Cjroen c2wartsJ~exeh in het hartL, AN AFBRAAK NOG ORDEN GESTOPT? Televisie-special rond Rinus Kuiper wiljoenhouders zien met angst 1 november naderen Brouwsel 82 ovincie geeft 6.000,— voor inwalien Koffieconcert werd geslaagd gebeuren HAVhNRESTAURANT TEXEL Woensdag 5 oktober Vrij entree Verse mosselen JAARGANG Nr. 9820 DINSDAG 4 OKTOBER 1983 [lie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. werktijd: Harry de Graaf, Pelikaartweg 75, De Koog, tel. (02228) 266 er an der Heijden, ,,De Wesp" bij Oranjestr. 31, Oosterend, tel, 1022231 964 Oosterhof.Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988. advertenties, abonnementen, etc.. field De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, on (02220) 2741, na 18 00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652 Abonnementsprijs 17,— per kwartaal 70 cent incasso, los 70 cent Bankrelaties; Amro Bank nr. 46 99 17.636 Rabobank nr. 36.25.01 742; NMB nr, 67 34 60.398 I let toenemende angst in het hart zien de eigenaars van de ilse strandpaviljoens de eerste november naderen. Op die jm moeten de paviljoens zijn afgebroken, tenzij er voor die „iets" gebeurt dat tot uitstel of afstel dwingt. i paviljoens moeten op 1 november venen zijn krachtens de uitspraak in cort geding dat Staatsbosbeheer in i.l. tegen de onwillige exploitanten pande. Met dit vonnis van de Alk- se rechter moesten de exploitanten blij zijn, want er was geëist dat de pens onmiddellijk zouden verdwij- maar met het oog op het op han- zijnde zomerseizoen werd dat niet j geacht. De eerste november van was echter een harde datum. Als iviljoens dan niet gedemonteerd en ijderd zijn zal de Staat ze zelf laten in, desnoods met behulp van ,,de e arm" op kosten van de oenhouders. Ramp strandexplitanten beschouwen de rongen sloop van hun etablisse- en als een ramp. Hoewel de techni- en financiële omstandigheden n zij verkeren nogal verschillen, wij- eerop dat geen enkel belang is ge lmet het slopen van de gebouwen, isch lijken de exploitanten niet erg te staan. Ze hebben immers nooit emming gehad om de paviljoens te staan? De gemeente Texel heeft tijd dat zij „zetbaas" was voor ijwel zeker zullen Gedeputeerde sn van Noordholland ƒ36.000 ihikbaar stellen voor onderhoud tuinwallen op Texel. Het geld it ter beschikking van de ge uite, die daarmee de onderhoud- ireenkomsten met diverse eige- s mede financiert. Het gaat om il 16 kilometer tuinwal, eigen- ivan een 20-tal boeren waarmee irhoudsovereenkomsten zijn oten. it provinciale aandeel in de kosten is .Zolang het geld van de provincie et was, werd het door de gemeente geschoten. Het genoemde bedrag stemd voor de periode 1979-1983. i statencommissie Natuur- en Land- psbescherming en Openluchtre- Ite heeft gunstig advies over de bij- e uitgebracht. Het voorstel om het beschikbaar te stellen komt van de puteerde Van Gelder die daarmee uit loopt op het beleid dat is neerge in de provinciale nota Ecologisch ter. Het betreft overigens een inci sie uitkering, waaraan voor volgen- iren geen rechten kunnen worden end. Staatsbosbeheer wat de strandexploita- tie betreft de zaak op zijn beloop gela ten, maar daarmee is blijkbaar geen ge woonterecht ontstaan. Appél Het laatste restje hoop is gericht op twee acties die de strandexploitanten en hun jurist Mr. D. C. Kooman hebben on dernomen: ze zijn tegen de uitspraak in het kort geding in appél gegaan bij het Gerechtshof in Amsterdam en ze trach ten het beleid van Staatsbosbeheer op zo hoog mogelijk niveau ter discussie te stellen met inschakeling van een zo groot mogelijk aantal politieke en andere organisaties, in de hoop het ministerie van landbouw en visserij (verantwoorde lijk voor het beleid van Staatsbosbeheer! tot een soepeler houding te brengen. Die appélzaak is een grotendeels schriftelijke aangelegenheid waarbij de „memorie van grieven" en de „memorie van antwoorden" inmiddels zijn uitge wisseld. De Staat heeft naar aanleiding daarvan echter gevraagd om mondeling pleidooi te mogen voeren en dat zal ge beuren op maandag 7 november. Dat is een week na de executiedatum. Het houden van pleidooien heeft niet veel zin als de paviljoens op dat moment al platliggen. Uitstel Mr. Kooman heeft daarom vorige week zijn voor de Staat der Nederlanden werkende collega Mr. R. J. B. Boone kamp verzocht om uitstel van executie, totdat in appél is komen vast te staan dat die sloop inderdaad moet doorgaan. Mocht de Staat dat niet willen, dan zul len de paviljoenhouders een zg. execu tiegeschil beginnen. Dat is een soort kort geding dat leidt tot een uitspraak of een vonnis wel of niet direct moet wor den uitgevoerd. Er bestaat redelijke hoop dat het op een van beide manieren zal lukken de sloop uitgesteld te krijgen, totdat de appélzaak bij het Amsterdam se hof is afgehandeld. Dat kan nog maanden duren. Het is zelfs waarschijn lijk dat het nieuwe strandseizoen alweer voor de deur staat voordat de uitspraak er is. Staatssecretaris Het is uiteraard (op zijn zachtst ge zegd) zeer twijfelachtig of die uitspraak voor de exploitanten gunstig zal zijn. Mede om die reden willen de exploitan ten niet alleen de uitvoering van het be leid van Staatsbosbeheer bestrijden, maar ook het beleid zelf aan de orde stellen. Mr. Kooman vertelde ons een gesprek te hebben aangevraagd met staatssecretaris Ploeg van Landbouw en Visserij. Hij zal daarin naar voren bren gen dat de twijfelachtige belangen die zijn gediend met het afbreken van de pa viljoens in geen enkele verhouding staan tot de nadelen. Hij meent aannemelijk te kunnen maken dat het handhaven van de paviljoens niet alleen gunstig is voor de economie van Texel in het algemeen en de inkomsten van de exploitanten in het bijzonder, maar ook in het belang van natuurbehoud. Verder moet in acht worden genomen dat het afbraakvoor schrift is bedacht in een tijd dat recreatie in de winterperiode van geen betekenis was. Intussen zijn de strandexploitanten zelf bezig met het inzamelen van menin gen over deze kwestie bij de meest uit eenlopende, merendeels plaatselijke or ganisaties, bedrijven en bestuursorga nen. Met die reacties hoopt men ook druk te kunnen uitoefenen om Staats bosbeheer tot een ander beleid te bewegen. Er zijn al zeven reacties binnen: van de Rabobank Texel, de Recron, de Stich ting Wad en Land, vakantiecentrum Dennenoord, Exploitatiemaatschappij De Krim, camping De Sluftervallei en de Amrobank. Zoals verwacht kon worden pleiten alle reacties voor handhaven van de paviljoens op het strand in de winterperiode. Onaanvaardbaar Volgens directeur R. Veenstra van de Rabobank Texel is gebleken dat exploita tie van de paviljoens in winter en voor- en naseizoen onmisbaar is voor het ver- Publiek en organisatoren zien met voldoening terug op het door het ,,Ad Hoc'-ensemble verzorgde kof fieconcert, zondagochtend in hotel De Lindeboom. De zaal was vol en dat betekende dat het evenement fi nancieel uitkon en dat de dorpscr .- missie ongetwijfeld nog meer van dergelijke uitvoeringen zal organiseren. De 14 leden tellende groep bracht een programma bestaande uit werken van Mozart, Beethoven, Ibert, Balay en Far- kas. Vooral het strijkkwintet en het klari netkwintet uit het gezelschap oogstten veel bijval. Na de pauze volgde een op treden van het septet en tenslotte trad het blaaskwintet op. Het hele program ma was van goed niveau. Ad Hoe trad gratis op; de dorpscommissie moest al leen de reiskosten van de uit diverse plaatsen afkomstige musici betalen. Dat was echter toch een zodanig hoog be drag dat een redelijk volle zaal nodig was om uit de kosten te komen. Als de be langstelling voor volgende muzikale eve nementen ook zo goed is, blijkt er mis schien zoveel geld over dat het mogelijk is de serie af te sluiten met een uivoering die voor donateurs van de dorpscom missie gratis toegankelijk is. (02226) 310. iiiiii ?SSSSSSSS8SSSSS8S8S88S8S«3888a Kantoorstraat 9-11, Den Burg. 28888883S8S833283883S8888SS88 ..Oma" Joop Terweij IlinksI legt uit waarom zijn paviljoen paal 171achtergrondniet kan worden gadamontaard. Verder op da foto Ivan rechts naar links) de heren Af. Af. da Graaf telgenear paviljoen paal 281. J. J. Schulrlnga (mede-eigenaar van paviljoen De Zaaasterl en Piet Zljm. exploi tant van paal 28. krijgen van een aanvaardbaar rende ment. „Onze bank is sterk verontrust over de berichten dat u de paviljoens in herfst- en wintermaanden niet meer open mag hebben en zelfs zult moeten afbreken. Dit gaat betekenen dat u de genoemde aanvullende omzet gaat mis sen. Daarnaast zult u geconfronteerd worden met de kosten van afbreken, opslaan en weer opnieuw opzetten van de paviljoens. Doordat veel paviljoens al jaren perma nent zijn gevestigd, verwachten wij dat het afbreken grote extra onderhouds- en vernieuwingskosten met zich mee zal brengen. Wij verwachten dat het rende ment in uw sector door deze maatrege len tot een onaanvaardbaar niveau zal dalen. U zult er dan rekening mee moe ten houden dat hierdoor de financiering van uw ondernemingen ernstig in ge vaar komt. Alleen ondernemers die met eigen middelen hun bedrijf overeind kunnen houden, hebben dan nog een kans. Of dit soort ondernemers vandaag de dag nog bestaat weten wij niet. Wij kennen er niet één." Waaraan wordt toe gevoegd dat het onbegrijpelijk is dat de zelfde overheid van het „no-nonsense" beleid die het binnenlands toerisme voor vol aanziet, het ondernemen van de strandexploitanten onmogelijk maakt. „Wij willen daar middels u zeer krachtig tegen protesteren en er bij u op aandrin gen met alle mogelijke middelen de ver nietiging van uw sector tegen te gaan." De werkgroep Texel van de Stichting Wad en Land heeft laten weten dat het reeds jaren zomer en winter in stand houden van de paviljoens nooit proble men heeft opgeleverd voor natuur, mi lieu of zeewering. Het omgekeerde was wel het geval: de exploitanten moesten zich tegen de natuur (kustafslag) teweer stellen om hun paviljoens te handhaven. Het zinloos afbreken en opbouwen van de paviljoens wordt een vorm van kapi taalvernietiging genoemd, die de exploi tanten niet mag worden aangedaan. Directeur Martin Warnaar van „De Krim" spreekt er zijn spijt over uit dat met name het paviljoen Paal 28 per 1 no vember moet verdwijnen. Hij wijst erop dat dit niet in het belang is van het stre ven naar jaarexploitatie van De Krim. At- tractiepunten, zowel binnen als buiten het terrein, zijn belangrijk. Vooral het strand (een uitstekende elk weer voor ziening) speelt daarbij een rol. In zijn kwaliteit van voorzitter van de plaatselijke Recron-afdeling wijst War naar op het algemene toeristische be lang dat Texel bij geopende strandpavil joens in de winter heeft. Hij ziet geen en kel steekhoudend argument om de pavil joens te slopen. „Na een wandeling over het strand is er niets fijner dan even uit te rusten in een strandpaviljoen en wat te gebrui ken", aldus een brief van de familie J. van de Berg van vakantiecentrum Den nenoord, dat vooral belang heeft bij de strandpaviljoens van Paal 17 omdat die het dichtst bij het vakantiecentrum lig gen. Maar ook ten aanzien van de ande re paviljoens wordt opgemerkt dat het „schandalig" zou zijn als die zouden moeten verdwijnen. Gemeente De vereniging van strandexploitanten had ook de gemeente Texel verzocht een standpunt kenbaar te maken ten aanzien van de afbraak van de paviljoens. B en W hebben de raad echter voorgesteld dit verzoek voor kennisgeving aan te ne men. Zij menen dat het gemeentelijke standpunt genoegzaam bekend is. „Wij hebben in het verleden getracht een be middelende rol te spelen, hetgeen ech ter tot niets heeft geleid. De politieke wil is altijd aanwezig geweest om de pavil joens te handhaven en is nog aanwezig." Zoals bekend gaat het om de pavil joens van Th. van der Laan (paal 31), M. M. de Graaf (paal 281, F. Bohms (paal 211, J. Terweij (paal 17), J. J. Schuiringa en G. J. Groenendijk (ook paal 17) en H. Boks (paal 12). Het meest besproken paviljoen Paal 9 van de familie Vlaming hoort in dit rijtje niet thuis omdat dit op grond van afspra ken in het verleden wél 's winters mag blijven staan. Hier wordt de bedreiging van het voortbestaan gevormd door de kustafslag, waardoor het paviljoen het mogelijk niet veel langer zal uithouden dan de paviljoens die door de afbraak plicht van Staatsbosbeheer worden bedreigd. De paviljoenhouders trachten in hun streven naar voortbestaan in de winter één lijn te trekken, hoewel de kwestie voor niet allemaal even zwaar weegt. Met name de geschiktheid om te wor den gedemonteerd verschilt per pavil joen sterk. Voor de meeste bedrijven geldt dat ze feitelijk niet meer uit elkaar kunnen worden gehaald, als gevolg van het reeds jarenlang staan en het in de loop van die tijd aanbrengen van telkens nieuwe op kwaliteit gerichte voorzienin gen. Uit elkaar halen betekent slopen, met veel materiaalverlies als gevolg. Die paviljoens zijn al lang niet meer de lichte demontabele keetjes van vroeger, maar gebouwen met een min of meer perma nent karakter. Een voorbeeld van laatst genoemde categorie is het paviljoen paal 17 van de familie J. Terweij. „Ik heb er voor 30.000 gulden aan verbouwd nadat ik het van Eelman heb overgenomen, om te voldoen aan de eisen van de wet en omdat ik zelf wilde dat het er netjes zou uitzien. Als ik dat allemaal moet slo pen blijft er niets van over. Dan ga ik ka pot en moet ik naar het raadhuis om mijn hand op te houden." Een reportageteam van de NCRV heeft het afgelopen weekend opnamen gemaakt voor een televisieprogramma rond de Oosterender Rinus Kuiper die zijn agrarische werk combineert met de bezigheid van lekeprediker. In het programma zal worden ingegaan jp de inhoudelijke aspecten van deze combinatie. Het team bestond uit regisseur Henk Verkerk, cameraman Jan Grijpink en geluidsman Joris van Ballegoyen-de Jong. Deze ploeg werkt ook regelmatig mee aan programma's als „Ander Nieuws". een wandeling. Ondertussen werden di verse theologische en agrarische zaken besproken. Henk Verkerk combineerde zijn studie theologie met het vak perswetenschap pen. Een stage voor dat laatste vak bij de actualiteitenrubriek Hier en Nu van de NCRV beviel wederzijds zo goed dat hij bij die omroep bleef werken. Zijn spe cialiteit is sinds een jaar of zeven docu mentaire en godsdienstige televisiepro gramma's. Het programma, dat nog geen naam heeft, zal 21 november van 22.30 tot 22.55 uur te zien zijn op Nederland I. Het streven van de programmamakers was er duidelijk op gericht een serieuze weergave te maken van de bezigheden van Kuiper. Na publicaties in de plaatse lijke pers is er in het hele land belangstel ling geweest voor de predikende agra riër. Kuiper en nog enkele anderen doen dit werk op Texel omdat er een gebrek aan predikanten is. Het lijkt er op dat dit initiatief Texels is, het is Kuiper in ieder geval niet bekend dat hij collega's buiten het eiland zou hebben. I*n galijkanis zou de dam waarop Kuiper en het reportageteam hier staan een theologische an een agrarische kant hebben. Kuiper staat hidden tusseninda filmploeg toont belangstelling voor het agrarische maar ar zit wal een veilig hek tussen. De koelen kijken niet- ld/pand naar da theologische kant. De ploeg filmde Kuiper tijdens het pre ken, onder melktijd, thuis aan de schrijf tafel, buiten tussen de koeien en tijdens

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1