De muskusrat, vrij i lui-lekkerland I 1 I Voor het a.s. weekend Tetak-teams goed op dreef ïxels tafeltennis- ampioenschap Silhouet-knippen Rommets aan kop bij ,,En Passant" Hardlopen in Schoorl Spreekuur diëtiste 5 en 6 november 1983 Artsen Kerkdiensten Groene Kruis i Tandartsen w Apotheek Brand/ambulance Gezinsverzorging Alcohol en drugs. Dierenartsen Noodslachtingen Rijkspolitie Kustwacht Eierland JDAG 4 NOVEMBER 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 9 lat de natuur achteruit gegaan is weet ieder kind. Van geen enkele ere bestemming is zoveel oppervlakte verloren gegaan als juist van natuurgebiedenVeel plant- en diersoorten zijn door menselijk toe uitgestorven of staan op de 'rode lijst'. Dat betekent dat hun teirtbestaan ernstig bedreigd wordt, tok Texel is aan die achteruitgang en aftakeling niet ontkomen. We ■ven de boeken van Thijsse er maar op na te lezen om dat zelf vast Hellen. Of de recente publicaties van onze 'eigen' Jan Drijver, n dan wordt er eindelijk weer eens een heel 'nieuw' dier op ons ei- i vastgesteld en dat isniemand blij! doel hier natuurlijk op de muskus- In de eerste plaats is niemand blij lat dat beest door z'n gegraaf in oe- anten en dijken heel lastig kan zijn. tèlfs bijzonder gevaarlijk. Dat geldt lurlijk juist voor ons lage landje waar grotendeels leven op op de zee vero- land Ons voortbestaan hangt af goede dijken en een goede erafvoer. Is natuurliefhebber hoef je ook niet met de komst van de muskusrat te Hij hoort hier van nature helemaal thuis. Net als konijn en fazant is hij mze streken ingevoerd. Amerikanen let natuurlijke verspreidingsgebied de muskusrat vinden we in Noord- erika, Canada en Alaska. Hij leeft r in moerassen en langs stroompjes rivieren. Dat wil zeggen hij graaft igen en nestholen in de oevers. Die igen beginnen onder water en omdat hoofdzakelijk een schemerings- of htdier is, valt z'n aanwezigheid niet makkelijk op. In de winter maakt hij ternesten. Grote koepels van plant- materiaal in het water, van binnen (treken met modder voor stevigheid jsolatie. Weer bevinden in- en uitgan- zich onder water. De muskusrat is ook een heel goede zwemmer. Hij tot 12 minuten achtereen onder wa- blijven. in de strenge Noord- terikaanse winters weet hij altijd enige imgaten in het ijs nabij zijn nest open louden. het gewin zette men een dier uit op plaatsen waar het van nature niet hoort. Faunavervalsing wordt zoiets genoemd. Een prima omschrijving, vooral vanwege de duidelijk negatieve klank die het woord heeft. Het uitzetten van 'vreem de' dieren is namelijk nooit goed. We kunnen nooit precies bepalen hoe de komst van zo'n volslagen vreemdeling ingrijpt in het, uitgebalanceerde, sa menspel tussen de oorspronkelijke planten- en dierenwereld van de streek. En al brengt de nieuweling ons geldelijk gewin en extra jachtplezier, voor de na tuur kan het ernstige gevolgen hebben. Andere soorten kunnen bijvoorbeeld to taal verdrongen worden en uitsterven. vol, denk ik, omdat: a. ze geen concurrentie hebben; er is geen Europees dier met een soortge lijke levenswijze, b. ze geschikt woongebied, sloten, ka nalen, boezems, rivieren, meren en moerassen, in overvloed hebben en tenslotte c. ze ook hun voedsel, plantaardig, in ons cultuurlandschap in een einde loze hoeveelheid het hele jaar door kunnen vinden. Kortom de muskusratten leven hier in een soort lui-lekkerland waar ze bijna vrij spel hebben. Als plaatselijk constant en intensief dieren worden weggevangen, zal de stand daar waarschijnlijk wel aardig in toom gehouden worden Maar van te rugdringen is geen sprake meer. Immers met het wegvangen van de dieren ma ken we weer plaatsen vrij voor rond zwervende exemplaren. Met de jacht op konijnen ligt dat bijna net zo. Hoeveel we er ook schieten, na een jaar is dat aan de stand nauwelijks of helemaal niet meer te zien. Maar misschien is in de toekomst de muskusrat met een andere bestrijding toch onder controle te krijgen TNO doet namelijk een onderzoek naar de sexlokstoffen van de soort en naar ma nieren om die bij de bestrijding te gebrui ken. Kunnen we een aantal jaren lang al- Zolang de competitie nu draait doen de Tetak tafeltennisteams het erg goed. Tetak 2 staat aan kop en Tetak 1 en 3 staan in de sub-top. Het jeugdteam evenwel draait in de onderste regionen mee. Tetak 1 had in Petten niet te veel moeite met Petten 1. Ruud Koorn en Martin Janssen wonnen vrij gemakkelijk al hun enkelspelen. Tiete Faber had zijn dag niet en verloor alle partijen. Het dubbelspel werd door Tetak in 2 sets ge wonnen. Zodoende kon Tetak 1 tevreden huiswaarts keren met een 7 3 overwinning. Tetak 2 had nog minder moeite met Rats 13 uit Hoorn. Met maar liefst 10—0 werd van dit zwakke team gewonnen. Men hoefde zelfs geen set prijs te geven. Rob Bakker, jeugdspeler en met speciale dispensatie ingevallen voor de gebles seerde Fred Mosk, Lieuwe van der Veen en Frans Room wonnen met groot ver schil al hun partijen. Ook het dubbelspel werd in 2 sets gewonnen. Be Fair 5 uit Breezand moest het ont gelden tegen Tetak 3. Hier was het een spannende strijd, die ruim in het voor deel van Tetak 3 uitviel. Maar liefst 8 van de 10 partijen moesten door middel van een 3de set beslist worden. Door 3 over- Muskusolie )e Indianen noemden de dieren 'mus- ish'. Hiervan is ons woord muskus af- eid. Vroeger werden de muskusratten Amerika veel gevangen vanwege de iskusolie. Die olie bevindt zich bij de innetjes in speciale klieren. Ze schei- i deze substantie af om hun territori- hun woongebied af te bakenen, iskusolie werd gebruikt om er aller- ïrlijkste parfums en schoonheidsmid- en van te maken. Of dat tegenwoor- nog gebeurt, weet ik niet. Ik betwij- het want het zal wel goedkoper of ivoudiger zijn die middelen synthe- h te bereiden. Muskusratten zijn overigens nog eds een geliefd jachtobject, maar dan gens hun pels. Omdat het in Noord- nerika 's winters zoveel kouder is dan ons, is z'n vacht daar van veel betere 'aliteit: dikker en fijner. Men spreekt k wel eens van bisambont. Vandaar de muskusrat ook wel bisamrat irdt genoemd. Rond de eeuwwisseling gingen er igal eens rijke Europeanen naar Noord- nerika om er te jagen. Eén van hen nd ook de jacht op muskusratten erg ik. Zo leuk dat hij er enkele meenam Het gehavende kadaver van de muskusrat die lingvormige staart. naar ons werelddeel (Tsjecho- Slowakije). De drie paartjes die daar werden uitgezet zijn de stamhouders van bijna alle nu in West- en Midden-Europa levende muskusrattenl Pelsjagers zetten in 1929 muskusratten uit in Noord- Europa. Nu leven ze daar o.a. in Finland, Noord-Rusland en Siberië. Ze worden daar vanwege hun bont bejaagd. Ook in België en Frankrijk heeft men getracht de muskusrat te fokken. Afstammelin gen van deze dieren bereikten het eerst ons land. In 1942 was dat; er werd één exemplaar in Valkenswaard (Noordbra bant) gevangen. De uitbreiding ging eerst heel langzaam en beperkte zich vrijwel tot alleen Brabant. Als in het be gin van de jaren zeventig de Midden- Europese muskusratten ons land koloni seren lijkt plotseling het hek van de dam. In een enorm tempo neemt de soort in aantal toe en breidt zijn woongebied uit. In 1976 vangt men al ruim 6.200 muskus ratten, in 1978 ligt het aantal boven de 100.000 en in 1982 al boven de 178.0001 Tja, daar zitten we dan met deze plaag. Ondanks de regelmatige bestrij ding, is de opmars van het dier niet te stuiten. Duidelijk is dat wij mensen er in eerste instantie zelf de oorzaak van zijn. Terwille van het plezier van de jacht of onlangs werd gevonden in de berm van de Veenselangweg. Goed te zien is de kenmerkende pe- Bovendien weet je niet waar je aan be gint. De Tsjechische jager heeft vast niet aan het lage Hollandse polderland ge dacht toen hij de muskusratten naar zijn land meenam. Sexlokstoffen Het succes van de muskusrat in Euro pa wordt wel verklaard met het feit dat het dier hier geen natuurlijke vijanden heeft. Toch schijnen otters, bunzingen, hermelijnen en zelfs wezels wel eens muskusratten te verschalken. Maar ja, otters zijn door menselijk toedoen in ons land zeldzaam geworden en de andere roofdiertjes worden zelfs nog vervolgd omdat ze schade zouden doen aan an dere (jacht)dieren. Overigens heeft de muskusrat in z'n oorspronkelijke verspreidingsgebied ook niet veel natuurlijke vijanden. De aantal len lijken daar meer bepaald te worden door de beschikbare woonruimte, de aanwezigheid van voedsel en de eigen bevolkingsdruk. Als daar in een bepaald gebied te veel dieren komen, ontstaat er zo'n onrust dat ze nauwelijks nog aan voortplanten toe komen. Ook trekt het deel van de dieren dat teveel is weg. Zo is de overbevolking snel te niet gedaan. Muskusratten zijn bij ons zo succes- des gespeeld en pas na de tweede ronde is bekend wie zich kampioen van Tetak mag noemen. De tweede ronde wordt in maart 1984 gespeeld. Verrassing Martin Janssen kwam zondag wel erg verrassend naar voren. Hij was erg goed op dreef en iedereen verkeek zich op zijn verdedigend spel, zodat hij zonder ook maar één partij te verliezen, winnaar werd van deze eerste ronde. Doordat ie dereen 9 partijen moest spelen, werd het een enorme conditieslag, waardoor de meeste spelers aan het eind van de mid dag op hun tandvlees liepen. leder die een cursus silhouet-knippen heeft gevolgd, is op dinsdag 8 novem ber, 20.00 uur, welkom bij mevrouw Wieten, Warmoesstraat 36. Men kan een knipsel meebrengen ter grootte van een ansichtkaart, aan de voorkant voor zien van naam, adres en het woord ,,knipgroet". Deze knipsels dienen voor een landelijke verzameling, waarvan men later een exemplaar kan bestellen. Wie op die dag verhinderd is, kan ook op een ander tijdstip een knipsel inleveren. Joop Rommets boekte in ,,De Linde boom" een ietwat fortuinlijke schaakze ge op A. C. Bakker, waardoor hij in de hoofdgroep van schaakclub En Passant een half puntje uitliep op Jaap Dros en Rinus Vittali, die na een korte, maar vin nige partij tot een puntendeling kwa men. A. C. Bakker verloor bovendien zijn beide inhaalpartijen tegen Rommets en Dros, met als gevolg dat hij zich thans in degradatiezone bevindt. In de B-groep lijkt A. Terpstra zich goed te herstellen na een wat minder fortuinlijke start. Aan kop gaat nog steeds M. Witte, die maandagavond Frank van Lare via een venijnige wen ding overrompelde. F. van Tatenhove brak zijn partij tegen W. Hoekman nog af, maar zijn stelling is kritiek. Hoekman staat een paar pionnen voor en zal on getwijfeld de buit binnen weten te halen. Uitslagen, groep A: A. C. Bakker-J. Rommets 0—1 J Rommets-A. C. Bakker 1 0 M. Vittali-J. Dros >4-54 J. Dros-A. C. Bakker 1—0 B-groep: J. van Heerwaarden-P. Eelman 0—1 N. van Heeringen-W. Pranger 1 0 M. Bremer-E. de Visser 0—1 F. van Tatenhove-R. Daan 54 54 A. Terpstra-W. Hoekman 1 0 A. Terpstra-R. Daan 1 0 W Pranger-P. Eelman 0—1 J. van Heerwaarden-E. de Visser 0—1 M. Witte-F. van Lare 1—0 Maandag begint de clubavond om 19.00 uur. winningen van Peter Veldman en Wilco Bakker, één overwinning van Peter Maas en een fraaie zege in het dubbelspel kon ook Tetak 3 met een royale zege huis waarts keren: 8—2. Waardevol Hoe waardevol Rob Bakker voor het Tetak-jeugdteam is, bleek zaterdag. Toen moest men zonder hem spelen, omdat hij in Tetak 2 moest invallen. Bar bara Houteman, Jelte van der Kooi en Alexander Bakker waren niet tegen het geweld van Rats 4 ODgewassen. Verre weg de meeste partijen werden ruim in 2 sets verloren. Meteen 10—0 nederlaag moest men derhalve terug naar Texel. Zaterdag a.s. spelen alle Tetak-teams weer een tuiswedstrijd in sportzaal De Ferrever te Den Burg. Aanvang 14.15 uur. ledereen wordt verzocht uiterlijk 14.00 uur aanwezig te zijn. Tetak 1 en Tetak-jeugd spelen resp. tegen Polisport 5 en Polisport 2 uit Schagen. Tetak 2 ontmoet Martin Schilder 5 uit Limmen en Tetak 3 krijgt Spoednik 8 uit Warmer- huizen op bezoek. Maandag 7 november van 13.30 - 15.30 uur houdt de diëtite, mevr. Goote, zitting in het Groene Kruis-gebouw, vol gens telefonische afspraak tel. (02220) 3241 (tussen 16.30-17.30 uur). Zondag 6 november 1983 Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur t/m maandagmorgen 8. uur Dokter K. Eissen. Julianastraat 9, Den Burg, tel (02220) 2039. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.30 en 10.30 uur. Spreekuur op zaterdag en zondag van 11.30 - 12.00 uur en van 16.00 - 16.30 uur zonder afspraak. Ie mannetjes uit de wijde omtrek met dergelijke stoffen in de val lokken, dan zijn we natuurlijk al een flink eind op weg. Smakelijk? Hoewel de muskusrat hier als een soort volksvijand wordt afgeschilderd, schijnt hij dat in Amerika helemaal niet te zijn. Hij wordt daar zeker veel meer gewaardeerd, niet alleen om zijn bont. Ik las zelfs dat men de dieren er op bepaal de plaatsen uitzet om watergangen open te houden. Het zijn heel mooie, vriende lijk ogende, dieren die de naam 'rat' ei genlijk niet verdienen. Biologisch gezien is het ook helemaal geen rat, maar een flink uit de kluiten gewassen (woel)muis. In Amerika spreekt men wel van moe raskonijn en onze zuiderburen noemen hem waterkonijn. Benamingen die bij deze echte planteneter heel wat beter passen. Ratten zijn natuurlijk te vies om te eten, maar konijnen worden beschouwd als een smakelijk stukje wild. Is het daar om dat men in Amerika en België de muskusrat wel eet, maar dat wij hen niet lusten? Adriaan Dijksen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar zaterdag en zondag van 13.00-14.00 en 18.30-19.30 uur. Zr. Marja van Etten, Kogerstraat 71, Den Burg, tel. (02220) 4465. Uitleen van verplegingsartikelen en informatie: Maandag t/m vrijdag 16.30 - 17.30 uur. Lidmaatschapskaart meebren gen. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht in het tandheelkundig centrum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Aan de crossloop door duin en bos bij Schoorl werd door 3 Texelaars deelgeno men. Eduard Dijker ging over het zeer zware parcours (5 km) met veel klimwerk en zandpaden in 22.40 min. Van de 125 deelnemers werd Eduard derde. Maarten Dijker eindigde met 24.40 min. ook bij de kopgroep. Theo Franchimon was ook van de par tij. Hij werd 4de op de 10 km. in 35.50 min. Erik Bakker, die in september de Kneesloop won, was winnaar in 34.25 min. Zondag a.s. Texelse deelname aan de Volksmarathon te Amsterdam en een halve marathon in Warmenhuizen. De gezamenlijke training begint zon dag een kwartier eerder, dus om kwart over vier. Start bij de trimbaan. I I Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur en zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. Dit weekend kan tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. B. Dijkstra, telefoon (02223) 832. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: tele foon (02226) 413. Zelfhulpgroep voor partners van verslaafden: overdag (02226) 413 of 593, vragen naar Lies of Carla; 's avonds (02223) 821 (Lies) HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Wisman Dienst voor jong en oud. Uitzending via De Lichtboei Den Hoorn 11.00 uur ds. Verbeek m.m.v. Soli Deo Gloria De Koog 9.30 uur mej. C. Vlaming De Waal 9 30 uur ds. Verbeek gezinsdienst Oosterend 9.30 u. Cand. De Jong uit Groningen. Oudeschild dienst in Oosterend. De Cocksdorp 11.00 uur Cand. De Jong GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 u. Ds. R. J. Blaauw Dankdag, m.m.v. de kinderen. 19.00 uur Ds. Blaauw (in de Poort) Uitzending via ,,De Lichtboei" Oosterend 10.00 u. ds. M. J. van Reenen, uit Harderwijk 19.00 uur ds. M. J. van Reenen GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Hylkema Kerkbusje Den Hoorn. BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.15 uur ds. Van der Vlugt uit Harderwijk. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Herenkoor Uitzending via ,,De Lichtboei" zondag 10.45 uur, Dameskoor Kindernevendienst De Cocksdorp zondag 19.00 uur Oosterend zondag 9.30 uur Oudeschild zondag 10.00 uur Woord-Gebedsdienst JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Zondag 10 30-11.20 uur Openbare lezing. 11.20-12.30 u Wachttorenstudie, Iedere donderdag: Theocratische school, 19.30-20.20; dienstverga- dering 20.20-21.00 uur. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220 2182 (slacht plaats); na werktijden en in het weekend (02220 3541 via TEM- centrale. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220- 2066. Bij geen gehoor 02230- 22222. Voor niet spoedeisend ambulancevervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222. Het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie is op werk dagen geopend van 8.00 tot 18.00 uur en in het weekend van 9.00 - 18.00 uur, telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten de kan tooruren kan men rechtstreeks con tact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444 (tussen 23.00 en 08.00 uur). Het bureau te De Koog is elke dinsdag- en donderdagmiddag open van 16.00 - 18.00 uur. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eier land, tel. (02222) 270.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 9