Cjrocn 2 rwartsJexeUin het hart-, ier keer per jaar met de oot mee voor een tientje Zaterdag fietsenveiling bij politiebureau Kampeermotie aangenomen Ontzetting in WST-bestuur over korting Recreatief gemeenteraad in principe akkoord: 0 De Hoop" Derde poging van Van Asse/t: (02220) 5241. I ïrse mosselen Ontdek je plekje KOOPRECHT VOOR GEDUPEERDEN Veel schade bij aanrijding ,fArob-procedure zou terecht zijn" IJAARGANG Nr. 9819 VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1983 crie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel (02220) 2741 werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel (02228) 266 en van der Heijden, De Kaai 17, Oosterend. tel. (02223) 964 Oosterhof is met vakantie. jdvertenties, abonnementen, etc.: veld De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, m (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vri|dags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 17— per kwartaal 70 cent incasso; los 70 cent Bankrelaties Amro Bank nr 46 99 17 636 Rabobank nr 36.25.01 742; NMB nr 67 34 60.398 e gemeenteraad heeft zich dinsdag in beginsel akkoord ver- ird met de invoering van een goedkope vier vaartenkaart rde veerdienst op kosten van de gemeente. Deze knipkaart, er beschikking staat van alle Texelaars tussen 10 en 65 jaar '10,— kosten, dus /2,50 per retour. Dat is ongeveer de helft het bedrag dat passagiers nu betalen als zij een knipkaart 15 vaarten hebben. invoering van deze vier vaar- aart is een initiatief van Cor van Texels Belang, die van me- is dat op deze wijze tegemoet it gekomen aan de reeds lang aande wens om met name min- draagkrachtigen de mogelijk- te bieden tegen een lager tarief de overkant te reizen. Hij ver- lit dat het gebaar ook van bete- szal zijn bij het streven om van ogere overheden subsidie voor lerdienst los te krijgen. ,,We la- ïu zien dat we er zelf ook wat over hebben". 4-vaartenkaart zal zodanig worden voerd dat deze tevens een uittreksel bevolkingsregister is, zodat dege- Iiwiens naam de kaart is gesteld be- dat hij of zij ingezetene van Texel is. aat slechts om de leeftijdscategorie 5 jaar omdat de personen die daar- |l n vallen reeds het recht hebben om half geld met de boot mee te gaan. aal 9.304 personen qp Texel kun- J|/an de kaart gebruik maken; daar nog eens ongeveer 300 personen gratis met de boot meegaan om- Ii iet Teso-medewerkers of hun ge- i tien zijn. [Dekking alle in aanmerking komende Texe- van deze mogelijkheid gebruik ma- Ikost het de gemeente per jaar 00Dros stelde voor deze uitgave - rmeer te dekken door ƒ50.000,— te *kken aan het fonds dat de ge- te heeft om de zg. bijdrageregeling het oude land te bekostigen; 00,aan het fonds voor Recreatie atuurbehoud (geld afkomstig van eristenbelasting) en door besparing 5.600,— door vermindering van het I tijdschriften waarop de gemeente ibonneerd. Dit dekkingsplan bleek ir geen genade te vinden bij de Voorwaardelijk de raadsvergadering liet Dros een ing circuleren om een indruk te ge- loe de 4-vaarten knipkaart, tevens svan Texelaarschap en legitimatie- eruit zou kunnen zien. De konse- ties van het idee waren nog niet )l te overzien zodat de meeste leden niet onvoorwaardelijk tot in- ig van de kaarten wilden besluiten, ncipe gingen ze echter in meerder- akkoord; de gedetailleerde uitvoe- an het idee zal ook ter goedkeuring eraad worden voorgelegd. Het lijkt niet waarschijnlijk dat invoering e goedkope 4-vaartenkaart daarop stuitenEen sterk argument van de •efnemer was dat de gemeente al van plan was om iedere Texelaar s een gratis uittreksel van het be- igsregister te geven. Als dit uittrek- darng wordt uitgevoerd dat het te- als vervoersbewijs kan dienen, kun- auwelijks extra kosten worden ver- Er zal alleen een pasfoto van de ar op moeten Huiver schillende raadsleden toonden zich huiverig nadat Dros zijn idee had ontvouwd. Wethouder Piet Zegers meende dat het subsidiëren van boot- vervoer een taak is van hogere overhe den en hij was ook niet gelukkig met de manier waarop Dros de uitgave wilde dekken. Vooral het onttrekken van geld aan het fonds van de Bijdrageregeling leek hem onjuist. Hij wilde dan ook be raad met zijn fractie alvorens een stand punt in te nemen. Ate Rienstra van het CDA zei in princi pe geen tegenstander te zijn, maar hij wilde wel meer weten over de wijze waarop het systeem in de praktijk moet functioneren. ,,Wie moet de kaart ver strekken en welke kosten kunnen daar aan voor de gemeente zijn verbonden?" Pro memorie Overwegende bezwaren kwamen van Pakt en PSP. Peter Bakker, Daan Welbo- ren, Dirk Terpstra en Henk Beumkes stemden dan ook tegen. Dirk Terpstra zei in beginsel geen bezwaar te hebben tegen een gemeentelijke bijdrage voor dit doel, maar hij wilde het voorstel eerst wel 'breder' uitgewerkt hebben. Hij sloot niet uit dat een dergelijk financieel ge baar van de gemeente Texel een stimu lans zou kunnen zijn voor hogere over heden om over de brug te komen, maar hij wilde niet verder gaan dan het opne men van een 'Pro Memorie^post voor dit doel en eerst afwachten hoe de discus sie over de Zoute veren in de Tweede Ka mer afloopt. Ernstige bezwaren had hij tegen de manier waarop Dros deze uit gave in de gemeentebegroting wilde dekken. Peter Bakker sloot zich daarbij aan. Gerbrand Poster van de VVD was ech ter enthousiast: ,,Een goed initiatief. El ke Texelaar heeft er wat aan". Wethou der Daan Schilling was niet afkerig maar vroeg zich wel af hoe de verstrekking van de kaarten in de praktijk zou gaan en wie de kosten daarvan draagt. De bijdra geregeling wilde hij in ieder geval niet aantasten. Extra werk? De burgemeester vroeg zich af of het gemeentelijk apparaat zonder kostenver hogende voorzieningen deze extra taak 'voor derden' zou aankunnen. Baren- dregt wilde collegeberaad. Zowel voor de leden van het college als voor de raadsleden viel het voorstel van Dros nogal koud op het dak. Dros zorgde er echter zelf voor dat de meerderheid toch over de drempel wilde stappen door na fractieberaad voor te stellen nog niet de finitief tot invoering van de kaart te besluiten, maar wel het benodigde geld voor dit doel te reserveren. Men kan dus nog terug als er bij nader inzien onover komelijke moeilijkheden zouden rijzen. Volgens Dros is aan het uitgeven van de kaart niet méér werk verbonden dan aan het iedereen geven van een uittrek sel uit het bevolkingsregister, hij was er van overtuigd dat de technische uitvoe ring in overleg met Teso zeer bevredi gend kan worden geregeld; Andere be zwaren zag hij ook niet. Hij zei dat de uit gave een kwart procent is van de hele gemeentelijke omzet. Dat stelt dus wei nig voor, vooral als in aanmerking wordt genomen dat 9.000 Texelaars ervan pro fiteren. Hij dacht zelf dat het initiatief in spirerend zou kunnen zijn voor de ka merleden die zich momenteel met de nota Zoute Veren bezig houden. Texel laat nu zien zelf iets te willen bijdragen. Dirk Terpstra had het liever andersom gezien: eerst kijken wat de hogere over heden willen geven. Lees verder pagina 2 BESTA Uff a la carte vlees- en visspecialiteiten. Plateservice Het adres voor partijen, recepties, vergaderingen. Kikkertstraat 31, De Cocksdorp, tel 02222-252 (het hele jaar door) Café Restaurant 11 't Kerckeland telefoon (02228) 888 Zaterdagochtend wordt bij het po litiebureau in Den Burg een voor Texel unieke veiling gehouden. Daar zullen 38 rijwielen en een bromfiets die in de loop van het afgelopen half jaar onbeheerd op Texel zijn aange troffen in het openbaar worden ver kocht. Het bijzondere is dat alleen mensen die in dezelfde periode een fiets zijn kwijtgeraakt, zich als ko pers kunnen melden. Dat moeten dan wel mensen zijn, die van de ver missing of diefstal van hun fiets aan gifte hebben gedaan op het politie bureau. Bij die gelegenheid hebben zij al een uitnodiging gehad om op de veiling te verschijnen voor het ge val hun fiets niet wordt teruggevonden. Dergelijke verkopingen van gevonden fietsen zijn al in meerdere plaatsen op het vasteland met succes gehouden, /ENRESTAURANT TEXEL (022261 310. uiiiimiiitiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii, De derde poging om de gemeente raad te laten verklaren dat de kam- peerregels op Texel gelijk moeten zijn aan die van de landelijke kam- peerwet is gelukt. Met acht tegen zeven stemmen werd de door Jan van Asselt ingediende motie dinsda gavond aangenomen. Door deze uitspraak onderschrijft de gemeente de bepalingen van de (nog niet in werking getreden) kampeerwet en stelt dus geen prijs op een uitzonde ringspositie. De pogingen van B. en W. om voor Texel een eigen kampeerbeleid te ontwerpen moeten nu worden gestaakt Het aannemen van de motie betekent dat Texel akkoord gaat met de landelijke regels voor kamperen op erven, zowel in het buitengebied als in dorpen. In de motie is bepaald dat deze uitspraak bin nen een week ter kennis moet worden gebracht van de minister van landbouw en visserij en aan de gemeenteraadsle den van de andere Waddeneilanden. Opnieuw De veronderstelling (ook van ons Red.) dat een dergelijke motie niet op nieuw aan de orde zou kunnen worden gesteld als de omstandigheden niet in grijpend zijn gewijzigd, bleek niet op te gaan. De burgemeester zei dat het niet gebruikelijk is om voor de derde keer met dezelfde motie te komen, maar er was geen formeel-wettelijk bezwaar te gen. Jan van Asselt bracht de brief in herinnering die de Recron onlangs heeft geschreven met als doel de motie tegen de houden. Recron liet daarin uitkomen dat het aantal overnachtingen op de Texelse campings dit seizoen is achter gebleven, wat reden was om zich tegen toekomstige concurrentie in de vorm van het kamperen bij de boer te verzet ten. Later ontstond over deze cijfers ver warring en twijfel toen uit het door Teso berekende aantal auto-overnachtingen bleek dat er op Texel juist veel méér overnachtingen zijn geweest dan vorig jaar. Van Asselt ging ervan uit dat de Re- cronbrief in de vorige vergadering toch invloed heeft gehad lal bleek dat niet uit de discussie of het stemgedrag) en wilde de zaak daarom opnieuw aan de orde stellen. Billijk Geloofwaardiger was Van Asselts ar gument dat Paul Kikkert van Texels Be lang nu in de vergadering aanwezig was. De vorige keer was hij in verband met een reddingsaktie verhinderd, waardoor de stemmen konden staken. Van Asselt vond het billijk om met deze bijzondere omstandigheid rekening te houden en de motie opnieuw in stemmming te brengen nu de raad voltallig aanwezig was. Vergeefs Dirk Terpstra deed vergeefse pogin gen om Van Asselt te laten uitleggen waarom hij zich wat het kampeerbeleid betreft bij de landelijke regeling wil aan sluiten en dus geen eigen aangepast be leid wil, terwijl datzelfde raadslid wel na drukkelijk een eigen Texels beleid eist als het gaat om natuur- en landschapsbe scherming. Terpstra herhaalde zijn eer der geuite bezwaar dat de landelijke kampeerwet nog niet bekend is en dat Texel zeer onzorgvuldig handelt door de regels daarvan op voorhand te onder schrijven. Terpstra wilde van Van Asselt argumenten horen, maar de Texels Belang-man weigerde dat. Hij zei dat de motie voor zichzelf sprak. Terpstra: ,,Als het gaat om landschapsbehoud willen we de zaken toch zelf regelen en Den Haag buiten de deur houden? Waarom moeten we ons nu het om kamperen gaat wél ineens achter het rijk opstellen?" Nieuw in de discussie van dinsdag was dat de voorstanders van de motie ervan uit bleken te gaan dat ook bij het accepteren van de regels van de kam peerwet, er toch mogelijkheden voor de gemeente zijn om nadere voorwaarden en regels vast te stellen. Met name Cor Dros veronderstelde dat de wet op Texel niet overal onverkort en onvoorwaarde lijk zal hoeven te worden toegepast. Wethouder Schilling vond dat Dros daarmee de spijker op de kop sloeg. Na tuurlijk zijn er nadere voorwaarden en re gels nodig en het is zaak dat Texel deze zelf vast stelt. Schillings mening dat Texel op voorhand een eigen beleid moet ontwikkelen werd echter niet door Dros gedeeld. „Jullie willen de wet ver anderen nog voordat hij er is. Dat is niet juist". Schilling herinnerde eraan dat het college en de meerderheid van de raad aanzienlijke verruiming van de kampeer- mogelijkheden op erven wil, zodat van een echte tegenstelling geen sprake is. Het gaat erom of men zijn eigen beleid in overleg wil bepalen of bij voorbaat ak koord wil gaan met een landelijke rege ling waarvan de inhoud niet eens bekend is. Schilling verwachtte dat Texel meer last dan genot zou ondervinden door on verkort de kampeerwet te willen toepas sen. „Ik heb veel liever dat we zelf besturen; die ruimte geven we nu uit handen". Gelein Jansen van het CDA was een van de raadsleden die meenden dat Texel een flinke vinger in de pap houdt als de landelijke kampeerwet wordt toegepast. maar op Texel gebeurt het zaterdag voor het eerst. Het is de bedoeling om deze veilingen met regelmatige tussenpozen te herhalen, voor het eerst in mei a.s. Tot dusver was het gebruikelijk dat de op Texel gevonden fietsen via een opkoper naar het vasteland werden verkocht. Er zijn op Texel overigens driekeer zo veel fietsen gestolen (of op een andere manier weggeraakt) dan teruggevon den. Het is echter niet waarschijnlijk dat alle 110 gedupeerden die in het afgelo pen hafjaar een uitnodiging voor de vei ling hebben ontvangen, daarvan zater dag gevolg geven. Er zaten namelijk nogal wat toeristen bij, die het niet alle maal de moeite waard zullen vinden om daarvoor naar Texel te komen. Laatste kans Alvorens de veiling begint wordt aan mensen die hun fiets zijn kwijtgeraakt een laatste gelegenheid geboden om te zien of hun karretje bij de voorraad staat. Blijkt dat het geval te zijn, dan kunnen die fietsen door de eigenar direct wor den meegenomen. Deze kijkgelegenheid is van 9 00 tot 10.00 uur. Het is de bedoeling dat de resterende fietsen voor reëele prijzen per stuk wor den verkocht. Begonnen wordt met het - Het telefoonnummer van het NOTARISKANTOOR 1 te Texel 1 is gewijzigd in Riiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii inzetten van een (rijkelijk hoog) bedrag, waarna het afmijnen door de kopers be gint. Wie „mijn" roept is eigenaar. Om te vermijden dat de rijwielen ver bene den de waarde weggaan heeft de vei lingmeester een minimumbedrag in het hoofd. Als dat niet wordt gehaald wordt de fiets uit de verkoop genomen en voor de volgende veiling bestemd. Dat geldt ook voor de fietsen waarvoor geen be langstelling bestaat. Strikt formeel gezien is de koper geen rechtmatige eigenaar. Als de persoon die de fiets is kwiijtgeraakt zich later toch nog meldt, kan deze aanspraak maken op de fiets of op het geld dat er bij de veiling voor is betaald. Om die reden wordt de opbrengst van de veiling voor lopig gereserveerd. Een inwoner van Oudeschild moest woensdagavond met een her senschudding en diverse snijwon- den naar het Gemini ziekenhuis in Den Helder worden vervoerd. De verwondingen had hij opgelopen toen hij op de Laagwaalderweg nabij De Waal met zijn personenauto te gen een vrachtwagen was gebotst. De Oudeschilder reed in de richting van De Waal en is, juist komende uit de bocht ter plaatse mogelijk geschrokken van de vrachtwagen die uit tegengestel de richting was gekomen, een inrit links zou indraaien maar op dat moment stil stond. De personenauto kwam bij de botsing onder de vrachtauto en werd daarbij totaal verwoest. De aard van het ongeluk is aanmerking nemende vielen de verwondingen van de bestuurder erg mee. Het bestuur van de Welzijnsstichting toonde zich woensdagavond ontzet over het raadsbesluit het zomerrecreatiewerk met bijna 50%, f30.000,—, te korten. Algemeen was het bestuur van mening dat de sportraad, die het recreatiefproject coördineert, goede kans zou ma ken met een AROB-procedure wegens onbehoorlijk bestuur. Administrateur Gijs Oskam vatte de heersende mening als volgt samen: „Algemeen heerste de indruk dat juist de laatste twee jaar het project beter liep dan ooit tevoren. Toch waren er al eerder problemen vanuit het gemeente bestuur, onder meer over de huisvesting. De raadscommissie Welzijn had be loofd het werk op korte termijn te evalueren (achteraf beoordelen Red Dat kon blijkbaar niet eens afgewacht worden, het project is nu bijna zonder motivering. Een subsidie kan niet op korte termijn zo drastisch van tafel wor den geveegd, terwijl er een evaluatie aankomt. Voor een dergelijke redenering is de Raad van State zeker ook gevoelig". Fridt Blanken was van mening dat er in ieder geval een pro memorie post op de begroting opgenomen had kunnen worden, dat is een post waar geen bedrag achter wordt ingevuld. Gerard Zijm sprak zijn verbazing uit over de 'kamerbrede' steun voor de be zuiniging, alleen het college was tegen. Voorzitter Cees Hoogerheide voegde daaraan toe dat het hem nogal verbaasde dat het juist het Pakt was geweest dat deze niet-commerciële activiteit op zo'n manier kortte.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1