Oosterend wil huize r(Geen offers bestaansminima, gevormde fondsen aanspreken" Rioolgeld en reinigingsrecht niet meer dan 4% omhoog IS Woongemeenschap Peter Bakker (PSP) in beschouwing: Zevensprong op Stenenplaats VERVOLG VAN PAG.l Bromfietsen uit het verkeer VERVOLG VAN PAG.l Jan van Asse/t (Texe/s Belang) in beschouwing: Aanrijding Schouwburgserie '83-84 in Den Helder Het seizoen voorbij en toch nog folklore in het centrum ven Den Burg. Een uur leng treden zaterdag- middeg op de Stenenpleets de Sal- landse Folklore en de Texelse groep Oude Dansen afwisselend op. Het was een aardige en afwisselende show van zang, dans en een praatje in dialect. De 32 personen tellende groep uit Raalte was bij de Texelse groep op bezoek en was vrijdaga- mingsplan 'panklaar' is. Het zullen dus hooguit bepaalde delen van het plan zijn waarop kan worden vooruitgelopen. Overigens is het allerminst de bedoeling om de 65 woningen die er volgens het voorontwerp bestemmingsplan in Oosterend bij kunnen komen in één keer te venwezenlijken. Uitgegaan wordt van een bouwstroom van gemiddeld vijf wo ningen per jaar. Wethouder Schilling deelde nog mee dat B. en W. de bevoegdheid hebben te bepalen wéér de kontigenten woningen die aan Texel worden toegekend op het eiland worden verwezenlijkt. Ze zijn dus niet aan één bepaald dorp of bestem mingsplan gebonden. Het college maakt in de praktijk kritisch van die bevoegd heid gebruik, zoals onlangs nog bleek toen het jongste kontingent werd ver deeld over het Marsplan, de Maasvlakte en de Stolpweg, hoewel de Woning bouwvereniging het hele kontingent in de Mars wilde hebben. Artikel 11 Uit de toelichting die RO-medewerker Jos Engelvaart aan de hand van de plan- kaart gaf, bleek dat de gemeente inder daad de meeste verlangens van de Oosterenders heeft ingewilligd. Hij ver telde onder meer dat het terrein van de Daalderschool met omgeving een artikel 11-bestemming heeft gekregen, wat in dit geval betekent dat hier mogelijkhe den blijven voor de school en toekomsti ge woningen, maar dat B. en W. dit nog nader zullen uitwerken. Op dit moment is namelijk nog niet bekend wat er na de integratie van lager- en kleuteronderwijs met de Daalderschool gaat gebeuren, zodat ook de bouwkundige wensen van de school nog niet vastliggen. Een andere wijziging betreft het schrappen van een bouwmogelijkheid bij de bejaardenwoningen, waardoor het vrije uitzicht uit de bejaardenwoningen werd bedreigd. Die bejaarden woningen zelf kunnen worden uitgebreid; de beno digde bouwstrook is dieper gemaakt. Verder krijgt dorpshuis De Bijenkorf rui mere uitbreidingsmogelijkheden; er kan in ieder geval een gymzaal bij. De bestaande lokatie voor de SVO-kantine wordt gehandhaafd. Nagegaan is of kantinebouw mogelijk is tussen de twee velden, maar daarbij bleek dat dan een van de velden niet meer kan beantwoor den aan de ideale maatvoering. In te genstelling tot sommige insprekers kwam de gemeente tot de konklusie dat het parkeren aan Peperstraat en Kot- terstaat geen probleem is, zodat in de in het voorontwerp opgenomen parkeer- mogelijkheden geen verandering wordt gebracht. Ijsbaan Het publiek moet niet de conclusie trekken dat het bieden van bepaalde pla nologische mogelijkheden ook inhoudt dat die mogelijkheden ook werkelijk zul len worden geboden. Voorbeeld: het feit dat in het bestemmingsplan nu voldoen- Verleden week werden twee flink op gevoerde bromfietsen uit het verkeer ge haald. De bromfietsen, van een 19-jarige en een 20-jarige Texelaar, voldeden meer aan de eisen voor motorfietsen dan aan die voor rijwielen met hulpmotor. als voor bejaarden die nog in hun oude huis wonen. Deze vorm van wonen biedt een uit komst aan mensen die nu vragen of ze in een bejaardetehuis kunnen komen, maar die worden afgewezen omdat ze nog te 'goed' zijn. Het feit dat ze om een plaats vragen geeft aan dat er in hun huidige si tuatie iets niet goed is, maar tehuizen nemen alleen nog mensen op die echt niet meer zelfstandig kunnen wonen. Aan het eind van de vergadering na men de positieve reacties toe. Een jon gere vrouw vroeg zich af waarom eerst van alles onderzocht moest worden. „Mijn man en ik hebben al heel vaak te gen elkaar gezegd dat zoiets opgezet zou moeten worden. Wat let ons om ge woon te beginnen en er voor te zorgen dat we in de loop van komend jaar van start kunnen gaan?" Haar enthousiasme werd beloond met applaus. De aanwezigen konden door handopsteken kenbaar maken of zij vonden dat een werkgroep de moge lijkheden moest gaan onderzoeken. Practisch iedereen bleek daar voor te zijn. De nu gevormde werkgroep bestaat uit de dames A. Dros, Wilsterstraat 22 (02220-48621, D. Timmer-Rozen, Zuidhaffel 12 (02220-3689). W. de Vries. Vloedlijn 42 (02220-2173), H. van de Poll, Jan Dlrkszoord 21 (02220-4432), A. Zoete. Starkenburgh 88 (02220-3670) en me vrouw Nuyten en P. van Heerwaar den. Schoonoordsingel 90, allen te Den Burg. Uit Oudeschild werd me vrouw J. van Beek lid, De Ruy- terstraat 56 (02220-4087) en bejaar denwerker Nico Nagtegaal is bereik baar op de Burgwal 32 in „De Holle- bol" te Den Burg (02220-2696). Be langstellenden kunnen met één van deze mensen contact opnemen. de ruimte wordt geboden voor ken van een echte grote ijsbaar buurt van het dorpshuis, beteki dat het geld voor de aanleg baan er ook is. Het nu aangewe rein is in ieder geval geschikt laag en beschut. Een ander belangrijk disi punt betrof de volkstuinen. I rein waarheen ze volgen Ti bestemmingsplan moeten verplaatst is voor tuinbouw gr als een bepaalde bemesting toegepast, voornamelijk dol voeging van kalk. Dit is geble g onderzoek van een tweetal monsters door het bedrijfslsl q rium voor grond- en gewas zoek te Wageningen. Verder kwam naar voren constructie van de Mulderstraat en dat het bieden van nóg meer mogelijkheden dan de 65 wonin tot het jaar 2000 kunnen won bouwd in en bij Oosterend onmoi omdat het strijdig is met het str plan. Gat Aannemer C. Timmer bracht ren naar voren tegen het streven gemeente om vooral de open ple de bestaande bebouwing van Oo met woningen te vullen. Als vo wijzend op een bepaalde situat het achteraf 'ertussen' zetten huis volgens hem ongewenst ws hij dat de gemeente het moet 20 nieuwbouw in de nieuwe wijk niet eerst alle gaten moet volb De wethouder wees erop dat In len van gaten nu eenmaal het en zag het bezwaar niet in, tem! hierdoor het bebouwen van de wijk helemaal niet wordt teger den. Bovendien moet worden bi of de gaten ook werkelijk allem; worden opgevuld nu het besten plan die mogelijkheid gaat bied rendeels betreft het particuliere jes waarvan de eigenaars missd in lemaal geen prijs stellen op beb: Het door Timmer aangeduide g trof echter wel gemeentelijk te' de Koningshoeve). Jos Engel»' dat men hier bij nader inzien wel' ning mogelijk acht, zonder dato teit van de omgeving eronder Doorbn Naar aanleiding van opmerk"» 535 de heer C. Timmer werd meeged de doorbraak Mulderstraat-Or® (die overigens binnen een ander mingsplan valt) voorlopig niet ae de is. Die doorbraak zou mogel? het kader van een verkeerscirci maar de bevolking heeft laten vaststelling van zo'n plan niet Erkend is dat de urgentie inde"! groot is; er zijn nauwelijks klach' de bestaande situatie. Het bij d bank geprojecteerde parke wordt planologisch niet b» maar de grond is nog niet hek het bezit van de gemeente. Er gewerkt. ebb sti 'en cy PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 27 SEPTEMBER vond op het eiland gearriveerd, dat vorig jaar Texel op bezoek Raalte was geweest. De Sallanó e die waren ondergebracht in ho 0I1 De Weel maakten zaterdagochtt een tocht met de kotter over Waddenzee. Na afloop van het treden op de Steneneplaats was een feestelijke barbecue op ,,Dt pri nenoord" en zondag werd een b rit over Texel gemaakt. De foto wi gemaakt tegen het eind van het treden op de Stenenplaats toen inschakeling van kinderen uit publiek de bekende Zevensproifp 1 dans werd uitgevoerd. 20 Terugsturen Voor de inmiddels omstreden f20.000,— die het rijk overmaakte voor het scheppen van werkgelegenheid en die de gemeente gewoon in de begro ting liet opgaan, ziet de PSP twee mo gelijkheden. Ofwel de al eerder genoem de administrateur van het samenwer kingsverband jeugdwerk/MZW krijgt nog een jaar een deeltijdbaan of het geld wordt teruggestuurd, vergezeld van een protestbrief. Bakker eindigde met het uitspre ken van de verwachting dat het ge meentebestuur in deze economi sche teruggang duidelijk zal maken wat belangrijk gevonden wordt en wat niet. De PSP hoopt dat in dit proces de zwakkeren en de zwaksten worden ontzien. Peter Bakker van de PSP wees in zijn algemene beschouwingen van daag het brengen van offers door de bestaansminima' af. Wel moeten voorzieningen gerealiseerd worden, maar die moeten betaald worden uit de fondsen die al gevormd zijn. Met name noemde Bakker de reserve „Recreatie en Natuurbehoud", waa ruit Texelse voorzieningen betaald kunnen worden. Er worden immers ook gelden uit de algemene midde len aangewend om Texel voor de toeristen aantrekkelijker te maken, dus mag de toeristenbelasting, die de genoemde reserve voedt, ook wel aangewend worden om zaken te betalen die de Texelaars zelf ten goe de komen, aldus de redenatie van de PSP-er. „De mensen die op een bestaansmi nimum leven kunnen volstrekt geen af weging maken tussen een offer en het nut ervan, omdat ze over de hele linie geld tekort komen", aldus Bakker. De voorzieningen die voor deze groep getroffen dienen te worden, zijn, blijkens het vervolg van het betoog, woning bouw voor de laagste inkomensgroe pen, coördinatie van alle ambtelijke diensten die met werkgelegenheidspro- blematiek te maken hebben, dit in sa menwerking met de werkgroep bestrij ding jeugdwerkloosheid. Plannen die zich aandienen moeten „snel en ade quaat op haalbaarheid worden onder zocht, worden uitgewerkt en begeleid". Het tehuis voor acuut daklozen moet van de pacifisten in 1984 verwerkelijkt worden en de kortingen op de muziek school moeten door de gemeente wor den bijgepast. In verband met de huis vesting merkte Bakker op, dat door het slopen van de oude Gollards „het op korte termijn realiseren van woningen voor jongeren/ouderen met een uitke ring of minimumloon van de baan lijkt te zijn". De zeer recente ontwikkeling van het opzetten van leefgemeenschappen voor bejaarden wordt door de PSP met instemming begroet. De beschouwing begon met de constatering dat de financiéle koek aar dig op aan het raken is. „De onevenredi ge kortingen die de rijksoverheid op de gemeenten toepast, hebben alle vormen van redelijkheid overschreden", aldus Bakker, die echter niet stil wilde blijven staan bij de „gemakkelijke" opmerking dat de mensen blijkbaar vorig jaar bij de verkiezingen verkeerd gestemd hebben. Het streven van het college om voor rei- derzoek van de alternatieve energiebron nen beval de PSP aan. Het aanpassen van strandslagen om het strand voor rolstoelen bereikbaar te maken, werd urgent genoemd, terwijl ook de realisering van aangepaste vissteigers in 1984 zal moeten gebeuren. De begeleiding van gehandicapte schoolkinderen moet professioneel blij ven. Bakker vreesde dat de kwaliteit van de begeleiding zal inboeten en dat de ouders extra belast zullen worden als de beroepsmatige begeleiding zal wegvallen. minder arbeidsintensief te maken door bijvoorbeeld rozenperken te vervangen door gras. Ook zou verkoop van ge meentelijk groen aan particulieren moe ten worden gestimuleerd. Met klem wees de Texels Belang-man op de noodzaak van verbeterde havenfa ciliteiten in Oudeschild. De nachto penstelling van het vliegveld is een goe de zaak, maar voorzieningen aldaar die met de veiligheid hebben te maken, moeten ook spoedig verwezenlijkt wor den. Van Asselt informeerde of al iets kan worden meegedeeld over maatrege len die tegen de kustafslag genomen zullen worden. Uit de hand Texels Belang vindt dat de bijdragere geling voor het oude land van Texel „ge heel uit de hand is gelopen": Deze rege ling zou misschien alleen nog in stand gehouden kunnen worden als voor een betere afweging wordt gezorgd. Als besloten wordt de bestem ming van gebouwen en gronden in een bestemmingsplan te verruimen, zodat er meer mogelijkheden ont staan, is in feite sprake van waarde vermeerdering van het betrokken onroerend goed. Van Asselt vond dat de gemeemte van die waardever meerdering in financiële zin moet profiteren en verzocht om een uitge werkt voorstel hierover. Het enige verwijt dat Jan van Asselt in zijn algemene beschouwing aan het col lege maakte, betrof het volgens hem te weinig aktieve beleid om tot uitbreiding van het rioolstelsel op Texel te komen. Hij wilde nog dit jaar voorstellen zien en wilde ook weten hoe het rioleringsbeleid op langere termijn is. Texels Belang wilde dat een eind wordt gemaakt aan de verplichtingen die de gemeente heeft jegens Jarino inzake de bebouwing van het artikel 11-gebied bij De Koog. De realisering van plannen aldaar zal daardoor volgens hem worden vergemakkelijkt. dat dekkingspercentage over een lange re periode dan het college wil gespreid kan worden. De rioolbelasting heeft de 80% al nagenoeg bereikt en hoeft dus niet verhoogd te worden. CDA/VVD Voor het bezoek aan schouwburg- voorstellingen in Den Helder is een mini mum van 75 deelnemers vereist, anders kan er geen extra boot varen. Van de 10, in de huis aan huis verspreide folder aan gekondigde voorstellingen zijn er 3 on der deze grens gebleven en dus afgeval len. Gezien het feit dat veel mensen in formeerden naar de operette of de show van Paul van Vliet, heeft de Wel- zijnsstichting Texel gemeend de inschrij ving voor deze voorstellingen alsnog open te moeten stellen: vrijdag 6 jan. '84 Paul van Vliet-show, entreeprijzen f22,50 en fV50. Vrijdag 24 febr. '84 de Hoofdstad-operette met „lm weissen Rössl", entreeprijzen f25,— en f20,—. Bij voldoende belangstelling zal na de ze voorstellingen een extra boot varen. Wie belangstelling heeft, moet zich voor vrijdag 7 oktober a.s. opgeven bij Wel- zijnsstichting Texel, kamer 304 ten raad- huize, telefoon (02220) 3041, toestel 130, 131 of 218. De deskundigheid die op het gemeen tehuis aanwezig is met betrekking tot milieuproblemen zou meer gebruikt moeten worden en de betreffende amb tenaren zouden meer veldwerk moeten doen. Daarvan moet dan weer aan colle ge en raad rapport worden uitgebracht. Als voorbeeld noemde de Bakker het houden van een bodemonderzoek bij de Rode Zee. Wat betreft de verkeersveiligheid vindt de partij dat in 1984 op daarvoor ge schikte plaatsen een snelheidslimiet van 30 km/uur ingesteld moet worden. On- Zaterdag om 15.15 uur werd <een 30-jarige Texelse automobilist op het parkeerterrein bij de vuurtoren aangere den door een 23-jarige inwoner van Gul pen. Bij het wegrijden schatte de laatste de situatie verkeerd in zodat hij de Texel se auto in de zijkant ramde. Texels Belang wil dat rioolgeld en reinigingsrecht worden ver hoogd met niet meer dan 4%. De meer dan trendmatige verho ging die b en w hebben voorgesteld, wordt dus van de hand ge wezen. Texels Belang is er wel voor dat de kosten van reiniging en riolering door 80% van de inkomsten worden gedekt, maar dat moet dan bereikt worden door verlaging van de exploitatielasten. Dit blijkt uit de korte algemene be schouwing van Texels Belang die van middag door Jan van Asselt in de begro tingsvergadering werd uitgesproken. Van Asselt kondigde ook aan dat Texels Belang in deze begrotingsverga dering zou komen met een uitgewerkt plan om de veertarieven voor Texelaars te verlagen door een tegemoetkoming van de gemeente. Hij liet het toelichten van dit voorstel over aan zijn fractiege noot Cor Dros die enige tijd geleden in de raadsvergadering opzien baarde toen hij liet weten dat een dergelijk voorstel van de zijde van Texels Belang in aan tocht was. Tevreden Rater Bakker nigingsrecht een dekkingspercentage van 80 te bereiken werd reëel genoemd, gezien de kosten die in de toekomst te verwachten zijn. Het gaat dan om af bouw van de huidige stortplaats en on derzoek naar de verwerking van huisvuil. Wel vindt de PSP dat het bereiken van De PSP vindt het Bestemmingsplan Buitengebied de minimale voorwaarde voor landschaps- en milieubehoud en de partij wil dat dit plan niet verder wordt afgezwakt. Op de achtergrond van de discussie over het bestemmingsplan speelt het re geringsplan om Texel aan te wijzen tot Nationaal landschap mee. „De PSP kan zich in een aantal uitgangspunten voor deze plannen beter vinden in het stand punt van de WD-CDA-regering dan van de plaatselijke vertegenwoordigers van voornoemde partijen. Deze menen zich te moeten meten met een plaatselijke, zich a-politiek noemende, groepering". Met deze groepering wordt kennelijk Texels Belang bedoeld. De PSP vindt aanwijzing van de duinen tot Nationaal Park zeer gewenst. Uit adviezen van de Raad van State blijkt dat de beide duin campings dan toch behouden zouden kunnen worden en de mogelijkheid tot bescherming tegen afslag zou vergroot worden, omdat meer ministeries dan al leen Waterstaat ook financieel bij de zaak betrokken zouden worden. Veldwerk Jan van Asselt sprak zijn tevredenheid uit over de sluitende begroting die het college heeft kunnen aanbieden en noemde de teruglopende werkgelegen heid een van de grootste problemen waarvoor de gemeenteraad zich ge plaatst ziet, vooral omdat de vooruit zichten somber zijn. „Als gemeente kunnen wij door een goed ondernemers klimaat te scheppen en op het juiste tijdstip in te spelen op nieuwe ontwikke lingen een positieve bijdrage leveren om hierin verandering te brengen." Van As selt zei dat er diverse voorbeelden zijn waaruit blijkt dat het college zich in deze juist opstelt. Personeel Dat op de personeelskosten per jaar 1% bespaard moet worden, is in feite strijdig met de zorg voor de werkgele genheid, zei Van Asselt, die het betreur de dat het rijk tot deze maatregel heeft gedwongen. De gevolgen kunnen alleen Jan van Assalt door grotere efficiency worden opgevan gen. De efficiency zou vooral „naar be neden" moet worden doorgevoerd. Van Asselt veronderstelde dat de ge meente een uitgewerkt plan heeft, waar uit naar voren komt op welke afdelingen die 1% vermindering tot maatregelen zal leiden. Hij wilde daarover duidelijkheid. Het leek hem ongewenst om het perso neel op de typekamer te verminderen; eerder zou daar uitbreiding nodig zijn wat mogelijk door interne overplaatsing is te regelen. „Het is onjuist dat hogere ambtenaren zich bezig houden met werk dat op een typekamer thuishoort. Dat is zeker niet doelmatig." Van Asselt stelde voor de plantsoenen

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2