Groen kwartsJexels in het harL, Eilanden stappen uit Waddenzeecontact iXELSE INDICATIECOMMISSIE OST VOORLOPIG MEER GELD Offshore Service Texel betrokken bij Mobil Search Reis naar Georgie in drie vliegtuigen College komt met één kandidaat Groen-Zwart Paviljoens zikale vorming r volwassenen erse mosselen Terugblikken op Oosterend Present Met de bus naar EO-jongerendag Afsluiting Stolpweg VRIJDAG 7 OKTOBER 1983 RGANG Nr. 9876 >a: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 102220) 2741. B/ktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel (02228) 266 en der Heijden, ,,De Wesp" bij Oranjestr. 31, Oosterend, tel (02223) 964. sterhof,Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988. erienties, abonnementen, etc.: De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220) 2741, na 18 00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs f\lper Kwartaal 70 cent incasso; los 70 cent Bankrelaties Amro Bank nr. 46.9S 17.636 Rabobank nr. 36.25 01 742; NMB nr. 67 34 60 398 Texelse indicatiecommissie iejaarden kost voorlopig dui- guldens meer dan een regio commissie omdat laatstge- e instantie een bedrag van ze- XX),— zal vragen wegens op- g van het contract tussen de nte Texel en de regiocommis- ze eis wordt zeer billijk (en ge- ijk) genoemd omdat perso- Joor de gereserveerde Texelse - vordt ontslagen. De vergoe- or het niet meer deelnemen e Gewestregeling dient als geld voor dit personeel. Zoals heeft het college in principe bh een Texelse indicatiecom- in te stellen en donderdag 20 it mag de raadscommissie sbeleid zich uitspreken over rnemen en ook over de invul- in de commissie. idicatiecommissie die advies uit- aan bejaarden en bejaardenhui- ir de mate en de urgentie van ver die eventueel noodzakelijk is, zal een ambtelijk advies moeten i uit vijf a zeven personen die hun werkkring onpartijdig moe- (bijvoorbeeld niet verbonden aan aardentehuis). Voorgesteld wordt eente-arts in de commissie te be en een medewerkster van de ulp en het Groene Kruis. Verder jedacht aan een vertegenwoordi- de bejaardenbond ANBO en de ile Stichting Welzijn Ouderen. >et een maatschappelijk werker in missie komen en hiervoor noemt ,iale Dienst drie mogelijkheden: dewerker van de Stichting Maat- elijk werk, een kracht van de So- enst of het aantrekken van een ie kracht. Overbelast aatste mogelijkheid is door het afgewezen mede omdat het zal zijn een ervaren kracht te vin- bereid is ongeveer 35 keer per n indicatie te verzorgen. Boven- oet dan ook een part-time plaats- jer worden gezocht. In het amb- dvies wordt gezegd dat het for- een bezwaar is de Sociale Dienst :ommissie te betrekken, hoewel mlijk buiten het takenpakket valt. pel werk van deze dienst groeit idige personeel echter al boven Dfd en directeur Van Trigt noemt iet doenlijk nu nog over een erzwaring te spreken", komt nog dat de Sociale Dienst nwoordigd is in de opnamecom- Lubbers, docent van de mu- hool wil bij voldoende animo herfstvakantie starten met een algemene muzikale vorming 'olwassenen. lessenserie is vooral bedoeld uderen die graag iets aan muziek doen en een aantal basisregels de knie willen krijgen of hun kin- willen helpen bij het onderwijs. ursusprogramma bevat o.a. zin- ■lf muziek maken met behulp van strumenten, de grondbeginselen iziektheorie, gehoor en en ritme- kennis van instrumenten en it leren spelen. De cursuskosten lankelijk van het aantal deelne- nde lessen worden gegeven in de school, waarschijnlijk op maan- >nd van 19.45 tot 20.45 uur. Meer atie kan men krijgen bij Jan Lub- ilefoon 02220-4831 of bij de afde- turele zaken in het raadhuis, tele- 2220-3041, toestel 131. missie van Huize Irene en deze taak zou dan, in het kader van onpartijdig zijn, moeten worden gestopt. Gekozen wordt voor de Stichting Maatschappelijk Werk al valt indicatiewerk officieel ook niet tot het takenpakket van de stichting. De stichting heeft echter laten weten niet afwijzend te staan tegenover dit werk. Medewerking van de stichting kost ech ter geld maar de Sociale Dienst is van mening dat dit geen bezwaar mag zijn omdat ook voor de diensten van de regi onale commissie moet worden betaald. Uitbreiding Het college heeft dit advies niet over genomen en is van mening dat de Socia- Benoeming schoolhoofd De Waal B en W hebben besloten de heer J. J. Ahlers uit Emmen als enige voor te dragen als hoofd van de Redmer IJskaschool in De Waal. Zoals bekend heeft de tweede kandi daat zich teruggetrokken, waardoor de benoeming werd vertraagd. B en W von den het aanvankelijk ongewenst om met slechts één kandidaat bij de gemeente raad te komen en hebben de kwestie nog even in beraad gehouden. Vanuit De Waal werd aandrang uitgeoefend om het huidige waarnemend hoofd mej. S. Schoo als tweede kandidaat op de lijst te zetten. Het college leek daar aanvan kelijk wel oren naar te hebben, maar blijkbaar heeft men daar nu vanaf gezien en hoopt men dat de raad met een voor dracht van slechts één persoon genoe gen zal nemen. Ie Dienst een maatschappelijk werker in de commissie moet plaatsen. De taak verzwaring van de dienst kan worden opgevangen door personeelsuitbreiding over een nader te bepalen aantal uren". Volgens ambtelijke berekening kost een eigen commissie ongeveer 8 mille per jaar (nu ƒ9000,-) en moet als afkoopsom, gedurende twee jaar, op ƒ6000,— per jaar worden gerekend. Besloten is naast de reeds eerder aan gekondigde bijeenkomsten op vrijdag en zaterdagavond waarbij teruggeblikt kan worden op het feest Oosterend Pre sent, speciaal voor de jeugd ook nog een middag te houden en wel a.s. zater dagmiddag, aanvang 14.30 uur. Ook dan zal de door ,,De Lichtboei" gemaakte vi deoreportage worden vertoond. Het bestuur van de Stichting Oosterend Pre sent hoopt erop dat zoveel mogelijk jeugd van deze gelegenheid gebruik zal maken. Texelaars die aanwezig willen zijn op de jongerendag van de EO, te houden op zaterdag 15 oktober in de Irenehal in Utrecht, kunnen gebruik maken van busvervoer. Men kan zich daarvoor op geven bij Gerard Huisman, telefoon 02220-4478 (na 18.00 uur). Op de EO-jongerendag staat het the ma „Liefde" centraal. Sprekers zijn on der meer de Zuid Amerikaanse evange list Luis Palau en EO-medewerker Henk Binnendijk. De mueziek komt van de Praisegroep uit Heidebeek, Wim Beve lander, een groot jeugdkoor en van de Amerikaanse gospelgroep Silverwind. Het bedrijf van de Koger Cees Sluiter, Offshore Service Texel, is betrokken bij het escorteren van het Amerikaanse seismische onderzoekschip Mobil Search. Het is de taak van de „Vrouwe Elizabeth", Sluiters' schip, er voor te waken dat de twee mijl lange kabel die door de Mobil Search wordt gesleept niet wordt overvaren. De kabel kost 15 miljoen gulden. De oliemaatschappij Mobil heeft haar onderzoekschip naar de Noordzee gestuurd om nieuwe olievelden te ont dekken. Met behulp van luchtkanonnen worden geluidsgolven naar en in de zee bodem gestuurd. Hun weerkaatsing wordt opgevangen door de microfoons die elke 75 centimeter in de kabel zijn ge plaatst. Uit de aard van die weerkaatsin gen zijn conclusies over de samenstel ling van de bodem af te leiden. Daarbij is het echter van vitaal belang dat het onderzoek op precies van tevo ren uitgelegde trajecten wordt uitge voerd en dat een bepaalde snelheid wordt aangehouden Bovendien speelt de lengte van de kabel (2 mijl is ruim drie kilometer) een rol bij de mogelijkheden tot manoeuvreren. De „Vrouwe Elizabeth" is constant bzig met behulp van radar eventuele moeilijke situaties met andere scheep vaart té voorkomen. Dat is niet altijd makkelijk, bijvoorbeeld een bokkenvis- ser, die op de zeebodem vist, kan een met de Mobil Search tegengesteld be lang hebben. Vaak is het dan mogelijk via overleg te regelen dat bijvoorbeeld de Mobil Search eerst een ander traject afwerkt, zodat de visser zijn trek kan doen. Sluiter kan hier een bemiddelende rol in spelen, zijn ervaring in de visserij is hem daarbij behulpzaam. „Het gaat overigens ook wel eens mis, een tijdje terug lagen we voor Hoek van Holland en toen kwam er een Ja panse ertstanker van 100.000 ton aan die precies naar de verkeerde kant uitweek. Nou dan blijf ik er niet tussen liggen na tuurlijk. Verder is er eigenlijk nog geen schade geweest, hoewel het vooral daar bij de Hoek soms hard werken is om het te voorkomen. Dan zijn we echter met twee schepen en de kustwacht helpt ook nog mee." Sluiter heeft voor dit werk een poule gevormd met drie Hel- derse reders: de firma Veenstra met de „Paraat", Gijs Boon met de „Maria Louise" en Mike Sedny met de „Jason". De enige andere Texelaar aan boord van de „Vrouwe Elizabeth" is Jaap van der Slikke, de rest van de bemanning, inclu sief de tweede schipper L. van Loosen komt uit Den Helder, behalve de machi nist, dat is een Engelsman. De scheeps agent Service International Den Helder zorgt voor de verdeling van het werk over de diverse reders De burgemeesters van de vijf Waddeneilanden gefotografeerd tijdens de Waddenconferentie op Vlieland. Van links naar rechts: de heren Lesterhuis (Ameland), Engelvaart (Texel), Visser (Vlieland), Eenhoorn (Schiermonnikoog) en Haaksman (Terschelling). De colleges van burgemeester en wethouders van de vijf Waddenei landen hebben besloten hun respec tievelijke gemeenteraden voor te stellen om de Vereniging Contact Waddenzeegemeenten te verlaten. De eilandgemeenten zullen voortaan een nieuwe organisatie vormen die optreedt als gesprekspartner voor provincie en rijk, los van de haven en kustgemeenten. Dit besluit werd dinsdagmiddag geno men tijdens de Waddenconferentie (een jaarlijkse ontmoeting van de college's van B en W van de verschillende eilan den) die deze keer op Vlieland werd gehouden. De conferentie was het er over eens dat het samen optrekken met haven- en kustgemeenten de afgelopen jaren niet tot de gewenste resultaten heeft geleid, als gevolg van de verschillende invals hoeken die de gemeenten voorstaan. Duur Stof tot kritische discussie werd dins dag gegeven door het verzoek van het dagelijks bestuur van de Vereniging Con tact Waddengemeenten om het secreta riaat van de vereniging danig te verster ken en er dus veel meer geld voor be schikbaar te stellen. Daar voelde men weinig voor. Bovendien speelde een roi dat de doelstellingen die destijds golden bij de toetreding van de eilanden tot de vereniging, thans grotendeels zijn verwezenlijkt. Die doelstellingen waren onder meer: het meepraten over het van toepassing verklaren van de Natuurbeschermings wet op de Waddenzee, de provinciale en gemeentelijke indeling van de Wadden zee en de daarbij behorende financiële verhouding en de discussie over de Pla nologische Kernbeslissing voor het Waddengebied Met uitzondering van de gemeentelij ke en provinciale indeling van de Wad denzee (die uiterlijk 1985 zijn beslag zal krijgen) zijn de doelstellingen bereikt en het voortbestaan van de vereniging is daarom niet langer zinvol. De beide aan wezige leden van het dagelijks bestuur van de Vereniging Contact waddenge meenten, burgemeester Engelvaart van Texel en burgemeester Haaksman van Terschelling, hebben zich aldaar van een mening onthouden. Samen sterk De colleges vinden dat na de gemeen telijke indeling van de Waddenzee, waar bij 80% van de oppervlakte van de Wad denzee zal gaan behoren tot de eiland gemeenten, de vijf Waddeneilanden sa men bestuurlijk best in staat zijn om overleg te plegen met rijk en provincie over Waddenzee-aangelegenheden. De rol van de eilandgemeenten binnen het Coördinatiecollege Waddengebied (het overlegorgaan tussen rijk, provincie en gemeenten) zal daardoor niet aan bete kenis hoeven in te boeten. Zoute veren Een ander belangrijk gesprekspunt op de Waddenconferentie betrof de kamer behandeling van de nota Zoute Veren. Buitengewoon teleurstellend werd de houding van minister Smit-Kroes ge noemd met betrekking tot de behande ling van die nota. De kamerbehandeling van de ministeriële vervolgnotitie Zoute Veren, waarin de veerverbindingen van en naar de Waddeneilanden onderwerp zijn, laat zo lang op zich wachten, dat het gevoel bestaat dat de nota önderin de la is gekomen waardoor de belangen van de eilanden in het gedrang zullen ko men. Besloten werd een brief te schrij ven aan de Tweede Kamer met het ver zoek aan deze kwestie onmiddellijk aan dacht te besteden. De Vrouwe Elizabeth'' Er is verandering gekomen in het aanvankelijk geplande schema voor de vliegreis naar Georgië op 15 okto ber. Niet twee, maar drie vliegtuigen zullen voor de reis worden ingescha keld: het gewone lijntoestel van Ae- roflot dat om 12.05 uur van Schiphol vertrekt en twee toestellen van In- terflug die reeds om 8.30 en 8.40 vertrekken. Ondanks het verschil van 3 V2 uur tus sen het vertrek van de Aeroflot- en Inter- flugtoestellen zullen de bussen van Texel toch tegelijkertijd vertrekken en wel om 5.30 uur vanaf de Elemert. Eén van de bussen zal langs alle haltes van Den Burg rijden. Ophalen van reizigers in de andere dorpen is niet mogelijk. Het ziet er naar uit dat drie autobus sen precies voldoende capaciteit hebben om alle reizigers die niet op eigen gele genheid naar Schiphol gaan, te vervoe ren. „Uitzwaaiers" kunnen dus niet mee. De AOT gebruikt twee eigen bus sen en huurt een derde van Moorman. Die bus staat na aankomst van de boot op het haventerrein van Den Helder ge reed. 52 personen van het gezelschap zullen hier moeten overstappen. Dat moet snel gebeuren om tijdig op Schip hol te kunnen zijn. De kosten van het busvervoer dienen bij vertrek vanaf de Elemert te worden afgerekend: ƒ25,— (dus ook voor de terugreis) per persoon. Terugreis Bij de terugreis op maandag 24 okto ber zal nog groter tijdverschil zijn tussen de aankomst van de Aeroflot- en de In- terflugreizigers. Het Aeroflot toestel komt om 11.05 uur aan en de Interflug- toestellen om 16.00 uur. Het is echter de bedoeling dan voor direct aansluitend busvervoer te zorgen; de reizigers ko men dus niet allemaal tegelijk op Texel terug. Per brief zal nog voor nadere in formatie worden gezorgd. Het ziet ernaar uit dat de strandexp/oi- tanten die strijd voeren om hun pavil joens in de winter in stand te mogen houden, aan het kortste eind zullen trek ken. Juridisch staat Staatsbosbeheer sterk. Er is nu eenmaal overeengekomen dat de paviljoens na afloop van het zo merseizoen gesloopt moeten worden en de staat heeft het recht het naleven van die overeenkomst af te dwingen. Het feit dat de exploitanten jarenlang hun plicht in deze niet zijn nagekomen en dat tegen hen niet of nauwelijks is opgetreden doet daaraan niets af. De exploitanten zullen hoogstens uitstel van executie krijgen. Vroeg of laat zal er gesloopt moeten worden. Het inschakelen van ,,de sterke arm" zal daarbij wellicht on vermijdelijk zijn want de meeste van de betrokken exploitanten zijn over de gang van zaken zeer verbitterd en zullen niet al te hulpvaardig zijn a/s het langver wachte moment eindelijk daar is. Maar a/s recht moet geschieden, dient Staatsbosbeheer daarvoor niet terug te schrikken. De exploitanten hebben na melijk helemaal geen reden om veronge lijkt te zijn. Ze wisten wat ze riskeerden en alle veranderingen aan en in de pavil joens waardoor demonteren niet meer mogelijk is, hebben ze in de loop der ja ren op eigen risico aangebracht. Ze moeten zich maar troosten met de ge dachte dat ze jarenlang financieel profijt hebben gehad van de illegale winterse openstelling en van het achterwege la ten van telkens slopen en opbouwen. Zó simpel zouden de zaken liggen a/s het beleid dat aan de s/oopp/icht ten grondslag ligt algemeen aanvaard zou zijn. Maar dat is niet het geval, leder die een beetje nuchter tegen de zaak aan kijkt vindt het onzin dat de paviljoens een bedreiging vormen voor natuur en landschap. Het sloopbeleid wordt dan ook niet gedekt door de hedendaagse maatschappelijke opvattingen. Zo'n pa viljoen geeft misschien een wat slordig gezicht, vooral a/s het hoog op de dui nen staat, maar daar houdt dan ook alle schade" mee op. Het argument van de Staat dat openstelling van de paviljoens in de winter leidt tot toeloop van publiek „met alle gevolgen van dien" is lach wekkend en dat geldt ook voor de vrees dat door de winteropenstel/ing schade aan de duinvoet optreedt. De enige re den die de Staat kan aanvoeren om de sloop af te dwingen is: omdat het nu eenmaal is afgesproken. Het beleid waar-op die afspraak is gebaseerd moet nodig op de helling omdat het niet meer in deze tijd past. A/s het praktisch en wenselijk is om in de winter strandpavil joens in stand te houden, moet dat kun nen, tenzij daartegen echte bezwaren zijn in te brengen. Waarbij het mogelijk moet zijn om door het uitvaardigen van nadere voorschriften de gebouwen zo goed mogelijk in het landschap te laten passen. Het moet er op neerkomen dat de paviljoens aan hetzelfde regiem wor den onderworpen a/s andere gebouwen op Texel, wat in redelijkheid kan worden verlangd a/s de paviljoens mogen blijven staan. Het zou slim zijn van Staatsbosbeheer om van haar thans sterke onderhande lingspositie gebruik te maken door hier over eens met de exploitanten te praten. Het puur juridisch uitvechten van deze prestiges/ag is juist voor natuur en land schap van Texel bijzonder ongewenst, omdat het gebeurt in een tijd dat de van overheidswege opgelegde regels ter be scherming van het landschap in uiterst kritische belangstelling staan en dat is dan zwak uitgedrukt. Op Texel weten we inmiddels wat de gevolgen kunnen zijn van ontactisch overheidsoptreden op het gebied van landschapsbescherming: een politieke omwenteling die het begin is geweest van een nog gestaag voort gaande afbraak van regels die op land schapsbescherming zijn gericht. Juist op het moment dat de gemoederen weer wat bekoelen, zou door het laten slopen van de paviljoens weer een flinke portie haat en verbittering worden ge zaaid waarmee het paard definitief ach ter de wagen wordt gespannen. Het wordt tijd dat Staatsbosbeheer zich rea liseert dat doel en middelen in dit geval strijdig zijn en de kwestie met wat meer fantasie benadert. Het is nog niet te laat. Sinds afgelopen maandag is de Stolp weg bij Den Hoorn afgesloten in ver band met werkzaamheden aan het weg dek. Het karwei kan ongeveer zes weken duren, aan het eind zal ook nog een stukje van de Watermolenweg afgeslo ten moeten worden.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1