Groen ^tmrL-Jexels in het hart-, Strandpaviljoens kunnen best vorden gedemonteerd" Ambtenaren een half uur in actie Rabobank O Uitspraak Hof op 12 januari Tuinhekken geramd Bromfiets voldeed nergens aan Aanrijding door schrikreactie Gerard van Mazijk tweede in wiskunde-olympiade GAAT U VEEL BELASTING BETALEN DIT JAAR? HAVENRESTAURANT TEXEL r. Boonekamp (Staatsbosbeheer) op zitting gerechtshof: toei na moeizame operatie geborgen JAARGANG Nr. 9830 ctie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. >n werktijd- Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel (02228) 266, Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4388 en Niek van der Heij- „De Wesp" bij Oranjestr. 31, Oosterend, tel. (02223) 964. advertenties, abonnementen, etc eveld 8- De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, K>n (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. DINSDAG 8 NOVEMBER 1983 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 1X1per kwartaal 70 cent incasso, los 70 cent Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636. Rabobank nr. 36.25 01.742; NMB nr. 67.34 60.398 Actievoerende gemeente-embteneren reiken op de merkt pemfletten uit. Gemeente-ambtenaren hebben gisterochtend een half uur het werk onderbroken in het kader van de ac ties tegen de loonsverlaging van 3en de korting op de uitkerin gen. Om half tien ging een groepje ambtenaren de markt op om aan het publiek pamfletten uit te reiken. In die pamfletten werd uitgelegd dat de ambtenaren en trendvolgers hun prijs-compensatie hebben ingelverd om het aantal arbeidsplaatsen te behouden en uit te breiden. Dat nu slechts een deel van de ingeleverde arbeidstijd door de minister in banen wordt omgezet, wordt als schending van de afspraak be schouwd. Bovendien wordt naar ver houding slechts een zeer klein deel van het ingeleverde bedrag aan de gemeen ten beschikbaar gesteld. Zoals bekend kreeg Texel f20.000— Dit bedrag heeft de gemeenteraad niet voor een ar beidsplaats bestemd maar het gewoon in de begroting verwerkt. „Dit is zeer de paviljoens betekent zoveel als sloop, omdat de paviljoens eenvoudig niet meer te demonteren zijn. Dat kan ieder een met eigen ogen waarnemen. Het komt dan ook neer op vernietiging van kapitaal. Het gaat daarbij niet alleen om afbraak van de bouwsels, maar ook om het vernietigen van leidingen en het uit graven en verwijderen van septic tanks. Afbraak, eventuele opslag en weer op bouwen, betekent een kostenpost van enkele tienduizenden guldens." Kooman zei dat de belangen van Staats bosbeheer in deze kwestie in het niet vallen bij de belangen van de exploitan ten en dat het geschil daarom eerst goed moet worden onderzocht alvorens ver wildering van de paviljoens aan de orde te stellen. In zijn pleidooi wees de raadsman van de paviljoenhouders ook op de publieke opinie op Texel, die geen enkel begrip toont voor de houding die de staat in neemt. „Uit de reacties van een aantal instellingen blijkt dat men eenvoudig niet begrijpt wat Staatsbosbeheer be zielt". Mr. Kooman legde het gerechts hof ter illustratie de motie voor die on langs in de gemeenteraad werd aange nomen alsmede brieven van de Rabo bank en de Stichting Wad en Land. Papieren plicht In de geschiedenis blikkend zei Koo man dat het tot 1970 inderdaad gebrui- Lees verder pagina 2 Een 20-jarige jongeman uit Oude- schild botste zondagavond met de auto van zijn vriend tegen twee tuinhekken aan de Trompstraat. De hekken werden vernield; schade ongeveer f700,—. De jongen reed door maar meldde zich spoedig bij de eigenaars van de hekken. Hij was van de weg geraakt omdat hij zijn aandacht had hij de muziekinstalla tie in de auto. onbehoorlijk van de gemeenteraad en maakt hem tot een onbetrouwbare werkgever," aldus het pamflet. Uitkeringen Verder wordt erop gewezen dat de ambtenaren niet alleen in verzet zijn ge komen tegen hun salariskorting maar ook tegen de korting van 3 Vi op de uitkeringen. Men eist een gelijke inko mensachteruitgang (van 1%%) voor ie dereen, zoals is aangegeven in het FNV- plan, dat volgens het Centraal Planbu reau beter is voor het economisch her stel en de werkloosheid meer terug dringt dan de kabinetsplannen. De wer konderbreking van gisterochtend was de meest rustige actie die men zich maar kon voorstellen. Echte hinder heeft nie mand ondervonden. Op vrijwel alle afde lingen van het raadhuis bleven nog vol doende ambtenaren actief om de men sen te helpen. Tevoren was bepaald dat in ieder geval de sociale dienst bemand moest blijven. De organiserende bonden (niet alleen Abva-Kabo maar ook de an dere bonden steunden de actie) wilden niet dat uitkeringstrekkers of andere mensen die in de problemen zitten, last van de actie zouden hebben. Bij hun rondgang over de markt konden de actievoerende ambtenaren constate ren dat nog niet iedereen begrip heeft voor hun acties, wat zowel bleek uit bo ze woorden als cynische grapjes. Amb tenaren worden nu eenmaal beschouwd De politie trad donderdag op tegen een jongen die op een bromfiets over de Beatrixlaan reed. De jongen was 13 jaar en dus niet bevoegd om op een brom mer te rijden; bovendien voldeed de bromfiets aan geen enkele wettelijke eis. De ouders hebben er afstand van ge daan en de politie zorgt ervoor dat het ding zal worden vernietigd. Een 71-jarige Texelaar kwam donder dag in aanrijding met een 51-jarige Texel se vrouw op het kruispunt Wilhelminalaan-Binsbergenstraat. Dat was het gevolg van een schrikreactie. De 71-jarige draaide met zijn auto vanaf de Wilhelminalaan de Binsbergenstraat in op het moment dat de uit laatstgenoem de straat komende vrouw met haar fiets linksaf wilde slaan. Beide weggebruikers wilden voor elkaar uitwijken, maar reden dezelfde richting in waardoor de vrouw werd geschept. De automobilist wilde daarom remmen maar drukte per onge luk op het gaspedaal waardoor de wa gen van de weg schoot, het straatnaam bordje vernielde, door de begroeiing reed en tegen een boom tot stilstand kwam. Al met al ontstond vrij veel scha de; niemand werd ernstig gewond. als mensen die over het algemeen niet al te hard werken, niet ontslagen kunnen worden en uitstekende sociale voorzie ningen hebben. Zij mogen daarom best wat extra bloeden; acties van die kant ziet men blijkbaar als misbruik van de sleutelpositie die zij in de samenleving innemen. Er waren ook positieve reac ties, maar die kwamen van mensen die er ook voor die tijd zo over dachten. Motie In de raadsvergadering van vanavond zal Dirk Terpstra van het Pakt een motie indienen met als doel de ƒ20.000,— die het rijk aan de gemeente heeft verstrekt, alsnog te bestemmen voor een (halve) arbeidsplaats. Het is de bedoeling dat de raadsvergadering door actievoerende ambtenaren wordt bijgewoond. Volgens de organisatoren zijn verder op korte ter mijn geen acties te verwachten. Gerard van Mazijk uit Den Burg, leer ling van e Rijksscholengemeenschap (6 atheneum) is tweede geworden in de na tionale wiskunde-olympiade. Hij mag daardoor meedoen aan de internationale olympiade. De wiskunde-olympiade is een soort competitie waarin leerlingen uit het hele land die bijzonder bedreven zijn in wiskunde de gelegenheid krijgen eikaars krachten te meten. De leiding van de RSG beschouwt het als een grote eer dat een Texelse leerling een zo hoge score heeft gehaald. Het is overigens niet de eerste keer dat een Texelse RSG scholier met succes aan de olympiade deelneemt. Eerder viel deze eer te beurt aan Freek Wiedijk. Om deel te nemen aan de nationale competitie worden per school de beste wiskundeleerlingen uit gezocht via een voorselectie. Deze wor den in Utrecht samengebracht waar zij binnen een bepaalde tijd een aantal op gaven moeten volbrengen. Realiseer dan voor 31 december a s. een aftrekpost door het afsluiten van een koopsompost of pensioenvoorziening I maximale aftrek dit jaar M5 339,00. lagere stortingen zijn mogelijk! hoog rendement goede oudedagsvoorziening. Voor alle informatie: verzekeringen telefoon (02220) 4341 Na kantoortijd 4984 of 4389. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii Verse mosselen (02226) 310 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het kwam erop neer dat de paviljoen houders geen enkel recht hebben en de pogingen van Mr. Kooman (de advocaat van de paviljoenhouders) om het tegen deel aan te tonen werd «Juridische acro batiek" genoemd. Mr. Boonekamp zei dat zijn verweer tegen de argumenten van Kooman gedetailleerd is neergelegd in de memorie van antwoord, die hij aan het Hof heeft gestuurd; hij wilde in de zitting van gisteren niet alles herhalen. Wel wees hij erop dat als er ooit sprake zou zijn geweest van een huurovereen komst tussen Staat en exploitanten, de ze huurovereenkomst in ieder geval is opgezegd. Nogmaals concludeerde hij: de paviljoens staan er zonder recht en de staat is als eigenaar van de duingrond bevoegd verwijdering te eisen. Bij het releveren van de geschiedenis werd er nog eens aan herinnerd dat het destijds de plicht van de gemeente was om van de exploitanten te verlangen dat de paviljoens werden afgebroken. Toen de gemeente niet optrad, ondanks aandrang van Staatsbosbeheer, heeft de Staat het beheer weer in eigen hand ge nomen. Maar intussen hadden de pavil joens al vier jaar achter elkaar in de dui nen gestaan. ,,Dat kon natuurlijk niet zo blijven." Meegedeeld werd dat de mi nister van landbouw heeft bepaald dat het in het verleden gevoerde beleid weer moest worden opgevat, wat zeer recen telijk nog eens door de minister is bevestigd. Ten einde raad Ook zei Mr. Boonekamp dat de Staat heeft getracht om tot een minnelijke re geling met de paviljoenhouders te ko men. ,,Dat heeft tot niets geleid. Elk voorstel werd van de hand gewezen. De paviljoenhouders wilden niets anders dan blijven staan, met meer opbouwen en afbreken, permanente bedrijfsuitoe fening, geen overeenkomsten sluiten en niet betalen. Dat is uiteraard onduldbaar en ten einde raad is de staat aan deze procedure begonnen." Mr. D. C. Kooman, die namens de strandexploitanten het woord voerde trachtte aan te tonen dat de kwestie zo danig ingewikkeld is, dat een kort geding niet de juiste weg was om tot een uit spraak te komen. Antwoord zou bijvoor beeld moeten komen op de vraag of in 1981, toen Staatsbosbeheer het duinbe- heer overnam, de werking ophield van de laatste overeenkomsten tussen ge meente en exploitanten. Is de gemeente daarvóór steeds opgetreden als verte genwoordiger van de staat en heeft zij door tussen 1977 en 1981 toe te laten dat de paviljoens bleven staan, de staat ge bonden aan een niet zomaar terug te draaien toestemming? Sociale dienst Mr. Kooman zei dat er voor de exploi tanten grote belangen op het spel staan maar voor Staatsbosbeheer niet. ,,Voor de appellanten betekent afbraak van de paviljoens voorlopig een gang naar de sociale dienst, voor sommigen wellicht een faillissement en voor allen een gi gantische financiële strop. Afbraak van itaatsbosbeheer is van mening dat de strandpaviljoens best elkaar kunnen worden genomen. Voor zover dat niet het ge- zou zijn, is dat eigen schuld van de strandexploitanten die irlei definitieve veranderingen aan de gebouwen op eigen ri- o hebben uitgevoerd. Het bovenstaande werd gisterochtend t nadruk naar voren gebracht door Mr. R. J. B. Boonekamp namens de Staat der Nederlanden het woord voerde op de :ing van het Amsterdamse gerechtshof. oals bekend zijn de paviljoenhouders iet Hof in beroep gegaan tegen het nis van de Alkmaarse rechtbank, irm werd bepaald dat de paviljoens in ember uit de duinen verwijderd moe- worden. Tegen de verplichting om vonnis uit te voeren vóórdat het Ge- ïtshof uitspraak heeft gedaan, heb- de exploitanten inmiddels een kort ing aangespannen dat vrijdagmid- a.s. dient voor de Alkmaarse recht- k. Vooral de afloop van deze zaak dt door de strandexploitanten met I spanning tegemoet gezien. Beslist Alkmaarse rechter voor hen gunstig, i betekent het dat zij in ieder geval lijt hebben tot 12 januari a.s. want i doet het Amsterdamse Gerechtshof loger beroep uitspraak. Naast het ar- nent dat de paviljoens jarenlang in ler en winter in de duinen hebben taan zonder dat daartegen werd op reden hebben de exploitanten ook gevoerd dat demonteren feitelijk niet er mogelijk is, wegens de vele bouw- idige veranderingen die in de loop de tijd zijn aangebracht. Ongeloof Hr. Boonekamp liet uitkomen daar iwelijks geloof aan te hechten. ,,Het houten uitneembare constructies die los in het zand liggende balken staan, s geen vaste waterleiding, gasleiding iooI en evenmin zijn de paviljoens op lichtnet aangesloten." Ook de voor- lingen in de paviljoens staan volgens staat het demonteren niet in de weg. et is onaannemelijk dat overheids- irschriften permanente en niet de- ntabele voorzieningen aan strandpa- oens zouden eisen. Als dat zo zou zou in heel Nederland geen strand- liljoen meer opgebouwd of afgebro- i kunnen worden. Toch gebeurt dat steeds langs het gehele strand." Mr. Het bergen van een 5100 kg zware ichtboei die op de Steenplaat tus- len Texel en Vlieland was gestrand, s een moeizaam doch tamelijk geslaagde operatie geworden. Het gevaarte, losgeslagen bij een boor- ocatie op twintig mijl ten westen van Egmond, lag hoog en droog op de zandplaat, op maar liefst een ki- ometer van het water. Het loods wezen beschikte niet zelf over de middelen om de boei hier weg te halen. Het karwei werd daarom aan genomen door het duik- en ber gingsbedrijf van Hans Eelman. Een poging om de boei met hoog water en met behulp van opblaas bare drijvers vlot te krijgen, mislukte als gevolg van stormachtig weer. Daarop werd met een zeer grote rubberboot vanaf het strandje van De Cocksdorp een trekker met hulp materiaal naar de Steenplaat geva ren. Daar werd de boei op zijn kant gezet, naar het water gerold en al daar aan ankers gelegd. Van hieruit werd de boei versleept naar de an- terboei ter hoogte van het redding boothuis. Donderdagochtend werd het gevaarte bij hoog water op het strand gezet en vervolgens bij laag water opgehaald met de takelwa gen van Marius van Boven uit Ou- deschild. Vrijdagochtend kwam een schip van het loodswezen naar Ou- deschild om het vrachtje over te ne men en naar Den Helder te vervoe ren. Op de foto de in de takels van Van Boven hangende boei. Te zien is dat het hekwerk op de boei hele maal in elkaar is gedrukt; dit ge beurde toen de boei tijdens de ber gingsoperatie op zijn kop ging staan. Boonekamp voegde eraan toe dat bouwvergunningen geen ondemontabe le voorzieningen eisen. Ook met uit neembare of later weer makkelijk te ver wijderen voorzieningen kunnen de be drijven aan de wettelijke eisen voldoen. Dat geldt voor brandwerende voorzie ningen, maar ook voor de toiletten die volgens de drank- en horecawet aan be paalde voorschriften moeten voldoen. Die voorschriften hebben de jaarlijkse opbouw en afbraak van de paviljoens nooit in de weg gestaan. „Als de pavil joenhouders de genoemde voorzienin gen op niet demonteerbare wijze heb ben getroffen, dan is dat voor hun eigen risico. Zij waren daartoe niet verplicht. Bovendien is destijds slechts toestem ming gegeven voor plaatsing van een uitneembaar houten paviljoen. Er is nooit de indruk gewekt dat de paviljoens mochten worden vertimmerd tot perma nente bouwsels. Evenmin is de indruk gewekt dat die paviljoens tot in lengte van jaren in de duinen mochten blijven staan. Het moet de paviljoenhouders duidelijk zijn dat naleving van de ver plichting tot afbraak slechts door om standigheden tijdelijk niet is afgedwongen." Geen tonnen Boonekamp zei niet te geloven dat de exploitanten tonnen hebben geïn vesteerd en vond het ook niet aanneme lijk dat al die investeringen bij demonte ren voorgoed verloren zouden zijn. Hij zag daarom niet in waarom Staats- bosbsheer niet zou mogen eisen dat de paviljoens worden verwijderd. Hij wees op een ander bezwaar: als de paviljoens mogen blijven staan, gebeurt dat „zon der recht of titel" en zonder vergoeding voor het gebruik van de duingrond. Bo vendien zou dan op den duur het de montabele karakter wérkelijk verloren gaan. Verder werd aangevoerd dat de paviljoens in de duinen extra onder houdswerk in het terrein noodzakelijk maken waar geen vergoeding tegenover staat. „De staat heeft er belang bij zo snel mogelijk van die belasting af te zijn." Verder werd de blijvende aanwe zigheid van de paviljoens „een reëele be dreiging voor de duinen als zeewering" genoemd. Acrobatiek Boonekamp schetste uitgebreid de in middels bekende geschiedenis die aan het huidige conflict is vooraf gegaan.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1