Cjrocn jjjwarLrJexeh in het harL, Ut vervoerscijfers Teso blijkt: n seizoen '83 toename rreemde overnachtingen 12,37%! Friese aannemer laagste inschrijver voor bouw Gollardsstichting Sa Hand se folklore op Stenenplaats Groen-Zwart Flierefluiters: ,,De beuk erin!" eddingboot hielp /ervermoeide Bmanning zeiljacht TT Verse mosselen HAVENRESTAURAN r TEXEL Verwarring Rommelmarkt Daalderschool JAARGANG Nr. 9816 DINSDAG 20 SEPTEMBER 1983 ctie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. m werktijd' Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266 en van der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964. Oosterhof is met vakantie. advertenties, abonnementen, etc.: eveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ion (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementspri|s /17— per kwartaal 70 cent incasso; los 70 cent Bankrelaties: Amro Bank nr. 46 99.17.636 Rabobank nr. 36 25 01 742; NMB nr 67.34.60.398. Jit de vervoerscijfers van Teso is gebleken dat in het afgelo- i seizoen het aantal 'vreemde' auto-overnachtingen toenam 172.140. De periode die in ogenschouw is genomen beslaat maanden mei tot en met augustus en het aantal is vergele- met diezelfde periode van 1982. Procentsgewijs bedraagt toename 12,37, in vergelijking met 1981 zelfs 16,8. Opvallend jat het aantal vervoerde auto's in deze jaren daalde met in to- 3,8%, zodat er meer overnachtingen per vreemde auto jet en zijn. Ilijkbaar heeft het mooie weer van e zomer er voor gezorgd dat het sei- n zich goed ontwikkelde, iets dat rigens al in de regenachtige maand begonnen moet zijn, want toen wa- er bijna 13.000 auto-overnachtingen ir dan in mei '82, bijna 20% toena- Alle vier de maanden van de beke- periode waren overigens beter dan voorgaande twee jaren, maar in au- tus was het verschil het kleinst: ruim De toename van het aantal over- htingen wekte in kringen van logies- itrekkers nogal wat verbazing: in de mgs door de Recron Texel geschre- brief tegen de 'kampeermotie' van ils Belang en VVD werd nog aan tipt dat het seizoen in ieder geval r de kampeerbedrijven was tegenge- en. Er zouden 5 tot 10% minder over- htingen zijn geweest. ie maand mei was dit jaar mede beter lat de pinkstervakantie geheel in die nd viel, terwijl die vorig jaar uitliep in juni. Dat plaatst de ontwikkeling in ook nog geen hoogseizoenmaand, ter in een nog verbazingwekkender ipectief: hier bedroeg de toename het aantal vreemde auto- rnachtingen zelfs bijna 26%! Buiten kijf juistheid van de Teso-cijfers staat vel buiten kijf. De gevolgde methode mpel en bovendien zo controleerbaar er practisch geen fouten in kunnen !n. Elk jaar rond de eerste november dt het saldo vreemde auto's op het nd op nul gesteld. Als dan die eerste bijv. 600 auto's naar Den Helder den vervoerd en 500 naar Texel dan et saldo na die eerste dag -100. De lende dag worden 700 auto's naar gebracht en 500 naar Den Helder, at het saldo nu +100 is geworden, gaat zo door, zodat elke nacht door dagsaldo van de voorgaande dag bi] totaalsaldo te tellen precies bekend is hoeveel auto's er dan op het eiland zijn. Wel is het in deze methode zo dat Texelse auto's die aan de overkant over nachten invloed op het resultaat heb ben, maar uit de cijfers van het aantal vervoerde voorrangskaarten blijkt dat er in het Texelaarsvervoer een lichte daling is waar te nemen, die bij lange na niet van invloed kan zijn geweest op de nu geconstateerde stijging van het aantal overnachtingen op Texel. In de vier tel- maanden waren er 653.646 auto-over nachtingen, dat komt neer op drie keer zoveel personenovernachtingen, bijna twee miljoen dus, en dat betekent weer een gemiddelde bezetting per nacht van bijna 16.000 slaapplaatsen. Werk Door de forse groei die er blijkbaar voor Texel als toeristeneiland dit jaar nog inzat komen de werkgelegenheidscijfers, waarover elders in deze krant meer ge schreven wordt, in een vreemd daglicht te staan. Weliswaar bleek de werkloos heid in dit seizoen minder erg te zijn dan werd voorspeld door het arbeidsbureau, in vergelijking met 1982 zat er toch een forse stijging in (bij de mannen in au gustus bijvoorbeeld 32%, bij de vrou wen bijna 100%) terwijl de bouw aan trok. Deze stijging van de werkloosheid komt voor een fors deel op de rekening van de horeca, zodat het afgelopen sei zoen met minder officieel geregistreerde werkkrachten meer toeristische over nachtingen zijn verwerkt. Een mogelijke verklaring voor althans een deel van de stijging ligt in het mooie weer. Weinig gasten hebben dit jaar op grond van het slechte weer besloten hun vakantie voortijdig af te breken. Dat be tekent relatief meer overnachtingen zon der dat daar extra inkomsten voor de lo- giesverstrekker tegenover staan. Hoe sterk de invloed van deze handelwijze is valt echter zeer moeilijk vast te stellen, omdat ook het bestedingspatroon van de mensen ingrijpend aan het wijzigen is. Er wordt minder buiten de deur gege ten en meer binnenshuis geborreld. Als bijvoorbeeld de supermarkts dus een uit zonderlijk goed seizoen hebben gehad kan dat net zo goed door het veranderde bestedingspatroon zijn veroorzaakt als door het hogere aantal overnachtingen. Directeur C. Koorn van de RST toon de zich nogal verbaasd over de stijging, maar wees erop dat op de RST- campings is geconstateerd dat er minder mensen per auto en per kampeereenheid zijn. Dat zou bij daling van het aantal gasten toch stijging van het aantal auto overnachtingen veroorzaken. Dat zou weer kloppen met het gegeven dat bij voorbeeld „Kogerstrand" dit jaar tien duizend overnachtingen minder scoort dan in 1982. ,,Een deel van de oorzaken van de stijging moet zeker te vinden zijn in dat lagere aantal mensen per tent en per auto. Vorig jaar hadden we gemid deld 3,6 personen in een tent, we mo- gem nu blij zijn als dat er 3 zijn. Vorig jaar hadden we ook op elke auto 8 gasten en dit jaar zijn dat er 7", aldus Koorn. Lees verder pagina 2 De revuegroep De Flierefluiters, onder leiding van Jannie Craanen- Hemelrijk, heeft onlangs een nieuw programma in studie genomen. De nieuwe show heet „De beuk er in". Zoals de titel al doet vermoeden is de inhoud een beetje kritisch. Jannie Craanen: „Echt hard is het niet hoor, want de voorstelling moet voor een breed publiek geschikt zijn. We ne men vooral de plaatselijke politiek een beetje op de hak. Het nadeel daarvan is dat de voorstelling eigenlijk alleen door Texelaars kan worden begrepen en door andere mensen die met de plaatselijke toestanden op de hoogte zijn. Maar we wilden eens wat anders. Met de vorige uitvoering hadden we overal veel suc ces, maar het was wel een beetje erg zoet. Nu wordt het een tikje ondeugend, maar niemand zal zich ergeren hoorl" Verwacht wordt dat de premiere in de loop van januari kan worden gehouden in hotel De Lindeboom. Daarvoor zullen de besturen worden uitgenodigd van alle verenigingen waarvoor De Flierefluiters wel eens zijn opgetreden, zodat zij kun nen bepalen of zij de voorstelling willen opnemen in het lopende of nieuwe verenigingsseizoen. Het ziet er naar uit dat het nieuwe Gollards Rustoord zal wor den gebouwd door een overkantse aannemer. Het bouwbedrijf Jorritsma B.V. uit Bolsward was bij de vrijdag j.l. gehouden on derhandse aanbesteding de laagste inschrijver met 72.826.700,— (exclusief btw), op de voet gevolgd door Drijver Bouw B.V. uit Den Burg die anderhalf procent duurder was: 72.871.000,—. Nummer drie werd Vissers Bouw- en timmerbedrijf uit Oude- schild die inschreef voor 72.995.000,—. )e ..Ida MarY" is vrijdag om 19.48 te water gegaan nadat om 19.42 een alarm was uitgegaan vanwe- een zeiljacht dat alleen onder de regelrecht op de Eierlande Gron- i afvoer. De bemanning bleek zo moeid te zijn dat ze niet goed er wisten waar ze zich bevonden. De foto toont de Sallandse Folkloregroep uit Raalte die zaterdag a.s. naar Texel komt om vanaf 15.00 uur op de Stenenplaats in Den Burg een optreden te verzorgen. De komst van de 15 dansparen geldt als tegenbezoekwant vo rig jaar ging de Texelse groep Oude Dansen naar Raalte. De folkloregroep streeft naar de instandhouding van de Sallandse kleder dracht, geeft een kled/ngshow onder het motto ,,Van nachtjak tot kistentuug" waarbij alle soorten kleding, zowel werkkleding als uitgaanskostuums, worden getoond. De activiteiten van de Sallandse folklore-organisatie doen sterk den ken aan die van de Stichting Folklore Texel. Men organiseert demonstraties oude ambachten, maar de activiteiten van de dansgroep zijn ook belangrijk. De Sallanders spannen zich ook in om het dialect van hun streek uit te dragen. De drie voor de aanbesteding uit genodigde aannemers bleven allen ruimschoots onder het bedrag (73.054.293,— dat door architecten bureau Alkema uit De Koog was be groot. Bij de genoemde bedragen zijn de kosten voor het slopen van het oude gebouw inbegrepen. Het zal voor velen een teleurstelling zijn dat dit project waarschijnlijk niet door een Texelse aannemer zal worden uitgevoerd. Voorzitter Ruud Hamer van de Gollardsstichting zegt het ook jam mer te vinden maar wijst erop dat zijn bestuur de taak heeft de bouw zo voor delig mogelijk tot stand te laten komen. „Het hangt vooral van de bouwkosten af hoe hoog de pensionprijs voor de be iaarden zal worden. Wij moeten streven naar een zo laag mogelijke pensionprijs. Dat is voor ons belangrijker dan het in stand houden van de plaatselijke werk gelegenheid in de bouw". Nog lager? Overigens is de opdracht aan Jor ritsma nog niet gegund. Het Gollards- bestuur gaat nu aan de hand van het bestek praten in de hoop de aanneem- som nog wat lager te kunnen krijgen. Wie de onderaannemers (voor elektra, centrale verwarming, schilderwerk en loodgieterswerk) zullen worden staat nog niet vast. Jorritsma vertelde ons te zullen trachten dit werk zoveel mogelijk aan Texelse bedrijven te zullen gunnen. Ook wil de Friese aannemer het meren deel van de bouwvakkers die hij voor het ongeveer een jaar durende karwei nodig heeft, op Texel zelf aanwerven, zodat slechts enkele mensen van het bedrijf zelf naar het eiland zullen moeten. Jorritsma 1150 medewerkers) heeft al eens eerder op Texel een groot project gebouwd: het gebouw van de Rijks scholengemeenschap aan de Haffelder- weg in Den Burg. De voorbereidingen voor de bouw van het nieuwe Gollards Rustoord vorderen ook in andere opzichten naar wens. Ge bleken is dat het project in ieder geval binnen het contingent 1983 valt waar door de kans op rijksgoedkeuring vrij groot is. De minister van WVC heeft echter het laatste woord, zodat pas wordt gejuicht als in Den Haag het groe ne licht wordt gegeven. In planologisch opzicht zijn er geen problemen meer. In het kader van de door de gemeente ge voerde artikel 19 procedure zijn tegen de bouw geen bezwaren ingebracht en de provincie heeft de 'verklaring van geen bezwaar' inmiddels afgegeven. De be doeling is in januari met de bouw te be ginnen. Zoals bekend komt het nieuwe gebouw (dat meer compact is dan het oude) op een terrein achter het huidige complex. Het is daardoor mogelijk dat de oude Gollard pas wordt afgebroken als de bewoners naar het nieuwe pand zijn verhuisd. Na voltooiing van de bouw gaat het terreingedeelte dat bij de Jonkerstraat ligt in het kader van een grondruil over in handen van de gemeente. Er bestaan (vage) plannen om hier bejaardenwonin- gen te laten bouwen. Op dit terreindeel staat thans de nog zeer nieuwe directie woning van het Gollards Rustoord. Het is mede afhankelijk van de gemeentelijke plannen met dit terreindeel, wat met de ze woning gaat gebeuren. (02226) 310. In het afgelopen seizoen steeg het aantal toeristische overnachtingen met meer dan 12%, zo blijkt uit het door Te so geregistreerde aantal overnachtingen van vreemde auto's. Dit bericht stemt tot ongeloof, verbazing en argwaan na de sombere geluiden die nog zeer recen telijk door recreatie-ondernemers wer den geuit. Bij het uiten van verzet tegen de kampeermotie die in de afgelopen raadsvergadering werd behandeld, bracht Recron naar voren dat op de Texelse kampeerterreinen het aantal overnachtingen met vijf tot tien procent is gedaald. Aangezien de kampeerterrei nen meer dan de helft van het totale aantal toeristische slaapplaatsen biedt, zijn deze twee gegevens niet met elkaar in overeenstemming te brengen. Het is niet aannemelijk dat de andere akkom- modatievormen ineens zoveel beter heb ben gedraaid (daar zou het aantal over nachtingen dan met meer dan twintig procent moeten zijn gestegen). Het klopt dus niet. Velen zullen twijfelen aan de gegevens die de Recron-exploitanten hebben verschaft. Want zij hadden be lang bij een niet al te florissante voor spelling van zaken. Dat zou extra kwalijk zijn, omdat ook de RST (die ongeveer de helft van de totale Texelse ka mpee ra k- kommodatie biedt) aan deze valse voor stelling zou hebben meegewerkt. Dat is nauwelijks voor te stellen. Het zeer forse verschil toch verklaren kan nu alleen gis send gebeuren, waarbij men zijn fantasie op de vrije loop kan laten. Het is moge lijk dat het aantal inzittenden per vreem de auto plotseling vrij drastisch is ge daald wat strijdig is met de verwachting, omdat werd aangenomen dat de 'gemid delde groepsgrootte' zoals dat heet juist zou tóenemen door meer fietsvakanties e.d. Een andere mogelijkheid is dat de slecht te controleren logies met ontbijt- sector sterk is uitgebreid en veel betere zaken heeft gedaan dan in vorige jaren of dat er veel meer klandestiene kam peerders zijn geweest. Het kan ook zijn dat het allemaal gedeeltelijk waar is, zo dat het forse verschil door meerdere oor zaken tezamen is teweeggebracht. Het vertrouwen in de beheersbaarheid van de toeristische ontwikkeling wordt er wel door aan het wankelen gebracht. Het is de moeite waard dat deze zaak se rieus wordt uitgezocht zodat komt vast te staan wat er precies is gebeurd. Dat is vooral belangrijk omdat cijfermateriaal met betrekking tot toeristische ontwik kelingen de basis vormt voor het ge meentelijke toeristische beleid en straks ook hard nodig is voor de promotie- activiteiten. Aan de hand van cijfers wordt de gemeenteraad ervan overtuigd dat er extra geld moet komen voor rekla- me voor Texel en cijfers vormen ook het argument om kamperen op erven wel of niet toe te laten. Ook wordt met cijfers gewerkt als ten opzichte van het rijk aannemelijk wordt gemaakt, dat Texel in staat is een eigen, met de natuur reke ning houdend recreatiebeleid te voeren. En tenslotte zijn cijfers belangrijk om te kunnen bepalen of de gemeente wel de toeristenbelasting binnenkrijgt, waarop zij recht heeft. Over cijfers moet derhal ve niet getwist kunnen worden. Het zou mooi zijn a/s van gemeentewege een de gelijk onderzoek wordt ingesteld zodat snel duidelijk wordt wat er precies met de ontwikkeling van ons toerisme aan de hand is. Misschien kan dan tegelijk wor den nagegaan waarom ondanks het sterk gestegen aantal overnachtingen de werkgelegenheid in de recreatiesector is gedaald inplaats van gestegen, zodat we wat realistischer worden gestemd inzake de effecten van toeristische investerin gen op het aantal werklozen. Zaterdag 24 september zal in de Jacob Daalderschool te Oosterend een rommelmarkt annex fancy fair gehouden worden van 10.00-16.00 uur. Evenals vorig jaar zal de opbrengst ten goede komen van de school. Van de op brengst in het voorgaande jaar kon een nieuwe taalmethode aangeschaft wor den. Dit jaar zal het geld besteed worden aan de aanschaf van nieuwe kopieerapparatuur. Tijdens de fancy fair zullen er allerlei aktiviteiten zijn in de school. Men kan o.a. ballen werpen, prijsenveloppen trek ken en sjoelen. Ook is er een rad van avontuur en zal er een verloting gehouden worden. Voor de inwendige mens zal gezorgd worden in de vorm van frisdrank, poffertjes en koffie met cake. De toegang is vrij en open voor iedereen.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1