Toneelseizoen geopend met moderne komedie S tran dpa vi/Jo ens At I NI St. Jan leverde geen half werk Slagers bij Plattelandsvrouwen VERVOLG VAN PAG.l Zeeman-textiel in de Gasthuissstraat SOBERDER OPZET LBO-WERKWEKEN Bazaar bracht tien mille op Schietoefening Strandrijder Juttersrit Entree is ƒ1,50 PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 8 NOVEMBER De exploitatie geschiedt op franchising-basis, wat wil zeggen dat de zaak eigendom is van Maas en geheel voor eigen rekening en risico door hem wordt geëxploiteerd, maar dat hij ver plicht is het Zeeman-assortiment aan de man te brengen volgens de door dit con cern opgestelde richtlijnen. Een zelfde systeem dus als bij de Hema in Den Burg wordt toegepast. Evenals de Hema staan in grotere plaatsen eigen filialen en zijn in de kleinere plaatsen alleen franchising-zaken verantwoord. Zeeman heeft in Nederland 170 eigen filialen en ongeveer 30 franchisingpunten. In Duitsland exploiteert het concert 25 tex- tielsupers, voornamelijk in het Roerge bied. Zeeman opereert soms ook onder de handelsnaam Brons. In alle vestigin gen wordt een vrij uitgebreid pakket van textiele goederen verkocht; zoveel mo gelijk afgestemd op de behoeften van de gewone huisvrouw en in een populaire prijsklasse: lakens, slopen theedoeken, bandhanddoeken, japonnetjes, onder goed, sokken, overhemden, kinderkle ding (tot de tienerleeftijd), enz. Zeeman was al lang van plan een ver kooppunt op Texel te openen. Het zou gebeuren in het oude pand van Maas aan de Gravenstraat-Weststraat; toen dit pand door brand werd verwoest moesten de plannen op de lange baan worden geschoven. Onlangs werd de draad echter opnieuw opgenomen en kwamen Zeeman en Maas snel tot over eenstemming. Maas is van plan een deel van de Zeeman-goederen ook vanuit zijn supermarkt in De Koog te verkopen. Bij Zeeman koestert men vrij hoge verwach tingen van het Texelse verkooppunt. Vertegenwoordiger Dirksen vertelde ons dat de Zeeman-zaken in plaatsen van tien- tot vijftienduizend inwoners uitste kend draaien. Op Texel komt daar nog de toeristische factor bij. De bouw van het woningen- winkel complex aan de Gasthuisstraat- Vogelenzang door Jarino verloopt thans weer versneld. Geruime tijd was niet veel personeel op dit project gezet om dat Jarino voorrang gaf aan het Bos en Zee-complex in De Koog. Daar is men inmiddels in de afwerkfase aangeland, zodat nu personeel kan worden overge heveld naar het woningen- winkelcomplex in Den Burg. Het ziet er naar uit dat dit gebouw tijdig klaar zal zijn. Maas denkt er begin volgend jaar te kunnen openen. Donderdagavond is de jaarlijkse geza menlijke avond van de Plattelandsvrou wen afdeling Den Burg en het R.K. vrou wengilde. Deze avond zal verzorgd wor den door het bedrijfschap Slagersbedrijf en zal bestaan uit informatie over vlees en vleeswaren. Een team van koks zal koude en warme snacks presenteren en er zal gelegenheid zijn deze te proeven. De avond wordt gehouden in hotel De Lindeboom en begint om 20.00 uur. De zaal is open om 19.30 uur. Introducees zijn welkom ƒ5,—. Het diner dat veel vergde van het spelvermogen van de St. Jan tonelisten. Ineke van Vliet fop de rug gezien) en Henk Smit (met bril) waren gelijktijdig gast bij twee families. Op de foto krijgen ze soep van Lia Loef om even later een kwart slag te draaien waarna hen wijn werd geser veerd door Ruud Beers. Geheel rechts Toke Graaf. Met de opvoering van de komedie „Liefde half om half" heeft toneelvereniging Sint Jan zaterdagavond in een volle Lindeboom-zaal uitstekend de spits afgebeten van het Texelse amateurtoneelseizoen. Goed spel in een zeer onderhoudend verhaal resulteerde in een avondje toneel met vaart dat wist te boeien. Er was gekozen voor een snelle komedie, eerder gespeeld door professionele gezelschappen, zonder flau we grappen of verkleedpartijen om het verkleden (een goedkope manier om de zaal plat te krijgenl. De toneelschrijver Alan Ayckborn heeft met dit verhaal plezier willen brengen, zoals bij zoveel komedies gebaseerd op misverstanden. Maar dit alles was in een serieuze context geplaatst waardoor „Liefde half om half" ook drama in zich had. De grootste verrassing was echter dat de handelingen op het toneel zich niet in een logische volgorde afspeelden. Inte gendeel, het publiek kreeg scenes te zien waarbij tijd en plaats „niet meer klopten". Het toneel van De Lindeboom toonde zaterdag gelijktijdig twee huiska mers van twee echtparen waarin men gelijktijdig speelde, zonder dat men dat van elkaar wist. Als de ene huisvrouw wat tegen haar man zei en er kwam even later antwoord speelden deze twee stil verder waarna het andere echtpaar doorging met hun scene. Deze filmische aanpak ging nog ver der toen een derde echtpaar op bezoek kwam bij de genoemde twee stellen en zes personen met elkaar aten. De twee bezoekers draaiden steeds met hun stoe len. Ze praatten dan met de een en dan met de ander en gaven hiermee aan dat het diner zich op twee verschillende avonden afspeelde. Het was een grappi ge aanpak die het stuk spannender en voor de spelers veel moeilijker maakte. Het kwam vooral aan op een exacte ti ming en in het spel mocht men op geen enkele manier laten merken dat er spe lers op de planken stonden die op dat moment niets met het „eigen" spel te maken hadden. De zes tonelisten van kelijk was de toen op het strand staande paviljoens na afloop van de zomer af te breken. Dat moest ook wel; anders zou den ze 's winters wegspoelen. De afkal ving van het strand was reden voor de toestemming om de paviljoens op de duinrand te plaatsen. Daar stonden ze ook 's winters veilig, zodat de noodzaak tot slopen er niet meer was, hoewel dat „op papier" wel was voorgeschreven. „De financiële drang bij de exploitanten om zo lang mogelijk open te blijven en een kennelijk gebrek aan motivering bij de overheid om de afbraak ook werkelijk te laten plaatsvinden, leidde ertoe dat de paviljoens 's winters bleven staan. Dat paste ook niet in streven van Texel om het seizoen te verlengen en zo mogelijk ook in de winter gasten te trekken. Zelfs in de kerst- en nieuwsjaarsperiode wordt het eiland tegenwoordig druk bezocht; de meeste vakantiehuisjes zijn dan be zet. De toeristen maken wandelingen en komen dan graag in de paviljoens. Sinds de gemeente van de staat het duinbe- heer overnam (1977) werd aan de afspra ken tot jaarlijkse verwijdering van de pa viljoens niet meer vastgehouden. „Dit wekte bij de exploitanten de indruk dat het wel goed was, zodat men bleef staan," Kooman zei dat die indruk nog is versterkt omdat Rijkswaterstaat kenbaar maakte dat permanente plaatsing van de paviljoens niet schadelijk is voor de wa- terkerende functie van het duin en om dat een andere rijksinstantie (de dienst der Domeinen) geen bezwaar had tegen permanente plaatsing van het ene pavil joen dat op domeingrond staat. Ook het feit dat Staatsbosbeheer wel akkoord ging met permanente plaatsing van de paviljoens paal 15 en paal 9, versterkte dat gevoel. Het was dus begrijpelijk dat de overige paviljoenhouders aannamen dat ook zij mochten blijven staan, wat ertoe leidde dat de van oorsprong de montabele bouwsels werden verankerd tegen herfststormen en dat verbouwin gen werden uitgevoerd, waarbij het de montabele karakter verloren ging. Bo vendien werden de paviljoens gefun deerd; aan verticaal in het zand gedre ven balken werden met nagels horizon tale balken bevestigd waaraan het pavil joen werd vastgemaakt. Bovendien wer den tegelterrassen aangelegd, betonnen koel- en vriesruimten aangebracht e.d. De degelijke fundering van de pavil joens kan een factor van belang zijn als de vraag aan de orde wordt gesteld of de paviljoens als onroerend goed moeten worden beschouwd. Uit jurisprudentie is gebleken dat dit bij een dergelijke fundering het geval kan zijn. Als het waar is, zouden de overeen komsten die de paviljoenhouders destijds met de gemeente sloten, kun nen worden beschouwd als overeen komsten van huur- en verhuur van be drijfsruimte, zoals geregeld in het bur gerlijk wetboek en dat zou de paviljoen houders recht tot blijven geven. In ieder geval zou dit aspect in een behoorlijke procedure onderzocht moeten worden. St. Jan hadden deze problemen over wonnen en nergens bleek men uit ba lans door de moderne aanpak van schrij ver Ayckborn. Overspel Overspel was het centrale thema in deze komedie. Er werden twee echtpa ren getoond die ieder op hun wijze met dit fenomeen omgingen. Frank en Fiona Foster vormden een echtpaar van goede stand en bij de jongere Bob en Teresa Fil lips was het meer armoe troef. Bob gaat vreemd met de vrouw van zijn baas (Fio na) en met allerlei smoezen en verwikke lingen weten de beide „foute" echtelie den de verdenking van vreemdgaan over te hevelen naar Willian en Mary Fed- derstone, een uitermate schuchter en wereldvreemd stel. Vanaf dat moment houdt ieder zich bezig met de vermeende huwelijkspro blemen van de Fedderstones. Frank Foster doet dat omdat William bij hem op de zaak werkt en Bob omdat hierdoor elke verdenking in zijn richting wegvalt. De smoezen van de overspeligen worden tijdens een etentje ontzenuwd en slechts in één geval wordt deze huwelijkszonde ontdekt. Frank Foster is er ook na het vierde bedrijf nog niet achter wat zijn vrouw heeft uitgespookt, maar de schij- ver weet een bijzonder happy end te creéeren door deze sullige huisvader als- zijnde een „hijger" contact te laten leg gen met Teresa die op haar beurt op de avances ingaat en in de laatste minuut van het stuk vragen Bob en Fiona zich op hun beurt af wat er zich allemaal ach ter hun rug afspeelt. Telefoon Als men twee huiskamers van ver schillende huizen in één decor verwerkt is de telefoon het ideale middel om te la ten zien dat de twee families die door el kaar heen spelen toch contact kunnen hebben. Op het toneel stonden dan ook twee telefoons die veelvuldig werden ge bruikt. De spelers stonden naast elkaar te praten en spraken door de hoorn te gen elkaar. Het was één van de visuele grapjes waar het stuk vol mee zat en waar vooral Henk Smit en Ineke van Vliet wel raad mee wisten. Zij speelden het echtpaar Fedderstone dat aan de ha ren bij de overspel-verwikkelingen werd gesleept en eigenlijk in niets anders is geïnteresseerd dan een beetje sociaal contact, goed voor haar buitensporige verlegenheid en voor zijn promotie op de zaak. b Neurotisch Ineke van Vliet had van haar rol bijna een karikatuur gemaakt en verscheen zeer truttig (in dit milieu althans) en zeer nerveus ten tonele. Ze maakte van Mary Fedderstone een type dat ineenkrimpt bij elke woord dat tot haar werd gericht en totaal verlegen was met elke situatie, compleet met hakkelend praten, neuro tisch glimlachen en een onderdanig angstige mimiek. Het was een glansrol maar wel op het kantje. Als ze nog iets meer had overdreven was deze vrouw compleet gestoord geweest en dan zou het mogelijke geschater van het publiek iets treurigs hebben gehad. Ineke van Vliet bleef net aan de goede kant van de streep. Men kon zonder ge ne lachen om dit wereldvreemde vrouwtje. Dat was ook het geval met Henk Smit die als de algemene „under dog" ten tonele kwam. Een knullig type dat André van Duin zo kan maken en het knappe van Smit was dat hij als William Fedderstone niet één keer uit rol zijn viel, maar als een domme August iedereen wist te boeien. Smit produceerde bij de grappen van zijn baas een hoog irritant lachje en wist zijn vrouw enigszins op het redelijke omgangsspoor te houden door haar af en toe een dodelijke blik toe te werken, waarmee werd aangegeven dat William niet volledig op zijn achter hoofd was gevallen. Houding, mimiek, spraak en vooral ti ming waren bij deze twee spelers zeer overtuigend en de aparte ovatie die hen aan het einde ten deel viel was terecht. Verstrooid Ruud Beers moest een beetje op zijn De telefoon was een belangrijk communicatiemiddel in deze komedie. Lia Loef en Ruud Beers maken een praatje terwijl Toke Graaf toekijkt. Ingaand komend voorjaar komt in Den Burg een zelfbedieningswinkel waar het volledige assortiment van J. Zeeman Textielsuper B V. te koop zal zijn. De Zeeman-vestiging wordt onder gebracht in het in aanbouw zijnde woningen- en winkelpand aan de Gasthuisstraat-Hogerstraat en zal worden gerund door de heer J. L. G. Maas van de aangrenzende supermarkt. Ouders spraken zich uit: Als de ouders hun zin krijgen zul len de jaarlijkse werkweken bij het lager beroepsonderwijs Texel sober der van opzet worden. De meeste ouders die donderdag de ouder avond in de school bezochten, on derschreven het idee om de werk weken minder kostbaar te maken door ze op Texel te houden. Alleen in het derde of vierde leerjaar zou een reisje naar het vasteland gewenst zijn. Door gedurende alle leerjaren te spa ren zouden de kosten van dat reisje geen bezwaar meer zijn. De financiële positie waarin sommige ouders verkeren, was één van de redenen om de werkweken (een misleidende naam wat in de praktijk is het een op louter ontspanning gericht schoolreisje) ter discussie te stellen. Werkweken op Texel zouden weinig kosten en bovendien zowel ontspan- De vrijdag gehouden bazaar in „De Schakel" ten bate van de vernieuwing van het meubilair van de kerkekamer van de Hervormde kerk is een groot succes geworden. De bruto opbrengst was 710.500,—. Dit was het totale resultaat, dus zowel van de verloting als van de verkoop van divere spullen. De pop waarvan de naam moest worden gera den, heette Dolly. Niemand raadde deze naam, zodat de pop 's avonds in de bin go een eigenaar kreeg. De boodschap penmand kostte 743,49. Twee mensen zaten er het dichtst bij en raadden elk hetzelfde bedrag, n.l. 743,50. Door lo ting werd bepaald dat de mand terecht kwam bij mevrouw Veenstra in de Pieter van Cuyckstraaty in Den Burg. Het aantal krielaardappeltjes was 1414. Lidy Bakker uit Eierland won de prijs van 40 kg aardappelen door 1415 kg te raden. Bij het sjoelen ging de eerste prijs naar P. Beemsterboer met 81 pun ten, tweede E. Kramer, derde mevrouw Eelman. Bij het schieten was H. Sta- persma met 35 punten de gelukkige. Hier werd J. Wiersma tweede en J. Kra mer derde. Het gebloemde tafelkleed viel op lotnummer 110T blauw; het kof fiezetapparaat op 291K rose; het wand kleed op 24 oranje; de pop op 18 oranje; de hond heette Pluto. Bij de grote verlo ting viel het spinnenwiel op nummer 923 van P. C. Hin, Schoorwal; de klok op 1478 yap M. van der Vis, Weverstraat en de boot,op ,512 van De Lugt, Wilhelminp- laan. Een sprei viel op nummer 78S oranje. De sprei kan afgehaald worden bij J. Kramer, Wilsterstraat 16, Den Burg. De andere prijzen zijn inmiddels al lemaal thuisbezorgd. tenen lopen maar leverde ook een goede creatie af in de rol van Frank Foster, de baas van Bob en William die zeer ver strooid maar van goede wil alles wilde bespreken en oplossen. Beers was in het begin niet zo rolvast maar kon zijn ver geetachtigheid en ontreddering over dingen die hij kwijt was goed over bren gen. Zijn rol was wat jachtig en dat kwam niet helemaal uit de verf. Als hij sneller had gespeeld had er nog meer vaart in het stuk gezeten maar aan de andere kant was het „lekker irritant" om Ruud Beers rustig te zien zeuren over een kapotte electrische tandenborstel of zijn wat slappe eitje bij het ontbijt. Zijn tegenspeelster Toke Graaf maakte als de overspelige Fiona een geslepen in druk en ook de verveling in haar huwelijk wist ze door houding en mimiek goed te brengen. Vooral in de sarcastische teksten bleek ze een meester. Lia Loef had als Teresa Fillips ook een vervelend huwelijk maar in tegenstelling tot Frank was haar man Bob niet zo zorgzaam en (zeurderig) meelevend Teresa voelde zich verwaarloosd en de woede die daar uit ontstond was op het lijf geschreven van Lia Loef die met vuur schietende ogen en een vervaarlijke houding de hele wereld leek aan te kunnen. Dronken Haar tegenspeler Ed Elfers was als Bob ook niet op zijn mondje gevallen en de ruzies en kibbelpartijen tussen die twee waren daardoor snel en levens echt. Lia Loef bracht een constant spel peil naar voren en werkte duidelijk naar een climax. Elfers bediende zich van de zelfde manier en als de macho-man was hij echt het type dat goedwillende huis vrouwen het bloed onder de nagels van daan haalt. Alleen zijn dronkenschap tij dens het diner met de Fedderstones was minder overtuigend. Een beschonken persoon spelen is altijd moeilijk maar El fers was iets te nadrukkelijk aanwezig. Hij had moeten kiezen tussen een grote re agressie of iemand die door de alcohol nauwelijks aanspreekbaar is. Sint Jan leverde met dit vrij zware, moderne stuk een goede prestatie en het is te hopen dat men in de toekomst meer van dergelijke verhalen zal bren gen. Het spelersmateriaal heeft men in huis. De regie was in handen van Riny Rijk-Koster die samen met Lia Loef ook een deel van het schminken voor haar rekening nam Riny werd geassisteerd door Loes Smit. Souffleuse was Jannie de Haan, kapster Marian Zegers en to neelmedewerkers waren Wim Smit, Aad Zegers en Gerard Bruijn. nend als vormend kunnen zijn door uitvoeren van allerlei projecten, w® Natuurrecreatiecentrum, Staatsboi heer, gemeente, NIOZ maar ook part liere bedrijven betrokken zouden kun worden. Voor helemaal afschaffen van de i kweken voelde haast niemand iets. zamenlijk buiten de sfeer van de sd iets bijzonders ondernemen werd ni gevonden voor de onderlinge verhou gen. Het schoolhoofd N. van der W wees op dat laatste aspect. De werk ken zijn onder andere bedoeld ont leerlingen gemotiveerd te houden, in het belang is van de sfeer in de kla daarmee van het onderwijs. Om zoveel mogelijk geluiden over ze zaak los te krijgen en om te voo men dat men elkaar een mening zou dringen werden door enkele leden de oudercommissie uiteenlopende lingen naar voren gebracht. De ou werden vervolgens in willekeurige g pen ingedeeld die gedurende een ki tier hun standpunt bepaalden en dat volgens aan allen bekend maakten, leverde het geschetste, duidelijke b op Dinsdag 8 november De Vrouwenbond FNV heeft in „De lebol" een avond over euthanasie en forumdiscussie); aanvang 20.00 Het Texels Verbond van Ondernei heeft ledenvergadering in hotel De deboom; 20.00 uur. De gemeenteraad vergadert in het t huis, aanvang 19.30 uur. Woensdag 9 november In „De Schakel" wordt een lezing houden over iriscopie; aanvang 2 uur, georganiseerd door het Git Kruis. Toegang gratis voor ieder. Donderdag 10 november Het Overkoepelend orgaan van v wenorganisaties heeft in „De V Burcht" de jaarlijkse open dag, aam 9.30 uur. Het ochtendprogramma over alternatieve voeding en wordt volgd door een alternatieve broods tijd. 's Middags wordt opgetreden i Dorien Mijksemaar met een zangl gramma. Deelnemen ochtendbj komst kost 72,50; de middagbij komst 75,— en de hele dag (incli lunch) 710,—. Opgave bij Agna Os) telefoon 02220-2185. De Welfare afdeling van het Rode K heeft van 10.00 tot 12.30 uur verkq in het Rode Kruis-gebouw aan Jonkerstraat. In „De Witte Burcht" heeft de r.k. p chieraad een avond met de theoloog Konijn; deze keer over „Werk en w loosheid"; 20.00 uur. De Plattelandsvrouwen van de afdi Texel hebben samen met het r.k. v wengilde een avond in De Lindebo aanvang 20.00 uur. De avond wordt zorgd in samenwerking met slagersbedrijfschap. De raadscommissie voor financieel, nomisch en technisch beleid heeft openbare vergadering in het raadl aanvang 19.30 uur. Wie in aanmerking wil komen uitzendmaaltijden („Tafeltje dek jé'l voor opgave, maar ook voor wijzigir informatie terecht in diensteneed De Hollebol op alle werkdagen 9.00-10.00 uur. Telefoon 02220-269« Op 15 november wordt vanaf B zanddijk geschoten van 10.00 tot 1 uur met 105 mm geschut. 16 noves wordt geschoten met 155 mm van 11 tot 19.00 uur en 17 november met zelfde kaliber van 11.00 tot 17.00 ui Een 42-jarige Texelaar werd do» politie betrapt toen deze met zijn m op het strand bij Den Hoorn reed. P« verbaal werd opgemaakt. Zondag maken „De Blijde Rijdt hun jaarlijkse „juttersrit". Gestart wi om 11.55 uur op het parkeerterrein garage Kaczor. Evenals de vorige zijn passagiers welkom. Wie mee kan instappen zonder vooraanmeld'i De entree voor de vrijdagavond a houden reünie van Georgië-reizigt hotel De Pelikaan is niet ƒ3,50 ƒ1,50 per persoon. Een andere con betreft de door Gijs Oskam opgenfl videoreportage van de reis. Uit hetf riaal is een film geselecteerd va' minuten.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2