Dikke buien dreigen uit Brussel LAND BOUW FAMILIEBERICHTEN 0 erkeveiling bracht 3.000,— op portshop in ogerstraat bezing over t iscopie Boerenkoolrit geslaagd Kleurwedstrijd brandweer Hoge score bij klaverjasclub Herder boekte goede resultaten Winkeldiefstalletje Ringavond met goed toneel Kees Klaassen voor radio JSDAG 8 NOVEMBER 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 3 teerste een gezellige drukte tijdens de kerkeveillng in het Eierlandsche Huis. (Q )e zaterdagavond in het Eierland- ie Huis in De Cocksdorp gehou- kerkeveiling heeft f13.167— op- >racht. De organisatoren zijn met resultaat zeer tevreden. Hoewel Cocksdorper kerkeveilingen in ige jaren wel grotere op- mgsten zijn gehaald, was erop ge- 2 tend dat deze keer niet meer dan jrogeveer tienduizend gulden zou nenkomen omdat de mensen de tste tijd hun geld niet zo makke- meer uitgeven. )at viel dus erg mee. Zelfs kwam het v haaldelijk voor dat artikelen voor aan- V rkelijk meer dan de werkelijke waarde nv i de man of de vrouw werden ge- cht. Dat was overigens vooral het ge val met eet- of drinkbare koopwaar, zo als kratjes pils die voor f50,— per stuk werden verkocht. De catalogus van de veiling vermeldde honderden nummers: allemaal goederen en diensten die vooral door mensen uit De Cocksdorp en om geving waren aangeboden. Het duurde tot half twee 's nachts alvorens de laatste spullen een nieuwe eigenaar had den gevonden. Het was een drukke avond voor de veilingmeesters Paul Kik kert, Niek Witte, Jan Graaf en Gerard Zijm, maar ook voor vele anderen die be langeloos hand- en spandiensten ver leenden. De veiling stond onder toezicht van notaris C. J. Boswijk. De opbrengst is bestemd voor het onderhoud van zo wel de katholieke als de hervormde kerk in De Cocksdorp. Deze oecumenische" veilingen zijn inmiddels vaste traditie. Ze worden om de twee jaar gehouden, de laatste was echter een jaar opgeschoven om de actie ten bate van het kerkorgel in Den Burg niet voor de voeten te lopen. ondernemers - akti viteiten jrf.r.o, témr»< 'j sl Jog voor het eind van dit jaar zal een K ik in sportartikelen worden gevestigd ;o( iet winkelpand „De ouw mant" in de gerstraat. De winkel zal daartoe zeer trijpend worden verbouwd. De bedoe- van eigenaar Adrie Mantje is om een p npleet assortiment sportartikelen te ingen, met uitzondering van zeil- en vifspullen omdat die naar verhouding eel ruimte zouden vragen. Dat houdt Jat in De Ouwe Mant straks de beno- di dheden (zowel „gereedschap" als ding) te krijgen zijn voor alle zaal- en >o dsporten, ruitersporten, skieën, etc. el belangrijk wordt ook het assorti- int campingartikelen. De bedoeling is dit alles tegen concurrerende prijzen te bieden. Thans worden vrij veel ,fcrt- en campingartikelen door Texe- is op het vasteland (V en D e.d.) ge- dl :ht. Mantje zal zich aansluiten bij de oopcombinatie „Samen Sterk" die in derland 133 vestigingen heeft. De irtshop zal worden ondergebracht in aparte besloten vennootschap en |ir*i eigen, deskundige bedrijfsleider krij- ni 1 die overigens nog moet worden igeworven. De geruchten dat de 96 ilaande sportshop van B. Vonk in de sterstraat wordt gesloten, zijn onjuist. Se zaak krijgt wel een andere exploi- »t, maar wordt op de bestaande voet irtgezet. JU Woensdag (morgen) wordt in De hakel een lezing gehouden over scopie. J. van der Kruyf zal op uit- idiging van het Groene Kruis spre- o n over deze betrekkelijk nieuwe leeswijze. De avond begint om 'K 00 uur en de toegang is gratis. De Vereniging Vrienden van het Paard heeft onder grote belangstelling en straf 'prèditig herfstweer zondag de boerenkool-puzzelrit verreden. De rit ging vanaf het oude Boysveld via Laan- weg, Grensweg en Pelikaanweg richting De Koog. Terug van De Koog via Ruijs- laan en Randweg naar de Fonteinsnol waar het eindpunt was. Er moesten onderweg verschillende vra gen worden beantwoord, wat werd on derbroken door het drinken van koffie door de ouderen en warme chocolade door de jeugd. Er deden 12 rijtuigen aan de rit mee en 25 ruiters. De eerste prijs was voor W. Goënga, de tweede prijs vor de familie Siebeling en de derde prijs voor Richard Eelman. 's Avonds was er een gezellig samenzijn in de Buteriggel waar door 45 personen aan de boeren koolmaaltijd werd deelgenomen. De hoogste klaverjasscore van dit seizoen werd op deze vijfde cluba vond behaald door de dames Tim merman en Vermuö met een schitte rend puntenaantal van 7836. waar mee ze gelijk van de twintigste plaats naar de achtste plaats klim men in de totaalstand. Tweede deze avond werd het echtpaar P. van Heerwaarden met 7272 punten dat gelijk weer de kop nam. Als derde eindigde het koppel H. Bakker en C. Vin- ke met 7209 punten. Met een punten aantal van 6788 werd het koppel P. van de Molen en W. Bakker vierde. De da mes R. de Ruwe en I. Slijderink werden vijfde met 6720 punten. Een Duitse herder van de heer Piet Verkaik uit Den Burg heeft zaterdag in Den Helder goede resultaten behaald bij de aldaar gehouden examenkampioen schappen, uitgeschreven door de kring Den Helder van de Duitse Herdersvereni ging. De 2-jarige Django (die onder meer moest speuren, appèllopen en ,,pakwerken") behaalde op die onderde len totaal 276 punten. Zijn baas kreeg de wisselbeker omdat Django was geëin digd als beste van de hele club. Verder kreeg hij het (hoogste) VDH 1 diploma en een prijs omdat van alle dieren het hoogste aantal punten was behaald. Een 17-jang meisje uit Den Burg werd vrijdag betrapt toen ze in een super markt aan de Weverstraat drie marse peinbroodjes ter waarde van 99 cent stal. Conform het bedrijfsvoorschrift werd de politie ingelicht. Hogereind 10, De Waal. Tijdens de open dag van de vrijwillige Rj jvSTbod brandweer is een kleurwedstrijd gehou- den voor de eerste klassen van de basis scholen en een deskundige jury heeft vrijdag de prijswinnaars verrast met een attentie. De mooiste tekeningen waren van Marjan Smit uit Oosterend, Nancy Heijne uit Eierland en Espérance Blaauw uit Den Burg. De tekening die ingekleurd moest worden had niet alleen vermaak als doel maar ook werd gewezen op de drie O's die brand kunnen veroorzaken: onwe tendheid, onachtzaamheid en onverschilligheid. De ringavond van hervormde, doops gezinde en gereformeerde vrouwenorga nisaties in De Lindeboom was een groot succes. Voor een volle zaal bracht de theatergroep Spektakel het toneelstuk „Luwte" dat handelde over vrouwen die er alleen voor komen te staan en om een eigen leven te kunnen leiden soms moei lijke beslissingen moeten nemen. Het verhaal was tot stand gekomen na gesprekken met vrouwen uit diverse groeperingen en het getoonde spel was treffend. Mevrouw De Boer sprak aan het einde van de bijeenkomst de hoop uit dat het vaker mogelijk zal zijn avon den te organiseren voor diverse religieu ze vrouwengroepen. De Texelaar Kees Klaassen verzorgt donderdag een optreden in het NCRV- radioprogramma „Twaalfuurtje" op Hil versum 1. Klaassen zal daar Engelstalige nummers zingen in de stijl van Tom Jo nes en Lee Towers. De Cocksdorper trad eerder op in De Koog tijdens de verkie zing van de sterkste man van Texel. In de nacht van zaterdag op zondag werd een rijverbod opgelegd aan een Texelse automobilist die in Den Burg werd aangehouden Bij de blaasproef bleek dat zijn bloed tussen 0,5 en 0,8 promille alcohol bevatte, zodat een bloedproef niet nodig was. „Er zijn grote problemen bij de EEG. Door een stagnerende wereldmarkt en een verder stijgende produktie wordt het landbouwbeleid van de EEG bedreigt. Hierdoor stijgen de kosten in 1983 met 30%. En van de deelnemende landen is er geen bereidheid meer om méér te gaan betalen voor de landbouw." Aldus de voorzitter van het landbouwschap en NCBTB, de heer Jaap van der Veen, op een ledenvergadering van de afdelingen van de landbouworganisaties op Texel. Bij de produktie van melk, granen en suiker zijn er overschotten ontstaan bin nen de EEG. Tegen de normale vast gestelde prijzen zijn deze produkten niet af te zetten. Hierdoor komen er prijsver- laginge die op kunnen lopen tot 10 12%; Vanuit Brussel komen er voorstel len om met een terughoudend prijsbe leid te gaan werken. Voor de melk wordt het voorstel gedaan om een super hef fing in te stellen met als basis de produk tie van 1981 plus 1% van 75%. Tevens is voorgesteld de bedrijven die meer dan 15000 kg melk per ha afleveren extra te gaan korten. De kleinere bedrijven tot 60.000 kg melk per bedrijf zouden vrij gesteld kunnen worden, terwijl de overi gen 4% in moet leveren. Van der Veen zei van mening te zijn dat er iets moet gebeuren aan produktiebe- perking bij de granen en melk. Maar de voorstellen van de EEG zijn voor Neder land niet acceptabel. Dit omdat de Ne derlandse veehouderij zich de laatste ja ren sterk heeft ontwikkeld. Daarbij komt dat de Nederlandse veehouderij zich niet kan vergelijken met de andere partners in de EEG. In Nederland is 80% van de veehouderijbedrijven groot; dat wl zeg gen 30 tot 40 melkkoeien. Terwijl in de nest van de EEG juist het kleine bedrijf de overhand heeft. Hier heeft 80% van de bedrijven minder dan 30 tot 40 melkkoei en. De Nederlandse veehouderij zit me de daarom in een moeilijke hoek. Alle voorstellen van Brussel vormen een optelsom van narigheden. En bij het realiseren van alle voorstellen komt er een grote aanslag op het budget van de melkveehouders. Voor het landbouw schap is de 15000 kg melkgnens per ha onaanvaardbaar omdat 25 tot 30% van onze melkveehouders in Nederland er extra zwaar door getroffen wordt. De spreker zei dan ook „hier valt niet over te praten." De superheffing krijgt binnen de lidsta ten meer aanhang maar de uitleg is nog erg verschillend. Volgens de inleider is minister Braks er te gemakkelijk achter aan gaan lopen. Tot op heden heeft ie der land nog zijn eigen invulling en uitleg van de superheffing. Voor het land bouwschap is aanvaardbaar een land bouwbeleid zoals dat de laatste jaren is gevoerd met daarbij een stimulering van de modernisering op het veehouderijbe drijf. Van der Veen vond dat stabilisatie in de prijsvorming acceptabel kan zijn en dat er dan op de kostenontwikkeling iets toegegeven zal moeten worden. De thans aanwezige voorraden dienen zo snel mogelijk opgeruimd te worden. Ook is het denkbaar om bedrijven een premie te geven die minder melk willen gaan le veren en die volledig willen stoppen met de melkveehouderij. Er dient een beleid gevoerd te worden waaruit blijkt dat er op lange termijn mee doorgegaan kan worden. Korte termijn beleid geeft geen oplossing. Het landbouwschap heeft nog geen duidelijk standpunt over de su perheffing op de melk, maar hoopt daar in de eerstkomende vergadering duide lijkheid in te verschaffen. Bij alle maatre gelen is het van groot belang voor Ne derland dat de EEG blijft bestaan. De landbouw met z'n exporten is daarvan afhankelijk. Ook moeten ondernemers in de landbouw weten waar zij met allerlei regels, aan toe zijn. Nationaal beleid De nationale economie zit in grote problemen. Er is 17% van de werkne mers werkloos. Op jaarbasis is er een te kort van 40 miljard. Per dag komt dit neer op 100 miljoen gulden. Het blijkt uiterst moeilijk te zijn om de tering naar de nering te zetten. Dit stuit op grote weerstanden. Vooreen exporterend land ligt het loonkostenniveau nog te hoog, hieraan zal iets moeten worden gedaan waarbij er een redelijk evenwicht blijft tussen aanpak van het tekort en behoud van koopkracht. Voor het bedrijfsleven komt er een aanzienlijke lastenverlich ting waarvan de agrariërs ook hun deel zullen krijgen. Voor Nederland blijft de landbouw een zeer grote waarde hou den gezien de grote bijdragen aan de be talingsbalans. Dit wordt niet altijd onder kend. Land- en tuinbouw blijven een zeer belangrijk trekpaard voor de Neder landse economie. En toch zal er een druk komen op de inkomens van de agrariërs gezien het nationaal en EEG beleid. Arbeidsplaatsen in de landbouw De laatste jaren verliest de landbouw minder grond. Voor de structuurverbete ring op de bedrijven is dit een goede zaak. Ook blijven er meerdere mensen in de landbouw werken. Er komen soms mensen terug in de landbouw die voor een heel ander beroep hebben geleerd. Hierdoor is de werkgelegenheid redelijk stabiel. Wel heeft dit op langere termijn gevolgen voor de structurele aanpassin gen van de bedrijven. Dit verloopt nu veel trager. De Nederlandse landbouw dient te proberen om zijn concurrentie kracht op peil te houden. Dit kan door in te spelen op de mogelijkheden die er zijn. Alle aandacht zal daarbij gegeven dienen te worden aan de kwaliteit van de produkten en minder op de kwantiteit. De Nederlandse landbouw heeft zich een sterke uitganspositie binnen Europa geschapen. Dit mede dank zij de moder niseringen die hebben plaatsgevonden. De prestaties zijn dan ook niet gering geweest. „Voor de Nederlandse landbouw liggen er zeer goede kansen mits ze opgepakt worden. Mede hierdoor is het toekomst perspectief voor de agrariërs zeker niet alleen somber", aldus de heer Van der Veen aan het slot van zijn inleiding. Echte minima In de discussie met de heer Van der Veen werd de opmerking gemaakt dat de echte minima onder de agrariërs te vinden zijn onder de schapenhouders. Hierbij werd de vraag gesteld hoe het6 komt dat niet het bedrag van ruim 7100,— per ooi aan subsidie is uitgekeerd maar dat dit slechts ruim 735,— is ge worden. De oorzaak moet gezocht wor den bij het doorgeven van verschillende aantallen schapen aan Brussel Bij het eerst genoemde bedrag per fokooi wa ren er minder schapen dan er later ble ken te zijn. Rundvlees Voor het rundvlees liggen de interven tieprijzen voor Nederland aan de hoge kant. Hierdoor is er ook een verschuiving in de afzet naar de consument met an dere vleessoorten. Het is wellicht wen selijk om het beleid van de rundvleesprijs voor Nederland iets te laten dalen, dit om een verdere verschuiving tegen te gaan, aldus de heer Van der Veen. Akkerbouwprodukten De EEG is van importeur voor graan in de loop der jaren een exporteur van 12 miljoen ton gegaan. Hier tegenover staat dat er 15 miljoen ton als graanver- vangend produkt wordt ingevoerd. Even-als bij de melk wordt bij een verde re graanopbrengstniveau gedacht aan een medeverantwoordelijkheidsheffing. Invoeren van produktiedrempels zijn daarbij denkbaar. Er zal een prijsbevrie zing bij de granen optreden voor de te lers en in het gunstigste geval een lichte prijsstijging. In Nederland is de akker bouw een kwetsbare sector. Dit in ver gelijking met andere delen van Europa waar het gemiddelde akkerbouwbedrijf groter is in oppervlakte. Eiwitrijke produkten Het streven is om de teelt van eiwitrij ke produkten binnen de EEG te stimule ren. Hiervoor kan geld gebruikt worden van heffingen op granen Hiermee zullen de eiwitrijkere produkten niet goedkoper worden voor de afnemers, aldus de heer Van der Veen. De produktiekosten lig gen binnen de EEG hoger dan in andere delen van de wereld. Superheffing op melk Mocht de superheffing zo door gaan als nu wordt voorgesteld dan zal dit ze ker ernstige gevolgen hebben voor de melkveehouders. Ook zal de akkerbouw daar zeker nadelige gevolgen van onder vinden omdat er grasland gescheurd zal worden voor akkerbouwgewassen. Voor jonge pas beginnende agrariërs zal ook een uitzondering geschapen dienen te worden. De heer Van der Veen zei dat het landbouwschap zal komen met een goed uitgebalanceerd voorstel voor de minister van landbouw en wellicht kan er dan met de nieuwe prijsvoorstellen van de EEG in het voorjaar meer duidelijk heid worden gebracht in de superheffing. Rotganzen De laatste jaren komt de overlast van de rotganzen in iedere landbouworgani satievergadering aan de orde Eén van de aanwezigen vroeg zich af hoe het mogelijk is dat in de memorie van toe lichting op de landbouwbegroting zo gunstig geschreven wordt over het ver loop van de rotganzen. Dit is onterecht; de overlast van deze vogels bij de agra riërs is ontzettend groot. De inleider zei dat er bij de beherende organisaties meestal niet aan gedacht wordt wat het beheren van gronden voor milieu, land schap en vogels méér kost dan wanneer de agrariër het in gebruik heeft. Hierdoor valt er nog veel te leren van de boeren al dus de inleider. De motie Faber (het idee om domein gronden te verkopen om met de op brengsten hiervan reservaatsgronden te kopen) werkt nog niet. Wel wordt er in polders waar domeingronden vrij komen grond vastgehouden. Hiermee wordt de structurele ontwikkeling bevroren in de ze gebieden. Dit tegen de zin van de landbouworganisaties. Aan het begin van deze drukbezochte vergadering deed voorzitter Maarten Roeper een voorstel wat betreft de geza menlijke betaling van de schade die door de „drijfmestactie" tegen het land schapspark is aangericht. Het totale schadebedrag moet gedeeld worden door het aantal hectare bouwlandgrond. Of: het aantal boerenbedrijven delen op het totale bedrag. Ter gelegenheid van ons huwelijk geven wij een feestelijke receptie op 12 november 1983 vanaf 20.00 uur in Strandpaviljoen Paal 9, Den Hoorn. Hans de Winter Cora van der Woude Op zaterdag 19 november hopen wij met onze ouders Joop Langeveld en Ans Langeveld-van der Voorn hun 25-jarig huwelijk te vieren. Wie hen wil feliciteren is van harte welkom 's avonds van 7.30 tot 9.00 uur in de „Witte Burcht", Mo lenstraat 19, Den Burg. Jos Coby en Patrick Harry en Astrid Rozendijk 12, 1791 PE Den Burg. Hierbij wil ik u bedanken voor Uw belangstelling en meeleven bij de ziekte en na het overlijden van mijn lieve man JAN HIN. M. C. Hin van Zuilen Den Burg, november 1983 Door de zeer vele blijken van medeleven na het overlij den van onze lieve JOHAN, is het ons onmogelijk een ieder persoonlijk te bedanken. Daarom willen we langs deze weg iedereen, die door hun kaart, brief, bezoek of gebed ons tot steun zijn geweest in het verwerken van het verdriet, heel harte lijk bedanken Klaas en Paulien Barendregt De Cocksdorp, 7 november 1983, 1795 LA, Oorsprongweg 9. Dankbetuiging van Lammert de Waard, 86 jaar, en Corrie Kikkert, 85 jaar, aan hun broers en zusters, die hen een dag met een grandioos feest organiseerden op 19 oktober toen ze hun zilveren huwelijksfeest vier den. Het feest begon 's morgens in Irene, waar we acht jaar gelegen in kwamen wonen met het uitwaai en van de vlag en kregen alle inwoners koffie met ge bak. 's Middags was er in hotel De Lindeboom recep tie en een broodmaaltijd. De receptie werd flink be zocht. Veel neven en nichten, die wij in jaren niet ge zien hadden kwamen ons feliciteren, van nog een jon ge vrouw met 2 kleine kinderen aan haar rokken en een neef en nicht met een kleintje aan de hand. Het Bejaardenkoor zong een paar liederen en we kre gen van hen een bloemenmandje. Veel bloemen kre gen we en kaartjes en een paar met inhoud 100 gulden van een zuster uit Wassenaar en een taart van mijn heer De Lugt en van de bijbelkring een doos met koek jes en chocolade en van het bestuur van Irene een pak met bloemen en planten, en van een neef een fruit mand. Met de broodmaaltijd hield mevr. De Lugt een toespraak en de broeder van Lammert, Cor, mevr. Kikkert-Terpstra las een zelfgemaakt gedicht voor en daarna zongen we de Avondzang Hartelijk dank aan allen, die blijken van belangstel ling en deelneming hebben gegeven bij het overlijden en de begrafenis van CATHARINA DOROTHEA MARIA VAN DER GEEST-DERNISON. Bijzondere dank aan hen, die haar in haar laatste le vensjaren met raad en goede woorden hebben bijgestaan. Fam. Van der Geest Fam Dernison Texel, 3 november 1983. Een Vosje klopte bij ons aan. Natuurlijk laat je die niet buiten staan. Nee, hij hoort er ook bij en wij zeggen dankbaar en blij: Sil is geboren en zal altijd bij ons horen. Peter en Olga Vos 5 november 1983, Klimpstraat 71, 1795 AN De Cocksdorp. Olga en Sil rusten van 13.30 - 15.30 uur. Dankbaar en blij zijn wij met de geboorte van Petronella (Petra) Dochter van Johan en Els de Waard-Schoo zusje van Iwan en Erwin 4 november 1983, Ada van Hollandstraat 11, 1791 DG Den Burg. Wij zijn blij met de geboor te van onze zoon. Zijn naam is Michaöl Jonathan Jan Maasdam Marteke Maasdam-Schoo Muurdijk 40, Huissen, 6 november 1983.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 3