jerbrand Poster (VVD): ,Ondernemersvriendelijke ijn moet worden voortgezet" Ploegwedstrijd 1983 stelde weinig voor Gamma 2 nestelt zich in top hoofdklasse Slechts zes deelnemers Smash dames verloren van HCSC \kdedelingen van B. en W. evaarlijke katapulten forden verboden Schietoefeningen Zwemmen in warm water Texla's familiedag een succes Verleende bouwvergunningen JSDAG 27 SEPTEMBER 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Gerbrand Poster mie. Het besluit om het veld dag en nacht open te stellen lichtte hij toe, want er is nu kans dat de offshore-activiteit zich voor een deel naar Texel verplaatst. De helicopterhaven van De Kooij bij Den Helder is zaterdag en zondag gesloten en 's avonds zijn landingen daar bijna niet mogelijk. Verder sprak de VVD-man uit dat de scholen van De Waal en Midden- Eierland in stand gehouden moeten worden. Hij tekende verzet aan tegen de plannen om het nu nog open terrein De zaterdag bij hoeve ,,De Volhar ding" in Eierland gehouden jaarlijk se ploegwedstrijd van de Vereniging van Oud-leerlingen van de Land bouwschool trok slechts zes deelne mers. Die vielen dan ook allemaal in de prijzen, zodat het woord wed strijd deze keer tussen een paar for se aanhalingstekens moet worden gezet. Het stelde weinig voor en dat zal voor de organiserende vereniging reden zijn om zich over de toekomst van deze traditie te beraden, daarbij in aanmerking nemend dat de be langstelling van de zijde van de deel nemers ook in de afgelopen jaren niet indrukwekkend was. Nagegaan moet worden of door actie ve werving en eventueel verandering van plaats of tijd de op zichzelf bijzonder aar dige lokale ploegwedstrijd opnieuw le ien of loden kogels) die met deze kata pulten werden weggeschoten, een ef fect kunnen hebben, welke die van met sommige vuurwapens weggeschoten kogels evenaart of zelfs overtreft. Som mige van deze katapulten zijn bovendien voorzien van een effectief richtmecha- nisme. Deze katapulten worden niet al leen bij baldadigheden en vernielingen op de openbare weg gebruikt, maar ook ingezet bij grootschalige ordeverstorin gen als wapen tegen onder andere poli- tieambtanaren. Omdat deze katapulten een ernstig gevaar opleveren voor de veiligheid van personen en zij geen enkel maatschappelijk aanvaardbare bestem ming hebben is er reden voor een verbod. Indien u twijfelt of de in uw bezit zijn de katapult of onderdelen een onge wenst handwapen is, neemt u dan con tact op met de Rijkspolitie, Keesomlaan 4a, Den Burg. Inleverperiode Wie in het bezit is van een als gevaar lijk aan te merken katapult (of onderde len daarvan), krijgt de mogelijkheid ge durende een periode van 14 dagen deze ongewenste handwapenen bij de plaat selijke politie in te leveren. Als de kata pulten in de periode van 1 tot en met 14 oktober 1983 worden ingeleverd wordt een tegemoetkoming van f5,— uitge keerd voor een bedrijfsmatig vervaardig de katapult en f0,50 voor een niet- bedrijfmatig vervaardigde. Voor ingele verde onderdelen van een katapult wordt f0,10 vergoed. Afgelopen week werden er in de hoofdklasse slechts drie wedstrijden gespeeld. A&O 2000 lijkt zich hersteld te hebben van de mindere sei zoenstart door nu met 7—4 te winnen ven Oosterend 2. Gamma 2 heeft dit seizoen de mogelijkheden om zich werkelijk bovenaan in de hoofdklasse te nestelen, getuige de simpele 6—1 zege op nieuwkomer Texelse Boys. Nissan deed het beter dan de afgelopen wedstrijden: tegenstander Question won slechts met 2—1. )s VVD is over het algemeen zeer irsden over het beleid van B. en W. ils dat naar voren komt uit de ont- rpbegroting voor 1984. In zijn al- mene beschouwing zei Gerbrand ster vanmiddag dat zijn partij zich i vinden in de uitgangspunten die I college heeft gehanteerd: het itend houden van de begroting, t niet verhogen van plaatselijke astingen en het maken van betere ningen. Met name blij is de WD it het ongewijzigd laten van de iristenbelasting omdat zelfs een ine verhoging al een negatief ef- t heeft op de belangrijkste in- nstenbron van Texel, het irisme. ,0ok het niet verhogen van de tarie- i van de onroerend goed-belasting rft onze volledige steun, want wij vin- i het geen taak voor de plaatselijke >rheid om inkomenspolitiek te voeren; doet men in Den Haag al meer dan loeg". Wel vond Poster dat bij het (tellen van de begroting een wel heel groot beroep op de saldi reserve is laan (7 ton) waardoor de gemeentelij eserves aanzienlijk zijn geslonken. Hij rkte op dat je daarmee niet elk jaar doorgaan, maar onder de gegeven standigheden had hij er begrip voor. k verderop was de algemene be- ouwing een ondersteuning van het egebeleid, zonder concrete voorstel om bepaalde posten te wijzigen of te rappen. De WD-er riep op tot zui- heid omdat de financiële berichten het rijk met de dag somberder wor- i. Tevreden was Poster met wat hij imde de „ondernemersvriendelijke van het college. Daarmee moet op minst worden verder gegaan. Raad en daad 'oster betreurde het dat de gemeente inancieel opzicht weinig voor onder- ners kan doen. „Maar wij kunnen i wel met raad en daad bijstaan, bij- irbeeld door soepele regelingen in itemmingsplannen en de weg wijzen de wir war van wetsartikelen, voor- iriften en subsidieregelingen. Het af- open jaar heeft het college zich in de positie opgesteld en dat juichen wij Waarbij Poster melding maakte van recente bericht dat de regering van n is kleine bouwwerken toe te laten ider dat daarvoor vergunning nodig Hij ging ervan uit dat dit ook voor iel zai gelden. Verder vroeg hij het col- e om maximale inspanning voor het loud van de duinen, de aanpassing i de veerhavens en het tegengaan van plannen om van Texel een nationaal dschap te maken. Hij meende wat laatste betreft, dat de gemeentelijke loed op de landelijke ontwikkeling liswaar klein is, maar verwachtte van i vastberaden houding ten opzichte i de betrokken instanties toch effect iet belang van Texel. Vliegveld lijzondere aandacht vroeg Poster )r de mogelijkheden die het vliegveld :el biedt voor de plaatselijke econo- Wet ingang van 1 oktober a.s. zal het 'boden zijn bepaalde gevaarlijke kata- Itenvoor handen te hebben, in te voe- I, te vervaardigen of te leveren. Dit is t gevolg van het Koninklijk Besluit van juli 1983, Staatsblad 388, uitgegeven 25 augustus 1983, waarbij dergelijke lapulten zijn aangemerkt als onge- inste handwapenen. Onder een katapult wordt in dit ver- nd verstaan: een schiettuig, bestaan- uit een met de hand te bedienen orwerp met daaraan bevestigd stisch en veerkrachtig materiaal waar- projectielen kunnen worden weg schoten met een zodanige kracht of bting, dat bij door die projectielen ge- ffen ersonen ernstig lichamelijk Iet- ontstaat. Onder deze verbodsbepaling vallen n die katapulten, die klaarblijkelijk zijn stemd om als speelgoed, of in ver- "d met speelgoed (bijv. om een vlieg- 9je of parachute de lucht in te schie- gebruikt te worden. Sinds jaar en dag is de katapult als selgoed bekendMaar in de afgelopen sn worden in toenemende mate kata- Iten op de markt gebracht die zodanig geconstrueerd, dat met grote kracht 'lectielen kunnen worden wegge- 'oten die ernstig lichamelijk letsel enen veroorzaken. Uit proeven is ge- ken dat projectielen (bijv. ronde sta- Plaats van inlevering: het groepsbu- reau van de Rijkspolitie, Keesomlaan 4a, Den Burg. Overtredingen van de ver plichting tot inlevering en/of het verbod tot voorhanden hebben, invoeren, ver vaardigen of afleveren wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboetes van ten hoogste vierduizend gulden. in Den Burg noord-west (tussen „Sint Jan" en de Bouwfondswonin gen) te bebouwen. „Deze wijk heeft absoluut behoefte aan lebensraum. Wij denken aan een park waar speci aal de bewoners van de bejaarden huizen in de buurt gebruik van kun nen maken alsmede eenspeelweide voor de omwonenden". Poster pleitte voor actie om te berei ken dat de kaderuimte in de werkhaven van Oudeschild wordt uitgebreid, in het belang van de visserij die na de toeristi sche en de agrarische sector het meeste geld in het laadje brengt. Over het venten op het strand merkte hij op dat de 'vervelende toestanden' van het afgelopen jaar vermeden moe ten worden „in het belang van de rust voor toerist en Texelaar". Volgens spre ker moet elke paviljoenhouder een 'ei gen' stuk afgebakend strand toegewe zen krijgen, waarop alleen hij het ver- kooprecht heeft. Ventvergunningen kun nen dan alleen nog worden afgegeven voor verder afgelegen stillere strand- gedeelten. Vertrouwen. Gerbrand Poster besloot zijnbeschou- wing met het uitspreken van de hoop dat raad en college in vertrouwen met el kaar gaan werken. „Want alleen dén kunnen wij bereiken dat het beste voor Texel en zijn bewoners gerealiseerd wordt". ven kan worden ingeblazen. Wellicht verdient het ook aanbeveling om de wedstrijd te maken tot onderdeel van een 'breed' agrarisch gebeuren, waar door het totale evenement voor een groot en ook niet-agrarisch publiek aan trekkelijk wordt. Het zou zelfs een jaar lijkse show van agrarisch Texel kunnen worden, die een bijdrage levert aan de altijd nog gebrekkige informatie overde moderne agrarische bedrijfsvoering in de richting van de 'gewone' burgers. De Stichting Public Relations in de land- en tuinbouw is hèt instituut waarmee onze eilandelijke organisatoren contact zou den kunnen opnemen om wat mogelijk heden op een rij te zetten. Maar ook de ideeën die men nu al langs de weg kan vernemen zijn misschien voor uitvoering vatbaar: het laten samenvallen van de ploegwedstrijd met de jaarlijkse scha- penfokdag en/of andere veekeuringen, open huis op verschillende agrarische bedrijven met daarbij een 'boerderijen- tocht' in het bijzonder bestemd voor niet-agrariërs, een werktuigenshow en demonstratie, etc. Favoriet Niek Slot uit Eierland werd zaterdag De eerste thuiswedstrijd van de Smash dames resulteerde in een 2—3 nederlaag tegan HCSC 3. De eerste twee sets waren voor Smash, 15-13 en 15-10. Hierna kwam de klad erin. Er werd slordig gespeeld en de derde set ging naar HCSC met 4-15. De vierde set ging al niet veel beter, 7-15. De laatste en beslissende set werd er van beide kanten gevochten voor de punten. De HCSC dames waren uiteindelijk ster ker en wonnen deze set dan ook met 11-15. Vanaf Breezanddijk wordt op 28 sep tember van 10.00 tot 19.00 uur gescho ten met 105 mm geschut en op 7 okto ber, ook van 10.00 tot 19.00 uur, met 155 mm geschut. Mensen die te kampen hebben met rheumatische aandoeningen, rugklach ten, asthma e.d. vinden veelal baat door het zwemmen in warm water. Die moge lijkheid wordt op Texel geboden in het zwembad van appartementenhotel Tu- bantia aan de Pontweg. De temperatuur van dit badwater is 30 graden. Patiënten die van deze zwemgelegenheid gebruik maken op doktersvoorschrift kunnen de kosten veelal in rekening brengen van verzekering of ziekenfonds. Voor opgave of nadere informatie kan men terecht bij Marian van der Vis, Ger- ritslanderdijkje 41 te Den Burg, telefoon (02220) 2459 (na 18.00 uur). winnaar van de ploegwedstrijd. Een ver rassing was dat niet want hij gold als de 'gevaarlijkste' favoriet die al eerder heeft bewezen een getalenteerd ploeger te zijn. Slot kwam uit in de categorie 2-scharige wentelploegen en werd eerste met 380V4 punten. Tweede werd Bert Keijser met 358 54 punten en derde Jos Witte met 323 punten. Bij de 3-scharige wentelploegen werd Simon Stark met 33014 punten eerste en Klaas Dirk Burgman met 311 punten tweede. Bij de rondgaande ploegen was slechts één deelnemer, Jan Lap, die dan "ook automatisch eerste werd met 332 punten. Met de prijswinnaars zijn dus te vens alle deelnemers genoemd. De jury bestond uit de heren Johan Vinke, Klaas Eelman Piet Jongejan, Juul van der Geest en Kors Timmer. De wedstrijd zou aanvankelijk worden gehouden op land van J. C. van Malde- gem bij „De Korenschoof" maar dat perceel was door de regen van de laatste dagen ongeschikt geworden. Op het laatste moment werd een blijkbaar min der watergevoelig stuk land gevonden bij Bert Dros van „De Volharding". Na afloop van de wedstrijd werd de uitslag bekend gemaakt in „Rebecca" in De Waal, waarbij aan Bert Dros en de ju ryleden als blijk van dank voor de mede werking kaasjes van „Wezenspyk" wer den uitgereikt. Waaruit de prijzen voor de winnaars zullen bestaan is door het bestuur nog niet bepaald. De officiële prijsuitreiking heeft plaats tijdens de jaarvergadering van de Oud-leerlingen vereniging. Nu vrijwel alle teams in de hoofdklas se drie wedstrijden gespeeld hebben heeft toch al een afscheiding plaats ge vonden. Gamma en Nissan hebben bei de nog geen verliespunt hoeven te in casseren, terwijl de nummers drie en vier van vorig seizoen, Oosterend en A&O 2000, respectievelijk drie en twee punten hebben laten liggen. Het is niet te hopen dat deze tendens zich werkelijk gaat vootzetten, want dan is de competitie wat de eerste twee plaatsen betreft al gauw uitgespeeld. Uiteraard is het wel wat vroeg om nu al conclusies te trek ken, maar feit is dat Oosterend dit sei zoen nog niet heeft kunnen imponeren, terwijl A&O 2000 vaak nog te wisselval lig speelt om zich werkelijk in de strijd te kunnen mengen. Gamma 2 doet het goed in de hoofdklasse. Misschien dat dit seizoen Gamma 2 gaat presteren wat volgens sommige 'insiders' afgelopen seizoen al had moeten gebeuren. Des te betreurenswaardiger is het dat mis schien aankomend seizoen de deur voor de Texelse reservekampioen op slot wordt gedaan wat betreft deelname aan de competitie op de vaste wal. Nissan 2 kon Question lang bijhou den. Het duurde lang voordat een vrijstaande Question-speler de bal in het Nissan-doel kon lobben. Nissan kwam nog wel terug tot 1 —1 doordat Tom Bak ker met een lage schuiver onhoudbaar voor Rob Lexmond inschoot. Nissan 2 kreeg nog voor 2 minuten een spelerso- verwicht maar kon hier niet uit scoren. Doordat Question dit vier minuten voor tijd wel deed en Nissan 2 hier niets meer tegenover kon stellen werd de eindstand bepaald op 2—1 in het' voordeel van Question. AEtO 2000 tegen Oosterend 2 was een gelijkopgaande wedstrijd. Oostenend 2 nam zelfs een voorsprong maar kwam in de tweede helft adem tekort zodat A&O 2000 met Nanning Kikkert in de hoofdrol toch vrij eenvoudig een 7—4 zege bewerkstelligde. Beker De rest van de zaalvoetbalteams be kert gewoon verder. A&O 2000 won van nieuwkomer Citroën met 5—1. Het ex- hoofdklasseteam van ZDH moest maar liefst een 3—1 nederlaag toestaan aan Oosterend 3. Ex-hoofdklasser KSMT Het afgelopen weekeinde kwam het jeugdteam van Honkbalver. Texla twee maal tegen de „Rangers" in aktie. Beide wedstrijden eindigden in een nederlaag. De onderlinge peanutwedstrijden op zondag waren, mede door het mooie weer, een succes. Texla-Rangers: Het Texla jeugdteam begon gehandi capt aan de wedstrijden, doordat de eerste pitcher op het laatste moment af- bericht deed. De vervangende pitchers konden het op volle sterkte verschenen team van de Rangers te weinig onder druk zetten. Bovendien speelden de Texelaars de eerste wedstrijd te mat: 4—20. De enige uitzondering hierop was Maarten Hengst. Maarten speelde een degelijke wedstrijd De tweede wedstrijd verliep iets beter, maar ging toch ook met 6—16 verloren. Het ontbreken van constant gooiende pitchers in een probleem voor het team. Familiedag Voor zondag stond een onderling peanutbal-toernooi op het programma, waaraan deelgenomen kon worden door de familieleden van de competitiespe lers. Het werd een geanimeerde middag met leuke spelmomenten. In veel geval len werden vaders of moeders feilloos over de honken gecoacht door de kinde ren. Gezien het slaggeweld, loopt er nog heel wat talent op Texel rond. Jeugdprijzen: Aan het einde van de familiedag wer den de prijzen uitgereikt aan de succes volste jeugdspelers in de competitie. De uitslagen waren: Beste slagman: 1. Niek Witte 0.750: 2. Erik Schneider 0.500; 3. Hayo Wolff 0.333. In het klassement „meest waardevolle speler" was het verloop spannender, omdat twee spelers gelijk eindigden: Meest waardevolle speler: 1. Han de Graaff +12, Wijnand Baretta +12; 2. Maarten Hengst +9; 3. Martin Marinus +7. Training Doordat de zomertijd voorbij is, komt de training te vervallen. Het is nu name lijk al om 19.00 uur donker. De meer kamp wordt in een weekeinde georganiseerd. won met 2—0 van Gempo. De Texel- veteranen leverden een uitstekende prestatie door Mantje 2 op 1—1 te hou den. Ook Gamma 3 doet het tot nu toe goed. Het team won van Rab met 2—1. De dames van Nissan kwamen net te kort tegen Texelse Boys 2, In een rom melige wedstrijd werd met 1—0 verlo ren. De Gamma-dames wonnen met 4—0. Feit is dat Gamma een der sterkste damesteams is. Texelse Boys 1 won met 5—1 van Oosterend 2-dames. Bij de junioren won Bremakker met 2—1 van Zegel Modes. De junioren van de Verenigde Schilders troefden Ratro- nics af met 4—2. Nissan tegen Vissers Bouwbedrijf was een aardige wedstrijd met de nodige spanning. Nissan creëer de zich duidelijk meer kansen dan de te genstander maar vergat te scoren zodat Vissers Bouwbedrijf alsnog een 1—0 voorsprong nam. Niettemin won Nissan met 2—1 verdiend deze wedstrijd. SOS won met 3—1 van Oostenend 3. Jeugd kampioen Alkema laat geen twijfel bestaan over hun bedoelingen in deze competitie. Deze maal werd ZDH met 6—0 overspeeld. Uitslagen Junioren: Alkema-ZDH 6—0 Texelse Boys-Gamma 0—4 Oosterend 3-SOS 1—3 Vissers Bouwbedrijf-Nissan 1—2 SWS-Ratronics 4—2 Bremakker-Zegel Modes 2—1 Dames: Texelse Boys 1-Oosterend 2 5—1 Gamma-KSMT 4—0 Nissan-Texelse Boys 2 0—1 Beker: Rab-Gamma 3 1—2 Question 2-PH Hotel 5—3 Nissan 3-De Mok 1—4 Verenigde Schilders-Oosterend 6 2—4 Jelleboog-Gamma 4 1—2 Oosterend 4-PH Hotel 2 3—1 Oosterend 7-Nissan 4 2—2 Texel veteranen-Mantje 2 1—1 "Texelse Boys 3-Nïoz 1—3 KSMT-Gempo 2—0 Question 3-Texelse Boys 2 1—2 De Koog-KSMT 2 0-2 Oosterend 3-ZDH 2 3—1 Citroën-A&O 2000 2 1 5 Hoofdklasse: Question-Nissan 2 2—1 Gamma 2-Texelse Boys 6—1 Oosterend 2-A&0 2000 4—7 Programma Woensdag 28 september: 17.15 u.: Zeven Provinciën-Oosterend 3 17.45 u.: NMS-De Koog 18.15 u.: ZDH 2-Texelse Boys 2 18.45 u.: Mantje 2-OOsterend 3 19.25 u.: De Muy-KSMT 1 20.05 u.: Gamma 1-Oosterend 2 20.55 u.: Texel 1-ZDH 2 21.35 u.: Question 2-Rab 22.15 u.: De Mok-Gamma 4 Zaaldienst: A&O 2000. Donderdag 29 september: 17.15 u.: Zegel Modes-Alkema 17.45 u.: ZDH-Cafeetje 18.15 u.: Oosterend 1-Gamma 18.55 u.: Oosterend 3-Tex. Boys 4 19.35 u.: Citroën-Nioz 2 20.15 u.: Gamma 5-PH Hotel 2 20.55 u,: ZDH 3-Ver. Schilders 1 21.35 u.: Tex. Boys 3-Gempo 22.15 u.: Oosterend 4-Question 3 Zaaldienst: Texel Vrijdag 30 september: 17.15 u.: Gamma 1-Graaf Spuiterij 17.45 u.: Oosterend 1-Pakhuus 18.15 u.: PH Hotel 1-Gamma 3 18.55 u.: Nissan 3-J'Elleboog 19.35 u.: Texel 2-Rab 2 20.20 u.: Nissan 2-Dubbeldik 21.10 u.: Nissan 1-Texelse Boys 22.00 u.: Oosterend 1-ZDH Zaaldienst: Verenigde Schilders. Aan de volgende personen en instel lingen is bouwvergunning verleend: De Stichting Ned. Jeugdherberg Cen trale, Tulpplein 4, Amsterdam, voor ged. veranderen/vergroten van een jeugdher berg, Pontweg 106, Den Burg; J, van Dok en mevr. J. M. Dogger, Zuidhaffel 49, Den Burg, voor uitbreiden van een woning; A. Mantje, Nesweg 27, Ooste rend, voor ged. veranderen van een boerderij; Coöp. Woningbouwver. ,,De Mars", p/a Pontweg 99, Den Burg, voor het plaatsen van 11 garages in het Uit breidingsgebied De Mars; Fa. VEM, Spinbaan 16, Den Burg, voor het plaat sen van een centrale antennemast, in Marsplan te Den Burg; J. C. Schilstra, Weverstraat 3, Den Burg, voor het plaat sen van een serre; P. Cramer, Südostring 37, Duitsland, voor het vernieuwen/ver anderen van een boerderij aan de Bar- gerweg te De Waal. Een der deelnemers een het werk.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 9