(ji ocn ^warts-Jexels in het Geen eiland op ten eiland Blij met service en gastvrijheid Particuliere glasinzameling op Texel mogelijk? laartenhuis sfeervol geopend Fokker Four-vliegers: JO-ouders praten rer werkweken BA-KAB0 woedend er besteding fintig mille Sint Nicolaasactie „Troef-tien" Mishandeling Georgiëreizigers houden reünie Rijverboden Lichte stijging herfstdrukte Verse mosselen HAVENRESTAURANT TEXEL JAARGANG Nr. 9828 ctie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Borg, tel (022201 2741. n werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75. De Koog, tel. (022281 266, Oosterhof, Golfslag 32. Den Burg, tel 1022201 4988 en Niek van der Heij- De Wesp" bij Oranjestr. 31, Oosterend, tel. (022231 964 advertenties, abonnementen, etc. weid De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ion (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 DINSDAG 1 NOVEMBER 1983 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652 Abonnementsprijs /17,— per kwartaal 70 cent incasso; los 70 cent Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25 01.742, NMB nr 67.34.60 398. oor mest in een kruiwagen te scheppen, een kist open te zagen waar- r een stoel te voorschijn kwam en door enig weefwerk te verrichten, nde burgemeester J. A. Engelvaart vrijdagmiddag officieel het Maarten- De genoemde handelingen symboliseerden het werk waarmee men in dit sociaal therapeutisch centrum op antroposofische basis bezig idt. Tot do genodigde toeschouwers hoorden onder meer ouders en fami- iden van de 14 bewoners van het Maartenhuis alsmede verteger.woordi- s van de Camphill organisatie, de Stichting Christophorus en afgevaar- den van Texelse organisaties zoals de Vereniging Ouders van gehandicap- en Texelse Reede. Door het groot aantal genodigden was men gedwon- op het terrein aan de Ruijslaan een grote tent te plaatsen waar de ope- g zich voltrok en waar diverse sprekers benadrukten dat het Maartenhuis delijk een uniek project is dat mogelijk een nieuwe fase inluidt in de op- g en begeleiding van geestelijk gehandicapten. iat unieke betreft vooral het feit dat Maartenhuis kleinschalig is en ruim- leeft aan maximaal 18 bewoners De lense opknapbeurt van het centrum it stand gekomen zonder een cent sidie en de heer Van Dijk van het Pedagogisch Verbond en het Ra- duis in Bergen (dat de kinderen uit „vorige" Maartenhuis onder zijn de heeft.) benadrukte dat het zelf ken in kleine huizen zonder over- Ishulp de toekomst van de zwakzin- inzorg kan zijn. ,,De weg die nu nog, tegen beter weten in, wordt be- ideld is een heilloze. We bedenken inen en vragen subsidie aan maar werkwijze is uitgeput. We zullen improvisatie kleinschalig in de slag e ouders van het lager beroep- derwijs Texel zullen op de oude- md van donderdag a.s. discus- en over .schoolreisjes en werk- cen". De bedoeling is dat op deze meningen aan het licht komen grond waarvan de onderwijsge- den zich kunnen beraden over de dige praktijk van de schoolreisjes werkweken. iver deze aangelegenheid is de ste tijd nogal wat te doen. Niet alle ers zien het nut in van deze reisjes en de onderwijzers zijn niet allemaal mening dat met de organisatie van i uitjes op de oude voet moet wor- voortgegaan. et onderwerp komt na de pauze aan orde. Bij monde van enkele ouders in diverse standpunten inzake de es worden vertolkt, waarna de zaal lelegenheid krijgt hierover na te den- om vervolgens een mening naar vo te brengen. Daartoe zullen de aan- igen in diverse groepjes worden on- rerdeeld. Elk groepje krijgt een orzitter" die tenslotte namens het ipje spreekt. Voor deze werkwijze is izen om zoveel mogelijk meningen deeën los te krijgen, zonder dat men- elkaar hun standpunt opdringen. Door u niet aan de afspraken te hou- pleegt u ons inziens een grove daad onbehoorlijk bestuur en toont u zich onbetrouwbare werkgever." Aldus bestuur van de plaatselijke afdeling de Federatie Abva-Kabo (de ambte- enbond) naar aanleiding van het luit van de gemeenteraad om een be- g van /20.000 niet voor een tijdelij- arbeidsplaats te bestemmen. Zoals (end is de genoemde twintig mille het jltaat van „inleveren" door de amb- aren om aldus een arbeidsplaats te eppen. De gemeenteraad heeft het d echter in de gewone dienst van de neentebegroting verwerkt en de tijde- (halve) arbeidsplaats komt er dus Abva-Kabo neemt daar geen ge- )gen mee. In een boze brief aan de d wordt erop gewezen dat over de iteding van inhoudingen op het sala- van overheidspersoneel op centraal eau afspraken zijn gemaakt en dat de d deze afspraken thans heeft ge- onden. „Wij zullen ons op korte ter- n beraden over de geëigende stappen wij tegen uw besluit kunnen nemen, spoedig mogelijk zullen wij u hierover chten", aldus secretaris J. K. Oomens nens het plaatselijk Abva-Kabo ►tuur. moeten en wij volgen de ontwikkelingen op Texel met veel belangstelling", aldus Van Dijk, die perplex stond dat men in drie jaar de vervallen gebouwen had we ten op te knappen. „Ik ben hier in 1980 geweest en zag geen mogelijkheden voor herstel, althans dat ging volgens mij minstens tien jaar duren." Hij bood een tandem aan en een stenen kruik die door één van de dorpelingen werd uitge pakt en trots en uitgelaten aan de geno digden werd getoond. Een handeling die zich bij het aanbieden van andere ca deaus herhaalde en aantoonde hoe blij de bewoners met de giften waren. Legende Voordat de burgemeester de opening verrichtte werd een rede voorgelezen van begeleidster Edelgard Jansen- Arfeller die de Hollandse taal nog niet voldoende beheerst om langdurig het woord te voeren. Ze benadrukte dat het Maartenhuis wil werken overeenkomstig de legende van Sint Maarten die als sol daat Martinus zijn mantel doormidden sneed en de helft weg gaf aan een arme bedelaar. De heer Wessels van de Stichting Christophorus (de instantie die het Maartenhuis in 1980 kocht) gaf een over zicht van de geschiedenis van het huis. Het stenen gebouw aan de Ruijslaan diende aanvankelijk als vakantiemoge lijkheid voor kinderen van werknemers van de Amsterdamse Droogdokmaat schappij (kinderdok) en met een flinke uitbreiding werd later een antroposofi sche opvang voor dubbel gehandicapte De Winkeliersvereniging Den Burg start 7 november de jaarlijkse Sint-actie die drie weken zal duren, de Troef-Tien actie. Bij besteding van 710,— ontvangt de consument een gratis Troef-tien bon, die men open kan krassen. Onder de waslaag bevindt zich een stukje van een puzzel. Dit wordt op een gratis Troef-tien kanskaart geplakt. De complete puzzel bestaat uit acht puzzelstukjes en vormt tesamen een Troef-tientje. De complete puzzel kan als 710— worden besteed bij de Troef-tien winkeliers. Uit de ingelever de Troef-tientjes wordt wekelijks een hoofdprijs van 7500,— getrokken waar van de winnaar via de Texelse Courant bekend gemaakt zal worden Een 17-jarige Texelaar deed zaterdag bij de politie aangifte van mishandeling. Hij vertelde de avond tevoren in een bar in Den Burg ruzie gekregen te hebben met een jongen. Laatstgenoemde had hem in het gezicht geslagen met als re sultaat twee blauwe ogen, gezwollen neus en een gebroken tand. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. Burgemeester Engelvaart schept de laatste mest in de kruiwagen en opende daarmee het Maartenhuis kinderen. Wessels herinnerde hoe hij de leegstaande gebouwen drie jaar geleden had bekeken en tot de conclusie was ge komen dat er niet veel van over was. „Jonge autochtonen hadden in het Maartenhuis onderdak gevonden voor activiteiten waarvoor elders geen plaats was", zei hij, daarmee doelend op de forse slooppartijen van de Texelse jeugd Christophorus kocht het terrein maar de eerste pogingen om een „dorp" te stich ten mislukten. „Dat was een moeilijke tijd en hoewel er veel mis ging is het toch vooral aan de hulp van de mensen van het eerste uur te danken dat wij nu een nieuw huis kunnen openen." Wes sels noemde het treurig dat het Maar tenhuis geen AWBZ erkenning heeft maar aan de andere kant blijft men zo vrij van allerlei regelingen en voorschrif ten. „Die stortvloed blijft ons bespaard en als het lukt om zonder de AWBZ sub sidiestroom verder te gaan dan is dat een voorbeeld voor anderen." Samen Burgemeester Engelvaart zei blij te zijn dat hij was uitgenodigd om de opening te verrichten. „U wilt geen eiland op een Momenteel wordt op Texel op vrij grote schaal afvalglas ingezameld dat in de fabriek wordt omgesmol ten om tot nieuw glas te worden ge maakt. Nog beter zou het zijn als dit glas niet eerst wordt gesmolten maar direct opnieuw gebruikt wordt volgens het oude statiegeldsysteem. Voor dit idee bestaat de laatste tijd veel belangstelling en het wordt op enkele plaatsen in het land al toege past. Gebruikt glas wordt huis aan huis opgehaald, gesorteerd, gerei nigd en weer aan de betreffende fa brieken verkocht. Een dergelijk be drijf zou door een particulier kunnen worden aangepakt. Ook het Texelse gemeentebestuur is al meerdere malen benaderd door mensen die een dergelijk bedrijf willen opzetten, waaronder de heer A. C. de Ridder uit de Beatrixlaan in Den Burg. Laatstge noemde heeft een brief aan de gemeen teraad geschreven met het verzoek om medewerking bij het opzetten van een glasverwerkingsbedrijf op Texel. De Ridder vertelde ons dat gebleken is dat in een gemeente van 15.000 inwo ners een glasverwerkingsbedrijf met 2-3 werknemers rendabel kan draaien. Op Texel, waar een grote hoeveelheid glas- afval voor toeristen wordt ingebracht, moet dat ook mogelijk zijn. De Ridder, thans werkzaam als chauffeur en als zo danig gedeeltelijk afgekeurd hoopt in de toekomst zijn brood te kunnen verdienen in het door hem gewenste Texelse glas verwerkingsbedrijf. Hij wijst erop dat een dergelijke vorm van particuliere glas inzameling voor de gemeente ook in fi nancieel opzicht aantrekkelijk is. De hui dige glasinzameling is namelijk niet ren dabel; de gemeente legt er jaarlijks geld op toe. Zonder medewerking van het publiek of dwingende voorschriften van de over heid zal het niet lukken. De mensen moeten bereid zijn hun afvalglas ge scheiden naast de gewone vuilniszak te zetten. Veel meer glas dan wel eens wordt gedacht kan aan de fabrikanten worden terugverkocht. Wat daarvoor niet in aanmerking komt, is voornamelijk kapot en beschadigd glas. Dit kan op de „oude" manier van Texel worden afge voerd maar zelfs in deze sector is een be ter rendement te bereiken door het witte glas van het gekleurde te scheiden. De gemeente Texel heeft belang bij het sti muleren van hergebruik van afval. In de naaste toekomst wordt de vuilstort plaats gesloten en het huisvuil moet dan naar de overkant om daar verbrand te worden. Dat is zeer kostbaar, mede door het transport. Het is daarom van belang de afvalberg zo klein mogelijk te houden door te voorkomen dat nog bruikbare materialen, zoals verpakkingsglas, erin terecht komen. Vrijdagavond 11 november komen de deelnemers aan de reis naar Georgië in hotel De Pelikaan bij De Koog bijeen voor een soort reünie. Op deze bijeen komst kan worden nagepraat, er kunnen foto's van elkaar worden bekeken en eventueel nabesteld en het is de bedoe ling dat de door de heer G. A. Oskam opgenomen videofilm zal worden ver toond. Mogelijk zijn er meer reizigers die iets willen laten zien; deze worden ver zocht even contact op te nemen met Marjan van der Vis, Gerritslanderdijkje 41, telefoon 02220-2459. eiland zijn en dat is een goed uit gangspunt. We moeten het samen doen", aldus de burgemeester die de lei ding ook prees voor het doorzettingsver mogen. „Het lege Maartenhuis was een juttersplaats en u heeft gewacht met de opening tot u daadwerkelijk kon laten zien hoe fijn het nu gaat." Engelvaart was een maand geleden gevraagd om het huis te openen en toen bleek men niet aan de brandveiligheidseisen te vol doen. Dat was binnen enkele weken ge regeld en het was voor de burgemeester een teken dat men van goede wil is. „Ik vind dat geweldig." De burgervader was minder te spre ken over de staatssecretaris van volksge zondheid die het Maartenhuis niet als AWBZ centrum wil erkennen. „Volgens mij is hij een beetje in de war, want de afwijzing van het ministerie werd naar Limburg gestuurd." Een vergelijkbaar huis heeft onlangs echter via protest bij de Raad van State erkenning gekregen en Engelvaart sprak de hoop uit dat dit het Maartenhuis ook lukt. Tegenstelling Een vertegenwoordiger van de ou derkring van het Maartenhuis bood een schilderij aan en een vader van de ou derkring Christophorus gaf een envelop met inhoud bestemd voor de aanschaf van een Drents weefgetouw. Ze bena drukten dat veel ouders niet antroposo fisch denken maar toch hun kinderen plaatsen in het Maartenhuis of in andere huizen met dezelfde grondslagen. „Die tegenstelling houdt me wel eens bezig maar als ik zie hoe goed onze kin deren een plaats hebben gekregen in de ze leefvorm kan ik niet anders dan blij zijn met dit huis." Mark van Rijsselberghe van Sint Do- natus overhandigde „als bedrijf met de zelfde achtergrond" een mestvork en beloofde een wagen mest af te zullen le veren als de agrariërs van het Maarten huis die nodig hebben. Van een zuster huis van de vaste wal kreeg men een kalf aangeboden en mevrouw Lasthuizen van de Vereniging Ouders van Gehandi capten Texel bood een geit aan. Een af gevaardigde van het Christophorus per soneel had een wandkleed meegeno men en constateerde dat het Maarten huis al zelfstandig wordt en, wat belang rijker is, veel prijs stelt op goede contac ten met Texel. Men was van plan de opening een week eerder te houden en toen van Christophorus het bericht kwam dat er dan niemand beschikbaar was om het feest mee te maken werd meegedeeld dat het toch doorging. „Toen echter bleek dat de burgemeester in Rusland zat verschoof men de datum zonder morren. Dat was belangrijk." Na de toespraken werden de gebouwen beke ken en aan het einde van de middag werd door de bewoners een spel opge voerd met de titel „De roggekorrel." Tijdens de nachtpatrouille van 29 op 30 oktober legde de politie kort na elkaar twee rijverboden op aan Texelaars die kennelijk teveel hadden gedronken. In beide gevallen wees de blaasproef een promillage aan van 0,5 tot 0,8 zodat geen proces verbaal werd opgemaakt. Je zou zeggen dat mensen die hun dagelijks brood verdienen door in ve r keersvii e gtu igexu_heJ ic opters„_of straaljagers te vliegen in hun vrije tijd wel eens wat anders willen dan in de lucht zitten. Die veronderstel ling gaat in ieder geval niet op voor de luchtvaartenthousiasten van het Fokker Four-team. Dat is een groep beroepsvliegers die zich als hobby bezig houden met het vliegen in de antieke Fokker S11-toestellen. Ze hebben een demonstratieteam dat de afgelopen jaren op tal van vlieg- feesten en bij andere evenementen is opgetreden. Met het eiland Texel heeft de groep bijzondere banden. Het Fokker Four-team is er niet alleen met veel suc ces opgetreden tijdens het vliegfeest maar er worden ook trainingsweekenden doorgebracht. Het afgelopen weekend gebeurde dat voor de tweede keer. Waarom Texel? Rob Posma, één van de vliegers: „Het is hier rustig, weinig an der vliegverkeer. En we krijgen erg veel medewerking van de havenmeester. We hebben het gevoel echt welkom te zijn en dat draagt bij aan een prettige onder linge sfeer." Tijdens het trainingswee kend kon men de vier gele toestellen met rode neus en vleugeltips herhaaldelijk in keurige formatie in de omgeving van het vliegveld zien rondvliegen. Soms was ook een vijfde toestel in de lucht waar mee spectaculair stuntwerk werd ver richt. Vijf toestellen is noodzakelijk om de garantie te kunnen geven dat altijd met vier kan worden opgetreden. Tenslotte zijn het oude vliegtuigen zodat een reservetoestel geen overbodige luxe is. Reserve zit ook in de groep vliegers. Per toestel zijn drie piloten beschikbaar, zodat het altijd wel lukt om voor een de monstratie voltallig paraat te zijn. De herfstvakantie op Texel is iets drukker geweest dan vorig jaar. In de periode van vrijdag 7 oktober tot en met zondag 23 oktober vervoerde Teso 2697 personenauto's. In de ver gelijkbare periode vorig jaar (8 tot en met 24 oktober) werden 2582 auto's vervoerd, een toename derhalve van 215 auto's oftewel 0.8%. Het Fokker Four-team is bezig een nieuw programma in te studeren. Inmid- jjels hebben minstens een miljoen men sen in Nederland het team aan het werk gezien. Wil dit publiek geïntereseerd blij ven, dan moet het gebodene af en toe wisselen. Naarmate het team langer bestaat worden de programmas steeds (02226) 310 Het Fokker Four-team in actie boven het Vliegveld Texel. aantrekkelijker, SI te ingewikkeld kan men het niet maken Posma: „Vergeet niet dat we het allemaal naast ons gewo ne werk moeten doen. Als één van de vliegers een tijd niet beschikbaar is moet hij snel weer kunnen aansluiten en mag dan dus niet hopeloos op achter zijn ge raakt." Is het niet vervelend om na een dagtaak die uit vliegen bestaat ook in het vrije weekend in een toestel te moe ten stappen? „Juist niet. Vliegen in ou de toestellen zoals deze Fokkers is totaal anders dan het straks gereglementeerde en ge-automatiseerde verkeersvliegen. Dit is écht vliegen en daarom voor ons heel ontspannend." Op Texel hadden de Fokker Four- vliegers met slechts één berperking te maken: woon- en natuurgebieden moesten zoveel mogelijk worden geme den. Dat betekende dat niet boven Den Burg werd gevlogen hoeveel veel men sen dat best een mooi gezicht zouden hebben gevonden. Ook de Schorren en de gehele duinstrook tussen De Koog en de noordpunt waren taboe. De Eierland- se polder met directe omgeving bood echter ruimschoots voldoende mogelijk heden. Te verwachten is daarom dat het team nog wel eens zal terugkomen.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1