Gemeenteraad sleutelde bedrijvig aan begroting Gemeente achter plan Koorn vrije sectorbouw in Mars Voordelig met de boot mee Verbouw „Bolder" goedgekeurd Beheerscommissie de Ouwe Ulo Toch administrateur voor MZW-project Demonstratie Opbrengst collecte kankerbestrijding Schrijven voor gevangenen VERVOLG VAN PAG. 1 Geen uitbreiding Beatrixzaal Spreekuur diëtiste Privatisering sportvelden gaat niet door Geparkeerde auto' beschadigd „Geef Max de zak Gymnastiek in „De Ferrever" Bijbel-boekenbeurs Aanrijding met letsel PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1! Na een middag en avond vergaderen is de gemeenteraad er dinsdag in geslaagd redelijk vlot de begroting 1984 te behandelen en vast te stellen. Dat was mede te danken aan het voorbereidende vergader- werk in commissieverband. Al vóór negen uur waren de diverse dis cussierondes naar aanleiding van de 's middags uitgesproken algeme ne beschouwingen achter de rug en konden de verschillende wijzi gingsvoorstellen die door de partijen waren aangedragen in stemming worden gebracht. Niet zonder reden werd de afloop hier van met zorg tegemoet gezien omdat bij het accepteren van nieuwe uitgaven, ook de daarvoor benodigde financiële ruimte moest worden aangewezen. Voor de nieuwe uitgaven moesten dus andere posten geschrapt of verminderd worden Ruimte genoeg Al snel was duidelijk dat de raadsle den door snoeien in de uitgaven of door het aanspreken van reserves voldoende gelegenheid hadden om de door hen ge wenste extra uitgaven mogelijk te ma ken, zonder dat daardoor een gat in de begroting hoefde te vallen. De kans op patstellingen of een spraakverwarring was darmee echter allerminst uitgeslo ten, zoals bleek aan het eind van de stemmingen toen er toch nog voor ƒ70.000,— meer was uitgegeven dan bespaard Dat was een pijnlijk moment want nu zat men met een niet sluitende en 'dus' niet aangenomen begroting. Na ambtelijk overleg werd de knoop door gehakt door de ontbrekende 70 mile aan te vullen uit de post onvoorzien, bij wijze van voorlopige maatregel. Het college zou later wel bekijken of dat zo kon blijven. Kontakt Voordat de stemmingen over de wijzi gingen begonnen, was er kontakt ge weest tussen de verschillende fracties om af te tasten in hoeverre men op el kaar kon rekenen bij het streven naar be paalde wijzigingen in de begroting. De verbouwing van de sociale werkplaats „De Bolder" kan van start gaan. Het ministerie van Socia le Zaken heeft de plannen goedge keurd. Over enkele weken zal Bouw en timmerbedrijf Visser uit Oude- schild met het werk beginnen. De totale kosten lopen tegen de zes ton. Voor het werk zijn 1oo 'werkbare' dagen gepland, zodat de vernieuw de werkplaats medio volgend jaar in gebruik kan worden genomen. De officiële opening zal gelijk met het 25-jarig jubileum worden gevierd. Deze gelegenheid wordt tevens aan gegrepen voor het organiseren van open dagen en andere evenementen om aan de activiteiten van de werk plaats meer ekendheid te geven. Nadat de vroegere Dorpscommis sie Den Burg haar activiteiten had beëindigd, viel het eigendom van het dorpshuis weer terug aan de ge meente. De gemeente heeft toen een aantal mensen verzocht het be heer van het dorpshuis tijdelijk op zich te nemen. Daarnaast moest de ze tijdelijke commissie bekijken wat de definitieve beheersvorm voor het dorpshuis zou moeten worden. Uit eindelijk is, voor wat de beheers vorm betreft, gekozen voor een arti kel 61 commissie. Deze vorm geeft een zo groot mogelij ke openbaarheid en betrokkenheid. Alle vergaderingen zijn openbaar en de com missie wordt zoveel mogelijk samen gesteld uit belanghebbenden, te weten: 4 vertegenwoordigers van de gebruikers, 3 vertegenwoordigers van de inwoners, 1 vertegenwoordiger van de Wel- zijnsstichting Texel en 1 vertegenwoordi ger van de gemeente Texel (een raads lid). De Welzijnsstichting en de gemeente Texel hebben elk 2 kandidaten aangewe zen voor hun vertegenwoordiger, die uit eindelijk door de gemeenteraad be noemd zal worden. De huidige (tijdelij ke) beheerscommissie heeft de taak op zich genomen kandidaten voor de verte genwoordigers van de gebruikers en in woners voor te dragen aan de gemeen teraad. Om tot deze voordracht te komen wordt op maandag 10 oktober om 20.00 uur in het dorpshuis de Ouwe Ulo een openbare vergadering gehouden. Een ie der die deze vergadering wil bijwonen is van harte welkom. Volgens het regle ment van de te vormen artikel 61 com missie kan iedere ingezetene van Texel lid van de commissie worden. De huidige beheerscommissie hoopt dat velen de vergadering bij zullen wo nen en zich kandidaat zullen stellen. Voorkomen moest worden dat men el kaar ongewild dwars zou zitten. Hoe nieuw en anders het er allemaal toeging bleek al direct uit het verschil van inzicht inzake de volgorde van wer ken Moest eerst worden gestemd over de diverse besparingen die waren voor gesteld, zodat men uiteindelijk zou we ten hoeveel geld er beschikbaar zou zijn om de vervolgens in stemming te bren gen extra uitgaven te bekostigen? Of was het beter eerst over de uitgaven te stemmen en vervolgens de daarvoor be nodigde ruimte in de begroting te maken? Ate Rienstra, mede sprekend namens het Pakt en PSP, stelde de eerste metho de voor maar de raad wees dat met acht tegen zeven stemmen van de hand. Het werd dus de 'methode Barendregt' (eerst bepalen wat er nodig is en vervol gens de benodigde ruimte maken). Er komt, via een werkverruimen- de maatregel van het ministerie van Sociale Zaken, toch een administra tieve kracht voor 20 uur per week bij het Mensen Zonder Werk project. Dat deelde Gijs Oskam, administra teur van de Welzijnsstichting, woensdagavond mee tijdens een bestuursvergadering van die instel ling. Hij had dat nieuws diezelfde middag van het arbeidsbureau ver nomen. Omdat de vorige admi nistratieve kracht ook via een MZW- maatregel was geplaatst moet er nu een ander aangesteld worden, zo'n dienstverband mag nooit langer dan een jaar duren. Het voorstel van Texels Belang om geld te reserveren voor de goedkope 4-vaartenkaart voor Texelaars kwam er door omdat alleen Pakt en PSP tegen stemden (zie artikel elders in deze krant). Een voorstel van CDA en Pakt om ƒ5.000,— extra beschikbaar te stellen voor het Keesom studiefonds werd met 11 tegen 4 stemmen aangenomen. Halve kracht Het voorstel om de door het rijk ver strekte maar in de algemene middelen verdwenen ƒ20.000— te bestemmen voor het aanwerven van een tijdelijke halve kracht werd met acht tegen zeven stemmen verworpen. De wens om ƒ8.000,— beschikbaar te stellen ter compensatie van de Rijkskor ting op de Muziekschool hoefde niet in stemming gebracht te worden omdat B. In het bericht over de demonstratie in Den Haag tegen de plaatsing van kruis raketten is een fout telefoonnummer vermeld: Oosterenders kunnen zich op geven bij Ada van Di|k, (02223) 470. De landelijke collecte van het Konin gin Wilhelminafonds ten bate van de kankerbestrijding heeft op Texel de vol gende bedragen opgeleverd: Den Burg 75.011,05; Oudeschild 7940,05; De Waal 7440,40; Den Hoorn 7701,05; De Koog 2.674, 87; Oosterend 71.670,75; De Cocksdorp 7610,10; Eierland 7972,— en 't Horntje 7424,—. De totaalopbrengst was 713.344,82. De maandelijkse schrijfavond van Am nesty International wordt met ingang van oktober gehouden in de Openbare Bibliotheek aan de Drijverstraat en wel op de eerste dinsdag van de maand van 20.00 tot 21.00 uur. Dinsdag 4 oktober zal er worden geschreven ten behoeve van gewetensgevangenen in Marokko, de Volksrepubliek China en Gabon. Uit gebreide beschrijvingen van deze geval len kunt u vinden in het maandblad van Amnesty: „Wordt Vervolgd". Voorbeeldbrieven en luchtpostvellen zijn aanwezig. Eventueel kunt u voor 71,50 een voorbeeld luchtpostvel meenemen en thuis schrijven. Voor meer informatie kunt u terecht bij het se cretariaat: Vloedlijn 31, Den Burg, tele foon 4109. en W. hierover nog met een nader uitge werkt positief voorstel zullen komen. Met 10 tegen 5 stemmen ging de raad akkoord met het alsnog te reali seren en waterdicht maken van de ijsbaan van Den Burg wat een jaar lijkse kapitaalslast van 74.000,— betekent. Het aanbrengen van straatverlichting in de Slingerweg (71.000,— per jaar) werd met 11 tegen 4 stemmen aangenomen. Het voorstel om 727.000 uit te trek ken voor begeleiding bij het vervoer van gehandicapte kinderen naar het vaste land werd met 11 tegen 4 stemmen verworpen. Tot stemming over de uitgave van 74.000,— voor bodemonderzoek kwam het niet, want het college liet weten dat te zullen uitvoeren en daarvoor een spe ciaal voor dit soort activiteiten bedoeld potje te zullen aanspreken. Met 7 tegen 8 stemmen werd uit gesproken dat de gemeente niet bij draagt in de kosten van de jubileumvie ring van „De Bolder". Het met 750.000,— verminderen van- het geld dat de gemeente voor de bijdra geregeling beschikbaar heeft, werd met 11 tegen 4 stemmen verworpen. Ook het vorstel om 75.600,— minder uit te geven aan abonnementen werd afgewezen, met 9 tegen 6 stemmen. Het voorstel om het bedrag dat voor het zomerrecreatiewerk was uitgetrokken met de helft (730.000,— te verminderen ontmoette alleen verzet bij de wethouders en werd dus met 12 tegen 3 stemmen aangenomen. Probleem Een probleem werd opgeroepen door verschil van mening over de vraag hoe veel geld er van de toeristenbelasting moest worden overgeboekt naar het fonds Recreatie en Natuurbehoud. B. en W. hadden voorgesteld 12 'A% oftewel 7246.500,—. Vrijwel unaniem was de raad van mening dat die jaarlijkse storting moest worden teruggebracht om aldus meer geld in de algemene middelen-te krijgen. De ene fractie vroeg om een ver- mindering met 720.000,— de tweede 749.000,— en de derde 7107.000,—. Zodat er alle kans was dat bij stemming geen van de drie voorstellen de meerderheid zou halen en dus tegen iedeis zin helemaal geen vermindering van over boeking zou komen. Daarom staken de fracties eerst de koppen bij elkaar en kwamen snel met een compromis waa rin ieder zich kon vinden. De overboe king werd teruggebracht van 12 '/4 naar 9V4%, waardoor 759.000,— extra voor de algemene middelen beschikbaar kwam. De door de raad gevraagde besparin gen en extra uitgaven waren tot op dat moment vrijwel in evenwicht. Er ont stond echter een gat van 732.000,— toen op voorstel van het Pakt werd besloten de verhoging van het rioolgeld af te wij zen en het begrotingstekort werd nog 738.000,— groter toen met negen tegen zes stemmen ook de verhoging van het reinigingsrecht werd verworpen. Zoals reeds gemeld werd de begroting voorlo pig sluitend gemaakt door de post on- vorzien met 770.000,— te verminderen Het voorstel van Welboren om het aantal toeristische slaapplaatsen op Texel opnieuw te tellen en wel op zoda nige wijze dat controleurs ook werkelijk op pad gaan om particuliere adressen te bezoeken, kreeg alleen de steun van Pakt en PSP en werd dus met 11 tegen 4 stemmen verworpen. Met inachtneming van de aangebo den wijzigingen werden de begrotingen zelf zonder hoofdelijke stemmen en zon der discussie vastgesteld. Bij bespreking vanhet investe ringsplan maakte Dros bezwaar tegen de voorgenomen vernieuwing van auto's en veegwagen, omdat volgens hem nog moet worden aangetoond af dat onver mijdelijk is. Overeengekomen werd dat het geld pas zal worden uitgegeven als in commissieverband is aangetoond dat de vervanging nodig is. Kleine uitgave De door Dros voorgestelde vier var- tenkaart is vooral aantrekkelijk voor min der draagkrachtigen, die niet vaak met de boot meegaan en waarvoor het ko pen van de gebruikelijke 15-vaartenkaart van bijna 770,— bezwaarlijk is. De nu aan de orde zijnde 4-vaartenkaart is uiteraard iets heel anders dan het goedkope Texe laarsabonnement (een onbeperkt aantal overtochten voor een laag vast bedrag) waar al jaren actie voor wordt gevoerd. In de discussie van dinsdagavond liet Dros weten een dergelijk abonnement helemaal niet sociaal te vinden, omdat mensen die veel reizen (en dat zijn over het algemeen niet de minst draagkrach tigen) er enorm profijt van hebben terwijl mensen die maar enkele keren per jaar naar de overkant gaan extra duur uit zijn. Vink De nu voorgestelde 4-vaartenkaart komt aardig tegemoet aan de wensen van WACf-er Henk Vink uit Den Burg die op allerlei fronten actie voert om een knipkaart voor vijf vaarten ingevoerd te krijgen voor een prijs per overtocht die dezelfde is als bij de 15-vaartenkaart. Laatstgenoemde kaart kost 769,— en dat is als uitgave ineens een zo hoog bedrag dat veel minder draagkrachtigen liever het dure kaartje voor een enkel retour kopen. Teso wil deze 'drempel' om een 15-vaartenkaart te kopen echter niet wegnemen omdat dan aanzienlijke in komstenvermindering wordt verwacht. In vergelijking met de door Vink be pleite 5-vaartenkaart is de door Texels Belang voorgestelde 4-vaartenkaart aan trekkelijk omdat deze per vaart aanzien lijk goedkoper is; het nadeel is echter dat de 4-vaartenkaart per jaar maar één keer kan worden gekocht, zodat degenen die meer dan vier keer per jaar van de boot gebruik maken, toch weer moeten kie zen tussen een duur enkel kaartje of de 15-vaartenkaart. Vink liet ons echter we ten dat de voordelen van de door Dros voorgestelde kaart tegen de nadelen op wegen en hij ondersteunt het initiatief dan ook van harte. Het college van B. en W. kan niet akkoord gaan met een uitbreiding van de berging bij de Beatrixzaal om de daar aanwezige vluchtdeur vrij te maken. In de huidige situatie wordt de deur geblokkeerd door de in de berging opgeslagen gymtoestellen. Het college wil de raad wel voorstel len andere voorzieningen die in het kader van de brandbeveiliging nood zakelijk zijn aan te brengen. Het betreft hier het aanbrengen van noodverlichting, bordjes 'uit' en 'nood uitgang', keuring van de elektrische in stallatie en de aanschaf van brandblusapparatuur. Uit het ambtelijk advies blijkt dat het gebouw niet voldoet aan de eisen die de gemeente stelt aan de brandbeveiliging, zoals die ook worden opgelegd aan par ticulieren. Bovendien wordt het gebouw vrij intensief gebruikt, gemiddeld zijn er 20 tot 40 personen in aanwezig. De toestelberging is eigenlijk te klein. Dat leidt tot een verminderd gebruik van de toestellen omdat ze zo dicht op elkaar opgeslagen zijn. Een ruimere berging werkt dus ook bevorderlijk op de kwali teit van het gymnastiekonderwijs in die ruimte. Bovendien is de kans op bescha diging van de toestellen kleiner als er meer ruimte om te manouvreren is. Het college wil dus in feite de aanwezige ber- gingsruinte nog verkleinen door te ver langen dat de toegang tot de vluchtdeur vrij blijft. De kosten van de brandbeveiliging kunnen uit de huidige begroting niet op gebracht worden. Voorgesteld wordt af te wachten tot de gelden van de zoge naamde '1-procentsoperatie' beschik baar zijn. Maandag 3 oktober wordt in het Groe ne Kruis-gebouw te Den Burg zitting ge houden door de diëtiste, van 13.30 - 15.30 uur. Alléén volgens afspraak via (02220) 3241 (dagelijks 16.30-17.30 uur). Het college van burgemeester i wethouders heeft besloten de priv tisering van het onderhoud van i sportvelden niet door te laten gaa Het ambtelijk apparaat heeft bezuinigingsmogelijkheid 01 zocht en is tot de conclusie gek men dat van een werkelijke besp ring geen sprake is, terwijl er e verhoogd risico van kapitaalsverni tiging zou zijn vanwege het gebr aan vakkennis bij de verenigingen In feite is dat deel van het onderho dat geprivatiseerd zou kunnen worden onder beheer bij de verenigingen. H- gaat hier om zaken als de veld schoonhouden, belijning aanbrengen dergelijke. De gemeente wil het eigendom van velden niet ovedragen en dat houdt dat de sportverenigingen voor het o derhoud vergoeding zouden moeten k; gen. Bovendien zouden de vereniging vrijwilligers gebruiken, zodat er afbra van werkgelegenheid ontstaat. Eventuele bezuinigingen zullen nu zocht moeten worden in het terugdr gen van kosten en afzien van ond houdswerk dat niet dringend is. Een ondernemer uit De Koog vervi de dinsdagmiddag een olietank in de kelinstallatie van een aanhanger. Op Julianastraat in Den Burg raakte hij i het gevaarte drie daar geparkeerd sta de auto's, die flink beschadigd werd De man maakte zich direct bekend bi eigenaars van de wagens. De kledinginzamelng van de Max leurstichting „Geef Max de zak" zal jaar op dinsdag 11 oktober gehoui worden. De organisatie is als vanoud handen van de Rotary-club Texel, inwoners van Texel worden verzocht naf 15.00 uur de niet te volle zakken goed dichtgebonden moeten zijn aan weg te zetten. Ook als het regent g de actie door. Er dient goed op gele worden dat er geen zakken vuilnis abuis tussen de zakken kleding won gezet, dat drukt de prijs bij de opkop en heeft dus een direct ongunstig re taat op de opbrengst van de actie. Woensdag 5 oktober starten de nastieklessen weer in „De Ferrev Onder deskundige leiding kan een i( tegen betaling van een vast bedrag uur de lessen bijwonen. De aanvang; va de lessen is 9.00 uur. -t—r- f 11 ti-t-r t f L J i r f Vanaf maandag 3 oktober tot en met zaterdag 8 oktober wordt op het adres Warmoesstraat 42 weer de jaarlijkse ten- tonstelling gehouden van allerlei uitga ven van christelijke uitgevers, zoals bij bels, boeken (voor klein en groot), gram mofoonplaten, tekstkaarten (ook voor de Kerst), teksttegels, posters, borduur- sets, kalenders, allerlei werkjes voor school, club, enz. leder kan vrijblijvend komen kijken, maar ook kopen of bestel len, en wel van 10 -12 uur 's morgens en van 2 - 5 uur 's middags. Bovendien op maandag-, dinsdag- en woensdagavond van 7 - 9 uur. T Ti'm* De voorgevels van de huizen. Er zullen twee ven deze blokken van vier gebouwd worden. Aan deze kant begint de goot op het niveau ve vloer van de verdieping, aan de achterkant staat nog een borstwering van 90 centimeter. De luifels springen waf uit. en tussen de voorde staat een eveneens wet uitspringende steunbeer. Hierdoor wordt de strakke gevellijn wat gebroken. In de plaatselijk dichte mist vond dinsdagmorgen op de Pontweg een aanrijding plaats waarbij drie men sen letsel opliepen. Ter hoogte van de Amaliaweg, waar het ongeval plaatsvond, was het zicht ongeveer dertig meter. Een tankwagen met aanhangwagen, bestuurd door een 59-jarige Texelaar, draaide de Pontweg op vanaf de Amalia weg. Door de mist merkte de chauffeur een personenauto die richting de boot reed niet op. De wagen klapte met een snelheid van ongeveer 75 kilometer per uur op de aanhangwagen De bestuur der, een 23-jarige Texelaar, liep snijwon- den op, terwijl zijn passagier, een 19-jarige Texelaar, met vermoedelijk een hersenschudding naar het Gemini zie kenhuis moest worden gebracht. Even later reed een 23-|arige inwoner van Den Helder, die eveneens op weg was naar de boot, vermoedelijk met een flinke snelheid, met zijn motor op de beide wa gens in. Ook deze man moest met arm en polsbreuken naar het ziekenhuis wor den gebracht. Vooral de personenauto, een Opel Ascona, liep grote schade op. Het college steunt het plan van architect J. Koorn om 8 vrije sector wonin gen in het Marsplan te bouwen op een stuk grond dat oorspronkelijk be doeld was voor bebouwing door de KASKO-groep. Koorn gaat in samenwer king met Bouwbedrijf H. Daalder en Zn. BV de woningen realiseren. Ze zijn zodanig ontworpen dat een lage prijs wordt gecombineerd met een 'vrije sector-indruk'. Dit effect moet bereikt worden door het toepassen van hou ten dakgoten, gootlijsten en windveren van zogenaamd Montaplex en een luifel van hetzelfde materiaal in een andere kleur. De prijzen van de wonin gen, waarvan er inmiddels vijf verkocht zijn, variëren van 7117.037,— tot 7128.305,—, vrij op naam. Daarbij bestaat de (vrij grote) kans dat de kopers een éénmalige belastingvrije premie van 76.500,— krijgen. Montaplex is een water- en weer- bestendige multiplex dat aan één kant is voorzien van een polyester coating, die het materiaal onderhoudsvrij maakt. Door de gootlijsten en windveren wit te maken en de luifel bruin wil Koorn het geheel een gedistingeerd aanzien geven. De stichtingskosten van de huizen zijn bewust laag gehouden. Dit werd bereikt door de toepassing van betonnen systeemelementen, zoals de vloer van de verdieping en door het huis zo te ont werpen dat de gevels vanaf één 'verdie ping' steigers te maken zijn. De goo- thoogte is dus laag. Overigens is die aan de achterkant 90 centimeter hoger dan aan de voorkant, zodat daar onder meer de badkamer onder het dak geplaatst kan worden. De dakhelling is in verband met die lage goothoogte vrij stijl gehou den. Ook om de kosten te drukken wer den de dakplaten zonder bekleding op de geschaafde dakbalken, 'gordingen', gezet. De vliering is maar gedeeltelijk bevloerd De kavelgrootte ligt tussen de 144 en 237 m2. Bij één van de huizen komt een garage, die echter niet in de prijs is inbegrepen. Spouw Waar Koorn niet op bezuinigd heeft is de geluidsisolatie tussen de woningen onderling. De huizen worden geschei den door ankerloze spouwmuren van twee maal vijftien centimeter, terwijl ook de gordingen niet doorlopen. Dat levert een veel betere geluidsisolatie op dan bijvoorbeeld een massieve scheidingsmuur. de huizen zijn natuurlijk geïsoleerd. zowel de spouw als het dak zijn warmte-isolatie voorzien en er is mopane beglazing toegepast. De hu zijn vrij klein, de woningwetwoning! het Marsplan zijn bijvoorbeeld een it dieper. Ze zullen met hun omge nogal contrasteren. Het verschil ml Kaskowijk is duidelijk, daar worden te, houten huizen gebouwd. Er is et ook een duidelijk verschil met de ar huizen in het Marsplan door het ve: in afmetingen, gebruikte steensoor huizen van Koorn zijn bruiner dan d dere huizen) en door de toepassing Montaplex. Premie Het rijksbeleid is er op gericht de sector te versterken ten opzichte w premiesfeer. Dat betekent, hoewel ietwat tegenstrijdig klinkt, dat vo< vrije sector eenmalige premies wo verstrekt. In 1984 zullen dat er K zijn, in het jaar daarop zelfs 15.000 premies bedragen 76.500,— belastii en Koorn heeft voor zijn project een vraag ingediend. Vanwege die ree mag de bouw pas officieel 1 janua' start gaan, maar als de procedures der doorlopen zijn bestaat misschii mogelijkheid om eerder te beginnt ieder geval is het de bedoeling d woningen voor de bouwvak volgen worden opgeleverd.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2