„In al die bomen zie ik mezelf" KERRIE HINDERT Niek Welboren exposeert in het raadhuis „WAT IK ZEGGEN WOU.." okbierfeest in rooten Slock „Molengat" vaart tot eind november Vreemd geld Oefen boven de Noordzee! Cursus veeverloskunde AROB bezwaar tegen verwijdering schuur ongegrond verklaard Hoge klaverjasscores tfken ui hniek). BBS VIN V4N LEZERS- CRXUN VtfUNTWOOfiOf lUKMt© ÖN Ot REQWTIE JDAG 4 NOVEMBER 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 5 hsrand" (olieverf). ondernemers - akti vi teiten In café „In Den Grooten Slock" ordt vrijdag, zaterdag en zondag n zogenaamd bokbierfestival ge- luden dat bedoeld is om deze bier- ort te promoten. Caféhouder J. lomen heeft altijd drie soorten Dkbier voorradig maar omdat no- mber in de horeca als bokbier- aand wordt bestempeld zijn er dit eekend negen soorten te krijgen voor het eerst op Texel ook bok- er uit de tap. Om de naam festival eer aan te doen er dit weekend live muziek in het café. ijdag- en zaterdagavond treedt de jazz- oep ,,Jan Rap uit de maat" op. Deze nd is voortgekomen uit een Alkmaar- Jazzworkshop en geeft de voorkeur in het spelen van jazz-standards en im- oviserende swing. De band bestaat uit «p Zwaag (bas), Peter van Raams- nk "(drums), Dirk Barends (gitaar), Kuhne (tenorsax), Frank Rojer fombone), Willem Kwin (saxen), Mi- lel Duyves (klarinet) en Charley Nanlo- (bandleider, trompet en bugel). Deze iht personen treden beide avonden naf ongeveer 21.00 uur op en de toe ing is gratis. Zondagmiddag wordt popmuziek in verband gebracht met bokbïer door het optreden van de Texelse groep Scrap Heap De band is uitgedund tot een trio met Wilco Witte (bas en zang), Chris Blanken (drums) en ,,Pinie" (gitaar en zang). Dit optreden met new wave en stevige rock begint om 15.00 uur en ook hier is de entree gratis. In het café kan men met alleen bokbier proeven, er is ook schriftelijke informatie over deze drank. In tegenstelling tot de oorspronkelijke plannen zal de veerboot Molengat tot eind november de dienst onderhouden. Dit houdt verband met het feit dat de werkzaamheden aan een der motoren van de „Marsdiep" nog niet zijn voltooid. Westduitse marken Belgische franken Franse franken Zweedse kronen Zwitserse franken Deense kronen Amerikaanse dollars Engelse ponden Oostenrijkse schilling Italiaanse lires Spaanse peseta's 100= mo.oo 100= f 5,34 100= 1 35,50 100= f 36,00 100= f135,75 100= 29,25 1= f 2,91 1= f 4,28 100= f 15,77 10.000= f 17,50 100= f 1,78 Ik heb mij in het weekend mateloos geërgerd aan de overvliegende oude Fokkers van het in de Texelse Courant zo bejubelde Fokker-Four-team. De hele zondagmiddag in het gebrom zitten is geen pretje, vooral niet als die herrie wordt veroorzaakt door een clubje nouveau-riches dat zonodig de samenle ving op hun training meent te moeten tracteren. Het is ronduit arrogant te den ken dat de Texelaars op een dergelijk la waai zitten te wachten. Als zo'n training een éénmalige gebeurtenis is, zal men mij niet in het openbaar horen proteste ren. Ik lees echter dat de piloten zo'n Voruitlopend op de cursus veeverlos kunde spreekt dr. A. van der Braak, me dewerker aan de Faculteit Diergenees kunde te Utrecht, maandagavond 7 no vember in hotel De Pelikaan om acht uur. De inleider zal speciaal aandacht besteden aan de voeding van het rund vee voor en na de geboorte van het kalf. Een juiste voeding blijkt van het grootste belang te zijn voor het kalf maar ook voor de melkproductie van het moeder- dier. Naast de melkveehouders worden ook de deelnemers aan de cursus vee verloskunde op deze avond verwacht speciale band met Texel hebben en dat wij ze daarom nog wel terug zullen zién. Daar zijn we dan mooi klaar mee. Ik overweeg de aanschaf van een stuk ou derwets luchtafweergeschut. Blijf weg boven Harkebuurt! Ik zou zeggen: oefen maar boven de Noordzee, dat lijkt mij een stuk socialer. Jaap Dros, Oosterenderweg 45 Het college heeft een AROB be zwaar van de heer Houwing uit Amsterdam tegen de aanschrijving tot verwijdering van een losse ber ging bij zijn zomerhuis aan de Bos- randweg 498 ongegrond verklaard. De berging was zonder vergunning gebouwd en bij de aanschrijving tot slo pen verweet Houwing de gemeente wil lekeur. Bovendien zou een vaste berging bij het zomerhuis veel te duur zijn. „Die kosten staan in geen enkele verhouding tot het nut van de berging". De beroepsschriftencommissie vindt het AROB bezwaar van Houwing ook ongegrond omdat volgens de regels is gehandeld. Nadat de Raad van State het verzoek van de heer Houwing tot schor sing van de sloop heeft afgewezen is de berging inmiddels oor de eigenaar afgebroken. Op de eerste avond van het kampioen schap van Texel werden zeer hoge sco res behaald. De dames Veeken-Keijser werden eerste met een schitterend pun- tenaantal van 7.816. Ook het koppel J. van Heerwaarden-P van Fleerwaarden scoorde zeer hoog met 7.702 punten. Derde deze avond werd het koppel N. van der Veen-B. de Ridder (met invaller G. Douma) met 7.241 punten. Als vierde eindigden de dames Zoetelief-Vittali met 7.034 punten. Het koppel mevrouw Huisman-R. Kleinveld werd vijfde met 7.019 punten. Er zijn 48 koppels die aan dit kampioenschap meedoen. De vol gende ronde wordt op vrijdag 25 novem ber gespeeld. Stand 1e avond kampioenschap, resp. punten en marsen: Dames Veeken-Keijser J. en P. van Heerwaarden N. v. d. Veen-B. de Ridder Dames Zoetelief-Vittali Mevr. Huisman-R. Kleinveld P. Hartog-P. Keijser Dames Wmter-Daalder H. de Vries-K. Bakker T. Huisman-L. Eelman G. Witte-F. Veeger 7,816 5 7.702 2 7.241 2 7.034 2 7.019 4 6.993 3 6.890 2 6.790 1 6.786 4 6.718 2 Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel in Den Burg oud papier, lom pen en oude schoenen op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende za terdag wordt het oude papier etc. opge haald in de volgende straten: De Zes, Jonkerstraat, W. v. Beie- renstraat, Boogerd, Schoonoordsin gel, Witte Kruislaan, Wagemakerstraat. Zaterdag wordt in De Cocksdorp en omgeving oud papier opgehaald door oudercommissie en leerlingen van de o.l. school. Men wordt verzocht het papier uiterlijk 8.30 uur aan de straat te zetten. 's Middags wordt in de rest van de polder papier opgehaald door de Strij- bosschool van 13.00 tot 15 00 uur. uit de serie ,,/sle of Muil" (gemengde eens, toen ik het gastenboek inkeek dat momenteel in de expositieruimte van het raadhuis ligt. Iemand schreef: mooi werk maar te duur. Hoe kan zo'n man dat nu zeggen? Wat ik vraag, zijn heel normale bedragen; het is zelfs aan de la ge kant. Het duurste olieverfschilderij moet ƒ1.150,— kosten en voor een aqua relletje vraag ik ƒ100,—. Als ik minder vraag, doe ik mezelf tekort. Het is even goed geen vetpot; ik balanceer op het randje van het minimum met geen greintje zekerheid. Van de andere kant kan ik me zo'n opmerking ook wel weer voorstellen. Want ik wordt al gauw ver geleken met de vele mensen op Texel die kunst als hobby of nevenverdienste be oefenen. Die zijn vaak veel goedkoper. Er zijn er bij die zelfs bespottelijk weinig vragen. Maar dat betekent nog niet dat ik te duur ben!" Geen series Uit het bovenstaande mag niet de conclusie worden getrokken dat Welbo ren anti-commercieel is. Het mag dan niet zijn hoogste ideaal zijn, maar als een middenstander vraagt of hij een vignet wil ontwerpen, gaat hij echt wel aan de slag. En hetzelfde geldt voor een teke ning die een hotelier op zijn menukaart wil hebben of voor het ontwerp van een trouw- of geboortekaart. Zoekend Veel ménsen vewachten van een kunstenaar een herkenbare stijl, die na een aanloopperiode niet meer verandert. Bij Welboren kunnen ze lang wachten want er is nog geen zicht op stabiliteit en hij streeft daar ook helemaal niet naar. Veranderingen in mijn bestaan, veroor zaken ook veranderingen in stijl of on derwerpenkeus. Tot invloedrijke gebeur tenissen in zijn leven behoren de reizen die hij onder andere naar Schotland maakte. Er kwam een nieuwe 'lichting' werk uit voort, waarvan een deel op de expositie in Den Burg is te zien. Een aan zet tot een heel opmerkelijke stijlveran dering lijkt een recente reis naar zijn broer Kees in Spanje te hebben veroor zaakt. Dat blijkt uit het aquarel nummer 33 met de titel 'Malaga'. Het stelt (na tuurlijk) een boom voor maar deze is voorzien van een blaadjes die op gevou wen papiertjes lijken en de boom staat in een stralende zonnige omgeving. Is er dan toch een zonnetje gaan schijnen in het leven van Niek Welboren? De tijd zal het leren. Niek Welboren is gek op bomen, vooral als ze er armetierig en kaal uitzien. In de loop der jaren heeft hij er honderden geschilderd of gete kend en een 38 werken tellende greep uit al dat bomenwerk is sinds maandag te zien in de expositieruimte van het raadhuis. Die expositie heet logischerwijs „Bomen", wat de indruk zou kunnen wekken dat het een eenzijdige aangelegenheid is. Allemaal bomen, wat is daar nu aan? Wie de moeite neemt om te gaan kijken ontdekt echter al gauw dat van eenzijdigheid geen sprake is, integendeel. Door verschillen in formaat, techniek en vooral 'visie' is een uiterst bont geheel ontstaan en de vrees dat je door die bomen het bos niet meer ziet, is dan ook ongegrond. Ongetwijfeld zal menigeen het hoofd schudden over Niek Welboren die zijn le ven moeilijker heeft ingericht dan 'nodig' is. Als hij zich soepel zou schikken naar de wensen van het grote publiek en niet telkens tegen zijn rusteloze gewetens volle geest zou aanlopen, zou hij voor zichzelf en anderen gemakkelijker zijn en een ruim inkomen hebben. Hij zou dan aan de lopende band Hoornder kerkjes, Slufters, Muien, Oudeschilder molens, schapenboeten en misschien zelfs Teso- boten schilderen en dat werk zou tegen een lage prijs maar zeer grootschalig snel zijn weg vinden naar Texelaars en toeristen. Maar Niek Welboren rilt alleen al bij de gedachte daaraan. Hij maakt geen series. Hij maakt alleen dingen waar hij zelf achter kan staan, men kan ervan verzekerd zijn dat elk schilderij an- De niet te koop zijnde aquarel ..Fantasie", een voortbrengsel uit de ..sprookjesperiode" ven Welboren. De expositie in het raadhuis duurt drie weken en is op werkdagen open van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Te duur „De mensen hebben er geen idee van wat het is om van kunst te moeten le ven. Vanmorgen merkte ik dat weer Niek Welboren: ..De mensen hebben er geen idee van wat het Is om van de kunst te moeten leven." „Bomen hebben me altijd enorm ge boeid", zegt de 37-jarige schilder. „Dat had ik als kind al. Bij meester Bakker op de lagere school tekende ik boompjes. Bomen met hun kronkelige takken en wortels bieden boeiende vormen en kleuren. Ze vrógen er gewoon om gete kend te worden". Opvallend is dat Welboren vooral ge fascineerd is in bomen die het moeilijk hebben. Dode, of bijna dode bomen, krom en kaal door de zeewind. Het soort bomen dat je ziet staan aan de zeekant van het dennenbos. Frisse groene bo men of bomen met bloemen, zul je ver geefs in zijn collectie zoeken. Somber De veronderstelling dat de schilder geen vrolijke flierefluiter is, dringt zich dan op en wie een tijdje met Niek Wel boren praat ziet die opvatting bevestigd. „Ik zie in die bomen vaak mezelf. In mijn leven is tot dusver niet alles van een lei en dakje gegaan, ik heb nogal eens te leurstellingen moeten verwerken. Ik voel me ook nu als een boom die zich met moeite staande houdt. Ik herken daar om iets van mezelf in die bomen en daarom wil ik ze schilderen. Niet alleen om de vormen maar om het gevoel dat ze uitstralen. Ik vind het prettig als de mensen dat in de schilderijen herken nen, als ze daar door met je meevoelen. Dan weet je dat je niet alleen maar com mercieel bezig bent. Dat stimuleert om werk te blijven maken waar je zelf achter kunt staan, al is het nadeel dat ik van juist dat soort werk moeilijk afstand kan dqen". i Hoofdberoep Afstand doen van werk is echter wel noodzaak om brood oo de Dlank te hou den. Die noodzaak is bij Welboren drin- gerder dan bij andere Texelse kunste naars. Want laten we wel wezen: het overgrote deel van de mensen die op Texel met het produceren van kunst be zig houden doet dat als nevenberoep of als bijverdienste. Of ze zitten in de beel dende Kunstenaarsregeling waardoor zij van een basisinkomen verzekerd zijn en het verkopen van werk aan 'gewoon' pu bliek geen levensnoodzaak is. Als Niek Welboren daarover praat, wordt hij ta melijk boos. Het zou best eens gewaar deerd mogen worden dat hij zich zonder BBK of uitkering staande houdt. Al acht jaar leeft hij uitsluitend van kunst en dat is waarachtig niet eenvoudig. In de naaste toekomst zal het er zeker niet makkelijker op worden want als gevolg van de recessie neemt de bereidheid van de mensen om voor kunst geld uit te ge ven ongetwijfeld af. Welboren wil echter niet zielig gevonden worden want hij heeft welbewust voor de moeilijke weg gekozen. Hij is in het verleden wel eens door een ijverige gemeenteambtenaar benaderd die hem precies uitlegde wat hij allemaal moest doen om voor een uit kering krachtens de Beeldende Kunste naarsregeling in aanmerking te komen. Hand ophouden Maar Niek Welboren hoefde niet. „Er werd van alles gevraagd. Over hoe ik werkte en welke materialen ik had. Dat stond me al tegen. En nog meer de plicht om periodiek een bepaald aantal werken aan de gemeente te moeten afle veren. In zulk werk kun je toch nooit je ziel leggen?" Geen BBKÖuV ëfPöök" geen uitkering krachtensdé öndere rege lingen die het sociale paradijs Nederland kent. ,,lk heb nog nooit mijn hand opge houden en daar ben ik trots op. Ik hoop dat het ook nooit nodig zal zijn". De ken nelijk door onterechte minderwaardig heidsgevoelens en twijfel achtervolgde Welboren zou dat best eens van de da ken willen schreeuwen, vooral als reactie op verhalen die volgens hem in de buurt over hem de ronde deden. Hij wil niet worden versleten als iemand die er zijn gemak van neemt en intussen gretig uit de staatsruif eet. Ik werk voor mijn brood even hard als de boeren in Eier- land", zegt hij. Ook de veronderstelling dat de restauratie van de oude school waarin hij woont en werkt door de ge meente is bekostigd maakt hem verbol gen. Ik heb dit gebouw eigenhandig en met mijn eigen centen opgeknapt. Ik ben er al vijf jaar mee bezig en het is nog niet helemaal klaar. Ik heb daar soms zo veel energie en creativiteit ingestoken dat het ten koste ging van de tekeningen. ders is. Ook op de expositie in het raad huis zal men vergeefs naar 'bekende plekjes' zoeken. Schilderen in opdracht is ook iets waar Niek Welboren het soms moeilijk mee heeft. Het kan net zo uitko men dat zijn ideèen gelijk stemmen met de wensen van een potentiële klant, maar het meeste werk wordt op eigen ri sico gemaakt. Dat in aanmerking ne mend verloopt de afzet van de schilderij en niet slecht. De contacten die de laatste acht jaar zijn opgebouwd dragen ertoe bij dat de meeste schilderijen zijn verkocht voordat ze droog zijn. Erg hoog is de productiviteit overigens niet. „Ik werk in vlagen. Soms kort achter elkaar veel krachtige dingen en soms een tijdje helemaal niets. Dan kan ik het gewoon niet. Als ik het dan toch zou proberen, zou er iets ontstaan waar ik later spijt van heb Ik kan dan beter wat anders gaan doen, in de tuin een gat spitten of zo".

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5