Vijftig jaar Nauta: DE ONSTUIMIGE LOTGEVALLEN VAN EEN FAMILIEZAAK 1! B IDAG 28 OKTOBER 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 15 V.VAV/AVAWAVïVAW/////AWAVWAVA,AV/.\\VAWAVAV//.WAVAV/AVAVAWAW«V/A\VAV Grondlegger Jen Neute heeft het BO-jerlg besteen ven zijn zeek niet mogen meemaken. Ne een werkzeme gerolde van 45 Jaar ging zijn gezondheid snel achteruit. In september 196! verliet hij het bedrijf. Ne een ziekteperiode ven ruim een jeer overleed hij op 71-jarige leeftijd op 1 meert. de opsomming: fotohandel en foto atelier, boekhandel, kantoorboekhandel, postzegelhandel, prentbriefkaarten, goud, zilver, uurwerken, glas porcelein en aardewerk, souvenirs, speelgoed, parfumerieën, lederwaren, religieuze ar tikelen en byouterieën. Gemeente De uitbreidingsdrift veroorzaakte ook conflicten met de gemeente. Was de vergunning in 1950 na jarenlang geharre war pas rond, in 1956 ontstond heibel rond de bouw van een garage aan de Burgwal. De gemeente wilde geen ver gunning geven omdat men daar bejaar denwoningen had gepland. Nauta bouwde toen toch een provisorische ga rage die na veel ruzie uiteindelijk door gemeentewerken werd gesloopt. Toch kreeg Nauta gelijk. Nadat zijn bezwaren in de gemeenteraad werden afgewezen werden ze bj de provincie gehonoreerd. Hij vertikte het toen echter nog een ver gunning te vragen en zette zonder meer een houten garage neer met daarop het bordje ,,Te Koop geheel uitneembaar". Daar kon de gemeente toen niets aan doen en ruim tien jaar heeft het bordje er op gezeten. Er kwamen regelmatig ko pers die na het horen van de prijs en het adres waar de garage óók kon worden gekocht, deze toch maar liever rechtstreeks bij de leverancier kochten. Tweede generatie Op 25 juni 1958, een dag nadat hij zijn Mulodiploma heeft gehaald kwam de toen 15-jarige Jook Nauta vast in het be drijf te werken. Als kind had hij al foto graferen geleerd en hielp hij in de donke re kamer. Nu ging hij ook de winkel in en volgde cursussen. Dat lukte vrij goed want in 1960 slaagde hij als jongste maar ook als beste van dat jaar voor zijn vakdi ploma fotohandel. Wat hem naast een geldprijs ook nog een stageperiode ople verde aan de vooraanstaande Bayrische Photoschule in München. In datzelfde jaar werd in Den Hoorn een filiaal geopend waar Jook de scep ter ging zwaaien. Het pand Klif 23 (nu het eethuis van Cor van Heerwaarden) werd gekocht in zeer bouwvallige staat en grotendeels eigenhandig opgeknapt en tot winkel/woohuis verbouwd. In 1963 werd het pand verpacht als cafe taria en later verkocht. Fotocentrale In 1960 vond ook een belangrijke mo dernisering plaats van de donkere kamer en deed de automatisering zijn intrede. Dat was hard nodig want het fotografe ren begon flink toe te nemen evenals het toerisme. Alles was toen nog in zwart/wit en dit werd eigenhandig afge werkt. Dat was een arbeidsintensief pro ces. Foto voor foto moest blaadje voor blaadje op papier worden afgedrukt, ontwikkeld, gefixeerd, gespoeld, ge droogd/geglansd, gesorteerd en ge prijsd en in de zakjes gedaan. Daarbij was het devies: uw film de ene dag bren gen, de volgende dag klaar. Dat leverde veel werk op, ook uit De Koog waar Rei- jer Daalder het vaste fotodepot was. Als één van de eerste in Nederland werd een combinatie van een rollenprinter en ont- wikkelmachine in gebruik gesteld. Toen Jook in 1964 uit militaire dienst Kwam ging nij'zicn voornamcirjK mm i bezig houden en ontwikkelde de donke re kamer zich tot een complete fotocen trale voor zwart/wit werk als zelfstandi ge eenheid. Er werd daar voor meerdere zaken gewerkt: Langeveld en De Rooy, Fa. Mets, Lut, Daalder Supermarkt, kap per Smit en de fa. Bremer. Door verdere modernisering van ap paratuur en vakkundig werken kon nu met grote snelheid een flinke dagpro ductie worden gemaakt van een uitste kende kwaliteit. Per dag werden in het hoogseizoen duizenden foto's afge werkt. Eind van de jaren zestig begon nen de aantallen echter te dalen door de snelle opkomst van de kleurenfotografie. In 1975 kwam de apparatuur buiten ge bruik en wordt alleen nog het eigen va kwerk afgewerkt. Het bleek technisch en financieel niet verantwoord om op dezelfde wijze de afwerking van kleuren foto's ter hand te nemen. In de jaren zestig kwamen meeroere Nauta's in het familiebedrijf. Oda, Wil- fried en Weren Nauta zijn geruime tijd actief geweest maar waren eind zeventi ger jaren weer opgestapt. In 1969 werd het resterende onbe bouwde terrein aan de Burgwal gekocht en volgebouwd; hier kwamen het don- kerekamerbedrijf, de fotostudio en de werkruimte. Tevens werd het bestaande pand rigoreus verbouwd, ongeveer tot zijn huidige vorm. Het enorme assorti ment artikelen werd teruggebracht tot voornamelijk foto-artikelen en boeken. Met deze specialisatie veranderde het bedrijf tevens van eenmanszaak in firma, met Jan, Jook en Weren Nauta als vennoten. In 1970 kwam Daan Welboren in dienst als boekverkoper; hij nam de lei ding van de boekhandel voor zijn reke ning. In 1973 kreeg het bedrijf opnieuw een filiaal; in het pand van but aan de Badweg. De verwachte omzetstijging in de loop de jaren bleef echter uit en na zes seizoenen (in 1978) werd er mee gestopt. Politiek In tegenstelling tot zijn vader had Jook Nauta belangstelling voor allerlei maatschappelijke activiteit buiten het bedrijf en hij kwam in de plaatselijke po litiek terecht. In 1974 kwam hij op een verkiesbare plaats te staan, werd geko zen en werd meteen wethouder. Dat zou acht jaar duren en in die tijd liet hij zich in het gemeentebestuur duchtig gelden. Hij leverde het bewijs dat een zaak niet „kapot" hoeft te gaan als de baas zich met de politiek bezig houdt. Nauta druk te een duidelijk stempel op het plaatse lijk bestuur en zijn ideeën waren nogal eens omstreden. Zelfs nu wordt nog gesproken over „de tijd van Nauta" en er kan gerust worden gezegd dat een tijdperk werd afgesloten toen hij vorig jaar de politiek vaarwel zegde. Een bij zonderheid is dat tegelijk met Nauta zijn personeelslid Daan Welboren in de raad werd gekozen en er nog steeds inzit. De verschillen op politiek gebied hebben de onderlinge relatie binnen het bedrijf nooit verstoord. Zaken en politiek bleven strikt gescheiden. In 1978 vond weer een rigoreuze ver bouwing plaats; tevens veranderde de structuur van het bedrijf. De firma werd ontbonden en Jook nam de zaak over en maakte er een b.v. van. Men ging de tachtiger jaren in met acht medewer kers;'s zomers kwamen daar nog één of twee seizoenkrachten hij. Behoefte aan versterking van de concurrentiepositie leidde tot toetreding tot de Combi-foto- organisatie; ten behoeve van de boeken branche gebeurde iets dergelijks: aan sluiting bij de vereniging Icob. De laatste ontwikkeling was het inhaken op de lan delijke trend om in de fotobranche de vi deo een belangrijke rol te laten spelen. lauta voor zijn eerste winkeltje in de Hogerstraat. Op 3 mei 1933 opende de 21-jarige en uit Den Helder afkomstige Jan Nauta in een pand van Kees Boon (,,Kees Rachel"J in de Hogerstraat te Den Burg een fotozaakje. Daarmee werd de basis gelegd voor de huidige foto-, video- en boekhandel. J. Nau ta, die er dus een halve eeuw heeft opzitten. De stichter heeft het jubileum niet mo gen meemaken; hij overleed op 1 maart van dit jaar en om die reden werd de viering van het 50£jarig bestaan verschoven naar de herfst. Het is tevens het jubileum van zoon Jook Nauta die op 25 juni van dit jaar 25 jaar in het bedrijf werkzaam was. Er is dus aanleiding om eens terug te blikken in de geschiedenis van dit familiebedrijf, temeer daar die geschiedenis verre van saai is. Hieronder grepen uit de geschiede nis, opgetekend aan de hand van oude stukken en mondeling doorgegeven mooie verhalen." wtiurs De oorlog ging verder in een betrekke lijke rust voorbij. Tot in november 1944 zo'n 700 Texelse mannen tussen de 18 en 35 jaar naar Assen moesten om daar ver dedigingswerken aan te leggen. Vrouw en twee kinderen gingen toen naar een tante en de winkel ging op slot. In Assen werden de Texelaars ondergebracht in scholen en vervolgens in het gevorderde psychiatrisch ziekenhuis Port Natal. La ter kon men op verzoek ook bij particu lieren wonden ondergebracht en onge veer de helft maakte daar gebruik van, waaronder Jan Nauta. Zijn openlijk anti-Duitse houding speel de hem nu ook weer parten. In maart keerde het overgrote deel van de man nen terug naar Texel maar Jan Nauta en nog twintig „staatsgevaarlijken" moesten blijven. Pas op 18 mei 1945 arri veerde hij na avontuurlijke omzwervin gen weer op Texel, ruim na de bevrijding en de Russenoorlog. Die verlate terug keer bleek overigens wel het leven gered te hebben van de familie Nauta. Terug op Texel trof hij het winkelpand grotendeels in puin aan. Tijdens de be schieting van Den Burg op 6 april waren er 6 granaten ingeslagen. Aan de We verstraatkant zag het er nog vrij redelijk uit maar achter was het een enorme ra vage. Ook het naastgelegen pand op de hoek Weverstraat-Parkstraat (toen nog Bakkers Ijzerhandel) was verwoest eve nals het achtergelegen woonhuisje aan de Burgwal. Als de familie Nauta in het huis was geweest, zou zij dit niet over leefd hebben. De veilig geachte plek midden in het pand was doorzeefd met granaatscherven. Alles weg Direct na de beschieting hadden vrienden en familie er voor gezorgd dat de ergste ravage werd opgeruimd en de behouden gebleven delen van de voor raad, negatieven, enz. werd opgeslagen bij zwager Jaap de Graaf op het Koge- reind. Precies op de dag van zijn terug keer naar Texel, terwijl hij met zijn vrouw de schade in de Weverstraat stond op te nemen, vloog op het Kogereind een Duitse vrachtwagen met munitie de lucht in. Daarbij werden acht huizen ver woest, en gingen in vlammen op. Ook het huis van Jaap de Graaf waar de rest van zijn spullen lag opgeslagenl Alles was verlorenl Hij zat echter niet bij de pakken neer. Met hulp van velen kon in november de winkel weer open en her nam het leven zijn normale loop. Na de oorlog De na-oorlogse jaren kenmerkten zich door een snelle wederopbouw en herstel van de ontwrichte economie. Bakkers Ijzerhandel vestigde zich op de huidige plaats in de Weverstraat en Jan Nauta kocht het inmiddels opgeruimde terrein- tje. Na veel geharrewar met de lokale au toriteiten kreeg hij uiteindelijk toestem ming daar een forse uitbreiding te ma ken. Op 17 mei 1950 werd dit stuk nieuwbouw in gebruik genomen wat een aanmerkelijke vergroting van winkel en werkruimten betekende. De winkel werd zeker driemaal zo groot, een voor die tijd moderne donkere kamer verrees, opslagruimte, een werk plaats en boven een mooi een ruim foto atelier. Het toerisme begon zich langza merhand te ontwikkelen en daarvan werd al spoedig geprofiteerd. Naast de foto-artikelen verschenen steeds meer andere artikelen; souvenirs, strandartike- len, speelgoed, enz. In 1956 werd de boekhandel van de fa. W. C. Reij uit de Warmoesstraat overgenomen. Door een interne verbouwing waarbij de winkel opnieuw werd vergroot, kon die er ook nog bij worden ondergebracht. In die ja ren was het aanbod van artikelsoorten overdadig groot. Vrijwel alles op non food gebied was verkrijgbaar. Het brief en inpakpapier uit die tijd gaf de volgen- Naar de Weverstraat Het pand in de Hogerstraat werd te klein. In 1936 werden twee huisjes in de Weverstraat gekocht. Die werden gesloopt em op 1 mei 1938 werd de nieuwbouw in gebruik genomen. De oorlog diende zich aan en in 1939 moest Jan Nauta met de mobilisatie in dienst. Hij had inmiddels een assistent aange trokken zodat de winkel open kon blij ven. Met een groep van ongeveer 100 man, voornamelijk Texelaars werd hij ge legerd in de duinen bij paal 9. Nauta kneep er regelmatig tussenuit. Natuurlijk liep dat mis en het gevolg was verschil lende keren arrest waarbij de straf moest worden uitgezeten in het (voor velen nog bekende) cachot op de Stenen plaats. Het kwajongensachtige karakter van Nauta zou zich nog vele malen laten gelden. Het was een eigenschap die men later ook bij zijn zoon zou aantreffen. Jan Nauta werkte hard, maakte lange dagen, en deed alles alleen. Naast foto's maken, filmrolletjes ontwikkelen en af drukken en andere foto-artikelen, ver kocht hij al spoedig ook horloges, goud, zilver en prentbriefkaarten. Hij deed za ken met Reijer Daalder uit De Koog (nu Supermarkt Daalder) waar films werden verkocht en ontwikkelwerk werd ingeno men. Dat betekende iedere dag op de fiets naar De Koog als de winkel dicht was. Nauta was toen al een bekend landschapsfotograaf. Hij deed regelma tig mee aan tentoonstellingen en wedstrijden. Vele prijzen herinneren nog aan zijn successen daar. Maar hij was en bleef een kwajongen die nogal eens wat streken uithaalde. Eén daarvan gaat over de „unieke" foto van een kerkuil. Een boeiend verhaal hierover verscheen in het blad „Focus". Want het was nog weinigen gelukt om met heel veel ge duld een foto van zo'n uil te maken. De werkelijkheid was echter dat het een pas dode uil was die heel knap in het foto atelier in boomtakken werd gemonteerd en van een passende achtergrond en verlichting werd voorzien. Oorlog werd dit nieuws winkelpond een de Weverstreet in gebruik genomen. Links is nog een te zien ven de winkeliwerkpleets ven Bekkers IJzerhendel. Duitsers gooiden de etelegeruiten stuk. omdet zij door Jen Neute de winkel i De oorlogstijd is voor de fa. Nauta nogal spannend verlopen. Jan Nauta kon zich na de capitulatie weer geheel aan zijn zaak wijden. Zijn opstandige na tuur bracht hem al spoedig in conflict met de bezetter. Hij werd betrokken bij il legale bladen waarvoor hij foto's van o.a. het koninklijk huis afdrukte. Dat werd blijkbaar bekend. Een Texelse NSB-er tipte de Duitsers en op 7 maart 1941 werd hij gearresteerd. Na 10 weken voor arrest in het „Oranjehotel" ofwel de ge vangenis in Scheveningen en in Amster dam wend hij door een Duitse rechtbank wegens gebrek aan bewijs vrijgespro ken. Dat dit voorval in het begin van de oorlog plaatsvond is ongetwijfeld zijn geluk geweest. Later werd je in dit soort gevallen al snel gedeporteerd. Niettemin had hij het bij de Duitse In- selcommandant verbruid. Als straf kreeg hij een plakkaat op de winkel met de tekst „Für Deutsche Wehrmacht verbo ten". Dat betekende omzetverlies, want het soldij van de op Texels gelegerde Duitse soldaten werd grotendeels op Texel en dus ook in de winkels besteed. Het trof hem echter niet zo zeer want daardoor bleven vele schaarse artikelen die anders door de Duitsers werden weggekocht voor de Texelaars beschik baar. Zelf had hij wel plezier om dat bord. Want met veel genoegen verwij derde hij en soms hardhandig, Duitse soldaten die toch de winkel inkwamen om iets te kopen. Die zaten in een onbe haaglijke positie omdat ze een bevel van hun commandant overtraden. Dat leidde een keer tot een nachtelijke wraakactie waarbij de etalageruiten werden ingegooid. De cheos die het gevolg wes ven de beschieting in opril 1945. Femllieleden zijn bezig te redden wet er nog te redden velt.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 15