bestemmingsplan Oosterend iemeente moet opschieten iet aankoop bouwgrond nthousiasme voor ieuwe woonideeën Excelsior bewijst klasse in jubileumconcert pkomst bejaarden groot TEEVA weer van start Kippen onthoofd Verse mosselen HAVEINRESTAURANT TEXEL JAARGANG Nr. 9818 DINSDAG 27 SEPTEMBER 1983 actie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. enwerktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel (02228) 266 en van der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel (02223) 964. X1 Cj" I "T"' 1 X Postgiro 652" Abonnementsprijs ?17.- per kwartaal Oosterhof ia met vakantie rf/l/'W 4 7/7 VT 0 V/? f f77 tfï ff 1/1 ft VT 70 cent incasso los 70 cent advertenties, abonnementen, etc.: \J it 1/ii ij/ LJ, l/^V Pr J r A F t/V Ftfi^Wi Bankrelaties Amro Bank nr. 46 99.17.636 eveld Et De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, J Rabobank nr 36 25 01.742; NMB nr. 67.34.60.398. oon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 I teerdere Oosterenders zijn van ning dat de gemeente onvoldoen- haast maakt met het aankopen grond bij Oosterend ten behoeve de woningbouw. Het gaat hier de toekomstige wijk Oosterend- itd waarvoor een bestem- igsplan in de maak is en waar toepassing van artikel 19 mis- lien volgend jaar al woningen inen worden gerealiseerd. Maar i moet de gemeente wel de grond handen hebben en zover is het niet. Intevredenheid daarover bleek uit op gingen, gemaakt door Oosterenders ins de vergadering van de raadscom- sie voor ruimtelijk en huisvestingsbe- Omdat het bestemmingsplan iterend als belangrijk punt op de nda stond, werd deze commissiever ering gehouden in dorpshuis De Bij- orf inplaats van in het raadhuis en endien op vrijdag. Aldus was een (imaal aantal Oosterenders, ook de rrdzeeviseers onder hen, in de gele heid de bijeenkomst bij te wonen, in aanmerking nemend was de be stelling niet erg groot, maar dat kan Dok hebben gezeten in het feit dat bij eerste inspraakronde voor het lemmingsplan aan vrijwel alle klach- r tegemoetgekomen. Achtergrond Ie heer Joh. C. Roeper suggereerde de gemeente aan het kopen van jliwgrond te Oosterend weinig priori- geeft. Bij het verwerven van bijv. de asvlakte en omgeving in Den Burg is n wèl zeer voortvarend aan het werk i. .Oosterend wordt naar de ach- ]rond geduwd. Ik maan u om op te lieten met het kopen van die grond", voorzitter, wethouder Daan Schil- vond die opmerking niet terecht. ,,U suggereert dat we er geen donder aan doen". Waarop hij uitlegde dat het verwerven van grond bij Oosterend wel degelijk eerste prioriteit heeft en dat het gemeentelijk grondbedrijf er dan ook mee bezig is. Met de eigenaars is echter nog geen overeenstemming bereikt. Uit wat Schilling later nog vertelde kon wor den geconcludeerd dat tot dusver is on derhandeld met grondeigenaar S. Ko ning maar dat deze niet akkoord gaat met de door de gemeente geboden prijs. Voor het commissielid Peter Bakker van de PSP was dat aanleiding om het door de Oosterenders opgeworpen balletje te rug te kaatsen: ,,'t zit 'm dus niet in de gemeente maar in de Oosterenders?" Overigens werd door de wethouder niet ontkend dat er met de andere eigenaar van de grond, de Hervormde kerk, nog helemaal geen contact is geweest. Moeilijk Een probleem bij het verwerven van bouwgrond door de gemeente is de be trekkelijk geringe onderhandelingsvrij heid. De gemeente roept voor de toe komst ernstige problemen op als veel meer wordt geboden dan in het recente verleden onder vergelijkbare omstandig heden aan anderen is betaald. Zou men plotseling overgaan tot het betalen van een veel hogere prijs, dan kunnen eige naars van gronden die de gemeente in de toekomst voor woningbouw nodig heeft in redelijkheid minstens hetzelfde bedrag verlangen. Tenzij het om een zo dringende aangelegenheid gaat, dat het college die konsekwentie voor lief neemt. Uit wat door ambtenaar Jim Ie Roux van de afdeling Ruimtelijke Ordening naar voren werd gebracht, werd echter duidelijk dat er nog wel speling is wat de tijd betreft. Hoewel de eerste inspraak ronde achter de rug is, moet de officië- lit door b«jaard«nwerk*r Nico Nagtagaal galancaarda Idea voor hat op- tan van leefgemeenechappen voor bejaarden ia door ruim honderd oude- bljzonder goed ontvangen tljdene een bljaankomat vrijdagmiddag In bSchakel" te Den Burg. De kern van het plan, waarover wa reeds eerder raven, la het aamenwonen van bejaarden In een naar wena loaaer of iter gezlnaverband. Omdat de deelnemera gezamenlijk de hulahouding m la ar geen profeaalonele verzorging nodig, de eenzaamheid van alleen irote hulzen wonende bejaarden wordt opgeheven en opname In een be- rdantehula kan veel langer uitgesteld worden. Aan het eind van de verga ling werd een werkgroep samengeateld, die de Texelse mogelijkheden tt onderzoeken. lat later in een tehuis gaan geeft in i tijd van bezuiniging het extra voor dat de bejaardenzorg een stuk «ikoper kan worden. Vrijdagmiddag d een videofilm getoond van een gelijke leefgemeenschap in het Duit- ilaatsje Bad Segesberg. De leeftijden de deelnemers die aan het woord imen varieerden van 66 tot 91 jaar. Zij Men zelf de groentetuin bij en deden huishouden. Wel was een beheer- ischtpaar aanwezig dat de leiding Iemand uit de zaal merkte na de op dat alle mensen die op het- »rm te zien waren gewest veel te id waren om in een bejaardetehuis gnomen te worden. In de film zelf rddaar indirect op in gegaan. Volgens beheerder waren de bewoners van ii huis veel gezonder en opgewekter de bewoners van andere bejaarden wen, iets dat weer veroorzaakt zou door het mede verantwoordelijk zijn w tuin en huishouding. Direct na het zien van de film kwam discussie eigenlijk wat moeilijk op "9 Er werd voorzichtig geïnformeerd het toelatingsbeleid dat gevoerd 'moeten worden en naar de mate van "cy die de bewoners van een derge- gemeenschap zouden overhouden. K vragen konden alleen beantwoord *den door te kijken naar de al Maande projecten. Dat gaf dan nog "i echt uitsluitsel, want als hier op ral een dergelijk project van de grond zou komen zouden de bewoners toch zelf hun regels stellen. Schagen Bejaardenwerkster Klazien Braaksma uit Schagen was ook naar de bijeen komst gekomen omdat in Schagen al geruime tijd een werkgroep actief is om deze woonvorm voor ouderen van de grond te krijgen. Zij won bij de al bestaande woongemeenschappen infor matie in en kon die dus bij het in de film getoonde voegen. Er zijn twee woongroepen gestart, één in Herpen en één in Enschede. In Hoorn zijn de voorbereidingen in een vergevorderd stadium. Vergelijking van de twee bestaande gemeenschappen toont dat er inderdaad een goede aan passing aan de wensen van de bewoners heeft plaatsgevonden. In Herpen is het meer een bejaardencommune geworden met nadruk op de gemeenschappelijke elementen. In Enschede daarentegen zijn groepjes kleine woningen gebouwd met gedeelde voorzieningen, wat meer privacy geeft. Wat echter beide woon groepen kenmerkt is het ontbreken van begeleiding, de bewoners helpen elkaar bij ziekte en met het doen van bood schappen en dergelijke. Het project dat in Hoorn op stapel staat lijkt sterk op dat van Enschede. Een kenmerk dat de projecten ook delen is het lage kostenniveau voor Ie bestemmingsplanprocedure nog beginnen. Artikel 8 Er is thans een voorontwerp voor het plan dat nu het zg. artikel 8-overleg in gaat. Dat houdt in dat een 30-tal wette lijk voorgeschreven instanties hun me ning over het plan moeten geven. Die in stanties zijn merkwaardigerwijs niet aan een termijn gebonden en de praktijk heeft geleerd dat het al gauw een half jaar duurt voordat de laatste instantie heeft gereageerd. De aldus verkregen aan- en opmerkingen kunnen knelpun ten aan het licht brengen, die eerst moe ten worden opgelost. In dat geval wordt de „Subcommissie voor de gemeentelij ke plannen van de Provinciale Planologi sche Commissie" erbij gehaald, die drie of vier maanden nodig heeft. Pas dan kan het plan officieel ter visie worden gelegd. Komen er dan geen bezwaren (da kans op bezwaren is verkleind door de nu afgesloten inspraakronde) dan wordt het plan door de gemeenteraad vastgesteld. Gedeputeerde Staten heb ben vervolgens een jaar de tijd om tot goedkeuring over te gaan, waarna het plan rechtsgeldig is. Ongeveer op het uur nauwkeurig, volgens de constatering van secretaris Piet Bakker, 76 jaar na de oprichting zit hier „Excelsior" te spelen in de N.H. kerk van Oosterend. Maandagavond bewees de jubilerende muziekvereniging „Excelsior" uit Oosterend dat ze niet onterecht in de ere-afdeling speelt. Met een bijzonder fraai concert werd, exact 75 jaar na de avond waarop meester Pool zijn initia tief tot een harmonie in daden omzette, getoond dat de fanfare een bijzon der krasse en doorleefde oude baas is. Burgemeester J. A. Engelvaart ver richtte de officiële opening van de jubileumweek. Hoewel hij normaal in dergelijke gevallen niets aanbiedt, had hij toch twee dingen te overhandi gen: een envelop met een deel van de opbrengst van het anjerfonds voor de muzikaal niet aanwezige maar eveneens jubilerende (25 jaar) drumband en een foto van het Duitse Schloss Reicklingen die hem na het bezoek dat „Ex celsior" daar bracht was gegeven, maar die hij nu teruggaf om het muziek centrum op te sieren. Na het openiningskoraal sprak voorzit ter Theo Medema een openingswoord. Hij haalde psalm 150 aan, waarin staat dat de Heer geloofd moet worden met bazuingeschal en klank van cymbalen. „Het programma van vanavond is zo sa mengesteld dat we onze dankbaarheid erin tot uitdrukking brengen". Inderdaad werd uitsluitend geestelijk werk gespeeld, maar door de keuze van de stukken werd toch een zeer afwisselend geheel gebracht. Zo werd bijvoorbeeld het openingskoraal, dat nogal plechtig was (Ere zij aan God de Vader) gevolgd door het gedragen „O, Heer, die onze vader zijt". Dat werd echter afgewisseld door de barokke klanken van „Komt nu met zang", een lied uit de Valerius' Ge- denkklank in een fraaie parafrase (be werking) van Henk van Lijnschoten. Vooral de bugelsectie kon hier prima in- strumentbeheereing tonen. Het hele fanfare speelde trouwens uitstekend, de ritme- en volumewisselingen in dit stuk kwamen er goed uit. Dat was nog niet zo makkelijk, want de akoustiek in de Nederlandse Hervormde kerk van Ooste rend is zodanig „hard" dat niet voluit gespeeld kan worden, in deze ruimte is subtiliteit geboden. Secretaris P. Bakker gaf een overzicht van de aeschiedenis van Excelsior en hij sprak zijn dankbaarheid uit voor de wel vaart die het fanfare ondanks dieptepun ten heeft bereikt. De „New Castle Hymne" in het arran gement van Albert Niemeijer liet mooi uitkomen hoe vol en rond (en zuiverl) het geluid van Excelsior, juist bij dit soort ingetogen stukken, kan zijn. In „God de Heer is groot" van dezelfde arrangeur zaten meer accenten, maar het orkest bereikte hier een hoogtepunt. De onge veer veertig muzikanten reageerden als één instrument, bespeeld door de diri gent A. Kuik. Orgel Twee maal werd het optreden van Ex celsior onderbroken door orgelspel door Elias Hordijk. Hij speelde een prelude en een gavotte van Samuel Wesley op kun dige wijze, maar het nadeel van het af wisselen van het volumineuze, indru kwekkende fanfaregeluid met het veel lichtere orgel was dat het publiek een beetje de neiging kreeg de orgelmuziek als achtergrondgeluid te beschouwen en dus ging praten, terwijl het tijdens het fanfarespel doodstil was. Voor het openingswoord van de bur gemeester speelde Excelsior nog een ko raalfantasie „Praise, my soul, the king of heaven" in een bewerking van Jacob de Haan. Dit stuk wisselde subtiliteit af met statigheid. Vooruitlopen Dat duurt dus nmog twee tot drie jaar. Maar als straks blijkt dat bij het artikel 8 overleg geen aanmerkingen van beteke nis worden gemaakt, kan op het toe komstige plan worden vooruitgelopen door een artikel 19-procedure. Dat zou medio volgend jaar kunnen zijn. Maar daarbij moet wel een voorbehoud wor den gemaakt, als het gaat om premie- woningen. Want dan zijn voor subsidie in aanmerking komende kontingenten nodig, die van rijkswege alleen worden toegekend als het betreffende bestem- Lees verder pagina 2 de deelnemers. Inclusief alle ver strekkingen komt dat op rond de duizend gulden per maand, een be drag dat in vergelijking met de be jaardentehuizen erg laag is en ook haalbaar voor mensen met alleen AOW. Werkgroep Een 81-jarige mevrouw vond het idee mooi, maar zag voor zichzelf problemen vanwege haar leeftijd. Dat werd echter tegengesproken, het is juist de bedoe ling dat mensen van allerlei leeftijden vanaf ongeveer zestig jaar deel kunnen nemen en ieder draagt dan naar vermo- gem zijn steentje bij. Een andere me vrouw stelde voor om bij Starkenburgh een eetzaal neer te zetten, zodat de be woners daar elkaar in ieder geval bij de maaltijden zouden ontmoeten. Verder wilde zij echter niet gaan. Een probleem dat diverse malen werd aangestipt was hoe ziekte opgevangen diende te wor den. De suggestie werd gedaan dat elke groep zou moeten proberen een gediplo meerd verpleegster als medebewoonster te krijgen. Verder gelden natuurlijk de zelfde mogelijkheden (wijkverpleging) Lees verder pagina 2 Burgemeester J. Engelvaart (I.) en Theo Medema met het geschenk van de burgemeester aan de jubilerende vereniging. Trouw Engelvaart vertelde dat verenigingen alleen dan een lang leven hebben, als zij op trouwe leden kunnen bogen. Vervol gens gaf hij een overzicht van de men sen die belangrijk zijn of zijn geweest voor de vereniging en die konden alle maal een indrukwekkend aantal jaren lid maatschap achter hun naam zetten. „Ik heb er moeite voor gedaan om voor de muziekvereniging het predikaat „konink lijk" te verwerven, maar dat is niet ge lukt. De regels op dat punt zijn veran derd, 75 jaar komt niet meer in aanmer king". Engelvaart gaf een overzicht van de verrichtingen van de fanfare en bestreed een opmerking in het jubileum- artikel in dit blad: „In de krant stond dat jullie een zekere behoudenheid betrach ten, Toch is dat niet helemaal waar, zo werd jullie vereniging al in 1948 open gesteld voor vrouwelijke leden". Engel vaart constateerde een zekere competi tie met het KTF uit Den Burg, maar dat gebeurde wel in positieve zijn en kwam het musiceren ten goede. De drumband kreeg een pluim op haar beremuts van wege de goede prestaties die telkens weer geleverd worden. Het orkest voorzag vervolgens het concert van een fors einde met „De dag, door uwe gunst ontvangen" in een bewerking van Jan de Haan, een mu ziekstuk dat gekenmerkt werd door een fraaie solo van de trompetsectie. Texelse Enige Echte Vrije Academie begint 29 september weer met de teken bijeenkomsten. Deelnemers mogen te kenen zoals ze willen, er is geen docent bij aanwezig. Er wordt onder meer aan portret- en (naakt) modeltekenen ge daan. Deelnemers moeten hun materia len zelf meenemen op vrijdagavond naar de Ouwe Ulo in Den Burg. Start 20.00 uur. Inlichtingen over de avonden, die al weer voor het negende jaar plaatsvin den, bij A. Goes, telefoon (02220) 4403. Een Oudeschilder ontdekte dat twee van zijn kippen waren onthoofd. Ge hoopt wordt dat de bedrijvers van deze 'vernieling' kunnen worden aangehouden. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ (02226) 310. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllili

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1