Cjroen r£wartsjexels in het harL, rwintig mille voor ij de!ijke arbeidsplaats Raad koos toch voor Ahlers otie Terpstra aangenomen: Gesubsidieerde vier vaartenkaart in maart verkrijgbaar ïijna 7 mille )innen i Xl Overeenstemming met Teso Hoofd Redmer iJskaschooi 0 „De Hoop" ^ctie gierspuiters Verse mosselen rAVENRESTAURANT TEXEL Bewaar de sierfolder fan Martien Tromp, ^STAU^ Texelaars naar FN V-demonstratie JAARGANG Nr. 9831 VRIJDAG 11 NOVEMBER 1983 ctie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741 m werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, IOosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der Heij- „De Wesp" bij Oranjestr. 31, Oosterend, tel. (02223) 964. advertenties, abonnementen, etc.: leveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, on (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs fïï— per kwartaal 70 cent incasso; los 70 cent. Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99 17.636 Rabobank nr 36.25 01.742; NMB nr. 67.34.60.398 et de hete adem van actievoerende ambtenaren in de nek, loot de gemeenteraad dinsdagavond alsnog ƒ20.000,— uit te [ken voor een tijdelijke, gedeeltelijke arbeidsplaats bij de ge- jnte. Dat gebeurde door het aannemen van een door Dirk >stra van het Pakt ingediende motie, waarin werd uitgaspro- dat de twintig mille moet worden besteed voor het bestem- doel. e raad kwam daarbij terug op het Ie begrotingsvergadering geno- besluit om dit van rijkswege (regen extraatje (de „tegen- itatie" voor door ambtenaren in- iverd salaris) niet voor een ar- Isplaats te gebruiken maar het roon in de algemene middelen te verken. Dit leidde tot woedende sties, onder andere van de plaat- jke ambtenarenbond Avba-Kabo. gemeenteraad werd verweten hij op centraal niveau gemaakte iraken niet was nagekomen en een onbetrouwbare werkgever getoond. at heeft blijkbaar indruk gemaakt it de door Terpstra ingediende motie i met tien tegen vier stemmen (wet- der Schilling was wegens ziekte af- De inzamelingsactie van de land- Duworganisaties om geld bijeen te ■ijgen voor de schade die is ont- aan na het legen van een tank ijfmest tegen de gevel van het adhuis heeft tot nu toe 76944,— igebracht. Men is na vier weken zamelen niet ontevreden over het edrag maar het is niet genoeg. De :tie stopt op 5 december en dan loet er 10 mille binnen zijn. Nog et alle leden van de standsorgani- ities hebben een bedrag overge- laakt maar wel werden giften ont- mgen van niet-agrariërs. Uit laatst- snoemde hoek hoopt de organisa- e op nog meer steun omdat velen idens het gierspuiten instemden iet deze daad. Men kan nog een edrag overmaken op Raborekening 525.80.154 ten name van D. van eenrvaarden onder vermelding van drijfmest." wezig) aangenomen. In overleg met de betreffende raadscommissie zal worden bepaald welk baantje met het geld wordt gecreëerd. De Texelse ambtenaren gaven over duidelijk van hun belangstelling voor de ze kwestie blijk: 35 ambtenaren waren naar de vergadering gekomen en gingen staan toen de motie in behandeling werd genomen. Terpstra legde nog even de voorgeschiedenis uit. Bij het landelijk overleg is bepaald dat de prijscompensa tie die de ambtenaren zouden inleveren, zoveel mogelijk wordt omgezet in ar beidstijdverkorting, dus in extra banen. Dat kwam uit op drie extra vrije dagen per jaar. Volgens de berekening zou dat voor Texel arbeidsplaats moeten opleveren, maar de minister kwam zijn belofte slechts gedeeltelijk na zodat er voor Texel niet meer dan een halve ar beidsplaats inzat. Om zeep En die halve arbeidsplaats hielpen B en W en vervolgens de raad om zeep door dit salarisgeld wel aan te nemen, maar het voor wat anders te gebruiken. In de motie van Terpstra stond dat de bereidheid van het gemeentepersoneel om aan arbeidstijdverkortende en werk gelegenheid verruimende maatregelen mee te werken, niet wordt bevorderd als centrale afspraken die hierop betrekking hebben, niet worden nagekomen. Aan gezien de komende jaren nog meerdere malen een dergelijk beroep op dat perso neel zal worden gedaan, is het dringend noodzakelijk dat het personeel het ver trouwen krijgt dat het zinvol is om aan uitbreiding van werkgelegenheid en aan arbeidstijdverkorting mee te werken. Het bleek dat in B en W over deze kwestie ook verdeeldheid was geweest. De burgemeester vertelde dat hij altijd heeft gevonden dat de 20 mille moest worden besteed aan het afgesproken doel, maar dat de wethouders dat niet wilden. „Het is voor mij een natuurlijke zaak. Je spreekt iets af en dat kom je na." Engelvaart had zelfs al een idee over het invullen van de functie. Rekening houdend met een bestaande vacature van 14 uur op de secretarie zou een baantje gecreëerd kunnen worden voor de afdeling culturele zalen. Onverantwoord Wethouder Klaas Barendregt vertolk te de mening van de tegenstanders in het college. Hij legde uit dat het onver antwoord is dat de gemeente extra amb tenaren aanneemt, niet alleen omdat dit strijdig is met het collegeprogramma maar ook omdat de gemeente te maken krijgt met een enorme terugloop van in komsten. Het zal al moeilijk genoeg zijn om het bestaande apparaat in stand te houden. Peter Bakker van de PSP deelde deze mening niet omdat ook hij vond dat de gemeente een landelijk gemaakte af spraak heeft na te komen, maar vond ook dat de wethouder niet consequent was. Als hij er geen personeel bij wil hebben, had hij dat aan de minister ken baar moeten maken en het geld moeten terugsturen. Zelf houden en voor iets anders gebruiken is niet te rechtvaardi gen. Barendregt gaf zich echter niet ge wonnen; hij zei het geld te willen reser veren om de op handen zijnde moeilijke toekomst voor de gemeente het hoofd te kunnen bieden. Ate Rienstra (CDA) en zijn fractiege noten lieten blijken het met de motie Terpstra eens te zijn. Rienstra zei echter nadrukkelijk dat het stemmen voor het invullen van de arbeidsplaats niet inoudt dat men een standpunt inneemt ten aanzien van de omstreden kortingen op De ambtenaren tn actie-houding tijdens de behandeling van de 20 mllle-motie, dinsdagavond In de raadsvergadering. de ambtenarensalarissen. Rienstra her innerde eraan dat zijn fractie bij de be grotingsbehandeling ook heeft gestemd voor het bestemmen van het geld voor een arbeidsplaats en in die mening is geen verandering gekomen. Als het al te rechtvaardigen zou zijn, dat het geld aan wat anders wordt besteed, had daarover met de ambtenaren gepraat moeten worden. Géén uitbreiding Reagerend op wat Barendregt had ge zegd, betoogde Terpstra dat het beste den van de 20 mille voor een ar beidsplaats, geen personeelsuitbreiding betekent. Want dat effect wordt immers meer dan teniet gedaan omdat alle amb tenaren drie dagen per jaar korter wer ken? Het is niet meer dan billijk dat de enorme werkdruk die mede daardoor ontstaat wordt verlicht door de ar beidsplaats er wel te laten komen. Terpstra kwam echter al gauw tot de conclusie dat het geen zin had om te proberen de WD om te praten omdat deze partij landspolitieke argumenten heeft. Hij richtte zich daarom tot de Texels Belang-fractie voor het verkrijgen van de vereiste meerderheid om de mo tie er door te krijgen. Zijn hartstochtelijke oproep in die rich ting was echter al niet meer nodig, want Cor Dros was tot de conclusie gekomen dat hij de motie moest steunen. „Het zit me niet lekker. Ik ben gewend afspraken na te komen. Ik wil fractieberaad." Aldus geschiedde. De burgemeester schorste Lees verder pagina 2 Als de commissie ruimtelijke ordening en huisvestingsbeleid akkoord gaat en de gemeenteraad stelt in december definitief een krediet vast voor de goedkope vier vaartenkaart voor Texelaars dan kunnen deze gesubsi dieerde overtochten in maart van start gaan. Het voorstel van Cor Dros van Texels Belang om met behulp van gemeentesubsidie een knipkaart voor vier overtochten voor een tientje beschikbaar te stellen is door het college tech nisch uitgewerkt en hoewel men geen waterdicht systeem heeft kunnen be denken om misbruik te voorkomen, wil men toch starten met de goedkope kaart. Teso heeft zich bereid verklaard aan het gemeentelijk plan mee te werken maar ziet de verstrekking van deze kaart als een proef. Het college is er vanuit gegaan dat voor het verstrekken van de kaart zo min mogelijk extra werk moet worden ver richt. Het idee van Dros om op de kaart een pasfoto te bevestigen is om die re den afgewezen. De bedoeling is dat de gemeente voor iedere inwoner van 9 tot en met 65 jaar een gratis uittreksel van het bevolkings register beschikbaar stelt, die worden gemaakt via een centrale computer. De ze uittreksels kunnen gedurende een be paalde periode op het raadhuis worden afgehaald en met dit bewijs van Texe- laarschap kan men bij Teso voor een llllllllllllllllllllllllllllllllllllflllllllllllllllllllllllllllllllllll (02226) 310 uiiiuiiiiiiniiiiiiiiuiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De gemeenteraad heeft dinsdagavond met tien tegen vier stemmen de heer J. Ahlers uit Emmen gekozen tot hoofd van de Redmer IJska-school in De Waal. De vier overige stemmen werden uitgebracht op het huidige waarnemend schoolhoofd Sylvia Schoo, maar werden ongeldig verklaard omdat me vrouw Schoo niet op de voordracht stond. Die voordracht ver meldde als eerste Ahlers en als tweede de heer De Vet. rant volgende week is het misschien uw geluksfolder. la carte vlees- en visspecialiteiten. Plateservice. Het adres voor: partijen, recepties, vergaderingen. Penstraat 31De Cocksdorp, tel02222-252 J Aanvankelijk was laatstgenoemde de derde op de voordracht maar hij ging een plaats omhoog toen kandidaat num mer twee zich terugtrok. De verkiezing van Ahlers was het slot van een langdu rige en soms weinig elegante gang van zaken Zoals bekend was de benoeming van het schoolhoofd al eerder in de gemeen teraad aan de orde geweest. De raad weigerde toen echter tot stemmen over te gaan omdat alleen Ahlers op de voor dracht stond. De tweede kandidaat had zich teruggetrokken omdat hij bij nader inzien de toekomst van de Waalder school te ongewis vond. Ouders De officiële oudervertegenwoordiging in De Waal had zich akkoord verklaard met de kandidatuur van Ahlers, maar la ter kwamen er van andere ouders een brief met handtekeningen waaruit bleek dat men het huidige waarnemend schoolhoofd Sylvia Schoo verkiesbaar wilde stellen. B en W voelden er niets voor om mevrouw Schoo op de voor dracht te zeggen omdat de inspectrice haar minder geschikt achtte. De voor standers van benoeming van mevrouw Schoo voerden nogal wat actie en von den ook raadsleden aan hun zijde. De actie van de ouders in De Waal, buiten de officiële oudervertegenwoor diging om, zette kwaad bloed. Peter Smit en Jennie Witte die namens de ou ders aan de selectieprocedure hadden meegewerkt beschouwden dit als „het zoveelste bewijs van wantrouwen" in deze slepende kwestie en stapten op. B en W besloten vast te houden aan de kandidatuur van Ahlers en deze voor dracht aan te vullen met twee nog be schikbare kandidaten die in eerste in stantie waren „afgekeurd". Daarvan viel er dus een af en een voordracht van twee ontstond. Andere mening De voordracht van Alhers/De Vet was onderwerp van discussie op de oudera vond die op 4 november in De Waal werd gehouden. Daar kwam men tot de conclusie dat alleen Ahlers aanvaard baar was, althans dat bleek uit een brief die F. J. M. Reintjes op 6 november aan het college schreef namens de medezeg genschapsraad en de oudercommissie. In die brief werd ook waardering tot uit drukking gebracht voor Sylvia Schoo waarbij werd betreurd dat het niet moge lijk was gebleken haar ook op de voor dracht te zetten. Medezeggenschaps raad en ouderraad zouden mevrouw De 31-jarige Joop Ahlers uit Emmen, die dins dagavond werd gekozen tot hoofd ven de o.l. Redmer IJska-school In De Waal. Ahlers, ge huwd en vader van een 2-jarige zoon (een tweede kind is in aantochtis ook in Emmen geboren en getogen. Sedert tien jaar werkt hij daar aan een o.l. school. Daarvoor deed hij korte tijd invalwerk op enkele andere scho len. Ahlers kreeg zijn opleiding aan de Rijkspedagogische Academie in zijn woon plaats. Bijzondere aandacht werd daar besteed aan andere onderwijsvormen, zoals het Jenaplanonderwijs waar Ahlers bijzonde re interesse voor heeft. Op zijn huidige (gewo ne klassikaleschool probeert Ahlers al be paalde elementen uit het Jenaplanonderwijs toe te passen, zoels bij het schooltuinwerk. Dat is zeer succesvol en Ahlers hoopt wat dat betreft in De Waal heel wat meer te kunnen doen. Het nieuwe schoolhoofd kent Texel op pervlakkig van enkele kampeervakanties. Schoo graag hebben gehad op de plaats van kandidaat De Vet omdat zij „in vele opzichten" beter werd geacht. Deze brief riep vragen op. Wat wilden de ou ders nu precies? Twee dagen later kwam een nieuwe brief waarin werd gesteld dat Ahlers aanvaardbaar werd gevon den, dat De Vet niet aanvaardbaar was en dat mevrouw Schoo in plaats van De Vet op de voordracht moest, maar dan wel als eerste. Het standpunt van de of ficiële oudervertegenwoordiging was dus veranderd en was nu gelijk aan de mening van de ouders die handtekenin gen hadden verzameld en van diverse raadsleden. Inspectrice B en W gaven aan het verzoek van de ouders echter geen gevolg, want de in spectrice vond dat mevrouw Schoo niet op de voordracht moest. De wet schrijft voor dat er overeenstemming moet zijn tussen B en W en de inspectrice inzake de voordracht, zodat men dus gauw was uitgepraat en moeilijk met een ander voorstel bij de raad kon aankomen. Een minderheid van de raad toonde zich daarover dinsdagavond boos. Ger- brand Poster van de VVD meende dat mevrouw Schoo wel op de voordracht gezet had moeten worden. Hij vond het kwalijk dat de inspectrice het oordeel van de ouders aan haar laars had gelapt krachtens de onderwijswet van 1920. „Mevrouw Schoo heeft bewezen het te kunnen, maar mag toch niet in aanmer king komen. Zij is straks werkloos. De sterkste heeft gewonnen maar ik zal dit niet steunen." Een soortgelijk geluid kwam van Jan van Asselt van Texels Belang maar hij drukte zich nog wat krasser uit. Hij zei dat met „alle geoorloofde en ongeoor loofde middelen" deze zaak was doorge dreven en was verbolgen over het feit dat de inspectrice haar „veto" heeft kunnen uitspreken op grond van de „ho peloos verouderde" onderwijswet van 1920. Hij vond dat men onverantwoord onder druk was gezet en kondigde aan in zijn stemgedrag tot uitdrukking te zul len brengen dat hij de laatstvertolkte mening van de ouders deelde. Wethouder Piet Zegers maakte be zwaar tegen de uitdrukking „geoorloof de en ongeoorloofde middelen" want er was niets ongeoorloofds gebeurd. Ook van „veto" is geen sprake. De wet schrijft voor dat er inzake de kandidatuur overeenstemming moet zijn tussen B en W en inspectrice. Verder wees hij er op dat de brief van de ouders een advies was. Daar is met veel begrip kennis van genomen, maar B en W hebben dat ad vies naast zich neer moeten leggen. Daar is niets kwalijks aan, integendeel. tientje een vier vaartenkaart kopen. De gemeente subsidieert dan ongeveer de helft van deze overtochten. Teso waarmerkt het uittreksel met een kniptang waardoor het niet meer benut kan worden voor een tweede viervaar- tenkaart maar wel voor andere doelein den. Men heeft gekozen voor de leeftijd 9 tot en met 65 jaar omdat 65-plussers al tegen gereduceerd tarief kunnen reizen en men vanaf 10 jaar niet meer voor half geld bij Teso reist. Nadeel van dit systeem is dat degenen die zich na de periode van uittreksel verstrekking op Texel vestigen dat jaar geen gebruik kunnen maken van de kaart. Een met de hand uitgeschreven uittreksel komt niet in aanmerking om dat dan een volledig registratiesysteem bij de gemeente moet worden opgezet. Uiteraard kan men nog wel „hand" uit treksels krijgen (tegen legeskosten) voor rijbewijs, V-kaart e.d. Door de gemeentèraad is in septem ber in principe f75.600,— voor dit doel beschikbaar gesteld en het college ver wacht dat dit bedrag voldoende is. Men schat dat ongeveer 7500 inwoners van de kaart gebruik zullen maken. B en W willen echter niet op voorhand opdraai en voor mogelijke tariefverhogingen bij Teso en vinden dat het subsidiebedrag alleen voor dit jaar vast staat. „Elk jaar zal moeten worden bekeken welk bedrag de gemeente voor een goedkope perso- nenkaart beschikbaar wil stellen", aldus het college. De mogelijkheden van misbruik van de kaart zijn bij dit systeem duidelijk aan wezig. In een gezin kan op verschillende kaarten worden gereisd en ook kan een Texelaar zijn kaart overdragen aan een niet-Texelaar. „Dit moeten we maar voor lief nemen. De kosten van een water dicht systeem zijn dermate hoog dat dergelijk misbruik moet worden geac cepteerd", menen B en W. Op vrijdag 18 november wordt in Den Haag een grote, door de FNV georgani seerde demonstratie gehouden tegen het kortingsbeleid van de regering. Texe laars die willen meedoen kunnen gebruik maken van gratis busvervoer vanaf Den Helder. Bij voldoende deelname zal deze bus vertrekken vanaf de veerhaven al daar. Gratis buskaartjes kunnen worden afgehaald bij het Mensen Zonder Werk project in dorpshuis d'Ouwe ULO en bij Piet Bakker in Oudeschild. De plaatselij ke organisatie hoopt dat niet alleen veel ambtenaren en trendvolgers zullen de monstreren maar vooral ook uitke ringstrekkers omdat er voor hen geen andere mogelijkheden zijn om van hun ongenoegen blijk te geven. De de monstranten vertrekken met de boot van 8.05 uur.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1