pnieuw tellen toeristische laapplaatsen noodzakelijk „Bezuinigen is een pijnlijke zaak" jan Welboren in algemene beschouwing Pakt: Kan de gemeente tonnen extra toeristenbelasting ontvangen? Geleih Jansen (CDA) in algemene beschouwing: l Vredesberaad ir demonstratie Tarief peuterspeelzalen spel St. Jan Stapje terug maar wèl met z'n allen" 98 DAG 27 SEPTEMBER 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 7 boren wilde het voorstel om de itische bedden opnieuw te tel- stemming brengen. Hij liet nen dat dit voor de gemeente je moeite waard is omdat in de ge situatie mogelijk tonnen aan tenbelasting niet worden ont- in. Het verschil tussen de Teso- Recroncijfers betekent in het de gemeente gunstigste geval derving aan toeristenbelasting ƒ262.687,— en in het on- gste geval ƒ336.767,—. Iboren begon zijn beschouwing ien kritische bespreking van het oneren van raad en college in het pen jaar onder het motto ,,Een belmatigheidscollege". Lachwekkend ndanks dat Texels Belang en WD wethouders voor dit college heb- eleverd, voeren zij bijna voortdu- jppositie. Deze opstelling heeft de waardigheid van de gemeenteraad ar geheel aangetast en daarom de besluitvorming van het laatste ar weinig of geen respect af bij de bevolking. In tegendeel, het is nu en dan lachwekkend", aldus ikt-raadslid, dat verder zei dat zijn :ijn namens het Pakt uitgesproken algemene beschouwing ter enheid van de behandeling van de gemeentebegroting stelde Welboren vanmiddag voor om de toeristische slaapplaatsen op opnieuw te tellen. De al bestaande twijfel over de juistheid van mtal overnachtingsplaatsen waarvan op dit moment wordt uitge- is recentelijk versterkt door de Teso-cijfers, waaruit blijkt dat er izoen veel meer overnachtingen zijn geweest dan vorig jaar, ter- ecron heeft laten weten dat het aantal overnachtingen in de kam- ector juist is afgenomen. Dat wekt het vermoeden dat 'ergens' xel nog veel ongeregistreerde toeristische verblijfsakkommodatie fractie de indruk heeft dat de wisselwer king tussen college en ambtenaren te wensen over laat. .Vooral omdat het al vaak moeilijk genoeg is om naast de ei gen werkkring steeds voldoende tijd vrij te maken voor de bestuurstaken, beleid uit te zetten en de uitvoering ervan te controleren en te stimuleren". Weibonen hekelde ook de voortdurende commu nicatiestoornissen" tussen de wethou ders en hun fracties. Ais voorbeeld noemde hij de extra raadsvergadering van 17 augustus waarin het college het nodige naar het hoofd geslingerd kreeg inzake het beleid ten opzichte van de landschapplannen van de regering. De „regeringspartijen" Texels Belang, WD en CDA waren in de aanval, terwijl het merendeel van de 'echte' oppositie het collegebeleid steunde. Paniekpolitiek „Dat was paniekpolitiek: een onwaar dige aanval op de burgemeester, achter docht naar de ambtenaren en inspelen op de gevoelens van onbehagen. Ook de kampeermotie getuigt van weinig lan ge termijnvisie. Het is natuurlijk wel leuk voor het publiek en de pers, maar de Texelse samenleving bewijs je uiteinde lijk geen dienst met dit soort dorpspoli tiek. De geloofwaardigheid van de ge meenteraad is voortdurend in het geding en dreigt af te brokkelen". Welboren voegde er aan toe dat zijn fractie geen rancune koestert omdat zij een jaar gele den niet is teruggekeerd in het college. „Wij stellen ons positief en constructief op. Gepaste ondersteuning maar ook der het motto „Geen nieuwe rapens in Europa" wordt op za- 29 oktober in Den Haag een landelijke demonstratie ge in. Deze richt zich in de eerste tegen plaatsing van achten- kruisraketten in Nederland, redesberaad Texel wil iedereen oor dit doel wil demonstreren alegenheid bieden naar Den te gaan. Op onderstaande aan kunnen in de verschillende kaarten worden besteld, ledoeling is dat men bij opgave di- taalt, waarna vanaf 21 oktober de aldaar kunnen worden laid. het vervoer per bus vanaf Den vertrekt men met de boot van ur. Terugkomst op het eiland 20.00 K) uur. De kosten bedragen 712,— rsoon. Wie per trein wil kan dit pgeven, de prijs is /19,p.p. en an zelf de vertrektijd bepalen. ien de te ven/vachten belangstel- ilieve men zich tijdig op te geven, lanisatoren raden mensen aan die laatsgenoten willen oproepen om ober ook naar Den Haag te gaan emflet op te hangen, buttons te en of een Texelaartje te plaatsen, lens de grote kosten die met de jke organisatie gepaard gaan, is er Jironummer geopend: 3725743 Komitee Kruisraketten Nee" te aag. taktadressen: lurg: Open Boek, Binnenburg, De Vaalderstraat; fam. Van den Berg, rstraat 25, tel. 3513; fam. Tijssen, oesstraat 52, tel. 3584; fam. Van lijk, Vloedlijn 3, tel. 3397; Popke ruggen, Emmalaan 8, Den Burg, 2220) 3153. Cocksdorp: Gré Westdorp, terstraat 2, tel. (02222) 263. toorn: fam. Bruin, Diek 11, tel. 469; fam. Rommets, De Kuil 2, 2226) 547. nt|e: Gré Zonnenberg, Nioz. >og: mevr. Winter, Parnassiastraat (02228) 386. rend: Ada van Dijk, Kerkstraat 13, m 2223) 870; fam. Vlaming, Verloren- 3, tel. (02223) 886. child: Rinus Manuels, De Ruy- at 68, tel. (02220) 3988; F. Schel- Heemskerckstraat 8, tel. (02220) lora Steen, Barendszstraat 17, tel. I) 2766. lal: Hans de Winter, Hogereind 22, 2220) 3911. gemotiveerde kritiek zullen wij u niet onthouden. Er is in uw basisprogramma meer dat ons bindt dan ons scheidt. Uw uitwerking en presentatie hebben echter niet altijd onze instemming of bewonde ring. De positie van de burgemeester be nijden wij momenteel niet. Het wantrou wen dat in zijn richting is uitgesproken verwerpen wij volledig en nadrukkelijk. Wij gaan ervan uit dat hij tot aan zijn pensioenering zijn functie zal kunnen en blijven vervullen. Wij hopen dat het col lege, maar voorèl deze gemeenteraad zo spoedig mogelijk volwassen wordt, dat details worden behandeld in de commis sievergaderingen en dat goed fractie- overleg leidt tot doelmatige raadsverga deringen, waarin echt wordt bestuurd". Rijksbeleid Sprekende over de begroting en de aanbiedingsbrief van het college consta teerde Welboren dat het beeld voor 1984 meer dan ooit en in negatieve zin door het rijksbeleid wordt bepaald: decentrali satie en financiële kortingen. Wat twee jaar geleden in de algemene beschou wing van het Pakt al werd gezegd („Ook wij zullen de mensen vaker moeten te leurstellen") komt uit. Er moeten nood gedwongen prioriteiten worden gesteld en keuzes worden gemaakt en dat zal niet altijd in dank worden afgenomen. Spreker onderstreepte dat het uit gangspunt voor het Pakt zal blijven: in zet voor de zwakkeren in de samenle ving. „Wij zullen uw voorstellen toetsen aan de volgende kriteria: het effekt op de minst draagkrachtigen, de werkgele genheid en de vraag of een voorziening of maatregel wel centraal staat in de be hoefte van de Texelaars". Wijzigingen Het Pakt raadslid motiveerde vervol gens de wijzigingen die zijn fractie in de ontwerpbegroting aangebracht wil zien. De aandacht voor het milieu dat het col lege zegt voor te staan dient onder an dere in te houden dat wél geld wordt uit getrokken voor het onderzoeken van mogelijke bodemverontreiniging op Texel, met name bij de voormalige vuil nisstortplaats De Rode Zee. Verder vindt het Pakt dat het onderhoud van plant soenen en de vuilnisophaaldienst over heidstaken zijn, die niet voor privatise ring in aanmerking komen. Voorts wil het Pakt dat de begeleiding van gehandi capte kinderen die dagelijks naar Den Helder moeten reizen, volledig door de gemeente wordt betaald als de rijkssub- Daon Welboren sidie achterwege blijft. „Wij verzoeken de wethouder de ouders bijeen te roe pen en over de problemen te praten. Dat u de te verwachten korting enkel met een briefje aan hen afdoet, vinden wij onvoldoende, in een zo gevoelige zaak als deze". Het Pakt verwacht in de naaste toekomst grote problemen rond de financiöle positie van de Texelse mu sea en acht 'bundeling en sanering' daarom noodzakelijk. Het Pakt vindt het een taak van de sportraad om er voor te zorgen dat de ledentallen van de Texelse sportclubs weer toene men, zodat de exploitatie van onder andere de sporthal en de De Koning hal kan worden verbeterd. De pro gressieven willen drastisch het mes zetten in het zomerrecreatiewerk door afstoten van 'oneigenlijke ta ken'. Activiteiten die weinig be langstelling trekken moeten achter wege blijven en de verblijfskosten van de medewerkers moeten om laag. Vanuit de sportverenigingen en de commerciële organisaties wordt al meer dan genoeg georganiseerd (strandlopen, rommeltjesmarkten, foklore-activitei- ten, braderieën, etc.). Er dreigt zelfs teveel van hetzelfde te komen. De taak van het zomerrecreatiewerk van de sportraad moet coördinerend worden en het zelf organiseren van activiteiten voor toeristen moet wor den afgebouwd. Het Pakt vindt minstens één extra me dewerker (die door het rijk wordt be taald) voor de Sociale Dienst noodzake lijk. In de toekomst, als er nog meer werk komt omdat de gemeente dan zelf de financiële beslommeringen van de bejaardenzorg moet afwikkelen, neemt de werkdruk zodanig toe dat er wellicht voor twee ambtenaren op jaarbasis werk is. Het Pakt is van mening dat elke nieu we activiteit van de VW niet automa tisch door de gemeente gesubsidieerd dient te worden. Ook de VVV zal in deze tijd een stapje terug moeten doen. Welboren constateerde dat het voor de gemeente onmogelijk en ongewenst is om alle door het rijk opgelegde kortin gen door de gemeente te laten opvan gen. „Wij willen de gemeentelijke bijdra gen op hetzelfde niveau houden. Zou den wij steeds alle rijkskortingen opvan gen, dan is er binnen onze begroting binnen de kortste keren geen ruimte meer voor eigen beleid en zouden de plaatselijke belastingen moeten worden verhoogd. Verdere lastenverzwaringen voor onze inwoners wijzen wij af". Onderzoek Verwijzend naar de noodzaak tot het stellen van prioriteiten vroeg Welboren om een grondig onder zoek (inzake gebruikers, doelmatig heid, vergoeding tussen baten en lasten, etc.) van het jeugd- en jonge renwerk en de openbare biblio theek. Nagegaan moet worden of al le uitgekeerde gelden maximaal worden benut dan wel overeen komstig de voorschriften worden besteed. Bij het wijzigen van de sub sidieverordening kan daar dan reke ning mee worden gehouden. Welboren was heteens met het colle gebeleid om jaarlijks 10%, oftewel drie ton, te bezuinigen, maar hij zei dat zijn fractie zich wel had verbaasd over de 'conservatieve en weinig creatieve' hou ding van het college ten opzichte van nieuwe investeringen. „Een snel veran derende samenleving vraagt om een slagvaardige opstelling. U streeft blijk baar alleen naar verhoging van de pro ductie en doelmatigheid. Waarom ook niet kritisch gekeken naar bestaande ta ken? Wat kan er worden afgestoten? Waarom wilt of durft u niet te investeren in nieuwe zaken en mogelijkheden? Ver nieuwing hoort toch hoog in uw vaandel te staan? Gezien de achtergrond van uw college vinden wij uw houding zeer merkwaardig". Welboren informeerde vervolgens naar de stand van zaken met betrekking tot de interne reorganisatie bij de ge meente. „Bent u al verder gekomen dan de afdeling financiën? Of heeft de secre tarie veel tijd nodig gehad om de nieuwe wethouders in te werken zodat zijn ma- nagementstaken wat naar de achter grond zijn geraakt?" Tenslotte vroeg Welboren met klem om 'op alle fronten' te blijven streven naar het voordelige veerdienstabonne- De tarieven voor de peuterspeelzalen bedragen 72,45 per uur. Dit bedrag geldt voor alle zalen die bij de overkoepeling zijn aangesloten. Van plaats tot plaats kan het totaalbedrag per dagdeel enigs zins verschillen omdat de dagdelen niet overal even lang zijn. In het eerdere berichtje over de ope ningstijden is een foutje geslopen. De peuterspeelzaal in De Waal is open op maandag-, woensdag- en vrijdagochtend van 8.45 tot 11.45 uur. Leidster M. Westerlaken, Lieuwstraat 30, Den Burg, telefoon (02220 3728. De peuterspeelzaal in De Cocksdorp is geopend op dinsdag- en vrijdagochtend van 9.30 tot 12.00 uur. Leidster R van der Heide, Ploosterstraat 5, De Cocks dorp, telefoon (02222) 524. ment voor Texelaars. Dit najaar wordt in de Tweede Kamer de nota Zoute Veren behandeld, wat aanleiding kan zijn om de politieke vertenwoordigers in Den Haag nogmaals te wijzen op de onrede lijke Texelse situatie. „De aanhouder wint". Wijzigingen De Paktfractie stelde bij monde van Henk Beumkes een aantal wijzigingen voor. De 720.000,— die de minister be schikbaar heeft gesteld voor een tijdelij ke halve arbeidsplaats bij de gemeente zou ook werkelijk voor dit doel moeten worden gebruikt en dus niet in de alge mene middelen verwerkt moeten wor den. Die arbeidsplaats kan worden ge schapen op de afdeling culturele zaken en de betrokken persoon kan hier onder andere de administratie van het MZW/jongerenwerk doen. Verder wil het Pakt geld uitgetrokken zien voor be geleiding van gehandicapte kinderen naar Den Helder en de gemeente zou ook de rijkskorting op de Muziekschool moeten aanzuiveren, althans in de eerste helft van het schooljaar. Bij de Ro de Zee moet het bodemonderzoek door gaan. Het Pakt wil geen verhoging van riool- en reinigingsrecht en voor de Vrou wenadviescommissie moet een subsidie van 7600,— beschikbaar komen. Het Pakt wil ook dat de jubileumviering van „De Bolder" gebeurt op kosten van de gemeente en de tekorten van de musea zouden voor 70% uit geld van de toe ristenbelasting gedekt moeten worden. Op het zomerrecreatiewerk moet 30 mil le worden gekort, zodat voor dit werk nog ongeveer 734.000,— overblijft; ook dat bedrag moet uit de toeristenbe lasting worden betaald. De subsidiever hoging met 74.500,— voor de WV moet ongedaan worden gemaakt. Beumkes rekende voor dat de voorgestelde extra uitgaven worden gecompenseerd door de voorgestelde besparingen en het aan spreken (met ruim een ton) van het uit toeristenbelasting gevormde fonds re creatie en natuurbehoud, zodat in dit fonds nog 7389.779,— achterblijft. ,,Dat deze begroting in het teken van de bezuinigingen zou staan was voor niemand een verrassing. Als men echter ziet in wat voorstrak keurslijf alles zit, waarbij nauwelijks enige ruim te te vinden is en waarbij ook gekort moet worden op zaken waarbij dat eigenlijk helemaal niet kan, dan onderstreept dat wei duidelijk dat bezuinigen een pijnlijke zaak is". Aldus een verzuchting van Geiein Jansen van het CDA in zijn vanmiddag uitgesproken algemene beschouwing bij de begroting 1983. ^vereniging St. Jan heeft het .Liefde half om half" van Alan j>rn in studie genomen. Het 1 in 4 bedrijven omvat een komi- 'Natie tussen twee echtparen. De s in handen van Riny Rijk-Koster 'stent-regisseuse is Loes Smit. stuk zal op zaterdag 5 november «rd worden. Het door hem voorgelezen stuk was nogal filosofisch en beschouwend van aard, maar bevatte toch ook een aantal concrete voorstellen tot wijziging van de begroting die voor een belangrijk deel ook door andere dan CDA-raadsleden konden worden gesteund en daardoor kans hadden om aangenomen te worden. Het CDA-bestuursblad citerend, stel de Jansen vast dat een goed collegepro gram de macht van de politiek kèn ver groten, waarbij hij vaststelde dat het col legeprogram leidraad is voor de komen de vier jaar en dat er dus niet zoveel ver zet kan komen van de partijen die het collegeprogram ondertekend hebben, zolang het college zich aan de afspraken houdt. Hij constateerde echter dat dit een vrome wens is in de praktijk. On voorziene factoren duiken op maar het kan ook zijn dat college of raadsfracties de afspraken verschillend interpreteren. Voetangels en klemmen blijven er dus. Besluitenlijst Ontevredenheid liet Jansen blijken over de 'besluitenlijsten' die inplaats zijn gekomen van de uitvoerige notulen. Hij wilde de vraag aan de orde stellen of hiermee moet worden doorgegaan en herinnerde eraan dat het college onlangs als excuus voor het late versturen van de „landschapsmotie" naar voren bracht, dat ook de notulen bij de motie moesten worden gevoegd omdat daaruit de moti vering van de raadsleden moest blijken. „Dan denk ik: zijn we wel rijp om alles op de moderne efficiënte wijze te doen?" Carnavalslied Jansen vertelde dat het niet alleen bij belteksten zijn die zijn fractie inspireert tot politiek handelen maar ook een car navalsliedje als „Wij doen met z'n allen een stapje terug". Jansen vond dat zelfs uit zo'n dom carnavalsliedje het opko men voor elkaar spreekt. Spreker zei over het algemeen tevreden te zijn over de manier waarop het college in de be groting de lasten heeft verdeeld, met uit zondering van enkele punten die hij an ders geregeld wilde zien, vooral op het gebied van welzijnsvoorzieningen. De bewering van wethouder Barendregt dat het beleid erop is gericht het verworvene in stand te houden, klopte volgens Jan sen niet met de werkelijkheid omdat ook de welzijnssector dit jaar moet inleveren. Spreker wilde dat de randdiensten van het onderwijs gehandhaafd worden, dat de schooltandartsdienst op het bestaan de niveau blijft en hetzelfde zou moeten gelden voor de medische onderzoeken bij schoolkinderen, ook als in de toe komst de gemeenschappelijke regeling .Jeugdgezondheidszorgdienst" inge voerd wordt. De schoolmelkvoorziening en de gemeentelijke subsidiëring daar van moet opnieuw aandacht krijgen en nagegaan moet worden of de schoolbe geleidingsdienst wel goed functioneert, gezien het grote bedrag dat de gemeen te daar jaarlijks insteekt. Vervoer per taxi of busje van kinderen die naar het bui tengewoon onderwijs in Den Helder of verder moeten, moet mogelijk blijven. Integratie Verder wilde Jansen weten hoe het staat met de integratie van het lager en het kleuteronderwijs op Texel per 1 au gustus 1985. Met name wilde hij horen hoe de besprekingen hierover verlopen, of er ernstige problemen zijn te verwach ten bij de samenvoeging van sommige scholen en of de gemeente rekening moet houden met financiële gevolgen. Jansen zei te verwachten dat in deze re- cessietijd meer dan voorheen een be roep zal worden gedaan op het Kees- omstudiefonds zodat het CDA het daar voor beschikbare bedrag verhoogd wil zien. Spreker wilde verder ernstige moei lijkheden bij de muziekschool voorko men door de gemeente de rijkskorting te laten compenseren voor het lopende schooljaar. Volgend jaar moet de totale gemeentelijke subsidieregeling echter op de helling, dus ook de subsidieregeling voor sportclubs. De mogelijkheid voor iedere Texelaar om aan sport te doen moet blijven bestaan, maar ook hier is het nodig kritisch te kijken om te zien hoe de zaak in de hand kan worden gehouden. MZW Het CDA blijft kritisch staan tegen over de activiteiten in de Ouwe Ulo, met name het Mensen Zonder Werk-project. Dit project moet voor een groter aantal werklozen aantrekkelijker worden dan kennelijk thans het geval is. Toch wil het CDA meewerken aan verlichting van de Geloin Jansan administratieve druk aldaar zodat alle tijd beschikbaar komt voor werving en het bieden van zinvolle activiteit. „Wanneer de resultaten pover bli|ven, lijkt het ons nodig om na te gaan of doorgaan met subsidiëren door de gemeente nog wel zin heeft". Jansen pleitte verder voor behoud van „De Bolder", deze werkplaats kan een rol spelen bij het 'aan- en uitbesteden' van gemeentelijk werk Sprekende over de werkloosheid zei Jansen dat zijn frac tie spoedig zal reageren op de werkgele- genheidsnota. Hij sprak goedkeurend over pogingen om de werkgelegenheid te vergroten of te behouden, zoals door middel van het palingkweekproject in Oudeschild en hij vond de leerlingen- bouwplaats in Den Hoorn ook een goe de zaak. Wel informeerde hij naar de voorlopige ervaringen met laatstge noemd project. Hij constateerde dat een betere verdeling van werk niet op ge meentelijke schaal kan worden opgelost. Hij wilde weten of er in de praktijk wat terechtkomt van deeltijdarbeid bij de ge meente, wees verder op de noodzaak van maatregelen om de kustafslag te stoppen en verzocht op de hoogte ge houden te worden inzake het verloop van de meningsvorming rond de natio nale landschappen. Hij betreurde de opstelling van het college wat betreft het kamperen bij de boer, evenals het feit dat in de haven niet van alle jachten toe ristenbelasting geïnd kan worden. Naast tevredenheid over woning bouwprojecten die van start zijn gegaan, toonde Jansen teleurstelling over het uitblijven van bouw naast het bejaarden huis Sint Jan en ook was hij er erg onte vreden over dat het niet zal lukken het oude Gollardsgebouw in stand te hou den en als woonruimte te bestemmen. De CDA-woordvoerder sprak zich ver der uit voor handhaving van de bijdrage regeling, ondanks het feit dat de hogere overheid (in het bijzonder de provincie) het laat afweten maar wel eisen stelt. De eigen bijdrageregeling is echter een be langrijk argument om het nationaal land schap buiten de deur te houden. Het collegebesluit om de belastingen niet te verhogen werd door Jansen toe gejuicht, maar dat de tekorten van het rijk op de burgers worden verhaald, zo dat de gemeente min of meer buiten schot blijft, vond hij niet de juiste weg. Voorwaarde Met de verhoging van leges gaat het CDA akkoord, zij met aarzeling, maar Jansen liet weten dat zijn fractie pas zal instemmen met de begroting als aan de door hem naar voren gebrachte wensen tegemoet wordt gekomen. De financiële dekking daarvoor had het CDA gevon den door een andere besteding van het geld van de toeristenbelasting verklei ning van het deel dat tot dusver uit de opbrengst werd overgebracht naar het fonds recreatie en natuurbehoud geeft ruimte in de algemene middelen van de gemeente. Door het percentage van 12 54 in 10 te veranderen, komt bijna 50 mille extra beschikbaar, waarmee de CDA-wensen kunnen worden vervuld terwijl de toeristische reserve behoorlijk op peil blijft. Die wensen zijn: 75.000 extra voor het Keesomstudiefonds, ge grond verklaren van de bezwaren van de Muziekschool tegen de korting en dus het compenseren van die korting met 78.200,—. De halve arbeidsplaats waar voor de gemeente geld heeft gekregen moet er ook komen, eenvoudig omdat dit afgesproken is en dat kost 720.000,—. Het egaliseren en waterdicht maken van de ijsbaan in Den Burg moet doorgaan (kosten per jaar 77.400,— De straatver lichting van de Slingerweg dient er ein delijk te komen (kosten per jaar 7875,— en tenslotte wilde Jansen 7175— uitge trokken zien voor de Reinwater-actie.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 7