VVV-bijdrage wordt gereglementeerd Tweedaagse beurs van Hoornder bedrijven TVO wil geen eigen blad In dorpshuis De Waldhoorn Verleende bouwvergunningen Penalty zorgt voor gelijkspel De Koog/Z Gelukkige winnaars Nog niet praten over bestemmingsplan voor de Waddenzee Jubileum zusterkring De Koog Teveel drank Aanrijding Verlies voor handbal heren Aankoopbeleid VERVOLG VAN RAG. 1 Veel geld voor Jantje Beton Nylonkabel in 'n propeller „Molengat" l Biologische open dag voor overkoepeling Franchimon twee in Schoorl «i Zon, maan en hoog vti"nn Surfhuwelijk PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 15 NOVEMBER Voor niet-logiesverstrekkende be drijven die lid zijn van het VVV komt er een uniforme regeling om de hoogte van het lidmaatschapsgeld vast te stellen. De bijdrage van on dernemingen die geen onderdak aan toeristen verschaffen is in het verle den scheef gegroeid en varieerde van ƒ250 tot ƒ1000,— daar is recen telijk wrevel over ontstaan. Direc teur J. Dekker van de Texelse VVV noemde dit ongenoegen terecht en deelde dinsdagavond op de najaars vergadering van het Texels Verbond van Ondernemers mee dat de regels waarop de hoogte van de contribu tie nu zal worden gebaseerd, reke ning zullen houden met het gebied waar het bedrijf gevestigd is, de grootte van een bedrijf en de relatie tot het toerisme. Dekker legde uit dat de bijdrage van niet-logies verstrekkers aan de WV een belangrijke begrotingspost is. Jaarlijks wordt ƒ36.000 bijgedragen op een to taal aan lidmaatschapsgeld van twee ton. Hij legde uit dat van een redelijke contributieheffing tussen de bedrijven onderling soms helemaal geen sprake was. ,,De veroudingen zijn scheef om dat er geen regels zijn en de scheve ge zichten van sommige ondernemers zijn dan ook begrijpelijk". Een speciale com missie van WV-ers en TVO-ers heeft zich over de problemen gebogen en is tot genoemde criteria gekomen. In de eerstvolgende VVV vergadering wordt Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en instanties bouwvergunning verleend: Hoogheemraadschap van Uitwaterende Sluizen, voor het plaatsen van een riool gemaal met schakelkast aan de Slots- kolk te Oosterend; C. E Gollardstich- ting, De Zes 12, Den Burg voor het bou wen van een verzorgingstehuis; J. C. Witte, Nieuwlanderweg 36 te De Waal, voor het plaatsen van een ligboxenstal, Centrale Werkplaats De Bolder, Wezen land 1, Den Burg, voor het gedeeltelijk wijzigen van een werkplaats; J. G. de Winter, Hogereind 10, De Waal, voor het inrichten van een stolp tot tandartsen praktijk; L. J. van der Geest, De Ruy- terstraat 128, Oudeschild, voor het plaatsen van een garage; J. Hemelrijk, Trompstraat 30, Oudeschild, voor uit breiding van een woning; S. Plaatsman, Laagwaalderweg 46, De Waal, voor het plaatsen van een ligboxenstal; J. C. Pel grim en A J. Kikkert, voor het wijzigen van een schuur in atelier aan de Gast huisstraat 46 te Den Burg; G. van der Star, Zanddijk 334, De Cockdorp, voor het verbouwen van een zomerhuis aan de Zanddijk; G. van de Star, Zanddijk 334, De Cocksdorp, voor het verbouwen van een zomerhuis aan de Zanddijk 350. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 205. In de uitwedstrijd tegen Grashop pers moest De Koog/Z drie spelers uit de vaste kern missen. Toch speel den de Kogers een goede wedstrijd. Het zag er zelfs enige tijd naar uit dat de mannen van coach Van der Vliet een overwinning mee naar Texel zouden kunnen nemen. Drie minuten voor het einde bestrafte de scheidsrechter een overtreding van Nanning Kikkert in het strafschopgebied met een penalty. De Grashoppers keeper gaf college Stoop geen kans en bracht zo zijn club op het nippertje naast de Ko gers: eindstand 3—3. De wedstrijd begon vrij kalm en De Koog kreeg al spoedig enige kansen. Voorlopig faalde echter de afwerking. Na 20 minuten was het wel raak. Een combinatie op rechts bracht Edgard Kik kert alleen voor de keeper en hij scoorde beheerst: 0—1. De Kogers begonnen het nu te gemakkelijk op te nemen en plot seling nam Grashoppers het heft volle dig in handen Door fouten op het mid denveld en in de laatste lijn nam de thuisclub zelfs een 2—1 voorsprong. In de tweede helft begin de Koog veel feller en gaf men de tegenstanders veel min der ruimte. Lange tijd had men het beste van het spel en dat resulteerde in een aantal kansen waarvan Edgard Kikkert er één prachtig wist te benutten: 2—2. Geen van de partijen nam genoegen met een gelijkspel en toen Robert Kikkert ruim tien minuten voor het einde de stand op 2—3 bracht leek de strijd gestreden. Grashoppers ging echter nogmaals furieus in de aanval. Dat resul teerde in enkele gevaarlijke corners en uiteindelijk de gelijkmaker. de regeling met cijfers onderbouwd en dan kunnen de leden al of niet akkoord gaan. Dekker zei vaak de vraag voorgescho teld te krijgen of het als niet- logiesverstrekker wel zo nuttig is om lid te worden van de VVV en gaf dinsdag als antwoord dat een goede promotie van Texel voor ieder bedrijf direct of indi rect van betekenis is. „Een schilder is in direct ook gebaat bij een goed zomersei zoen." Met een uniforme regeling voor de VVV-bijdrage heeft men ook een „handvat" om adspirant-leden over te halen lid te worden. „Dan heffen we een rechtvaardige contributie." De vergadering werd geopend met een moment stilte en een in memoriam door voorzitter C. de Wit, ter nagedach tenis van de onlangs overleden heer Martin Bakker. Door zijn betrokkenheid met TVO en Kamer van Koophandel heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt voor het Texelse bedrijfsleven. Reclame De ondernemersorganisatie heeft af gelopen jaar actie gevoerd onder de 200 leden om een bijdrage los te krijgen voor Vrijdag en zaterdag hielden zuivel- boerderij Sint Donatus en de Firma Brui ning (eerstgenoemde biologisch- dynamisch en de tweede alleen dyna misch) een gezamenlijke show in dorps huis De Waldhoorn te Den Hoorn. Brui ning liet onder andere een collectie rij wielen zien en Sint Donatus gaf een goede indruk van de activiteiten van haar bedrijf. Veel interesse bestond voor de videofilm die over Donatus was ge maakt. Het bezoek aan de show werd gestimuleerd door een prijsvraag, waar bij fietsen waren te winnen. Men kon uit een bak een sleutel pakken en trachten daarmee een der uitgeloofde fietsen te ontsluiten. Als dat lukte, kon men de fiets (waarde ƒ500,— meenemen. Dit geluk viel ten deel an Leo Daalder uit De Koog, Mirjam Maas uit De Waal en An- nemarie Keijser ook uit De Waal. „Wad en Land" Het plan om vanavond in de commis sie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid te discussiëren over het ontwerp- bestemmingsplan voor de Waddenzee heeft verzet opgeroepen van de werk groep Texel van de Stichting Wad en Land Het bestuur vindt dat het niet van behoorlijk bestuur getuigt daat de ge meente Texel een openbare vergadering belegt over een gebied dat nog niet tot de gemeente behoort. Dit zou strijdig zijn met artikel 10 van de wet op de ruim telijke ordening. Het is niet te verwach ten dat de Waddenzee voor 1 januari 1984 gemeentelijk wordt ingedeeld, zo dat er nog tijd genoeg is. De werkgroep heeft het college gevraagd de bespre king af te gelasten en te wachten tot na het besluit van de minister inzake inde ling van de Waddenzee. Als de bespre king toch doorgaat, zal de werkgroep de minister van volkshuisvesting, ruimtelij ke ordening en milieuhygiëne verzoeken een uitspraak te doen. Woensdag vierde de zusterkring van De Koog haar 25-jarig jubileum. In een vrolijk versierde Schuilhut en onder het genot van een kopje thee of koffie met gebak opende presidente L. de Boer de gezellige middag met een terugblik op de afgelopen 25 jaar. Ook werden door haar de dames B. Mosk, T. Groenhof, H Kingma en M. Oosterhaven gehuldigd met een wit klompje opgemaakt met bloemen omdat deze dames vanaf de oprichting tot de zusterkring behoren. Ds. Verbeek hield daarna een korte toespraak en bedankte de dames speci aal voor hun grote inzet voor bazaars, waarvan de opbrengst ten goede kwam voor herstelwerkzaamheden aan de kerk. Hij had voor elk lid als dank een bos bloemen Onder de vele genodigden o.a. van andere zusterkringen van Texel, bevonden zich ook ds. Waardenburg en zijn vrouw, die speciaal voor dit feit naar De Koog waren gekomen. Mevrouw Waardenburg heeft destijds de zusterk ring opgericht en haalde in haar toespraak enkele historische voorvallen aan. Na het officiële gedeelte nam men deel aan een gezamenlijke maaltijd. De avond werd voortgezet met een voor dracht van de heer K. Bonne die met een sketch voor grote hlariteit zorgde. Ook werden nog enkele spelletjes ge daan. Tot slot bedankte de presidente al le dames voor hun inzet tot het doen sla gen van de gezellige dag en de prettige samenwerking in de afgelopen 25 jaar. de radio- en tv-reclame die eerst door Te- so werd gefinancieerd en nu als ge meentelijke opdracht door de VW is gestart. Die actie heeft ruim 11 mille opgeleverd. Ook is Texel dit jaar door het Regionaal Bureau Voorkoming Misdrijven aange wezen als proefgebied en dat heeft gere sulteerd in een voorlichtingsavond over winkeldiefstal en een enquete onder be drijven. De resultaten van de enquete zijn door het bureau uitgewerkt waarna men tot de conclusie kwam dat het met deze criminaliteit wel meevalt. Het bu reau stuurde alleen nog een folder mee met tips om winkeldiefstal e.d. te voor komen. „Verder is er van Texelse zijde geen belangstelling voor het onderzoek getoond maar de onderzoekers zelf lijken op op een dood spoor te zitten", deelde secretaris F. Zegel na afloop desge vraagd mee. Concurrentie Verschillende bedrijven hebben moei te met enkele gemeentelijke diensten omdat men hiervan gesubsidieerde con currentie ondervindt Door de gemeente is een nota toegezegd waarin zal worden bepaald wat wel en niet door deze over heid uitgevoerd kan worden en daar kan het TVO dan weer op reageren. Dinsdag-avond werd benadrukt dat de discussie over „concurrentievervalsing" al erg lang gaande is maar de beloofde beleidslijnen laten lang op zich wachten. „Zo kunnen wij niet discussiëren." Afscheid wend genomen van de heer C. de Wit die 20 jaar voorzitter van het TVO is geweest. Hij had zich verkiesbaar gesteld voor een nieuwe zitingsperiode maar bij stemming bleek een grotere voorkeur uit te gaan naar tegenkandi daat Jaap Drijver. De Wit liet er geen twijfel over bestaan dat hij nog graag twee jaar een bestuursfunctie had ver vuld om pas daarna „samen met strijd makker Frans Zegel" op te stappen. Laatstgenoemd bestuurslid dankte De Wit voor de „vele goede jaren" J. Stolk en H, Dros waren ook aftredend en niet herkiesbaar. Voor hen werden W. Ham en H. Wetenkamp gekozen en M. Tromp werd herkozen. Contributie De leden gingen akkoord met een contributieverhoging van 5,— per jaar maar minder gelukkig was men met het (nog vage) voorstel om voor de leden een informatieperiodiek uit te geven. Het bestuur hoopte met een dergelijk in tern blad de kritiek „we weten niet wat het bestuur doet" op te vangen maar de meeste leden zagen dit communicatie middel niet zitten. „Als er wat belang rijks is, kunnen jullie ook een briefje rondsturen. Dit is tijdrovend en het zal een hele toer zijn het krantje regelmatig uit te brengen", was de reactie. In de nacht van dinsdag op woensdag werd een 47-jarige Texelaar aangehou den die met teveel drank op achter het stuur zat. Na twee blaasproeven werd ook een bloedproef genomen en de man moest zijn auto acht uur laten staan. Op het kruispunt van de Ruijslaan en het strandslag van paal 17 deed zich donderdag een aanrijding voor tussen een Texelse bromfietser en een Helderse automobilist. De Texelaar kwam uit de richting van het strand en wilde rechtsaf slaan. Daarbij maakte hij de bocht te wijd waardoor hij met zijn trapper een over de Ruijslaan in de richting van de Californiëweg rijdende auto raakte. De bromfietser maakte een val, maar werd nauwelijks gewond Van de brommer waren de trappers krom en de auto had wat plaatschade opgelopen. De MST heren hebben het handbal- karwei weer niet kunnen klaren afgelo pen zondag. De tegenstander was Alc- maria Vitrix en de match werd in Alk maar gespeeld. Vitric ging vanaf de eerste minuut keihard spelen en stond na vijf minuten al met 5—1 voor MST begon daarna met een reeks aanvallen en wist de achterstand zelfs om te zetten in een 7 5 voorsprong. Vanaf dat mo ment ging het vrij aardig gelijk op, alleen tegen het einde van de eerste helft liep Vitrix uit. Ruststand 14 9. In de tweede helft ging het er even hard aan toe als in de eerste. Vitrix ging sneller spelen en trok zodoende de ver dediging van MST uit elkaar waardoor er veel doenpunten vielen. MST had geen antwoord op het snelle spel en kwam bij na niet meer tot scoren. De eindstand was 27 15 in het voordeel van Vitrix. voor een leverantie maar één gekwalifi ceerd bedrijf kan worden gevonden, ,,Dan heeft het geen zin om voor de vorm een tweede te vragen." Barendregt vulde aan dat deze regel niet betekent dat de laagste inschrijver altijd de opdracht krijgt waarop Dros flink be zwaar maakte. P. Bakker zei dat als de gemeente een duidelijk pakket van eisen samenstelt en bedrijven uitnodigt die men als gelijkwaardig beschouwt er au tomatisch voor de laagste inschrijver ge kozen moet worden. Een principe dat de wethouder moest beamen. Bij kleinere reparaties of vervangingen kan van het meerdere offertesbeleid worden afgeweken waarbij een percen tage van de voorbereidingskosten ten opzichte van het te besteden bedrag als leidraad zal dienen. De directeur van ge- meentwerken, Doppenberg, legde uit dat een stuk weg opnieuw bestraten bij voorbeeld 20 mille kost maar dat men voor dit werk bij offertes een exact bestek en een pakket van eisen moet sa menstellen. Die voorbereiding kan zo veel kosten dat het geen zin heeft om in concurrentie werk aan te bieden. ,,Dan ben je je winst kwijt en kun je beter zon der offertes aanbesteden." Texelse bedrijven Het uitgangspunt dat zoveel mogelijk ter zake kundige, financieel solide (door het vragen van een bankgarantie) en er kende Texelse bedrijven mee kunnen dingen naar een gemeentelijke opdracht ondervond ook geen problemen. Uit de discussie bleek dat de tekst van de nota behoudens een enkele kleine wijziging waarschijnlijk door de raad zal worden aangenomen maar of het de tegenstel lingen wegneemt is zeer de vraag. Cor Dros en Henk Beumkes en in mindere mate Gerbrand Poster, zo is in het verle den en ook donderdagavond gebleken, kijken namelijk net zo hard in het koffie dik als de dienst gemeentwerken en de wethouder, maar komen tot andere con clusies. Aangezien de aanschaf van ma terieel voor een deel gissen is voor ge meentwerken, meestal op basis van ei gen ervaringen en statistieken (men schat bijvoorbeeld het aantal jaren dat een vrachtwagen meekan alsmede de onderhoudskosten over een aantal ja ren) en voor de raadsleden in de regel op basis van eigen kennis, zitten beide par tijen nog lang niet op één lijn. Geen rapport Dat bleek overduidelijk bij de bespre king van de nota aanschaf rollend mate rieel. Het college wil voor intensief ge bruikte voertuigen een vaste afschrij vingstermijn van zeven jaar en voor wa gens die minder vaak worden gebruikt een afschrijving van tien jaar. In het laatste geval kan de vervanging worden bekeken op basis van een technisch rap port maar voor intensief gebruikte voer tuigen willen B en W na zeven jaar een nieuw voertuig zonder wat voor rapport dan ook. Cor Dros was hier tegen en zei dat ook voor machines die veel gebruikt worden een technisch rapport nodig is. ,,Je moet nooit met een vaste vervan gingstermijn werken", aldus het raadslid die als voorbeeld de AOT noemde. ,,Daar rijden tien jaar bussen rond die met ruilmotoren meer dan een miljoen kilometer hebben gedraaid." Doppen berg zei dat hij zich daar ook over had verbaasd maar door busmaatschappijen en de Bovag was hem verteld dat men autobussen nooit met vrachtwagens mag vergelijken. ,,Die bussen hebben een relatief dure carosserie die volgens mijn informatie veel minder snel slijt. Daarom kiest men vaak voor ruilmotoren omdat de rest nog in goede staat is." Dros geloofde niets van dit verhaal. ,,Je wilt toch met zeggen dat het plaatstaal van de vuilniswagen sneller slijt dan dat lichte spul op die bussen." Barendregt voerde aan dat statistisch is bewezen dat het gemeentematerieel na zeven jaar enorm in onderhouds kosten gaat stijgen en daarom wilde hij een vaste afschrijving voor intensief ge bruikte spullen. ,,Met technische rap porten spoor je niet alles op. Onver wachte tegenvallers treden altijd op als het materiaal oud wordt. Daar is geen rapport tegen bestand", aldus de wet houder die als voorbeeld de veegmachi- ne noemde die vorig jaar niet was ver vangen omdat het technisch rapport gunstig was. ,,Nu blijkt het tegendeel en volgt reparatie op reparatie", aldus de wethouder. Beumkes en Dros hielden vol tegen een vaste afschrijving te zijn en Poster wist het nog niet. Bakker en Rienstra waren overtuigd van het betoog van de wethouder, zodat de nota, als hij niet wordt gewijzigd, nog voor een fikse discussie in de raad kan zorgen. De collecte voor het nationaal jeugd- fonds (Jantje Beton) die onlangs op Texel werd gehouden heeft /2441.50 op gebracht. Van dit bedrag zal 50% ten goede komen aan jeugdwerk op Texel. In dorpshuis De Waldhoorn wordt vrijdag 18 en zateradg 19 november een grote beurs gehouden van 15 bedrijven uit Den Hoorn onder het motto ,,waar een klein dorp groot in is." De beurs vindt plaats onder auspiciën van de Hoornder Middenstandsvereniging die de presentatie van de plaatselijke bedrijven ziet als een uitvloeisel van de succesvolle Hoornder donderdagen van het afgelopen zomerseizoen. De winnaar van deze prijsvraag wint een tweedaagse reis voor twee personen naar het buitenland. Alle Hoornder be drijven nemen deel aan de beurs en dat zijn: Fotohandel Pieter de Vries, Slijterij 't Feugelhuus, Hotel Op Diek, Timmer werkplaats Han Bakker, St. Donatus, Fa Troost. Karei Bakker-boemerangs, café Loodsmanswelvaren. Drogisterij J. Boon, Paviljoen Paal 9, Goënga Super markt, Restaurant Klif 23, Bouwbedrijf Commandeur, Gebr. Witte van We- zenspyk en smederij De Wit. De beurs is vrijdag geopend van 14.00 tot 22.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 21.00 uur. Za terdagavond 19 november om 22 00 uur wordt de slagzin-prijswinnaar bekend gemaakt in Loodsmanswelvaren café-restaurant De Middenstandsvereniging wil het niet een commerciële beurs met grote stunts e.d. laten zijn. ,,De bedoeling is dat iedereen gewoon laat zien wat hij met zijn zaak te bieden heef en dat het in Den Hoorn goed winkelen of uitgaan is", aldus de voorzitter van de Mid denstandsvereniging, Wil van Hintum. De beurs wordt vrijdagmiddag om 14.00 uur geopend door burgemeester J. A. Engelvaart. Bezoekers kunnen een prijs winnen op de beurs. Er is een soort quiz waarbij men door alle kramen te be zoeken een slagzin kan samenstellen. e De veerboot Molengat kreeg d< jr dag een stuk nylon kabel in een de (j pellers van de Voith Schneider voo wingsinstallatie. Dat er iets mis g bleek uit vrij hevige trillingen. Dosr volle zee de propeller beurtelings a e uit te schakelen (waarbij men d n propeller tegen de andere liet ,,bl< n wist men het stuk kabel ,,af te ss den", waarna het schip de vaart ko )r volgen. Door het mankement ont1( maar weinig vertraging. j De overkoepeling van vrouweno q saties had de jaarlijkse open dag d( dag in het teken van biologisch q misch voedsel gesteld, 's Morgens a- Frans Timmer van De Vlier over n e( ren van eten die niet zijn opgedr< n( door de reclame of de op hoge prol }rj gerichte voedselindustrie. De heeier ker gaf een heldere toelichting va |a; werk op Sint Donatus en beide spie( gaven antwoord op vele vragen. |r velen een hoogtepunt en voor ast een tegenvaller was de biolot )u lunch met b.d. produkten van TeJer de vaste wal. 's Middags was er e( la baretvoorstelling van Dorien Mijks e( w n ar 120 wedstrijdlopers troffen tijde ;r|, wedstrijdloop in Schoorl mooi we ell een voortvarende start ging Theo )0 chimon direct mee in de voorhoedt gr, eindelijk behaalde hij een uitstel nc tweede plaats, drie seconden ach winnaar over de acht kilometer nol m hij een recordtijd van 28.08 minut ig, Zondag is er in Bergen een bo aa over 10 kilometer. Op 27 noember m de bekende halve marathon van De if ver gehouden. Belangstellenden :h( beide wedstrijden kunnen zich op jn bij Piet Bakelaar, telefoon 02220 itj< Verder is er iedere zondagmiddag liefhebbers een groepstraining ovf A schillende afstanden. Start vanaf d av keerplaats bij de trimbaan, aaioo 16.00 uur. ter ee e De zon komt 11 november op oflOC uur en gaat onder om 16.55 uur. 'e'( Maan: 12 nov. E.K.; 20 nov. V )rr Doodtij: 14 nov.; springtij: 22 e 02 Hoog water ter rede van Oudes Vrijdag 11 november 10.41 en Zaterdag 12 november 11.23 en iar Zondag 13 november 1.08 en 0l^ Maandag 14 november 2.30 en 1 Dinsdag 15 november 3.47 en r Woensdag 16 november 4.52 en Donderdag 17 november 5.46 en Vrijdag 18 november 6.36 en Zaterdag 19 november 7.26 en Aan het strand is het ongevei |e uur eerder hoog water. 3 Jeanette van der Vis en Paul Heerwaarden gaven elkaar dom t dagmiddag het ja-woord. Bij verlaten van het raadhuis werdei opgewacht doorleden van de Te 3 se windsurfclub, die met surfpl ken een erehaag hadden gevori De echtelieden, beiden lid van C surfclub, hebben elkaar door x surfsport leren kennen. Vele Ie c waren van het opbloeien van prille geluk getuige geweest en vn den het dan ook vanzelfsprek om op de trouwdag voor een sende hulde te zorgen. e 0 >1

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2