„WAT IK ZEGGEN WOU.." H. Heetveld en P. Daalder waren de beste menners Jitstel van executie roor paviljoens Geslaagde wedstrijden in De Dennen Kerkeveiling in De Cocksdorp imité moet tegenbezoek eorgiërs voorbereiden Iromfietser licht ewond aadsvergadering Schoolhoofd De Waal Gemeente benadert opnieuw kandidaten Begin van brand in NlOZ-laboratorium Beroeps- en studie voorlichting Open brief aan burgemeester Engelvaart De tocht naar Georgië Marifoon in beslag genomen Ankers gestolen Voldoende belangstelling voor Yoga-groep Lichte schade Goochelaar in Lindeboom Derde keer Aanrijding SDAG 1 NOVEMBER 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Enkele deelnemers aan de reis ar Georgië hebben zich per brief het gemeentebestuur en de sleiding gericht met het voorstel comité te vormen, dat een te- nbezoek van ongeveer 100 Geor- jrs in 1984 of 1985 moet orbereiden. Het is de bedoeling dat niet alleen de d-strijders naar Texel zullen komen, iar ook allerlei gewone" mensen van eenlopende leeftijd, zoals ook het ge was met de groep doe in Georgië op zoek was. ,,Het moet een vriendelijke tmoeting worden van volk tot volk", us Nan Huisman Tzn, die voortgezet ntakt tussen Texel en Georgië ziet als n vrededienende aangelegenheid. Huisman vindt verder dat een reke- ng moet worden geopend om geld in zamelen voor het bekostigen van het jenbezoek. Hij en zijn medereizigers P. n Heerwaarden, T. Nuijten en C. P. an willen het goede voorbeeld geven ior alvast elk ƒ100,— beschikbaar te allen voor dit doel. Een 20-jarige Texelaar botste zondag et zijn auto tegen een bromfietser op it kruispunt Waalderstraat-Spinbaan. irstgenoemde kwam van de Spinbaan de 17-jarige bromfietser reed op het itspad van de Waalderstraat. De brom- er botste tegen de rechterzijkant van auto die daarbij een forse deuk jliep. De brommer werd zwaar bescha- gd en de bestuurder werd licht ge- ond aan een hand. Dinsdag 8 november vergadert de ge- lenteraad, aanvang 19.30 uur. De enda luidt als volgt. Vaststelling besluitenlijst vergade- 17 september 1983. Vaststelling besluitenlijst vergadering oktober 1983. a. Ingekomen stukken; Mededelingen; Beantwoording raadsvragen. Intrekking driepartijenovereenkomst ssen Newomij, EMK en gemeente xel Voorbereidingsbesluiten: N.V. Luchtvaartterrein Texel voor de :breiding van het havenkantoor cp het egveld; Bouwplan P. Drijver voor de bouw n een woonhuis met bedrijfsruimte op it industrieterrein te Den Burg; MAB club Texel voor de aanleg van m crossterrein nabij het vliegveld.; Bouwplan Handel- en transportbedrijf in Maldegem voor de bouw van een huur aan de Pontweg nummer 16. Diverse besluiten met betrekking tot instelling van een Texelse indicatie- immissie ingevolge de wet op de ijaardenoorden. Beschikbaarstelling krediet voor re- mstructie kruispunt Naalrand- ;olpweg Beschikbaarstelling krediet voor de aatsing van een garage/berging bij de oning Hogereind 4. Beschikbaarstelling krediet voor ver- inging offsetmachine. Overzicht onvoorziene uitgaven Medewerking ex artikel 72 Lageron- irwijswet voor vernieuwen dakgoten :hool met de Bijbel te Oosterend. BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE A. Kiljan rijdt zjn span ponys docr hindernis 3. IFoto J. Smit. Heidehof'j Uitstekende weersomstandighe den begunstigden de zaterdag ge houden samengestelde men wedstrijden om het kampioenschap van Texel, georganiseerd door de vereniging ,,De Blijde Rijders". Bij de dubbelspannen liet P. Daalder het kleinste aantal strafpunten noteren en werd daarom eerste; bij de en kelspannen ging deze eer naar H. Heetveld. De wedstrijden waren een gevarieerde en boeiende belevenis, ook voor mensen die zich niets als „kenners" beschou wen. Het was daarom jammer dat er niet meer publiek was. Op het terrein bij „De Zilvermeeuw" werd om half tien begon nen met de dressuurproeven en 's mid dags gingen op hetzelfde terrein de eerste vaardigheidsproeven in het men nen van start. Daarnaast was er de ta melijk spectaculaire marathon door de Dennen, waarvoor de eerste deelnemers om tien uur van start gingen. Die mara thon was verdeeld in vijf trajecten; A tot en met E. De trajecten A en C, elk vier kilometer moesten in draf worden afge legd in 21 minuten. Tijdsoverschrijding leverde strafpunten op. De trajecten B en D, elk één kilometer, moesten in stap worden afgelegd binnen tien minuten. Traject E was een draftraject van bijna vijf kilometer, waarin vier hindernissen waren opgenomen met moeilijke wendingen. Zwaar De meeste strafpunten werden opge lopen in de staptrajecten B en D. Voor veel combinaties was een kilometer A Brans met zijn span zwarten in de dressuurproef. (Foto J Smit, ..Heidehof") De exploitanten van strandpavil- ens hebben enig respijt gehad, taatsbosbeheer heeft afgezien van et plan om de paviljoens in een ïelle tweedaagse aktie met behulp de sterke arm te slopen. In laats daarvan wordt afgewacht hoe et executiegeschil (kort geding) dat ij de Alkmaarse rechtbank aanhan- ig is gemaakt, zal aflopen. In dat kort geding, dat dient op 11 no- imber, zal de rechter bepalen of tot oop moet worden overgegaan of dat e uitspraak in hoger beroep bij het msterdamse gerechtshof moet worden gewacht. Staatsbosbeheer is vrijdag met de ex- loitanten overeen gekomen dat uiterlijk november moet worden gesloopt oor de exploitanten zelf als de uitspraak in het kort geding voor de exploitanten ngunstig is. Mr D. C. Kooman, juridisch adviseur an de exploitanten vindt het merkwaar- 9 dat als datum 21 november is be- aald. Als op die dag de uitspraak van et kort geding nog niet bekend is, zou och gesloopt moeten worden. Te ver achten is echter dat de rechter zijn uit- praak op of kort na 11 november zal oen. Gemeente Het zag er aanvankelijk allerminst naar 't dat Staatsbosbeheer deze soepelheid ou betrachten. Er lag een uitgewerkt •an klaar om met inschakeling van aan- emers en mobiele eenheid op 2 novem ber te gaan slopen, als de exploitanten inmiddels niet zelf waren begonnen. Dat leidde tot koortsachtig overleg, waarbij de gemeente een belangrijke rol speelde. Weliswaar is het gemeentebestuur geen partij in deze kwestie, maar als verant woordelijke man voor de openbare orde, zou de burgemeester toch te maken krij gen met de politionele „begeleiding" van de sloop. Geen rel Voor Texel dreigde het een zeer on aangename rel te worden. Alle betrokke nen zijn dan ook blij met het uitstel dat thans is verleend. De mobiele eenheid of andere machtsmiddelen kunnen achter wege blijven, want de exploitanten heb ben zich schriftelijk verbonden zelf tot slopen over te gaan als de Alkmaarse rechter beslist dat het eerder uitgespro ken rechterlijke vonnis moet worden uitgevoerd. De exploitanten hopen uiteraard dat de rechter zal bepalen dat de uitspraak in hoger beroep bij het Amsterdamse Ge rechtshof moet worden afgewacht. De behandeling door het Hof kost zoveel tijd, dat de kans groot is dat het volgen de strandseizoen voor de deur staat als de uitspraak er is. De exploitanten willen de aldus ge wonnen tijd gebruiken om hun pogingen tot beleidsverandering bij Staatsbosbe heer voort te zetten, zodat zij ook op langere termijn de zekerheid krijgen dat hun bouwsels 's winters mogen blijven staan. stappen binnen tien minuten een te zwa re opgaaf. Ook bij de hindernissen wer den veel strafpunten opgelopen wegens tijdsoverschrijding. Dank zij de mede werking van Staasbosbeheer kon de route van de marathon door een prach tig stuk van de Dennen worden uitgezet. Om kwart over twee werd begonnen met het hindernisrijden, het laatste on derdeel van de menwedstrijd. De koet siers moesten hun paarden door 18 poortjes sturen die slechts 40 centimeter breder waren dan de spoorbreedte van de wagens. Op ieder poortje lagen twee balletjes; elk balletje dat er bij het passe ren van de poortjes afviel leverde tien strafpunten op. Bovendien veroorzaakte iedere seconde tijdsoverschrijding een strafpunt. Alleen Piet Daalder bleek in staat alle poortjes foutloos binnen de tijd te passeren. IN „Rebecca" in De Waal had 's avonds de prijsuitreiking plaats tijdens een gezellige bijeenkomst van deelne mers en „aanhang". Volledige uitslag: Enkelspannen (6 deelnemers): 1. H. Heetveld 117,5 strafp., 2. Jac de Graaf 239,5 strafp., 3. A. Kikkert 263,5 strafp., 4. M. Huitema 311,5 strafp. B. en W. willen de gemeenteraad alsnog benaderen met een voordracht van drie personen voor de functie schoolhoofd te De Waal. Uit de zeven kandidaten die opgeroe pen zijn geweest zal een selectie worden gemaakt om te bepalen wie van hen be naderd zullen worden voor een tweede gesprek. De heren Ahlers en Lagerveld vallen buiten deze selectie omdat met hen reeds een tweede gesprek heeft plaatsge had. Uiteraard zal nog moeten blijken of de kandidaten bereid zijn mee te doen aan een tweede gespreksronde Mocht dat niet het geval zijn dan wordt een nieuwe sollicitatieprocedure gestart. B. en W. hebben tot het bovenstaande besloten na overleg met de inspectrice voor het kleuter- en lager onderwijs. Bij de ge noemde tweede gespreksronde zullen on der meer de inspectrice, de ouderverte genwoordiging en de collegeleden voor onderwijs en personeelszaken betrokken zijn. Dubbelspannen (9 deelnemers): 1. P. Daalder 111 strafp., 2. Fr. Bakker 139 strafp., 3. P. Beers 167 strafp., 4. W. Goënga 191 strafp. Zondagmiddag kwam de automati sche brandalarmering van het NIOZ in 't Horntje in werking. Dat gebeurt vaker; tot dusver is het altijd loos alarm ge weest. Deze keer was echter wel degelijk sprake van een begin van brand. Als ge volg van het defect raken van een ther mostaat in een wetenschappelijke proef opstelling was een hoeveelheid water weggekookt en was de apparatuur gaan smeulen. De branddetectors kwamen daarop in werking. Er werd toevallig zon dag gewerkt in het NIOZ zodat eigen mensen er snel bij waren. Intussen was de brandweer gealarmeerd; deze kon onmiddellijk weer huiswaarts keren. De schade is beperkt gebleven tot het appa raat zelf. Donderdag a.s. vindt een grote Studie- en Beroepenvoorlichting plaats in het Johannes College in Den Helder voor de leerlingen van de hoogste klas sen Havo en Atheneum in Noord- Holland-Noord. 48 opleidingen uit het Hoger Beroepsonderwijs en de Universi teit hebben hun medewerking toege zegd en zullen naar Den Helder komen om de leerlingen uit het voortgezet on derwijs te helpen bij hun keuze na de middelbare schooltijd. Gezien de steeds slechter wordende arbeidsmarkt is het goed dat de middelbare scholier zich voorbereidt op een mogelijke studie of beroep De TESO verleent medewerking door de Texelse leerlingen gratis naar en van Den Helder te vervoeren. Nu uw reis met de 200 Texelaars naar Georgië is beëindigd, wil ik langs deze weg eens reageren op een aantal uit spraken van u en uw medereizigers wel ke werden gepubliceerd in o.a. het Dag blad Voor Westfriesland De uitspraak van enkele medereizigers dat: ,,Het ge praat over de tweede wereldoorlog maar eens over moet zijn, en wat de Georgiërs toen in de oorlog deden is niet belangrijk meer", mag dan niet getuigen van enig gevoel, maar uw reactie hierop is nog veel erger. U zegt, en ik citeer: Ik sta niet achter deze conclusie maar er moet eens een punt worden gezet achter dat tweede wereldoorlogs gedoe." Deze uit spraak hebben mi), en zeer veel mensen met mij, zeer gekrenkt, diep getroffen en op het hart getrapt. Als ik in hetzelfde dagblad dan ook nog lees dat u uw tra nen de vrije loop gaf bij de herdenking daar in Tbilisi, dan vraag ik mij af hoe uw reacties zijn wanneer u eens de Texelse begraafplaatsen bezoekt waar de burger slachtoffers van de russenoorlog, va ders, moeders en kinderen, hun laatste rustplaats vinden. Afgezien van wat sen sationele gebeurtenissen, heeft u er geen idee van op welke afschuwelijke wijze deze slachtoffers zijn omgekomen, dat staat niet op de grafzerken vermeld, alleen de datum 6 april 1945 en de dagen daarna. Dacht u nu werkelijk dat de Texelaars die de russenoorlog bewust hebben meegemaakt dat volgens u „Tweede wereldoorlogs gedoe" zomaar vergeten. Nee, burgemeester Engel vaart, u gaat hier duidelijk te ver, zonder rekening te houden met de gevoelens van de verschrikkelijke herinneringen van de nabestaanden van de slachtof fers van de russenoorlog en die zijn er nog veel! Gaarne gun ik u uw reisjes naar Georgië maar ik verzoek u vriende lijk u te onthouden van uitspraken die nog steeds veel gevoeliger liggen dan u denkt. Ann van Heerwaarden-van Swinderen Zwaag Naschrift: U baseert uw conclusie op een dagbladartikel. De burgemeester heeft in Georgië heel an dere dingen gezegd. Hij vindt dat de slachtoffers van de tweede wereldoor log, in het bijzonder de burgers, blijvend moeten worden herdacht. Maar hij wil dat er daarnaast van gewone mensen in itiatieven komen die ertoe bijdragen dat dergelijke verschrikkingen in de toe komst worden voorkomen. De burge meester heeft dit herhaaldelijk in het openbaar gezegd, zelfs voor de Russi sche televisie. Tal van medereizigers zul len dit kunnen bevestigen. -Red. De Texelaars hebben bij hun tocht naar georgië dezelfde reiservaringen opge daan als ondergetekende in de 60-er ja ren. Moeilijkheden bij transport, grimmi ge passencontrole, vriendelijke en gast vrije ontvangsten, eindelose discussies over vrede, uitstapjes naar creche, pio niershuis, sovchoz en oorlogsmonu ment, etc. Uit al die krante-artikelen heeft slechts een zin mij getroffen, na melijk die waaruit blijkt dat Georgiërs bij Mensen van politie en het directoraat kust- en scheepsradio van het ministerie van verkeer en waterstaat hebben don derdag bij een familie aan de De Ruy- terstraat in Oudeschild een marifoon (zend-ontvanger bestemd voor gebruik op schepen) in beslag genomen en pro ces verbaal opgemaakt. Het hebben en gebruiken van dergelijke apparatuur is zonder vergunning verboden. De betref fende familie had herhaaldelijk uitgezon den op het voor reddings- en opspo ringsactiviteiten bestemde kanaal 67 en daarmee de aandacht op zich gevestigd. De zender was opgespoord door de ge noemde rijksambtenaren. enkele gelegenheden duidelijk maakten zeer wel te beseffen dat hun opstand van april 1945 een ramp voor het eiland is geweest. Het was inderdaad hun opstand. Een strijd voor hun vrijheid te gen de Duitse terreur en wel op een zeer laat tijdstip. (Dit laatste was kennelijk ook de mening van de toenmalige Russi sche autoriteiten). De illegaliteit kon zich bij hen strijd aansluiten. Veel leed kwam over de Texelse bevolking als gevolg van de voor hun lijfsbehoud vechtende Rus sen. Ik hoef alleen maar te herinneren aan de diepe ellende in mijn toenmalige omgeving (Parkstraat). In dit licht bezien zit de jaarlijkse Russen-herdenking mij erg dwars., Dit is ook het geval met de Georgië-reis. Als reisdoel voor toeristen volkomen aanvaardbaar, net als zovele andere bestemmingen in de S.U. Maar voor mij was de Georgiëreis onaanvaard baar nu deze geplaatst werd in het kader van een ontmoeting van een groep Texe laars met enkele oud-strijders van het laatste uur. W. J. Duinker Alkmaar. Een Texelaar deed vrijdag aangifte van diefstal van een tweetal ankers met bij behorende lijnen en kettingen die hij op het strandje van De Volharding had ach tergelaten. Genoemde spullen, ter waar de van 7800,— moeten zaterdag 22okto ber tussen 12.00 en 17.30 uur zijn weggehaald. Er blijkt voldoende belangstelling te zijn voor de yogagroep die binnenkort in het Rode Kruis gebouw in Den Burg van start gaat. Initiatiefneemster Anita van der Vis uit Oosterend zou echter graag zien dat zich nog wat meer leden aan melden, de kosten per persoon kunnen dan laag worden gehouden. De lessen worden gegeven van 14.15 tot 15.15 uur of van 15.30 tot 16.30 uur. De kosten voor zes lessen zullen omstreeks ƒ51,— per persoon bedragen. De lessen wor den gegeven door Anita Meereboer uit Hoorn. Nieuwe leden kunnen zich nog aanmelden bij Anita van der Vis, tele foon 02223-651. Een op de Orchismient stilstaande Duitse automobilist werd zaterdag door een andere automobilist aangereden, waarbij lichte schade ontstond, de aan rijder had kennelijk haast want hij reed snel weer weg. De Duitser nam echter het kenteken op, zodat de politie hem snel kon opsporen. Nog vastgesteld moet worden of de man willens en we tens heeft willen doorrijden. De bekende goochelaar/clown Mr. Marcellino treedt woensdag middag op in de schouwburgzaal van hotel De Lindeboom. Hij geeft een show met vele goochel trucs, wonderbaarlijke capriolen, enz. De midag is bedoeld voor de kleinere kinderen in de leeftijd van 3 tot en met 8 jaar. De voorstelling is georganiseerd door de dorpscommissie van Den Burg. De aanvang is half drie en de entree is 73 per persoon. Donateurs betalen 71,75. Voor de derde keer in korte tijd werd door onbekenden de linkerbuitenspiegel gesloopt van de auto van een 43-jarige inwoner van De Waal. De Renault be stelauto stond geparkeerd op de Bo- mendiek; de spiegel moet er tussen 02.00 en 08.00 uur zaterdagochtend zijn afgehaald. Een 61-jarige Texelse automobilist werd woensdag op de Veenselangweg aange reden door een 40-jarige eilandgenoot die de uitrit van zijn woning verliet en de andere weggebruiker niet had gezien. Beide wagens liepen schade op aan on der meer linkervoorspatbord, koplamp en motorkap. Zaterdagavond wordt in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp een kerkeveiling gehouden. De opbrengst van de veiling Is voor de Neder lands Hervormde en Rooms-katholieke kerk in dit dorp. Het organise rende comité heeft vorige week vele artikelen opgehaald in De Cocks dorp en Eierland. Vanaf 1970 worden regelmatig kerkeveilingen in Texels noordelijkste dorp ge houden. Vorig jaar liet men een keer verstek gaan om ruimte te geven aan de veiling voor het R.K. kerkorgel in Den Burg. De opbrengst in 1980 was 16 mille en in 1978 haalde men ƒ14.000,— „binnen". Hoewel er waardevolle zaken ge veild zullen worden is het uiteraard ook een bijeenkomst, waarbij de bieder niet krenterig moet zijn. Voor een krat bier op der Cocksdorper veiling is weieens ƒ140— neergeteld De veilingmeesters zijn Niek Witte, Piet Zijm en Paul Kikkert en alles staat onder toezicht van notaris Boswijk. Het ziet er naar uit dat de veiling, die om 19.00 uur begint, tot in de kleine uurtjes zal duren. Mensen die nog artikelen beschikbaar willen stellen kunnen dat afleveren bij Dick van Heerwaarden, Slufterweg 213 in Eierland of bij Marijke Stolk, R.K. pastorie in De Cocksdorp.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5