ïtemmen kampeermotie taakten opnieuw Geen sprake van voortrekken RST 1 westie voorlopig van de baan mm Stemmingsvolle vergadering In jaarverslag noodcamping: r&r 1.200.000e in zwembad edewerking voor uwaanvragen ensweggebied &mie A-woning Schoolstraat Herstraten speelplein Burgerlijke stand Optreden politiekapel gaat niet door Zaterdag volksfeest in De Waal Tussen dijk en duinenrij Oud zeer College wil toch haalbaarheidsonderzoek JDAG 16 SEPTEMBER 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 5 )e door VVD en Texels Belang ingediende motie die tot doel i de raad te laten uitspreken dat Texel de regels van de toe- nstige kampeerwet onverkort zal aanvaarden en toepassen, sft het dinsdag weer niet gehaald. Evenals de vorige keer akten de stemmen (7—7) wat mogelijk was omdat het dslid Paul Kikkert van Texels Belang de vergadering niet bij- onde. De gemeentewet bepaalt dat de motie als gevolg van je tweede stemmenstaking niet is aangenomen en niet op- uw in stemming kan worden gebracht. De kwestie is voorlo- dus van de baan. >ch kan erop worden gerekend dat college binnenkort met voorstellen :omen voor een aanmerkelijk vrijer id wat betreft het kamperen op er- Vrijwel zeker zullen meerdere een- n op erven in het buitengebied wor- toegestaan. Er moet echter nog P len afgewacht hoe de regels van de we kampeerwet precies zullen zijn. wat betreft het kampeerbeleid in schappelijk kwetsbare gebieden als eddeneilanden is de zaak op rijksni- nog in discussie. Het is mogelijk ran boven af afwijkende voorschrif- voor deze gebieden worden opge- maar misschien mogen de eilan- ook zelf hun kampeerbeleid bepa- Voor dat laatste heeft het college nadrukkelijk uitgesproken. Het zich oorhand akkoord verklaren met de i elijke wet (die volgens het nog niet ia jzigde ontwerp toestaat daf op alle imet meerdere eenheden wordt ge leerd, dus ook in de dorpenl vond onverantwoord. Men wilde wel kampeervrijheid, maar dan volgens afgewogen met de Texelse situatie ling houdende regeling. Meer vrijheid li is dus niet waar dat het college te- grotere kampeervrijheid op de erven at werd in de raadsvergadering van lagavond nog eens onderstreept wethouder Daan Schilling van s Belang die er echter ook nu niet lagde de indieners van de motie inder dus zijn partijgenoten! te iuigen. Ook de protestbrief van Re- Texel had geen effect, leder hield |aaan zijn oude standpunt. Strijdig k Terpstra van het Pakt hield een ig tegen de motie „om te proberen >ch nog de goede kant uit te laten Hij zei dat de raad geen adhesie etuigen met de kampeerwet omdat ïoud van die wet nog niet bekend hij vond dat Texel een eigen kam- 1( eleid moet kunnen ontwikkelen. Jelangrijker noemde hij het dat de strijdig is met het bestem- 1! iplan buitengebied en met de kam- or drie bouwaanvragen in het isweggebied is door het college «en medewerking te verlenen, lad zal zich moeten buigen over ouw van een toiletgebouw op Jing Het Woutershok en dienst- ngen op Dennenoord en De Bovendien moet een verbou- Jvan woning tot kantoor op enoord goedgekeurd worden. laatste verbouwing past binnen Jidige bestemmingsplan, terwijl de «drie binnen het voorgestelde toe- bge bestemmingsplan passen. Het ie maakt wel enige voorbehouden: «nstwoning op Dennenoord dient t kampeerterrein te worden ontslo- «de daarom moet aan de wegzijde «ndsmgel aangelegd worden. Te- rioet een tegen het parkeerterrein ltste stacaravan verdwijnen. Voor e plannen die niet in het huidige mningsplan passen moeten artikel Kedures worden gevoerd. Stichting Dorpsherstel mag, raad het goed vindt, aan de «straat in Oosterend een pre f-woning bouwen van het colle ct is strijdig met het bestem- tplan beschermd dorpsgezicht, omdat met dit huis een afron- van het gezicht van de l0 «straat kan worden verkregen, de bouw toch mogelijk lit. Schoolstraat zal ter plaatse het tilt van een hofje krijgen. De wo od wel wat oostelijker geprojec- vden dan oorspronkelijk het plan de voorgevel moet aan de straat iets dat eerst ook niet gepland 'et college had al besloten één van verkrijgen contingenten van vol ar voor dit huis te bestemmen. peerverordening. Hij vond het verwar rend en merkwaardig dat uitgerekend de raadsleden die altijd met het eigen bestemmingsplan aankomen als argu ment om bemoeiing van het rijk van de hand te wijzen, nu niets voelen voor ei gen beleid en onverkort en op voorhand de landelijke kampeerwet voor Texel wil len laten gelden. Terpstra vond dat over een kwestie als het kamperen op erven moet worden gediscussieerd met inbren gen van echte argumenten zodat voor en tegen goed kunnen worden afgewo gen en niet door het blindelings aanne men van een motie. ,,De indieners van de motie zitten volledig op het verkeerde spoor. Zo maken we ons ongeloofwaardig." Minimum Peter Bakker van de PSP voorzag ern stige moeilijkheden voor het geval de motie zou worden aangenomen. Hoe moe je de aantallen tenten regelen? Hoe moet het met de controle op betaling van toeristenbelasting en welke eisen moeten worden gesteld wat betreft sani taire voorzieningen? Bakker vond dat met het kamperen in het buitengebied niet verder mag wor den gegaan dan wat het door de raad vastgestelde bestemmingsplan toelaat (dus één tent of caravan per erf in het buitengebied). Bakker zei het onaan vaardbaar te vinden dat door het toela ten van meer kampeervrijheid dit bestemmingsplan, dat hij als een mini male bescherming van het landschap beschouwde, op zijn kop wordt gezet. Dat betekende dat hij ook met enige vrees de door het college aangekondige grotere kampeervrijheid tegemoet zag. Want ook dat zal betekenen dat het bestemmingsplan moet worden gewij zigd en dat het landschapsbeschermen- de effect van dit plan voor een deel te niet wordt gedaan. Ook vroeg Bakker zich af of ruimere kampeermogelijkhe- den in het buitengebied zouden kunnen inhouden dat het agrarisch areaal wordt aangetast en dat leek hem iets waarover de indiener van de motie zich zorgen zouden moeten maken. Bakker betuigde adhesie aan de protestbrief van Recron, waarin naar voren kwam dat de recreatie-ondernemers hun investerin gen hebben afgestemd op de beperkte mogelijkheden van het plan buitenge bied en nu niet door een ingrijpende wij ziging van dat plan in hun belangen mo gen worden getroffen. De rechtszeker heid is hier in het geding. Wethouder Daan Schilling onder schreef het betoog van Terpstra. Hij zei dat het college bereid is om met de raads-commissie voor ruimtelijk en huis vestingsbeleid te praten over een vrijere kampeerregeling voor het buitengebied. Bij het aannemen van de motie geeft men alle mogelijkheden om zelf een be hoorlijke regeling te maken, uit handen. Want dat betekent dat overal zonder voorwaarden mag worden gekampeerd en dat kan echt niet. Geen concurrentie? Gerbrand Poster van de VVD bestreed He* college wil de raad voorstellen het al eerder geraamde krediet voor het herstraten van het schoolplein van de Thijsseschool te Den Burg metterdaad toe te kennen. Dat is al eerder voorgesteld maar toen werd besloten eerst overleg met de on derwijskrachten over de bij hen levende wensen te plegen. Dat is gebeurd en bij na alle verlangen kunnen uitgevoerd worden zonder dat de geraamde f58.000,— overschreden wordt. Het ging hier voornamelijk om het maken van een aantal gedeeltelijk onverharde verhogin gen op het schoolplein. In het onlangs uitgekomen jaarverslag van de noodcamping wordt het ge rucht bestreden dat deze voorziening er alleen maar zou zijn om de RST- campings vol te houden. Als argument wordt een lijst van tien campings ge geven waarnaar werd doorverwezen. Daarvan waren er maar twee van de RST. Aandere conclusies uit het rapport: het is rustig geweest op de nood camping, het extra terrein en de extra toiletwagen die dit jaar zijn ingezet bleken uiteindelijk niet nodig, evenals een informatiestencil dat bij extreme kampeerdrukte op het haventerrein in Den Helder kan worden uitgedeeld. Dit stencil zorgde vorig jaar voor enige deining omdat het de zinsnede „Texel is vol" bevatte, iets dat als antireclame kon worden opgevat. In de nieuwe formule ring heet het dat „de beschikbare kam- peerruimte op Texel op dit moment be zet is". Op het doorverwijzen naar de RST- campings wordt overigens dieper inge gaan: gewezen wordt op het grotere ver loop op deze kampeerterreinen en hun grotere opnamecapaciteit, waardoor het logisch is dat zij meer kampeerders op kunnen vangen. Daar staat tegenover dat andere campings die zich vol hebben gemeld nog regelmatig even worden ge beld om te horen of er al weer plaats is. De noodcamping was open van 15 juli tot 26 juli. In die periode werden 166 kampeereenheden (tenten of caravans! een nacht geholpen, oftewel 396 kampeerders. Scholleboe De tegenover de camping gelegen boerderij Scholleboe heeft dit jaar geen hinder ondervonden van de in de berm van de Westerweg geparkeerde auto's. De noodcamping ondervond in de nacht van 21 op 22 juli echter wel last van de in deze boerderij logerende studenten- badmeesters. Er was enige aandrang no dig om hen te bewegen hun geschreeuw en lawaai te steken, aldus het verslag en om hen het terrein te doen verlaten. Vijf jongens die zich met hun tent 19 juli kwamen melden omdat zij van De Krim waren verwijderd wegens overlast kregen het advies de boot maar op te zoeken. Eén camping werd betrapt op het in stellen van een eigen noodkampeerter- reintje. Van ambtelijke zijde wordt dit als een „niet te tolereren" situatie omschre ven, die geen navolging mag krijgen. i de argumenten die Recron Texel in zijn brief had aangevoerd. Hij zei dat mensen die op erven kamperen nooit naar een gewone camping zouden willen. Dus kon er volgens hem geen sprake zijn van concurrentie voor de bestaande cam pings. Verder ging hij er vanuit dat ook in de kampeerwet wel regels voorkomen wat betreft sanitaire voorzieningen e.d. zodat het kamperen op de erven zeer verantwoord kan geschieden. Geboren: Annette Marijke, dochter van Jozeph Hillen en Maria E. Ellen; Eel- co Gustaaf, zoon van Arie G. Buijs en Femia G. Beuze; Reijer Thomas, zoon van Hendrik Stevens en Elisabeth A. Wilms; Nick, zoon van Jan Ellen en An- naatje J. Druif; Hendrik Arnoldus, zoon van Dingeman Imhof en Hendrika J. van der Puijl; Niels Simon, zoon van Simon Smit en Gezina J. Harms; Gemma, dochter van Gerrit J. Betsema en Tiny Boonman; Fausto, zoon van Lex Albers en Marchje C. J. Heijnen; Caroline, dochter van Anne M, D. Kuiter en Reina Menke; Maartje, dochter van Johannes M. G. A. van Kampen en Geertje M. Keijser; Bart, zoon van Jacob Tuitman en Reinolda J. T. Bos; Wouter, zoon van Simon J. Zijm en Annemieke de Graaf. Jisca, dochter van Teunis Huisman en Petronella E. van Heerwaarden. Overleden: Jacob Roeper, oud 80 jaar; Cornelia Dalenberg, oud 92 jaar; Johannes C. de Bruijn, oud 66 jaar; Hans Blokpoel, oud 37 jaar; Martinus C. Troost, oud 80 jaar; Marinus van Houte, oud 77 jaar. Jacobus Rijk, oud 78 jaar; Teunis Eelman, oud 63 jaar; Trijntje Boon-Wilner, oud 67 jaar; Bernard H. Boks, oud 68 jaar. Ondertrouwd: Jacob Feenstra en Maria M. Witte; Ronald Keijser en Hen- drica C. A. Rutten; Theodorus C. Rutten en Maria T. Witte; Antoon Kooiman en Henriëtte R. A. van de Werken; Cornelis H. Klaassen en Anna E. Groenhof; Fran- ciscus R. van Sambeek en Grietje H. Huisman. Het optreden van de Rijkspolitiekapel dat op 14 oktober in Den Burg zou wor den gegeven ter gelegenheid van de in gebruikneming van het vernieuwde poli tiebureau gaat om organisatorische re denen niet door. Van de afdeling culturele zaken van het raadhuis vernamen wij verder dat de uitvoering van de „Kerkopera" van Ben jamin Britten die zou worden gehouden op 29 oktober, wegens gebrek aan be langstelling is afgelast. Zaterdag a.s. is er feest in De Waal. Belangrijkste onderdeel is een zeskamp waarbij acht ploegen Waal- ders elkaar op allerlei onderdelen zullen bestrijden. De spelactiviteiten beginnen 's mor gens om tien uur voor kleuters en kinde ren van de lagere school op het Verma ningspad. Hier zullen allerlei spelletjes worden uitgevoerd De zeskamp begint om half twee. De acht deelnemende ploegen (die inmiddels zijn samen gesteld) moeten zich verzamelen op de Polderweg. De aard van de opdrachten is geheim maar het belooft bijzonder spannend en nat te worden. De prijsuit reiking is om acht uur 's avonds in dorpshuis De Wielwaal, gevolgd door een barbecue op het schoolplein en dan sen. Het hele feest speelt zich af binnen het dorp. Bij zeer slecht weer zal tot uit stel worden besloten. door Klaas Bonne Op rustige septemberdagen Durft Wumpie zich op 't strand te wagen Omdat, ai is hij ongetrouwd Hij niet van ai dat blote houdt Heeft zijn jas, zijn vest en sokken Aan de duinkant uitgetrokken En heeft zich vrij en onverveerd In een kuil geïnstalleerd Hij tuurde naar de schaarse gasten Die voor hem in het water plasten Kwam slechts eenmaal in 't geweer Voor een paar wespen op zijn peer Maar na verloop van een paar uren Verschenen er twee oosterburen Op het randje van het gat Waar Wumpie zo prinsheerlijk zat Die hem tot vertrek sommeerden Omdat ,,de koel" naar zij beweerden Notabene gisteren pas Door hen zelf gegraven was Wumpie strekte toen zijn benen Met zijn groezelige tenen En sprak in zijn eigen taal Tot Rosaline en gemaal: Eens regeerde hier een hortje Een kerel met een klein zwart snortje En déér leg ik nou en dan 's Nachts nog wel es wakker van Ik wil niet altied bluve fitte Maar die liet mij het lebber spitte Dus dan staan we, zo je ziet Na zoveul jaar toch nog kiet Toen het echtpaar was vertrokken Rakte Wumpie jas en sokken Sprak met een ziel vol zaligheid: Tóch nog wat gerechtigheid! Vrijdag deed zich een kleine feestelijke gebeurtenis voor in zwembad Molenkoog. Daar werd het 1.200.000e bezoek geregistreerd sinds de opening van het zwembad in juli 1970. De gelukkige was de 8-jarige Anoeska Buijsman uit Den Burg die vrijdagochtend met haar klasgenootjes van de Sint Jozef school kwam schoolzwemmen. Dat gebeurde onder leiding van meester P. A. Zagers. Dat kwam dus goed uit omdat de heer Zegers tevens wethouder voor welzijnszaken is, kon hij als zodanig even optreden en Anoeska een slagroomtaart en een t-shirt aanbieden op welk moment bovenstaande foto werd gemaakt. Het college van burgemeester en wethouders heeft besloten toch te proberen een haalbaarheidsonder zoek voor het artikel 11 gebied in De Koog van de grond te krijgen. Daar voor zal eerst aan het ministerie van Economische Zaken om een bijdra ge worden gevraagd. De raad wees onlangs een dergelijk krediet af. Voor ontwikkeling van het ambitieuze slechtweerrecreatieplan is al een half miljoen uitgegeven, maar een onderzoek naar de haalbaarheid van de voorziening wordt door het college nog steeds noodzakelijk geacht. In de na bespreking van de raadsvergadering van 9 augustus, waarin het krediet werd af gewezen besloten burgemeester en wet houders de raad geen raming meer voor te leggen, maar op dat besluit is dus te ruggekomen. Wethouder N. C. Baren- dregt zal in gesprek blijven met bureau Tiedeman en de RST. Bovendien zal hij nog andere instanties benaderen over deze zaak. g In de gemeenteraad moest g dinsdagavond maar liefst vier keer worden gestemd en één m keer worden geloot om de heer H G. Jansen benoemd te krijgen als gemeentelijke afgevaardigde g naar de aandeelhoudersverga- s dering van de N.V. Luchtvaart H terrein. Zoiets is waarschijnlijk niet eerder voorgekomen in de Texelse parlementaire M geschiedenis. Het college had voor de functie g als eerste mevrouw Huitema-Vos s aanbevolen en als tweede Jansen. Op verzoek van Pakt en PSP werd aan die aanbeveling nog een linkse kandidaat toegevoegd: Beumkes. s Bij de eerste vrije stemming kreeg mevrouw Huitema vier stemmen, g Jansen zes en Beumkes vier. Er was g dus geen volstrekte meerderheid zo- g dat een tweede vrije stemming no- S dig was. Die leverde precies dezelf- de uitslag op, zodat nu moest wor- g den gekozen uit de twee kandidaten g die de meeste stemmen hadden ge- g kregen. Een van die kandidaten was dus Jansen, maar Huitema en Beumkes hadden elk evenveel stemmen en uit hen moest dus eerst g een keus worden gemaakt. Dat ge- g beurde door een tussenstemming g (waaraan de betrokken kandidaten p niet mochten deelnemen) maar S daarbij werden op beide kandidaten 'zes stemmen uitgebracht. Nu moest het lot beslissen. De burge meester trok briefjes waarop de na men waren geschreven, waarbij Beumkes als „winnaar" tevoor schijn kwam. Toen werd dus gestemd tussen Beumkes en Jan sen en daarbij kreeg Jansen negen stemmen en Beumkes drie. Veel vlotter verliep de verkiezing van een vertegenwoordiger in de Vereniging Contact Waddenzeege meenten. Dat werd met acht stem men Paul Kikkert die als eerste op de aanbeveling was gezet. Jan van Asselt kreeg twee stemmen en de door Pakt/PSP toegevoegde extra kandidaat Peter Bakker kreeg vier stemmen. Maar bij de benoeming van een plaatsvervangend vertegenwoordi ger in de genoemde vereniging barstte het stemmingsfeest op nieuw los want Jansen kreeg zes stemmen, mevrouw Huitema vier en Bakker ook vier. Dus weer geen volstrekte meerderheid, zodat een tweede vrije stemming moest vol gen die hetzelfde resultaat gaf Bij tussenstemming tussen Huitema en Bakker kreeg Huitema de meeste stemmen. Zodat de raad tenslotte mocht kiezen uit Jansen en Huite ma. Jansen werd benoemd met vijf stemmen: Huitema kreeg er drie en vier stemmen waren blanco.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5