bxelse Boys verslaat Nissan \mma weer aan kop De Cock en de moord in seance Adspirantenkampioenschap dammen in Oosterend en Den Burg Mooie prijzen bij MAB-puzzelrit Dressuurproef Kleppertjes Surfwedstrijd was spannend Lange afstand surfwedstrijd Trimloop uitslagen Gyvo-training gewijzigd Van het raadhuis IDAQ 4 OKTOBER 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 7 I ongeslagen Nissan leed daze week de eerste nederlaag tegen een lspelend Texelse Boys. Gamma profiteerde van deze misstap en kwam I zij een moeizame overwinning op het sterk spelende tweede team van [trend alleen aan kop. Oosterend 1 heeft nu ook de eerste winst te pak- IDe overwinning van Texelse Boys op Nissan was wat aan de ruime kant, r kwam toch op regelmatige wijze tot stand. Bij Texelse Boys scoorden |erschillende spelers en hield keeper Frans Stolk het doel op de hem be- I wijze bijna schoon. Alleen Cees van Heerwaarden kon voor Nissan ma liep tegen Oosterend 2 al vlot iar een voorsprong van vier goals, na de wisseling kwam Oosterend terug, kon zelfs tweemaal scoren rees daarmee dat ook Gamma er liet is. Bij Gamma sluit de verdedi- log niet goed al hindert dat niet als doelpunten maakt. Blijven deze in wordt het team kwetsbaar. ZDH irmet een klein verschil van Ooste- ZDH was de competitie sterk be- m maar dreigt nu af te zakken naar regionen. Helemaal onderaan ver- Nissan 2 dat ook deze week niet winnen. Het zonder Klaas Dirk i spelende Dubbeldik behaalde een overwinning op dit team. Doel- mmakers bij Dubbeldik o.a. André >m (3x) en Piet Monster (2x). y|de d verse bekerronden zijn al wat singen gevallen. In poule D gaan 1 en KSMT 1 over naar de volgende I. KSMT werd in deze poule eerste zij een knappe overwinning op de dat in deze poule geen punten kon Oosterend 4 heeft in poule E alle (rijden gewonnen en is daarmee iwinnaar geworden. Voor de twee- aats komen Texelse Boys 2 en PH 2 nog in aanmerking met als aan- ing dat de Boys nog een wedstrijd spelen tegen Gamma 5. In poule F, ande uit drie teams, gaat alleen ner één over en dat is A+O 2000 2 rden. Het jeugdige Citroen speelde week in die poule de laatste ajtrijd tegen Nioz 2 en was opper- tig Citroën is een team dat specta- voetbal laat zien wat zeker in de mst veel punten zal gaan eren. Trots joule A is Gamma 3 de trotse leider irden door een krappe overwinning H Hotel. Question 2 won van Rab !n nog in de buurt komen van Gam in poule B won Oosterend 3 van tje 2 en is daar de grootste kansheb- leworden op de eerste plaats. Texel legen ZDH 2 de punten veilig te n door twee doelpunten van Ton hof. Gamma 4 is leider in poule C. redstrijd tegen de Mok ging helaas foor en afhankelijk van de beslissing de rayoncommissie is Gamma in ie al winnaar van deze poule, om dat het op de tweede plaats staande De Mok nu mogelijk twee verliespunten krijgt. In poule G gaat Oosterend 5 nu aan de leiding door de zege op Texelse Boys 4. Oosterend speelde veel feller dan Texelse Boys en kwam al snel op voorsprong. Toen Texelse Boys probeer de gelijk te komen liep Oosterend al snel uit door wederom Erwin Daalder die weer tweemaal scoorde. Bij Texelse Boys speelde Marcel Boogaard een goe de wedstrijd en scoorde éénmaal. Het eerste team van de Verenigde Schilders overspeelde het derde team van ZDH en is ook nog kanshebber voor de eindzege. Oosterend 7 in poule J speelde niet maar bleef aan kop doordat Texel 2 won van Rab 2. De opmerkelijkste speler bij Texel was het jeugdige talent Dries Veltkamp die tweemaal wist te scoren. Vrouwen Dat de dames (voortaan ook bij de KNVB vrouwen geheten! van Gamma aspiraties hebben op het kampioen schap bewezen ze door overtuigend te winnen van het lang niet slecht spelende Oosterend 1. In de laagste juniorenklas se wonnen NMS van De Koog en de Ze ven Provinciën van Oosterend 3. ZDH 2 kreeg het in deze klasse zwaar te verdu ren en moest de overwinning overlaten aan Texelse Boys 2. Gamma speelde in klasse 2 tegen Graaf Spuiterij en verloor. Gamma vatte de wedstrijd veel te licht op en kwam ook te snel op voorsprong. Graaf Spuiterij bleef knokken tot het ein de en wist zodoende de zege te behalen. Klasse 1 bevatte een uitgebreid pro gramma. Oosterend 1 won vrij gemakke lijk van het toch nog vrij taaie Pakhuus en koploper Alkema moest alle zeilen bij zetten om Zegel Modes de baas te blij ven. Cafeetje gaat weer beter spelen en dat ging ten koste van ZDH dat deze week voor de tweede keer verloor. In de ze klasse zijn Alkema en Oosterend 1 nog ongeslagen. Selecties Volgende week beginnen de diverse selecties weer met een oefenwedstrijd. Om de reiskosten van de selecties wat te drukken heeft de rayoncommissie beslo ten dat de juniorenselecties voorlopig uitsluitend tegen Texelse teams oefe nen. De selectie van de A-junioren zal donderdagavond spelen tegen hoofd klasser Texelse Boys en de junioren B- selectie speelt dezelfde dag tegen Ci troën. Woensdag speelt de selectie 18-23 jaar tegen een combinatie van Gamma. Voor de selectie 18-23 jaar zijn uitgenodigd: Jan Plaatsman, Ger Plaatsman, Koos Tjepkema en Martin Bootsma van Nissan, Paul van Exel en Wilke Wassenaar van Gamma, Simon Brand van Oosterend en Bert Witte van Texelse Boys. Voor de A-junioren zijn uit genodigd: Bernhard lepenburg, Wim van Veen, Martin Koorn en Leendert Eel- man van Gamma, Bert Witte van Texel se Boys, Martin Bootsma van Nissan en Erik kalverboer van Oosterend. Voor de B-junioren tenslotte zijn uitgenodigd: Er- win Koning, Robert Boogaard en Ger Vlaming van Oosterend, Arjan van de Knaap, Ruud Beerling en Rob de Vey van Alkema, Ingmar Moerbeek van Ci troën en Marcel Boogaard van Texelse Boys. De coach van de A-junioren, Klaas van de Berg, heeft zijn team dus ver jongd en is dan ook van plan om met de basis van deze selectie door te gaan voor minstens twee jaar. De B- juniorenselectie bevat ook veel jonge spelers maar hier zullen dit seizoen meerdere talenten aan bod komen. In de hoofdklasse worden vrijdag drie wedstrijden gespeeld met als topper Gamma 2-Oosterend. Bij de junioren kan het duel tussen Gamma 1 en Vissers Bouwbedrijf een leuke match worden. Uitslagen: Hoofdklasse: Gamma-Oosterend 2 4—2 Nissan 2-Dubbeldik 2—7 Nissan-Texelse Boys 1 5 Oosterend-ZDH 3—2 Vrouwen: Oosterend-Gamma 2—6 Junioren: Oosterend-Pakhuus 3—1 Zegel Modes-Alkema 2—5 ZDH-Cafeetje 1—3 Gamma-Graaf Spuiterij 3—4 Zeven Provinciën-Oosterend 3 3—0 NMS-De Koog 8—1 ZDH 2-Texelse Boys 2 1—6 Beker: Mantje 2-Oosterend 3 1—2 De Muy-KSMT 1-3 Texel-ZDH 2 3-T Question 2-Rab 4—2 De Mok-Gamma 4 Mok n.o. Oosterend 5-Texelse Boys 4 5—1 Citroën-Nioz 2 6—0 Gamma 5-PH Hotel 2 2—4 ZDH 3-Ver.Schilders 0-5 Texelse Boys 3-Gempo 5—4 Oosterend 4-Question 3 3—2 PH Hotel-Gamma 3 1—2 Nissan 3-Jelleboog 1—2 Texel 2-Rab 2 4—1 Programma: Woensdag 5 oktober: 17.15 u. Gamma 1-Viss. Bouwbedrijf 17.45 u. Gamma 2-Ver.Schilders 18.15 u. Tex.Boys-Nissan 18.45 u. KSMT-Nissan 19.25 u. selectie 18-23 jaar 20.15 u. KSMT 2-Oosterend 6 20.55 u. De Koog-Ver. Schilders 2 21.35 u. Gamma 5-Tex.Boys 2 22.15 u. ZDH 3-Oosterend 5 Zaaldienst: Dubbeldik Donderdag 6 oktober: 17.15 u. Pakhuus-Oosterend 2 17.45 u. Graaf Spuiterij-Ratronics 18.15 u. Oosterend 2-Tex.Boys 18.55 u. Selectie B-junioren-Citroën 19.35 u. Selectie A-junioren-Tex.Boys 20.15 u. Ver. Schilders-Tex. Boys 4 20.55 u. A+O 2000 2-Nioz 2 21.35 u. Oosterend 3-Texel 22.15 u. Oosterend 7-Rab 2 Zaaldienst: Gamma Vrijdag 7 oktober: 17.15 u. Sluiters O.S.-Tex.Boys 3 17.45 u. Oosterend 3-Zeven Provinciën 18.15 u. Gamma 3-Question 2 18.55 u. Rab 1-PH Hotel 1 19.35 u. Nissan 4-Texel 2 20.20 u. A+O 2000-Question 21.10 u. Gamma 2-Oosterend 1 22.00 u. ZDH-Mantje zaaldienst KSMT Van 13 tot en met 22 oktober a.s. wor den op Texel de nationale adspiranten- kampioenschappen dammen gehouden. Dit gebeurt ter gelegenheid van het 30-jarig jubileum van de Sportraad, die dan ook met de organisatie is belast sa men met de damclubs van Den Burg en posterend. De wedstrijden worden gespeeld in de Bijenkorf te Óosterend en in De Lindeboom in Den Burg. De offi ciële opening is op donderdag 13 okto ber om 15.00 uur in De Bijenkorf en de finale is om 13.00 uur in De Lindeboom. Zaterdag 8 oktober start de MAB- club weer met het puzzelritseizoen voor auto's, motoren en bromfiet sen. Zoals gebruikelijk wordt begon nen met de herfstrit. Omdat het de eerste rit van deze win ter is heeft de organisatie van de MAB gemeend er een iets andere rit van te maken dan gewoonlijk. Deze tocht is vooral zeer geschikt voor nieuwe deelne mers om eens kennis te maken met het puzzelen. De rituitzetters Anne de Vries en Dirk Westerlaken zijn er namelijk in geslaagd een puzzel op papier te zetten die voor iedereen eenvoudig uit te rijden is, zonder erg veel kilometers af te leg gen. De prijzen bestaan uit o.a. een wek kerradio, een koffiezetapparaat, een re kenmachine, etc. Ook voor de bromfiet sen zijn er enkele prachtige prijzen. De start is zaterdag bij de firma Schoenma ker op het Wezenland. De inschrijving begint om 19.30 uur en de start is om 20.00 uur. De inschrijving is gratis. Reg lementen zijn bij de start verkrijgbaar. Zaterdag nam ponyclub De Kleppert jes deel aan het rayonconcours in Julia- nadorp en de volgende Texelaars behaal den bij de dressuurproef prijzen. B-dressuur: Marit de Porto op Torna do - eerste prijs en een winstpunt; Frauwke de Weijer op Moonlight - eerste prijs en een winstpunt; Jeanette Welly op Jacko - eerste prijs en twee winst punten; Evelien Eelman op Lindy - derde prijs en een winstpunt; Carolien Agter op Tessa - tweede prijs en een winst punt; Eliza Schuijl op Hans - vierde prijs en een winstpunt; Chloë Weel op Loes - vierde prijs. L-dressuur: Karen Bakker op Domi nant - derde prijs en een winstpunt; Sandra Heetveld op Dave - vierde prijs en een winstpunt. B-springen: Marit de Porto derde prijs; Carina lepenburg vierde prijs. L-springen: Anja van Exel eerste prijs en twee winstpunten. De Windsurfclub Texel organiseer de zondag de laatste Olympische Baan wedstrijd die meetelde voor het clubkampioenschap 1983. In deze wedstrijd werd echt gevoch ten voor de plaatsen Bij de jeugdleden was de strijd ook fors, vooral voor de ex tra prijs voor het eerste jeugdlid. Deze beslissing viel in de laatste manche en Klaas Jan van der Vis mocht de prijs (een slaapzak) in ontvangst nemen. Uitslagen A-poule: 1. Mark van Rijs- selberge, 2. André van den Berg, 3. Hans Bakker, 4. Gerard Roeper, 5. Wil lem Houwing. B-poule: 1, Klaas Jan van der Vis, 2. Rob de Vey, 3. Nanco Eelman, 4. Irisa- bella Molenaar. I De Windsurfclub Texel organiseert zondag 9 oktober a.s. een lange afstand surfwedstrijd bij Dijkmanshuizen. Deze wedstrijd gaat alleen door bij de wind kracht 5 of meer. Er kan vanaf 10.30 uur worden ingeschreven. De start is om 11.00 uur. In de door Noordkop georganiseerde duin-strandloop waren vijf Texelaars ac tief. Het zware parcours werd bij een ste vige wind gelopen door zo'n 150 deelne mers. Bij de jeugd werden Eduard Dijker en André Timmer resp. tweede en derde. Tilly Eelman finishte als zevende in 34.36 minuten over de 7 kilometer. Veteraan Wim Timmer werd vierde in 26.50 minu ten. Theo Franchimon moest genoegen nemen met een bescheiden klassering nl. achtste op de 15 kilometer in 55.40 minuten. Vestloop Zondag bij de Vestloop in Alkmaar deed Theo het weer uitstekend door in een veld van 300 deelnemers op de 9 ki lometer als derde te eindigen, tijd 32.12 minuten. Tilly Eelman deed over de 6 ki lometer 27.58 minuten, Eduard en Maar ten Dijker resp. 24.15 en 28.25 minuten. Zij eindigden allen bij de kopgroep, maar door het grote aantal deelnemers is de juiste eindklassering niet bekend. Veel lopers trainen op hun eigen hout je op een tijd en over een afstand, die hen het beste uitkomt. Dat bevalt over het algemeen goed. Maar het is mogelijk ook nuttig om dat gezamenlijk te doen. Daarom wordt er a.s. zondag bij wijze van proef om half vijf een training ge houden met iedereen die dat wil. Ge dacht wordt aan de afstanden van plm. 7 en 14 kilometer, zoveel mogelijk aange past aan de deelnemers. Verzamelpunt parkeerterrein Turfveld bij de trimbaan. De volleybaltraining van Gyvo uit De koog is ingaande deze week verplaatst van de maandag naar de vrijdag. De trai- ningstijd in de Kaaps-nol" blijft hetzelf de: van 20.00 tot 21.15 uur. De vereni ging kan zowel bij de gym als bij het vol leybal nog veel nieuwe leden gebruiken. 1 «"W" "NV» Door A. C. Baantjer inifer Jordan streek met haar hand haar voorhoofd. Het was klam, be- t. Ze voelde zich ook wat verward, ker. Het was een gevoel van onbe- n, waarvoor ze geen redelijke ver- ig kon vinden. Met haar scherp ge probeerde ze de geluiden in de ka lm haar heen te analyseren. Het ge- fel van voeten over het Berberta- ïet murmelen van een gedempt ge- gesprek op de achtergrond bij het het rinkelen van een porseleinen schuin rechts voor haar op de gro nde eiken tafel, waaraan ze zat. wist welke vrouwen er aanwezig n. Ze kende hen allen van naam, ze Ede klank van hun stem, het ritse- an hun japon, de zoete geuren van ïarfum. Alleen met Christine, haar re vriendin, onderhield ze engere gr en. De anderen kende ze slechts rvlakkig van de wekelijkse seances ar thuis. De jongeren had ze in haar nooit gezien. Van de ouderen her- de ze zich de gezichten, vroeg zich af hoe die gezichten uit herinnering waren veranderd. Hoe faatstrekken waren verscherpt. Zo- j haar. Wanneer ze met de gevoeli- ippen van haar vingers rond haar gleed, langs de lijnen van haar I, dan ontdekte ze rimpels, onef- iden in de eens zo gladde, strakke rentien jaar geleden was het be en. Het moment stond haar nog «voor de geest. Het was een zon- morgen in mei. Het ratelen van de er naast haar op het notenhouten ikastje had haar uit een zoete slui- lewekt. Toen had ze haar ogen ge- d om, zoals ze elke morgen deed, tenlang stil naar de zoldering te sta- n te luisteren naar de vroege gelui- 'P de gracht. De geluiden waren er intens, scheller dan ooit. Maar het vssen de zware zwarte balken aan lafond was er niet. Het bleef nacht, ondoordringbare duisternis. Eerst te zich er over verbaasd. Hoe het Toen kwam de angst, gevolgd door k. Ze wist dat het daglicht links van door het smalle venster drong en ze J e de tinteling van de prille zon op haar huid. Langzaam, heel langzaam kwam het besef, erkende ze de bittere realiteit. Het openen en sluiten van haar oogleden had geen effect. Er was geen wisseling van licht en donker. Ze zag niet meer. Ze was blind. Ze tastte opzij naar de arm van Christine, haar vriendin. „Zijn ze er allemaal?" Christine boog zich wat naar haar toe. „Zwarte Sof ie is er nog niet", sprak ze fluisterend. „Dat is elke keer raak. Ze is altijd laat. We moeten feitelijk maar zon der haar beginnen. Het zou een les voor haar zijn." Jennifer Jordan glimlachte vertederend. „We zullen toch maar op haar wach ten. Ik heb Zwarte Sofie graag in de kring. Ze is zo stimulerend. Als zij er bij is, heb ik steeds goede contacten Vori ge week was ik er zelfs van overtuigd dat het astrale lichaam van oud-tante Emelie aanwezig was." Christine knikte. „Het was een prachtige seance", sprak ze plechtig. „Heel mooi. Ik hoop, dat ook vanavond de geesten gewillig zijn. De voortekenen lijken mij gunstig. Misschien eens een echte materialisatie." „Jennifer Jordan liet haar hoofd wat zakken. „Dat is mij in al die jaren nog niet overkomen", sprak ze wat bedrukt. Christine lachte. „Niet zo somber. Je bent een fan tastisch medium, ledereen erkent dat. Zelfs professor Ten Havelte heeft lovend over je gesproken." Ze drukte de rug van haar hand tegen Jennifers wang. „Hoe voel je je van daag?" In haar stem sloop een lichte bezorgdheid. Jennifer Jordan antwoordde niet. Haar gedachten gleden weer terug. Ze had die vreselijke werkelijkheid nooit aanvaard. Ze had nooit in haar blind-zijn berust. Zelfs nu nog niet, zeventien jaar later. Ze was alleen minder wanhopig dan toen. De jaren hadden haar geleerd met de duisternis te leven. Toch had ze de innerlijke zekerheid dat ze eens weer zou kunnen zien, dat haar blindheid even plotseling zou verdwijnen als ze was gekomen. Die zekerheid, die inner lijke overtuiging had haar de moed gege ven om ondanks de vele teleurstellingen door te gaan. Tientallen malen had ze haar ogen laten onderzoeken Een steeds weer had men haar verzekerd dat de wetenschap nog niet ver genoeg was gevorderd om haar te kunnen helpen. Maar de laatste specialist, die zij op aan raden van verre kennissen had bezocht, had haar weer hoop gegeven. Hij durfde het aan, had hij gezegd, een gewaagde operatie, een drieste poging om de poor ten van haar ogen opnieuw te openen voor het wonderlijke spel van licht en kleur. Het vreemde was dat het idee haar benauwde. Haar aanvankelijke blijheid werd overschaduwd door een aanzwel lende angst, alsof ze bang was voor een waarheid, die er was, maar die ze nu niet kon zien. Ze voelde hoe Christine haar arm beroerde. „Zwarte Sofie is er." Er was een on dertoon van ergernis. „Ze is net binnen gekomen. Als mevrouw haar mantel heeft uitgetrokken, kunnen we eindelijk beginnen. De anderen worden al onge duldig. Ze zweeg even. „Je zou haar toch eens moeten berispen." Jennifer Jordan knikte gelaten. „Zet Zwarte Sofie links naast mij aan tafel. Daar zat ze vorige week ook. Er ging toen een steunende kracht van haar uit." Ze hoorde hoe Christine zich wrevelig bewoog. „Zoals je wilt", sprak ze berustend. „Die plaats is nog vrij. Wat dacht je? Zullen we de seance met kruis en bord openen?" Jennifer Jordan richtte zich iets op en schoof haar handen uit de wijde mou wen van de glimmende zwarte toga die ze droeg. „Dat is goed Christine", sprak ze beminnelijk. „Dat lijkt mij een uitste kend idee." Ze merkte, dat Zwarte Sofie zwaar hijgend links van haar plaats nam. Ze wachtte even tot haar ademhaling weer normaal was. „Zijn we allen gezeten?" Het antwoord was een licht gemurmel van alle kanten. „Zijn de gordijnen goed gesloten? En is het licht voldoende gedempt?" Christine knikte. „ledereen en alles is gereed." „Wanneer schenk je koffie?" Christine boog zich naar voren en schoof het kruis over de tafel naar Jenni fers handen. „Na het kruis- en bordspel. Bij het binnenkomen hebben allen koffie ge had. Harry heeft de vuile kopjes net af geruimd. Hij zal ze weer wassen en klaarzetten voor straks. Hij heeft ook muziek uitgezocht." Jennifer Jordan knikte instemmend. Ze trok haar gezicht strak en stond op. Ze zag er indrukwekkend uit. Bijna si nister. De in-bleke huid van haar handen en haar gezicht contrasteerde fel met het zwart van haar toga. De blinde ogen staarden in het niets. „Heeft iemand in de kring nog belang rijke mededelingen te doen? Laat haar nu spreken." Er was geritsel van een zijden japon aan de andere kant van de ronde tafel. Agatha van Keulen stond op. Ze vouwde haar handen devoot voor de borst. Op haar gerimpeld gelaat lag een smartelijke trek. „Mijn zuster Martha", begon ze zacht, „is dinsdagnacht in alle rust gestorven." Ze zweeg. Pas toen de stemmen waren verstomd, ging ze ver der. „Martha was moe en haar oude hart wilde niet meer. De tijd was te kort om u allen persoonlijk van haar heen gaan te verwittigen. Slechts enkele van u heb ik reeds in kennis kunnen stellen. De anderen krijgen nog persoonlijk be richt." Ze keek rond; ontvouwde haar handen. „Het is nu mijn verzoek aan het medium om vanmorgen te proberen met Martha in contact te komen. Ik zou graag willen weten hoe ze het nu maakt." Jennifer Jordan kuchte. „Ik heb van de dood van Martha ge hoord. Onze oprechte condoleanties. Ik ben er van overtuigd dat het heengaan van uw zuster ons allen diep treft. Uw zuster Martha was altijd een trouw en gewaardeerd lid van onze kring. De ge dachte aan haar dood stemt ons droe vig." Ze zweeg even; veranderde van toon. „Het is echter niet mijn gewoonte om reeds kort na het overlijden de vluch tige geesten van dierbare gestorvenen op te roepen. Wij moeten hen de tijd gunnen om zich aan hun nieuwe, veran derde situatie aan te passen." Agatha van Keulen reageerde onge meen fel. „Ik heb het Martha gevraagd." Haar hoge, schelle stem sloeg bijna over. „In haar laatste ogenblikken heb ik haar hand vastgehouden en gevraagd of wij haar bij de volgende seance mochten oproepen of ze bij ons wilde zijn." Ze slikte. „Mijn zuster Martha was bijzon der helder, kort voor haar dood. Ze knik te mij blij en bemoedigend toe en zei: vraag het Jennifer." Christine kwam haar blinde vriendin te hulp. „Als Jennifer meent", sprak ze zal vend, „dat wij de geesten van pas gestorvenen niet mogen storen, dan die nen wij die mening te respecteren. Jen nifer kent de geesten beter dan wij. Be denk, dat wij alleen door haar de moge lijkheid hebben om contacten met het schimmenrijk te onderhouden." Zwarte Sofie stond op. „Ik vind dat Jennifer het moet probe ren. Als Martha aan haar zuster de be lofte heeft gedaan om zich na haar dood aan ons te manifesteren, dan zal zij dat zeker doen. Ze is Agatha veel verplicht. Agatha heeft bijna haar leven lang voor Martha gezorgd." Jennifer Jordan klemde haar lippen opeen. „In het rijk der geesten", reageerde ze scherp, „heersen andere normen dan hier op aarde." Agatha van Keulen zwaaide met haar korte armen. „Martha was ons altijd goedgezind", riep ze luid. „Dat zal haar geest ook zijn." Schuin rechts van Christine kwam Annette van Leeuwenhoek met een ruk van haar stoel overeind. Ze wreef het lange grijze haar uit haar gezicht. Haar dunne lippen trilden. „Wat is zo'n belofte waard", riep ze geëmotioneerd. „Wat betekent het als Martha zegt, dat ze zich na haar dood aan ons zal manifesteren? We kennen Martha toch allemaal. We weten hoe ze was. Ze heeft in haar leven meer dingen gezegd, uitspraken gedaan, die op z'n minst twijfelachtig waren." De kleine Agatha van Keulen snoof. Ze boog zich gespannen voorover. De rug gekromd. Haar donkerbruine ogen flik kerden kwaadaardig. „Je wilt toch niet zeggen", brieste ze, „dat Martha in haar stervensuur loog?" Annette van Leeuwenhoek antwoordde met. Ze draaide zich van Agatha van Keulen weg en strekt haar arm in de richting van Zwarte Sofie. „Een paar dagen voor haar dood heeft Martha mij opgezocht. Thuis. Spe ciaal om over jou te roddelen. De ver schrikkelijkste dingen heeft ze gezegd. Ik wil haar beschuldigingen niet openlijk herhalen. Maar als Martha zich hier van avond als geest aan ons durft te mani festeren, zou ik haar maar eens om op heldering vragen." Het klonk bijna spottend. Agatha van Keuelen kookte van woede. Haar gezicht zag rood en haar handen leken klauwen. „Martha zou ook over jou een aardig boekje kunnen opendoen,,' snauwde ze. „Vraag haar maar eens hoe jou eerste man is overleden." Zwarte Sofie keek verschrikt naar An nette van Leeuwenhoek. „Wat heeft Martha over mij gezegd?" vroeg ze toonloos. Jennifer Jordan stak haar armen schuin naar voren in een bezwerend gebaar. „Laten we dit subtiele onderwerp even rusten tot na of tijdens de koffie." Haar stem had een cynische ondertoon. „Ik stel voor, dat wij dan met elkaar gaan stemmen of wij de geest van Mar tha van Keulen zullen oproepen of niet. Hoewel ik er persoonlijk op tegen ben, sluit ik mij bij de meerderheid aan. Ik waarschuw alleen. Als ik jullie zo be luister, kan het consequenties hebben." Ze zuchtte diep en tastte naar het kruis voor zich op de tafel. Ze had bijzonder veel van deze seance verwacht. De re sultaten van de vorige week leken dat te rechtvaardigen. Ze had zich ook goed voorbereid, maar de ordinaire ruzie tus sen enige leden van de kring had haar uit haar concentratie gebracht. Ze voelde zich weinig mediatief. Het schimmige dodenrijk leek ver weg. De geesten on bereikbaar. Toch voelde ze in haar on middellijke nabijheid spanningen, het trillen van hartstochten, felle emoties. Er was iets gaande om haar heen... iets dramatisch... lugubers... iets dat ze niet in de hand had. Voor enkele ogenblikken hoopte ze vurig weer te kunnen zien.... de gezichten om haar heen. de ogen, de monden, de expressie van haat, af gunst, moordlust. „Pak het kruis", gebood ze. Haar stem klonk veel harder dan ze bedoelde. „Stel u open voor de komst en de wil van de geesten." (wordt vervolgd) Door de Woningbouwvereniging Texel worden gegadigden opgeroe pen voor het huren van een woning in het plan „De Mars". De gemeente zal de helft van de woningen toewij zen aan daarvoor in aanmerking ko mende gezinnen of alleenstaanden. Mensen die momenteel in een wo ningwetwoning op Texel wonen en die willen doorstromen naar een nieuwe wo ning in genoemd plan, worden verzocht nader contact op te nemen met de afde ling huisvesting op het raadhuis, kamer 209. Personen van 65 jaar en ouder ko men hiervoor niet in aanmerking.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 7