Nattigheid op een droge dag Ouderenwoongemeenschap ook mogelijk op Texel? Werkgelegenheid trok nog iets aan Overlast en brand door enorme regen Waa/der feesten: Alleen voor mannen f Vrijdag informatie in De Schakel VERVOLG VAN PAG.l Overnachtingen Ontslag na fraude Vijf tenten uit aanhanger gestolen Taxa meter stond niet aan Kliederen met de brandspuit Bejaardentocht Oosterend Toneelstuk „Amateurtje" Stroper betrapt Ruitenwissers vernield e Bromfietser tegei auto Onder invloed >i PAGINA 2 Tussen zelfstandig wonen van be jaarden en verblijf in een verzor gingstehuis zou nog een andere mo gelijkheid moeten zitten. Zo'n moge lijkheid is het samenwonen van be jaarden in woongroepen, waarbij de mensen elkaar helpen en aldus de overstap naar het dure verzor gingstehuis jaren kunnen uitstellen. Experimenten op dit gebied hebben uitgewezen dat mensen in een der gelijke woongemeenschap bijzon der gelukkig kunnen zijn. Omdat ze naar vermogen meehelpen met huis houdelijke en andere taken zijn ze zinvol bezig. Geestelijk en lichame lijk varen ze daar wel bij, terwijl de eenzaamheid geen kans krijgt. Momenteel wordt nagegaan of het stichten van een dergelijke woonge meenschap voor ouderen op Texel een haalbare kaart is. In verband daarmee wordt vrijdagmiddag a.s. (aanvang half drie) in „De Schakel" bij de Herv. kerk in Den Burg een informatie- en discussie middag over dit onderwerp gehouden. Er zal een videofilm „Ik ben nog in mijn beste jaren" worden vertoond, die opge nomen is in het Duitse Bad Segeberg, waar al jaren een ouderengemeenschap woont en werkt in een boerderij. De be vindingen zijn zeer gunstig. Ook uit Amerika komen positieve berichten over de „Share a home" projekten die daar (onder andere in Florida) functioneren en volgens hetzelfde principe zijn opgezet. Ook in Nederland In het Nederlandse Herpen draait sinds twee jaar ook een woon- en werk gemeenschap van bejaarden, waaraan enige tijd geleden door de televisie aan dacht werd besteed. Dit programma on derschreef de gunstige berichten over de buitenlandse experimenten. Het stich ten van woongemeenschappen zou het ei van Columbus kunnen zijn voor het probleem van de toenemende hulpbe hoevendheid en de vereenzaming van ouderen en tevens de oplossing kunnen zijn voor het probleem van de enorme kosten die gepaard gaan met de bejaar denverzorging in Nederland. Probleem Volledig zelfstandig wonen van oude ren is niet altijd zo ideaal als het lijkt, vooral als de partner is overleden en de achterblijvende (meestal de vrouw) in het veel te grote huis haar draai moet zien te vinden, nog afgezien van de rela tief hoge kosten van huur en andere woonlasten, koken, verwarming, e.d. voor slechts één persoon. Daarbij komt dat de ongemakken van de oude dag zich vroeg of laat doen gelden. De be trokkene maakt zich daarover en over al lerlei andere problemen meer zorgen dan goed voor hem is, omdat hij of zij geen afleiding vindt in zinvol verantwoordelijk werk. Zulke mensen zijn meestal nog lang niet aan het verzorgingstehuis toe; ze zijn daar nog veel te „goed" voor. Zo'n verzorgingstehuis biedt overigens niet alleen maar voordelen. De kosten ervan zijn zo hoog dat de meeste bejaar den de pensionprijs niet zelf kunnen be talen en dus bijstand nodig hebben, wat inhoudt dat ze hun eigen vermogen bij na helemaal moeten opmaken. Boven dien blijkt het verzorgingstehuis lang niet altijd een effektieve remedie tegen eenzaamheid te zijn. Soms is zelfs het tegendeel het geval, ook al doen de mensen in de verzorgingstehuizen nog zo hun best om het de inwoners naar de zin te maken. Er is dus alle reden om na te gaan of aan ouderen een nieuwe mo gelijkheid van wonen kan worden aangeboden. Discussie Bij de Stichting Welzijn Ouderen wil men de discussie hierover op gang bren gen en met plannen op tafel komen als er belangstelling voor blijkt te zijn. Sa men met de afdeling Den Burg van de Algemene Bond voor Ouderen is daar om de voorlichtingsmiddag georgani seerd. Het is de bedoeling na de verto ning van de 35 minuten durende video film (de fa. Agter heeft voor enkele extra toestellen gezorgd, zodat alle aanwezi gen het goed kunnen zien) wordt De werkgelegenheid nam in de maand augustus nog iets toe in vergelij king met de maand daarvoor: aan het eind van de maand stonden bij het Ge westelijk Arbeidsbureau in Den Burg 16 personen minder ingeschreven dan aan het begin. Dit kan vooral toegeschreven worden aan de toegenomen bouwactiviteit. In die sector vonden 11 van de 19 nu niet meer werkloze mannen een baan. In de horeca raakten vier vrouwen werkloos, het totaal aantal werkloze vrouwen steeg (I) met 3. Eveneens in de horeca konden vier mannen weer aan het werk, zodat het saldo gelijk blijft. Een gelijksoortige ten dens is zichtbaar bij de schoolverlaters. Vier jongens vonden werk, maar bij de Er moet echter wel een drastische wijziging hebben plaatsgehad in het aantal personen per auto, wil een terug lopend aantal bezoekers een sterk stij gend aantal auto-overnachtingen heb ben waargemaakt. Van diverse kanten wordt geopperd dat de logies met ontbijt-sector, die nogal oncontroleer baar is, dit jaar flik is gegroeid. Daar zou dan een deel van de extra overnachtin gen geweest kunnen zijn. Cijfers Teso vervoerde in 1981 in de maanden mei tot en met augustus in totaal 249.925 personenauto's, 10,148 caravans en 10.602 aanhangwagens, waaronder ook vouwcaravans en dergelijke. Voor 1982 zijn deze cijfers respectievelijk 242.915, 10.193 en 11.484. In het afgelo pen jaar maakten 240.423 bestuurders van personenauto's gebruik van de veer dienst, 10.058 van hen hadden een cara van mee en 10.602 een aanhangwagen. Dat betekent een daling in het aantal vervoerde caravans en personenauto's en een schommelend aantal aanhang wagens. Het aantal overnachtingen van personenauto's op Texel was in 1981 559.643, in het jaar daarop 581.706 en in 1983 653.646, dit alles natuurlijk in de genoemde periode van vier maanden. Al eerder vermeldden we dat dit jaar voor het eerst de grens werd overschre den van meer dan 10.000 op het eiland aanwezige vreemde auto's. Dat was in juli, de maand die met 250.466 auto overnachtingen verreweg het drukst was. Augustus volgt met 213.502, dan komt juni met 110.672 en mei met 79.006 is hekkesluiter. Deze volgorde treffen we ook in 1981 en 1982 aan, zij het dat vorig jaar augustus en juli veel dichter bij el kaar lagen. meisjes kwamen er twee werkloze schoolverlaters bij. Daar staat weer te genover dat de langdurige werkloosheid (langer dan een jaar) bij de vrouwen een gunstiger beeld geeft, die nam af met 7 tot 28, terwijl bij de andere sexe het aan tal gelijk bleef op 117. Van de mensen die minder dan een jaar maar langer dan een half jaar zonder werk zaten nam bij de mannen het aantal met 14 af tot 59, ter wijl bij het andere geslacht de afname 2 bedroeg en het resultaat 41. Bij de vrou wen was eigenlijk de enige hoopgeven de sector het huishoudelijke werk, daar ontstonden twee arbeidsplaatsen, ter wijl in de andere sectoren die groeiden er maximaal één persoon meer aan de slag kon. Donker Vergelijking met vorig jaar dezelfde tijd geeft een vrij somber beeld te zien. Bij de mannen is de werkloosheid met 32% toegenomen, bij de vrouwen zelfs met bijna 100% (van 62 naar 122). Toch scoort Texel in vergelijking met de rest van Noordholland momenteel vrij laag: 13% tegen 15,8% provinciaal. Dat is overigens een normaal verschijnsel, het seizoen werkt op Texel sterker door dan elders. Toch is de toename in vergelijking met vorig jaar bijna even sterk als in de provincie; Texel ging eind augustus met 2,3% omhoog, de provincie met 2,6%. Het arbeidsbureau constateert in een persbericht dat de bouw weliswaar een opleving doormaakt, maar dat het nog te vroeg is om te zeggen dat er een ken tering is gekomen in de algehele malaise in de bouw. De lichte verbetering in de Horeca wordt toegeschreven aan de va kantiewerkers, die in augustus nog een paar weken vrijheid wilden genieten voor de school weer begon. Het lijkt echter ook niet onmogelijk dat het goe de seizoen, zie elders in deze krant, nog enig effect op de werkgelegenheid had. Het bureau kreeg in augustus 34 aan vragen om personeel binnen, 26 daarvan werden voldaan en 10 werden ingetrok ken. Restantvraag op 12 september was 2 stuks, en dat zijn seizoenbanen. „Een donkere winter staat voor de deur", al dus het persbericht. TEXELSE COURANT DINSDAG 20 SEPTEMBER In een hotel in De Koog kwam langs een geval van fraude aan licht, waaraan de receptioniste i had schuldig gemaakt. Betrokk 1 is ontslagen en met haar is een re ling getroffen om het verduiste geld aan te zuiveren. |r r De hotelier deelde mee dat maatn len zijn genomen om herhaling van u dergelijks te voorkomen. De interne i trole op de geldhandelingen van ds ceptioniste is blijkbaar onvoldoende weest. De hotelier betreurt het da gebeurtenis op Texel niet geheim is as bleven omdat dit niet in het belan van de betrokkene en van het hotel. n de zaak niet binnenskamers bleef echter niet verwonderlijk omdat de dere personeelsleden van het bedrijl op de hoogte zijn gesteld. gesproken over hetzelfde onderwerp door Klazien Braaksma uit Schagen, medewerkster van de Stichting Welzijn Ouderen. Vervolgens wordt het publiek betrokken bij de discussie. Het spreekt vanzelf dat op veel be langstelling wordt gehoopt, zodat de mening die uit de bijeenkomst naar voren wordt gebracht enigszins representatief is voor de Texelse ou deren. Even belangrijk is echter de opinie van mensen die nog niet be jaard zijn, maar toch al een gevor derde leeftijd hebben of zich om an dere redenen bij bejaardenzorg en bejaardenhuisvesting betrokken voelen. De Christelijke Scholengemeenschap uit Beverwijk is op Texel vijf kampeerten- ten met toebehoren, ter waarde van to taal /Ï470,50 kwijtgeraakt Het ging om driepersoons tenten, die werden ont vreemd uit de aanhanger van een op het parkeerterrein ,,Kogerstrand" gepar keerde auto. Ook 20 gastankjes, zes branders en zes sets kampeerpannen werden meegenomen. Dat moet zijn ge beurd in de nacht van 12 op 13 september. De politie trad in de nacht van zater dag op zondag op tegen de bestuurder van een taxibus. Er was iets niet in orde met het transparant op de wagen en bo vendien bleek de taxameter niet te zijn ingeschakeld. De ongetwijfeld bij veel kinderen le vende wens om zelf eens met een echte brandspuit te mogen spelen, kan één- keer per jaar op Texel in vervulling gaan. in het kader van de Nationale Brand weerdag houdt de Texelse vrijwillige brandweer dan open huis en iedereen is daarbij welkom om het uitgestalde ma terieel te bekijken en om zelf te spuiten. Ook een ritje meemaken in een brand weerauto (met gillende sirene!) is dan mogelijk. Zaterdag j.l. was het weer zo ver en in grote drommen kwamen vooral de kinderen het brandweerfeest meema ken. Deze keer was er ook een kleur- wedstrijd aan verbonden. De leerlingen van de eerste klas van alle Texelse lagere scholen hadden een plaat gekregen met de oproep om deze te kleuren en aldus kans te hebben op een prijs. Verzame laars van suikerzakjes en stickers kwa men zaterdag ook aan hun trekken want er werden er heel wat weggegeven en halverwege de middag waren de stickers zelfs al 'uitverkocht'. De open dag moet worden gezien als een aardigheidje dat dus bedoeld om de belangstelling voor het brandweerwerk te bevorderen. Me dewerking van het publiek is bij brand bestrijding zeer belangrijk maar bij een echte brand kan de brandweer niet erg gastvrij zijn, in tegendeel: iedereen die met de brandbestrijding niets te maken heeft moet maken dat hij wegkomt. Bij de open dag werd in woord en geschrift ook aandacht aan brandpreventie besteed. Het was een verrassing toen zich onder de belangstellenden van za terdagmiddag ook een grote groep Duit se brandweerlieden bleek te bevinden. Die waren afkomstig uit Rheine en kwa men in verband met de gezamenlijke aankoop (door de personeelsvereniging) van een bungalow op „Vredelust". De Duitse spuitgasten zullen hier bij toer beurt hun vakantie doorbrengen. Op 15 oktober wil de dorpscomm aa van Oosterend een bejaardentocht o n niseren over het eiland. Bejaarden e as leenstaanden, die deze tocht mee vi ,8f maken, kunnen zich opgeven bij A.I m tenaar, (02223) 227, A. Koot, (02 283, en J. Drijver, (02223) 371. Op graag voor 30 september. Toneelvereniging 't Amateurtje het stuk „De Kerkestraat is een ke straat" in studie genomen. Het st een blijspel in drie bedrijven, het schreven door J. Hemmink-Kamp, op zaterdag 12 en 19 november i voerd worden in het dorpshuis De lewaal te De Waal. De regie is in ha van mej. E. van Esschoten. Een 20-jarige Texelse jongeman werd vrijdagavond door een jachtopziener be trapt op stroperij. In de buurt van het kruispunt Ruyslaan-Pelikaanweg schoot hij met een luchtbuks op fazanten. De jongen verzette zich tegen aanhouding en poogde de jachtopziener met de buks te slaan. De politie maakte proces ver baal op. Een automobilist uit Lochem die woensdag zijn auto in Den Burg had ge parkeerd, merkte dat beide ruitenwissers eraf waren gehaald. De schade bedraagt ongeveer ƒ75,—. Het Waalder feest dat afgelopen zaterdag werd gehouden, mocht zich in de gunst van de weergoden verheugen. Het was de hele dag droog. Des te opmerkelijker is het dat bijna praktisch alle spelletjes flinke hoeveelheden water werden gebruikt, dat zich in veel gevallen via de kragen van de deel nemers een weg naar binnen zocht. Wat de teams betreft had het dus net zo goed kunnen regenen. Elk team had zelf een spel bedacht. Dat varieerde van doelschieten via krui wagenrace tot slalommen met een blad waarop een tennisbal. Sommige deelne mers aan dit spel lanceerden zichzelf het naburige struweel in. Bij een ander spel moesten deelne mers een helm waarop een venijnig puntje was bevestigd opzetten om ver volgens ballonnen met water stuk te koppen. De voorgeschreven kledij hierbij was een soort dwangbuis, zodat de han den in ieder geval niet gebruikt konden worden. Bij weer een ander spel moesten de teams een waterbak op hun rug binden, die vullen bij een soort regenpijp waar aan de andere kant emmers water in ge leegd werden. Het was niet te voorspel len met hoeveel kracht het water uit de pijp zou komen, zodat ook hier een (ruim) deel in diezelfde kragen verdween. Voor de ploegleiders was er nog een spel met diverse obstakels, die tot de no dige hilariteit aanleiding gaven. Voor het bepalen van de einduitslag was nog een beslissingsspel tussen de teams „De Sommeltjes" en „ZV De Waal" nodig, waarbij het eerstgenoemde team met de eer ging strijken. De andere teams eindigden in de volg orde (van hoog tot laag): Boerenjon gens, Mafkezen, FC Tegenwind, Eerste Keus, Winterschilders en Polderboys. De enorme regenval in de afgelo pen week zorgde hier en daar voor overlast en was de indirecte oorzaak van een brandje in het gemaal bij De Schans. De vermoedelijke oorzaak van het brandje was het niet goed functioneren van de thermische beveiliging van een aanzetcontrole van één van de pompen. Door de hoge waterstand stond de pomp ongewoon lang te draaien, over verhitting was het gevolg. Normaal wordt het apparaat dan automatisch uit geschakeld maar dat was nu niet het ge val. De heer Witte van het Waterschap, die bij het gemaal woont, werd door een alarmsysteem opmerkzaam gemaakt op de beginnende brand. Hij waarschuwde de brandweer die echter pas met blus werk kon beginnen toen een inderhaast gewaarschuwde werknemer van het Pen in het nabijgelegen transformatorhuisje de stroom uitschakelde. Een paar uur na de melding functioneerde één van beide pompen alweer. De afvoer van hemel water heeft niet onder het brandje geleden. Bierkelder Omdat de riolering de enorme water vloed nier meer kon verwerken zijl en daar wat kelders ondergelopen bij de dienst gemeentewerken en bjfcni nemer Drijver bestond de indruk di e| nogal was meegevallen. Café-resti ,vn Strends End te Oosterend kreeg me ken met het terugkomen van wal het riool via een schrobputje in dt ken. Het water liep het bedrijf in het grootste deel zakte weg in de kelder. Later bleek dat via een afv de woning ook water in de spouv de muren was gelopen en van daan de fundering overal naar Strends End ligt relatief laag in hel 0i Ru bir n i Door onduidelijke oorzaak kwam nacht van zaterdag op zondag opd mendiek te De waal een bromfiet botsing met een auto. De 19-jarigi -0 geman liep daarbij een hersenschw Me op en moest zich onder doktersb erz deling stellen. Omdat werd vermoe ass drank in het spel was, werd ooi bloedproef genomen. De gebukt staande taestganger bezorgt zichzelf vrijwillig een koude douche door een met water gevulde ballon lek te koppen. Let op f'I proviseerde dwangbuizen die de koppers aanhebben. st Op de Waalderweg hield de polit c de nacht van zaterdag op zondag I 23-jarige Texelaar aan die de indruk v '8' te onder invloed van drank te verke s Twee blaasproeven bevestigden 11 laatste, waarna de bloedproef vo) in' De man kreeg tevens een rijverbod ll acht uur. ra

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2