pen en oude schoenen op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende za terdag wordt het oude papier etc. opge haald in de volgende straten: De Zes. Jonkerstraat. W. van Beie- renstraat, Boogerd, Schoonoordsin gel, Witte Kruislaan, Wagemaker- straat. Frans en Engels of versnelde cursus scheikunde. Plaats RSG, Den Burg. Kosten Mavo 790— tot 7135,— 715, schoolfonds. Havo 7135,— tot 7215,— 715,— schoolfonds. Talencursussen 790,— 715,— schoolfonds. Versnelde cursus scheikunde 7135,— tot 7215,— 715,— schoolfonds. Opgave bij H. H. Lasthuizen, Watermunt 15, De Koog, te lefoon 02228-727 of 02230-13432. 2. Open school, thema-onderwijs. Ook dit jaar gaat weer een Open-School- groep van start, nu speciaal bedoeld voor vrouwen die alleen lagere school hebben gehad of daarna nog hooguit één of twee vervolgonderwijs. Er is plaats voor maximaal 18 deelneemsters. De groep komt twee keer per week bij een, één ochtend en één avond, 40 we ken per jaar. De cursus duurt maximaal twee jaar, maar opgave voor één jaar is ook mogelijk. De cursus bestaat uit de vakken Nederlands, rekenen en Engels. Begonnen wordt op een heel eenvoudig niveau. Verder wordt er gewerkt rond al lerlei onderwerpen als bijv. wonen, ge zin, alternatieve geneeskunde, kinderen opvoeden, enz. Deze onderwerpen wor den door de deelneemsters zelf gekozen. De cursus leidt niet op voor een diplo ma. Voor wie dat wil kan echter (met na me in het tweede jaar) wel toegewerkt worden naar een gemakkelijke aanslui ting op een vervolgopleiding. De kosten bedragen 715,— per maand (in totaal 7150— per jaarl. Docenten zijn Niek Groot, Mijkje Uittenbogaard en Goos Westerlaken. Opgave en verdere inlich tingen bij hen: 02220-4203. 3. Opnieuw leren lezen en schrijven. De laatste jaren wordt steeds duidelijker dat er in Nederland nog veel mensen zijn die onvoldoende kunnen lezen of schrijven. Het blijkt dat er ook op Texel heel wat mensen zijn voor wie dit problemen oplevert. Op de cursus „Opnieuw leren lezen en schrijven" zijn mensen die van zichzelf vinden dat ze niet goed genoeg kunnen lezen of problemen hebben met schrijven, welkom. Beperkte opgave (met eventueel enige wachttijd) voor de nu lopende cursus is mogelijk bij Goos Westerlaken, Hogereind 20, De Waal, telefoon 02220-4203. 4. Ouders op herhaling. Bij voldoende belangstelling zal centraal weer een her halingscursus van de lagere schoolken nis worden georganiseerd. Vakken: Ne derlandse taal, rekenen, geschiedenis, aardrijkskunde, maatschappijleer, biolo gie. Opgave en informatie bij het bureau culturele zaken of bij W. Loning, Den Burg, telefoon 02220-3078. III. Activiteiten gericht op maat schappelijke bewustwording. 1. Opkomen voor jezelf. 10 lessen, 1 keer per week ('s middags). Georganiseerd door de Stichting Maatschappelijk Werk in de kop van Noordholland, gericht op mannen en vrouwen. Plaats dorpshuis Den Burg. Aan de cursus zijn geen kosten verbonden. Opgave en inlichtin gen: bureau voor Maatschappelijk Werk Texel, telefoon 02220-4185. 2. Gespreksgroep voor oudere van peu ters en kleuters. Cursusduur 8 avonden voor 8-14 ouders. Georganiseerd door het Groene kruis. De cursus is alleen voor leden toegankelijk. /Aan deelname zijn geen kosten verbonden. Opgave bij de kruisvereniging tussen 17.00 en 18.00 uur. 3. Lezingcyclus over alternatieve ge neeswijzen. Serie van vier avonden in oktober, november, januari en februari, georganiseerd door de Kruisvereniging, Den Burg. Nadere mededelingen volgen in de pers. 4. MZW-project/ Samenwerkingsver band MZW/Jeugdwerk. Doot het pro ject wordt een omvangrijk cursuspakket voorbereid waarover zo spoedig moge lijk nadere mededelingen zullen worden gedaan. 5. Gespreksgroepen voor ouderen in Huize Irene, De Hollebol te Den Burg en in De Cocksdorp, georganiseerd door de Stichting Voorzieningen Ouderen in sa menwerking met de ANBO. Opgave en informatie bij N. Nagtegaal, telefoon 02220-2696 of 02226-339. IV. Vormingswerk voor vrouwen en emancipatie-activiteiten. 1 Beroepskwalificerende educatie voor vrouwen: zie bij onderdeel I nr. 15. 2. Open School, thema-onderwijs voor vrouwen: zie bij onderdeel II, nr. 2. 3. Emancipatie-activiteiten. Hierover volgen nog nadere mededelingen. V. Activiteiten gericht op creativiteitsbevordering 1. Zie afzonderlijk overzicht. 2. Lampenkappen maken door Platte landsvrouwen afd Den Burg, gegeven door mevr. A. Bakker-de Grave. Start ja nuari. Opgave en informatie bij mevrouw Roeper-Kuip, Rozendijk 3, telefoon 02220-2157. VI. Activiteiten gericht op de on dersteuning van vrijwillig kader. 1. Recreatiesportleider A, wordt georga niseerd door de Stichting Texelse Spor traad in samenwerking met het MZW- project. 95 uur (70 uur theorie en 25 uur stage) zowel voor hen die in het bezit zijn van een ABO-diploma als voor hen die dit niet zijn. Opgave en informatie bij G. Praamstra, bureau culturele zaken. 2. Scheidsrechtercursus veldvoetbal. Georganiseerd door KNVB afd. Noord holland. Informatie bij P. van de Gracht, Kikkertstraat 59, De Cocksdorp, telefoon 02222-293. VII. Activiteiten gericht op ontwikkeling. 1. Engelse cursussen voor ouderen, ge organiseerd door de Stichting Voorzie ningen Ouderen in samenwerking met de ANBO. Docente mevrouw C. Ampt. Opgave en informatie bij N. Nagtegaal, telefoon 02220-2696 of 02226-339. 2. EHBO-cureussen, georganiseerd door het Rode Kruis afd. Texel. Nadere infor matie volgt. Opgave en inlichtingen bij K. Prins, Vloedlijn 20, Den Burg, tele foon 02220-3355 3. Snoeien van bomen en heesters en onderhoud van siertuinen: zie onderdeel I nr. 2. 4. Bridgecureus en evt. vervolgcursus. Georganiseerd door Bridgeclub Groot Slam. Opgave en informatie mevrouw M. Bakker-Kuip, Schorrenweg 11, Oosterend, telefoon 02223-254. 5. Algemene muzikale vorming voor vol wassenen. Georganiseerd door de mu ziekschool. Het cursusgeld hangt af van het aantal deelnemers. Docent J. Lub bers. Opgave en inlichtingen bij bureau culturele zaken of bij de heer Lubbers, telefoon 02220-4831. De creativiteitscursussen die dit najaar beginnen worden gehouden onder auspiciën van de Welzijnsstichting, waar men zich ook op kan geven. In on derstaand overzicht worden deze cursussen opgesomd. Voor zover niet ande.s vermeld zijn de kosten ƒ7,50 per les; bij cursussen met niet meer deelnemers dan 8-10 f8— per les. De lessen duren als regel twee uur. Het volledige cursus geld moet op de eerste les worden voldaan. Cursisten die een uitkering heb ben, moeten zich opgeven in het dorpshuis van Den Burg. Wie zich eenmaal voor een cursus heeft opgegeven is verplicht het cursusgeld te betalen ook als men zich achteraf toch terugtrekt; zeer bijzondere omstandigheden daargela ten. Bij de cursuskosten kunnen nog materiaakosten komen. Het aanmel dingsformulier voor de cursussen moet uiterlijk één week na verschijning in de Texelse Courant op het bureau culturele zaken worden ingeleverd (raad huis, kamer 304, telefoon 02220-3041) of bij de contactpersonen in de diverse dorpen t.w. Oudeschild: mevrouw M. E. Visser, Loodssingel 42. Oosterend en De Waal: mevrouw A. van Dijk-de Wolf, Kerkstraat 13. Den Hoorn: mevrouw I. de Kleijn-Odinga, De Kuil 3. De Cocksdorp: mevrouw B. Monen-Waldus, Kikkertstraat 10. De Koog: mevrouw A. Kamstra-Bekker, Strijbosstraat 10. hier langs afknippen Silhouetknippen voor beginners. Start in september in dorpshuis Den Burg De 6 lessen worden op maandagavond gehouden. Docente mevrouw M. Wieten. Boetseren. Start maandag 31 oktober van 19.30-21.30 uur in dorpshuis Den Burg. 8 lessen. Docent de heer Voskuil. Stillevens schilderen. Start dinsdag 1 november van 19.30-21.30 uur in dorpshuis Den Burg. 8 lessen. Docent de heer Voskuil. Tekenen. Start woensdag 2 november van 19.30-21.30 uur in dorpshuis Den Burg. 8 lessen. Docent de heer Voskuil. Tekenen. Start in september. Cursustijd en -plaats wordt in onderling over leg vastgesteld. 8 lessen. Docente mevrouw N. Koorn. Keramiek. Start in september te De Waal. De cursustijd zal in overleg met de cursisten worden vastgesteld. 8 lessen. Docente mevrouw M. Evergroen. Creatieve handenarbeid. Start in september en wordt 's middags gehouden van 14,00-16.00 uur te Den Burg. De cursusmiddag wordt in onderling overleg vastgesteld. De kosten zijn f5,— per middag (excl. materiaal). Docente me vrouw A. Klomp. Naaien voor beginners. Start in oktober en wordt op donderdag gehouden van 19.30-21.30 uur in dorpshuis Den Burg. 8 lessen. Docente mevrouw I. de Kleijn. De cursus wordt in samenwerking met het MZW/Jeugdwerk gehouden. Naaien vooi gevorderden. Start in oktober en wordt op dinsdagavond ge houden van 19.30-21.30 uur in dorpshuis Den Burg, 8 lessen. Docente me vrouw I. de Kleijn. De cursus wordt in samenwerking met het MZW/Jeugd werk gehouden. Kleitechnieken. Start 27 september en wordt in de landbouwschool tee Den Burg gehouden op dinsdagavond van 19.30-21.30 uur. 8 lessen. Docent de heer P. Riteco. Per les zijn de kosten ƒ11,— (i.v.m. huur lokaliteit). Boekbinden. Start in oktober in dorpshuis Den Burg. 8 lessen. De avond zal in overleg met de cursisten worden vastgesteld. De cursus wordt in samen werking met het MZW/Jeugdwerk gehouden. Docent de heer Van Langelaan. Omgaan met geld. Start in november en wordt in dorpshuis Den Burg ge geven. De cursustijd wordt nader vastgesteld. 3 lessen. De cursus wordt gege ven door de Huishoudelijke en Consumentenvoorlichting (HVP). Docente me vrouw M. M Sprenkeling. In samenwerking met MZW/Jeugdwerk. Vervolgcurcus onderhoud moes- en siertuin (ook voor beginners). De cur sustijd en -plaats wordt nader vastgesteld. Drie lessen die worden gegeven door de Huishoudelijke en Consumentenvoorlichting (HVP). Docente me vrouw A. T. Kemperman. In samenwerking met MZW/Jeugdwerk. Vervolgcursus Hindelooper schilderen Start in oktober op dinsdagmiddag van 13.30-15.30 uur in dorpshuis Den Burg. 6 lessen. Docente mevrouw L. Licht. Wolverven. 4 lessen in De Potvis 't Horntje. Docente mevrouw A. van Heer waarden. Start 17 oktober om 20.30 uur. Naam Adres Tel. Geeft zich hierbij op voor de volgende cursus(sen). Vierkantje voor bedoelde cursus zwart maken. Als meerdere personen belangstelling hebben voor een bepaalde cursus, graag even het aantal personen voor de bedoelde cursus aangeven. Ondergetekende zou verder graag zien dat voor de naaste toekomst de vol gende cursussen zouden worden overwogen, (hier suggesties invullen). Texel, 1983 De cursussen zullen alleen doorgang vinden als het minimum aantal deelne mers wordt bereikt.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 13